!o0 van ouds JCKIooitofedacft $-2onen Ingezonden stukken 53 73 126 M. V. Tot. Overledenen be- hoorende tot de werkelijke bevol king der gemeente 3 8 11 Vestig-iinig 70 66 136 Ppovinciaal nieuws UIT CASTRICUM. Door Ged. Staten is goed keuring gehecht aan het besluit van den gemeenteraad toi aankoop van het perceel hoek Rijksweg 'Overtoom ten einde dat perceel 'in de naaste toeko-mst te kunnen afbreken, waardoor het uitzicht vanaf de beide genoemde wegen zai jworden verbeterd in het belang van het ver- Jceer. Thans is het gemeentebestuur in onder- ihandeling met het departement van Water- staat ten einde een billijke bijdrage te verkrij- jgen in de kosten van aankoop enz. Naar ver- luidt zal dit wel worden toegestaan, zoodat binnen afzienbaren tijd de verkeersbelemmc- >ring zal worden opgeheven. De door de vereen. Pluimvee- en Ko nijnenteelt Castricum en Omstreken uitge schreven tentoonstelling van pluimgedierte is gister met de keuring van de ingezonden d-ie- ren door een viertal daartoe aangezochte keurmeesters aangevangen. Er zijn vele inzendingen met prachtige exemplaren, waarvoor na keuring door een viertal keurmeesters, fraaie prijzen zullen worden toegekend. De volgende prijzen werden toegekend: it 1. Zilveren wisselbeker driemaal te winnen of tweemaal adhtereen. De vorige expositie was dezen prijs van het gemeentebestuur toe- ytgekend aan W. N. Jobse voor de hoogste pun- ten van alle inzendingen. Ook thans is hem 'deze weddr toegekend, zeodat hem de beker dc- finitief in handen is gekomen. De heer Jobse zond een fraaie inzending pcstduiven in. Te- vens verkreeg hij een prijs van 10 voor de meeste punten der tentoonstelling. 2. De zil - t.veren medaille van Castricum Vooruit voor Me fraaiste inzending van een ras en een Udeur werd gewonnen door de Milde en Casteele alhier, met de inzending Witte Plym. Rocks krielen. 3. Eveneens verkreeg deze in zending de vergroote foto van een trio der tentoonstelling, beschikbaar gesteld door het 1 fotobureau Weima te Bak'kum. 3a. De meuwe (zilveren krans van de Rustende Jager voor Me fraaiste inzending een ras en een kleur (geen krielen) werd gewonnen met goudlaken holl. hoenders door G. v. d. Meulen te Alk- maar. 4. Een groote zilveren medaille voor de fraaiste inzending krielen werd mede ge wonnen door de Milde en Casteele. De zilv medaille voor de fraaiste inzending water- vogels bekwam de heer N. Hellingman t Beemster. Het groote koperen wandbord be kwam de heer C. de Vries te Alkmaar met d mooiste inzending sierduiven. De eereprijzen van de klasse der postduiven bekwam natuur lijk de heer Jobse te Souburg. Deze verkreeg de meeste prijzen. De eereprijs voor de fraai ste inzending konijnen werd toegekend aan den heer G. v. Eerde te Beverwijk. UIT HENSBROEK. Zondagavond gaf de tooneelvereeniging „Dc Roos", van Koedijk, eea avond bij den heer L. Mantel alhier, met „De Nalaten- schap", van H. v. Esmond. De opkoms-t kon bevredigend genoemd worden, hoewel het jammer is, dat niet meer leden van d'e plaatselijke tooneelvereeniging aanwezig waren, want van zulk spel, als ge geven is door de leden van „De Roos", valt voor iedere kamer nog wel wat te leeren. Zonder uitzondering is er tijdens het geheele verloop van het spel gegeven wat kon en moest. Het dankbare gehoor en aan het slot van ieder bedrijf het levendige applaus leverden wel het beste bewijs, dat het publiek genoten heeft. Een gezellig bal besloot den avond1. UIT HEER'HUGOWAARD. Op aanzoek der Spoorwegdirectie wordt thans in onder.handeling getreden over afbre- Idng of verplaatsing van een koolschuur van den heer G. Kooij nabij den spoorwegover- gang aan dm Hasselaarsweg. Gebleken is n.l., dat het uitzicht op de spoorbaan door deze schuur wordt belemmerd, waarvan ge- vaar gevreesd schijnt te worden nu de spoor- wegovergang daar ter plaatse onbewaakt is. s UIT VEENHUIZEN. Bij de gisteren gehouden stemmingen van- wege den polder Veenhuizen zijn met alge- meene stemmen herkozen ails lid van het be- stuur de heer T. Appel en als hoofdingdand de Jieer P. Borst. j UIT AKERSLOOT. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school in den Kogerpolder alhier hebben zich 26 sollicitanten aahge- meld! Loop der bevolking. Op 1 Januari 1926 bedroeg de bevolking dezer gemeente 970 mannen en 899 vrouwen, totaal 1869, terwijl op 1 Januari 1927 de be volking bestond uit 1001 mannen en 926 vrouwen,totaal 1927 ingezetenen, a-lzoo een vermeerdering van 58 personen. HARENKARSPEL. (December). Geboren. Cornelia, d. van Jacobus Bteeker en Katharina Smit. Margaretha, d. van Frederik van Schagen en Agatha Dekker. Maria, d. van Adriaan Spoor en i-Maartje Delver. Adrianus Johannes, z. van Pctrus Bakker en Cornelia Portegijs. Ondertrouwd en Getrouwd1: tLaurenitius Franciscus Bergen en Afra ►Stoop. Overleden: Gerband Spaansen, 1 jaar. Klaus Schuijt, 58 jaar., echtgenoot yan Jaantje Rus. URSEM (December.) Getrouwd: P. van der Linden van Sprankhuizen, wonende alhier en Ja. Chr. ©ree, Heerhugowaard. Geboren: Johannes, zoon van G. P. Sprenkeling en Gera. Agatha Korver. -Jasper, zoon van Jasper Kuyper en van Ant. Maria Vendel. Petrus Adrianus, zoon van P. Pater en Neeltje Kuyper. Catha-rina Adriana, doehter van Outjeij Commandeur en Cata Prinse. Overleden Petrus Adrianus Pater, oud 2 dagen. Beatrix van Egmond, we- duwe van H. Sprenkeling, oud 64 jaren. Aaltje Vreeker, oud 61 jaren, echtgenoote van Jan van Diepen. DE RIJP December. Geboren Johanna Regina, d. van Cerhardus Johannes Abels en Johanna Maria Banis. Gesina, d. van Comelis Bakiker en Apolonia Kaaij. Antonius, z. van Tijmen de Boer en Eva Margaretha Vredevoort. Maria, d. van Cornells Verdronk en Maria Schermer. Levcffioos aangegeven kiM van Komelis vac Manen en Mietje Dekker. Overleden: Margareta Sneeik, oud 78 jaren, echtgenoote van Pieter Dekker. Bevolking 1926. M. V. Tot. '25 749 700 1449 V. Tot. Bevolking op 31 Dec M. Geborenen behoo- rende tot de wer- kelijke bevolking der gemeente 16 Vestiging 37 22 51 73 74 147 Meer vertrek dan vestiging Meer of minder geborenen dan overleden Bevolking op 31 Dec. 1926 Getal geborenen in de ge meente (levend en be-hoorende tot de werkelijke bevolking) Levenloos aangegeven Totaal aantal gv boorten 33 15 48 716 685 1401 13 14 27 720 699 1428 M. V. Tot. 16 21 1 37 1 16 M. 22 38 V. Tot 10 Sterfte -in de gemeente zonder levenloos aangegevenen 3 Getal huwelijken: 10. Getal echtsbheidingen: 1. OUDORP. (December). Geboren Hermina, d. van Jan Waal en Guurtjc Pool. Johananes, z. van Pieter Bij man en Margaretha Johanna van der Veer. t O n d e rtr ou wd't Simon Molenaar al- hier en Agnes Catharina Dekker te Koedijk. Getrouwd Anthonius Stierp te Lim- men en Guurtje Hes alhier. Overleden: Jan Dirkniaat, 52 jaar. Catharina Ruiter, 65 jaar, ghhuwd met Cornelis Heddes. UIT BERGEN. Naar wij verncmen is gisteren een aunvang gemaakt met het leggen der verschillende hocg- en laagspanningskabels voor de uit- breiding van het kabelnct van het Gem. Elec- triciteitsbedrijf, alhier. Een 17-tal arbeiders, voor't grootste deel werkloozen, vindt daar- bij voor geruimen tijd werk, daar in totaal meer dan 4000 Meter kabel gelegd moet wor den De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Januari 1926 2277 mannen en 2667 vrouwen, totaal 4944. In 1926 werden ingeschreven 333 mannen en 485 vrouwen cn werden geboren 55 m. en 44 vr., totale vermeerdering 388 m. en 529 vr. Wegens vertrek werden afgesc'hreven 305 m. en 410 vr., terwijl overleden zijn 10 m. en 25 vr., totale vermindering 315 m. en 435 vr. In 1926 vermeerderde het aiantal inwoners derhalve met 73 m. en 94 vr., zoodat dit aan tal bedroeg op 1 Januari 1927 2350 m. en 2761 vr., totaal 5111. V oordrachiavonden. De groep ,„Voordracht-avonden te Ber gen" zet de reeks voordrachten voort-op Vrij- dag 28 Januari in dc tooneelzaal van „de Rustende Jager". De bekende voordrachtkunstenares mevr. N. Menage-Challa, za-1 een lezing met voor- dracht van fragmenten geven over de roman „De Vluchtelinge" vafl den Finschen schrij- ver Linnankoski, meer nog bekend door „Het lied van de vuurrocde bloem". Voor dien tijd echter, n.l. op 7 Januari a.szal Prof. Dr. A. H pe Hartog uit Amsterdam, de begaafde en populaire redenaar, die overal spreekt voor stampvolle zalen wie herinnert zich niet den aebat-avond met F. Domela Nieuwen- huijs? in de zaal van den heer Kreb voor de groep „Voordracht-avonden" spreken. Wij vestigen er de aandacht op, dat de vergade- ring begint om half acht. Men zie de advertentie in dit nutnmer. Geboren Catharina en Johanna, drs. van Petrus Veld en Trijntje Kool Adriana Adelberto, d1. van Pieter Wittebrood en Anna Hof. Geertruida, d. van Albertus Dekker en Anna van Baar. Jacobus Nicolaas Franciscus, z. van Nicolaas Vrasdonk en Ca tharina Wilhelmina Leering. Francina Ja- coba, d. van Flendrik Dijs en Anna Aleida Veldwijk. Anna Maria, d. van Lpdewijk Alexander Maria van der Vossen en Louisa Catharina Koot. Alida, d. van Cornelis Bellekom en Anna Louwe. Henri Joseph Jules Marie, z. van Gijsbertus Nicolaas The odoras Diesfeldt en Jeannette Bemardine Marie Peters. Frederik Gerardus, z. van Cornelis Gerardus Hali en Wilhelmina Fre- derika. Karolina Theunissen. Hendricus Petrus, z. van Pieter Jan Smit en Anna Geertruida Smit. Lamberta, d van Barend Brugge en Aaltje Aberkrom. Willibrordus Antonius, z. van Everardus Joseph Himmel- reich en Maria Cornelia Vogelpoel. Johan nes, z. van Cornelis Bijwaard en Petronella Zonneveld. Overleden Gerritje de Jong, wed. van Cornelis Adrianus Spaan, 75 jaar. Catharina, d. van Petrus Veld en Trijnije Kool, 11 dagen. Gehuwd: Nicolaas Elbert Waal cn Leijntje Cornelia Bimmel, beiden alhier. UIT EGMOND AAN ZEE De beer Th. Molenaar is door den oud katholieken Bisschop van Haarlem benoemd tot kapelaan der oud-kath. kerk alhier. HEILOO December. Geboren: Anna Gertrude, d. van C. N.t Edel en T. Komen. Cornelis Johannes, z van C. J. Hageman en J. de Waard. Agatha Geertruidia., d. van G. A. Nootebos en G. Groemtjes. Simon, z. van S. Morsch en A. Commandeur. Pieter, z. van P. Haan- raadis en H. Zwanemburg. Gertrudis Wdl- helmima, d. van G. P. Rozirng en A. M. Rig- ter. Gijsbertus Anthonius, z. van G. Hoetjes en A. J. Ursem. Adriana Maria, d. van N. Rood en A. M. Briefjes heeft onze fabriek, die met de jaren tot een belangrijke industrie is uitgegroeid.de beste schaatsenmakers in dienst. Juist aan hen is de contrOle opgedragen van elk paar schaat- sen, dat de fabriek verlaat en zij stellen er een eer in „onder het vernis te kunnen zien." Niet de minste afwij- king ontsnapt aan hun geoefend oog, zoodat elke schaats volkomen beantwoordt aan de zware eischen, die er aan worden gesteld. Over led1 en Pieter Leijdekker, 71 jaar. Jan Verduin, 63 jaar. Ondertr'ou wdJan Frederiks te Oudkarspel en C. Bruin. Gerardus Schoen en Grietje Klaver. Getrouwd: Jan Frederiks en Cathari na Bruin. Loop der bevolking in 1 9 2 6. M. V. Tot. Bevolking op 31 Dec. '25 1967 2027 3994 M. V. Tot. Geboren 58 50 108 Gevestagd 193 214 407 251 264 515 O/erleden 18 10 28 Vertrokken 161 196 357 179 206 385 Vermeerdering 72 58 130 Totaal 31 Dec. '25 2039 2085 4124 Het aantal huwelijken bedroeg dit jaar 34. Gevonden voorwerpen. Ro-zekrans, onderdeel van een auto, porte- monmaie met postzegels, een kip. (Buiten verantwoo: deitjkheid van de Re- dactie. De opname in deze rubriek bewijsl geenszins dat de edaciie er mede instemt.) M. de Redacteur. Een kleine rectificatie, naar aanleiding van het ingezonden stuk van A, Tol, in Uw blad van 30 Dec. 1926. De kern van de zaak, n.l. dat Tol de grondlegger van de revue geweest is, is juist. Maar dat datgene, wat te Hensbroek gegeven is, op den naam van den heer Schotsman gezet is, is buiten Schotsman zelf geschied. Ik heb de revue gezien en bui ten wat flauwe, onbenullige kletspraatjes van een stelletje militairen, was alles zoo te Hens broek gemaakt, dat, toen ik enkelen gevraagd had, of Schotsman dit in elkaar gezet had, en mij „ja" werd geantwoord, ik er niet verder op door ben gegaan. Wil Tol voor de rest zich als auteur opwerpen, a la bonheur. Maar S. besch-uldigen van onsportieve han- delingen, nu Tol, Schotsman staat hier en ver buiten Hensbroek te goed bekend, om dat au serieux op te nemen. Correspondent J. BOMMEZIJ. Mijnlheer de Redacteur. Gaarne zag ik onderstaand geplaatst in uw blad als antwoond op, of beschouwing over do ingezonden stukken van den heer Tuinman van Oost-Knollendam welke hij sohrepf ip verband met mijn artikel „Pen- sioen of Pachtwet". Bij voorbaat mijn dank. Allereerst wil ik opmerken dat er in mijn artikel een paar schi;ijffouten of drukfouten zijn geslopen. Daar waar ik het heb over levensverzeke- ring dient gelezen te worden: Alboewel het nut er van hoe langer hoe meer wordt inge- zien, wordt dit toch veelal nagelaten om door het niet uittrekken van de premie daarvoor des te sterker te staan tegenover concurrenten bij verpachting of verkooping en zoo gebeurt het dan veelal niet, zoodat de kans groot is dat bij overlijden en ouderdom de omstandig- heden zeer zorgelijk zullen zijn. En verderop moet.gelezen worden: Wan- neer dan uit objectieve bes-dhouwingen mocht bl'ijken, dat verplidhte verzekering of staats- pensioen het beste is, of dat er nog een grens is waar -het eene het andere moet aanvullen enz. en niet op dat. Wellidht dat de heer Tuinman juist uit dezen zin de conclusie trekt dat ik geen juisten weg taanwijs en inderdaad lijfct mij het vraag- stuk zoo moeilijik dat ik maar niet durf zeg- gen, zie hier, hier is de beste oplossing. Alleen ^-anneer ik het pensioenvraagstuk ste'l tegen over dat van de pachtwet, dan kom ik tot de conclusie dat de boerenstand aan 'n wettelijike pensioenregeling meer heeft dan aan 'n padhtwet, en dat 'n pensioenregeling is te maken, zoodat de voordeelen daarvan niet zijn te niet te doen door concurrentie bij ver pachting of verkooping van land. Ik meen dat ik mij in mijn artikel duidelijk heb uitgelaten wanneer ik schreef: „Wij kun nen m. i. gerust deze conclusie trekken, dat een pachtwet niet het middel zal zijn om de nadeelen van de concurrentie uit. te wisschen of maar noernenswaard tegen te gaan. Dat Me he?r raidin«n ot.uipn. v.w'altneeF dus de heer Blauw een padhtwet in 't leven wii roepen enz." doet mij denken dat hij mijn artikel wat vludhtig heeft gelezen. Heel in 't kort'wil ik even: mijn tneening kenbaar maken over versdiillende dingen die de 'heer Tuinman bespreekt. De heer Tuinman laat zich eerstens al zeer ongunstig uit over menschen die het „stok- paard'je"' van overbevolking gebruiken en die niet liever'wiMen dan een mensdhenslachtmg om daarvan zelf te profiteeren. Hier denkt de heer T. zeker aan den wereldoorlog zooals in 1914 1918 of nog een vreeselijker strijd' die komen za-1 en aan een deel der bevolking als aanstichters b v.: 2 of 5 van het mensdidom, die dien strijd wensdhen om ziclr te verrijken. Van deajveijge 95 of 98 de reinen van hart, de onbaatzudhtigen niets dan goeds; aan hen geen sdhuld. Is het ook mogdlijk dat wij de cijfers moe- ten -omkeeren en dat het de sohuld of de te- kortkoming is van de groote massa, als aan- stonds daar weer een groote wereldoorlog zal woeden en zou het niet beter zijn dat de menschen, ik bedoel alweer de groote massa, hiervoor het heilig „Neen" uitspreekt dan op te gaan naar de graven van een dozijn onbe- kende soldaten. Ik begrijp het dat de mceder daarheen optrekt in de gedachte dat het't graf van haar zoon zou kunnen zijn; maar zoovelen die hadden ge'hoopt, neen hadden venvacht dat de roep van „Nooit oorlog meer", na den strijd van 1914—'18 de wereld zou be- invloeden, zoodiat het verder ondenkbaar was dat een dergelijke strijd zich ooit m-eer meer zou ontketenen, zij1 hebben zich vergist in de mentali'teit van de 95 Dat door de behoef-te aan grond de gevan- genissen worden gevitld en de prostitutie wordt gekweekt, is al weer een gemakkeliike stelling waarm.ee verzaohtende omstand'he- den worden bepleit. Alweer het kwaad opge- legd door omstandigheden en de massa feite- lijk in onschuld. Er zullen er zijn, en veilen ook, die mis- schien niet tot bedoeld kwa-ad waren venal len, wanneer niet d'e ellende hen daartoe had gebracht. Maar is dan den heer Tuinman niet bekend, dat zoo velen niet in die ellende be hoefden te verkeeren, als zij al-tijd hadden ge- tracht naar een mensdhwaardig bestaan, dit menschwaardig bedoeld in dubbelen zin. Ook ge'brek aan karaktervorming, bande- lc-os'heid, arbeidsch-uwheid en de dwaze gril om de alle weken veranderende mode te vol gen,' brachten velen tot een leven dat uitloopt op maatschappelijke en moreele ellende. Hierover is nog wel't een en ander te zeg gen, maar wij hadden het over de wensdhc- iijkheid van verplichte storting voor pensioen en in de eerste plaats voor den boer. Waar de heer T. schrijft dat de ge- storte premie, welke zoogenaamd door den pa- troon wordt betaald, maar in werkelijkheid niets anders is dan een indirecte belasting voor den arbeider, daar ga ik in zooverre met hem mee dat het ingehouden loon is, maar de ze komt cien arbeider en goede, zijn loon en premie komen beiden uit't bedrijf en laten wij nu niet al-tijd zeggen van den patroon, alsot deze 'het in elk geval in zijn hand heeft op welk bedrag dit loon zal worden bepaald. De Nederlandsche landbouw en de Neder- landsche texttelindustrie zijn voor hun over- prOductie aangewezen op export en zoodoen- de afhankel-ijk van de wereldmarkt en wan neer d'e prijzen door welke omstandigheden dan ook zooveel dalen, dat de thans geldende loonen uit het bedrijf niet meer kunen worden betaald, dan zullen die moeten dalen. Voor den grond welke gebruikt wordt voor landbouw en veeteelt zullen dan de koop- en pachfprijzen moeten dalen en in verband daarmee wil iik ook opmerken d-at het tegen over veel menschen zeer onrechtvaardig zou zijn geweest. wanneer een grondkvaardebelas ting b.v. in 1916 zou zijn ingevoerd. Toen waren er veel landerijen die in waar- de sterk toena-men, -s-chier het heele land door, en, thans .zoudten wij reeds zeer goed bemer- ken dat wij een even sterke daling kregen indien nog niet d'e groote vraag naar land de prijzen daarvan hieid -boven den prijs di,e d; meerwaarde uitdrukt. Waartoe was het dan goed- geweest om een g r o nd\v a a r debel as ti ng of waardevermeerde- ringsbelasting te heffen, want in werkelijk heid was dat een waarde die verhoogde ver- mogensbelasting heeft meegebracht, welke voor den bezitter van 16.000 niet zoo strikt noodzakelijk was om het vleesch onder de pekel te houden. Hierbij is te vergelijlken de oorlogswinst- bel asking van hen die werkel'ijk -wat oorl-ogs- winst hadden gemaakt maar door het verlies van fondsen in welke zij hun zuur verdiende spaarduiten hadden bel-egd nog giooter ver- llezen hadti-en geledten, die volgens de wet niet in aammerking mochten komen bij de be- rekening van de oorlogswinst. Of er dan niets a-f had gekund in den tijd dat de landerijen in waarde stegen? De stijging dagteekent van ongeveer 1895 en wanneer dat het jaartal was geweest dat aan de landbouwers de verplichting was opge- 1-egd om een begin te maken met verzekering van zich zelf en de hunnen en van hunne ar beiders, -dan zou de verzekeringssom gaande- weg cpgevoerd kunnen zijn tot een bevredi gend bedrag, dit alles uit het bedrijf en mis- schien geheel zonder steun van den staat. He-laas, het is zoo niet en thans, nu ver- moed wordt, dat de we-reldprijzen eer zullen dalen dan rijizen, staat d'e zaak minder gun- st-ig, wat m.i. niet weigneemt, dat het ge- wensdh't is toch het begin te maken. In mijn artikel schreef ik „of dat er nog een grens is waar staatspens-icen en verplidh te verzekering elkander moeten aanvullen." Indien die grens bestaat, dan zal die m.i kunnen liggea daar waar de meerwaarde van den grond ophoudt. Wanneer land door allerlei omstandighe den gdd waard wordt, dan is a" de zekerheid of althans het sterk vermoeden dat het geex- ploiteerd kan worden, maar voor j-onge cul- tuurgronden behoeft er soms maar weinig op de' werddlmarkt of in het binnenland te ge- beuren of de meerwaarde is er niet meer en dan rijst de vraag of het nog in 'tJbelang is van de gemeenschap dlait die grond&n in cul- tuur blijven, wanneer't belang van den enke- ling er op dat tijtdlstip niet meer is. En op dat tijdlstip of daaromtrent zal de mogelijkheid ook ophouden om uit het bedrijf premie te betalen voor pefl^ipej} en well^t isMaab gftnS," .rh.ui*' moet oe ginnen als het tenminste van belang moet worden geacht dat die groixten voor de cul- tuur beliouclen moeten blijven en niet het land wordt verlaten door de bevolking om heen te gaan naar de stad, indien daar op dat oogenblik nog kansen zijn, of anders naar andere landen. En als wij mischien binnen afzienbaren tijd moeten lezen dat het bevolkingscijfer van Ne- derland niet meer met 100.000 per jaar om- hoog gaat maar daarentegen dalende is, al :s het maar betrekkelijk weinig, dan zal de staal der Neder-landen een eventueel beloofd staatspen-saoen kimnen uitkeeren aan hem of haar die op een leeftijd van b.v. tusschen de 35 en 55 jaar genoodzaakt was om naar een ander werelddeel te emigreeren en daar dea gestelden leeftijd voor pensioen berei-kt? In dergelij'ke gevallen zal de vei'plichting om te verzekeren wellicht ook wat tegen heb ben maar m.i. veel minder da<i 't pr-emievrij staatspensioen. Zeer juist is de opmenking van den heer Tuinman dat de vrouw evengoed als de man meewerkt in de maatschappelijke samenle- ving en bij eiken vorm van pensioen dient zij dan ook in gelijke redhten te deden. Wat de 'heer T. zegt van de gronden, die in ons land in aanmerkirg kon den komen otn in cul'tuur te worden gebracht, zijnde ongeveet 134 millioen H.A. naar 'hij meent, is zeer ze ker in zooverre waar dat het niet iri't alge- meen belang kan worden geadit dat werkelijk bruiikbare gronden aan de cultuur worden onthouden, maar van die gronden zullen er wel heel wat zijn die bij komende(?) laagcon- junctuur beter maar voor andere doeleinden waren te gebruiken omdat zij als cultuur- gronden dan geen meerwaarde zullen hebben. Deze bemerking en meerderen van den heer T. hebben m.i. met de vraag van verplichte verzekering al zeer weinig te maken en mijn beschouwing over dit vraagsiuk wcnsch ik dan te zien als een verbeterde editie van wat de heer Rauwerda in 1924- schreef over her pensioenvraagstuk voor den melkveehouder. Indien ieder verplidh-t was om van zijn in- komen een verzekeringspremie te betalen dan konden wij zoover komen, dat b.v. een boeren- k-necht die' op 20-jarigen Leeftijd aan de Spoorweg Mij. een plaats kreeg en op 2'5-ja- ri-gen leeftijd kans zag om een boerderij te beginnen niet een periode in zijn leven had die niet meetelde voor zijn pensioen. Dat niet iemand die altijd1 zuinig heeft ge- leefd zich nog moet bekrimpen tot het uiterste om nog wat belasting te betalen, zoodat daar- door zijn buurman of 'buurvrou-w, die alijd zorgeloos heeft geleefd, wat staatspensioen kan genieten, of dat van die met groote in- spanning opgehradite bdastingen nog pen- sioenen moeten worden betaald aan menschen die enkele jaren wethouder, kamerlid of mi nister waren, omdat die heeren en dames dar zelf een zegel'kaart zouden "hebben, waarop door gemeente en staat was geplakt voor hum pensioen in den tijd dat zij him gewaardeer- de krachten aan de gemeenschap hadden ge- wijd, b.v. 3 dagzegels per week voor 50 pet Ivan h-un arbeidSkracht. Ook zou dan vow alien die het Vaderland dienen als miiicien het storten van pensi-oen- premie doorgaan wat, ais ik goed ben inge- licht, nu niet het geval is. Nogmaals dank-end. A. BLAUW. Obdam. De Herberg-Ridder, door Rafael Sabatini. Uitg. J. Philip Kruseman, 's Gravenhage, 9e druk. Boeken van Rafael Sabatini, den bekenden schrijver van verhalen uit den ouden Engel- scheo tijd, gaan er in als gesneden koek. Wij herinneren aan de graagte, waarmede de lezers dezer conran-t het enikele dagen gele- den beeindigde feuiileton „Een speel'bal der Fortuin", verslondeo, even-als ^enkele jaren ter-ug het vervolgverhaal „De Zeevalk". En geen wonder. Sa'batin-i heeft nie-t alleen een vlotten gezel- ligen vertelitra-nt, hij is bovendien de geluk- foige bezitter van een schier on-ui-tpu+telijke fantasie, die het hem mogelijk niaakt, steeds weer nleu-we verwikkelin-gen, nleuwe boeiende i-ntriges te bedenlien. Zijn fa-nta-sie staat let- terlijk voor niets. Ook „De Herberg-ridder" is weer een ver- haal, waarvan zijn bewonderaars zullen smullen. De inhouci laat zich in't kort aid-us verte-llen. De Herberg-ridder is de edeknan Chrispin Galliard, in- dienst van -het leger van boning Karel Stuart, dat tegen de opstandelingen on der Cromwell veclit. Zijn weinig eervollen bijnaam heeft hij verdiend, omdat hij be kend staat als een zwelger, een speier, eer twi'Stzoeker, kortom: een ruwe klant, dk niemand of niets ontziet. Toch heeft zijn zwelgen, spelen. twist-en een oorzaak. Oorspronkelijk was hij in den voilen zin des woords een edelman, die l«ed onder het vreeselijike onrech-t hem aangedaan door misdadigershanden. Zijn jonge vrouw en zijn zoontje waren door moordenaars ge- dood, hij zelf werd door hen u-eergestoken. Hij be-hield het leven, d-och zwoer niet te zul len rusten voor hij- zich op de el'lendelingen, dien hem alles. zijn vrouw, zijn kind en zijn goederen, onitnamen, had gewroken. Het toeval -brengt -hem in keninis met een jeugdigen- jonker, dien hij, omdat hij zich zoo zonderling tot hem aangetrokken gevoe-M, aanneemt als zijn luiitenant. Overigens is deze jongen een kwast, een -hulchelaar en biir.z een lafbek. Samen doorstaan zij echter vele gevaren en Galliard -bindt den jonker aan zich door een belofte, die hij den jongeTimg afperst, n.l. dat deze hem zou hripen bij de uitoefenimg van zijn wraak. Vele verwikikelingen volgen. Het slot is, dat Galliard tot de o-ntdekking moet komen-, dat de jonker zijn zoon is, dien hij vermoor-dl waamde. Hoewel hij zich een zoon van zich- zelf als een edeler, ridderlijk-er mensch had voorgesteld, spreekt toch in hem het vader hart. Hij besluit hem te zullen s-teunen in zijn poenngen om een rijke erfdoch-ter te winnen- Hij faalde in die pogingen Maar het is gelukkig, d-at hij faalde. Het meisje. dat hij voor zijn zoon begeerde, had! hem, Galliard, lief. Ein als de zoon gesneuve-td is in een duel, gaat de vader, die veeT gele- den had, en nog meer leecf, toen hij zijb z-oon terugvond, dse in hem, een brassef, een vlogker, gee£ spotter, een 38 88 Op het ijzer van elke schaats komt dit merk voor: J.NOOITGEDAGT &.ZN 'JL5T

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7