DE LANGE DE MORAAZ Credieten - Deposito - Effecten Binnenland LAHGESTHAAT 49 - ALKMAAR Sfadssile&iws de actie tegen de VREEM DELINGEN IN CHINA. Xk anti-Britsche aanplakbiljetten in de Brftsche concessie te Hankau zijn alle vex- wijderd'. O'Mallep van de Britsche legatie te Pe king wordt heden te Hankau verwacht. Het sluiten der Britsche banken en han- delszaken heeft voor de Chineezen zelf blijk- baar eveneens esnstige nadeelen gehad en zij trachten thans de Engdschen te overreden hun zaken te hervaften, wdker werkzaam- hdd naar thans wordt erkend dtus niet uit- sluitend in het belang der vreemdelingen is. De binnenlandsche toesitand wordt steeds ernstiger. Te Sjoengking is oproer tegen de vreemdelingen uitgebroken. De menigte ont- wijdde het buitenlandschc kerkhof. De Mandsjoerijsche troepen zetten hun op- marsch naar het Noord-oosten, gericht tegen de nationalisten in het noorden, voort, met het doel de ravitailleering van Feug Joe Hsiang van Rusland uit te beletten. Het departement van marine meldt, dat 300 luseliers en matrozen, thans te Guam gestationneerd, onverwijld naar China zul- len worden getransporteerd. Renter verneemt uit officeeie Londensche krmgen, dat er nog geen enkele staris ge- idaan met het oog op de erkcnnin', der regee ring van Kan ton. De gemeentelij'ke autoriteiten 'nnghai hebben een proclamatie uitgevaar.waar- in wordt aangekondigd, dat hekibvca en de eigendommen der vreemdelingen met alle mogelijke ter beschikking staande middden verdedigd zullen worden. Dit b:teekent een algeheele wijziging van de tot dusver ge- volgde politiek, merkt de Times op. Na de onlusten te Sjamien in Mei j.L, waarbij aan Chineesche zijde dooden zijn gevallen, hebben de Engelschen en andere buitenlan- ders te Sjanghai geen gebruik meer gemaakt van vuurwapenen, doch van de brandspuit. Zij gaven er de voorkeur aan, met vuisten en stckken te vechten, liever dan van de bajontt gebruik te maken. De gebeurtenissen te Hankau hebben tot deze wijziging in de houding der Engeslchen geleid. De procflamatie komt op het goede oogenblik, daar de Chineezen neiging ver- tocoen, het voorbeeld' van Hankau te volgen. In de proclamatie wordt vcorts te kennen gegeven, dat de gemeentelijke autoriteiten zich buiten de politieke kwesties zullen hou- den en zich niet zullen laten mengcn in den strijd tusschen de nationalisten en de provin- ciaien. DE VEREENIGDE STATEN EN NICARAGUA. President Coolidge heeft, naar de Times meldt, in een speciale boodschap aan het congres den toestand in Nicaragua behan- deld. Hij wilde daarmede hoofdzakelijk wij- zen op de noodzakelijkheid om de uitgebrei- de handelsbelangen daar te beschermen. De president ontkende, dat er van zijn kant eenig verlangen bestond om zich in de poli tieke kwesties van Nicaragua, of van eenig ander centraal-Amerikaansch land te men gen. „Maar het is onmogelijk", aldus de presi dent, „om de revolutionnaire gebeurtenissen zonder bezorgdheid gade te slaan". De president gaf ten slotte het voornemen te kennen het voorbeeld van zijn voorgan- gers te volgen, wier politiek het altijd is ge- weest „stappen te doen, welke noodzakelijk zouden kunnen zijn ter bescherming van le- ven, eigendom en belangen 'zoowel van Ame- rikaansche burgers als van de regeering Las Perlas, het tooneel van den jongsten strijd, is tot neutrale zone verklaard. Ameri- kaansche zeelieden zijn gisteren zonder inci dent te Managua aan land gegaan. DE ONTWAPENING VAN DUITSCH- LAND. Generaal Von Pawels en Forster begaven zich gistermiddag naar het secretariaat der gezantenconferentie, waar zij een langdurige conferentie hadden met den voorzitter Jules Cambon. Er zullen nog andere besprekingen plaats hebben voordat de conferentie bijeen- komt. Het eerste contract ging niet vergezeld van het overhandigen van schrifteiijke docu- menten. DE CONTROLE OP HONGARIJE'S WAPENFABRIEKEN. De Hongaarsche minister van Nationale Verdediging Csaky heeft de volgende verkia- ring afgelegd: Als resultaat van besprekin gen, welke geruimen tijd in beslag hebben-ge- nomen, heeft de Gezantenraad zich ver- eenigd met ons standpunt ten opzichte van de fabrieken van oorlogsmateriaal, n.l. dat wij niet gedwongen zijn, de vervaardiging van oorlogsmateriaal op een plaats te con- centreeren. DE KERKWETTEN IN MEXICO. Bisschop Tabasco, die de fundi© vervult van secretaris der Katholieke bisschoppen in Mexico, is heden te zamen met vijf andere bisschoppen gearresteerd. Bisschop Tabasco had seaert het uitbreken van de crisis tus schen de regeering en de Katholieke Kerk meermalen het woord gevoerd namens de kerk. GRIEP IN HET BUITENLAND. Naar gemeld, breidt zich sedert enkele da- gen te Coblenz en omgeving de grie'p op bedenkelijke wijze uit. In de stad is een groot deel der bevolking door de ziekte aangetast. Ook te Keulen neemt het aantal ziektege- vr.lien dagelijks toe. In Zuid-Baden zijn in totaal 30.000 a 40.000 personen aangetast. De ziekte heerscht thans niet alleen in alle provincies van Denemarken, maar ook in de hoofdstad. Haar karakter was tot dusver niet kwaadaardig. Er wordt slechts een ge- ring aantal sterfgevallen gemeld. KORTE BERICHTEN, De schepenenrechtbank te Dresden heeft een Pool wegens het verraden van mi- litaire geheimen aan Polar tot drie jaar ge- vangenisstraf veroordeeld. De redacteur Hauswirt van de „Rote Fahne" is volgens een Wolffbericht wegens beleediging van den rijkspresident in hooger beroep veroordeeld tot vier maanden gevan- genisstraf. Koning Ferdinand van Roemenie heeft gister zijn paleis verlaten en twee te zijner eer gegeven voorstellingen bijgewoond. Hij scheen in goeden gezondheidstoestand te ver- keeren. ZOUTLAAG AANGEBOORD BIJ GROENLO. Nadiat reeds bij de boring Hupsel, welke door de Nederlandsche Maatschappij tot het verrichten van Mijnbouwkundige Werken „Heerlen" ten Noorden van Groenlo- wordt uitgevoerd, een zoutlaag ter dikte van bijna honderd meter was aangeboord, heeft naar de Telg. verneemt, deze maatschappij thans bij haar boring Meinsink, ten Westen van Groenlo, een zoutlaag aangeboord van meer dan drie honderd meter. Het onderste ge- deelte van de zoutlaag is nog niet bereikt, daar de boring zich nog in het zout bevindt. Hoeveel de dikte van de zoutlaag de drie honderd meter zal overschrijden, valt nog niet te zeggen. Ter vergelijking dfene, dat de dikte van de zoutlaag, die thans is aangeboord, gelijk is aan ongeveer driemaal de hoogte van den Utrechtschen Dom. Deze laag bestaat uit lielder, wit keukenzout. VEREENIGING VOOR VOLKENBOND EN VREDE. In de dezer dagen gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft de wnd. voor zitter, mr. A. van Rijckevorsel de beteekenis van wijlen mr. Dresselhuys op pacifictisch gebied herdacht. DE INBRAAK IN DEN GOUDSMIDS- WINKEL. In den nacht van Woensdag 29 op Donder- dag 30 December is ingebroken in dem goud- smidswinkel van de firma Ameling Merkes, aan den Goudscheweg te Rotterdam. Naar reeds is gemeld, hebben de dieven een cuder. zoek ingesteldl in de laden, welke onder de toonbank zijn aangebracht. Zij hebben daar- bij slechts die laden open gemaakt, welke voorzien waren van etiketjes, welke vermeld- den, dat de laden goud bevatten. De laden met zilver en double lieten zij onaangeroerd. Zij zouden voor een 10.000 aan gouden rngen, medallions, broches, enz., hebben ge- stolen. Bovendien hebben zij een bedrag van 200 uit een kasregister, dat zij eerst naar een achter den winkel gelegen vertrek hadden verplaatst, gestolen. I>e inbraak is den volgenden morgen, toen het personeel in de zaak kwam, ontdekt en de piltie heeft terstond onder leiding van inspec- teur A. J. van Oudheusden, een uitgebreid onderzoek ingest eld. Uit dit onderzoek is ge- bleken, dat de dieven een hek hebben ge- opend van een brandgang, welke uitkomt op braak bJjj die firma Smalbroek aan den Bln- nenweg, eveneens een goudsmidswinkel, waar eenigen tijd geleden voor een belangrijk be drag aan gouden en ziiveren siieraden. is ge stolen. COMMUNISME IN INDIe. Uit Padang wordt gemeld: Het blninenlandisch bestuur heeft in de Ommelanden een groote votevergaderinig belegd,, waarin het nuttelooze van het ver- zet onder het oog werd gebrachit. Honderden communistische liidmaatschapskaarten wer- den ingeleverd. De treineniloop SawahloentoPadang is normaal. Uit persoonlijike wraakneming is, naar uit Padanig bericht wordt, pliotselimg geschoten op drie in de voorgalerij van een idandsche woning zittende personien. Een werd gedood en een> zwaar gewonid. De zwaar gewonde is een oud-kamponghoofd uit AJai. Vastge- steld is, dat twee personen schoten, doch vcrschilicndc andere waren er bij aamwezig. Dirie daders werden gearresteerd. Opvallend is, dat de bevolking, die aan den grooten weg naar de Ommeil'anden woont, naar Padang weg+rekt. Gistemacht is een pogimg tot moord ge- daan op den assistent-demang van Pau Lima in de Ommelanden. Drie personen werden neergelegd en een is gearresteerd. In het Taroenigtoenigsohe zijn twee verzets- lieden neergelegd; een militajir werd gewomd. Perssternmen. De Locomotief zegt, dat, ofschoon de toe- stand nog niet normaal i®, door het krachtige gewapende optreden het verzet is gebroken. Het Soer. Handelsblad zegt, dat nu heel duidelijlk blijkt, dat stechts een klein gedeelte van Tanah-Datar „in opstand'" is, voor zoo- ver dan over opstand in de zuivere beteekenis van dat woord kan gesproken worden. Poli tiek valt de conclusic te trekken, dat het met de gebeurtenissen ter Sumatra's West'kust niet zoo'n vaart is geloopen. Tot dusver be- trof het alileen het kleinste deel van de ge- noemde streek, welke vrij los staat van de Minangkabausche adat. Het zou veel ernsti ger geweest zijn, indien de streken, waar de vroegere zetel van de Minangkabausche vor- sten gevestigd was, en welke als bakermat van de Minangkabausche adat gelden, zoo- als de onderafdeeling Fort-Van-der-Gapellen en de diistricten Boea en Lintau, inderdaad in opstand waren gekomen. Dan zou het op roer gemakkelijlk over hebben kunnen slaan naar de adaitvaste streken, zooals Agam en Pajacombo, terwijl zeker een algemeene op- den Goudschen Singel. Door deze gang zijn zij gekomen bij de schutting, welke staat om de achterpiaats van de bakkerij van de firma A. Kuylenburg, aan den Goudschen Weg 170. Zij zijn over deze schutting geklommen, zijn de binnenplaats overgestoken en over een volgende schutting in het tuintje achter pand 168, waarin de firma Ameling Merkes is gevestigd, gekomen. Daar hebben zij eerst geiracht een keukenraampje te openen. Totn dit niet gelukte, hebben zij-hun krachten be- proefd op de achterdeuren. Deze bestaan uit twee openslaande deuren, welke met ijzeren scharnicren los gemaakt en teen beide deuren opzij gezet, waaina zij het pand zijn binnen- gegaan. Gelijk is gemeld, hebben zij binnen rustig kunnen werken, doordat voor de win- kelruit een luik was, waardoor men van do straat af niet naar binnen Icon zien. Na geruimen tijd speuren kregen de heer Van Oudheusden en rechercheur Van Bies- heuvel enkele aanwijzingen in handen, waar- dcor zij een strik konden zetten, om de ho lers te vangen. In een samenkomst welke rechercheur Biesheuvel Zcndag met de vermoedelijke he- lers had, kwam de geheele buit op tafel. Op dat oogenblik kwam inspectcurVan Oud heusden met enkele poCitiemannen binnen en de helers C. v. W., A. B. en M. L. W. H. werden gearresteerd en overgebracht naar 't politicbureau aan de Meermanstraat, waar zij werden opgesloten. Inmiddels was men ook de vermoedelijke daders op het spoor gekomen en gistermor- gen zijn nog enkele personal gearresteerd: VV. en P. P. is een slager, die op Katendrecht zijn winkel heeft. Hij is vroeger politieagent geweest, maar wegens verregaand wange- drag in den dienst in het voorjaar van 1926 ontslagen. De ander, een bewoner van de Ricderlaan, is eveneens agent van politie ge weest en omstreeks den zelfden tijd ontslagcr, wegens zijn immoreel gedrag buiten den dienst. Een andere arrestant, Br., is nog politie agent. Hij doet dienst aan het bureau aan de Paul Ksugerstraat. Het spreekt vanzeilf, dat deze arrestaties in het Rotterdamsche politie- korps een groote opschudding hebben ge- wekt. Naar wij voorts vernemen, zegt de N. Rott. Crt., is het niet uitgesloten, dat deze drie gearrcsteerdcn ook betrokken zijn bij de ge- ruchtmakende inbraak bij de firma De M., aan de Linker Rottekade, waarbij een hoofd- agent van politie, die de inbrekers betrapte toen zij het pand verlieten, door een hunner werd neergeslagen en cmtwapend, en de in- stand in dat gebied heel moeilijik zou te be- dwingen geweest zijin. De relletjes van thans dragen zoo duidelijk het kenmerk van com- munistischen opzet, dat moet betwijfeld wor den, of de andere bevolking zich zal laten meeslepen en in het karretje van Moskou meerijden. Het pantijibestuur der S. D. A. P. heeft, naar Het Voik meldt, Zaterdag besloten, het volgende telegram aan den gouvemeur-gene- raal van Ned. Indie te zenden: Met partijbestuur der Sociaal-Democrati- sche Arbeiderspartij, ofschoon betreurend en afkeurend de oproerige beweging in Indie, die naar zijn oordeel niet'den juisten weg volgt, waarlangs het Indische volk zijn rech- ten en belangen kan doen beharfcigen, dringt er bij u ten erastigste op aan, dat de dood- vonnissen tegen opstandelingen uitgespro- ken, niet ten uitvoer worden gelegd'. MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. De Nederlandsche Maatschappij voor Nij- verheid en Handel heeft thans aangekocbt het perceel Nassaupiein 5 te Haarlem, waar in zij haar zetel zal vestigen. DE INDISCHE REGEERING EN PERS. 0,p de jongste persaudientie werd ge- vraagd: Is het niet mogelijk, dat Uwe Excellent:© een rondzendbrief richt tot lagere autoritei ten, welke bevoegd zijn, de pers in te lichten om, voorzoover zij zich aan stipte voorschrif- ten houden, ook wat meer soepelheid jegens de pers te betrachten? De G.-G. antwoordde: Ik had en heb nog de hoop, dat het voorbeeld, door mij hier gegeven, ook zonder een circulaire aan deparrementshoofden en andere ambtenaren zal worden nagevolgd Mocht dit niet het geval zijn, dan kan een dergelijke maatregel nog altijd worden over- wogen. Mijn voorbeeld is voor de betrokkenen m i. duidelijk genoeg om hen te doen inzien, dat er van mijn kant geenerlei bezwaar tegen bestaat, dat zij de pers de noodige inlichtin- gen verschaffen. BRIEVEN VOOR NED. INDIe. Naar vernomen wordt, zal er voortaan 's Woensdags voor den Vrijdag van het vertrek van de mailschepen van den Rotterdamschen Lloyd uit Marseille tot de laatste buslichting gelegenheid bestaan, brieven voor Nederl.- Indie te posten. De mail wordt verzonden den volgenden ochtend met den trein van 8 u. 27 uit Amsterdam, 9 u. 27 uit Den Haag, 9 u 56 Rotterdam D. P., en is Vrijdagsmorgens 9 u. 56 aan het station te Marseille, vanwaar zij1 door de zorgen van aen Rotterdamschen Lloyd aan boord der schepen wordt bezorgd. DE IJMUIDER FEDERATIE EN HET VISSCHERIJCONTRACT. Men deelt aan de N. R. Crt. mee, dat in de gisteren gehouden conferentie tusschen de reeders en de IJmuider federatie belangrijke vorderingen zijn gemaakt in de riditing van de collertieve arbeidsovereenkomst voor wel- licht 2 jaar. Het grootste geschilpunt, name- lijk het beheer van het fonds voor sociale voorzieningen, is uit den weg geruimd, daar de reeders de opvatting der IJmuider federa tie hebben aanvaard en bedoeld fonds, indien althans over de verdere onderdeelen overeen stemming wordt bereikt, geheel en uitsluitend beheerd zal worden door de vakorganisaties Over de hoogte van de in het fonds te storten bijdrage bestaat echter nog een ernstig ver schil van meening, hoewel de reeders hun aanvankelij'k aanbod vrijwel hebben verdub- beld, te ernstiger daar bedoeld fonds naar het oordeel van.de IJmuider federatie niet bene- den 5 per man eh per maand zal kunnen functionneeren. Het invoeren van de vakboekjes had niet de instemming van de reeders. Echter zullen zij alle voor het beheer van het fonds noodi ge administratieve gegevens de organisaties verschaffen van uit hun centraal A. D. M- bureau. Hoewel er nog vele belangrijke verschillen bestaan, is, zoo verzekerde men ons, de kans op staking door bovenbedoelde conferentie be langrijk verminderd. KORTE BERICHTEN. Gistermiddag heeft prof. W. H. i Janssen van Raay op den gedenkdag van de Technische Hoogescnool een rede uitgespro- ken over „De strijd over oneindigheden in de gctalienwereld". De consul der Nederlanden te Durban is van verlof op zijn post teruggekeerd. Zaterdag heeft de herdenking plaats ge- had van het 25-jarig bestaan der derde hoo- gere burgerschool met vijfjarigcn cursus te Amsterdam. De recherche te Maastricht, heeft aidaar aangehouden B. van H., aidaar, verdacht van schaldng van een 14-jarig meisje in Septem ber uit een kermistent cn van overtreding van art. 247 B. W. Hij wordt naar Heerlcn cvergebraclrt, waar zijn opsporing gevraagd is. Ter gelegenheid van den 295sten di"3 natalis der Universiteit van Amsterdam heeft gister de rector-magnificus, prof. dr. H. Brugrnans, een rede uitgesproken. De vereeniging Oranje-Nassau-museum is Zaterdagmiddag onder voorzitterschap van mr. A. J. E. Btk in hot ministerie van enderwijs in buitengewone vergadering bij- eengckomca. Prof. dr. A. A. van Schelven hield een causerie over „De levensidealen van den Vader des Vaderlands". Bl©s©©pen Alkmaarsch Bioscoop Theater. Irene. De operette „Irene"' van James Montgome ry is verfiimd op een wijze, die bewondering afdwingt en terecht. De film is bijzonder rijk geensceneerd en de artisten zijn zoo gekozen, dat voortreffelijk samenspcl bij voorbaat ge- waarborgd was. Colleen Moore speelt de titelrol. Zij is Irene, de dochter van een waschvrouw en van een vader, die, blijkens het opschrift op het doek, een vurig tegenstander is van den (blau- wen knoop". Als zoodanig is ze bewonderens- waardig, beurtelings verwekt liaar geestig en guitig spel een gullen spontanen lach, ot sleept ze de bezoekers mede in haar smart In sommige scenes, b.v. haar entree bij „Mada- me Lucy" is ze al heel prachtig op dreef. Zij krijgt echter ook prachtig tegenspel Lloyd Hughes b.v., als de rijke jongeman, is goed. Een bijzonder leuk artisten-paar zijn de va der en moeder van Irene. Beiden spelen hun rol zeer geestig en vooral de vader noodzaakt meermalen tot een schaterlach. Opmerkenswaardig is in deze film het ge deelte, dat in natuurlijke kleuren is opgeno- men, de modeshow. Dat is prachtig, niet al leen om de fraaie costuums, maar ook om het smaakvolle, rijk-geensceneerde geheel. Resumeerende voorspellen wij deze film een druk bezoek, hetgeen gisteravond al merk- baar was. In de gister door A. B. T. geplaat- ste advertentie is door een abuis een font ge- slopen. Er stond n.l., dat de entree voor de loge 1.50 bedraagt. Dit is verkeerd, naar men overigens wel begrepen zal hebben: A. B. T. handhaaft den prijs op 0.50. Het bijprogramma is met het oog op het uitgebreide hoofdnummer, kort, maar daarom niet minder interessant. Als geheel een zeer goed programma. BENOEMD. Cnze oud-stadgenoot, de heer N. J. Wortel, is benoemd tot leeraar aan de Hoogere Bur gerschool te Batavia (Ned. taail en letterkun- de). TERAARDEBESTELLING W. HOFSTEE EN FRANSINA HOFSTEE. De vreeselijke slag, die het huisgezin I Iof- stee, Molenkade 2, getroffen heeft, ligt ieder nog versch in het geheugen. De vader, nog maar 46 jaren oud, stierf het eerst als slaeht- offer van de griep, den volgenden dag over- ieed zijn 18-jarige dochter Fransina. Deze tragische sterfgevallen hebben op iedtr, die er van hoorde, grooten indruk ge- maailrt. Dit uitte zich bij de teraardebestelling, waar een gro-ote massa belangsteillenden aan- wezig was. Door een cnopzettelijk verzuim onzerzijds hebben wij deze droeve plechtigheid niet in onze courant gememoreerd. Op verzoek van de familie plaatsen wij nu alsnog het volgende verslag: Op de begraafplaats waren aanwezig de leden van de gymaastiekvereeniging „Turn- lust", waarvan de dochter lid was. Een turn- ster volgde direct de baar met het omfloerste vaandel. Ook het personeel der Gemecnterei- niging was aanwezig, terwijl tot de genoo- digden behoorden de Directeur en een Op- zichter, de heer Bok. Nadat eerst de kist van den vader was neergelaten, volgde daar op die der dochter, waaroo de vaandelgroet werd gebracht. Vervoigens voerae ds. Baar net woord. Spr. begon met te zeggen, dat hij hier het woord voerde, omdat de eigen predikant, ds Westra, door ziekte verhinderd was. Maar wat deed het er eigenlijk toe, tot welke ge- meente de overledene behoorde. Als men voor den docd staat, vallen alle onderscheidingen weg. Ons zal etnniaal niet worden gevraagd of wij Hervormd, Gereformeerd, Doopsgezind of Roomsch waren, maar of wij trouwe dienstknechten waren in den wijngaard des Heeren. En het is spr. een voldoening hier te kunnen zeggen, dat een trouw dienstknecht, naar het getuigenis van zijn §uperieuren, is heengegaan. Trouw en dicnen zijn twee woorden, die in den tegenwoordigen tijd niet zooyeel meer gebruikt kunnen worden. En daarom is spr. overtuigd, dat als Hofstee voor den grooten Superieur komt te staan, hem zeker toegevoegd zal worden: „Weil u, gij goede en getrouwe dienstknecht, ga in in de vreugde Uws Heeren". Spr. schetste vervoigens hoe tragisch deze sterfgevallen zijn. in enkele dagen tijds een geheel gezin uit elkaar gerukt. Vader en dochter weg, en moeder blijft alleen achter. De dochter, pas 18 jaren. Spr. moest denken aan de dichterwoorden: „Ik treur om bloe- men in den knop gebroken en voor den och tend van liaar bloei vergaan". Daarna zich richtend tot de leden der Turnvereeniging, wees spr. er op, dat, hoe nuttig en noodig lichsoielijke oefening ook moge zijn, dit sterf- geva! yveer bewijst, dat 't niet de hoofdzaak is. 't Lichaam is maar't brooze omhulsel van ae z'.A en cp 't lev en der ziel komt het aan. uct lev en der ziel heeft Fransina Hofstee, ge- tuige v/ocrd van haar eigen leeraar, nooit vcrwaarloosd. In het voorjaar zou ze aange- nomen worden, thans wordt zij aangenoinen doer den grooten Me ester, want zij is niet heengegaan in de sombere groeve, maar naar het Vaderhuis met zijn vele lichtcnde wonin- gen. Moge dat geloof ook troosten de moeder, die alleen achterblijft en haar in de ooren klinken het woord van Christus. „Alleen en vve.chtend, niet alleen, want de Vader is met mij". Het woord was hierop aan den heer Van Zoonen, secretarais van „Turnlust". De voor zitter was wegens iam iiieomstandigheden verhinderd tegenwoordig te zijn. D© heer Van Zoonen heeft het volgende gezegd: Beste Fransina, trouwe turnzuster. Hce zwaar valt het me, u vanaf deze plaats een laatste groet te moeten brengen. Wie had, juist vandaag eai week geleden, toen gij nog in ons midden waart, kunnen vermoeden, dat wij nu geschaard zouden staari om de groeve van u en uwen vader. Hoe groot is het ver- lies voor uw zieke moeder, doch laat het haar een trocst zijn dat van haar heengegaan is een dochter, die werd bemind en geacht. Uw naam zal in dankbare herinnering in onze vereeniging blijven voortleven. Rust zacht, Fransina. Nog sprak daarna enkele woorden de hear G root ego ed, directeur der Gemeentereiniging, als chef van den overledui heer Hofstee. Namens de familie werd daarop dank ge bracht voor de belangsteliing. FLORALIA Men vefzockt ons de volgende mededeeling voor de jeugd op te nemen: Nu de winter zoo zacht blijft, moet at het dek van de uitgereikte bolien worden geno- men. De pot tea moeten in den grond blijven en volstrekt niet in huis gehaald; Wie ze in huis moet houden, geeft ze de koelste plaats. De stengels en bladeren worden anders veel te lung en de kans op bloeien is gering. BLOEMENTENTOONSTELLING 18 MA ART—20 MEI 1927. De tijd nadert met rassche schreden waar- op hier de bloemententoonstelling zal wor den gehouden. Het comite is druk in de weer om de tijdelijke tentoonsteliingen te organi- sceren, waarvan de eerste zal worden ge- opend op 18 Maart, den dag van aanvang der geheele expositie. Wij weten nu reeds dat een schat van geforceerde boigewassen door eei'steklasse kweekers zal worden ingezon- den, zoodat stellig heel wat moois zal te zien zijn. Dat het comite veel medewerking ondter- vindt, blijkt uit het feit dat de Commis- saris der Koningin in Noord-Holland het eerevoorzitterschap van het eere-comife, waarvan onze Burgcmeester voorzitter is. heeft aanvaard. Ook uit het schenken van med'ailles blijkt dit. Wij waren in de gelegenheid de lijst der geschonken eereblijken in te zien en kregen verlof deze te pubiiceeren. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Moeder elk een ziiveren medaille; de Com- missaris der Koningin in N. H. en Gedepu- teerde Staten ieder een verguld ziiveren me daille; het Gemeentebestuur van Alkmaar 2 gouden medaiiles; van Midwoud 25 voor 1 of 2 med.; van Heiloo 1 gouden med.; van Akersloot 2 verg. zilv. med.; van Heemskerk 25 voor 1 med.; van Anna-Pauiowna 5C voor 1 med.; van Beverwijk 50 voor eer eereprijs; van Limmen 2 medaiiles. De Bur gcmeester van Alkmaar 2 ziiveren med.; van Heiloo 1 verg. zilv. med.; van Midwoud 5 voor 1 med.van Egmondbinnen een eere prijs; van HeemsKerk 10 voor 1 med.; van Anna-Pauiowna een verg. zilv. eerekruis en van jhr. Van Tets te Zeist f 25 of een kunsr- voorwerp; J. Mensing (e Aals-meer een zii veren med,afd. Zaanstreek tuinb. en plantk. 10 voor 1 med.; Fioofdbestuur der Alg. ver. voor bollencultuur 2 gouden medaiiles; afd. Alkmaar bollencultuur 25 of 1 gou den med.; afd. Hoorn boliencuituur 1 verg. zilv. med.; Natuurk. ver. f 5; D. J. Goveri 1 zilv. med.; H. Klavcr 5; J. G. Hazeloop 15 voor een eereprijs; P. A. de Lange te Heiloo 1 verg. zilv. med.; mej. E. v.- d. Feen de Lille 1 zilv. med.; J Ringers 1 verg. zilv. med.; A. M. Dort 25; Mr. P. Langeveld 5; Hoofdredacteur Alkm. courant en Zui- velbank elk 1 verg. zilv. med.W. Balk 1 zilv. med.; E. Vogeienzang te Bakkum 25; Van den Elburg 15; Bossert en Zoon 1 verg. zilv. med.; mevr. AukesTijnmer te Bakkum 1 zilv, med.; A P. H. de Lange 10; Mr. Moens 15; Mr. W. C Bosman Leopold een kur.stvoorwerp als publieksprijs voor hyacinten; firma Krol een nieuw ziive ren bekcr als publieksprijs voor darwintul- pen. Het Comite hoopt en verwacht dat deze lijst nog langer wordt. Wie iets denkt te erven wordt verzochl dit spoedig te doen en van 'Zil

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 2