DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 6 Honderd nogen en fwinttgste Jaargsng 1927 YRIJDAG 7 JA1NUARI Buitenland Dlf nummer besfaal tiff 2 blades. Deze Courani wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestcagen, aftgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.— franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewrtjsnutnniers 5 cents. iessstm PRIJS DER GEWONE AUVER f ENTlENi Per regel 0.25bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaafsmfmfe, Brieven franco aan de N. V. Boek- en HandelsdrukkerQ v/b HERMs, COSIER lOOK Voordam C 9. Directeura G. H. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redacfie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri TJ. N. ADEAVA* DE TOESTAND IN CHINA. 1 Engelsche bladen melden, dat mogelijk nog Amerikaansche oorlogsbcdems naar deu Yanktse zullen worden gezonden, van de Philippijnen. De Engelsche marine-verster- dngcn hebben Hccigkong verlaten. Chineesche communisten plunderden een andere stad aan den Yangts, Woe Hoe; een Amerikaansche torpedojager spoedt zich er heen om de buiteniandsche ingezietenen te redden. De Standard Oil Company heeft in Woe Hoe vele belangen. Rondom Hangsjau hadden gcdurende het laatste etmaal nieuwe vij.andelijkheden plaats, welke tot dusver onbeslist bleven. Ge- aeraal Soen Tsjang Tang zaJ naar Hangsjau vetrrekken om persoonlijk den aanval op Foe- Yang te Leiden. Honderd gewaiden kwamen Woensdag van Hangsjau te Sjanghai aan; zij dcelde mede, dat hevig geschotea werd aan de Tsjien Tang-rivier. Uit Tsjekiang wordt gemeld, dat generaal Tsjang Kai Sjek persoonlijk dezuidelijken aanvoert. Zwaar geschut is in actie gebracht en het aantal gewonden is groot. Te Sjanghai heerscht volmaakte orde, maar,onder de nationalisten is eenige gisting waarnecmbaar. De laatsten trachten een ai- gemeen staking te provoceeren tegen het be gin van Februari, na het Chineesche Nieuw- jaar. Bij de Chineezen valt echter eenige oppo site waar te nemen tegen dergelijke politieke stakingen. Omtrent de ontruiming der Engelsche concessie wordt nog gemeldOptcchten van soldaten en studenten, roode Vlaggen met zich voerende, trokkcn zingende en joelende rond. De Chineesche volks-redenaars benutten als spreekgestoelten het herinneringsmonu- ment aan den grooten oorlog, dat bedekt is met vlaggen en aanplakbiljettrti voor de na- tivnalistische propaganda. Wocnsdagavond beerschte een oogenschijn- Kjkt kalmte in de ccncessie. Alle mannen zijn geconcentreerd in als veilig beschouwde stellingen aan den rivieroever. In de Javansche en Fransche concessies kwamen geen ongeregeldheden voor, de bui teniandsche opcnbare diensten en politic funotionneeren daar nog. De Chineesche autoriteiten te Hankau heb ben den Britschen autoriteiten medegedeeld, dat zij in staat en bereid zijn, de orde te her- stellen. De demonstranten zijn echter nog nict uit de concessie verwijderd. De Britsche marine-strijdkrachten, die ver- sterkt worden, blijven op de schepen in de Jangtse, ten einde den Chineeschm autori teiten alle gelegenheid te geven zelf den toe- stand meester te worden. In gevail van nood zijn zij echter cnmiddel'ijk beschikbaar. Naar de bladen vernemen, geraakte de Duitscher Burmeister, toen hij Maandag- avond van een rit op zijn motorrijwiel te Hankau terugkeerde, op Engelsch gebied in een demonstreerende menigte, zonder dat hij wist dat er zou worden gedemonstreerd. - Door messteken werden hem tal van wonden toegebraeht. De minister van buiteniandsche zaken der ^Kantcn-regieering heeft den Duitschen consul onverwij'ld zijn leedwezen betuigd over dit incident, en verklaard, dat de regeering zich aansprakelijk stelt voor de veiligheid der Duitschers en bereid is tot volkomen genoeg- d'oening. Gemeld wordt, dat generaal Soen Tsjoean fang, Foejang, op 20 mijlen van Hangtsjau, heeft genomen. Als dit bericht bevestigd wordt, beteekent dit d'at Soen's troeper. een beslissende overwinning hebben behaald. want Foejang is een der voomaamste punten der Zuidelijken. Vo'lgens berichten uit Kanton vertrekt ge- neraaj Tsjang Kaisjek, de opperbevelhebber der Kantonneezen, uit Woehan (de nieuwe naiam voor Hanjang. Woetsjang en Hankau) om een nieuwen aanval op Hangtsjau te lei den. In overleg met de Chineesche autoriteiten is de e va cua t i e der Engelsche vrijwilligers te Hankau onder medeneming van wapens en munitie Woensdagavond begonnen. Zij was om twee uur in den morgen gee'gdigd zon-^ der dlat er incidenten plaats hadden. De hui- zen van verscheidene Engelsche bewcners werden gister door een tierende menigte bele- gero. Thans handhaven Chineesche troepen de orde. De bevolking is er verwonderd over, dat de concessie ontniimd is zonder dat zij werd verdedigd. Alle Chineesche arbeiders van Engelsche firma's ontvingen last om deel te nemen aan een manifestatie tegen de Engelschen. Eugene Chen, de minister van biutentand- sche zaken van de Zuidelijke Naticnale regee ring, die te Hankau is, heeft aan den consul- generaal verontschuldigingen aangebod'en in verband met de schending door de menigte van het Oorlogsmcnument in de Britsche Concessie en de toezegging gedaan, dat de schgde oiujiiddeUijk z^l wordeji hexsteld. Chen achtte voorts de evacuatie der Engel sche vrouwen en kinderen onnoodig, d'aar hij, naar hij zeide, persoonlijk de onschendbaar- heid kon waarborgen. Hij sproekt de hoov uit, dat de orde onverwijld hersteld en het zakenleven spoedig hervat zal worden. Een aantal Amerikaansche vrouwen en kinderen is eveneens vertrokken vanuit het Amerikaansche consulaat-generaal te Han kau. Te Kioekiang, meer beneden aan de Yang-tse, werden aide Engelsche vi'ouwen en kinderen, die hiertoe bereid waren, per schip naar Shanghai overgebracht. DE OPSTAND IN NICARAGUA. De Washingtonsche correspondent van de „Times" verneemt, dat het door Costa Rica gedane voorstel tot bemiddeling in het Nica- raguaansche geschil door dr. Sacasa, (den leider der liberate regeering, die door Me xico erkend werd) werd aanvaard, door Diaz, den leider der conservatieve regeering (die door de Vereenigde Staten is erkend) afgewe- zen. Het Amerikaansche departement van ma rine maakt bekend. dat er nog meer oorlogs- schepen, vergezUd van een extra-contingent mariniers, naar Nicaragua worden gezon den. De versterkingen bestaan uit 2 kruisers, 3 torpedobootjagers, een duikboot en een hulpschip, en 400 mariniers. Het departement verklaart, dat deze nieu we zending nood'ig is om admiraal Latimer in staat te stellen, lijf en goed van Amerika- nen afdoende te beschermen. HET ENGELSCHE MEMORANDUM INZAKE CHINA. Het „Stef. Ag." heeft thans het Italiaan- sche antwoord geputoliceerd op het Engel sche memorandum inzake China. De Ifaliaansche regeering, die de bezorgd- heid der Engelschen deelt, verklaart zich in beginsel tegen intervemtie in den binnen- landsehen strijd in China. De regeering te Rome erkent dat de om- standigheden, waarin China zich ten tijde van de conferentie van Washington bevond, veranderd zijn en geeft toe dat deze omstan- digheden China thans een andere gedrags- lijin kunnen voorschrijven dian die, welke werd vasfgesteld. Zij spreekt den wensch uit dat er voiledige overeenstemming zal be staan tuisschen de mogendiheden, gebaseerd op de wederzijdsche erkenning van de resp. belangen, en besluit met de mededeeling dat de Italiaansche gezant te Peking op 21 December 1926 gemacbtiigd werd het voor stel te steunen, strekkend'e tot het toekennen aan China van de douane-surtaxe, welke in de Washingtonsche conferentie werd vasfge steld, op voorwaarde, dat zij op de gewone wijze door de Chineesche douanekantoren wordt ge'heven. De „Etoik Beige schrijft: Wanneer wij goed ingelichit zijn zal de Bel- gische regeering het memorandum in groote lijnen onderschrijven, doch op verschillende punten voorbehoud maken. o.a. met betrek- king tot de concessies. De Belgische regee ring erkent dat de wettige aanspraken der Chineezen recht dienen te wedervaren, 4aar- bij rekening houdend met de aanzienlijke Belgische econom-ische en financieete belan gen in China. Het Beteische antwoord zal, naar het blad gelooft, Zaterdeg of Maandag naar Londen worden verzonden. De Britsche Labour Party heeft een mani fest uitgevaardigd ten aanzien van de poli tick. welke, naar haar aanzien van de politick, welke, naar haar meening, in China gevolgd jjroet worden. Hierin wordt gezegd, dat het uitsluitende doel van de Britsche onderhan- delingen met China moet zijn de noodzake- lij'k.e garanties te verkrijgen voor de per- soonlijke veiligheid van Britsche onderdanen in China en voor den normalen handel tuo- schen Engelsche en Chineesche kooplieden. Verder wordt gezegd, dat het aanbod moet worden gedaan, de Britsche ooriogs- schepen uit de Chineesche wateren terug te trekken tegen een garantie ten aanzien van de veilieheid van het leven der Engelsche onder danen. Vervolgens wordt gezegd': Daar geen stabiele regeering mogelijk is zonder gelde- lijke midldeten, moet medegedeeld worden, dat de Engelsche regeering een eerlijke over- eeukomst over deze kwestie trach1 te berei- ken met de regeering van Canton. Voorhs moet getracht worden, in samenwerking met de andere betrokken mogend'hedec een abso- luut doeltreffend-verbod te verkrijgen in zake den imvoer van wapenen in China. Het manifest spoorf ten slotte aan tot het houden van betoogingen door de verschil lende afdeelinger, wanneer de polifiek der Engelsche regeering niet in overeenstem ming mocht blijken met de in dit memoran dum neergetegde beginselen. EEN ZONDERLINGE GESCHIEDENIS. De Berlijnsche bladen vertellen de volgen- de zonderlinge geschiedenis: Den 28en Juli 191S, in het laatst van den oorlog, sneuvel- de de grenadier Karl Schulz uit Berlijn- Lankwitz aan het westdijk front. Eakele pa- pieren en voorwerpen van waarde, die Schulz bij zich had, ontving de weduwe. Deze her- trouwde in April 1924 en leeft thans zeer gelukkig met haar tweeden man. Eenige dagen geleden werd deze vrouw ontboden op het bureau van de Pruisische verzekeringsbank, waar men een zoogenaam- de inva'idenkaart ontvangen had1 op naam van Karl Schulz. Men verzocht de vrouw aan het opgegeven adres te gaan zien of degeen, die de kaart had ingezond'en, haar eerste man was. De vrouw begaf er zich on- middellijk heen en vond daar den man, dien zij sinids acht jaar dood waande. Schulz bleek reeds gehuwd te zijn geweest toen hij met haar trouwde. Hij bevond zich thans bij zijn eerste vrouw, bij wie hij 00k twee kinderen heeft. Hij schijnt op het slag- veld zijn papieren en enkele eigendommen in de zakken van een gesneuvelden kameraad te hebben gestoken en vervolgens te zijn gede- serteerd Hij zal zich thans natuurlijk voor de rechtbank hebben te verantwoorden. FAMILIEDRAMA. Te Leipzig heeft een bankbediendie, Mtiller genaamd, die sinds een half jaar aan zenuw- overspanning leed, zijn vrouw en zijn 17-ja- rige dochter doodgeschoten en vervolgens zelfmoord gepleegd. Buren, die toeschoten, vonden de lijken van Mtiller en zijn vrouw. De dochter leefde nog. Zij werd naar een zie- kenhuis vervoerd, waar zij echter enkele mi- nuten na aankomst overleed. ITALIE'S VRIJGEZELLEN TROUWEN OVERHAAST. Mussolini's vrijgezellenbelasting, die van 1 januari af gefdt voor alle ongehuwde man nen tusschen 25 en 65, heeft al dadelijk bij- zondere uitwerking gehad. Sinds de afkondi- ging der wet zijn in Italic honderden huwe- lijksbureaux opgericht, die alle de handen vol hebben Dit bedrijf bloeit, en men neemt aan, dat in de enkele maand Deosmber in Italie reed's meer dan 100.000 huwelijken zijn gesloten. DE AARDSCHOKKEN IN CALIFORNIe. Een draadloos telegram uit Calexico d.d. gister meldt, dat Woensdag opnieuw een lichte aardsschok aldaar werd gevceld. Scha- de werd niet aangericht. Het was de eerste scliok na de ernstiger beving van Zondag j.l. SMOKKELEN. Sinds de hooge invoerrechten op zijd'e, wordt er in de Engelsche havensteden heel wat gesmokkeld. Het zijn voornamelijk da mes, die er zich aan schuldig maken, niet zoozeer om een zoet winstje t<; maken, maar bij wijze van bravourstukje, om later tegen kennissen te kunnen opsnijden over haar hel- dendaden. Sinds de smokkelarij zoo is toe- genomen, worden de vrouwen, die gesnapt worden, vrijwel steeds beboet met de maxi- mumbcete, driemaal de waarde van het aan- gehaald'e goed plus driemaal het invoerrecht. De meeste dames geven er dan 00k de voor- lceur aan maar dadelijk de maximum-boete te betalen, waardoor haar een rechterlijk von nis bespaard blijft. Op de vernuftigste wijze is soms de smok- kelwaar verborgen. Zoo vond men laatst twee stuks zijden ondergoed in een paar gip- sen beeldjes. Een andere dame had een zij- dem avondjurk stijf om een harer armen ge wonden Toevallig viel het een kommies op, dat deze arm dikker leek dan de andere, en zoo was zij er bij. Zij betaalde de maximum- boete zonder morren. Een andere dame had een reiskussen geheel met zijde artikeleh op- gevuid. Vrij vaak hebben dames zijdon kou- sen verborgen in de neus van haar schoe- nen. SCHIPBREUKELINGEN. De heer en mevrouw Gendle uit Devonport waren Zaterdag met hun 14-jarige dochter in een open zeilboot van Dartmouth naar Plymouth vertrokken, doch zijn daar niet aangekomen, zoodat men al vreesde, dat zij waren omgekomen. Dit bleek niet het geval. Zij hadden inderdaad, nadat zij Zondag in het Kanaal heen en weer gedreven waren, Maandagoehtend schipbreuk, geleden op de Engelsche kust. Kustwachters hadden hen gezien, doch later weer uit het gezicht verlo- ren. Wcensaag zag een visscher toevallig een man op de rotsen, die met een jas zwaai- de. De kustwacht ging er toen met reddings- middelen op uit en bracht de drie schipbreu- keMngen in veiligheid, die verscheidene sdhrammen en buiien hadden opgeloopen en vrijwel uitgeput waren. Zij hadden 'n schuil- plaats gevonden in een hoi aan de voet van die rotsen, die daar 125 M. hoog zijn. Zij wa ren nog in het bezit van eenig voedsel, doch hadden geen lucifers, zoodat zij geen vuur hadden kum.en aansteken of vuurpijlen af kunnen schieten om de aandacht te trekken. NA DE MIJNWERKERSSTAKING. Volgens mededeel'ing van den secretaris van den bond van Londensche kolenhandela- ren is de k01 env00rziening thans weer vrijwel normaal en heeft men slechts bij uitzondering langer dan een. dag op een besteld kwantum kolen te wachten. De verwachte daling in de detailprijzen is tot dusver uitgebleven' Zoo dra de productie weer normaal is, hetgeen binnen 14 dagen verwacht mag worden, zou- den de prijzen, vooral als het zoo zacht weer zou blijven, ongetwijfeld scherp vallen Het bestuur van het mijnwerkersverbond is tegen de volgende week ter vergadering bij- eengeroepen om den toestand te bespreken, zooals die onder de nieuwe districtsregelin- gen geworden is. Er zijn bij het bestuur tegen de honderd klachten binnengekomen uit alle districten over gevallen, dat arbeiders, die bij de staking een voorname rol hebben gespeeld, bij de weder aanneming achteruitgezet of heelemaal nog niet weer te werk gesteld zijn DE DOODEN VAN VERDUN WORDEN OP OFFICIEELE KERKHOVEN BIJGEZET. Eenigen tijd geleden was er in Frankrijk veel commentaar op de toen pas begonnen opgravingen op het slagveld van Verdun naar waardevolle metaalstukken, vooral van inge slagen projectielen. Vele stemmen gingen toen daartegen op, omdat men daarmee de rust stoorde van Frankrijks gesneuvelde zonen. Men sprak zelfs van grafschennis uit laag- materieele beweegredenen. Minister Marin heeft toen echter uit naam der regeering ver klaard, dat er zeer strenge maatregelen wa ren getroffen om verstoring van de rust der dooden te voorkomen. Intusschen is men er toe gekomen, het ver- zamelen van de stoffelijke resten der gesneu velden veeleer als daad van pieteit te be- schouwen. Hoofdaalmoezenier kanunnik Roitel heeft thans bekend gemaakt, dat „la grande releve des morts" de groote bijeen brenging der stoffelijke resten regelmatig voortgang vindt en dat men in den loop van 1927 minstens 1000 lijken zal hebben gei'den- tificeerd, behoorlijk gekist (velen zijn destijds in gemeenschappeiijke graven gekgd) en aan den schoot van officieele begraafplaatsen toe vertrouwd. KRUISWOORD-PUZZLES. De kruiswoorden-puzzle-wedstrijden hebben te Glasgow dergelijke afmetingen aangeno- men, dat de postambtenaren hunne handen vol hebben aan het postverkeer in verband met deze wedsirijden. De meeste inzendingen komen uit Engeland, een aantal extra-ambte naren moest worden in dienst gesteld. Het grootste aantal brieven in een week, alle wedstrijd-inzendingen, bedroeg 400.000 het gemiddelde aantal bedraagt echter „slechts" 250.000. Het bedrag aan postwis- sels de aan de winnaars afgezonden prij zen beloopt wekelijks acht a tien duizend P- st. EEN GEVAARLIJKE VROUW. De vrouw van een landbouwer te Seiche- brieres, die van haar man gescheiden waj, was boos, dat de kinderen aan dm vader waren toegewezen en besloot zic hte wreken. Zij kocht te Orleans een revolver en gaf die aan haar 14-jarigen zcon Robert, wien zij zeide zijn vader te roepesi en hem dan dood te schieten. De jongen riep zijn vader en teste vijf schoten op hem, waarvan twee den man troffen. Deze werd echter slechts licht ge- wond. Hij ging naar binnen, sloot'zijn deur en waarschuwd'e den votgenden dag de poli tic. De vrouw en het jongetje zijn dadelijik aangehouden en hebben reeds bekend. DE BEMANNING VAN EEN SCHIP AANGEVALLEN. Ut Rome wordt gemeld, dait de bemanning van het stoomschip „Dalmazia", van de Lloyd Triestina, dat in de haven van Ba- toem aan de Zwarte Zee zijn lading wilde losscn, is aangevallen door naar Batoem ge- vluchte Italiaansche socialisten en hun Rus- sische geestverwanten. De matrozen van het schip werden afgeranseld en op revolver- schoten onthaald. Zij konden zich slechts redden door met hun schip in aHerijfl de ha ven van Batoem te verlaten. EEN VERGISSING. Vijf bandieten te Navels dachten twee toe- risten aan te houden en hen geld af te per- sen. Het bleken evenwel twee in burger ge- Ideede politieagenfen te zijn, die onmiddellijk als antwoord op het verzoek om geld hun re volver trokken. Zij doodden een der bandie ten; een ander werd gewond, terwijl de ove- rigen vluchtten. EEN MOTIE VAN AFKEURING. In de begrootingscommissie voor den Pool- schen Landdag hebben de socialisten voorge steld 100 zloty van het salaris van den mo narch istischen minister van justitie te schrap- peu. Dit voorstel is aangenomen, daar alle partijen ontevreden zijn over het beleid van dezen bewindsman, die verantwoordelijk wordt gesteld voor de nieuwe, algemeen ge- hekctlle wet op de drukpers." AMERIKA'S VLOOTUITBREIDING. Vermoedelijk als gevolg van drukke ge- sprekken over de vloot, die den laatsten tijd in bepaalde groepen van het Congres vielen waar te nemen, heeft president Coolidge de gelegenheid aangegrepen om de waarschu- wing te geven, oat de raining der begrooting van het departement van Marine voor het vol- gend belastingjaar niet mag worden over- schredeai Renter meldt nog, dat de president er aan toevoegde, dat zijn waarschuwing ten doel had den indruk weg ten emen als zou hij van houding zijn veranderd ten opzichte der ma rine-planned sedert zijn Boodschap aan het Congres. DE „KAMPIOEN-VADER" IN AMERIKA. President Coolidge zou gister in audientie ontvangen den heer Reuben Bland van Mar tin County. De reden voor deze audientie is, dat de heer Bland de meest met kinderen ge- zegende man van de Vereenigde Staten is Hij heeft er namelijk 34. Men heeft Bland een schertsend den naam gegeven van den „kampioen-vader", een titel, waarop de man trotsch is. N HUERTA'S PLANNER Een Reuter-tekgram aan Engelsche bladen meldt, dat generaal de la Huerta, ex-president van Mexico, zou hebben medegedeeld, dat hij gereed was om de grens over te trekken en de leiding te nemen in een opstand tegen de re geering van Calks. Reeds streden 20.000 ge- wapende scldaten ondei- zijn vlag in Mexico beweerde ae generaal. Huerta zou in Mexico godsdienstvrijheid waarborgen en buitenlandsch kapitaal aan- moed'igen om in het land beleggingen te zoe- ken. Hij ontkende bijzondcre concessies te hebben belcofd aan de Amerikaansche pe- troieum-belangen, mits de laatste zijn revolu- tie-poging zouden steunen. MILLERAND TEGEN VERVROEGDE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. Millerand heeft in een verklaring in de „Echo de Paris" er op gewezen, dat hij zich reeds m 1920 een voorstander van de hervat- ting der normale economische relaties met Duitschland heeft getoond. Hij drong er evenwel op aan, dat de toenaderinsr in het ka- der van de Fransche buiteniandsche politick berei'kt moet worden en dat deze kwestie de Fransche polibek niet mag overheerschen. De bezetting van het Rijnland is niet alleen voor den tijd van 15 jaar vastgesteld als garantie voor de betaling der reparatieschulden en voor Duitschlands ontwapening, maar 00k om de geallieerden landen gelegenheid te ge ven zich te herstellen. Millerand wijst er verder op, dgt artikel 429 van het verdrag van Versailles bepaalt, dat zelfs na verloop van de genoemde vijftien jaar de ontruiming van het Rijnland uitge- steld kan. worden, indien ten roinste de garan ties tegen een evetueele Duitsche a.gressie niet aks voldoende kunnen worden beschouwd. Verder zegt Millerand, dat Duitschland de bewijzen van moreele ontwapening nog niet heeft gegeven, zoodat Frankriik nog geen kans zag om de besprekingen over een ver- vroegde ontruiming te aanvaarden. GRIEP IN HET BUITENLAND. In het industriegebied van Elzas-Lotharin- gen heerscht de griep in hevige mate. In Sfraatsburg bedraagt het aantal patienten ongeveer 28 000. In verschillende stacker- van Denemartten treidt de griep zich gesiadig uit Behalve in Jutland zijn de laatste dagen 00k in Odense en Horsens een groot aantal ziektegevallen \astgesteld, in Odense alleen 900. in Horsens -140. In Horsens zijn alle scholen gesloten. Er zijn 00k reeds eenige sterfgevauec voor- gekomen. Ook te Berlijn heerscht thans griep Er hebben zich tot dusver tweehonderd gevallen voorgedaan, aan welke een met doodelijken afloop. De „Daily Mail" deed een ond'erzoek in- stellen naar den toestand in de verschillende Europeesche hoofdsteden en de ingekomen rapporten luiden als volgt: Pariis: geen epidemie. Berlijn: aantal gevallen normaal. Brussel: minder gevallen dan zes weken geleden. Den Haag: meer gevallen van niet veront- rustend karakter. Bern: de epidemie neemt een verontrustend karakter aan te Geneve, Bazel en elders. De ziekenhuizen zijn overvol. BRIEVEN VAN DEN TSAAR EN VAN KERENSKI GEVONDEN. Naar Ketchum, de speciale correspondent van de Daily Express uit Moskou aan zijn blad seinf, zijn in het winterpaleis te St. Pe- tersbrug geheime archieven ontdekt, die tal van telegrammen en brieven moeten be vat ten tvan Kerenaki en de bolsjewiki. Er moeten ook brieven bij zijn van den tsaar aan zijn moeder uit de jaren 1905 en 1906. De regeering moet aan de gevonden be- schcider veel waarde hecbten. Stalin heeft al gebruikt gemaakt van een stuk uit het archief in zijn strijd tegen de oppositie. Het was een gelukwensch aan grootvorst Michael, toen er sprake was van diens uitroeping tot tsaar, even na de revolute van 1917. Aan het hoofd van de handteekeningen onder dat stuk prijlk- te die van. Kamenef. Ketchuin betwijfelt of Kamenef nu nog ge zant te Rome worden zal, warheen hij 10 Ja nuari zou moeten vertrekken, ALKMAARSCHE CODRANT. 4BS

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1