Alkmaarsche Oourant Wie is Edmnnd Gray FEU! I, I,ETON. Dinsdag 11 Januari. Brieven nit Ween en. Een meening, die men vele malen hoort: Adverteert in de Alkmaarsche Courant! Buitenland Soe. Dem. gemeenteraads- en Statenleden in het gev;est Noord-Holland noord. No. ft 1927 Henderd Nepn sn Twintigste Jaargang. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis dait zij bij hun besduit van heden ver- gunning h-ebben verleend aan de American Petroleum Cqmpany te 's-Graven-hage, hou- dende het verzoek haar vergunmirog te wil len verieenen tot het oprichten van een ben zine be waanplaats met aftapirurichting in de openbare straat (Dirkdu-ivelsweg) ter zijde van het perceel HEERENSTRAAl no. 2 AUkmaar, 11 Januari 1927. Burgemeester en Wethouders voomoemd, A F. THCMSEN, Loc.-Burgem. A. KOELMA, Secretaris. uJt bet vaderlana en voordracnten, muziek, een hecr'ijk scuper en dansen tot diep in den nacht gaven cen algemeene verbroedering en de band tusschen de Nedfcrlanders in den vreemde werd danig versterkt. rneer .-roeger' af en eeffige GEVONDEN VOORWERPEN. Aa>nwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en ald'aar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de ma vol- gende voorwerpen als gevonden gedepo- neerd op: 5, 6, 7 Januari 1927. Portemonnaie, handschoenen, ma-ntelband, etoel, zweep, paar boekjes, revolverkogel, spuitje. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als uevonden aangegeven op: 5, 6, 7 Januari 1927. Kindenschoentie, G. de Boer, Hekelstraat 31; Oranje mots met strilk, Ero Rem., Ka- naalkade; portemonnaie, N. Out, Verl. Stuarstr. 9.1; paar zwarte kousen, K. Rens, Noorderkade 17; hHssleutel, E. van Elburg, Druivenlaan 50; spiegel'tje, Jan Hof, Koren- laan 6; melkbus, S. Volkers, St. Pancras; portemonnaie, J. Paap, Snaa-rmanslaan 117; portemonnaie met inihoud, W. Vogelaar, Texelschadestraat 9; ho-rlogekettin-g, G. Huis- man, Dijik 11; licht bruine hond. Tentmk, Boonnikampstraat 18, dekldeed, J de Beurs, Nieuwesloot, koraleniketting, G. Kaai, Voge- 'enzang 19. Wanneer men wed-er in het bezit is van het verloren vooirwerp, wordt men verzocbt hie-r- van kennis te geven aan het Bureau van politie. XV. N ederlandsch St. Nicolaasfeest te Weenen. De Oastenrijksche gpudzoeker. „Goldetter Sonn- tag". De benijdens waardige Weetische skiloopei;s. Weenen, eind December 1926. Gisteren was het te Weenen „Goldener Sonntag". Op dezen Zondag zijn alle win- kels geopend, om de menschen in de gele genheid te stellen hun Kerstinkoopen te doen, waartoe de meesten door de drukke wekelijksche bezigheoen anders niet in de gelegenheid zijn. Weihnachten beteekent te Weenen nu een- maal veel meer het ftest van de geschenken dan in Nederland, waar de St. Nicolaasvie- ring, tenminste tot nu toe, als „cadeau"-feest nog steeds op den voorgrond staat. Even moet ik nog terug komen op het groote St. Nicolaasfestijn van de Nederlari-ci- sche kolonie te Weenen, dat diit jaar voor het eerst gehouden werd en in alle opzichten volkomen slaagde. Een echte St. Nicolaas, in prachtige bis- schopskleedij, maar een die onvervalscht Nederlandsch sprak, reed op een witten schimmel „door de weensche straten naar het gebouw van de ,,N. O. Gewerbeverein", waar het feestcomite een avond georgani- seerd had, niet alleen voor de Nederlanders, maar ook voor de vele Weensche kinderen, die op den Nederlandschen cursus van den beer van Rees de kennis van de Nederland- sche taal, die zij zich in de na-oorlogsche ja- ren in Nederland ten deele eigen maakten, bijhouden en vergrooten. Het is aardig de kinderen met zooveel lief de over Nederland te hooren spreken; men voelt dat zij hun pleegouders nog lang niet vergeten zijn en hun vooridurende belangstelling voor Ne derland is wel opmerkelijk. Binnenkort zul- len hier waarschijnlijk ook een Nederland- sche bibliotheek. lees- en con versa tieza'en worden opgericht, waardoor de kring Wee- ners, die zich voor ons land blijft interessee- ren, zich wel zeer zal uitbreiden. De kinderen vonden dezen intocht van St. Nicolaas, een voor hen volkomen onbekend gezicht, sehittereud en keken hun "ogen uit. Gelukkig sneeuwde het: de echte St. Nico- laasstemming en romantisch sprookjes-Wee- nen waren wel volmaakt. De Nederlanders vierden op edit oudcrwetsche wijze het tra- ditioneele feest van den Spaanschen Hpilige genot van speculaas, chocola en borstplaat Fr komt in den laatsten ti'd n:e~- '.even in de Ned'erlandeche n wis ten we eigenlijk niets van1 zag men elkaar sporadisdi Sincte maanden is dit gelukkig heel aniftTS gewor- den. De heeren ontmoctcn elkaar iederen Maandagmiddag voor de lunch in het be- kende Opern-restaurant, vlak naast de Groote Opera cn ied'ere Nederlander, die voor zaken of voor genoegen naar Weenen komt, is hier natuurlijk hartelijk welkom. Ook Vrijdagsmiddags is er het bekenae ..berreluurtje", waarbuiten ieder reehtgeaaTd Nederlander nu eenmaal niet schiint te kun- nen, in het Kolowrat-cafe en ook daar wor den gemeenschappelijke belangfen besproken. Duitsch is heel mooi, maar iedereen is blij, wanneer hij wcer eens dte moedertaal spreken en hooren kan. Het plan om deze wekelijk sche bijeenkomsten te houden, schijnt wel in bijzonder goede aarde gevallen te zijn, daar de opkomst iederen keer meer dlan hevredi- gend genoemdl worden kan. En er bestaan plannen om nog tal van gezedige avondbijeenkomsten te organisee- ren. hetgeen het Nederlandsche leven in Weenen niet dan ten goede komen kan. Na de St. Nicolaasvreugde heeft heel Weenen nu de Kerstkoorts te nakken gekre- o-en. En min of meer ook de goudkoorts, want er loopt hier tegenwoordig een bekend wichelroedelooper rond. die er van overtuigd is in de tuinen van Schonbrunn verborgen goudschatten te zullen vinden. Deze Euro- ipeesche gouefzoeker heeft bereidis toestem- ming aan de regeering gevraagd en verkte- gen, de gronden te onderzoeken. Hoewel de regeering er van overtuigd schijnt te zijn, dat niets gevonden zal worden. gaf zij toch hare bewilfiging voor dit experiment, om een ein- de te maken aan de a'gemeene onrust, die er in dit goudarme land naar aanleiding van deze heuglijke,.ma-ar ietwat phantastische vermoedens ontstond. Hopen wij d"us. dat sooedig zekerheid verkregen zal wordlen en de cr -^ewonden gemoederen tot kalmte komen. Maar al is er tot nu toe nog geen goud gevondfen, toch was het deze week ,,Goldener Sonntag". Sincfe jaren zoo genoemd1, omdat het goud ot> d'ien dag uit de zakken van de koopers vliegt in die van de verkoopers. De resultaten van dezen ,,werk"-Zondag zi]n over het algemeen eindelijk dit iaar weer eens zeer bevredigend geweest. Want even als in Engeland, werd ditmaal de verkoop van die der vorige jaren belangrijk over, troffen en in sommige magazijnen was de file mfnschen zoo groot, dat de politie tel- kenmale moest ingrijpen, om wat orde in de opdringende menigte bezoekers te brengem Bestond! vorige jaren het meerendeel van het publiek alleen maar uit kijklustigen, dit jaar is haast een ieder ook werkelijk kooper. De winke'iers hebben dan ook geglunderd, al kan een gouden dag den schralen omzet van een heel jaar niet geheel vergoeden en al be pa aide zij zich nu nog hoofdzakelijk tot ge- bruiksartikelen en werden luxe-voorwerpen weinig verkocht. In twee bekend'e Weensche hoofdstraten zag het zwart van de menschen: in de Kart- nerstrasse, waar hoofdzakelijk de luxe-win- kels gevestigd zijn en in de Mariahilfers- strasse, waar een eindelooze reeks bazar- en goedkoopere winke's met hun schitterend verlichte etalages het oog van den voorbi] ganger verblindt. Ontegenzeggelijk betee kent het einde van het jaar 1926 een gunsti- ge periods voor den W<enschen middenstand. Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van Walter Desant, door Mej. E. Gouges erf. 6) „Hij is weggeloopen," zei Checkley. „Zoo dadelijk al weggeloopen. Wat denkt u daar- van?" „ik denk niets. Gelijk ik reeds zei: geleide- liik zullen we de waarheid uiivinden. Intus- schen zal ik deze documenten in bewaring houden." „Ik hoop enkel, sir," begon de klerk, „dat, na al, wat u zoo even gehoord en gezien heeft, na dien onbeschaarndheid en dat weg. loopen, d3t u „Sla niet zoo door, Checkley. Het lijkt im mers, dat niemand, dan jij en Arundel in de safe konden komen. Er zijn geen uitge- roaakte feiten, die ]e een van beiden bij de zaak hetrokken doen zijn. Hij is nog wat op- gewonden, jong, als hij is; maar heeft hij g en sciiuld, wat wij toch moeten aanne- men," de blik die deze woorden vergezelde, ge- tuigck' nu anders niet van al te vast geloof to deze; ,,dan zal hij wel terugkeeren, zoodra hi( wat k-2'oeld is." „«">e nabootsingen van uw handschrift in zijn icssc-waar. maar niet iedereen is zoo onverstandig on» in de Kerstdogcn cn ac mogelijk daaiop vol- gende vacantiedagen in Weenen te blijvcn hangen en alleen maar theaterlucht cn dans- zaalgeuren op te snuiven. Zij, die het zich maar eenigszins verooiloven kunncn, trekken naar het dichtbij hggendte Seminering en Raxgebied, om zich aan de heerlijke skisport over te geven. De redacties van de couranten hebben speciale goedkoope skitochten en ski- cursussen uitgeschreven en heele groepen verlaien Weenen, omdat het hier mogelijk is met een minimum hoeveelheid1 geld een maxi mum h«eveelheid berglucht in zijn longen te verzamelen en te genieten van tie volmaak- te pracht van de wintersche bergeenzaam- heid. In dit opzicht is Weenen een benijd- baar oord: in een wip zit men boven op het hoogste hooggebergte. En taliooze Weeners gaan in deze weken de woordien van Nansen begrijpen „Skil6pningeu er idraettemes Kongen" wat zooveel beteekent als: De Koning der sporten is bet skiloopen. Want dit staait het lichaam, scherpt de zinnen, schept moed en tegenwoordigheid van geest en geeft den menschen den door de eeuwen heen verloren band met de natuur terug. Het groote Semmeringhotel is stampvol en in het kleine Ottohaus op den Rax zitten de skiloopers's avonds met vermoeide ledema- ten, maar geestelijk verwonderlijk jong en frisch bij elkaar en zij voelen zich in dezen kleinen kring sportvrienden gelukkiger dan op de schitterende mondaine Oudejaars- avond-soiree in het Hotel Imperial of op de „Sylvesterrummel" in het Konberthaus, waar een bedompte lucht hangt van sigaret- tenrook en bedwelmende parfums. Het fantastische sprookjesland der sneeuw- bergen, dat voor anderen slechts na een ver- moeiende en dure spoorreis te bereiken va't, is voor menig gelukkig Weener, die urenlang in de zon ligt te bakken en geniet van de door sneeuw van stof en door koudte van mi- croben bevrijde lucht, een ware uitkoms^ Dan komen ze straks met gestaalde spie- ren uit den hooge terug en zijn lichamelijk zoowel als geestelijk beter bestand tegen al het onbekende (volgens de astrologen ziet het er niet erg gunstig uit!) d'at 1927 hen weer brtngen zal, dan zij, die hun longen met rook en parfum vullen! TH. J. H. „ik ren behoef niet te advertee- gjj als ik er voor zorg, dat jjj m m'n etalages steeds aantrek- jj p kelijk en verzorgd blijven" m jj Zij, die dit zeggen, hebben jj m ongelijk, het publiek moet tot jj[ p de etalage komen, de annonce fc p echter komt tot het publiek. jjj H Om een grooten kring van jjj BB§ menschen in Noord-Holland mm - te bereiken is er e6n manier; W En ook voor de kunstenaars ziet het er he- ter uit: m-eer en meet theaters openen dit seizoen hun poorten en al jammeren de the- aterdirecteuren nog steeds over weinig be- zoek en al wordt d'e „betalende" bezoeker in de nieuwe A. B. G.-revue als een un:cium ten tooneele gevoerd, het ziet er ondertusschen voor de beurzen van schouwburgexploi- tanten heusch zoo slecht niet uit. Dit bewi]- zen ook wel d>e ta1looze aanplakbiljetten die de grootsfe versehe1.denheid van topneelpre- mieres en concerten voor den Kersttijd aan- kondisren en die naar verwacht wordt, zeer sroed bezocht zullen zijn. Merkwaardig ziju de annonces van een stuk of zeven Sylvester- revues, speciaal op den Oud'eiaarsavond, waaraan de meeste Weensche artisten mee- doen en van de eindelooze serie ,,Tanzaben- den". waarop vel^Weeners de overgangsuren van het oude naar het nieuwe jaar denken te vieren. De over het algemeen nogal uit- huiz'ge Weener schijnt dus ook liever den Oudeiaarsavond, die in Nederland gemeen- lijk in fami'iekring p-evierd wordt. bij een Jazz-Band en ondr Charleston-kronkelingen "te willen doorbrengen. KAN EEN MOORDENARES VAN HAAR SLACHTOFFER ERVEN? In 1923 schoot mme. Du Bot de Talhouet, een telg uit een adellijk Bretonsch geslacht, den Griekschen advocaat Basiliondis, die sinds 1898 baar vriend was geweest, dood Mme. Du Bot had reeds een tijd te voren aan een vriendin het geheim toevertrouwd: „Let op wat ik je zeg, dat eindigt als in „Carmen". Begin 1924 werd mme. Du Bot, ofschoon zij het feit had bekend, vrijgesiproken, zoowel van moord als van doodslag. Nu heeft Basiliondis een groot vermogen nagelaten en een testament uit 1902, waarin hij" zijn toenmalige vriendin en hun beider kind tot zijn uitsluitende erfgenamen benoem- de. En de Parijsche rechtbank komt nu voor de eigenaardige vraag te staan, of mme. Du Bot gelijk ieder ander in hetzelfde geval trouwens kan erven van den man dien zij naar haar eigen verklaring vermootd heeft, met inachtneming dan van de omstandigheid, dat ze desondanks is vrijgesproken. Geld't de „onwaardigheid" van de erfgename om te er ven van den door haar vermoorden erfge- naam ook in het geval, dat de rechtbank, on> danks bekentenis, op andere gronden tot een vrijsprekend vonnis is gek»men? Neen, zegt mme. Du Bot. Ja, zegt de broer van haar slachtoffer, die thans opkomt voor de nietig' verklaring van het testament. De zaak trekt juist in Frankrijk, waar vrij- spraak, zelfs in gevallen waar bekend is, op ..passionneele" gronden zeker veel meer voor- komt dan b.v.' ten onzent, groote aandacht NAPOLEON ONGESCHIKT VOOR DEN MILITAIREN DIENST. In Frankrijk is kort geleden een nieuwe dienstplicht van kracht geworden, die ook speciale bepalingen bevat omtrent weten- schappelijke keuring van recruten. Op een congres van Parijsche anthropolo- gen is naar aanleiding van dit novum de kwestie te berde gebracht, of Napoleon 1 vol gens' deze nieuwe bepalingen wel goedge keurd zou zijn voor den dienst van het Fran sche leger. Na nauwkeurig onderzoek werd de vraag ontkennend beantwoord. Dr. Thoris verklaarde categorisch, dat hij, als hij belast ware geweest met de keuring van den .petit- caporal", den toekomstigen keizer der Fran schen, hij hem absoluut zou hebben* afge- keurd. Bonaparte was op zijn 17de jaar te mager, op zijn 30ste te dik. Hij had zwakke longen, een slechte maag, bezat geen spieren kortom hij had een organisme dat bij slot van rekening alleen uit een hoofd bestond en J"~ als abnormaal zou moeten worden aange- merkt. Wat zijn lengte betreft, zou Bonaparte hoogstens voor plaatsing bij de veldartillerie in aanmerking zijn gekomen. De ongeschikte Bonaparte heeft intusschen, ondanjes alle academische bezwaren uit krachte der jongste „wetenschapipelijke" keu- ringsbepalingen, op militair gebied toch wel het een en ander gepraesteerd. HET RAADSEL VAN MRS. CHRISTIE. Het geval van de schrijfster mrs. Agatha Christie, die de vorige maand uit haar wo- ning te Sunningdale in Berkshire verdweeti en na verscheiden dagen zoeken te Harrogate werd teruggevonden wordt -beschreven als een van dubbele persoonlijkheid. De heer Watts, haar zwager te wiens huize te Cheadle in Cheshire zij thans vertoeft, decide aan de „Daily Mail" mede, dat zij zeer langzaam vooruitgaat. De doctoren zijn het er over eens dat men hier met een geval van dubbele persoonlijkheid te maken heeft. Haar dochter- tje kwam met Kerstmis over, maar eerst ken- de haar moeder haar niet. Later zei-de zij tot haar huisgenooten, dat zij niet wist of zij zich het kind hennnerde of niet. Zij had hen hoo ren zeggen, dat het haar dochter was en was er niet zeker van of ze zich zelf het feit herin- nerde of dat het haar door de gesprckken der huisgenooten was bijgebracht. Zoo gaat het ook met andere dinggi; ze weet niet of ze in haar geheugen zijn teruggekomen of dat ze het uit de gesprekken opmaakt. Onlangs schreef zij een brief dien ze met een anderen naajn dan den hare bleek onderteekend te heb ben. Te Harrogate heeft zij haar hermnenng eens voor de tweede maal verloren. Zij wist namelijk, toen ze uit was. niet meer w;e ze was of waar ze verblijf hield. Ze las er dage- lijks de kranten, ze las zelfs van haar eigen verdwijning, maar kon het niet met zichzelf in verband brengen. Zij vond dat haar man naar het portret te oordeelen nogal een aar- dige man was. Zij meende dat haar bloedver- wanten en vrienden moesten weten waar zij was, ofschoon ze zich niet kon herinneren wie het wareri en toen ze ten slotte niets van ze hoorde maakte ze zich ongerust en plaatste een advertentie, waarin zij hen opriep zich met haar in verbinding te stellerf. Toen ze Harrogate verliet en de menschen ,.Gr-rvdbey mrs. Chritie" zeiden, keek ze verbaasd en vroeg: ,,Ben ik mrs. Christie?" Stadsnie&iws dus „De man, die de cheque vervalschte," sprak mr Dering, wie die nu ook wezen moge, kan makkeliik die nabootsingen geschreven bebben. Ik zal eens aangaan bij de moeder van dat driftige jongmensch, dit zal hem wel tot rede brenaen. Nu Checkley, zullen we ons werk hervatten. Geen woord van deze zaak buitenaf, niet waar? Om der wille van jezel- ven ook, bedenk dat wel. Jullie beiden hebt toe gang tot de safe. Nu, genoeg hiervan!" Athelstan Arundel ging naar huis, zie- den-d van drift en verontwaardiging. Geen omnibus, vigilante, of welk vervoermiddel cok, was geschikt voor een jongen man in Sulk een stemming. Zijn moeder woonde op Pembridge Square dat een goede vier mijlen van Lincoln's Inn afligt. Hij liep het heele eind door de dichte menigte, vlak voor en langs paarden voor karren en wagens en rij- tuigen, zon-der er in het minst, acht op te slaan. Toen hij thuis was, stormde hij den salon binnen, waar zijn beide zusjes zaten, de acht- tien-jarige Hilda en de dertien-jarige Elsie. Met vlammen-de kleur en schitterende oogen vertelde hij de heele geschiedenis in een adem, natuurlijk niet anders verwachtend, dan dat ze hem zouden bijvallen in een storm van verontwaardiging jegens den man, dien ze hun besten vriend achtten; althans de beste vriend van hun vader was geweest; en nu nog hun voogd, raadsman, ja wat niet al, en die nu hem beschuldigd had van zulk een schanddaad. En dit op geen andere bewijzen 1 dan van een paar toevallige feiten. Er is iets magnetisch in alle groote ont roeringen. Elsie, het jongste zusje, was dan ook even verontwaardigd, als hij, en dit was bij hem dus nog Olie op het vuur. Maar want niet alle menschen zijn magnetisch ge laden, de oudste zuster bleef koud. Telkens wilde ze weer precies weten, wat mr. Dering had gezegd, de broer was veel te boos, om zich dit te kunnen herinneren; zijzelve wist niet, wat ze er van denken moest; kalmeerde hem ook niet door sympathie-betoon. Toen kwam hun moeder thuis en werd het heele verhaal weer op nieuw verteld. Elsie hem af en toe helpen-d en zijn verslag aanvul lend. N u was mrs. Arundel een vrouw van groot verstand; een practische vrouw, een vrouw van een scherp inzicht. Ze was heel trotsch op deze hoedanigheden die in een vrouw immers niet zoo dikwijls voorkomen. Ze hoorde de ge schiedenis aan met verstoord gelaat en ge- fronste wenkbrauwen. „Zeker," sprak ze, „wat je mij daar vertelt, Athelstan, kan ik haast niet gelooven. Mr. Dering, zou die jou beschuldigen van zoo iets! Het is on mogelijk!" „Ik wou, dat het onmogelij-k was! Hij be- schuldigt mij, dat ik die cheque van zeven honderd twintig pond gestolen heb. Hij zegt, dat, toen ik veertien dagen geleden bij hem op het kantoor werkte, ik een cheque-boek uit zijn safe nam, zijn handsdhrift vervalschte op een cheque en het boek weer op z'n plaats (Vervolg). Wat het provinciale plan be tret! H-----'Fcn- de de primaire wegen in Noord-Holland!, vermeemt spreker met geruistheid te mogen zeggen, dat dit, wat de wegbreedte aan- betreft, voor de to-ekomst, bekrompen moet worden genoemd. Kunnen we geen breedere behardiing talen, het is jammer, maar men late de be- 'harding voor de prima ire wegen 6 Meter, en reserveere mogelijkhei voor breedere be- harding in de toekomst, waarbij 13 Meter bruinb-reedte, gelijk de proviincie will, te wei nig moet worden genoemd. De couistructie van den weg is verier een van de belaogrijkste onderdeelen van dit vraagstu-k. We hebben zoo langzamerhanid een heele siaal-kaart van wijzen van wegenbeharding: Macadam en grintwegen, klei-, hout- en klin- kerbeshrating en verder van den laatsten tijd de bitumiueuze wegbedekkimg. In de eerste plaats dlient gezorgd te wor den, bij welike behardinig9wijze ook. voor legde. Dit beweert hij. Noemt u dit nu een besmuldiging of niet?" „Zeker. Als hij dit zegt. Maar hoe Iran hij dit nu-zeggen: hij, die altijd zoo voorzichhg, zoo precies is. Ik ga onmiddellijk naar Lin coln's Inn, de zaak onderzoeken. Beste jon gen, kalmeer toch wat! Er is er moet een vreeseiijke vergissing in't spel zijn." Ze ging onverwijld en had een lang onder- houd met den notaris. Mr. Dering was blijkbaar zeer ontsteld door het gebeurde. Hij ontving haar niet, zooals zijn clienten dit van hem gewoon wa ren: in zijn armstoel zittend. Hij schoof den stoel weg en stond met de hand op de leuning, een lange, slanke, rechte gedaante, grijs van haar, streng van gelaat. De uitdrukking daar- van was niet bepaald, om de moeder gerust te stellen. „Ik heb, vooiwaac, Athelstan niet beschul digd," sprak hij. „Het is echter een waarheid, dat hier een diefstal heeft plaats gehad en wel van een groote som gelds; niet meer of minder dan zeven honderd en twintig pond. „Maar wat heeft dat met mijn zoon te ma ken?" „We hebben een voorloopig onderzoek in- gesteld. Ik zal voor u doen, mrs. Arundel, wat ik voor uw zoon Seed en u bogrijpt zelve wel, hoe hij met dit onderzoek in verband moet staan." Koud en zakelijk, zonder bijvoeging van eigen oordeel, ging mr. Dering voort met het meedeelen van de feiten. Intusschen voelde goede fundeering van de weg-bedekking. Met het baste d-ekmateriaal, maar een oiwoldoende of slechte fundeering, krij-gt men miet anders dan onigelukk'ige wegen. De macadamweg is voor het huidige venkeer onvoldoende. Nog meer onvoldoende wordt -dit, wanneer mid den iin den macadam- of grintweg een paar- dienpad ligt. Spr. zo-u iin dit verband de aan- wezigen willen oproepen om met hem den stirijd aan te biinden tegen deze in ellk op zicht verkeerde paardenpaadjes. alls zijn-cb een gevaar voor het verkeer, vooral van fiet sens, en een brow van voortdurend on-der- houd, omdat de wagens noodlgedwonger steeds hetzelfde sipoor maken. Verder wees spreker op de slechte en kwt- bare gewoonte om de dekmatenialen door de voertuigen in de wegen te laten rijden, waar door menig fie ter ij der en autobestuurdcr voor onaamgenaambeden wordt geplaatst: het is slecht voor de dieren erx bovencl'ien spa) bij het ovenrijden een belangrijk deel van he) dure materiaal weg. Een stem uit de v erg a de r i n g 1 „De Schermer, de weg van Schouv Akersloot naar Oost-Graftdijk" is in dezei wel een beruchte weg". De gemeente of polders moeten, zoo ging spr. verder, zoo ze dit alleen niet kunnen desnoods gecombineerd, een stoomwals aan- schaffen, opd'at deze oneeonomische toestand verdwijne door de materialen onmiddellijk na storting in de v/alsen. Vervolgens noemd'e spreker tal van vor- men van wegbeharding en materialen daar- voor. Topeca is heel mooi materiaal en geefi in ons land een mooi resultaat. Asfalt-tegels, men zie de resultaten in dt Langestraat te Alkmaar. Klein-plaveisel, gelijk dit is toegepast te Amsterdam op het Damplein, moge er ook zijn, het is voor de wegberijders een alles- behalve aangenaam rijden met al dat ge draai voortdurend voor je oogen. Kleibestrating is best mits goed onder- houden. Hierna noenide spreker nog enkele prijzen en levensduur van behardingsmatefiaal, waarna een twintigtai lichtbeelden werden vertoond van wegbedekkingen en de wijze- waarop deze wordt aangebracht, waarbij op- viel hoe stevig de wegen met een goede fun deering er uitzagen. Na een kleine pauze werd gelegenheid ge geven tot het stellen van vragen a-an den inleider. De heer Roodenburg te Enklniizen wees op het gevaar, dat z. i. ontstaat bi wegverbreeding indien geen grenzen worden gesteld aan de breedte van de vo-ertuigen. De heer Plomper te Hoorn, het toe- juichende dat bij de oplossing van het we- genvraagstuk ook gedacht is aan vermeerde- ring van landsehapsschoon door beplanting, wees op het gevaar dat de boomen soms om- hoog werken en daardoor de weg beschadigd wordt. De heer Mulder te Ko-edijk vroeg of het mogelijk is dat het voortdurend schudden van de huizen bij het voorbij^aan van zware sn-elvoertuigcn wordt opgeheven. De heer Verbeekte ZaandamAan den inleider een woord van warme hulde voor zijn boeiend en leerzaam betoog. (Applaus.) "Hce denkt de spr. over de kopersiakkenkei en de dubbele klinker? De heeren K e u r i s te Anna Paulowna er. B a a r s van Krommenie st'elden vervolgens nog vragen in verband met ioestanden in hunne eigen omgeving. De inleider, de vragers beantwoordende, dankte voor het sympathieke woord van den heer Verbeek, deor de vergadering onder- steund met applaus, maar achtte de door hem aangesneden stof zoo belangrijk, dat hij volgaarne deze inleiding aan het bestuu1 mrs. Arundel zich hoe langcr hoe meer be- klemd. En, tegen dat hij klaar was met zijr betoog, was zij wel zoo goed als zeker van d< schuld van haar zoon. „Ik achtte het't best," ging hij voort, „hem onmiddellijk de feiten mee te deelen. Is hij onschuldig, dacht ik, clan zal hij des te beter. in staat wezen, zijn onschuld te dragen er misschien den schuldige te vinden. Is hij schuldig, dan kan hij, mogelijk, tot bekente nis, of teruggave, gebracht worden. De feiten betreffende chequeboek en safe zijn heel dui- delijk. Ik ben zeker, dat de safe met geen an deren sleutel is opengemaakt. De eenigen voor wie" ze openstond, zijn Checkley en uu zoon, Athelstan. En Checkley kan het niei gedaan hebben; dit is ten eerienmalc onmoge- lijk!" Mrs. Arundel kreunde: „Verschrikkeiijk is het." „Intusschen dragen de banknoten een num mer. Verdere uitgifte is stopgezet. Dus zullen we den schuldige door middel van dit banx papier nog wel vinden." „Mr. Eiering," mrs. Arundel stond op en legde haar hand nu op de zijne „u if een heel oud vriend. Vertelt u mij eens, als die ongelukkige jongen nu hier weggaat, als hij teruggeeft, hetgeen nog over is van het geld; als ik de rest bij pas, zal er danverder gevolg gegeven worden aan de zaak?" „Hij zou een zware misdaad hebben bedre- ven, maar als hij bekent en teruggeeft, dan zullen we nog eens zien Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5