m Biwnenland Bioscopen Townee!. Londensch aanteekenboek. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; ttS^fjST artikel 6, 2e M der Warenwet 1919, Sra. nr. 581; maloen bekend, dat bij onheiroepelijlk we- jworden vonmais van den Kantonreehter te ADkmaar van 26 November 1926 GERRIT BROEK, vischverkoopcr, wonende te Velser- ootrd, gemeente Velsen, is veroordeeld toteen geldboete van f 5 subsidiair 3 dagen hechte- nis, wegenis het te Aftmaar ten verkoop in yoonraad hebben van visch, die in ondeuigde- Bjken toestand verkeert. AUkmaar, 7 Januari 1927. Buirgemeester en Wethoudens voornoemd i A. F. THOMSEN, Loco-Burpem. A. KOELMA, SeCretans. DE ZAAK VAN DE ..LOTUS", twee atforre agemefl OpgeWacfit. De bdde agenten, als getuigen genootrtt, verklaard'en, dat het raadslid een heftige re- devoering had gehouden tegen een volksop- ioop van minstens 150 persooen. Aan hun verzoek, hiermede op te hondten en door te loopen, had hij niet voMaan. Het O. M., waargenomen door mr. A. Rombach, eischte bevestiging van het vonnis. De heer Coremans, die dlaaraa het laatste woord verkreeg, zeide, dat hij bleef volhou- den, dat de Rotterdamsche politic voor 80 pet. onbetrouwbaar is. Uitspraak over 14 dagen. HET PROCES OM EEN GETUIG- SCHRIFT. Qp 4 Augustus heeft, zooals indertijd is genreld, de kantonreehter te Leiden de Haag- sche Tramweg Maatschappij veroordeeld, aan den door haar ontslagen werkman v. O. Op 4 Januari hebben de Fransche gezan-t U1,t Lei>decti ee? ;^tuigischrift af te geven, be- \en de Turksche zaakgelastigde te's Graven- lhage ter griffie van het Permanent Hof van /Intern. Justitie de vraag van rediterlijke be- #yoegdheid te onderwerpen, welke tusschen ®aar gerezen is als gevolg van de aanvaring jOp 2 Augustus 1926 van de stoomschepen ,,Boz-Kourt" en „Lotus". In deze zaak, welke thans bij het Hof aan- [fcangig is gemaalct, zal dit zidi hebben uit te spreken over de twee volgende punten: Heeft Turkije, in strijd met artikel 15 van [het Verdrag van Lausanne van 24 Juli 1923 fbetreffende de vestiging en de rechterlijke be- '..voegdheid, gehandeld tegen de beginselen 'van het intemationaal recht zoo ja, in strijd met welke beginselen door als ge- Kvolg van de aanvaring op 2 Aug. 1926 ^in voile zee, voorgevallen tusschen het Fransche stoomsdiip ..Lotus" en het Turksche stoom- schip „Boz-Kourt" en bij de aankomst van j'het Fransche sc'hip te Konstantinopel straf- vervolgingen in te slellen tegelijkertijd tegen den kapitein van het Turksche stoomsdiip en tegen den heer Desmons, officier van de wacht aan boord van de ..Lotus" op het oogenbl'ik van de aanvaring, welke strafver- volgingen gevoegd zijn krachtens de Turk sche wetgeving en welke hebben plaats gehad als uitvloeisel van het vergaan van de „Boz- Kourt", dat den dood van adit Turksche ma- trozen en passagiers ten gevolge heeft gehad En bij bevestigend antwoord op deze vraag, welke geldelijke vergoeding aan den heer •Desmons verschuldigd is, indien er volgens de beginselen van het internationaal recht een zoodanige vergoeding behoort te worden gegeven? De vereischte kennisgevingen, voorgeschre- ven door de geldende regelingen, hebben ten aanzien van dit compromis plaats gehad. In- gevolge de verplichting, welke het statuut van het Hof aan de griffie oplegt, wanneer het de interpellatie betreft van een verdrag, waar- ami andere staten hebben deelgenomen dan de partijen in geschil, is van dit compromis kennis gegeven aan de Staten, welke behalve Frankrijk en Turkije de hierboven vermelde conventie, te Lausanne geteekend, hebben be- krachtigd. Ongetwij'feld zal het Hof deze zaak in zijn §ewone zitting behandelen, d.w.z. in Juni a s lij deze gelegenheid zal een Turksche rec'hter ad hoc, door de regeering van Ang,ora aan te wijzen, overeenkomstig het statuut van het Hof. De verdediging van het Fransche stand- punt is toevertrouwd aan prof. Basdevant. De Turksche agent is nog niet aangewezen. De zal 13 GYMNASTIEK. jaarvergadering van het K. N. Maart a.s. te Amserdam plaats vi G. V. vinden. OP PRESENTIEGELD VAN EEN RAADSLID BESLAG GELEGD. Toen het Rotterdamsche conlmunistische raadslid, de heer G. van Burink, op het stad- huis zijn presentiegeld wilde komcn halen, werd hem incdvgedeeld, dat wegens belas- tingschuld een deurwaarder van de perso- neele bdasting er beslag op had gelegd. Te Rotterdam wordt een vaste som uitge- trokken voor presentiegeld, welke som pondspondsgewijze verdeeld wordt over de raadeleden naar verhouding van het aantal zittingen, dat zij hebben bijgewoond. »En de verrekening vindt eens per jaar plaats. Het zal wel de eerste maal zijn, dat beslag is gelegd op presentiegeld voor het bijwo- ffin van raadszittingen. HET ROTTERDAMSCHE RAADSLID COREMANS VOOR DE RECHTBANK. Gistermiddag heeft voor de rechtbank te Rotterdam in hocger beroep terecht gestaan de meubelmaker-cafehouder, raadslid van de Rapalje-partij, die heer L. G. A. Coremans, d'ie door den kantonreehter, wegens het ver- storen van de orde en het veroorzaken van een vol'ksoploop op den Middensteiger, en •ten tweede het niet voldoen aan den last der politic zich te vmvijderen, was veroordeeld tot twecmaal 10 boete, subs, tweemaal vijf dagen •hechtom's. De heer Coremans verklaarde, naar de Tel bericht, dat hij als lid van dten gemeenteraad jeen Oipmerking had gemaakt tegen twee re- <hercheuns van de zedenpolitie, die hij niet voor hun taak berekend achtte en dat zij daar moesten gaan, waar zedemisdrijven ge- .pleegd werden. Een volksoploop was het vol- •«*u»s verdachte niet geweest, omdat er slechts menschen bij betrokken waren. Zcnder waarschuwing is hij daarop door- vattende een juiste opgave omtrerat den aard van den door dezen vemichten arbeid en den duur der diensflbetrekiking, als mede de wijze waarop hij aan zijn verpldditimgen heeft vol- daam; verder werd- de H.T.M. veroordeeld, den werkman een schadevergoeding te beta len van 12 per week van den da-tym van het ontelag, zijnde 5 Maart 1926 af, tot den da tum, waarop het getuigschrift in kwestie zal zijn uitgereikt^ en tot de kostei., De werkman had zidi op het standpunt gesteld, dat het getuigschrift, dat een arbei- der bij het eindigen van de diienstbetrekking van den werkgever kan verlangen, moet in- houden o.m. de wijze, waarop de werknemer aan zijn verplichtiingen heeft voldaam, ter- wijll de H.T.M. art. 1638 AA B. W. zoo uit- legf, da-t als de werkman in zijn getuigschrift wil opgenomen zien „de wijze, waarop hij aan zijn verplicbtitngen -heeft vol-daan", daar- bij ook moet worden opgenomen de wijze waarop de di-e-nstbetrekking is geeindigd. De werkman, aldus de H. T. M., heeft zich ziek gemeld o-p een ochtend, volgende op een avond, waarop hij in geztlischap van een an- der versoheidene cafe's had bezocbt en vri; faat in den nacht in beschonken toestan-d was thu-isgebracht. Zou ik aa-n het verzoek van den werkman hebben voldaan, dan zou ik ook in het getuigschrift hebben moeten op nemen ontslagen in verband met een voor- gewende ziekte en het afleggen van onjuiste verfclaringen. Had ik een getuigschrift a-fge geven, waarin op verzoek was opgenomen ,,de wij;ze, waarop hij aan zijn verplicbti-ngen -heeft voldaan", en als gevolg daarvan mee- -gedeeld -hoe de dienstbetrekkinig is geeindigd dan had v. O. zek^r moeilijker een nieuwe betrekkng gekregeh dan thans. Voor vertee- n-en van schadevergoeding is geen reden, al dus de H. T. M., die dan ook van het vono-is van den kantonreehter in appel was gegaan. De rech-tbank te 's-Gravennage -heeft nu in deze zaak voonloopig vonnis gewezen, dodh heeft daarbij de beantwoording van de twist- vraag over de ui-ffegging van art. 1638 A A B. \V. omzeild. I-mmers in haar vonnis over- weegt de rech-tbank, dat wa-t er van de 'wist- vraag waar zij, partijen, het er over eens zijn, da-t in het getuigschrift mag en moet opgenomen worden „de wijlze, waarop de werknemer aan zijn- verplichtingen -heeft vol daan", en da-t dit in zich shift, dat, als de man zich ziek heeft gemeld, terwijl hijdit niet was, gelijk de H. T. M. beweert, dit in het getuigschrift, alsm-ede de wijze, waarop hij aan zijn verplichtingen heeft voldaan, mag opgenomen worden. In dat geval zou de werknemer geen belang daarbij gehad hebben en door de niet afgifte daarvan geen schade hebben geleden. Daar de werkman ontkent, zich ten on rechte ziek gemeld te hebben en den avond aan den betreffenden morgen voorafgaande dironiken te zijn geweest, zal, aldus de recht bank, de beslissdng in dit geding afhangen van de al dan niet juistheid van deze ziekte- meld-ing en dronkenschapjbetichtin-g. De H. T. M. heeft hiervoor getuigenfoewijs aangeboden; dit getuigenver-h-oor zal gehou- d'en worden ten overstaan van den rechter- commissaris mr. A. S. Rueb op Maandag 24 dezer. Intusschen -heeft de werkman, niet te vre- den over de onrwijking van de ontwijking van de beantwoording door de rechtbank van de twistvraag betreffende art. 1638 B. W„ AA, een request civiel ingediend om de her- roeping van het voormelde vonnis te ver ier ijgen. Voor den werkman treed't in dezen op mr. A. J. Romijn te Leiden en voor de H. T. M. mr. J. M. van Stipriaan Luicius in Den Haag. oeboren: Emma Margaretha, 3. van Gerard* Lconaro Paleairi en Anna Francisca Quax. Pieter Oornelis, z. van Arnoldus Johannes Kruij&- sen en Maartje MhThoff. OVERLEDEN: Jan Slot, 3 jaar. KORTE BERICHTEN. Het bestuur van het Kinder Herstel- hngsfonds van den Qhr. Werkmansbond te Amsterdam heeft van H. M. de Moeder een belangrijke gift ontvaijgen. In de buurtschap Keyenborg is de klom- penmaker H. met zijn hand in de cirkelzaag bekelmd geraakt, waardoor hem v-ier vingers werden afgesoeden. Op den Ka-naalwe-g te Delft geraak-te een autobus in- brand, doordat een jongen met bi andendien lucifer te dich-t bij het benzine-re servoir- kwam. De politie-brandweer bluschte het vuu-r. In de autobus zaten geen passa giers. Programme's van Vrijdag 7 Januari tot en met Donderdag 13 Januari. Theater Cinema Americain. Hoofdnummer: Gloria Transita (opera-film met zangbegeldding). Alkmaarsch Bioscoop Theater. Hoofdnummer Vrijdag, Later dag en Zon- dag: Een min-uut voor twaalf (sensatie). Hoofdrol: Luciano Albertini. Hoofdnummer Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag: Irene (operette-film) Hoofdrol: Colleen Moore. Victoria Theater. Hoofdnummer: De roman van een revue meisje (revue-film). Hoofdrol: Zazu Pitts. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: Pieter Rolie en Afra Maria Liefting. Thomas Ruijter en Ana Stych. 4. Rbmtnfiacbe dameJO, de Uatete kreet van een ver- lorene. Welke boodschap tweugt die )e T" Strarvdjuttw,Jlon, dat de kerel die dat fleasie over- Ooosd jooide ook geen geheelonthouder was. Juffie ".I'l. Uimw 1 fit Paschen van Strindberg, door het Schouwtooneel. De derde abonnementsvoorstelling gisteren in de Harmonie gegeven, was wel van een geheel ander genre, dan de beide voorgaande stukken en zal zeker de vele tooneelliefheb- bers, die altijd zoo gaarne een stuk zien, „waar wat in zit" ten voile bevredigd hebben. Over Paschen van Strindberg is zeer veel te den ken. Om aile symbol iek en alle bedoelin- gen van den pessimist Strindberg te doorvoe- len eischt geweldig veel. Maar al was het dan een zware avond, hoogst belangwekkend was de voorstelling zeker. Strindberg leidt ons binnen bij de familie Heijst. De vader heeft gelden verduisterd en zit in de gevangenis. Allen in huis lijden daar geweldig onder, de zoon Elis, leeraar en candidaat in de wijsbegeerte, Christina zijn verloofde, de jonge Benjamin in huis opgeno men, de moeder, die zich nog steeds aan de meenin-g vastklampt/dat haar man onschul- dig zou kunnen zijn, ofschoon hij bekende, en de overgevoelige dochtter Eleonora die thuis komt uit een gesticht, waarin men haar heHt doen opsluiten. Een buitengewoon neer- drukkende atmosfeer ligt over alles. De groote schuldeischer Lindkwist dreigt in eerste en tweede bedrijf als nieuwe beproeving te komen. Maar Strindberg wil dat de men schen eerst zullen lijden, alvorens de za-ligheid der bevrij-ding der Paaschopstanding d-eelach- tig te worden. Steeds komen nieuwe moeilijk- heden; het niet slagen van Bqnjamin, de valschheid van Elis' vrien-d Petrus, de schijn- bare bloemdiefsta-1 van Eleonora enz. Maar dan eindelijk in het derde bedrijf 's avonds voor Paschen, volgt de bevrijding, worden de lasten, die loodzwaar gedrukt hebben, van de schouders der slachtoffers afgenomen, en ju-ist de gevreesde Lindkwist is de bevrij-d-er, na eerst den hoogmoed die in de zie! der men schen zoo welig tiert, en de jaloezie uit den mensch (hier in den persoon van Elis) te hebben geba-n-nen, zij het dan ook met de ste-rk- ste m-iddelen. Dan keert de vrede weer, de les is geleerd: door de duistemis tot het licht. Het Schouwtooneel heeft met deze opvoe- ring zeer veel eer ingelegd. 't Was mooi werk en de zes artisten hebben met voile o-vergave getracht -de atmosfeer, die Stindhergs werk eischt, geheel te doen voelen. Daarnaast vie- den inderdaad schitterende individueele pres- taties te waardeeren. Wij noemen dan in de eerste plaats Charlotte DefresneKohler, die op inderdaad buitengewone wijze Eleonora heeft u-itgebeeld. Vooral in de eerste acte hield zij de aan- wezigen op beklemmende wijze ge van-gen, en ontroerde sterk, maar ook in de twee andere bedrijiven toonde zij deze figuur zoo prachtig te doorvoelen, dat een woord van hulde aan deze artiste zeker op zij© plaats is. Hij treedit a-lleen op in t laatste, doch 't groote tooneel, dat hij daarin sipeelde met Elis was prachtig, evena-ls het slot met Eleo nora. Hri was echt die goede reus u-it de ber- gen. Ko Arnoldi gaf al zijn talent aan de zeer moeilijike rol van Eli-s. Vooral zij© samenspel met Lindlcwist stond op zeer hoog peil. Lena Kley als de moeder en Jetty van DijikRiec- ker sl-oten zich in hun spel zeer mooi bij 't geheel aan en Carel Rijken trof door zij© mooi sober spel i© de rol van Benjamin. Onder leidimg van den heer Prager zorgde een orkest van Ailkmaarsche musici voor in- leidende muziek bij de drie bedrijven, waar door de stemming zoo goed werdi voorbe- reid. Haydln-'s mu-ziekSie-ben Worten des Er- ldsens voldeed- daar bijzonder voor en de musici, die hier hun belamgelooze medewer- ki-ng verleenden, verdienen een woord van dank. G. De Scheepsbouwer. Het Nieuwe Rotterdamsch Tooneel, onder d-irectie van Frits Tartaud, zal Maandag voor de eerste maal in Alfomaar optreden en wel met hun successtuk „de Scheepsbouwer". (The Ship van den Engelschen- schrijver Erv-ine). In dd-t stuik. waarin Tartaud, Mevr. Tar taud—Klein, Jules Verstraete, Aleid-a Roelof- sen, en Adolf Rijkens als voornaamste krach- ten opfreden, komen wij morgen nog even nader terug. Een goede tooneelavond wordt het Maandag in het Guld-en Vlies zeker. Van onzen Londenschen correspondent. De krantenstraat. - Londen bezat eens een straat, die Grub Street heette. Een van de merkwaardige figu- ren in de letterkundige geschiedenis van En- geland, Dr. Johnson, zeide in zijn tijd (een 150 jaar geleden) van die Grub Street, dat zij druk werd bewoond door schrijvers van slechte geschiedenis en vergankelijke gedich- ten. Nu is Grub Street geleidelijk in de taal van Engeland een verzamelnaam geworden voor behoeftige broodschrijvers en litteraire mislukkingen, alsmede voor hun geestespro- ducetn. De Grub Street van de geschiedenis heet tegenwoordig Milton Street en heeft dus de litteraire traditie met een luisterrijken naam in haar benaming behouden; maar zij is thans een straat van pakhuizen en kleine hande^skantoren jn een van de dichtst be- bouwde en rommeligste deeien van de City, „Grub Street" is als woord een abstract be- grip geworden. Maar in dit geval is de abstractie zoo stevig en solide aan stof blij- ven hangen, dat wij Grub Street kunnen zien, voelen en ruiken. De Fleet Street van onzen tijd kan men gemakkelijk vereenzelvigen met de Grub Street van dien van Dr. Johnson. Want de vermaarde krantenstraat van Lon den is „grubby" (hetgeen groezelig betee- kent)en in en om haar gebied krioelt het van letterkundige en journalistieke gelukzoe- kers, nooddruftigen, miskenden en „arri- ve's" van de laatsten niet te veel. Indien de Fleet, het riviertje, dat ergens diep onder het asfalt van de straat zijn weg zoekt naar den Theems, in de zaak aer nomenclatuur niet zulke hooge aanspraken had, zou de lo- gika vragen, dat de „grub" in dat opzicht in eere werd hersteld. Het is Fleet Street's naam en roem, dat zij de persstraat van Londen is. Maar zij heeft, strikt genomen, niet langer recht er op; want in den loop der laatste kwarteeuw zijn alle groote krantenbedrijven naar den doolhof van laantjes en steegjes ia de omgeving verhuisd. Van de Londensche dagbladen heeft alleen de „Daily Telegraph" nog zijn gevel aan de rooilijn van Fleet Street; en van alle andere ondernemingen, die zich opvallend onderscheiden in den dienst voor de pers, is het alleen de „Press Association" het groote cooperatieve nieuwsagentschap voor binnenlandsche be- richtgeving die haar adres in dezelfde straat heeft. Niettemin heeft Fleet Street niets van haar bijzonder karakter verloren. Zij blijft de krantenstraat bij uitnemendheid, al is ze dan ook niet langer de straat der Londensche couranten. Van het begin tot het einde overwegen er aan de gevels de enorme borden van blauw email met witte letters zoo nu en dan afgewisseld door letters van goor verguld die gewagen van nieuws- dienst in een of anderen vorm. Het zijn de opschriften van agentschappen van provin cial, Schotsche, Iersche en Britsche over- zeesche bladen; of die van advertentiebu- reaux; of die van de zoo geheeten photo- pers. In het gekrioel van de straat blijven de krantenmenschen overheerschen, de repor ters, die uit zijstraatjes schieten, in hun jacht naar sensationeele copy („matter") of de zit- redacteuren, die „grub" (grub is ook een grof woord voor voedsel) gaan zoeken in een der vele restaurants, of de „news boys" (krantenverkoopers), die als amokmakende Maleiers ronddraven met pakken verscne edities en onder het draven wilde en onver-' staanbare kreten uitstooten. Het ruikt er naar drukinkt en „newsprint" (krantenpa- pier) en er is van etmaal tot etmaal een on- dertoon van verwijderd gebrom, dat wordt ontwikkeld in de kelderzalen der groote kran- ten in de omgeving, waar de rotatiepersen mmmer zwijgen. Op elk uur van den dag wordt uw oog er verbijsterd door motorwa- gens met een laadvermogen van vijf ton, zuchtend onder den last van pakken onver- kochte kranten of onder dien van maagdelijk papier, in klossen van een meter dik en twee meter breed. Het veege lijf wordt er voortdu- rend bedreigd door woeste automobielen, ge- schilderd in felle kleuren, scharlaken, geel of blauw. De auto's der krantenexpedities heb- ben de buurt van Fleet Street en omgeving geleidelijk vrij gemaakt van alle belemmeren- de verkeersbepalingen, zoodat het wel zaak is voor den onbekende in deze buurt zich zoo dicht mogelijk lartgs de gevels voort te be- wegen. De auto's trachten er elkaar te over- troeven in de snelle verzending en versprei- ding van edities, die elkaar den heelen dag opvolgen. De „news boys" volgen het voor- beeld van de auto's en gaan met redelooze vaart door de nauwe straatjes, in den ren kranten overhandigend aan scharen lanter- fanters, die begeerig zijn sportuitslagen, waarop zij geld hebbeen gezet, te vernemen. Aan den zelfkant van de buurt staat het ge- bouw van de .Times", waar rust en waar- digheid heerschen, wel in overeenstemming met het karakter van het vermaarde dagblad. Een ander contrast, eerst de laatste maanden ontstaan, is, dat temidden dier ouderwetsche rommeligheid van Fleet Street thans een hy- permodern reusachtig blank krantengebomv staat, dat van de „Dailv Mail", dat straks in gebruik zal worden genomen en waarin al het nieuwste op het gebied van techniek is toegepast, dat de productie van het meest gelezen dagblad van de wereld kan verge- makkelijken en verhaasten. De voetganger en de straat. Hoewel er nog geen plaatselijke verorde- mngen of landswetten zijn, die -een einde moeten maken aan de vrijheid van bewegino' van voetgangers in verkeersstraten (het zal er vroeg of laat van moeten komen) is men nu toch aan het einde der vorige week in Londen al begonnen de voetgangers te nopen op speciaal voor het doel aangegeven punten de straat over te steken. Niemand kan de voetgangers verplichten van die gelegenheid gebruik te maken; maar de eerste proef nu aan den ingang op het plein voor de 1 arlementsgebouwen, waar indertijd ook het eerst werd aangevangen met de proeven voor de „verkeerskolken" heeft geleerd, oat het publiek er graag gebruik van maakt. Up het punt dat voor de proefneming is ge- kozen, heeft men e^n gelen paal opgericht, voorzien van een bord met een groen kruis en het opschrift „Please cross here" (Steek hier a.u.b. over). Een witte lijn loopt over den rijweg teneinde de voertuigen te doen zien, dat zij een punt naderen, waar voetgangers oversteken en dat zij daar en daar alleen door de gebiedende hand van een agent kunnen worden opgehouden. De verkeers- draaimolen rond het plein wordt nu op die plaats zoo nu en dan in zijn groote vaart ge- stuit; het was wel noodig, want het was er langzamerhand onmogelijk geworden voor voetgangers de andere zijde van de straat U bereiken. Indien de werking van den nieuwen maatregel de autoriteiten bevredigt, krijgen ook de andere verkeersmolens, op drie andere plaatsen in Londen, een dwarslijn met aan- wijzing ten behoeve van voetgangers, die wil- len oversteken. Het is zeer attent van de autoriteitenen het is het begin van het einde van de oude voetgangersstelling: „de weg is vrij". De balzaal en barbarendom. De jazz-muziek heeft nu al jaren lang in de balzalen den boventoon gevoerd. En tot dat de Charleston kwam is de jazz-dans een eentomge beweging geweest. Die Charleston wilde ons van de eentonigheid verlossen. Hij is er in geslaagden in meer. Hier in Londen althans sehiint het qpenbare leven er uOi ic zijn aangerasL De newegingen van de Charleston moeten buitengewoon aanste- kelijk zijn, indien meisjes en vrouwen, kijkend voor winkelruiten, of pratend in groepjes op straat, of binnentredend in een postkantoor of een station met haar voeten schuifelen en draaien in den onmiskenbaren Charleston- trant. Het is wat vreemd maar alleen een kmesoor zal dit openbaar vertoon van opge- wektheid en levenspleizier kunnen afkeuren. Maar de Charleston, ontleend aan de bewe- gingen van uitgelaten negers en dus niet van zoo heel goede komaf", schijnt den weg te hebben aangegeven naar zeer wilde en pri- mitieve dansmodes. De ziel van de moderne menschheid schijnt te smachten naar het jazz-rhythme. En om het te kunnen bewaren in den dans moet men indien men afwis- seling wil hebben in bewegingen wel gaan zoeken bij de wilden, die jazz in hun aderen hebben. Men heeft mij verklaard, hoe het komt, dat de wilden jazz in hun aderen heb- ben. Wanneer zij zuigelingen zijn, van den eersten levensdag af, gaan zij mee op den rug van de moeder; en het ligt niet in den aard van de moeder veel notitie te nemen van net wicht op haar rugzij loopt en springt en araaft door de wildernis alsof er geen leven- de ransel was, die op haar rug meehotste Van geslacht op geslacht en door de eeuwen heen hebben de neger-babies gehotst in hun teederste jaren. Geen wonder, dat zij de be weging in hun leden hielden, wanneer moe der hen tenslotte kon laten loopen. Aan deze omstandigheid beweert men ongeveer, is toe te schrijven, dat de negers zulke wonderlijke exponenten zijn van onregelmatige en heftUe dansbewegingen. De „Heebie-Jeebie". Men doet nu moeite voor den Charleston een wilderen en nog primitieveren dans in de plaats te stellen. Het is de Heebie-jeebie, die evenals zijn voorgangers uit Amerika hier is aangeland. De zes voornaamste stap- pen worden beschreven als vertegenwoordi- gend de bewegingen van een offerpriester, bewegingen, die zijn lofzangen begeleiden, wanneer hij een menschenoffer brengt. Op deze onheilige plechtigheid zullen indien de zaak succes heeft de dansbewegingen in de balzalen van Londen in de toekomst zijn gei'nspireerd. Vooralsnog schijnt niet het voornemen te bestaan de Heebie-Jeebie-bals in Londen vergezeld te doen gaan van de slachting van een der gasten. Zoo ver zal men durf ik verwachten niet gaan. Maar de Heebie-jeebie schijnt ongemeen ge- schikt te zijn om er den dood van een gavot te, een menuet en een wals (die waarlijk waren gewijd aan Terpsichore) mee te vieren. De nieuwe dans eischt van den beoefenaar dat hij zal „sidderen, springen en stampen", netgeen heel natuurlijk is voor eea dans, die is afgekeken van een heidensch ritueel in het donkerst Afrika. Wij danken de nieuwe bezoe- king aan eenige heeren uit Chicago, die be- weren, dat zij hiermede het oudste en wildste rhythme in den modernen dans hebben vast- gelegd. Wanneer de Heebie-jeebie ver- ouderd is, rest hun slechts nog naar de apen te gaan, uit wier bewegingen zij, met behulp van het alles-overwinnende jazz-rhythme, zeker een dans kunnen „creeeren", onze bal zalen waardig. Londen, December 1926. KUNSTLICHT IN DE REN? Men heeft ons gevraagd hoe wij denken over al of niet belichting van de ren in het donkere deel van het jaar, of dus de kleine iiefhebber in zijn stadsren al dan niet een belichting in den laten avond zal toepassen. wij zouden het met wagen hierop met een afwijzend neen, maar ook niet met een vol- mondig ja te antwoorden. Hoewel onze kip- pen een zeer langen nacht moeten doorma- ken, soms wel van 15 a 16 uren, is er nog nooit een van honger gestorven als ze des namiddags te voren met goed gevulde krop op stok waren gegaan. De vrees voor hun leven is't dan ook niet die de stads-men- schen er toe brengt nog een extra-voedering bij kunstlicht toe te passen, maar het is de ervaring, die geleerd heef^, dat behalve het onderhoudsvoer ook nog een produktie-voer verschaft moet worden, als men in die korte dagen eieren wil rapen. Het komt er slechts op aan uit te maken wat men eigenlijk van zijn dieren verlangt. Is het uitsluitend te doen om van een toom pas in het vooriaar best bevruchte eieren te bekomen, waaruit sterke kuikens te verwachten zijn, welnu dan is er geen kunstmatige belichting met extra voedering noodig en heeft men nieis anders te doen dan te zorgen dat het in de uren, welke in da ren worden doorgebracht den dieren aan niets hoegenaamd ontbreekt, dat ze dus ruim gevoederd worden, dat ze niet al te koud water drinken, frisch groen en ook; level traan- en gisthoudend bijvoer krijgen en verder alles zoo ingericht isj dat ze gedu- rende die weinige daguren flink in beweging blijven en vooral niet op een koppel in een hoek staan te suffen. Met andere woorden voor den toom, waaruit gefokt zal worden in het voorjaar is kunstlicht niet noodig. Heel anders is het echter gesteld als men m den winter zooveel mogelijk consumptie- Cieren wenscht te rapen. Dan moet alles in het werk gesteld worden om door een zeker surplus in de voederstoffen tot zijn doel te geraken. Men heeft opgemerkt en algemeen vastgesteld dat de produktie van eieren over het heele jaar genomen, zoo goed als niet vergroot, maar ook niet' verminderd wordt door de extra belichting, maar wel is komen vast te staan, dat de winterleg er door bevor- derd wordt, juist als de eieren duur zijn. Het komt dus neer op een verschuiving met op een verhooging van den leg. Waarom zou nu ae houder van een mooi stelletje ras- kippen in zijn stadsren zich des avonds de moeite geven zijn warm plekje bij den gezel- ligen haard te verlaten en af te wisselen met het koude baantje van het bijvoeren van zijn gepluimde huisgenooten? En dan nog, als zijn toom hetzij groot, middelslag of dwerg, waarlijk goed gezqnd en van beste afkomst is, komen er toch wel eieren zonder kunst licht, al is het aantal lets kleiner. Daarbij blijven de beestjes beter op fok-kracht. Wie het onderste uit de kan wil halen, laat die maar de kunstbelichting toepassen en die verwijzen wij naar wat onze collega Boshou- wers daarover ten behoeve van de boerderh" heeft meegedeeld in No. 353 van onze K. V. en ook naar de teekeningen op de voorpagina van No. 354. Het een en ander is wel ms- klaar te maken voor de stact v V tfLUlUO juwx iiaai W^INTIldli V. VJ Atl ,-1 <-* r 11 -»~1 .L» 11i* 1 I /-> I t/Q O on 111,1 Cs4y> J1

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 8