Alkmaarsche Gourant Wie is Edmund Gray Maandag 10 Januari* Binnenland FEULLETON. HET „TIKJE" VAN NOLENS IN DE KAMER. Wie geregeld in de Tweede Kamer komt, zal den heer Nolens vaak in het midden der zaal hebben zien staan, leunend tegen het hekje, waarbinnen de stenografen zijn opge- borgen. Vooral wanneer een zijner menschen of een minister aan het woord is, kan men den R.K. fractieleider daar vinden. Meestal speelt hij met zijn eene hand zoo'n beetje; maakt b.v. kortaf gebaren van „schei maar De parlementaire medewerker van de „ln- dische Post" heeft speciaaf studie gemaakt van deze manualen. „Ik heb hem gezien schrijft hij, „wanneer een minister een ontac- tisch woord zei, dan ging de rechterhand de hoogte in, dan schudae hij even met het hoofd, dan kwam er een fijn ironisch lachje op zijn sprekenden kop". Een anderen keer was er, vlak voor een belangrijke stemming, een rechtsche meerderheid aanwezigde minister sprak eenige leden dreigden weg te slippen, tegenstemmers konden leder oogenblik binnenkomen de minister bleef aan het woord. Nolens keek op zijn horloge.... liep heen en weer.... en dan begon lnj met zijn zegelring op de balustrade te tikken. De ingewijde in de parlementaire sfeer heeft dat tikken vaak gehoord. Het is het be- wijs, dat er iets gebeurde, waar Nolens zic'n aan ergerde, of aat hem ongeduldig maakte. En de leden der fractie kennen het geluid zeer in het bijzonder. Want als een kathoiiek afgevaardigde aan het woord was, die onver- standige dingen zei, of het eind niet kon vin den, dan kon het gebeuren, dat plotseling het zachte, nijdige tikje van 'sleiders zegelring weerklonk. De spreker wist dan wel, wat te doen. Op zekeren dag, vertelt het blad, was de heer Bulten aan het woord. De burgemeester van Voorhout sprak lang, dronk met gulzige teugen van den drank zijns eigen woords. Daar klonk opeens het vinnig-waarschuwend tikje. De heer Bulten schrok op uit zijn flir tation met Vrouwe welsprekendheid, als een patroon, die z'n typiste onder de kin strijkt en'in de gang de stem van zijn vrouw hoort. De heer Bulten vernam „His Masters Voice", draaide een einde aan z'n speech en ging zitten .Om te ontwaren dat Nolens rus- tig in z'n bankje brieven zat te schrijven Een medeafgevaardigde, die des heeren Bultens stem lang genoeg had gehoord, was naar de balustrade gewandeld en had het signaal meesterlijk geimiteerd. Het succes was volkomen, zegt men. Als het nu maar werkelijk gebeurd is! AUTOBUSSEN. Oirlan-gs is meegedeald, dat in verb and nut de vele concessie-aanvragen, die bij Ged. Staten zijn ingeko-men voor het exploiteeren van autobuslijnen, overleg zou worden ge- pieegd tusschen de colleges van Ged. Staten van Noord-Holland, Zuid-Hotland en Utrecht. Nader verneemt de N. Rott. Crt., dat deze conferentie op 17 Januari te Amsterdam zal worden gehouden. De bedoeling is, een alge- meene lijn vast te stelka voor de bestissing inzake de autobusconcessies, omdat verschil- lende autobuslijnen (Haarlem-Leidlen, de lij- nen in het Gooi) zich over meer dan een provincie uitstrekken. Bovcndien zal- overleg gepleegd worden over een algemeenen maat- regel van bestuur inzake de autobussen, den leeftijd van de chauffeurs, arbeidsvoorwaar- den en keuringseischen. EEN VOORSPELLING. Vrijdagmiddag is een zigeunervrouw geko- men oij mejuffrouw j. C., in de Passage te Rotterdam. Zij bood aan stoeien te matten Toen de juffrouw nieis te matten had, zou de Zigeunerin haar de toekomst voorspeflen. De Zigeunerin las uit de lijnen van de hand, dat als de man van juffrouw C., welke man zeevarende is, thuis zou komen van zijn reis, zij geld zou missen. Om precies te z eg gen, hoeveel geld verdwenen zou zijn, nicest de juffrouw haar een geldstuk laten zien. Uit een glazen bakje nam de juffrouw een geldstuk en de Zigeunerin noemde een be- drag, waarna zr verdween. Toen zij eenmaal weg was, ontdekte juffrouw C., dat uit het bakje een banktWjct van f 25 was gestolen S. WIJN-. f In het Roode-Kruis-Ziekenhuis te Den Haag is overleden, 66 jaar oud, de heer S. Wiin, architect, oud'-rijksbouwmeester voor de justitiegebouwen. Hij was ridder in de Ordc van den Nederlandschen Leeuw en rid der in de Oranje-Nassau-ordte. jeautoriseerde verlaling naar het Engelsch van Walter Besant, door Mej. E. Hoogewerf. 5) „Uw vragen zijn zeer gegrond. Intusschen ga ik nu over tot het volgende punt: De safe wordt nooit door iemand anders dan door mij ontsloten. Ze blijft open,zoo lang ik in de ka mer ben, langer niet." „Zeker, dat weet ik." „Goed. De man die het cheque-boek uit de safe nam en het weer daarin teruglegde, moet dit zelfs gedaan hebben in mijn tegenwoor- digheid." ,,0. Zou niet iemand, op de een of andere manier zich een sleutel hebben verschaft?" „Daar heb ik ook aan gedacht. Het is mo gelijk. Maar de laden liggen vol dingen van waarde: juweelen, curiosa; voorwerpen, die hij alle makkelijk te gelde had kunnen maken. En daar was niet aan geraakt. Was nu dfe safe met den sleutel geopend, dan zouden die dingen ook wel, allereerst verdwenen zijn." „Dat lijkt zoo." „Dit zijn de hoofdfeiten mr. Arundel. Wacht, nfog een: We hebben den looper gevonden, die de cheque inde. Misschien zijn er nog enkele pimten van belang. Er is maar een punt FRANSCHE BLOEMKOOL OP DE NEDERLANDSCHE VEILING. Naar ons gemeld wordt is de eerste zen- ding Fransche bloemkool naar Nederland afgezonden aan het adres van het Gemeente- veilinggebouw, geexploiteerd door de firma De Jong en Koene te Amsterdam. Begin van de volgende week zal de kool aankomen en in genoemde veiling worden verkocht. De Fransche verladers zorgen vervolgens voor regelmatigen aanvoer, zoodat dit in den win ter gewilae artikel de eerstvolgende maanden geregeld te verkrijgen zal zijn. DE BOSCHBOUWCURSUSSEN DER NEDERLANDSCHE HEIDE- MAATSCHAPPIJ. Men -chrijft ons: Vrijdag j.l. is te Nijmegen in een der loka- len van de tuinbouwschool de tweedte bosch- bouweursus der Nederlandsche Heidemaat- schappij de eerste wordt gehouden te Arnhem aangevangen. De lessen worden gegeven in 10 avonden wekelijks een avond waarvan 3 gewijd zijn aan Algemeene Houtteelt (voorbereiding van den bodem voor boschaanleg, wijze van boschaanleg, verpleging en onderhoud van bosschen) 3 aan Bijzondere Houtteelt (be- spreking van de voornaamste boomsoorten), 1 aan Houtmeetkunde en 3 aan Bos-chbe- scherming. Bovencfien wordt na afloop met de deel- nemers een excursie gehouden naar een boschbedrijf in de omgeving, teneinde de toe- passing van het geleerdte -nader ter plaatse aan te toonen. Doel van deze cursussen is in de eerste plaats meer belangstelling voor dten bosch- bouw in ons land te wekken en de middelen aan te geven door het kweeken van meer- dere kennis op dit gebied om te komen tot een meet rendabel boschbeheer. Veel is in d'it opzicht bij het particuliere boschbedrijf nog te verbeteren. In steeds breederen kring wordt de nood- zakelijkheid van boschaanleg voor ons land ingezien. Talloos zijn de berichten over het alom verdwijnen van natuurschoon. Velerlei middelen worden hiertegen beraamd, doch geen enkel middel zal in dit opzicht zoo krachtdadig werkend zijn als dat waardoor een verhooging van het netto rendement der bosschen wordt mogelijk gemaakt. En nu is het een gelukkig verschijnsel dat de nieuwere inzichten op boschbouwgebied het inderdaad mogelijk maken om niet alleen de uitgaven te beperken, maar vooral tot hoogere inkomsten uit het boschbouwbed'rijf te komen. Bovendien zal een dergeliike wijze van werken ook het natuurschoon in zeer sterke mate ten goede komen. Het ligt in dte bedoeling der Nederland sche Heidemaatschappij in alle boschcentra van ons land dtgelijke cursussen te gaan organiseeren. Moge zij er toe bijd'ragen om den bosch- bouw hier te lande meer poplair te maken en op een hooger peil te brengen, veel nieuw natuurschoon te. scheppen en oud natuur schoon te behouden en hierdoor gelijktijdiig het particulier en het algemeen belang te bevorderen. DE EX-KROONPRINS. Naar aan de Tel. van officieele zijd'e werd medegedeeld, is het absoluut uitgesloten, dat de ex-kroonprins Wilhelm, wanneer hij ter gelegenheid van den veriaardag van den ex- keizer in Nederland mocht komen, hiervan gebruik zou maken Wieringen te bezoeken. BRANDEN. Op de tweede etage van het perceel Sile- straat 7 bij de Theresiastarat in Den Haag is gisternacht brand ontstaan. Aanvanke- lijlk werd zware binmembrand gemeld, doch bij aankomst van de brandweer bleek het voorniamelijk de rook te zijn, die overwontnen moest worden. Initusschen was die rook zoo doordringemd. dat de brandweer die met de motorspuiten u*t de Louise Flenriette- straat en den Rijswijkscheweg spoedig ter plaatse was niet op-gewone wijze kon binnenkomen Men is toen met schuifladders boven op het dak geklommen en heeft van- daar af door een lichtlkoker, nadat de ergste rookwotken wat waren weggetrokken, zich laten afzakken. Kruipende over den vloer en gewapend met rookmaskers hebben do brand- weermannen de voorkamer, waar de rock vandaan kwam, weten te bereiken. Toen za- gen zij dat van een divanrustbed. dat met kriju. een soo-rt zeegras, gevul'd was geweest; de geheefe imhoud was weggesmeuld. Voorts meer, dat ik onder uw aandacht wenschte te brengen Natuurlijk, ik spreek geen beschul- diging uit; ik insinueer niets. Maar toch wil- de ik wel, dat u dit in aanmedcing hield; er zijn enkel twee persorien die toegang hebben tot de safe, zoodat ze er iets kunnen uitne- menCheckley „Neen, neen, neenriep ik de oude man „En u zelve," ging de chef voort. „Op den tijd, dat de diefstal moet hebben plaats ge-. had, werkte u aan die tafel met de safe open, en binnen het bereik van uw linkerhand. Dit is een feit, let wel, een van de feiten van het geval geen beschuldiging." „Wat?" riep de jonge man, terwijl het vlammend rood hem naar het gelaat steeg. „u meent toch niet. „Ik meen niets, in het geheel niets. Ik ver- lang alleen, dat u en Checkley, die enkel de ze kamer gebruikt hebben (de bezoekers, die in dien stoel zaten, reken ik niet mee), van de feiten op de hoogte zijt." „De feiten, ja, zeker de feiten!" sprak Athelstan gejaagd en zonder veel samen- hang. ,,'t Is waar, dat ik hier werk; maar o, 't is allerdwaast! Ik weet niets van eenig che que-boek, dat in uw safe lag. Ik zat te wer ken aan die tafel," hij trad op de tafel toe, „en in dezen stoel. Hoe kon ik nu opstaan en in de safe zoeken naar een mij onbekend, en door mij ook on ver wacht cheque-boek, en dit nog wel v6or uw oogen?" „Ik weet niet. Het lijkt onmogelijk. Mijn bedoeling is alleen dat u met mij, de feiten in Met een spun wtst ae Dranaiweer erger te voorkomen. De brand was spoedig ge- bluschtde oorzaak is totnutoe piet met ze- keriieid vast te stellen. Persoonlijike ongeluktken zijn niet voorge- vallen. De kamer werd bewoond door mcvrouw J. C. de R., die alleen thuis was en in nacht- gewaad had moeten vluchten. HET NEDERLANDSCH-BELGISCHE VERDRAG. Men heriinmert zich, dat het Vlaamsche Kamerlid Vos eenigen tijd geleden aan mi nister Vandervelde vragen heeft gesteld in zake de doorvaart van Belgische oorlogs- schepen op de Scbelde in oorlogstijd. Het heeft de aandacht getrokken, dat mi nister Vandervelde die vragen nog steeds niet beantwoord heeft. Wij lezen nu in De Residentiebode: Wij weten met zekerbeid, dat de houding van een gansche partij in de Eerste Kamer, ten minste van de invloedrijfcste harer lei- ders, zal worden bepaald naar den imhoud van het antwoord van minister Vandervelde. Minister Vandervelde is van dezen toestand vol'ledig op de hoogte, hij weet, of verkeert in de meening, dat het Verdrag staat of valt naar gelang zijn antwoord luiden zal. Men zal zich dus niet moeten verwonde- ren, als het antwoord, nu de nood aan den man komt, gedeeltelijik of zelfs geheel ge- ruststellend zal luiden. Doch laat ons nu eens even om den hoek kijken. Dan stellen wij ten eerste van nu af aan vast, dat het antwoord van den Belgischen minister reeds abnormaal lang is uitge- bleven. De vragen waren voor wie een ant woord v/ilde geven, kort en eeiwoudig. Ze konden, even eenvoudig, direct beantwoord' worden. En nu, na zooveel weken, laat het antwoord nog op zich wachten. Dit alileen reeds bewijst, dat het k'lare en duidelijke, afdoende, antwoord, dat verwacht wordt toch zoo gemakkelijk niet schijnt te kunnen worden gevonden. Wij kunnen hier bij verzekeren, dat dit antwoord het voor- werp uitmaakt van laborieuse-studie en dat... voeting wordt gehouden tusschen partijen over en weer van de grens. Het wordt dus zoo iets als een doorgesto- ken kaart! Is het wonder, dat, na dit fere, het antwoord, aldus bekokstoofd, maar heel nratig meer itoteiresseert? Anderzijds toch blijft het steeds een feit, dat de inlassching van de beruchte reserve omtrent de doorvaart der oorlogsscbepen door Belgie destijds werd geeischt, dat zij in de bespreking in de Belgische Kamer, o.m. door staatsmioister Segers, met den meesten nadiiuk werd ondersh eept. De vroeger door minister Vandervelde af- gelegde verklaringen waren al te vaag om het wantrouwen weg te nemen. Uit al deze feiten blijlkt het wel duidelijfk, dat booze plannen achter deze bepalitngen van het Verdrag schuilen. Trots dit alles zal mijnheer Vandervelde, omdat bij weet, dat de aard van zijn ant woord het lot van het Verdrag kan bestem- men, zeer zeker een „afdoende" antwoord geven, een, dat voor eenigen twijifei geen plaats meer overlaat. Maar dan, zoo .zeggen wij, ligt het eenige mogelijlke bcsluit voor de hand. Indien men het zoo roerend erover eens is. dat Nederland het recht behoudt te alien tijde de Schelde voor oorlogsschepen geslo- te houden, dan wordt de reserve in het Ver drag volstreikit zinloos en moet deze zimlooze benali-ng uit het Verdrag worden gelicht. Want eene bepaling in het Verd'rag zelf gaat bij betwistiing, voor daarmede in tegen- spraak zijnde verkilarimgen en kan een bran bliwen van uiterst gevaarlijke conflicten. Ten andere, waarom zouden de te ver- wachten verklaringen van minister Vander velde niet in de plaats worden gesteld van de reesrve, die zij toch feitelijk te niet moeten doen Dan zouden wij ten minste, in dit gedeelte der 'aamgelegenheid, klaarheid hebben. Ook deze verhandeliin.een leiden dus tot het besluit, dat wij steeds hebben voorge- staan: het Verdrag worde verworpen; en wat er eoeds in zoji zijn, worde in een nieu- wen vorrn gegoten. Alleen dat kan afdoende zijn. De correspondent van de N. R. Grt. te Brussel meldf: Vanavond is hier op aanstichting van prof. Qtfct een bijeenkomst gehouden van Belgen en Nederlanders met het doel, de mogelijk- heid van de opriehtiing van een Befgisch- Nederlandsche vere^niging of Cercle Belgo- Neerlandais te bespreken. Een tier tad Ned er landers en een twinfigtal Belgen waren aan wezig. Na uiteenzetting van het beoogde doel: het bewerken van toemadering door betere be- kendheid met elkander, en een wisseling van oogenschouw neemt." Had mr. Dering wat minder koud en met wat minder stroefheid gesproken dan zou het onderhoud misschien heel andere gevolgen hebben gehad. „Ja, de feiten," herhaalde de jonge man „Laat ons de feiten nog eens overnemen Het voornaamste is wel, dat, wie de cheque ook genomen en ingevuld moge hebben, we) de- gelijk moest afweten van het bestaan van het cheque-boek, dat a! meer dan twee jaar oud is." „Dat lijkt zoo." „En wie kon daarvan afweten? Enkel maar iemand, die meer dan twee jaar bij u op het kantoor was geweest of iemand, die in de gelegenKeid was geweest, den inhoud van de safe te onderzoeken. Nu zat u daar, nietwaar, en ik hier," hij ging zitten in den stoel. „Hoe is het nu mogelijk, voor iemand, die hier zit', om iets uit de safe te nemen, zonder dat u dit ziet? Hoe zou het mogelijk zijn, dat hij, buiten uw weten nauwkeurig den inhoud van de safe nakijkt?" „Alles is mogelijk," zei mr. Dering nog, koud. „Laten, we niet redeneeren over mogelijk heden. We hebben bepaalde feiten voor ons. Met behulp daarvan hoop ik andere uit te vinden." „Iederen dag om vijf uur leg ik het werk in de laden van de tafel en ga weg." Hij trok de lade open, als om dit onbelangrijk feit te illustreeren. Daar zag hij twee of drie papier- tjes in, waarop wat geschreven stond. Hij STRUMA IN N'OORDELIJK OVER- IJSSEL EN ZUIDELIJK DRENTE. Wijl er in Steenwijk klachten werden geuit over het in' toenemende mate voorkomen van struma, heeft de voorzitler van den Gezond- heidsi'aiad, de heer Josephus Jitta, in het laatst van de vorige maand een vergadering ten gemeentehuize te Steenwijk gehouden met vertegenwordigers van de gemeentebc- sturen van Steenwijk en Meppel en van de gezondheidscommissies in die plaatsen, waar- bij tevens tegenweordig waren de betrokken inspecteur van de Volksgezondheid1 en den directeur van het rijksbureau voor drinkwa- tervoorziening. De gehouden besprekiogen hadden tot re sultant. dht vanwege dlen Gezondbeidsraad 'n ui'tgebrei'd onderzoek zal worden mgesteld naar het voorkomen van struma, zoowel te Steenwijk als te Meppel en in de omgeving van die plaatson, mede in verband met de wijze van drinkwatervoorziening. Het onder zoek zal zich uitstrekken tot de bevolking van alle scliolcn, zoowel de lagsi'e als mid- ddbare en industriescholen. DE OPHEFFING VAN DE HUURWETTEN. Uit Den Haag wordt aan Het Volfe ge schreven: Naar wij vemem-en, is de Raad van State bezig een advies op te stellen over opbeffimg van de Huurwetten. Ofschoon uit den aard der zaak de minis ter van arbeid geen definitieve besl-iss-ing zal nemen alvorens van het advies van den Raad van State te hebben kenmis genomen', moet worden verwacht, dat de volgende maand een algemeene maatregel van bestuur tot op- beffirjg van de Huurwetten zal worden afge- kondiigd. Zooals men weet. vindt opheffing een half jaar na zoodanige afkondiging plaats. TUCHTUNIE. Gistermidd'ag heeft het algemeen- bestuur van de Tucht-Unie vergaderd te Baarn nder voorzitterschap van mr. P. H. R it ter Jr. uit Utrecht. Bij de opening heidacht de voor- zitter de heeren Brute! de la Riviere, die door den Volksbo-nd lid was van het algemeen be stuur, en mr. Dressefhuys, lid dor juridische commissie. B-esloten werd, op 22 dezer een alge meene vergadering te houden in Amster dam. De voorziitter heeft zeer waardteerende woord'en ge'richt tot -den heer J. M. van Hoog- straten, te Baarn, die om gezond.hHdsredenen in verband met zijn leeftijd, heeft gemeend .als. secr-etaris en bestuurslid te moeten bedan- ken. In de midda-gvergaderinig van- den 22sten d'.zer zal m-evrouw W. Wijnaendts Franc- ken-Dyserinok een Melding houden over: Wat kan bet gezin doen, ter bestrijding van de iudrteloosheid der jeugd? DE RIJWIELBELASTINGPLAATJES. Waar is men wel en waar niet in overtreding. Het geval doet 'zich voor, dat de wielrij- ders, cue Vrijdag de fatale datum hun fiets niet voorzien hadden van een rijwiel- merk voor 1927, in de eene plaats wel en in de andere niet strafbaar waren. Dit moge blijken uit de volgende berich ten, resp. Baarn, Amsterdam en den Haag. Vrijdag zijn te Baarn door de gemeente- politie, de rijksveldwacht en de commiezen vele personen bekeurd wegens het niet heb ben van een rijwielplaatje 1927 aan de fiets. Onder hen bevonden zich een groot aantal forensen, die bij hun vertrek naar Amsterdam en Utrecht aan het station door de politic werden opgewacht. Ook aan het postkantoor, waar de politie een controlepost had ge- plaatst werden verschillende bekeuringen ge maakt. De gemeentepolitie alleen betrapte dertig personen. De Amsterdamsche autoriteiten hebben be- sloten, dengenen, die aan de zeven dagen speling niet voldoende hebben gehad, nog een kans te geven. De speciale controle door de ambtenaren der accijnzen is nog niet in werking getreden. Vergissen wij ons niet, zegt de Tel., dan is deze het vorige jaar ook pas omstreeks den 15den aangevangen. Ook de politie greep Vrijdag nog niet in. Verwacht mag evenwel worden, dat de straatcontrole, met al de gevolgen ervan voor nalatigen, zeer binnenkort zal worden inge- steld. In den Haag zijn Vrijd'ag ongeveer een 50-tal fietsen van overtreders in beslag ge nomen. Dit is dus niet veel. EEN VR'EEMDE G-ESCHIEDENIS. Ecu 15-jarig meisje uit Den Haag zou n-aar een kostschool te Bussum worden ge- haalde ze er uit en riep: „G.oede hemel, 't zijn nabootsingen van uw handschrift." Checkley schoot op den jongen man toe, trok ze hem uit de handen en legde ze voor z'n chef neer. Nabootsingen van uw hand schrift," zei hij. „Nabootsingen; Oefeningen in vervalsching; oefening maakt den mees- ter! Gevonden in de lade. Nu!" Mr. Dering sloeg een blik op de papieren en legde ze naast de vervalschte. „Wederom eeii feit," zei hij. ,,Dit zijn zeker nabootsingen. De gevolgtrekking ligt voor de hand, dat ze het werk zouden zijn van den vervalscher van de cheque." „Gevon-den in de lade," zei Checkley, „ge- bruikt door mr. Arundel. Nooit door mij En wij zijn de eenigen die in aanmerking ko men, niet waar? Deze nabootsingen zullen dan toch bewijzen dat op mij ver der geen ver- denking rust!" „Het feit, dat deze nabootsingen in de lade gevonden werden," zei mr. Dering, „is een feit, dat kan blijken van meer of minder be lang te zijn." „Wat?" vloog de jonge man op, ,;U denkt dus, dat die nabootsingen van mij zijn?" „Ik heb nog niet het recht tot gevolgtrek- kingen maken. Echter, alles is mogelijk." Nu werd de jonge man dol-driftig en ver- loor alle zelfbeheersching: „U heeft mij mijn heele leven gekend," riep hij. „U heeft mij en al mijn familie ge kend. Toch is u onmiddellijk bereid, te geloo- ven, dat ik een afschnwelijke vervalsching verhaal, en zij stapte in Leiden uit. Zij ging zwerven door Leiden's straten en toen ze inoe was geworden, is zij in een straat ach ter de Haarlemmerstraat in een handwagen gaan uiteustcn. Daar werd zij door een paax mannen gevonden, die zij in vertrou wen nam. Om haar een verdere ontsnapping te vergemakkelijken, namen de mannen haar mee en verstrekten haar mannenkleeren. Intuschen had de kostschool te Bussum de familie in E>en Haag bericht, dat het meisje niet ter plaatse aangekomen was. De politie werd in den arm genomen en deze heeft het meisje te Leidcti opgespoord en naar haar ouders gebracht. HET SPOORWEGONGELUK BIJ DE VINK. Dc heer J. S. A. Leith, hoofdbouwkundige bij de Nederlandsche Spoorwegen te Rotter dam en bekend om zijn verklaringen omtrent het onvoldoende onderhoud van de spoor- baan voor de Staatscommissie-Kraus in zake het spoorwegongeluk bij De Vink, is korteti tijd geleden overgeplaatst in kantoordienst te Utrecht. Wij vernemen thans, dat de heer Leith, die met ziekteverlof was en zijne nieuwe functie nog niet heeft aativaard, we gens zielsziekte voor den dienst is afgekeurd en op pensioen zal worden gesteld. VLIEGTOCHT NEDERLAND—INDIe. Het Comite Vliegtocht Nederland-Indie meldt aan het Haagsche Anetakantoor: De heer G. A. Kop'pen, eerste luitenanit vlieger-instructeur bij de lucbtvaart-af-deelinig heeft al eenige jaren poginigen aangewend tot het organiseeren van een vliegtocht naar Nederlandsch-Indie, waarbij Ijij als bestuur- der zou optreden, doch hij was daarin toj dusverre door verschilende omstandigheden niet geslaagd. In den hoop van- het vorige jaar heeft hij dat denlkbeeld opnieu-w ter hand genomen, toen de Fok!ker-fabriek een diriemotorig vl-ieg- tuiig had gebouwd, dat voor een dergelijken tocht zekere voordeelen biedt. De heer Kop ,pen zou met zuillc een toestel bi'nnen een maand been en terug naar Ba-tavia willen vliegen, wat bij deugdelifke voorbereiding tech,nisch ui-tvoerbaar geadit wo-rdt. Nadat de heer Koppen zich tot het Comite Vlie-gto'.ht Nederland had gewend om steun voor zip plan, heeft dit de zaak overwogen en zich naar aanleidieg daarvan bereid ver- k'laard-, hem in alle opzichte-n moreel te steu- nen en van voori-ichting te dienen en hem bo vendien een- finaiirieele bij-dra-ge te schen- 'ken, - venwel onder v-oorwaarde, dat de fi nancierirug van den tocht door den heer Kop pen persQonl-isk zou worden behart-igd en bij aan het comite al'leszins voldoende technische en fi-nancieele waa-rbo-rgen kon- bieden voor een red-elijike kans op sla-gen van het plan. De heer Koppen is reeds een bHangrijk eind gevorderd op den weg ter voldoening aan deze voorvvaarden; hij heeft reeds niet onaanizienlijlke zij het nog met geheel vol doende foe-zeggintgen voor fin-ancieelen steum, ook van de pos+diensten in Nederland en Nederlandsch-Indie. Het vliegtuig zal h^m zeer waarschijnlijlk door de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek voorwaardelijlk in brui-k- leen worden gegeven; oo-k ten opzichte var, de benzine- en olievoorzieniing zijn hem zeer gunstige vooruitziditen geopend. De heer Koppen geniet de voorlichfing van zijn- voorgan'oer on d'en luchtweg naar Neder landsch-Indie, den heer Thomassen a Thue- simiic van der Hoop, en kan beschikken over alle gegevens betreffende di-ens vliegtocht, welke in het archief van het comite aanwezig zijn Ook de commanda-mt der lu-ohtvaart afdeeling en de Fo-kkerfabriek verleenen tech nische voorlkhting en advies. Ofschoon dus de uitvoerinig van het plar nog niet positi-ef vaststaat, kan worden ge- zegd, dat er goede *ansen zijn voor de ver- wezenlijkiing daarvan. SUIKERPRIJZEN EN BINNEN- LANDSCHE PROTECTIE. Het 3 weede Kamerlid, de heer Van Rap- nard, heeft den minister van Financien. voor- zitter van den Raad van Ministers, de vol- gei.de vraag gesteld: Is de regeering n et van meening, in ver-' band met de opmerkingen, gemaakt bij de al gemeene b-eschouwingen over de Staatsbe- grqoting voor 1927, dat, al mogen de suiker- prijzen achteraf nog al zijn meegevallen, dit met net oog op de toekomst geen reden mag zijn, om niet reeds thans het initiatief te ne- mr-n tot een internafionale regeling te komen, waarbij tusschen de produceerende landen der geheele wereld overeengekomen wordt, het stelsel der binnenlandsche protectie, ir welken vorm ook, op te heffen? HET STOOMVISSCHERIJBEDRI JF*TE IJMUIDEN. Men schrijft uit IJmuid-en aan de N. R. Ct.: Gisteren heeft een conferentie plaats gehad hem bedreven! Ja, u, de oude vriend van mijt> vader; de raadsman van mijn moeder. Mijn eigen voogd. U „Neem mij niet kwalijk. Er zijn bepaalde feiten, die ik under uw aandacht neb gebracht Ik heb bewezen Mij te verdenken," riep Arundel weer, „en al dien tijd loopt een ander die man en uw klerk, die alles weet, wat hier al- tijd op het kantoor voervalt den heelen dag lang bij u in en uit." „De nabootsingen," sprak Checkley kalm „werden in zijn eigen lade gevonden; door hemzelven." „Wie heeft ze daar gelegd? Wie heeft zr gemaakt? Jij, jou schurk!" „Stil! still" sprak mr. Dering koud. „We loopen te hard van stapel. Laten we eerst de feiten bewijzen. Dan gaan we over tot he* gevolgtrekkingen-maken." „Maar, Musschen sir, gelooft u toch maar duid-elijk, dat ik uw ha-ndteekening vervalsch te, en u oplichtte voor die heele som! Ik bezit geen tien pond op de wereld; maar dat is ze ker geen feit, dat meetelt! U denkt, dat ik cr- gens zeven honderd pond heb Goed! Blijft u dit dan maar denken! Intusschen ben ik niet van plan, in dienst te blijven bij een man, die zoo iets denken kan. Ik ga dus onmiddel lijk bij u weg. Zie, dat u iemand anders krijgt, die zich, naar uw believen, laat beschuldigen van vervalsching in geschrifte en diefstal." Hij ijlde het vertrek uit en sloeg de deur ach ter zich dicht. -^- Wordt vervoIg& "it!" - t nei neiv. v^aussicaai DtsiUur van uoiu recht heeft te Bleskeiwgraaf, bevcstiging ver boden van een diaken, die als notabsl mede- werkte om dc bijdrage aan den Raad van Be- heer onbciaald te laten en derhalve rnoet be- schouwd worden als een tegenstreven van kerkdijke verordeningen, zoodat hij geen lid van den Kerkeraad kan zijn. 'genouuen, wem ecu vuunoupig clhuhc samen gesteld), dat binnen veertien dagen een nieuwe vergadering zal beleggen. t VIOU'C I V.1 UV1 UllUl^VllO UC-l Z.UUUCX

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5