Alkmaarsche Gourant Wie is Edmund Gray FEUILLETON. Vrijdag 7 Januari. WEET QIJ DIT WEL? No. 5 1927 HonderU negen en twintigst* Jaargang, Ps«©wiiieiaal nieuws uit koedijk. Gemeenteraad. De gistermiddag gehouden ra«dsve.ga- dering werd bijgewoond door alle leden. Bij de opening sprak de voorzitter zijn beste wenschen uit voor de leden en hunne gezinnen in het pas begounen jaar. Hierop hield1 hij een karte beschouwing over het wel en wee van de gemeente Koedijk in 1926. Spr. memoreeroe dan *1 tax-erst dat het in- wonertal in dit jaar m»t 46 is vooruitgegaan en op 31 Dec. 1926 bedroeg 1963. Verder herinnerde spr. aan het overlijden van zijn ambtsvoorganger, d«a» heer W. Kooijman, in Febr.; aan het raa<isbe»luit in die raaand genomen tot splitting van de ambten van burgemeester en secreiaris; aan spr.'s b-enoe- ming tot burgemeester en aan idem van den heer A. Sloof tot secret arts; aan het bedan- ken van den heer Oud als raadslid (opvol- ger werd de beer Molenaar.) Fen paar be- langrijke raadsbesluiten werden gdnomen, waarvan spr. herinnerde aan dat waarbij goedgekeurd werd de bouw van eenige hui- zen met koolschuren, waardoor de gemeente een mooi convplex wonmgen rijker werd. Voorts dacht spr. aan de raadsbesluiten tot verhooging van die gemeentelijke inkomsten- belasting, tot voorloopige handhaving van het overzetveer en aan idem tot handhaving van de zesde leerkracht aan dfe openbare lagere school. Spr. hoopte dat al deze be- sluiten zouden blijken in het belang te zijn yan de gemeente. Wat den land- en tuinbouw betreft, deze beide takken van bedrijf stonden er in 1926 niet gunstig voor, vooral de bouwers hadden onder depressie te lijden, waarvan spr thans de oorzaken niet wilde nagaan. Hi] hoopte dat 1927 een kentering ten goede zal brengen. .Na lezing der notulen vr-^g de heer K.ramtr "naar de controle op het overzet veer, waarop de voorzitter antwoord- de, dat die zal plaats hebben in bepaalde weken, waarna zal worden uitgemaakt of het veer aan redelijke eischen voor het ver- keer voidoet. De notulen werden hierna goedgekeurd. De voorzitter deelde daarop mede, dat de notulen voortaan getypt aan de. leden zullen worden toegezonden, zoodat voorle zing in den raad niet meer noodig zal zijn. Werd algemeen goedgevonden. Spr. deelde verder mede wat was inge komen a. Een schrijven van B. en W. met at schrift van de goedkeuring door Ged. Staten van de wijziging in de met Koedijk getroffen regeling inzake toelating van leerlingen op de openbare lagere school. b. Eenige goedkeuringsbesluiten van Ged. Staten, waarondter van het raadsbesluit tot vaststelling der gemeentebegrooting 1927 c. Van hetzelfde college bericht, dat de beslissing over de aanvulling van de bouw- en woningverordening is verdaagd, omdat het onderzoek nog niet is afgeloopen. d. Van mej. Visser bericht van aanneming barer benoeming tot lid der schoo'commissie. Al dfeze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Verloskundige hulp in het Zuideinde. De v o o r z i 11 e r las een schrijven, on- derteekend door 135 personen in het Zuid- einde der gemeente, waarin verzocht werd om de verloskundige hulp op te dragen aan dir. Destree te St. Pancras, op dfezelfde voor waarden als voor mejuffrouw Dekker tot voor kort golden. Adiressanten wezen daarbij op den 'oestand, zooals die vroeger was, toen dr. Melchior nog verloskundige hulp verleende, welke toestand terug zou keeren als die practijk wordt opgedragen aan dr. den Hartogh. Die woont te ver af. B. en W hadden naar aanleiding van dit schrijven met dr. Destree een ondferho-ud ge had, waarbij deze zieh bereid had verklaard niet een gemeentelijke subsidie van 300 verloskundige hulp te verleenen op dezelfde voorwaarden als mej. Dekker waren gesteld. B. en W. konden zich daarmee wel vereeni- gen en stelden voor een besluit in dien geest te nemen. Den heer Hart was het niet duidelijk dat een overeenkomst als de voorgestelde een belangrijk voordteel zal kunnen brengen aan de gemeente en de bewoners van het Zuid- einde. Spr betwijfelde zulks wel, gezien de nitgestrekte practijk (een 3000 zielen) van dr. Destree (St. Pancras, Oudorp, deel Koe- dijk en zelfs tot Brock op Langendijk), waardoor hij het zeer druk heeft en dus veel van huis is. Daarentegen omvat de pra- tij'k van dr. den Hartogh slechts een 1200 zielai te Koedijk, zoodat deze eigcnlqk vwl beter dfe verloskundige hulp ex bi] kan verleenen. Het bezwaar is allcen, dat hij verder af woont, maar dat is reeds vvecr gedeeltelijk vervallen door de beschikba^rstellmg van een auto door dfe gemeente. Telefonisch kan men de hulp van dr. den Hartogh inroepcn, zoodat terugkeer van een toestand als vroe ger tijdens dr. Melchior, toen het bezwaar van den afstand wel terdege woog, met meer te vreezen is. Een bezuiniging zou het ook nog geven, als de verloskundige hulp in het Zuideinde aan den dokter te KoerfPk werd opgedragen. Deze is bereid het zonder sub- sidle te doen, teiwijl dr. Destree 300 vraagt. Om een en ander zou spr. willen, dat eerst nog eens de voile uitwerking werd afge- wacht van het besluit om een auto beschik- baar te stellen voor dr. den Hartogh, als hij naar het Zuideinde moet ter verleening van verloskundige hulp. Het liefst zou spr. een vrouwelijke hulp hebben. De heer Mulder was het met den heer Hart eens'en zou niet stemmen voor aan het voorstel van B. en W. Als St. Pancras wee\ een vrouwelijke verloskundige zou hebben, was spr. er wel voor om die ook de hulp in het zuidelijk deel van Koedijk op te dragen. De heer V ander Woude meende dat uit de voorden van de heeren Hart en Mul der is te voelen, dat zij geen bewoners van het Zuideinde zijn. Hun pleidooi voor vrou welijke hulp geeft niets, want St. Pancras zal die niet aanstellen zoolang de toestand blijft a's die nu is. Willen zij die hulp, dan moesten de heeren liever een voorstel doen tot aanstelling. De heer Molenaar achtte een bezuini ging als door den heer Hart bedoeld voor een belangrijke zaak als de onderhavige van slechts geringe beteekenis. Van de bezuini ging van 300 gaat nog wel 200 af voor auto enz., blijft dus slechts 100 en dat is te weinig om tegeri het verlangen van de 135 onderteekenaars doorSte drijven dat dr. den Hartogh met de verloskundige practijk wordt belast. Spr. wees er nog op, dat er geen vergadering of wat ook noodig was ge- weest om de handteekeningen bijeen te krij- gen. De heer Hart vond de bezuiniging ook .niet de hoofdzaak, maar die kwam er toch nog bij Hoofdzaak bleef voor hem de over- weging, dat men met de verloskundige hulp niet moest belasten den man, die't het drukst heeft. Spr. bleef er bij, dat men dr. den Har togh die beter kan blijven opdragen op dfe wijze als onlangs overeen gekomen. Mis- schien kan daaruit straks voortvloeien de aanstelling van een vrouwelijke verlos kundige. De Voorzitter erkende het verschil in practijk, maar dit is zoo groot niet als men maar bedenkt, dat dr. Destree die aaneen heeft, terwijl 't afstandsverschil met dr. den Hartogh van het Zuideinde blijft. De bezui niging door het volgen van het idee-Hart zal niet meer zijn dan 100. Door die 100 uit te geven worden de afstandsbezwaren geheel opgeheven. B. en W. he1 ben de mogelijkheid van vrouwelijke hulp overwogen, maar daar kan niets van komen, omdat Koedijk dan alleen de kosten daarvan zou moeten dragen. De heer Mulder: Heeft dr. Destree toegezegd, de verloskundige practijk ten vol le te zullen waamemen? De voorzitter: Hij heeft zich bereid verklaard dit te doen. De heer Mulder achtte dit antwoord niet stellig genoeg. De heer Hart: Beteekent de" uitdrukking, dat dr. Destree de verloskundige practijk op dezelfde voorwaarden wil uitoefenen als mej. Dekker dit destijds deed, dat hij dezelf de tarieven zal berekenen? Voorts vroeg spr., of dr,-; den Hartogh bereid is hulp te verlee nen, als dr. Destree het te druk heeft en nog geen vroedvrouw gevestigd is. De voorzitter beantwoorddte beide vragen bevestigend, waarop het voorstel van B. en W. werd aangenomen met alleen de stem van den heer Mulder tegen. De veenderij. Van de veencommissie was een schrijven ingekomen met het voorstel om het achter- ste deel van de veendferij te doen vlakken door werkloozen. De v o o r z i 11 e r zei, dat de kwestie in B. en W. is besproken Het college meende dat Koedijk eigenlijk minder belang had bi, het vlakken van het terrein, maar als he1 achterste deel daardoor niet behoeft te wor den uitgeveend, wordt de kwestie andfers en gaan B. en W. er mee accoord. Spr. stelde voor een besluit dienaangaande te nemen en daarin als voorwaarde op te nemen, dat het Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van Walter Besant, door Mej. E. Hoogewerf. „Zoowaar!" riep hij. „Die cheque is uit een oud boek twee jaar oud uit een van de boeken, eer de bank samen deed en haar titel veranderde en den vorm van de cheques er werd nu niet zo-> heel veel aan veranderd; dat is zoo, maar hoe konden wij toch zoo dwaas zijn, Checkley, dat we het verschil niet ragen!" „Dan moet er een zijn geweest, die een oud eheque-boek bemachtigd heeft. Schandelijk om zoo'n cheque-boek maar zoo te laten slin- geren, dat iedere schurk het pakken kon!" Mr. Dering dacht eens na. Toen keek hij op en zei: „Kijk nog eens in de safe. Aan den l'inker- kant, boven de lade, zal je wel een oud che que-boek vinden. Het hoorde tot een afzon- derlijke zaak een trust die nu opgeheven is. Maar het boek zal er nog wel wezen. Ha! Daar is het!Verwonderlijk, hoe ik nu zoo ineens dacht aan dat boek! Het is al twee jaar geledan, dat ik het voor het laatst gebruikt of er zelfs aan gedaoht heb. Al weer een speling van het geheugen dus, dat ik me juist zoo'n kleinigheid herinneren zou. Nu hier zijn de cheques, zie je, dezelfde Icleur, dezelfde letter, dezelfde grootte, eenig verschil is de stijl en titel van de Compagnie, De schurk moet een oud boek hebben weten te bemachtigen, dat hier dan achteloos was blijven slingeren, zooals je zei. Ha!" Hij verschoot van kleur. Hier is net de stok, dien wij zeehten. Kijk maar, het nummer komt overeen. Het is "dus een feit, dat de cheque uit dit boek genomen werd. Een boek in mijn safe, op mijn eigen kantoor! Checkley, wat beteekent dit alles?" Checkley nam het boek van zijn chef met tritlende hand en las, hetgeen op den stok stond „4 Maart 1883. Edmund Gray, 720 pond." „De hemel weet wat dit beduiden moge! Ik heb zoo iets van mijn leven nog niet bijge woond!" „Vreemd! Het is nu twee jaar geleden, dat ik een gedachte schonk aan het best'aan van dit boek. Toch dacht ik er aan, zoodra die ge dachte mij van nut kon wezen. Wel Check ley, wat zeg jij e van? Kun je niet spre- ken?" „0, Heere! Wat zou ik te zeggen hebben Als u dien wissel niet met uw eigen hand sehreef „Ik sehreef 'm niet eigen'handig." „Dan moet iemand anders'm geschre' ven hebben!" J uist!" „Misschien hebt u 'm gedicteerd?" „Praat toch niet zoo dwaas, Checkley Houd je verstand bij elkaar, al is dit ook een nieuw geval voor je. Crimineele rechtspraak ligt niet precies in je lijn! Denk je nu, dat ik mijn handschrift kan dicteeren, net zoo goec als mijn woorden?" k - werx met auuraei zai xomen dan 250 en wordt uitgevoerd door werklooze gczinshoof- den of kostwinners uit Koccfijk en Sint Pancra6. Spr. dteeide nog mede, dat B en W: ter zijner tiid een voorstel zullen doen om Pancras voor te stellen de gemeenschappe- lijke regclmg inzake de veenderij te befein- digcn. De heer Hart gdoofdie v.cl, dat het voorstel van B. en W. een goede oplossing is. Hiervan kan misschien het gevolg zijn, dat een spoedige bceindiging van de veen derij tot stand komt. Spr. vroeg nog wan- neer met het werk zou kunnen worden be- gonnen. De heer V a n, d er Woude, voorzitter der veencommissie, antwoordide, dat werk loozen er op hebben aangedrongen, dat Koe dijk spoedig een besluit op het voorstel zou nemen. Als het wordt goedgekeurd, zal men dus al heel spoedig kunnen beginnen. Het voorstel werd hierop aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Wijziging tarief elect rise he krachtstroom. Naar aanleiding van een klaeht van mej. wed'. Bos over hooge tarieven voor electn- schen krachtstroom, die hooger zouden zijn dan in dfe omgeving, had: het G. E. B. gead- viseerd die tarieven te brengen: de eerste l'O.OOO K.W.U. 6 cent, dfe tweede 514 cent en de dferde 5 cent, alles te verhoogen met den kolentoeslag, die plm. 1 cent per K.W.U. bedraflgt en onder beding van min- stens een afname van 16000 s K.W.U. per jaar. Deze tarieven zijn ongeveer evenhoog als in andere gemeenten. De heer Molenaar vreesde dat deze veriaging voor mej. Bos aanleiding zal zijn den motor te verzwaren, waarvan verslechte- ring van de dorpsverlichting het gevolg zal kunnen zijn. De heer S 1 o o f, seeretaris, zei, dat ver- zwaring van den motor niet beoogd wordt, maar zoo dit al gebeurde, dan zou een aparte kabel van het transformatorhuisje af noodig zijn, zoodat een storende invloed op de verlichting niet gevreesd behoeft te wor den. Bovendien mag de krachtstroom alleen gebruikt wordten op bepaalde uren en voor wijziging daarin is toestemming van het G. E. B. noodig. Het voorstel werd zonder hoofdfelijke stem ming aangenomen. Bestrijding malaria. De voorzitter deelde mede dat Ged. Staten geen bezwaar hadden tegen de on langs door den Raad vastgestelde wijziging van de bouwverordening waarbij voor nieuw- bouw de eisch werd gesteld, dat ieder vertrek een gaasafsluiting zal moeten hebben. Echter zouden Ged. Staten gaarne nog het oordeel der Gezondheidscommissie zien gevraagd. Dit college nu had thans medegedeeld even- min bezwaren te hebben, waarom B. en W. voorstelden die beslissing in het raadsbesluit aan te halen en de verordening daarna op- nieuw vast te stellen. Aldus werd zonder hoofdfelijke stemming besloten. Op dezelfde wijze werd goedgekeurd een door B. en W. voorgestelde wijziging in de verdeeling van de werkzaamheden van de ambtenaren van den burgerlijken stand. Vraag van den heer Hart. De heer Hart vroeg of het B. en W. be- kend is, dat de toestand van het Kerkepad tot het eerste bruggetje niet meer zonder ge- vaar is. Langs dat pad, dat al niet zeer breed is, is een greppel gegraven, zoodat de weg biji donker gevaarlijk is geworden. Het peen- vervoer heeft het paadje bovendien vuil en glibberig gemaakt, wat het passeeren nog gevaarlijker maakt. Spr. vroeg voorziening en maatregelen tegen een opnieuw onbe- gaanbaar worden van den weg in de toe- komst. De voorzitter zei, dat B. en W. kort geleden den slechten toestand van den weg hadden geconstateerd en toen had spr. den gemeenteopzichter opgedragen verbetering aan te brengen. Als die nog niet is te bespeu- ren, blijkt daaruit dat aan die opdracht nog geen gevolg is gegeven. Spr. zal zich op de hoogte stellen en dan maatregelen nemen. In elk geval zal de zaak in orde komen. De heer V a n d e r W o u d e zei, dat het dat het niet goed is als men een greppel opu het niet goed is als men een greppel zoo dicht bij den weg heeft. Hierna sluitmg der vergadering. UIT KOLHORN. Gistermiddag circa 1 uur maakte een vliegtuig, Verkenner F 2, uit „De Kooij" een noodlanding op het bouwland van den heer H. Spaans. Nadat het vliegtuig een 30 meter diepe voor met het landingsgestel had gemaakt sloeg dfe machine over de kop zoo dat dfe widen cmhoog lagen. De bestuurder en mecnanicien kropen on- gedeerd uit het toestel, dat oogenschijnlijk niet al te groote schade had gekregen, te voorschijn. Onmiddtellijk stroomde een groote menigte menschen toe. Gvok de burgemeester van Kolhorn, de' heer Breebaart, was op het terrein aanwezig en onderhield zich eenigen tijd met de beide aviateurs, die er inmiddtels reeds toe waren overgegaan dfe machine te demonteeren. In- mid dels was om hulp getelefoneerd en na_ eenigen tijd verseheen een andfer vliegtuig boven de „gestrande" machine om na eenige cirkels beschreven te hebben in N. rich ting te verdwijnen. UIT GROOTEBROEK. Men meldt aan de N. R. Crt.: De omzet over het jaar 1926 aan de vei- lingsveren'iging De Tuinbouw te Grootebroe..- Bovenkarspel bedroeg 3.558.660, tegen 4.730.448 in 1925. De prijzen van de vroe- ge aardappelen waren bij een aanvoer van ruim 4000 wagens aanzienlijk lager dan in het voorafgaande jaar en voorts liep de teeu van de zomer- en herfstbloemkool op een mislukking uit, wegens draaihart en rot. uc late bloemkool heeft in de maanden Novem ber en December nog veel goed gemaakt. UIT DIRKSHORN. Woeosdagmidld'ag heeft de heer Mullens, uit Amsterdam, in de kolfbaan van den heei D. Bruin alhier de jeugd ruim een uur op beschaafde wijze prettig bezrg gehouden met zijn goocheltoeren. De kindercn waren niet zuinig met bijvalsbstuigingen voor dfen „toovenaar". UIT LANGENDIJK. Nu de Ned. Spoorwegen concessie hebben aangevraagd voor het exploiteeren van een autcbusdienst Alkmaar—-Oudkarspel v.v., is, naar de Schager Crt. meldt daarmee beves- tigd: wat wij dienaangaande onlangs be- richtten. De plaatselijte pers, die zoo gaarne het t-egendeel betoogde, is door dit feit vol- doende gedesavoueerd. We kunnen boven dien meedeelen, dat onderhandelingen gaan- de zijn om te trachten den dienst op het Broeker lijntje weer te hervatten. UIT URSEM. In de gister gehouden vergadering van het Algemetu Burgerlijk Armbestuur is in de va- cature-C. Keijzer tot voorzitter gekozen met algemeen stemmen de heer D F. C F. van den Heuvel, burgemeester dezer gemeente In een hartelijke tcespraak heette de waar- nemende voorzitter den burgemeester welkom en het verheugde alle leden dat de burge meester wederom in het Armbestuur is ge kozen. De burgemeester dankte voor de tot hem gerichte woorden en r-ekende op alter medewerking. Tot seeretaris van het Armbe stuur werd herkozen de heer G. Vet. HEERHUGOWAARD. (Dec.) Geboren: Johannes, z. van Jacob Gutter en Maartje den Emgelse. .Lena Maaikc, d. van Willem Frederik Kuiters en Lena van Noort. Anna Catharina, d. van Pieter van Langen en Catharina Kaptein. Alida Johanna, d. van Jacob Blocker en Catharina Huibers. Johannes, z. van Pe- trus Bot en Maria Beerepcot. Johannes, z. van Cornells Kok en Maria Hoogland Ccrnelis Gerrit, z. van Gerrit Kant en Eli sabeth de Boer. Overleden-:- Johannes, z. van Johan nes Zuurbier en Cornicla Ki-eft, 10 weken. Anna Theresia, d. van Gerardus Jacobus Kraakman en Neeltje de Jong, 6 weken. Marijtje Elders, 54 jaar, echtgen. van Dirk de Jong. Frederik Potter, 60 jaar, echtgen. van Marijtje Dudin-k. Afra, d. van Cornells Brink cn Aaltje Steur, 19 jaar. Anthonius Adrianus, z. van Bastiaan Overbeek en Ca tharina Greenland, 5 maanden. UIT SCHAGEN. J.l. Donderdag heeft in het lokaal van den heer Ph. Roobol alhier door tusschenkomst van den makelaar W. F. Gorter en ten over- staan van den te Wieringerward gevestigden notaris J. van dm" Knaap, de afslag plaats gehad van de boerenhofstede met 21.44 H.A wei- en bouwland, gelegen aan de N-es, gem Schagen en eigendom van den heer Jb. Pran ger. De uitsiag was als volgt: Perceelen 1, 3, 12, 15 en 16 huis en 620.75 H A. weiland, koopers de heeren D. Ursem c.s. te Hecrhugpwaard, voor 18612.90. Perceel 2, groot 0.37.25 H.A., kcoper de heer D. de Jong te Schagen, voor 1311.20 Perceelen 4 en 5, te zamen groot 4.39.60 H.A., kooper de heer P. Hoogland te Winkel voor 11874.13. Perceelen 6, 9 en 10, tezamen groot 4.87.70, kooper de heer N. Groot te Schagen, voor 12951.36. Perceel 7, groot 1.93.60 H.A., kooper dfe heer K. Engel te Kolhorn voor 4104.32. Perceel 8, groot 1.13.00 H.A., kooper dfe „Neen. Maar ik zou zweren, dat het uw handschrift is!" „Laten we nu maar geen vragen en ant- woorden meer doen! Het is vervalsching in geschrifte. En geen gewone vervalsching in geschrifte. Het is bij mij op het kantoor ge- schied. Wie kan het gedaan hebben? Laat ik eens denken." Hij nam de cheque en het oude cheque-boek voor zich. „Dit boek heeft nu twee jaar in mijn safe gelegen. Ik had het heele bestaan er van vergeten. De safe wordt enkel gebruikt voor mijn privaat-papieren. Ik doe ze iederen och- tend' zelve open, om tien uur. Ik sluit ze als ik naar boven ga, om te lunchen. Als ik terug kom, doe ik ze weer open. En ik sluit ze, als ik wegga. In geen dertig jaar ben ik van deze gewoonte afgeweken. Ik zou niet meer in het vertrek kunnen zitten, met de safe dicht, ik zou niet meer weg kunnen gaan met de safe open, zoo min als ik in mijn hemdsmou- wen buiten zou kunnen loopen. Daarom is de vervalsching niet alleen bedreven door iemand die toegang heeft gehad tot de safe, maar door iemand, die de cheque gestolen heeft in mijn tegenwoordigheid, voor mijn oogen. En deze overweging beperkt het veld van on derzoek." Andermaal keek hij op den wissel. „Hij is gedateerd op 4 Maart. De datum kan er wel niets op aan komen. Maar hij werd gepresenteerd op den vijfden. Wie is er op mijn kamer geweest op den vierden, of de voorgaande dagen? Zie dat nu eens uit te vinden." Checkley giag zijn journaal halen. v i,. „Den vierden hadt u bij u: Hij noemde de lijst van bezoekers op. „Daar komen we niet verder mee," zei mr Dering. „Den eersten, den tweeden, den derden en den vierden hadt u mr. Arundel hier bij u werken, ieder dag, van tienen tot twaalven." „Mr. Arundel? Ja, dat herinner ik mij Nog iemand anders?" „Niemand anders." Je vergeet je zelven Checkley," zei mr. De ring. „Jij kwam, zooals gewoonlijk, nu en dan eens binnen." „0 Heere, sir! Ik hoop toch dat u niet denkt!" stamelde de oude klerk, bleek wor- dend. „Ik denk niets, ik wil er maar achter ko men. Ga naar de bank. Spreek met den direc teur. Vraag hem of hij ook kan uitvinden door wien de cheque ge'ind werd. Als het geld in banknoten werd uitbetaald, laat de uitgifte van die banknoten dan onmiddellijk gestaakt worden. Zoo gemakkelijk zal dat nog niet gaan. Maar tracht alles zoo nauwkeurig mogelijk uit te vinden". Dat had plaats, zoowat om half elf! De bank was vijf minuten ver. Toch was het al twaalf uur, toen de klerk terug kwam. „Wel wat heb je uitgevonden," vroeg de chef. „Heel wat!" antwoordde Checkley leven dig. „Eerst heb ik den directeur gesproken en den klerk, die uitbetaalde. E)e cheque werd gepresenteerd door een commissionnair Iedereen vertrouwt een commissionnair. De betalende klerk kent uw handteekening en dacht dat al'les in orde was. Ik liet den direc ADVERTEERT IN D E ALKMflflRSCHECOURflNTI 1 heer Jb. Kooij te Nieuwe Niedorp voor 2712. Perceel 11, groot 1.1290, kooper de heer Jb. Pranger te Schagen voor f 1818.98. Perceel 13, groot 0.49.90 IT.A., kooper de heer P. Boon c.s. te Wieringerwaard voor 1217.56. Perceel 14, groot 0.89.90 H.A., kooper de neer W. F. Gorter te Schagen voor 1995.78 De totale opbrengst is-/ 56.599.26, zooals bij den inzet reeds was gebodeu. Er is dus bij den afslag geen cent biigekomen. Loop der bevolking over 1926. De bevoliking beston-d op 31 December 1925 uit: 1820 mannen, 1870 vrouwen, to-taa! 3690 personen. Zij vermeerderde geduren-de het jaar door Geboorten: manmen 46, vrouwep 35, totaal 81 personen; vestiging 135 man-nen, 162 vrouwen, totaal 297 personen. Dit is dus een vermeerdering van 181 mannen, 197 vrou wen, totaal 378 personen. Tet aantal personen vermimderde geduren- de het jaar door: Overleden: 33 mannen, 19 vrouwen, to taal 82 personen; vertrokken 142 mannen, 139 mannen, totaal 281 personen. aldus een verminderiing van 175 mannen-, 158 vrouwen. totaal 333 personen. De bevoliking vermeerderde dus met i mannen, 39 vrouwen, totaal 45 personen. De totale bevolking is dus 1826 mannen. 1909 vrouwen, totaal 3755 personen, Gedurende het jaar werden voltrokken 12 huwelijken en werden 2 gebore-nen als teven- loos aangegeven. OUDE NIEDORP December. Geboren: Petru Theodorus, z. van Laurentius Bleeker en Hii-tje Pannekeet. Jacobus Johannes, z. van Johannes Veld- ma-n en Grietje Bloothoofd. Catharina Theresia, d. van Johannes Leegwater en Eli sabeth de Leeuw. Willem Jacob, z. van Gerardus Groen en Cornelia Maria de Wit. -- Marianne Johanna, d van Cornelis Josep- hus van der Kroon en Agatha Bakker. Adirianus Veronica Ma-rga-retha, d. van Adri anus Simon Groot en Elisabeth Verdu-in. Ondertrouwd Johannes Wilhelmus Leiigraaf te Alkmaar en Maartje Moras. Getrouwd Marinus Poen en Cornell? van Leij-en te Harenkarspel. Johannes Kol en Antonia Bleeker. Overleden Cornelis Helder, echtge- noot van Trijntje Bl-om, 64 jaar. Maria Christina I.igthart, 3 maanden, d. van Gem' Ligt-hart en Catharina Elisabeth Slijkerman (Overleden- te Alkmaar). Loop der bevolking over 1926. Do bevolking telde op 1 Jan. 1926 680 m 616 vr., totaal 1296 personen. Geboren zijn: 17 mannen, 16 vrouwen, to taal 33 personen; ingekomen zijn: 55 man nen, 47 vrouwen, totaal 102 personen; over leden zijn: 8 mannen, 8 vrouwen, totaal 16 personen; vertrokken zijn: 70 mannen, 72 vrouwen, totaal 142 zoodat de bevolking op 31 December 1926 bestond uit 674 man nen, 599 vrouwen, totaal 1273 personen. Gesloten werden 16 huwelijken, terwijl 1 ecbtscheiding werd imreschrever, UIT NIEUWE NIEDORP. Bij beschikkinig van den minister van oor- 1-og is aan den dienstplichtige D. Koorn, uit deze gemeente, met ingang van 21 Maart a. s., vrijstelling van den dienstplicht verleend. SCHERMERHORN. (December). Geboren Johannes, z van Gerardus Antonius Klaver en Maria Alida Stuijt. teur de cheque zien. Hij kent uw handschrift en hij zegt ook, dat hij zweren zou dat u zelf ze geschreven hadt. Dus sta ik daar toch niet alleen in!" „En verder!" „De commissionnair zei tot den betalen- den klerk, dat hij orders had gekregen om het geld in banknoten van tien pond te innen. Hij stak ze bij zich, in zijn tasch en ging heen. Hij had maar een armen hij was er dan ook lang mee bezig. Maar hij scheen geen haast te hebben bij het geval." „En hoe nu met de banknoten?" „De directeuf zal ze onmiddellijk inhouden Maar hij zegt, dat er waarschijnlijk mede- plichtigen zijn en dat is juist het lastige. De uitgifte van de tien pond banknoten is stop gezet. Dus dat deel is afgehande'.d. Toen ben ik naar de tenten van de commissionnair; op het „Strand" geweest. De deurwaardter vond den man al gauw en ik had een onder- houd met hem. Hij was in dienst hij een ouden heer, naar hij zegt, die in het „Cecil Hotel" op het Strand logeerde. De oude heer zond hem naar de bank met orders, dat hij zorgde, het geld in tien-ponds-banknoten te krijgen; en nadrukkelijk bond hij hem nog op het hart, dat hij er geen zou verliezen, onderweg. Hij scheen ook geen haast te hebben. Nam de banknoten van den man en legde ze in zijn zakboek. Dit had plaats in de koffie-kamer, waar, op dat oogenblik nog een stuk of zes andere heeren waren. Maar de onde heer was alleen." (Wordt yervolgd)'. 3) Een zaak, die geregeld adverteert, zal meer bekend raken en meer nleuwe klanten kri)gen, dan een zaak, die niet adverteert en al leen maar steunt op vroegere connec- tles en ouden aaanw A Will qe In fllkmaar en omstreken steeds meer Bekend i worden, meer de aandacM trekken, dan kunnen we (J slechts dien eenen goeden raad geven: J

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5