Alkmaarsctie Oaurant FEMLLETON. Wie is Edmund Gray Woensdas: 5 Januari. l(g Honoerd ne*en en twlntlgsti Jaargang, HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- n;s dat he den op de gemeente-sercetane ter inzane is gelegd het aan hen rnged'iende ver- SgmS bijllgen van B KOOMEN »1 daar om vergunning tot het «pnchten van een slagerij, met plaatsing daann van een electromotor van 4 P.K., dicnende tot het in beweging brengen van een gehakt- en een mengmachine en van een rookhok in het per- ceel LA AT Ttr 142. Bezwaren tegen deze opnchtmg kunnen worden ingediend ten StaAuize dezer ge meente, mondeliflg op DINSDAG 18 JA N'UARI e.k. 's voornnddags te elf uur en schr-ftelijk voor of op d'ien tijd. Gedurende drie dagen v66i gemelden dag kunnen de verzoeker en hij die bezwaren heeft mge- bracht op de Secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 4 Jan. 1927. Kurnemeester en Wethouders van Alkmaar, i WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. "BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat in het Gemeenteblad van Alkmaar nr. 1046 Is opgenomen het besiuit van den ■Raad dier gemeente van 16 September 1926 waarbij zijn vastgesteld VERORDENINGEN, regelende het heffen en invorderen van school- gelden voor het gewoon lager on- derwijs, het uitgebreid lager onder- wijs, het openbaar buitengewoon la ger onderwijs en het openbaar ver- volgondCrwijs in de gemeente Alk maar. Deze verordendngen zijn heden afgekon- digd en gedurende drie maandfen ter secre tary ter Wing gelegd en aldaar tegen beta- ling (fer lcosien verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 3 Januari 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. B i n n ra i SAMENVOEGIN'G VAN GEMEENTEN. Gedeputeerde Staten van Gelderland heb- ben aan de gemeentebesturen van Hurwenen, Rossum en Heerewaarden een ontwerp -an wet gezonden betreffende de samenvoeging van deze gemeenten. Volgens het ontwerp komt de vereeniging tot stand met ingang van 1 Januari 1928. De vereenigde gemeen te zal den naam dragen van Rossum. Het zielental van deze gemeenten bedroeg 1 Januari 1926: Heerewaarden 916, Ros sum 1356 en Hurwenen 566. HET FEEST VAN DEN DOMBURG- SCHEN BURGEMEESTER. Te Domburg is Maandag feest gevierd ter eere van het 25-jarige ambtsjubileum van den burgemeester, den heer L. J. van Voorthuy- sen. Des morgens werd de jubilaris door een eerewacht van ruiters en door deputaties van plaatselijke vereenigingen met muziek van zijn woning gehaald; men ging in optocht naar het gemeentehuis, waar, nadat de jubi laris een zanghulde was gebracht, een buiten- gewone raadsvergadering werd gehouden, waarin de burgemeester werd toegesproken Vervolgens zang van de kin der en van de verschillende scholen. Des middags werd op't Groentje een fon- tein onthuld en in gebruik gesteld, die is op- gericht als blijvende herinnering aan het bur- gemeestersfeest. Hierbij lieten muziek- en zangvereenigingen zich hooren. Daarna heeft de burgemeester op het gemeentehuis refep- tie gehouden, tijdens welke buiten volksspe- len plaats hadden. De feestdag werd besloten met een lichtstoet en vuurwerk. De burge meester ontving eenige geschenken en vele bloemsfukken. HET EERSTE DOODVONNIS. De Java-Bode meldit: Het eerste doodvonmis onder het regime-de Graeff is uiitgesproken. En wel onder uiterst dramatische omstandigheden. Het betreft namelijlk een ten-deele communistischen moord, een van de serte moorden, die door of op aanstoken van Sumatraansche commu- nisten gepleegd zijm op politieambtenaren. Men kent de geschiedenis. Op den 20sten October j.l. werd door den Landraad te Padang een communist, met name Leman gelar Radjalelo, wegens moord Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van Walter Besant, door Mej. E. Hoogewerf. 1) Inleiding. Tusschen zijn werk door, ging mr. Edward Dering eens even zijn bankboek in kijken. De nederige personen, die de City die de gees- telijke en zedebjke waarde van een man naar zijn inkomen beoordeelt klein noemt, kij ken herhaaldelijk en zorgvuldig hun bankboek na; tell en de kolommen op, en collationeeren de inschrijvingen. Maar mr. Dering, die geen „klein" maar een „groot" man uit een „groot" man uit een city-oogpunt be- schouwd, zelfs een heel „groot" man was keek al heel zelden in zijn bankboek. Vooreerst omdat hij gelijk andere notarissen met uitge- breide praktijk klerken en accountants had, om dit soort werk voor hem te doen; en dan omdat gelijk vele van zijn collega's hij de zaken van anderen steeds met de grootste zorgvuldigheid beheerde, maar geneigd was, om zijn eigen zaken eerder te verwharloozen. Wanneer men nu ook een inkomen heeft van enkele duizenden, dan wordt het eer tot een aangename noodzakelijkheid, zich daar af en toe eens mee te moeten ophouden Ze dringen zich dan aan ons op; er meet wel eenige aan- dacht aan geschonken worden. Ze moeten Sariik (Padang), veroordeeld tot levenslange gevanigenissbraf. Het onderzoek heeft owezen, dat de moordenaar Leman ten .olle be-kend heeft aan den moord scMrldig te zijn. Hij ver- klaarde echter niet de eenige te zijn en noemde de namen van twee andere kornui- ten, onder wie zekere Gandjil. Gandjil was een der aanhangers en pro- pagandisten van de z.g. „Sarekat Djihin" DM complot stond onder leiding van eenige com- munisten in de Ommelanden. Deze leiders o.w Labai Patai, Pakig Samad, Hadti Moha mad Noer Ibrahim e.a. waren plotseling ver- dwenen. Tot ben, die gevlucht warcn behoorde ook Gandjil, Van zoo'n berucbten boef en com munist, die overal gesignaleerd i®, is het haast ondenkbaar dat hij onigemerkt zou kunnen terugkomen in zijn mgorij, en indien het toch waar mocht z'jin, dat hij in deze moordzaak betrokken is, zou iemand als Gandjil daarbij nict de hutp van anderen noodig hebben Zoo goed kent men Candjfl wel, dat men wel weet, dat hij dergelijlke kar- weities alleen opknapt. Het staat vast, dat men met een roofmoord te doen heeft gehad. Leman bekende zijn aan- deel te hebben gekregen van de uit den buik- band van het slachtoffer verdwenen 60 gul den. Er werden negen getuigen gehoord. Leman teekende appel aan en de Raad van Justitie veroordeelde hem tot den dood De moordenaar diende dezer dagen een verzoek om gratie bij den G G in. EEN VERVALSCHTE POSTWISSEL AANGEBODEN. Aan het bijkantoor der posterijen op den Amstel, hoek Heerengracht te Amsterdam, i's een postwissel aamgeboden, die een bedrag van 19 aangaf. De postambtenaar ont- dekte, dat het oorspronkelijke bedrag was veranderd en dat het vermoedelijike tegoed 10 had bedragen. Toen de aanbieder werd uMgenoodiigd binnen te komen en begreep, dat zijn ve-rvalschimg was ontdekt, nam hij de vlucht. Hij werd dadelijk nagezet en op den Amstel door twee schippers gegrepen. De nog jornge man werd aan de politie over- geleverd. HET NEDERLANDSCH-BELGISCHE VERDRAG. De Zeitung des Vereins Deutscher Eisen- bahnverwaltungen schirijft, dat het Neder- landsch-Belgische verdrag in drievoudig op- zicht voor Duitschland van belang is: a. Nederland sternt wel toe in den aanleg van het in het verdrag van Versailles in uit- zicht gestelde directe kanaal Antwerpen- Ruhrort, cloch de aamleg van dit kanaal, waarbij groote terreinmoeilij'kheden over- woneen moeten worden, kan niet meer actu- eel worden, nadat het kanaal Antwerpen- Moerdijlk, waaraan de Belgen veei meer waarde hechteq, een feat zal zijn geworden, daar op den laatsten weg de verbhid'ing naar Antwerpen tot de Roer overwegend over na- tuurlijke waterwegen loopt, waartegee de mededinging van een kunstmatige verbinding in het geheel niet meer in aanimerking komt. b. Voor de Duifcche rijiksspoorwegen be- teekent de venbetering van den waterweg van Antwerpen naar de Rijnmondimg een niet onbelarigrijke verecherping van de mededin ging met den waterweg, daar het verlies van het thans nog belangrijke ijzerferansport naar Antwerpen gevreesd wordt. Die spoorwegen hebben tegenover den voor-oorlogstijd, toen ten minste een half millioen tonnen ijzer van de Roer per spoorweg naar Nederlandsche havens gingen, reeds een verlies geleden, Be- langrijk is echter thanis nog de spoorweg- uitvoer over Antwerpen. Nu direigen de spoorwegeii ook het verlies te lijden van deze transporten, dat bespoed'igd zal worden, doordat de ijzerindusbrie er meer en meer toe overgaat, hare vestigingen naar het water te verleggen en dus de export van daar af te doen geschieden, hetgeen haar ten gevolge harer kartel-levering gemakke'ijk mogeliik is. De Duiitsche spoorwegen overwegen daarom, met het oog op deze ontwikkeling, de verlaginig van het Duitsche zeehaven- tarief voor ijzer en staal, ten einde den West- duitschen ijzeruitvoer bijtijds, zoo ver dit thans nog mogelijk is, naar de Duitsche zee havens te leiden. Voor, de Duitsche kolen van het Wurmge bied (ten noorden van Aken), welke met de Nederlandsch-Limburgsche kolen in de meest directe medediinging staan, wordt de toestand zeer veel slechter, zoodra de laatste de mogelijlkheid van ten afvoer over den waterweg bezitten. Daarom heeft voor dit gebied het in den laatsten tijd sterk gepropa gandeerde Aken-Rijn-kanaal een grooter be lang verkregen. Te Vlissingen hebben 5585 personen het adres aan de Eerste Kamer tegen het Neder- land&di-Belgiscbe verdrag geteekend. Rechercheur Kok overladen. Omtrent de vervolging van opiumsmokke- laars het stationsplcin te Leiden mrldt men nog de volgende bijzonderheden Rechercheur Kok uit Amsterdam was met het onderzoek in deze smokkelafaire van het begin af belast en zou zelf daarbij als kooper optreden, Hij is van Amsterdam per auto naar Leiden gckomen om de opium aan het station in onrvangst te ncnien. Bij de Letd- sche inspcctcurs was wel bekend, dat er een recticrchcur uit Amsterdam bij betrokken zou zijn, doch wie dit prones was wisten zij met. Op uitdrukkeiijk verzoek van den heer Kok zell was aan de rechercheurs te Leiden hier- van gcen mededeeling gedaan, dit om het onderzoek in andere zaken niet te bemoeihi ken. Toen de Leidsche rechercheur den in- zittende van den auto den chauffeur hoorde beveien, er met den auto van door te gaan, wilde hij dit beletten, in de meening, met een cchten smokkelaar te doen te hebben, en hij schoot om lvcm angst aan te jagen, met bekende nood'ottige gevoig. Rechercheur Kok is gistemacht zonder tot bewustztjn te zijn gekomen ovcrleden. Zijn lijk is gisterochlend gerechterlijk geschouwd. Uit Amsterdam meldt men nog aan de N. R. Ct.. Ten einde de rol welke-de Amsterdamsche rethercheur van politie Kok bij de smokkel- affaire speelde duidelijker te doen uitkomen diene, dat hij, in de uitoefening van zijne functie, als pseudo-kooper optrad. Vandaar zijn aanwezigheid in den auto der smokke- laars. Helaas is hij als slachtoffer van zijn plicht gevallen! Gistermorgen half 5 is hij in het St. Elisabeths-gesticht te Leiden over- leden, tengevolge van het schot in het hoofd, afgevuurd als waarschuwing door een zijner Leidsche collega's Hij was 31 jaar oud. De teraardebestelfing zal waarschijnlijk hier ter stede plaats heblen. Het is zeer te betreuren dat de welgeslaagde, zeer zorgvuldig voor- bereide gevangenneming van de smokkelaars dit noodlottig gevoig heeft gehad Geruimen tijd reeds was er op de smokkelaars, die hun zetel te Rotterdam hebben, geloerd. Daar de smokkelaars met groote voorzichtigheid han- delen, waren reeds eenige malen pogingen om hen gevangen te nemen mislukt. Ditmaal was de val zoo gezet, dat voor dezen ont- snappen niet meer mogelijk was. HET ONTSLAG AAN DS. W. ONNEKES. De West meldt dat het kiescollege en de kerkeraad der Hervormde gemeente te Para maribo, tezamen de geheele gemeente ver- tegenwoordigende, bijeengekomen in het kerk- gebouw der gemeente op Dinsdag 9 en Maandag 15 November 1926, naar aanlei- ding van het door den Gouverneur van Su- riname, mr. A, J. A. A. baron van Heemstra, bij zijne besehikking van 30 October 1926 no. 3535 aan den predikant der gemeente ds. W. Bronneger Onnekes gegeven ontslag, besloten heeft: 1. Aan te teekenen dat door de bovenaan- gehaalde ontslagresolutie de band van het Surinaamsche Gouvernement met dte. W. Bronneger Onekes thans als verbroken kan worden aangenomen, maar d'at de band van dien predikant met de Hervormde gemeente te Paramaribo onverzwakt is blijven be- staan. 2. Te bepalen: a. dat door den kerkeraad der Hervormde gemeente te Paramaribo stappen zullen worden gedaan om te beletten dat in de toekomst eene procedure buiten den kerkeraad om door den Gouverneur kan worden geopend als tegen ds. Onnekes is geschied, b. dat vooralsnog geen pogingen zullen worden gedaan om in die plaats van ds. Onnekes een anderen predikant te doen uitzenden, c. dat door den kerkeraad af- schrift van dit besiuit zal worden gezonden aan ds. W. Bronpeger Onnekes, aan den Gouverneur van Suriname, aan dten minister van kolonien, aan de Koloniale Staten van Su riname en aan de commissie tot de Prot. ker- ken in N.-O. en W.-I. te 's-Gravenhage. De motie is onderteekend door voorzitter en secretaris ds. J. W. Poort en A. Th. de Miranda. DE BEWISTE FRAN'S HALS. Woensd'ag j.l. heeft dr. H of stede de Groot in zijn woning te 's-Gravenhage een aantal kunstkenners, restaurateurs en kunsthande- laren verzamelt, die uitgenoodigd1 waren tot „bijwoning van de reiniging" van het schil- derij, dat aan de ommezijde van die toe^ gangskaart afgebeeld1 stond. Het was de betwiste Frans Hals, de z.g.n. Lachende Cavalier, waarover zooveel te doen was ge- weest. Onder de aanwezigen waren o.m. de Utrechtsche hoogleeraar prof. W. Vogel sang, de directeur van her Frans Hals-mu seum, de heer G. D. Gratama, de restaura teurs de heer-en van Bcmmel, Luitwieler en van Wijngaarden, en de kunstbandelaren, de heeren Ziircher, Hermsen en Hageraat. Wij herinneren er aan, dat door de des- zelfs met eerbied behandeld worden; van dat saaie verblijf in de bank op gerieflijker wijze belegd worden. Mr. Dering sloeg dus zijn bankboek op daar hij, voor het oogenblik, toch niets anders had te doen; en oegon de inschrijvingen eens na te zien. Eindelijk kwam er een, waar hij den wijsvinger onderhield. Het was aan den rechterkant; de zijde die voor de kleine luiden zoo verschrikkelijk is, omdat ze altijd haar best doet de balans van gereed geld te verstoren; en die er nu een maal op uit schijnt een opteiling tot een ver- menigvuldiging te maken, zoo wonderlijk kan ze zijn in haar resultaten. De naam dien mr. Dering las, was: Ed mund Gray. Het bedrag achter den naam ge- plaatst zeven-honcerd-twintig pond. Dus hij had een wissel betaald aan Edmund Gray, of order, voor de som van 720 pond. Nu mag een notaris een zeer uitgebrei-de clientele hebben; maar als hij gelijk mr. De- ring, de bijzonderheden kent van ieder geval dat zijn kantoor te behandelen krijgt dan zou hij zich toch zeker herinneren dat hij een wis sel had uitgeschreven van 720 pond en de reden, waarom die wissel uitgegeven werd, en de persoon aan wien, te meer daar de cheque eerst drie weken oud was. Zeven hon derd en twintig pond! Dit is een som, waar- voor dan al vele diensten moeten bewezen zijn. „Edmund Gray!" prevelde hij. „Vreemd Ik kan me in het geheel den naam van Ed mund Gray niet herinneren. Wie is Edmunc Gray? Waarom gaf ik hem 720 pond?" Het feit op zichzelf, dat hij zulk een groote som vergeterr zou, kwam hem in het eerst haast vermakelijk voor. Naast hem lag een boek, dat zijn privaat-dagboek was. Dit sloeg hij op en keek drie maanden terug. Nog eens, hij kende de bijzonderheden van elk geval,-dat zich op zijn kantoor voordeed; hij teekende alle cheques, zijn geheugen was even scherp en doordringend, als de oostenwind in April Toen kon hij zich deze zaak van Edmund Gray en zijn cheque van 720 pond maar niet herinneren; met geen geweld! Er komt een zekere trap van hersen-ver- moeienis, waarop men zich geen namen kan herinneren. Het is een beslist kenmerk van overwerken en een verstandig mensch herkent het als een liefderijke waarschuwing, die hij gevoig geeft. En mr. Dering kende het symp- toom. „Ik moet een tijdje vacantie nemen" zei hij. „Op zeven-en-zestiig-jarigen leeftij-d moet men zoo iets niet verwaarloozen. Edmund Gray? Edmund Gray en zijn wissel van 720 pond nu te vergeten. Ik moet zeker veer- tien dagen rust nemen, ergens in een bad- plaatsje." Hij sloot het bankboek weg en trachtte weer aan het werk te gaan. Maar die naam kwam steeds bij hem boven. „Edmund Gray? Wie ter wereld is die Edmund Gray? Waarv-oor kreeg hij de cheque van 720 pond?" Het geval vermaakte hem nu niet langer; het begon hem te hinderen, een paar minuten later te kwellen. Hij leunde achterover in zijn stoel; hij trommel de met de vingers op tafel; hij nam het hoek op en keek weer naar die be- paalde plaats. rfunmgefl, me ae riaagsche rccntoanx tijd heeft benoemd, in het schilderij reeds waren geconstateerd synthetisch ultrama- rijn, synthetisch kob^lt en zinkwit, welke verfsoorten in dc dagen van Frans Hals nog niet werden gebruikt. Voor menigeen was het echter nog dc vraag, of er wel olieverf gebruikt was tot v-ervaardiging van dit schilderij. De valsche stukken worden dikwijls niet met olieverf, foch met Hjmverf gemaakt. Deze laatste is oamehjk evenals oude olieverf bestand tegen alcohol, wat nieuwe olieverf niet is. Er is echter en proef, waaronder lijmverf, in te- genstelling tot olieverf, wel bezwijkt en dat is water. Van den Lachende Cavalier werden nu eerst met alcohol de vernislaag en het vuil verwijderd. Nadat het schilderij deze bewer- king had ondergaan, waren er onder de aanwezigen, die, nu de vuile koek opgeruimd was, reeds zagen, dat men hier met lijmverf te doen had Een streek olieverf heeft een ge heel ander aanzien dan een streek lijmverf, die meer korrelig dan-vloeiend is en van de gevormde blaasjes wel eens putjes nalaat Tegen een bewerking met alcohol was de verf bestand, doch de eenige doorslaggcvm- de proef met water, die door den heer van Bommel werd genomen. kon het stuk niet doorstaan. In het hoekje, dat men er voor had uitgekozen, vloog de verf er af. Dr. Hofstede de Groot meende hiervoor wel de hypothese aan de hand te kunnen doen, dat Frans Hals met lijmverf had ge- schildterd, doch dit werd door het meerendeel dter aanwezigen als fantastisch en niet met de werkwijze van d-en Haarlemschen meester strookend afgewezen. Ook een bewerking met'aether op den hoed van den cavalier had reeds eenige aanwezi gen overtuigd van de valschheid van het schilderij. Tevens bleek, dat de plamuur'aag ontbrak. Ook op het punt wierp dr. Hofstede de Groot een exceptie op; de meeste schi'derijen op hodt zouden z. i. geen plamuurlaag heb ben. Dit werd echter eveneens betwist op de juistheid van deze betwisting op een mede aanwezig oud schilderijtj-e aangeto-ond. Er was een notaris tegenwoordig, die van de behandeling van het schilderij protocol opmaakte. waarin echter niets voorkomt van de conclusies der aanwezigen. VERDUISTERING. Voor de Maastrichtsche rechtbank heeft Dinsdagmorgen gediend de zaak tegen J. H. G., den gemeente-deurwaarder van Sit- tard, die eenigen tijd spoorloos verdwenen is geweest en die ervan verdacht wordt, gedu- rendie de jaren 1921—'26 verduistering van belastinggelden te hebben gepleegd. Het O. M., waargenomen door mr. Kode- ritsch, eischte tegen verdachte wegens ver duistering, vijfmaal gepleegd, acht maanden gevangenisstraf. met aftrek van de voorloo- pige hechtenis. De verdediger, mr. van Lie- bergen, pleitte vrijspraak. POTEMKIN. De v-ertooning van de film Potemkin, die oorspronkelijk zou hebben plaats gehad op de Kerstdagen in besloten kring voor de le- den van den Algemeenen Mijnwerkersbond en den Eleerlenschen Bestuurdersbond, is niet dioorgegaan, omdat dte burgemeester van Heerlen deze vertooning verboden had, on der meedeeling, dat bij vertooning van de film deze in besiag zou worden genomen. De Ne-derlandsch-e Mijnwerkersbond heeft zich thans opnieuw gewend tot de ministers van binnenlandsche zaken en justitie met een adres, waarin hij herinnert aan zijn brief van 6 December j.l. over deze aangelegenh-eid, en verzoekt, zoo mogelijk met eenigen spoed te willen doen berichten, of beide organisa- ties de film onverkort te Heerlen voor hun leden mogen vertoonen. PROT. CHR. MIJNWERKERSBOND. Maandag heeft de Prot. Chr. Mijnwer kersbond een buitengewone algemeene leden- vergadering gehouden. Met algemeene* stem- men werd besloten tot het oprichten van een werkloozenkas en tot verhooging van de con- tributie. Eveneens werd met algemeene stem- men besloten tot het aanstellen van een tweeden vrijgestelde, voorloopig voor den tijd van 6 maanden; als zoodanig werd benoemd de heer N. Ploeg, secretaris-pennmgmeester van den bond. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN LEIDEN. Mr. A. van de Sande Bakhuijzen, de nieuw- benoemde burgemeester van Leiden, is te 's-Gravenhage aangekomen uit Boedapest, waar hij, naar men weet, Nederland als zaakgelastigde vertegen-woordigt. Zeer waarschijnlijk zal mr. van de Sande Bak- Leeuwarden en Zutphen. In het sterfhuis te Velp was vooraf een lijkdienst gehouden door ds. P. Veen van Utrecht. Aan het graf hebben gesproken mr. A, R. Zim-erman, oud-burgemeester van Rotterdam, Hij ging het vertrek op en neer stappen, een lange, slanke gedaante in nauwsluitende gekleede jas. Zoo een beetje op en neer wan- delen en met de arinen zwaaien, prikkelt het geheugen wel eens. In dit geval had het nu echter geen goede uitwerlcing. De zooge- naam-de „Edmund Gray" bleef een naam en niets meer. Mr. Dering klopte al eens op tafel met zijn vouwbeen, om den geest op te roepen, die met dien naam genoemd werd, maar dit bij- geloovig streven werd ook al niet met succes bekroond. Hoe kon nu intusschen zoo'n onbe- kende met zeven-honderd-twintig pond zijn weggegaan. „Ik heb een gevoel of ik gek word!" prevel de hij. „Zeven-honderd-twintig pond aan een stuk door mij zelve betaald, pas drie weken geleden, en daar zou ik niets meer van we- ten? Ik heb geen client van den naam Ed mund Gray! Het geld moet dus door mij voor den een of anderen client aan dien onbekende betaald zijn! En ik herinner er mij niets van! Vreemd. Vroeger heb ik ooit zoo iets verge- ten!" Er stond een kantoorbel op tafel. Daar raakte hij even aan. Een al wat oude en ouderwetsche klerk gaf gehoor aan dien op- roep. Hij was degeen, die in het vertrek zat, naast mr. Dering's kantoor, de klerk, die de wissels uitschreef, die de chef moest teekenen; de brieven terugbracht, die gecopieerd waren; de brieven voor de post gereed maakte; de be- zoekers ontving en hun kaartjes binnenstuur- de; inderdaad, de particuliere secretaris en tooneel-directeur want in ieder vak is een nupzen^nvoren^pinmrgmeKtereanroi te aanvaarden, nog voor korten tijd naar Boe dapest terugkeeren. BEGRAFENIS A. E. ZIMMERMAN. Op de begraafplaats te Spankeren bij Dieren is Maandagmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer A. E. Zimmerman, oud-burgemeester van Hoorn, broeder van den overledtene, en mr. J. Dijek- meester, burgemeester van Zutphen, die nj»- mens die gemeente een krans op het graf legde. De oudste zoon van den overledene daokfe voor de bewezen eer. HET NEDERLANDSCH-BELGISCHE VERDRAG. Uit 82 Zeeuwschte gemeente met trzwmen 96,260 kiezers zijn thans 44,697 handteeke- ningen tegen het verdirag binnengekomen OPLICHTING. Reeds eenigen tijd bewoog zich langs de huizen in de residentie een eenvoudig, net uitziend man, de gewezen tooneelspeler V. Hier en daar belde hij aan en gaf dan voor, uit Eindhoven te komen om geld in te zame- len, ten einde christelijke lectuur te versprei- den onder art-eiders aldaar. Het was met dit beroep echter geen botertje tot den boom en zoo besloot V aan zijn persoon wat meer respect bij te zetten. Hij d'ende zich aan bij M de N. te Scheveningen als dominee V. uit Eindhoven en liet eenige velletjes chris- telijle lectuur zien. Hij ontving 2, die hij hard noodig had voor zijn eigen onderhoud Later hoorde de heer N., d'at hij er in geloo- pen was en zoo kwam V. thans voor de recht bank. Eisch: 14 dagen gevangenisstraf. HET COMMUNISME OP SUMATRA Uit Padang wordt door Aneta goraeld: Een brigace is onder bapiteii. Hil'en uit Padang Pandjang naar Sawahloento ver- trokken. De controleur van Sidjoengdjoeng is onge- deerd, de demang, die was aangevallen en ge vlucht, is terecht. Twee huizen zijn verbrand. Een brigade militairen is uit Soengeidareh derwaarts vertrokken-om erger te voorkomen. De eerste trein van Sawahloento naar Slnigkarak, die onder dekking stond van twaalf man van de veldpolitie, is bij Siloeng- kang zwaar beschoten, maar veilig en zonder vertraging gepasseerd. Te Siloenkang zijn twaalf personen gear- resteerd. Een omnibus, waarin gewapenden uit Tandjoengampaloe, is aangehouden. Bij het daaropvolgende vuurgevecht zijn drie in- 7ittenden gedood, drie zijn gevlucht. Uit Fort-de-Kock zijn auto-brigades naar de verzetstreek gezonden. De assistent-resident van Sawahloento doet een krachtige poging tot herstel van de ver- bindingen. Tusschen Sawahloento en Solok is de treinenlo-op gestremd. De posterijen me!- den dat het hulpkantoor te Siloengkang ge sioten is en de beheerder vermoord. In de Ombillin-mijnen is alles rusti'g, maar de afvoer van kolen is omr.ogelijk. Het hulppqst- en telegraafkantoor te Sid joengdjoeng is volkomen in orde bevonden. E>e Maandagposten van en naar Sawahloen to zijn doorgekomen, hoewel de treinen be schoten werden. Heden loopen geen treinen uit Sawahloento naar Solok en Moeara. An der verkeer per as is onmogelijk. Te Sidjoengdijoeng is het thans rustig. De spoorbaan tusschen Padang-Siboesoek en TandjongAmpaloo is bij de viaduc grondig vernield. De rails zijn over honderd meter op- gebroken. Padang-Siboesoek en Tandjoeng- Ampaloe zijn door die mannelijke bevolking verlaten. ADJUDANT VAN PR INS HENDRIK. Naar het Vad. verneemt is luitenant ter zee ie ki. J. W. Termijtelen, adjudant van den minister van marine, bestemd om te worden benoemd tot ad'judant van Prins Hendrik, ter vervanging van kapitein ter zee jhr C. J. C F. von Miihlen, die met pensioen gaat. BEGRAFENIS DR. J. W. D'E BRUIJNE Op de nieuwe Oosterbegraafplaats is gis termorgen het stoffelijk overschot van dr Jan Willem de Bruyne, gene^sheer-directeur der Geref. Ziekenverpleging te Amsterdam, ter aarde besteld. Onder de vele aanwezigen waren burgemeester De VTugt, wethouder dr. Vos, dr. Heyermans, direceur van den ge- meentelijken geneesikundigen dienst, vertegen- woordigers van tal van lichamen en vereeni gingen, bestuursleden va de ziekenverpleging, verplegend personeel en geneesheeren. Aan het graf trad o.a. ds. T. Ferwerda naar voren. DE R.K. VOLKSPARTIJ. De Roomsche Democraat, orgaan der R.K, j Volkspartij, bevestigt de besprekingea tus schen eenige vooraanstaande personen uit de 1 R -K. Volkspartij en de R.-K. Staatspartij, da heeren Setteur en Ruys de Beerenbrouck, on der leiding van het Tweede Kamerlid Kuiper, en de vertrouwde dergelijk persoon noodig klerk Gelijk het een zoo verantwooj-delijk mar betaamt, was hij altijd in't zwart, zijn kan- toqrjas glom dan ook, als een spiegel, aan de mouwen en op de schouders. Door routine hing ze in bepaalde vouwen, die nooit uit de plooi kwamen. Zijn gelaat was glad gescho- ren. Wat er nog over was van zijn wit haar, was kaal geknipt. Zijn oogen keken scherp, zelfs sluw. Zijn lippen waren dun, heel de uitdrukking van zijn gelaat getuigde van groote oplettendheid. Als hij zijn chef gade- sloeg was dit met de nauwlettendheid van een bediende. Sloeg hij een ander gade, dan was dit met de waakzaamheid waarmee men een schurk in het oog zou houden, dien men ieder oogenblik op een schurkenstreek hoopte te betrappen. Kortom, het was de uitdrukking die niet zelden wordt waargenomen op het gelaat van hen, die zich afgeven met lage praktijken, waarbij men er stieds op uit is, elkaar te bedriegen en te bedotten. Maar in ieder geval al was die uitdrukking nu ook meer of minder aangenaam, hij was een uitstekend klerk. Prompt negen uur's morgens was hij op zijn post; hij verliet het kantoor nooit, vo6r zeven uur en daar mr. Dering zelve een echte werkezel was, bleef Checkley soms, zonder mopperen, tot acht of zelfs tot negen uur. Hij was nu al vijf-en-vijftig jaren op het kantoor van Dering en Zoon, waar hij op zijn twaalf jaar als loopjongen begonnen was. (Wordt vervolgdj. er :e- ;n> I tei| 7 de JU n m ie i) ir i at etl r- et I Ie Ik a v IJ ijn. en je Ul" 'SI at L

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5