Stadsnieuws munten uit door zuivere liniatuur, prima banden en eerste kwaliteit registerpapier. tusschen de besturen der reedersvereenigin in het visscherijibedrijf van de IJmu'ider ederatie. Van arbeiderszijde deelde men ons mee, dat de toestand rooskleuriger wordt iugezien. Spoedig zullen nieuwe besprekingen worden gehouden. DR. S. E. B. BIEREMA. Dr. S. E. B. Bierema, directeur van de Stroocartonfabriek „De Halm" te Usquert (Gr.), in de vacature voor lid der Tweede Kamer, ontstaan door het overlijden van mr dr. H. C. Dresselhuijs, door het Centraal Stembureau als Kamerlid benoemd, is vrij ernstig ongesteld. Dientengevolge heeft de beer Bierema nog niet kunnen beslissen, of hij deze benoeming zal aanvaarden. VROUWENGROEP UIT DEN VRIJHEIDSBOND. De Vrouwengroep uit den Vrij'heidsbond heeft Zaterdagmorgen in het societeitsgebouw van de Rotterdamsche Diergaarde haar alge meene vergadering gehouden onder voorzit- terschap van mej. L. C. A. van Eeghen. De voorzitster heette alien welkom, in het bijzonder mr. H. J. Knottenbelt, afgevaardig- de van het hoofdbestuur. Zij herinnerde er verder aan, dat de vorige vergadering, op 30 Januari 1926 werd bijgewoond door mr. H C. Dresselhuys, die toen zijn waardeering uitspraak voor het werk, dat de Vrouwen groep verricht. Zij herdacht de beteekenis van den overledene voor de liberalep in Neder- land en van zijn werk in de Tweede Kamer. Voorts ze^te zij uiteen, dat "'het zeer noodig is „dedampen brandende te houden". In alle landen dreigt de liberale vlam uitgebluscht te worden. Daartegenover staat de winst der liberalen in Canada. Spreekster wees op de gevaren, welke van rood en ook van uiterst rechts dreigen. Nog steeds wordt de gehuwde vrouw niet beschouwd als een zelfstandig, mondig wezen. Hierin is ons land ver ten ach- ter bij andere landen. Er is echter goede koop, dat een gewijzigde huwelij'kswetgeving, al- thans eenige verbetering zal geven. Spreek ster gaf verder te kennen, dat het alter plicht is met alle kracht te arbeiden aan de verkie- zing van librale afgevaardigden, van bekwa- me vrouwen ui de eigen gelederen, bij de a.s verkiezingen voof de Provinciale Staten en de gemeenteraden. Zij hoopte, dat deze ar bed goede resultaten zal geven. Vastgesteld werd het jaarverslag van de secret a resse, mevr. A. M. KoekMulder en haar financieele verslag over 1926. De ont- vangsten bedroegen met het saldo ad 111 45 over 1925, 402.30. Er is een batig saldo van 98.39. Niet alle afdeelingen hebben voldaan aan de verplichting, 10 pet. van de inkomsten aan het hoofdbestuur af te staan. Gravin van Heerdt tot EversbergQuarles van Ufford bracht verslag uit over de in het afgeloopen jaar gevoerde propaganda. Dc algemeene indruk van het hoofdbestuur in zake de werkzaamheden der afdeelingen, was verblijdend. Er is verhoogde belangstelling Hulde werd gebracht aan den velen arbeid, welken mevr. van Heerdt heeft verricht. De periodiek aftredende bestuursleden, mef L. C. A. van Eeghen, mevr. L. Kappeyne van de CoppelloWygers, mevr. A. M. Koek mulder, mevr. H. A. van RielSmeenge, mevr. RomkesNijhoff en mevr. C. S. de VeerBlok Wybrandi werden herkozen. Mevr. Kappeyne deed mededeelingen aan- gaande het Propagandablad van de Vrou wengroep, waarvanhet eerste nummer ver- schenen is. Men hoopt nog twee nummers te kunnen doen verschijnen, het eerste voor de statenverkiezingen, het tweede voor de ge- meenteraadsverkiezingen. Wat er verder mee geschieden zal, moet de algemeene vergade ring van den bond beslissen. Ook aan mevr Kappeyne werd dank ge bracht voor het door haar verrichte werk. Besproken werden enkele punten van de agenda der vergadering van den bond. MARINE EN OORLOG. De Avondpost verneemt, dat ingaande 1 Juli a.s. de afdeelingen Personeel en Comp- tabiliteit van de departementen van marine en oorlog zullen worden samengevoegd onder onmiddellijke leiding van het departemen! van oorlog. IMMIGRATIE VAN NEDERLANDERS IN DE VER. STATEN. Naar Reuter ons d.d. gisteren uit Washing ton meldt, heeft president Coolidge een rap port doen toekomen aan den Senaat, hetwelk was opgesteld door de departementen van Staat en Koophandel. Het rapport komt hier- dp neer, dat het totaal aantal immigranten dat in de Ver. Staten per jaar zal worden toe- gelaten met 11.126 wordt verlaagd, zulks met ingang van 1 Juli. Nederlanders zullen er 2421 per jaar mogen binnenkomen, tegen vroeger 1648. Voor Duitschland wordt het totaal verlaagd van 51.277 op 23.428. TE WATER GERAAKT. De 63-jarige mej. H. van de Rijnkade te Leiden is gisteravond door de duisternis mis- leid aldaar te water geraakt. Zij werd door een soldaat op het droge gebracht en in be wusteloozen toestand naar het St. Elisabeths- gesticht vervoerd, waar zij vonmirgen is over- leden. BRANDEN. Gisternacht is de woning van den vracht- rijder R. Bijl te Lienden bij Tiel geheel afge- brand. Gisteravond is het winkel'huis van den heer G. v. d. Broek te Voorthuizen, met den geheelen inboedel, in vlammen opgegaan Het verbrande was verzekerd doeh laag. Gisteravond is brand ontstaan in het gebouw der vroegere gloeilampenfabriek Con- stantia te Venlo aan gene zijde van de Maas, waarin thans de beeldjesfabriek van Thyssen gevestigd is. Door gebrek aan water kon de motorspuit niet voldoende functionneeren Een lokaal van de fabriek is geheel uitge- brand. De schade is vrij groot; zij wordt door verzekering rredekt. KORTE BERICHTEN. Op Zondag 9 Januari a.s. zal te Utrecht in het „N. V. Huis", Oude Gracht, een Bui- tengewone Algemeene Vergadering der Joodsche Jeugdfederatie in Nederland ge houden worden. Aan den Internationalen wedstrijd om den Chopin-prijs die op 23 Januari a.s. te Warschau begint, zal de heer Theo v. d. Pas, MuzTek'te Rotterdam, als "eeriig~Nederlander deelnemen. Op den gedenkdag der Technischc Hoogeschool te Delft hield heden, Zaterdag- middag, de Rector Magnificus, prof. W. H. L. Janssen van Rooy een interessante rede over: „De strijd over oneindigheden in de ge- tallenwereld". In de gister te Leiden gehouden maan- delijksche vergadering van de maatschappij van Nederlandsche Letterkunde heeft de heer F. Oudschans Denta, oud-W.-I.-ambtenaar te 's Gravenhage, een lezing gehouden over. „De kolonisaie van de Portugeesch-Joodsche natie in Suriname en de geschiedenis der Jo- den in Savanne. GEMEENTEPERSONEEL. DE PENSIOENSBIJDRAGE VAN HET Door de onderafdeeling Alkmaar van den Nederlandlschen Bond van Gemeente-Ambte naren is het volgende adres aan den Raad der Gemeente Alkmaar verzonden. In verband met den aanbiedingsbrief der door Burgemeester en Wethouders aan Uwen Raad aangebodten gemeente-begrooting voor 1927, waarin o.a. wordt voorgesteld over te gaan tot verhooging der pensioens- bijdragen voor het gemeentepersoneel van 3 A tot 8% veroorloven wij ous het vol gende onder Uw aandacht te brengen. In de eerste plaats betreuren wij het, door- dat wij daarin tot dusverre niet werden toe- gelaten, niet in de gelegenheid te zijn ge- weest aan de beraadslagingen in het Ge- organiseerd Overleg deel te nemen. Deze achterstelling bij bonden, die minder gemeen- te-ambtenaren onder hunne leden tellen dan de onze, wordt door ons zwaar gevoeld. Wij wijzen er op, dat onze organisatie in Uwe gemeente 15 leden felt, terwijl dit aan tal respectievelijk voor den Centralen Neder- landschen en den Christelijken Ambtenaren- bond 7 en 4 bedraagt. Was onze bond wel in het Georganiseerd Overleg vertegenwoordigd geweesf, dan had den wij daarin en meer omstandig ons standpunt uiteen kunnen zetten Nu blijft ons niets anders over dan U langs dezen weg onze bezwaren te doen kennen. Uit 'de ingediende gemeente-begrooting blijkt, dat mede de jaarwedden der ambtena- ren tot sluttpost der begrooting worden ge- maakt. Practisch komt verhooging van het verhaal van pc-nsioensbijdragen hierop toch neer. In de door Burgemeester en Wethouders aangevoerde argumenten hebben wij hier- voor, helaas, geen gegrond motief kunnen vinden, wanneer wij daaromtrent niets an ders vernemen dan dat de bezuiniging past in het raam der gemeentebegrooting. Het zijn toch niet dte ambtenaren en werk- lieden in gemeentedienst, die oorzaak zijn van ongedekte tekorten. De gemeenteraden zelf nemen de besluiten tot maatregelen, die den financieelen toestand beinvloeden. Zoo min als deze financiee'e toestand1 op zichzelf vol doende aanleiding oplevert voor salarisver- hooging zoo min mag hij eene reden zijn voor salarisverlaging. Wij achten het ongewenscht, den finan cieelen toestand der gemeente vast te koppe- len ran de bezoldiging van het -voor haren dienst noodige personeel. In den aanbiedingsbrief wordt voorts ge- wezen op het verschil tusschen die loonen van de ambtenaren en werklieden en die, gel- dende in het particuliere bedrijf. In verband hiermede merken wij op, dat vergelijking met het vrije bedrijf voor dte sa- larissen dadelijk tal van moeilijkheden biedt. Voor de loonen dter werklieden is zij betrek- kelijk eenvoudig. Een timmerman is een tim- merman, hetzij hij werkt voor gemeentewer- ken dan wel voor een particulier patroon: dte aard van het werk is gelijk. Geheel anders is het echter met de ambte- narensalarissen. Ten eerste zijn er een groot aantal functies bij de gemeente, welke in het vrije bedrijf niet voorkomen, en waarbij dus elke mogelijkheid van vergelijking is ufFge- sloten. Doch voor zoover er van vergelijkbare betrekkingen sprake is, blijkt het dat die sa- larisseh (waarbij ook tantiemes te rekenen) in het particuliere bedrijf hooger, dikwijls be- langrijk hooger zijn dan die dte gemeente be- taalt. - - Een onderzoek door den Burgemeester van Ensehede eenige jaren geleden ingesteld heeft zulks dan ook opnieuw bewezen. Hierbij laten wij dan nog flog rusten de erkende waarheid, dat een bekwame ambte- naarsstaf voor het betrokken openbare lichaam van onschatbare waarde is. En hoe wordt deze anders verkregen res pectievelijk behouden dan door behoorlijke salarieering? Ook daarom dient naar onze meening de gemeente groote aandacht te schenken aan de salarissen in andere gemeenten. Uit een onderzoek zoude blijken, dat de salarissen in Uwe gemeente slechts op een middtelmatig peil staan. Ook wat betreft het verhaal van pensioens-. bij dragen valt eene vergelijkipg thans ge ens- zons ten gunste van Alkmaar uit. In de volgende gemeenten in Noord-Hol- land wordt geen verhaal van pensioensbijdra- gen toegepast: Bussum, Haarlem, Heem- stede, Hilversum, Schoten, Zaandam en Bloemendaal, terwijl in de volgende gemeen ten wordt verhaald: Helper 3'A, Haarlem- mermeer 3^,'Hoorn 5A, en Velsen 3A In dit verband wijzen wij er op, dat in de gemeenten Helder, Hoom, Hilversum, Haarlemmermeer, Schoten, Velsen en Zaan dam de belastingdruk beduidend hooger is dan in Uwe gemeente. Mede wijzen wij er op, dat de belasting druk thans een vierde lager is dan ten tijde van de vaststelling van dte thans vigeerendte salarisverordening. Voorts zouden wij de vraag willen stellen: Wettigen de prijzen der eerste levensbehoef- ten verhooging van pensioensverhaal? En dan kan het antwoord niet anders zijn: „Voor de'eerste levensbehoeften blijven de prijzen hoog". - Uit de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat b.v. de prijzen der voornaamste voedingsmiddelen hooger zijn dan in 1924. Het heeft onze Onderafdeeling dan ook gefrappeerd, dat het College van Burge meester en Wethoudters thans de indexcijfers heeft losgelaten. Toen er overschotten waren tabletten genezen UW HOEST enVERKOUDHEID heeft genoemd College immer van deze cij- fers een principieel gebruik gemaakt. Waar- om thans deze houding gewijzigd? Het star vasthouden van Burgemeester en Wethouders aan een heffing van 8% pCt pensdoensbijdrage van het personeel doet wel eenigszins vreemd aan in verband met het volgende: In afwachting van een definifieve herzie- ning van de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten gaf het Rijk eenige jaren geleden het dubbele der toen dloor de gemeen ten ter zake ontvangen bedragen. De regee- ring besloot echter „omdat er geen geld was" vanaf 1923 dat dubbele voortaan niet meer uit te betalen. Voorzoover ons bekend legden Burgemees ter en Wethouders zich zonder protest daar- bij neer, ofschoon het een bedrag van onge- veer 50.000 betreft. Nu het Rijk overschotten op zijn begrooting heeft is het niet meer dan billijk, dat die uit- keering van dat dubbele in elk geval over de komende jaren weer zal plaats hebben, het- geen dan ook door het gemeentebestuur van Schiedam wordt betoogd in zijn adressen aan die Staten-Generaal en waaromtrent dte heer Wibaut aan den Minister zijn vragen stelde. Wij geven U in overweging ernstig te trachten het Rijk, dat nu ten koste der ge meenten zijn belastingen gaat verlagen, daar- toe te bewegen. Gelukt dit niet en besfaat er bij U bezwaar tegen verhooging van belastingen, dan is er nog wel een andere wijze waarop het ge- wenschte verband tusschen de inkomsten en uitgaven kan worden gelegd, n.l. door ver hooging der inkomsten uit de bedrijven. Voorts mogen wij U verwijzen naar Uwe besluiten ten vorige jare, waarbij de noodza- kelijkheid van verhooging der jaarwedden van den Burgemeester, Secretaris, den Com- missaris van Politic en den Archivaris werd erkend.- Gaarne zouden wij in de gelegenheid zijn onze meening kenbaar te maken nopens de wijze waarop wij oordeelen, dat de begroo ting voor 1927 zou kunnen worden sluitend gemaakt en zulks op redelijker gronden dan Burgemeester en Wethouders o.i., door daar in het personeel te betrekken, hebben gedaan. Thans zijn wij daartoe practisch niet in staat. Vandaar, dat wij moeten volstaan met deze enkele argumenten onder Uw aandacht te brengen. Daarbij vergete Uw College cok niet, dat door verlenging van den arbeidstijd, afschaf- fing van den vacantietoeslag en door heffing van 3 A pCt. pensioensbijdrage, zoowel door ambtenaren, als werklieden, reec's een be- langrijk offer is gebracht, dat geleid heeft tot aanmerkelijke verlaging van uitgaven bij diverse diensten. Hierdoor werd Uw gemeentepersoneel reeds in het bijzonder belast ter verlichting van de geheele gemeente. Komt er nu bovendien zwaardere belasting, dan wordt het personeel dubbel getroffen, met het gevolg, dat tal van meer of minder nuitige zaken worden onder- nomen of toegepast feitelijk op kosten van dikwijls de eerste behoeften van het gemeente personeel. Dat hieraan niet all een groote bezwaren verbonden zijn voor Uw personeel, doch dat de gemeente daarvan onfegenzeggelijk den terugslag ondervindt, staat vast. Mitsdien hebben wij de eer U met den meesten aandrang te verzoeken, het voorstel van Burgemeester en Wethoudters of eenig ander voorstel, dat de sfrekking heeft prac tisch te geraken tot vermindering van het in- komen van het gemeentepersoneel, niet aan te nemen. Gaarne zullen wij ons standpunt voor B. en W. of ten overstaan van eene Commissie uit Uw midden nader uiteenzetten. FVovSsreciaai nieuws UIT STOMPETOREN. Zaferdagavond hield he-t leesgezelschap „Stompet.oren" in cafe Rennes alhier eene al gemeene vergadering. Door ongesteldheid van eenige leden litet de opkomst te wenschen over. Wegens af- wezighdd van den voorzitter, den heer H. Heringa, werd1 de vergadering geleid door den heer Zwiep, die alien welkom heette en daarna het woord gaf aan den secretaris, den heer Poseh, tot het lezen der notulen. Deze werden ongewijizigd goedgekeurd. Uit de rekeming en verantwoording van den penningmeester, den heer Davelaar, bleek, dat de toestand der kas niet ongunsfig is. De overgelegde stuMcen en bescheiden werden nagezien door de heeren W. Groot en C. Kramer Glijnis en na onderzoek vol- komen in orde bevonden, zoodat den pen ningmeester dank gezegd werd voor zijin beheer. De heer en mevr. Zwiep werden herkozen als leden van het bestuur. Omfremt den gezelligen avond werd beslo- ten, dezen wel te houden, doch den datum en de regeling er van aan het bestuur over te laten. Daarna bad eene bespreking plaats van den inhoud der portefeuilile, waarin eene kleine verandering aangebracht zal worden. Hiermede was de agenda voor deze verga dering behande'd en giing men over tot het verkoopen der uitgeiezen romans, zoodat bet al vrij laat geworden was, eer alles was af geloopen. UIT OTERLEEK. Loop der bevolkig over 1926. 31 December 1926: 850ingekomen 112; geboren 20; vertrokken 137; overmen 9. Totaal der bevolking op 31 pecembeT 1926 836 personen. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Door de dirankbestrijdersvereenigingen N. V.„ A. N. G. O. B. en J. G. V. B. werd in beginsel besloten om 26 Maart a.s. het 30ste jaarfeest te houden. Het bestuur is als volgt aamengesteld C. de Jong, voorzitter, J. Peijs, secretaris an mej. A. Wouda, penningmeesteresse. vorderde seizoen in aanffiermng genomen is de aanvoer van andijvie nog be- langrijk te noemen aan dte Beverwijksche Groentctivei 1 ingenDeze aanvoer is te dan- ken aan het open winterweer en beteekent voor den tuinder, die waarlijk in dten afge loopen zomer niet verwend is gewordten, een buitenkansje. Vrijdag besteeddte men aan dte R. K. Coop. Tuindtersvereeniging „Kennemerland" voor extra mooie andijvie tot 10 cent per struik, een prijs, die werkelijk ongehoord mag genoemd worden. De prijs der overige groenten enkele uit- zonderingen natuurlijk daargelaten geeft voor den aanvoerder geen red'en tot juichen. UIT EGMOND AAN ZEE. In de laatste vergaderinig van den ge- meenteraad werd besloten de openbare school van gasverwarming te voorzien. Met bekwamen spoed werd aan dit besluit uitvoe- ring gegeven, zoodat in de Kerstvacaotie alle vloeren in de achf benedenvertrekken voor een gocd deel werden opgebroken om de noodige buizen te leggen. Zoodra de kachels gearriveerd zijn, wordt het werk voortgezet. De geheele inutallatie omvat 23 radiatoren. In elk lokaal worden er twee geplaatst, waar van een automatisch zich naar de tempera- tuuir regelt, zoodat deze een daarvoor naar verkiezing vast te stelllen warmtegraad niet overschrijdt. Volgens overgelegde attesten betreffende de verwarminig van verschillende scholen en kerken in Nederland voldoet een dergelijke installatie uitstekend, zoodatezij een prach- tige verbetering belooft te zijn. De bevoliking bestond op Januari 1926 uit 1583 mannen en 1513 vrouwen, totaal 3096 zielen. Op 1 Januari 1927 bestond de bevolking uiit 1598 mannen en 1517 vrouwen, totaal ■3115 zielen. De vermeerdering der bevolking bedraagt alzoo 19 zielen. In de Prins Hendrifostiehtinig werden in 1926 opgenomen 21 personen. De levering van schootbehoeften voor de O. I.. School en de scho :1 voor Voorberei- derd L. O. is gegund aan den heer P. de Lange te Deventer voor de som van f 960,60. UIT HOORN. Het Hoornscbe trio „Pro Arto", bestaand-e uit de heeren Boedijn, Haalebos en Som- broek heeft Zondagmiddag een uitstekend ge- slaagd concert gegeven voor de H. D. O. te Hilversum. UIT ZUID-SCHARWCUDE. De vereenigiing voor ziekenhuisverpleging hield Vrijdag 7 Januari haar jaarvergadering in het lckaal van den heer Kramer. Aanwezig waren met het bestuur een der- tig tal personen. De voorzitter, dt heer S. de Boer, zeide in zijn openingswoord, dat de vereeniging eeni ge jaren van werken achter den rug heeft en vooirziet in vele behoeften, gezien het groote aantal vrpleegdagen. Spr. geloofde wel, dat de vereeniging bespoedigde, dat iemand naar een ziekenhuis gaat, da©r de financien on- middellijk van zich doen spreken. Medegedeeld werd, dat de Kennemer Auto Garage te Alkmaar een overeenkomst is gesloten voor het vervoer per ziekenauto. Het tarief is 50 cent per K.M. voor de aan- gesloteu ledien. Het jaarverslag gaf de volgende mededee lingen: Verpleagd zijn in 1926: 15 volwasse- nen en 2 kinderen met een aantal ligdagen van respectievelijk 237 en 45 da gen In 1925 was dit 2 gevallen met 62 ligdagen. Door de toename van het aantal gevallen is confcri- but ie ve rh oog in g no od'zake lij k Het ledenaantal is gestegen van 690 tot 785, het aantal gezinmen van 178 tot 200 Gehouden zijn 2 leden- en 3 bestuursver- gaderingen. Als bestuursleden zijn afgetreden de hee ren R. Schrieken en J. Swart, .beiden wegens vertrek uit de gemeente. Over beiden werd met waardeering gesproken. Tot bode werd benoemd de heer P. Jonker. Het jaarverslag eindiigde met den wensch, dat zich dit jaar we'inig ziektegevaUen zullen voordoen. De verantwoording van den penn-iingmees ter, den heer Olthof, gaf de volgende cijfers aan: De onitvangsten waren §47,67, de uit gaven 638. Het kassaldo was f 110.49 Opgenomen was f 100 kasgeld. Met nog enkele loopende schuilden, was het nadeelig saldo 202,61. De rekening werd nagezien door de hee ren A. Kist en H. Metselaar, en bij monde van eerstgenoemde werd tot goedkeuring geadviseerd. Den heer Olthof werd dank gezegd1 voor zijn accuraat beheer.- Bij de gehouden bestuursverkiezing werd1 de heer Olthof met 28 stem-inen herkozen Punt 6 was: Bespreking van uitkeering bij niet-opera-tie. Hoewel het reglement nog al ruini is en niet aangeeft, voor welke gevallen uitkeering verstrekt wordt, stelde he-t bestuur voor, toch voor in bepaalde gevallen geen uitkeering te geven. n.l. bij zwakzinnigheid en ondervoe- ding etc. N Na eenige discussie werd dit voorstel aan- genomen. Verder werd aangenomen een voorstel van het bestuur om tot verhooging van contri-bu- tie over te gaan. De contributie is nu vast gesteld op 12 A cent per lid en per maand. Voorstellen voor de algemeene federatie- vergadering werden niet -genomen. Door den heer Olthof werd nog ter sprake gebracht om een vast tarief te bepalen voor de ziekenauto, daar dit de meer verdere af- gelegen afdeelingen zou ve-rlichten' in hun kosten. Dit voorstel werd niet gesteund. Het bestuur kreeg vrij mandaat om afge vaardigden aan te wijzen voor de federatie- vergadering. Bij de rondvraag vroeg de heer Grootjes, of men bij vertrek naar een andere plaats lid kon blijven van de vereeniging. De voorzitter antwoordde, dat men dan overgeschrevem lean worden, indien er ten- minste een afdeelinig voor Ziekenhuisver- pleging is. Aniders is dit niet mogelijik. Door den heer Metselaar werd nog voor gesteld, de reglementen gratis aan de leden te verstrefcken. Geantwoord werd., dat dit bij de oprich- tinn- ondervangen had moeten worden. Daar verscheideae leden al een reglement gctroKKen. Hieana sloot de voorzitter de vergadering. UIT NOORDSCHARWOUDE. In de raadsziting van Vrijdagavcmd wa ren alle leden aanwezig. De burgemeester was wegens ongesteld heid verhinderd, waarom de vergadering door wethouders Ootjers geleid werd. De Twuijverweg. hi behandeling kwam het voorstel van Ge- deputerede Staten inzake den Twuyverweg en het afwijzende voorstel van B. en W., zoo als dit in de gecombineerde radenvergadering is aangenomen. De heer Kooij drukte er zijn spijt over uit, dat er geen voldoende medewerking was voor een bijdrage aan den Twuyverweg. Deze weg wordt in hoofdzaak door Lao gendij-ker ingezetenen gebruilct en den weg die nu gevolgd moet worden is veel gevaar- lijker. Sprekervroeg hoe lang nu nog moet worden voortgesukkeld. Hij decide mede, v6or steun te zijn, doch niet om ook in de kosten van het onderhoud bij te dragen. De 2500 die gevraagd wordt, heeft hij er echter gaame voor over. De voorzitter noemdie het een algemeene wensch, dat de weg zoo spoedig mogelijk in orde komt, doch dan door diegenen die de verplichting van het onderhoud hebben. Dat zijn niet de Langendijker gemeenten. Ged. Staten hebben nu liunne medewer king vexleend v-oor afsluiting, doch beter was het geweest, wanneer ze eerder de onder- houdsplichtigen op hun plicht gewezen had- den. Als meer zorg aan dm weg besteed was, zou nu niet van een gevaarlijken weg gesproken behoeven te worden. Ik ben, al- dus spreker, een leek in het wegen maken, doch ben toch van oordeel, dat met veel min der' kosten een goede weg tot stand kan ko- men. Wij brengen zeer gaarne iets gezamen- lijk tot stand en hebben dat meermalen be wezen, doch hieraan mede te werken ligt niet op onzen weg. Men weet niet waar men zou blijven. Wethouder Barten merkte op, dat de zaak vertro-ebeld wordt. Het is steeds zoo dat on- derlioudsplichtigen een weg onderhouden., doch niet de gebruikers. In deze gemeente hebben we dat cok steeds in practijk ge bracht. Alkmaar heeft bewezen eigenaar van den weg te zijnj door geld te eischen voor het doork-ggeii van de gasbuizen. Nu het er op aankomt, willen ze een deel op ons over- schuiven, dat is niet billijk. We zouden nu hieraan moeten betalen en straks zal door de wegenbelasting nog eens betaald moeten worden. Het had m. i., zeide spreker, op den weg van Alkmaar gelegen, als ze aan Ged. Staten gevraagd hadden de verbetering van den weg uit de wegenbelasting te betar len. De heer de Geurs achtte het bedrag, dat gevraagd wordtt juist evenredig aan dat, hetgeen door Alkmaar in de laatste jaren te- kort aan onderhoud betaald is. De heer Duijves was van meening, dat in eigen gemeente genoeg te doen is. We hebben hier 7 bruggen en aan de hekken is eveneens nog voldoende te doen. De voorzitter gaf toe, dat men hier aan den vooravon-d stond van tamdlijk groote uit gaven. Dit betreft uitgaven vo-or dte straat, welke door NooTdscharwoude alleen betaaild moeten worden, ho-ew-el de belendende ge meenten er eveneens veel gebruik van maken. Als we dien weg op zouden gaan, weet mm niet waar op te houden. Oudorp is ook be- zig zijn weg niet te onderhouden. Ik zie niet in, waarom zij niet hetzelfde zouden doen als Alkmaar n-u. De heer. Barten merkte op, dat de Halve- niaansbruig s-lecht te berijden is. De heer Jes was het volkomen met den heer Kooij eens. Het is daar zeer zeker een algemeen belang. Als het kalf verdronken is, z;ail ook hier de put gedempt worden. Die veei met de bus gaat heeft er zeer zeker be lang bij. De beer Kooij wees er op, dat de weg voor 9/10 door Langendijikers gebruikt wordt. 80 pet. onzer ingezetenen zijn er zeker voor om steun t-e verieenen. Dat mo-et reeds voldoende zijn. De voorzitter: Als we gedaan hadden wat Alkmaar nu doet, zc-uden wij nu geen weg voor het Noordermarktverkeer gehad heb ben. Zoo doorgaande zo-u er spoedig tus schen Broek en St. Pancras heelemaal geen weg meer zijn. Ze hadden op hunne verplich- tingen behooren te worden gewezen. De heer de Geus vroeg of niets gedaan kan worden om Alkmaar op fiaar plichten te wij zen. Tegenover onze ingezetenen zijn we dat verplicht. De voorzitter zou desno-ods den weg in orde gemaakt ziem met behuip van de Provin- cie Dan betaalt de gemeente er ook aan. Waarom wordt wd steun van de Kamer van Koophandel gevraagd en niet van de Provincie? De weg is bovendien voor min der geld ook ongevaarlijk te maken. Voor het gold wat Alkmaar zal geven is een behoor- lijke weg te krijgen. Met 5 tegen 2 stemmen werd hiema het afwijzend voorstel van B. en W. aangeno men. Tegen stemden de heeren Kooij en Jes. De concessie-aanvrage van de Spoorwegmaatschappij. De voorzitter wees op het feit, dat door de Spoorwegmaatschappij concessie gevraagd is voor het instellen van een autcdienst Oud- karspdAlkmaar. Spreker zou het zeer be treuren als deze concessie verleend werd, Spr. zou al'het mogelijke willen do-en om het geven van de concessie aan de Spoorweg maatschappij te verhinderen. Allen waren het met den voorzitter roe- rend eens. De heer Kooij achtte de gevaren niet dtenk- beeldig en achtte steun noodzakelijk. Met algemeene stemmen werd besloten alles te doen, wat mogelijk is om den be- staanden dienst te behouden en aan de Spoor wegmaatschappij geen concessie te veriee nen. In overweging zal genomen. worden ook de andere gemeenten op de noodzakelijkheid lii.'Tvan te wijzen. Daarna sluiting. J, - UIT PETTEN. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is aan den dienstplichtige M. Doom, uit dteze gemeente, met ingang van 1 Maart a.s. vrijsfelling van den dienstplicht verleend, .wegens persoonlij'ke onmisbaarheid.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6