DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 6 Hondero nesren en twinfigste Jaargang 1927. ZATERDAti 8 JANUARI. Be Gemeentebeorootilag voor Dit numme> bestaaf sit 3 Bladen. Abonnementsprijs bij vooniitbetaling per 3 maanden f2.-, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertenticpr. 25 ct p. regel, grootere letters naar ©Tantarnfmifc Brieven franco N.V.' Bock- en Handelsdr. vJl Herms. Coster Zoon, Voor dam C9, Tel* Administr, No. 3. JRcdactle No. S3. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 1827. 11. Op zoek naar verborgen schatten, hebben B. en W. alle hoekjes van de brandkast van den gemeente-ontvanger nauwkeurig ge- inspecteerd in de hoop, dat er hier en daar nog wel eens een extra'tje te voorschijn zou komen. Het succes is niet uitgebleven, want ce wa- terleiding, die ondanks jaarlijks terugkee- rende parade-posten op de begrooting tot dusverre niets dan water had geleverd, heeft het vorig jaar een groote som voor afkoop van werkelijke of denkbeeldige rechten uitbe- taald. En hoewel sommige edelachtbaren niets liever zouden doen, dan deze geheele afkoop- som zoo spoedig mogelijk aan het gemeente- lijk huishouden ten goede te laten komen, heeft men begrepen, dat dit geld verdeeld moest worden over de concessie-jaren. Men heeft er daarna eer. zeer goed gebruik van gemaakt door er een als wij ons goed herinneren 7 procents leening mee te con- verteeren. Evenwel, in het uitgekeerde bedrag van 367.000 was aan kapitaal 271.000 en aan rente 96.000 begrepen. Erg zeker schijnt men hiervan niet t. zijn, maar B. en W. nemen aan, dat het zoo is en dan zal het natuurlijk wel juist blijken. Welnu, al slacht men niet dadelijk de kip, waarom zou men zich niet van de gouden eieren meester maken? Reeds is ten bate van den dienst 1926 over f 60.000 van die rente beschikt en het spreekt van zelf, dat men zich gehaast heeft het restant, groot 36000, aan den dienst van dit jaar ten goede te doen komen. Op enkele bedrijven als gemeentewerken, plantsoenen en reiniging hebben B. en W., nadat de begrootingen voor die bedrijven wa- ren teruggebracht tot het peil van 1926, be- zuinigingen toegepast tot een totaal bedrag van rond 21.000. Het zal bij elk dier bedrijven wel een strijd tusschen B. en W. en den directeur geweest zijn, waarbij de laatste natuurlijk aan het kortste eind heeft getrokken. Uit de sobere toelichting of beter gezegd bij gebrek aan eenige toelichting kunnen wij niet beoordeelen op welke wijze bij deze bedrijven bezuinigd is geworden. Hopelijk is dit zoodanig geschied, dat hier- door geen stagnatie ontstaat, dat noodzake- lijke gemeentewerken niet uitgesteld of op dS lange baan worden geschoven, dat in het groote Alkmaarsche huishouden alles op tijd geveegd en gereinigd zal worden en dat de directeur van plantsoenen, ondanks een so- berder kleedgeld, voor het toilet van vrouwe Alcmaria nog een fleurig kleedje zal weten te maken. De vrijwillige subsidien zijn tot 90 van de voor 1926 toegestane bedragen terugge bracht. Neemt men aan, dat elke subsidie overeen- komt met de gebleken behoefte aan financiee- len steun, dan zit er in die algemeene verla- ging van 10 procent zeker een streven om alle betrokkenen gelijk te behandelen. Men mag dit billijk noemen, maar men be- denke toch 00k, dat instellingen en vereeni- fingen zooveel in financieele draagkracht unnen verschillen, dat een zelfde bezuini- ging voor alien niet mogelijk zal blijken. Kan een instelling eenerzijds niet op sala- rissen j>i personee! bezuinigen en wenscht men anderzijds niet door een. beperkter actie aan het streven der vereeniging afbreuk te doen, dan is het duidelijk, dat het geld dat de gemeente thans inhoudt weer door contri- butie-verhooging moet opgebracht worden. Sommige instellingen zuilen zich die weelde kunnen veroorloven, andere, wier nut niet minder groot maar wier streven in finan- cieel opzicht minder waardeering van parti- culiere zijde ondervindt, zuilen niet tot con- tributie-verhooging kunnen overgaan zonder" gevaar haar leden te verliezen en daardoor aan bloedarmoede ten gronde te gaan. Wij .kunnen ons voorstellen, dat deze 10- procents-korting vele vereenigingsbesturen voor groote moeilijkheden gesteld heeft. Bedenkt men bovendien, dat de op- brengst van deze subsidie-kortingen in totaal maar 1600 bedraagt, dan vraagt men zich onwillekeurig af of het verstandig was, voor deze luttele winst den dikwijls toch reeds zoo moeilijken bestaansstrijd van vele nuttige in stellingen te verzwaren. Door vermindering van de kosten van den Armenraad werd 1500 verkrtgen. Wie dit zoo in den aanbiedingsbrief der be grooting leest, krijgt onwillekeurig den in- druk, dat men bij den Armenraad op wat al te royalen voet geleefd heeft en er dus van de uitgaven voor deze instelling wel wat ge- schrapt kan worden. Zooals bekend, is de Armenraad een rijks- "nstelling, waarvan de salarissen der ambte- naren gedeeltelijk door de gemeente betaald worden (de Secretaresse wordt door het Rijk bezoldigd). Heeft men dus 1500 bezuinigd, dan moet dit op de salarissen gebeurd zijn. Inderdaad is dit het geval, daar men de informatrice van den Armenraad tot armbe- zoekster va 1 het Burgerlijk Armbesfuur be- neemde en de vacatur-e niet meer vervuld heeft 1 Zoodoende heeft het Burgerlijk Armbe- stuur thans twee armbezoekers(sters) en de Armenraad heeft er niet een meer. Ongetwijfeld zuilen nu de stemmen van hen voornainelijk aan kath. zijde die op opheffing van den Armenraad aandringen, luider dan ooit klinken. Ieder jaar blijkt het weer noodig op het nut van den Armenraad te wijzen, over welks opheffing trouwens niet B. en W. maar slechts eenmaal in een vierjarig tijdvak de vereenigingen die hem samenstellen hebben te beslissen. Dat er voortdurend een stille strijd tegen deze instelling gevoerd wordt, is van alge meene bekendheid. Wij willen hier nadrukkelijk tegenover stellen, dat haar arbeid op het gebied van het maatschappelijk hulpbetoon steeds van groo te beteekenis geweest is. Uit het laatste verslag der instelling over de jaren 1924 en 1925 blijkt hoe de Armenraad weer veelzijdig werkzaam was, o.a. door het organiseeren van lezingen en voordrachten, het samenstellen van commis- sies en het verstrekken van adviezen. Het register bij den Armenraad van als hulpbehoevend bekehd staande personen be- vatte op 31 December 1925 meer dan 1500 kaarten. Niet minder dan 270 aanvragen werden onderzocht, waarin een bewijs van onvermo- gen gevraagd werd en aan zeer vele instellin gen, autoriteiten en particulieren zijh, naar aanleiding van gevraagde adviezen, volledige rapporten of meervoudige inlichtingen ver- strekt. Dit controleerende, registreerende en ad- viseerende lichaam is inderdaad van groote beteekenis. Waar die beteekenis nog door sommigen ontkend wordt, is het overgaan van de infor matrice naar het B. A. en het niet meer ver- vullen van de vacature aan den Armenraad zeker opmerkenswaard. De meerderheid van ons College zeggen B en W. besloot het subsidie per leerling vcor het bewaarschool-onderwijs, dat thans 36 bedraagt, op'/ 31 uit te trekken, hetgeen over een getal van 600 kinderen een bespa- ring van 7 3000 oplevert. Reeds toen dit plan nog geen vasten vorm had aangenomen en alleen als bezuinigings- mogelijkheid werd voorgesteld, hebben wij daartegen gewaarschuwd. In een hoofdartikel dat in_de courant van 6 November j.l. is opgenomen, hebben wij er op gewezen hoe men tracht iets, dat pas gere- geld is en nog niet eens tijd gehad heeft zijn volkomen bestaansrecht te bewijzen, weer moedwillig onderste boven te werpen. Door deze vermindering van subsidie zal slechts het openbare bewaarschoclonderwijs verdwijnen, daar het bijzondere reeds vroeger bewezen heeft 00k bij een subsidie van 31 per kind in stand te kunnen blijven. Reeds heeft het bestuur der neutrale school medegedeeld deze zoo nuttige en veler sym- pathie wegdragende instelling te moeten slui- ten wanneer hare financien in de war ge- stuurd zuilen worden. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat er vrijzinnigen zijn, die willen medewerken op deze wijze opnieuw een neutrale onderwijsin- richting uit onze gemeente te laten verdwij nen. Trouwens, men mag 00k wanneer deze op- heffingspogingen van katholieke zijde ge- steund worden, verwonderd en verontwaar- digd zijn, omdat het hier het verstoren van een regeling betreft, die het vorig jaar op voorstel van mr. Kusters tot stand is ge- komen. Wij zuilen er op het oogenblik niet veel meer van zeggen. Wij hebben deze kwestie uitvoerig behan- deld en na de mededeeling van het bestuur dat de school bij vermindering van subsidie gesloten moet worden, weet ieder precies waar het ten slotte om gaan zal. Het raadsdebat over jfeze kwestie zal onge twijfeld tot merkwaardige conclusies leiden. Alsof met het verdwijnen van een neutrale school het openbaar onderwijs in onze ge meente niet vlug genoeg uit den weg geruimd wordt, stelt de meerderheid van het college meteen maar voor, de gemeentelijke U. L.- school voor meisjes op te Jieffen. „De opheffing der U. L. school voor meis jes zoo wordt in bijlage no. 150 gemeld is thans naar het gevoelen .der meerderheid van ons college een noodzakelijkheid gewor den. Wij zijn voornemens, U bij een nader in te dienert voorstel in overweging te geven de meisjesschool met ingang van 1 Augustus 1927 op te heffen. Hierdoor zal aan salaris sen van boventallig personeel en exploitatie- kosten over 1927 eene besparing van onge- veer 3500 zijn verbonden, welk bedrag voor 1928 op ongeveer 8000 is te stellen". Om dit bedrag uit te winnen w^l men dus nog een openbare school laten verdwijnen, een school die algemeen gunstig bekend staat en waarvan de ouders der leerlingen reeds in een protestvergadering te samen kwamen oifl te trachten het dreigende gevaar af te wen-' den. Men zegt, dat deze school in het bijzonder bestemd is voor de kinderen van ouders, die tegen co-educatie zijn. En men zegt 00k, dat dit uit den tijd is. Het meisje van thans is niet meer het broze schepseltje, dat tegen de ruwe mannelijke jeugd in bescherming moet worden genomen Omgekeerd zou het tijd worden te overwe- gen of niet de jongen van thans tegen het bobbed-hairmeisje, dat cigaretten rookt en de Charleston danst, beveiligd dient te worden. Er is geen enkele reden meer co-educatie tegen te gaan. Steeds meer gaan wij in de richting van gelijke rechten voor mannen en vrouwen, steed? minder is er dus reden meis jes en jongens angstvallig van elkaar ge- scheiden te houden. Wij gevoelen 00k heel wat meer voor het natuurlijke co-educatie-systeem. Maar zoolang er ouders zijn, die hiertegen overwegende bezwaren hebben, dient met die bezwaren te worden rekening gehouden. Het zijn allereerst de vrijzinnigen, die het voile recht van ieders eerlijke overtuiging moeten eerbiedigen. Maar het zijn in dit geval 00k de raadsle- den van de rechterzijde. Juist omdat zij het recht van een eigen overtuiging, een eigen levensopvatting voor zich opeischen, juist omdat zij daarvoor apar- te kostbare scholen vragen, zuilen zij ander zijds 00k het recht van andere volksgroepen moeten erkennen, wanneer deze voor hun kinderen onderwijs met inachtneming van bijzondere principes verlangen. Trouwens, waar kort geleden weer twee nieuwe katholieke scholen werden aange- vraagd, hoewel er slechts aan een behoefte is, kunnen wij ons niet voorstellen, dat men aan die zijde zou willen medewerken het openbaar onderwijs hier ter stede geleidelijk af te breken. De vrede op onderwijsgebied is uit de er- kenning van gelijke rechten geboren. En daarom rust 00k op de rechterzijde van onzen Raad de plicht het openbaar onderwijs te beschermen waar dit onevenredig verslech- terd dreigt te worden. Naar ons door verschillende belanghebben- den werd medegedeeld, heeft de Vrijheidsbond te dezer stede zich onomwonden voor het be- houd van deze bedreigde school uitgesproken. Het is te verwachten, 'at 00k de Vrijz. dem. en de Soc. democraten tegen de verslechte- ring van het openbaar onderwijs zuilen pro- testeeren en waar deze groepen te samen de meerderheid van den Raad vormen, zou er dus niet veel gevaar zijn. Maar waar ongesteldheid of andere oorza- ken van afwezigheid soms plotseling de ver- houdingen in onzen Raad kunnen wijzigeff, waar men zelfs verrassingen voorspelt en politieke zelfmoorden niet uitgesloten acht, is het toch noodzakelijk voor het deze school bedreigende gevaar nog eens de bijzondere aandacht te vragen. Er schijnen vrijzinnigen te zijn geweest, die gezegd hebben: als er dan toch een school moet verdwijnen, laten wij dan de U. L. school voor jongens en meisjes maar eerst opheffen, want de onderwijsresultaten zijn daar minder goed. Men heeft daarbij blijkbaar niet bedacht, dat deze nog jonge school in heel wat on- gunstiger omstandigheden verkeert, daar ze met leerlingen van zeer uiteenloopende capa- citeiten de volledige M. U. L. O.-leerstof in 3 jaren moet doorwerken. Bovendien zou het dwaas zijn, een school voor jongens en meisjes op te heffen om een speciale meisjesschool te laten voortbestaan en zoodoende de jongens hier ter stede een- voudig van het neutrale U. L. onderwijs bui- ten te sluiten. De gedachte, liever het een dan het ander op te offeren is al verkeerd, want men gaat dan al uit van de veronderstelling, dat het openbare U. L. onderwijs in alien gevalle een offer zal moeten brengen. Wie zoo redeneert toont zich meer onder den indruk van dreigeifde maatregelen dan waartoe de omstandigheden op dit oogenblik noodzaken. Hier dient niet gewogen te worden wat men het eerst kan missen, hier moet men al- thans zeker van vrijzinnige zijde een ge- heel ander en veel krachtiger geluid laten hooren. Waakt voor het openbaar onderwijs, waakt tegen de geleidelijke afbraak van.onze open- bare scholen. Ziet hoe rondom kostbare inrichtingen voor bijzonder onderwijs 00k voor U. L. O. tot stand komen, steeds grooter en steeds moderner. Duizenden guldens worden uit de stedelijke schatkist voor bijzondere inrichtingen uitge- geven. Zou men dan, om 8000 te sparen, een neutrale school totaal mogen laten verdwij nen? Geen man van links zal daaraan zijn stem mogen geven en de eerlijksten ter rechterzij de zuilen naar wij hopen daaraan niet willen medewerken. Gelijkheid van onderwijs schept niet alleen het recht voor zich zelf te zorgen, maar 00k den plicht er voor te waken, dat de eene groep niet ten koste van de andere ernstig be- nadeeld drejgt te worden. Bisiieniafiiff IN HET HOL VAN DEN LEEUW. Woensdagnacht had te London ene brutale iabraak plaats in de wooing van „superin- tardent" Hawkins van Scotland Yard, een der „big fives" van den detectiven-dienst. De inbrekers kwamen binnen door een venster in het in Ravenscourt Park te London gclegen huis en maakten zich meester van tal van sieraden en vee 1 antiek zilver." De inbraak was zoo brutaal, dat men zich afvraagt of de dieven wisten dat het de wo oing van Supt. Hawkins gold. Er was eclrter niemand thuis gedurende het onaangename bezoek. DE POSITIE VAN BRIAND. De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Briand, bevindt zich in Cannes en zal rnorgen de terugreis naar Parijs per auto ondernemen. Dit bericht onizenuwt de fantastische me- dedeeungen over het voornemcn van Briand o-m Mussolini te ontmoeten, die op zijn jacht zou komen. Volgens de Engelsche bladen zou deze ontmoeting in het geherm op zee plants vindm. De a.s. terugkeer van Briand spoort, naar het Hbld. opmerkt, de bladen aan, weer op nieuw de polemiek te beginnen over de kwes tie wanneer de Kamer eindelijk de buitenland sche politick behandelen zal'. De minister- raad, die het program der parlementaire de- batten heeft opgesteld, somt wel de lcwes- ties van de duurte van het ievensonderhoud, de werkloosheid, het staalkartel op, dtoch ge- waagt niet van de buitenlandsche politick, terwijl Briand, alvorens te vertrekken, herft herhaald dat debatten over dit cnderwerp onontbeerlijk zijn. De „Figaro" stelt voor, dat Po-incare bij de eerste gelegenheid zelf als verantwoorde- l'ijk hoofd der regeering de beginselen en plannsn zal uiteenzetten, met wel'ker prakti- sche uitvoering de minister van buitenland sche zaken is belast. Deze formule beant- woordt vrijwel aan de wenschen der nationa1- listen, die de rol van Briand zouden willen verkleinen en zijn initiatief beperken. De ra- dicale bladen daarentegen herhalen, dat de politiek van Briand overeenstemt met het al gemeen program der regeering en dat Briand alleen de beginselen zijner diplomatieke actie zal ontvouwen. EEN SCHEEPSRAMP. De Londensche bladen - vernemen uit Sji- monoseki, dat twee Japansche stoomschepen met elkaar in aanvaring zijn gekomen. Een der schepen is*gezonken. Een gedeelte der bemanning is omgekomen. DE DUITSCHE BEGROOTING. Draadloos wordt gemeld, dat de rijksbe- grooting voor 1927, welke den Rijksdag is toegezonden, met meer dan 814 milliard mark voor algemeene zaken en twee milliard voor verdedigingszaken sluit. De begrooting voor oorlog is ditmaal 468 millioen mark hooger dan het vorig jaar. HET POOLSCHE LEGER. Uit Warschau wordt aan de Duitsche bla den gemeldj, dat in politieke kringen steeds steliiger verluidt dat het kabinel-Pilsoedski emd januari geheel gercorganiscerd zal wor den. De belangrijkste wijziging is wel, dat Pillscedski zal aftreden als minister-president en alleen als minister van oorlog deel van het kabinet zal blijven uitmaken. Hij zal zich ge heel uit het politieke leven terugtrekken en zich uitsluitend wijden aan de reorganisatie van het leger. Zijn opvolger als premier zou opnieuw prof. Bartel worden. EEN PLAATSVERVANGER VAN DE SHENANDOAH". Het Amerikaansche Representantenhuis heeft een amendemait op de marinebegroo- ting aangenomen ten behoeve van den bouw van een bestuurbaar luchtschip ter vervan- ging van de verongelukte „Shenandoah". De kosten worden op 414 millioen dollar ge- raamd. De aanneming van het amendement wordt met ingenomenheid begroet door de voorstan- ders van een groote vloot, daar hierdoor het bedrag wordt overschreden waartoe Coolidge de uitgaven der vloot wilde beperken. Als te- genwicht verwierp het Huis andere amende- menten, ten doel hebbende de vliegdionsten te versterken. DE „PRINZ VON HOHENZOLLERN" GEARRESTEERD. De lang gezochte oplichter, die hetzij on der valsch en naam, baron Korff, hetzij als „prinz von Hohenzollern" sedert begin vo rig jaar in midden-Duitschland, Keulen en Zuid-Duitschland heeft geopereerd, is gister- morgen te Euskirchen gearresteerd en naar Keulen gebracht. Zcoals bekend, is de ware naam van den man: Harry Domefia. „STAART"-LAMPEN VOOR PAARDEN. Dezer dagen werd te Bradford een bere- den politie-agent 's avonds aangereden door een auto. Naar aanleiding daarvan zuilen de paarden der bereden agenten aldaar worden voorzien van een roode „achter-lamp"; een lantaarn met een twee-volts accumulator, bo ven den staart van het paard te bevestigen. ANTI-DUITSCHE STRAATHANDEL. De „Oeuvre" komt er tegen op dat de ver- koopers in de kleine kraampjes, die jaarlijks op Nieuwjaarsdag langs de Parijsche boule vards zijn opgesteld, plaatjes verkoopen met teekeningen uit oorlogstijd. Allerlei wreede, anti-Duitsche tooneelen zijn er op afgebeeld, die de donkere oorlogsjaren in de herinnering terugroepen. In Frankriik, evenals in alle landen, zijn dergelijke dingen destijds'uitge- geven, zegt het blad. Groote kunstenaars en De ontwapening zal er eens komen Voor alien, dat hopen wij vast Maar om Neerland alleen te ontwapenen, Dat is iets wat ons allerminst past Comite tot Waarschuwing tegen Eenzijdige OntAvapening. groote schrijvers hebben er hun handteeke- ning onder gezet. Maar sedert dien zijn er de wapenstilstand, het vredesverdrag, Geneve, Locarno en Thoiry geweest Het verluidt dat clit jaat een voorbijganger een der anti-Duitsche plaatjes heeft ver- scheurd en den verkooper duizend francs bood om de schade te vergoeden. Was het een Duitscher? De koopman heeft het incident gebruikt om er munt uit te slaan en het bij elkaar geplakte plaatje bij opbod te verkoo pen! De „Oeuvre" hoopt dat de politiek van Bri and 00k meer in den straathandel tot uiting zal komen. Het blad heeft wel gelijk. Zoo lang dergelijke plaatjes nog koopers vinden, is er geen sprake van een voldoend doordrin- gen van den „geest van Locarno". DE TELEFONISCHE VERBIND1NG a LONDEN—NEW-YORK. Woensdagmiddag om een uur begon te London het „plaats bespreken" voor de tele- foomgesprekken met New-York (gister is de telefoonllijn geopend). Het hep storm! De „Da,ily News" was een der eersten, die zich opgaf. De ..Paris Times" merkt op, dat een ge- sprek van twaalf mimuten duurder is dan een eersteklas-parsage naar Amerika. DE OPSTAND IN NACARAGUA. De troepert der regeering-Diaz be we ren de liiberalen in het district Bluefields te heb ben verslagen. De verliezen aan beide zijden zijn gering. Na de aanikomst van het detachement Amerikaansche matrozen van Corinito, werd vernomen, dat men den spoorweg dien het detachement moest passer ren. over een lengte van 70 meter met dynamic! had opgeblazen De spooi-weg kon echter tijdig hersteld wor den. DE RUSSISOHE SCHULDEN. De Fransche regeering zal den gezant- schapsraad Labonne, die aan het ministerie van buitenlandsche zaken met de behande- ling der Russische aangelegenheden is be- last, naar Moskou zenden. Poincare is be- sloten de Sovjetregeering te nopen de be- sprekiogen over de schulden te hervatten ol de betrekkingen te erbreken. Labonne zal tot opdracht hebben ter plaatse antwoorden op de belangTijkste pun ten te eischen, daar de Russische financieele vertegenwoordigers. die zich te Parijs bevin- den, verklaren geen instructies te hebben. DE TOESTAND IN HANKAU. Ingevolige een o'veneenkomst me+ de mili- taire kanton-autoriteiten hebben de Engel- schen het bestuur over de concessie herno- men. De Chi-neesche soldaten zijin terugge- trokken, doch de mititaire politie nog niet. Volgens de laatste berichten uit Hankau is de toestand daar rustig. De voornaamste in gang -tusschen de Britsche concessie en de Chmeesche stad blijft open. Chineesche poli tie bewaakt de concessie samen met onit- scheepte Engelsche marinetroepen. Het is duidelijk, dat de gematigden in de nationalis- tische regeering «iincidenten als die van 4 Januari betreuren, maar het b.ijft nog af te wachten of hun mvloed zal overheerechen. Gemeld wordt, dat generaal Tsjang-Kai- sjek het voornemen heeft er op toe te zien, dat de agitatie een eiind neemt. Er liggen thans te Hankau drie. oorlogs- bodems van Amerika. een van Italie, twee van Japan, twee van Frankrijk, alsmede eenige van Engeland. DE GRIEP IN HET BUITENLAND. In Frankrijk en Zwitsrland heeft de griep, half December onschuldig begomnen, een vrij ernstig karakter aangenomen. Stierver Dinsdag in het kleioe Montpellier 33 men- schen aan griep, Lyon had Woensdag 60 en Marseille 63 sterfgevallen. De ziekte grijpt in heel Zuid-Franikrijk snel om zich heen. Ook in Zwitserland woedt zij zoo erg, dai de stadsbesturen reeds bijzondere maatrege len hebben genomen. Te Geneve behandelt vandaag de gemeenteraad een voorstel tot slui'ting van alle theaters en bioscopen en het verbod van bals en avondpartijen. Een aantal menschen op leeftijd is in de Volkenbonds- stad aan griep gestorven. In overig Zwitser land komen alom griepgevallen voor, zelfs in volkomen afgelegen dorpjes, die 's win ters vrijwel geen verkeer met de buitenwereld hebben, KORTE BERICHTEN. Sinds den herfst van 1926, toen het om- roepstation te Warschau in gebruik geno men werd, hebben ruim 30.000 radioluiste- raars een luistervergunuing aangevraagd In Keulen zijn vijftig Zuid-Afrikaani- sche studenten aangekomen. die een studie- reis door Duiitschlland en Oostenrijk gaan ondernemen. Een Renter-telegram meldt dat te Parijs gearresteeird is Mme. Suzanne Girod, secre taresse van het vrouwen-comite der Commu- nistische Partij. Zij was veroordeeld tot ge- vangenisstraf naar aanleiding van defaitis- tische uitlafingen in verband met de cam- oagne in Marokko. Vs ALKMAARSCHE COURANT. 0

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1