DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Binnenl^nd Radio»hoekje AJ&OTmemeatsprijs MJ vooruitbetaling per 3 maanden f2.—ft*, per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Advertenticpr. 25 ct p. regal, grootere letter* !>i Uneven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Eerms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel Admlulatr. No. 3. Rodactle No, S3. MAANDAG 10 JANUARI. Buifeniasisi Directeur: G. H. KRAK. Hcofdredadeur Tj. N. ADEMA. gemma DE TOESTAND IN CHINA, f Volgens de laatste berichten uit Hankau jxm de toestand rustig zijn; desniettemin blijft er toch nog altijd onzekerheid. De Chi neesche autoriteiten meenen, dat thans de handel weer kan worden hervat; anderzijdo schijnt evenwel de neiging te bestaan het ver- dtere verloop der gebeurtenissen al' te wach- ten ateer hiertoe over te gaan. Heden wordt te Haukau de Britsche lega- tieraad te Peking, mr. Smailey, verwacht, die een onderzoek naar den toestand zal instel- len- De kleine Britsche concessie Kioekiang is tijdelijk ontruimd1, om verder bloedvergieten te voorkomen en de Chineesche autoriteiten gelegenheid te geven de orde te herstellen. Naar de bladen melden, heeft de Kanton- regeering te Washington geprotesteerd tegen de vermeerdCring van het aantal Am^rikaan- ache oorlogschepen in de Chineesche wate- ren. Het Amerikaansche oorlogschip „Admiral Williams" heeft order gekregen om van Ma nilla naar Hankau te vertrekken. Zooals de Canton-minister Tsjen aan de Britsche autoriteiten had beloofd, werd Dins- diag het gepeupel, dat de Britsche concessie te Hankau binnengedrongen was, inderdaad door de Chineesche troepen verdreven, doch de troepen haalden de Engelsche vlag neer en heschen de nationalistische vlag; zij hid den de concessie bezet. Den volgenden dag, Woensdag, drong het gepeupel opnieuw binnen en vestigde het hoofdkwartier van de vakvereenigingen in het gebouw van de Engelsche club. Door een list hebben de nationalisten dus hun doel be- reikt, namelijk de bezetting van een der be- langrijkste Engelsche verdragsconcessies. Dit noemt de „Times" een zeer ernstig feit, niet alleen voor den Engelschen handel, doch ook voor het prestige van Engeland in het geheele Verre Oosten Geen nieuwe ver- nedering van dien aard kan worden toegela- ten. De slag, dien men in China speciaal aan Engeland wenscht toe te brengen, moet afge- weerd worden. De regeering moet met alle middden de herhaling van een dergelijke volkomen onwettige daad voorkomen. De Britsche concessies moeten afdoende beschermd worden, in het bijzondter de con cessie in Sjanghai, de stad die door de oor- logsgebeurtenissen van de afgeloopen dagen door de nationalistische legers onmiddellifk bedreigd wordt. Zooveel mogelijk moet Engeland met an- dere mogendheden samenwcrken ter bescher- ming der concessies, doch daar deze niet direct getroffen worden, zullen de andere mogendheden weinig geneigd zijn, de ge- meenschappelijke belangen te steunen. Bovendien mag nu aldus de „Times", niet langer, zooals tot nog toe, de gevaarlijke bo'lsjewistische factor in de Chineesche na tionalistische beweging ontkend worden. Voordat opnieuw met de nationalistische re geering onderhandeld wordt, moet de con cessie in Hankau weder onder Engelsche controle zijn. DE OPSTAND IN NICARAGUA. Via New York wordt gemeld, dat de troe pen van president Diaz door de liberalen zijn verslagen. Iiberale Nicaraguaansche strijdkraebten ten getale van 1000 man werden gedwongen zich uit Naudaime terug te trekken, daar de con-servatieven dreigden, dit dorp te bombar- deeren. President Diaz heeft herhaald, dat hij be- reid is de liberalen in de regeering op te ne- men, en biedt als verdere concessie een al- gemeene amnestie aan. DE SENAATSVERKIEZINGEN IN FRANKRIJK. Van de 108 senatoren, wcike gister wer den gekozen, waren er 67 aftredend; de an dere 41 zijn nieuw-gekozenenen uit de ver- schillende partijen. De conservatievcn kregen drie zetels, het- geen etn winst van 1 zetel beteekent. De re- publikeinen verkregan 19 zetels (winst 2 ze tels), de iinksrepublikeinen 19 (verlies 8), ed onafhankelijke radicalen 9 (verlies 1), de radicaal-socialisten 44 (verlies 6), de repu- bliiceinsche socialisten 2 (winst 2), de sociaiis- ten 10 (winst 8), en de communisten 2 (winst 2). De verkiezingsstrijd is vooral fel geweest in hetdepartement van de Seine, waar slechts drie aftredende senatoren werden herkozen, waarvan twee voor de derde maal. Van de 7 nieuw-gekozenen zijn 3 socialisten, 2 commu nisten, 1 radicaal-socialist en 1 onafhanke lijke socialist. STAKINGSONLUSTEN TE KONSTANTINOPEL. Volgens telegrammen uit Konstantinopel is aldaar een staking van havenarbeiders uitgebroken. De oorzaak van de staking is een loonsgeschil. Vrijdag hebben tusschen de stakers en dd politie ernstige botsingen plaats gehad. Vier arbeiders en een poiitieagent werden ge- wond. Meer dan tweehonderd stakers werden gearresteerd. POLEN UIT LITAUEN VERDREVEN. Uit Wilna wordt aan de ..Chicago Tri bune" gemeld, dat de autoriteiten te Kowno ongeveer 150 Polen, die beroofd van ail hun bezittingen de grens overkwamcn, hebben uitgewezea. DE WERKLOOSHEIDSVERZEKERING IN DUITSCHLAND. Het nieuwe wetsontwerp inzake de werk- loozenverzekering is aan den Rijksdag toe- gezonden. De middelen worden gelijktijdig door de werkgevers en werknemers opge- bracht. De hoogste ond'ersteuning bedraagt tusschen 40 en 45 van het aangenomen eenheidsloon, waarbij nog gezinsbijslagen komen. De duur der ondersteuning is niet langer beperkt. De werkloozen zijn ook tegen ziek- ten verzekerd. NOODWEER IN ZUID-RUSLAND. Een telegram uit Moskou aan de „Ma- tin" meldt dat er meer dan tweehonderd menscben hij den jongsten orkaan in den Kaukasus ziin gedood. Door bet ongunstige weer in het Zuiden van de Oekraine is Odessa geheel van de buitenwereld geisoleerd. De hevige sneeuw- val heeft het verkeer te land onmogelijk ge- maakt, zoodat de regelmatige graanaanvoe- ren zijn stopgezet. De aanhoudende stormen op de Zwarte Zee bemoeilijken dte scheep- vaart, zoodat een bevoorrading over zee eveneens groote stoomis ondervindt. Er dreigt dan ook reeds een tekort aan het voor brood benoodigde graan. In het Noorden van den Kaukasus is door den plotselingen sneeuwval groote schade aan den oogst aangericht. TREINONGEVAL IN RUSLAND. Bij een ontsporing van d'en sneltrein Ir- koets—Moskou, op ongeveer 100 K.M. af- stand van Moskou, zijn 16 person-en gedood en 26 gewond. ARRESTATIES IN LITAUEN. Op last van den nieuwen directeur der Li- tausche politieke politie is de uit zes leden bestaande communistische fractie te Kowno gearresteerd, daar de communistische fractie in de jongsie gemeenteraadszitting geprotes teerd had tegen het doodschieten van vier communisten. De predikant der Duitsche evangelisch-lu- thersche gemeente te Krottingen in Litauen, Weihrauch, die begin December tot predikant der gemeente was gekozen, doch aan wien sedert bij de uitoefening van zijn ambt groote hinderpalen in den weg werden gelegd, is he den bij Polangen toen hij bij een begrafenis het woord voerde, door de politie aangehou- den en met een auto weggevoerd. MUSSOLINI BEVORDERT AUTO-AANKOOP OP AFBETALING. Mussolini is, volgeas de „Daily Tele graph", voornemens een decreet uit te vaar- digen, dat_onder de noodige garanties facili- teiten vaststelt voor het koopen van auto's op afbetaling door het publiek^ Het decreet, dat later door het parlement in een wet zal worden omgezet, voorziet in de oprichting van een registratie-bureau voor auto's, dat van alle transacties in zake koop en verkoop aanteekening houdt, indien de betaling in termijnen gtschiedt. Het nog niet afbetaalde deel van den koopprijs wordt door dit bureau als - pandrecht op den auto gert gistreerdoverdracht van zoo'n wagen kan alleen door middel van het bureau ge- schieden. In alle provincies zullen filialen van het .bureau worden opgericht. Doel der instelling is, den handdl in au to's te verbeteren en den verkoop te bevorde- ren. HET LONDENSCHE PUBLIEK EN HET VERKEER. Dc bordten met het opschrift „Plaese cross here" („Hier oversteken als het u beflieft"), die een week of drie, vier geleden op Parlia ment Square in Westminster zijn geplaatst, zijn gear algeheel succes geweest, zoo vertelt de „Daily Telegraph". De bedoeling was de voetgangers te doen oversteken op bepaaide plaafsen, waar 't voor de politie gemakkelij'k was om het eenrichtings-xerkeer even te doen stilhouden. Er wordt evenwel weinig op deze opschriften gelet en evcnals vroeger steken de voetgangers op allle mogelijke plaatsen over. Gp de drukke uren worden de opschrif ten om het publiek uit te noodigen van de tunnels gebruik te maken, gewooniijk geheel genegeerd en steken de menschen in dichte dromnven de straat over, waarbij hun aantal hun veiligheid vormt, naar de „D. T." op- merkt. WEER EENS VAN ZIJN PAARD GEVALLEN. De „Daily Express" meldt, dat de prins van Wales bij een jachtjartij in Melton Mowbray, doordat zijn paard een palissade miste, is gevallen. Hij verstuikte zijn linker- pols, besteeg opnieuw zijn paard en maakte de jachtpartij geheel mode. GRIEP IN HET BUITENLAND. De groep-epidemie heeft in Jutland vrij groote omvang aangenomen. De ziekte heeft geen ernstig kaxakter. Alleen te Jiorsens lewamen reeds meer dan 800 gevallen voor. De votige week overleden in Engeland en Wales 86 perscnen aan influenza, tegen 69 gedurende de daaraan voorafgaande week. Het gemid'delde aantal sterfgevalCen van de laatste weken is 71, wat beteekent: onge veer twee per millioen van de geheele bevol- king. HET NEGENDE EUWFEEST VAN WILLEM DE VEROVERAAR. Te Caen in Normandie heeft zich een co- p^ie gevormd om groote feestehjkheden voor te bereiden ter geelgenheid van den 900-sten jaardag der geboorte van Willem den Ver- overaar, den hertog van Nonnandie, die in 1066, na die vemietiging van Harold's leger bij Hastings, Engeland onder zijn heerschap- pij bracht. Het comite te Caen gaan daarbij s?m-en met het gemetntebestuur van Falaise. Te Dives-sur-Mer wordt een voorstelling vertoond van de ioscheping van Willem den Veroveraar met zijn mannen naar Engeland De schepen zullen echter niet uittartend naar de Britsche kust oversteken, maar vreedzaam naar Havre varen en vandaar ds Seine op naar Routaan, waar eveneens feeste- lijkhedieti zulllen gehouden worden. VERSTERKING VAN HET ROEMEENSCHE LEGER. Naar uit Boekarest wordt gemeld, heeft de Roemeeneche regeering besloten, om een be- drag van 37.000.000 lei te vragen aan het parlement, ter versterking van het leger. Bin nen afzienbaren tijd zullen er nog meerdere crecii-eten voor bet leger worden gevraagd, en naar alle waarschijnlijkheid zullen d'eze ook door het parlement worden toegestaan. Deze versterkingea worden getroffen, om- d'at de veiligheid van Roemenie, vooral aan de Russische grens, dit dringend noodzake- lijk maken, volgens de Rcemeensehe regee- ring. KORTE BERICHTEN. Te Moskou zijn op talrijke plaatsen iuidSprekers opgesteld, waarbij het publiek, zelfs bij strenge koude, in grooten getale staat te luisterea. Ten gevolge van een ontpltffing in een dxoogdok te Deptfcrd (Engeland) zijn vier personen door het binnenstroomende water in een caisson verdronken. Te Portsmouth overleed in den ouder- dom van 94 jaren zekeren Thomas Pitt, een der beide laatste overlevenden van de marine- brigade, welke in den Krim-veldtocht dienst deed. Vechtende in de loopgraven had de thans overledene Florence Nightingale nog gezicn, bezig met haar verplegingsarbeid. Bij den bouw van een tunnel is te Lon don een bouwschacht ingestort. Zes arbei ders werden bedolven. Twee van hen konden worden gered. Zij werden niet ernstig ge wond. Binnenkort zal U Buenos Aires een slandbeeld worden opgericht voor den uit- vinder van den Morse-telegraafSamuel Finley Breese Morse. De Mcklenburgsche minister van justi- tie heeft grade verleend aan de leden van d-e Rijksvlag, die bij het opzienbarende proces ten vorigen jare wegens iandsvredebreuk ver- oordeeld waren. HERZIENING SUBSIDIEERING BIJZONDERE BEWAARSCHOLEN TE ROTTERDAM. B. en W. van Rotterdam hebben prae-ad- vies uitgebracht op de adressen van het be- stuur van den Bond van Schoolvereenigingen voor Christelijk lager, uitgebreid lager- en meer .uitgebreid lager onderwijs te Rotterdam en van den R.-K. Schoolraad alhier, waarbij wordt verzocht de bestaande regeling v*m de gemeentelijke subsidieering der bijzondere be- waarscholen op verschillende pimten te wij- zigen. Het college vereenigt zich in zooverre met de commissie voor het onderwijs en de volks- ontwikkeling en voor de financien, dat onder de bestaande omstandigheden niet gedacht kan worden aan een regeling, welke de schoolbesturen in staat zou stellen de bijzon dere bewaarschilen ten laste dep ganeen'te op geheel gelijken voet met de openbare scholen te exploiteeren, doch dat getracht moet wor den de besturen zoover thans mogelijk is te- gemoet te komen. Burgemeester en wethou- ders achten het echter niet wenschelijk de mo- gelijkheid te openen, dat de salarieering van de leerkrachten bij het bijzonder t»waar- schoolonderwijs, welke in de meeste gevallen reeds achter staat bij die van het overeen- komstige gemeentelijke personeel op lager peil worden gebradht. Ook de toekenning van een rente over het sticitingskapitaal schijnt hun niet de meest aannemelijke oplossing, daar een dergelijke vergoeding, welke geen rekening houdt met het bedrag der werkelijk nog op een school rustende lasten, practisch zeer ongelijkmatig aai de bestaande behoef- ten zou tegemoetkomea en te dien aanzien vrijwel dezelfde bezwaren gelden, als door de commissie voor het onderwijs en de volksont- vvikkeling h.i. terecht tegen de door adressan- ten verzochte vergoeding van een vaste rente over de getaxeerde waarde der gebouwen zijn gemaakt Met de door de commissie voor het onder wijs en d£ volksomwikkeling aanbevolen grondslagen voor herziening van de bestaan de regeling kan het college zich in het alge- meen vereenigen; echkr zal het z.i. dan nood- zakelijk zijn op enkele punten lets verder te gaan. Wat de regeling van de pensionneering aangaat zouden de burgemeester en wethou- ders er de voorkeur aan geven, dat van ge- meentewege aan bet vast en verplicht onder- wijzend personeel der gesubsidieerde bijzon dere bewaarscholen (niet dus aan de toegela- ten helpsters, die ook zij de gemeente buiten de pensioenregeling vallen) eenzelfde pen- sioen werd gewaarborgd, als de gemeente aan het overeenkomstige gemeentelijke perso neel waarborgt, met dien verstande, dat daar bij als pensioensgrondslag in aanmerking wordt genomen de doer belanghebbenden vol gens door burgemeester en wethouders goed- tekeurde salarisregeling genoten wedde en at alleen gel-et zal worden op den diensttijd. krachtens aanstelling van den raad of var. burgemeester en wethouders bij het openbaar bewaarschool-onde'rwijs dezer gemeente en als hoofdonderwijzeres of verplichte onder- wijzeres aan een door de gemeente gesubsidi eerde bijzondere bewaarschool deorgebracht De toepassing van dit systeem vordert, da- van de wedden van bedoelde leerkrachten ten bate der gemeente eenzelfde pensloenkorting wordt geheven als van de salarisseh van he; overeenkomstige gemeentelijke personeel Daartegenover staat, dat in de meeste geval len de wedden van de leerkrachten der bijzon dere bewaarscholen reeds minder zullen be-, drageii dan die van het gemeentelijke perso neel. In verband hierm-ede komt het wensche lijk voor, dat bij eventueele inwerkingtreaing van een nieuwe sufosidieregeling de salarisre geling der gesubsidieerde scholen opnieuw aan de goedkeuring van het college worden onderworpen en dat geen goedkeuring zal worden verleend, wanneer de nieuwe wedden, voor zoover zij beneden de gemeentelijke salarieering blijven, voor de toepassing van bovenbedoelde pensioenkorting geen voi- doende compensatie inhouden. Uiteraard zul len hieruit eenige meerdere lasten voor de schoolbesturen voortvloeien. In verband hiermede en'tevens rekening houdende met de nadere schatting van het door de schoolbesturen te derven sch'oolgeld, achten burgemeester en wethouders het billijk, dat de door de commissie voor het onderwijs en de volksontwikkeling voor de subsidieering aangegeven grondslag van 70 per leerling met een zekcre compensatie voor deze nadee- lige posten wordt verhoogd en aldus op 80 per leerling wordt gebracht. Hoewel in hun midden aanvankelijk uit financieele overwe- gingen bezwaar werd gemaakt tegen deze c;~j- lossing heeft nadere bespreking van de aan- gelegenheid er toe geleid, dat deze bezwaren ondergeschikt zijn gemaakt aan het verkrij- gen van een oplossing, welke allerzijds meer bevrediging zou geven. De zuivere meerdere kosten, geraamd naar den toestand in 1926 moeten geschat worden op rond 100.000, welk bedrag, naarmate de extra toelage voor bovenbedoeld boventallig personeel vermindert, geleidelijk tot 80.000 zal terugloopen. DE WELDADIGHEIDS POST- ZEGELS. Het aantal in de daarvoor bestemde maand, December te's Gravenhage verkochte welda- digheidspostzegels bedraagt ruim 445.000 Van de ophrengst komt een winst van onge veer 13.000 ten bate van het kind. DE R.-K. GEESTELIJKHEID EN DE MODERNE KLEEDING. De bisschop van Roennond, mgr. Lauren- tius, heeft andei-maal een bissclioppelijken brief uitgevaardigd tegen de moderne Wee ding, en daarin de volgende bepalingen ge- geven: 1. De vrouwen moeten in hare kieeding altijd zorgvuldig vermijden; a. ontblootin- gen, of daarmede gelijk te stellen gebruik van doorschijnende stoffen, door uitsniidingen la ger dan de hals, b. mouwen, die den boven- arm tot den elieboog niet bedekken of* laten doorschijnen; c. doorschijnende vleesch- kleurige voering of vleeschkleurige belegsels op plaatsen, die bedekt behooren te blijven; d. rokken, die, op welke wijze ook, de zedigheid kwetsen. 2. De R. K. school, vooral in onzen tijd, mag niet onverschillig blijven tegenover het ai of niet voegzame der kieeding, waarin de onderwijzeressen en de kinderen, zoowel jon- gens als meisjes verschijnen. De onderwijze ressen moeten zich streng houden aan d sub 1 gegeven bepalingen. Meisjes boven de 8 jaar mogen niet ter school komen, dan met lange niet-doorschij- nende kousen en in een costuum, afhangen tot over de knieen, gesloten tot den hals, en de bovenarmen ten minste tot den elieboog be- dekkende. De jongens zullen ter school ko men in gesloten costuums, met kousen en de bovenbeenen tot over of ten minste tot aan de knieen bedekt. De besturen en het ondenvijzend personeel onzer scholen zullen zorgen, dat deze bepa lingen niet overtreden worden. Onze -eerw. geestelijkheid zal waken tegen de indecente kieeding in de kerken, en vrou wen, meisjes en jongens, die niet alleszins zedig gekleed zijn, niet toelaten tot het ont- vangen van de H. Sacramenten en hun zelfs den toegang tot de kerk ontzeggen. Het spreekt van zelf, dat voor het Sacra ment des huwelijks geen uitzondering kan gemaakt worden. M. B. BOST VAN TONNINGEN. f In Den Haag is Vrijdag overleden, 74 jaar oud, de heer M. B. Rost van Tonningen, ad- judant in buitengewonen dienst van de Konin- gin, gepens. luitenant-genexaal, oud-comman- dant van het leger in Ned-Indie, ridder in de Militaire Willemsorde 3de klasse. Met generaal Rost van Tonningen is een der meest bekende figuren uit den Indischen krijgsdienst heengegaan. Reeds in den tijd, dat hij aan de Kon. Mil. Academie te Breda studeerde, gevoelde hij zich tot Indie aange- trokken. Als jong tweede luitenant ging hij in 1872 naar de Oost, waar hij na drie jaren Dinsdag J januari. Hilversum, 1050 M. 12.— Politieberichten. 3.4.Knipcursus. 5.6.30 Concert door het H. D. O.-orkest. Solist: Joh. Steinmetz, tenor. 6.306.45 Landbouwkwartiertje, door den heer Schmiilling, oud-Ambt. B. B. op Oost-Java. 6.457.45 Vervolgles en conver- satieles Engelsch. 7.45 Politieberichten. 10. Persberichten. 8.1010.30 R. K. Avond, te geven door de Ver. „Eer en Deugd", in Ge- ouw Beilevue te Amsterdam. Mqj- N. Ver- krocst, sopraan. Zangkoor van de St. Domi- nicuskerk „Ave Maria", onder leiding van den heer G. Kimmyzer. Orkest onder leiding van Evert Haak. 1. Opening door den direc teur der Amsterdamsche afd. Pastoor L. H. Perquin O. P. 2. Veni Creator Spiritus, E. Haak (koor en orkest). 3a. Aria „Par son pere cruel", uit „Iphigeni in Aulis",Gluck. b. Altes Mailied in der Bittwoche, Reimann (sopraan). 4a. Andante op. 89. b. Allegro de Moeto. c. Andante Come 1, Mendelssohn- Bartholdy (orkest). 5a. Magnificat, Monni- ckendam. b. Amor (kerstlied) 1613, Speier (koor). 6. Rede door Pater Henricus O. M. C. van Helmond, over: Schandlectuur en N. Malthusianisme". 7. Standchen, Schubert (orkest). 8a. 9ria „Nun beut die Fleur", uit Die Schopfung", Haydn, b. Meinem Kinde. Strauss (sopraan). 9. De Dijk, Wierts (koor). 10a. Ik ben in eenzaamheid niet meer alleen, Diepenbrock. b. Gebed, v. Brucken- Fock (sopraan). 11. Symphonie no. 1 Es-dur, Haydn, a. Uit dem Paukenwirbel. b. Allegro con spiritu (orkest). Daventry, 1600 M. 11.20—-1.20 Concert Daventry-kwartet en solisten (bariton- viool, zang aan de piano, humorist). 1.202.20 Concert St. James strijk-sextet. 3.20 Concert Daventry-kwartet en solisten (tenor, bariton) 4.20 Orkestconeert. 5.20 Causerie: Books to read. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Voorlezing. 6.30 Dansmuziek. 6.50 Weerbericht, nieuws. 7.05 Dansmuziek door de Radio-dance band. 7.20 Causerie: Screen and stage asides 7.35 De 48 preludes en fugues van Bach. Piano- muziek. 7.45 Lezing: A millionaire at home. 8.05 Concert door de band van H. M. Royal Air Force. T. Kinniburgh, bas. W. Kings, humorist. 9.05 Liederen van Brahms door M. Raphael met piancbegeleiding. 9.20 Weerbe richt, nieuws. 9.35 Lezing: Our new talk programmes. 9.50 Concert door de Sympho nic String Players. C. Smith, bariton. 10.50 12.20 Dansmuziek van Hotel Cecil. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 10.50— 11.20 Persberichten en muziek. 12.502.10 Concert door de Symphonic Locatelh en de heer Merriaux, zang. 5.055.55 Solistencon- cert (piano, viool, cello). 9.0510.50 'Con cert. Orkest en vocale solisten. Populair pro- gramma. Kdnigswusterhaiisen, 1300 M. en BerPijn 484 en 566 M. 1.507.20 Lezingen en les sen. 7.20 „Zar und Zimmermann", kom. ope ra in 3 acten van Lortzing. Speelt in Zaan- dam in 1698. 9.50 c. a. Einde. Langcnberg, 468.8 M. 10.20—1L.50 Or kestconeert. 3.505.20 Concert' door het klein-orkest. 7.358.50 Ludwig Thoma- avond. Declamaties door G. Herrmann. 8.50 9.40 Dansmuziek. Hamburg, 394.7 M. 11.501.20Orkest coneert. 1.252.05 Kamermuziek. 3.35 4.20 Vocaal concert. 5.206.10 Vroolijk concert. 7.2011.15 Vroolijke avond.'Orkest en zang. Dansmuziek. Brussel 509 M. en Antwerpen 266 M. 5.20 6.20 Dansmuziek. 8.5010.50 Galacon- cert. 9.50 onderbroken door een lezing. dienst benoemd werd tot eerste luitenant en in 1882 tot kapitein, in welken rang hij o.m. in 1888 aan de Edi-Expeditie op den Qost- kust van Atjeh deelnam, onder generaal Van Teyn. Zijn gedraging als kapitein hadden zijn benoeming ten gevolge tot ridder militaire Willemsorde 4e kiasse. Als majoor der artil- lerie, in welken rang hij in 1893 benoemd was, nam hij een jaar later deel aan de Lom- bok-expeditie. Bekend is hij vooral geworden als leider van den terugtocht naar Amponan, die toen, na een overval, moest plaats heb ben. Korten tijd daarna werd aan Rost van Ton ningen verlof naar Nederland verleend. In 1848 benoemde de Koningin hem bij haar troosbestijging tot haar adjudant in'buiten gewonen dienst. Hij ging in 1899 opnieuw naar Indie, waar hij na eenigen tijd werkzaam te zijn geweest op het hoofdbureau der artil- lerie, aanbesteed werd als chef van dat wa- -pen. Van den kolonelsrang ging hij in 1904 over in dien van generaal-majoor. Als zooda- nig was hij bevelhebber van den Bali-expedl- tie in 1906, die met gunstigen uitslag vol- bracht werd. Aan dien veldtocht had" gene raal Rost zijn btvordering tot ridder militai re Willemsorde 3e klasse te danken. In Juni 1907 werd de overledene benoemd tot commandant van het Indische leger in den rang van luitenant-generaal. In deze functie was hij twee jaren werkzaam, gedu rende welken tijd hij bij zijn minderen een hoog achting heeft weten te verwerven. In 1909 werd hij gepensionneerd. Vermeld zij nog, dat luit.-gen. Rost van Tonningen als overate benoemd werd tot rid der in den Nederl. Leeuw en dat hij in het bezit was van de eeresabel en het Lombok- kruis. De verassching van zijn stoffelijk over- schot zal Woensdag kwart voor 12' uur te Driehuis plaats hebben. ALRMAARSCHE COURANT. f

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1