1 i Aspirin IngezondSen stukken Provinciaal nieuws foezegoe. Aan den heer Roodtenourg sei hij, dat er zal moeten komen een infer nationale maat ivoor die breedte van voertuigen. Wat de beplanting betreft, door den heer Plomper genoemd, gaf spr. in overweging steeds hierbij in acht te nemen d'en standi van bet grondwater, speciaal bij het beplanten met iepen. De trilling van de huizen zal tot een mini mum worden teruggebracht bij een vlakke bedekking uit een stuk. Koperslakkenkeien zijn mooi, maar wor den glad, vandaar dat zij ongeschikt zijn. De dubbele klinker is voor spr. geen materiaal wat hij zou prefereeren. Spr. heeft nu eenmaal voorkeur voor as- faltbedekking, welke voorkeur voortspruit uit economisehe overweging. Met een herhaling van zijti''Gteen (wegbeheerder is rijk genoeg om xreW- de van slechte wegen te kunnen veroonoven", einde spr. zijn uiteenzettingen. Bij dt rondvraag drong de hen er op aan binnen niet al te langen thd er voor te zorgen dat een vergader'ng wordt uitgeschreven, waar de vleeschkeuring rt door een deskundige wordt behandeld. De secretaris, de heer West-erhof,de-side namens het bestuur mede, dat hij zal trach- ten hiervoor een inleider te vinden. Met dank aan den inleider voor zijn rijk gedocumenteerd betoog en aan de aanwezi- gen voor de belangstelling, sloot de voorzit- ter hierna de vergadering. (Buiien verantwoo: delijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dot de edactie er mede insfemt.) DPHEFFING STEDELIJK MUZIEKCORPS EN DE SUBSIDIES DER ANDERE CORPSEN. Mijnheer de Redacteur! Gaame wenschte ;k onderstaande in Uw blad geplaatst te zien. Bij voorbaat mijn hartelijlken dank. Nu het in de bedoeling ligt van B. en W. en'de bezuinigiinigscommissie, om met de be- groofcitng van 1927 het S. M. op te beften, ligt het ook voor de hand om (volgens de be- ruinigiingscommissie) nu ook de andere corps-en geen subsidie te verstrekken. Nu ben ik geen voorsta-nder van ophef- fing van het S. M., maar wel er tegen, dat fact S. M. 8000 subsidie trekt en de andere corpsen aan hun lot worden overgelaten En nu is het S. M. over het verloopen jaar zelfs volgens de commissie van bebeer aan de somma van circa f 9000 toegekomen wat -toch voor 26 concerten veel te duur is. Want a Is men die 9000 verdeel't over 26 concerten, is dit per concert ongeveer f 360, terwijl een corps ads St. Caecidia of Excelsior of St. Louis enz. maar f 50 vergoeding krij- gen voor een concert, en juist deze vereeni gingen altij'd voor filamtropisobe d-oeleiuden waar niet aan verdiend wordt, klaar staan Maar ook dit wid ik even doen opmerken: Als nu het S. M. straks mocht worden opge heven, dan ligt het in de bedoeling van B en W., om den directeur op wachtgeld te stel- leriy wat natuuriijik bilijlk is. Maar nu de le den van het S. M., worden die zoo maar op zij gezet? Zij zijn toch ook betrekkelijk in loondienst ad is het dan maar voor een kleime jaarlijlksche toelage. Er zijn ep toch bij, die van kinds af aan Jlid zijn.' en die nu bejaarde menschen zijn. Zou het niet billllijlk wezeo, dat die dan ook naar het aantal jaren, dat zij bij het corps zijn, een gratiticatie kregen als dank voor de tooir hen bewezen diensten in al die jaren? Het S. M. mag dan nu niet zoo op den voorgrond treden en niet zoo populate meer wezen, vroeger, toen wij hier niet anders hadden. konden wii vaak een paar gezellige nren zitten luisteren en genieten bij de Oude Muziektent. Tot zoover de dreigende ophef- fing. Maar nu de subsidies der andere corpsen. De gemeente heeit tot 1928, dus nog een jaar, een contract looper. met de Muziektuin- commissie voor 22 of 26 concerten, die ge geven worden door het S. M. Deze commissie neemt genoegen met 'f 20tX) schadevergoeding, maar is dat nu juist niet een mooie gelegenheid voor B. en W. om de piaatselijke muziekcorps-en en zangvereenigimgen te subsidieeren, zonder, dat het de gemeente een cent meer kost? Als de Raad nu eens die f 2000 als subsidie gaf aan de plaatsehjike corpsen en zamgver- eenigingen, die daar voor als tegenprestatie ieder dan een paar concerten gratis zouden moeten geven (dat is dan ook ongeveer 22 concerten), dan voldeed de gemeente tegen- over den Muziektuin hare verplichtingen en de kunst was er mee gebaat. Er was een af- wisselend program van muziek en zang voor iedereen, omdrt aide richtingen beurtelings zouden kunnen optreden, wat zeker ten ge- tnoegen van het Allkmaarsche publiek zou wezen. Het ware wenschelijfc, dat voor die gratis concerten in den Muziektuin ook vrij entree gegeven werd (natuurlijk onder toezicht en voorbehoud), dan wae er een groote grief weggenomen. Men laat zich imniers nog van het publiek tegenover den Muziektuin al'tijd ontevreden uit over de te hooge en- tree's, waardoor een groot gedeelte van bet publiek zich de weeide niet kan permit- teeren om daar heen te gaan, terwijl toch de heele burgerij er aan mee betaalt bij wijze van be-as'tiug om den tuin in stand te hou- den, terwijl slechts een klein deel van het publiek er van kan profiteered Hot is toch op meer plaatsen zoo, dat, waar een gratis concert gegeven wordlt, ook tie entree vrij is, a! is dat dan in een tuin of park oi zoo iets. Hier is het toch ook een park of tuin of bosch, hoe men f noemen wit, met dien verstande, dat hier een geslo- ten hek om staat, en zoodoende entree's ge- hcven kunnen word en. en een groot deel van 't publiek er buiten moet blijven. Die men schen kunnen aan den buitenlkant ervan prcfi- tecreu, zooal? men den afgeloopen zomer vaak kon waamemen. toen er wel 5 a 10 rnaal zooveel publiek om heen dan er in was, ui'tgesloten bij de H O. V.-concerten. Ik ncop en met mil zijn er velen, die er zoo over denken. da* de Raad daar dan rekening mee houdt En mocht het voor dit jaar gaan. zooals B en W dat voorstellen. dan hoop ik toch. dat voor 1928. wanneer het contract met den tuin af'oopt, B en W en de Raad stappen zulden doen, om diie 2000, die nu nog als scnaJevergoeciirg uitgegeven worqr, onder de piaatselijke coipsen en zangvu-- eenigingen te verdeelen, waarvoor dan gratis volksconcerten gegeven zouden kunnen wor den .ten dienste van bet gansch:- Alkniaarsche publiek met natuuulijk vrij entree in den Mu ziektuin. Dan zal er veel ootevredenbeid tegen den tuin weggenomen zijin en weet men ook, dat men be lading betaalt ten bate van alien, onverschilllig w-Tke ricbting, rang of stand. Ik hoop dan icik, dat, mocbt de beslissing valllen zooals B. en W. dat nu voorstellen, de MuziektUiincornmissie er rekening mee houd't om van 'ie f 2000 schadevergoeding zoo veel monP x de piaatselijke muziek corpsen en zangvereenfgimgen de owtbreken- de 22 concerten te laten vervufflen, opdat zoo doende dit jaar al aan de subsidie tegemoet gekomen wordt. En dan niet te veel van buiten laten ko men, er blijft nog genoeg ruimte over voor buitengewone concerten, want bier de be- lasting betalen en de buitenstaanders er de -vruohten van plukken zou de ontevrederiheid tegenover den tuin nog meer aaniteakkeren. U, geachte Redactie, nogmaals mijn harte- lijken dank brengende voor de toegestane ruimte, hoop ik, dat deze aanwijzing een stap in de goede ricbtdog mag wezen. J. KEESEN. Mijnheer de Redacteur. Gaarne nog eenige plaatsruimte voor on derstaande regels naar aanleid'ing van de repliek van den heer Blauw te Opdam, op mijn artikelen in uw blad d.d. 27 en 29 Dec. Bij voorbaat mijn dank. In de eerste plaats kan ik het niet nalaten mijn dank uit te brengen aan den heer Blauw, dat hij op mijn schrijven is ingegaan, alhoewel,' ik er op gerekend had. De stukken toch gingen uitsluitend over pensioen voor elkeen en wie dit moeten betalen. Welnu ik heb in mijn vorige artikelen ge- sthreven, dat het geld hiervoor gehaald kan worden uit een belasting, opgelegd op den blooten grond. We zullen eens zien of dit kan en zal dit thans nog eens trachten duidelijk te maken. De heer Blauw heeft nog wel geen goed be- grip van de grohdwaardebelasting, wat hem niet kwalijk is te nemen, want zoo zijn er nog vele. Maar hierover zullen wij het niet hebben, wij beiden wenschen een gezonde maatschappij en een onbezorgden ouden dag. Iedere boer, ambachtsman en fabrikant die uit eigen oogen ziet weet dat het voor hem voordeeliger is wanneer de armen een ruimer inkomen hebben, dan wanneer de renteniers rijker worden. Hij weet dat het grooter inkomen der ar men vraag zal scheppen naar zijn psoduc- ten. En wij weten ook, dat, zoodra meerdere vraag ontstaat, direct de productie grooter wordt. Vergeet niet dat de grootte der produc tie niet afhangt van het daaraan bestede kapitaal, maar van de vraag naar de pro- dueten. Naar mate de vraag toeneemt naar land- bouw- en industrieproducten, zijn wij tegen- woordig in staat deze tot het oneindige te vermeeideren. Al hebben wij nog zooveel kapitaal, dat zijn werktuigen om dte produc tie gemakkelijker te maken, wij kunnen niet produceeren als wij geen koopers hebben voor de producten. Maar zoodra wij maar koopers hebben, dan maken wij met behulp van de irr onzen tijd reusachtig verbeterde techniek met groot gemak de werktuigen om aan een onafzienbare vraag te voldoen. Dat wij tegenwoordig nog zoo arm zijn en zoo weinig voortbrengen komt niet door ons gebrek aan kennis of door te weinig kapitaal, maar uitsluitend hierdoor, dat de groote massa te arm is om de producten te kunnen koopen. Zoodra het inkomen der armen groo ter wordt, neemt hun koopvermogen toe en stijgt direct de productie. Het uitkeeren van staatspensioenen is een der middelen om meer koopkracht te geven aan de armen. Het zou dus de burgerij in haar geheel niet armer maar rijker maken. Maar nu de vraag wie het zal betalen! Het spreekt van zelf, dat wij ze niet moe ten laten betalen door de armen zelve, want dan zouden ze werkelij'k de geheele burgerij armer maken. Wij moeten dus pensioenen niet vindten uit een verbooging van de belastingen op brood, suiker of vleesch enz., want daardoor zou het verbruik en dus ook de productie van die din- gen kleiner worden. Wij moeten ook ten be- hoeve van de pensioenen voor oude menschen, het bouwen en ge|iefelijk inrichten van hui zen niet belasten, dus geen verhooging van belasting op gebouwen, eigendommen of op het personeel. Want een dergelijke verhooging zou een belemmering zijn op d'ien arbeid, die belasting zou de productie van huizen verm in der en, het vinden van loonend werk moeilijker ma- <ken en de huishuren verhoogen, hetgeen noodlottig zou zijn voor alien die moeten werken voor hun brood en een woning noo- dig hebben. Wij moeten ook nief trachten het noodige geld te krijgen door het inkomen te belasten, dat door arbeid1 is verkregen, wat dit zou een belasten van den arbeid, van de productie zelve zijn, welke wij juist moeten aanmoedigen. Het eenige wat voor belasting ten behoeve van pensioenen voor oude men schen in aanmerking moet komen is: lo. De rente uit zoogenaamd kapitaal, dat is belegd in aandeelen in maatschappijen, effecten, hypotheken en grond, onder aftrek van de waard'e der gebouwen, machines enz. in het kort van alle arbeidsproducten die in dit „kapitaai" begrepen ziin. Dei arbeidspro ducten moeten onbelast blijven. 2o. De waardevermeerdering van den grond, die zonder toedoen van den eigenaar door den arbeid der geheele maatschappij is' ontstaan. Wij moeten dus niet belasten den arbeid, de voortbrenging, het verbruik en het bezit van arbeidsproducten, de vermeerdering hiervan is wenschelijk en voordeelig voor de geheele burgerij. Wij moeten de kosten uitsluitend1 vinden uit een belasting van de winst, die be- taald wordt zonder nuttigen arbeid en be- taald wordt door hen die arbeiden. Volgens een zeer matige berekening be- droeg de waardfe van den grond in ons land zonder de gebouwen voor den oorlog 4000 millioen gulden. De schuldvordering op bin- nenlandsche schuldenaren, binnenlandsche effecten en buitenlandsche effecten samen plm. 8000 millioen, tezamen dus /v12000. Rekenen wij hiervan 4 dan zou de winst, zonder arbeid verkregen, in ons land per p doef zich weer gelden!^ 0 Wij wachlen cchter niet, tot- dat de ziekte uitbreckt, maar wapenen ons, om het eerste het beste verschijnsel te bestrijden; dat moet ons wachtwoord zijn. p Onze helper daarbij zijn de P De van oudsbekende Aspirin p tabletten voorkomen en genezen hoofdpijn en verkoudheden; 0 p bij rechttijdig gebruik verhin- deren zijhetuitbreken vangriep. Men eische steeds de origi- p neele verpakking met oranje g| p? band en het Bayerkruis. iableiten 8 jaar 480 millioen bedragen. Dit bedrag wordt uitsluitend genoten door een klein aantal rijke menschen. Wanneer wij van die winst 10 d i, 48 millioen, als belasting inaen voor ouderdomspensioenen dan waren wij al een aardig stuk op weg en de rijke menschen zouden hierdoor toch nog niet arm worden. Nu kunnen we de opmerking maken dat op die winst zonder arbeid niet voortdurend gerekend zal kunnen worden, omdat zij door billijke maatregelen op d'en duur besnoeid en geheel vernietigd kon wor den. Dit zou ik dan echter luide toejuichen, juist door deze verd'wijning zal het mogelijk zijn dat het onnoodig is staatspensioen uit te keeren. Verdwijnt de oorzaak: de berooving van de armen, door de rijken, die zich vertoont in de winst zonder arbeid, dan kunnen en moe ten de menschen voor hun eigen ond'erhoud zorgen. De tweede bron van staatsinkomsten, die die kan worden aangeboord voor het ver strekken van staatspensioenen aan oude menschen is, de waardevermeerdering van den grond, die zonder toedoen van den eigenaar door den arbeid1 der geheele maat schappij is ontstaan. Niemand kan en zal ontkennen, dat de waardevermeerdering van den blooten grond, die buiten toedoen van den eigenaar ontstaat en voortdurend toeneemt door den aangroei der bevolking, daar dte vooruitgang van de kennis en het vermogen dter menschen om den grond produetief te maken door den aanleg van werken, op kosten der belasting- betalers op den grond aangelegd, wegen, kanalen, spoorwegen, havens enz. enz. niet aan den individueelen grondeigenaar, maar aan de geheele burgerij toekomt. Dat dus de staat het recht heeft om die geheele waardevermeerdering op te eiscnen in den vorm van belasting-recht niet alleen, maar dat hij dat terwille dter rechtvaardig- heid verplicht is. Noodig is hiervoor alleen een taxatie van den blooten grond naar dte tegenwoordige waarde en herschatting op bepaalde termij- nen, na aftrek van dte waarde der huizen die er op gebouwd zijn of de verbetering, die er na de taxatie op zijn aangebracht. Is die waardte dan zonder toedoen van den eigenaar hooger geworden, dan moet op die verhoo ging een zoodanige belasting worden ge- legd dat de verkoopwaarde van den blooten grond dezelfde blijft. Deze belasting, die volkomen rechtvaardig is, zou jaarlijks aan de schatkist zooveel op- brengen dat daardoor alle cijns en directe en indirecte belastingen kunnen vervallen en daardoor zouden vele anibtenaren, die over- bodig waren, aan productieven arbeid moe ten gaan, wat heel best mogelijk is. Zij heeft bovendien nog het voordeel dat zij de eige- naars van waardtevol bouwterrein om de ste- den dwingt of hun grond zelf te bebouwen, of hem te verkoopen aan menschen, die bou wen willen. Ter verduidelijking zal ik nog een klein voorbeeld aanhalen Wanneer bij voorbeeld een baron of graaf of een andere bertogelijke familie (zooals bijv. van Saksen Weimar, die het bekende buitengoed Zorg- vliet te 's-Gravenhage bezit, deze kreeg het in bezit voor ongeveer 70 jaar geleden voor den prijs van 300.600.) Nadien zijn er steeds voor hooge prijzen groote stukken van verkocht, waarop thans een gedeelte van Den Haag is gebouwd. Nu is voor enkele jaren terug dte. rest ruin een vereeniging van grondspeculanten ver kocht voor pl.m. 4 millioen gulden. Deze waardevermeerdering is toch niet veroorzaakt door den arbeid van de familie Van Saksen Weimar. Doch zij is ontstaan door de uitbreiding dter bevolking en door de werken, die op den grond en er onjheen zijn aangelegd. Op kosten van de Haagsche be- lastingbetalers. Had nu de gemeente Den Haag niet het voile recht op die waardtevermeerdering? Wanneer de gemeente Den Haag die waar devermeerdering nu eens had belast dan zou deze gemeente plm. 130 A 140.000 gulden per jaar innen, die haar volledig toekomt. Denk nu eens na mijnheer B. hoe groot dit bedrag was geweest wanneer zij het direct hadden belast, en wat dan het gevolg zou zijn geweest. De omstandigheid, dat dte waar devermeerdering van den grond! blijft in de nanden van hen wien zi] ntet toekomt, doet hier alleen de gemeenschap een haar toeko- mende inkomst d'erven, maar houdt ook het land buiten het bereik van hen, die er nutti- gcr gebruik van willen maken, dan de eige naar die het buiten gebruik houdt. Ik rneen nu duidelijk genoeg aangetoond te hebben dat wij aan alle ouden van dagen een onbe zorgden dag kunnen geven, zonder den ar beid te belasten en dat dte meerwaarde deze onkosten ruimschoots kan dekken. Ik wil den heer B nog wel even er op wijzen dat wan neer hij meent alleen voor de boeren op te moeten komen, voor pensioen, dat dit niet bil- lijk is, wij moeten het voor ieder mensch die er behoefte aan heeft, vragen. Verder wil ik mij niet uitlaten over hetgeen dte heer B in zijn 1.1. schrijven vermelddte, daar ik dan veel te veel van de gastvrijheid der redactie verg. Er staan veel zinnen in waaruit ik moet concludeeren dat B. niet goed met dienstrijd op de hoogte is b.v. het loon van den arbei- der en dte verzekering, nu d'aarover alleen kon men een kolom schrijven dat dit laatste wel degelijk ten nadteele van dten arbeider komt, staat vast bij mij, hij zal nimmer die premie als pensioen terug ontvangen. U, mijnheer de Redacteur, nogmaals dan- kende voor dte opname, teeken ik Oost Knollendam". J. TUIN MAN. Spanbrcek, 7 Januari 1927. Geachte Redactie. lets over het autobus-bedrijf der Nederl. Spoorwegen (A. T. O.). In uw blad' van 5 Januari een stukje voor, weergevend een onderhoud vrn den Utrechtschen correspondent van het Hbl. met den heer Heg, directeur der N.V. A. T. O (het autobusbedrijf der N. S.) Het cordeel van den heer Heg over de be- handeling der concessieaanvragen door Ge- deputeerdem der onderscheidene provincien is nu juist niet heel vleiend voor die verschil- lendte colleges, behalve dan voor Drente. Wat hiervan de oorzaak is, zullen wij straks er varen. Drente staat bepaald met het particulier autobusbedrijf verre ten achter bij de andere provincien. Dit ligt ook wel voor de hand, nietwaar, omdat het van algemeenc bekend- heid is, dat Drente onze minst bevolkte en tevens onze armste provincie is. Dit is na tuurlijk niet dp schuld van hare bewoners, doch wel hoofdzakelijk de grootendeels on- vruchtbaarheid van den bodem. Vandaar dan ook, toen bekend' werd1, dat d'e Ned. Spoorwegen nu Ged. Staten con- cesises zouden uitgeven een groot autobus bedrijf zouden gaan exploiteeren over het ge heele land, deze gemeentebesturen van de geisoleerde Drentsche gemeenten zoo spoe- dig mogelijk aan Gedep. van Drente zullen hebben verzocht hun nu uit hun iso^ment te verlossen door de A. T. O. concessies te ver- leenen. Dit moest natuurlijk door de A. T. O. eerst cnd'erzocht worden of het misschien wel leans zou hebben op rendabiliteit (het moeilijkste van alles). Was dit enderzoek voor een groot gedeelte gunstig, nu, dan zouden er nog weil een paar lij'ntjes bij gencmen kunnen worden, waar- van men geen zekerheid had. (O, buitenge wone goedheid). Dat een concessie rondweg geweigerd werd door Ged. Staten van Noordholland op dte lijin EnkhulzenHoorn, waar reeds een zeer intensief autobusverkeer plaats heeft, is toch zeker wel heel juist gezien. Op deze ma- nier zal er tenmjnste eens een eindle komen aan de meer dan idiote concurrentie. Doch nu komt de clou. Eerst eenige prach- tige cijfers, demonstreerende den achteruit- gang van het spoorwegvervoer op die lijn. Station Hoogkarspel in 1913, 1921 en 1925 reap. 46000, 53000 en 16000 plaafsbewijzen. Dit komt zeer zeker door het schitterende autobusverkeer aldaar en zooals de heer Heg terecht opmerkt, de gunstiger ligging van dten verkeersweg in verband met de bebouwing. Zulks is echter geen toeval, mijnheer, daar het doel van de autobusondernemers steeds is geweest om dte menschen (het publiek) zoo veel mogelijk te bereiken en ter wille te zijn, ongeacht of het traject een slechte of een goede weg was. Erkennende dte verkeersbehoeften waarin door de treinen op rendabele wijze motilijk lean worden voorzien, heeft de A. T. O. ge- meend voor deze en dergelijke lijnen zelf de concessies te moeten aanvragen. Deze erkenning komt echter jaren te laat mijne heeren van de Spoorwegen. Op deze en dergelijke lijnen wordt reeds sedert jaren met zeer goed materiaal in ruime mate aan de verkeersbehoeften voldaan, waaruit dus blijkt, dat uw concessieaanvra gen totaal overbodig zijn. De A. T. O. vraagt concessie op die lijnen, waarvan ze bij voorbaat weet, dat ze behoor- lijk rendabel zullen zijn, getuige de opgaven welke van de betrokken ondernemers bij Ged. Staten zijn binnen gekomen betreffende het gemiddelde passagiersvervoer per dag. Op deze manier behoeft men ten minste niet over endernemingsgeest te beschikken en men kap ook wel zoo wat vooruit berekenen, dat die risico zoo klein mogelijk is. AKeen zal op die wijze een economischer bedieening van hepaalde baanvakken voor het spoorwegbedrijf bet resultaat zijn daar de tekorten odor den belastingbetaler wor den gedragen. O, groote grootmoedigheid. Hoort gij het, menschen, dte heer Heg, directeur van de A. T. O., gaat strijden voor belastingverla- ging. Wat zal men u toejuichen. want ieder een betaalt immers steeds te veel belasting z. i. De bestaande ondernemei-s1, die deze ver- schiliende lijnen door noesten arbeid en groo te opofferingen, met zeer groot risko van al of niet slagen, hebben weten op te werken tot de thans onmisbare bedrijven in ons ver keersleven, zij mogen immers ook wel blijven rijden. De heeren zijn er echter wel heel goed van overtuigd, dat deze particuliere on- dternemertjes zoo langzamcrliand wel zulHen uitsterven. De particuliere aiutobusbedrijven zullen dus worden vernietigd (dit vindt de heer Heg blijkbaar van minder belang), hoe best zij ook functicnneeren en met de bedrijven dus ook d'e ondernemers, want waarheen moeten zij dan met hun materiaal en wat zal er van de kapitalen overblijven door hen in dte onder- nemingen gestoken? Wanneer u vcriiaart, dat doorgaans door de gemeentebesturen en reamer van Koophan- cki. het verzoek tot de directic der A. T. O. gcricht wordt om op een conferentie plan- ncn en den aard van 't bedrijf iuteen te ko men zetten, dan geloof ik, dat hierin wel een zekere mate van zelfverheerlijking ligt. Het zal u, mijnheer Heg,, toch zeker wel bekend zijn, dat uw vertegenwoordiger var de ccaferentie te Enkhuizen weinig hoopvdi huiswaarts is gekeerd, daar hij wel begrepen zal hebben, dat bij de burgemeesters en ge- meenteraadsteden uit de Streek, Broekerha ven, VenhuizenHem, Wijdenes en Schel linkhout niet de minste sympathie bestaat ten opzichte van uw motiopolistisch bedrijf en denkbeelden. Den wensch uitsprekende, dat Ged. Staten met hunne uitspraken recht zullen doen we- dervaren., dank ik u, mijnheer de Redacteur, voor de mij verieende plaatsruimte. C. PIJPER. EEN BETERE HUWELIJKS- WETGEVING. Geen rninnaar van politieke vergaderingen zijnde, meent ondergeteekende toch, dat het plaatselijk comite van actie vele staatsburgers aan'zich zou verplichten door de 3 door het ccmite gestelde eisclien even nader toe te lich- tcn. ie. Hoe heette de predikant in den eersten eisch als voorbeeld genoemd en bestaan er geen wetten die zqp'n beul het predikambt kon den ontnemen? Indien die man werkelijk heeft bestaan en de Wet niet, zou die dan niet drin- gender noodig zijn dan welke andere wet ook? 2e. Als de in den 2en eisch genoemde centjes inplaats van door het bruidje door den bruidegom zijn medegenomen, behoeft hij dan niet te deelen? Vergissingen kosten in den regel geld en gezien het feit, dat dt tegenwoordige mooie kleeren van arme meis- jes nogal eens cen beter gesiueerden jonge- ling verschalken, behoort dan die jongeling niet te worden beschermd? Heeft het, als de couranten niet fantaseeren, Charley Chaplin geen millioenen en grijze haren gekost! 3e. Als vadcr en moeder eens eenmaal evenveel te zeggen hebben en er zoodoende twee kapiteins op een schip komen, wie moe ten dan scheidsrechters zijn? De kinderen sorns of de schoonmama's? Kinderen, die door het drijven van vaders mislukt zijn, hebben velen met mij niet ge- kend, wel kinderen die mislukten door te groo te toegevendheid e'er vaders en ook dikwijlt doordat die kinderen heimelijk door de moe- ders in alles werden geholpen; feestvieren, het dragen van gewaagde prikkelende klee- deren, te laat op straat blijven, enz. Wordt op die vergadering ook besproken waar de vader hulp kan vinden als hij, het eeuwige twisten met vrouw en vooral doch- ters moede, dreigt ten onder te gaan? In het bekende boek „De Opstandigen" van mevr. J. van AmmersKuller treedt al direct een predikant op, die wel het onaan- genaamste mensch in het geheele boek ge noemd kari worden; ook in het ingezonden stuk van het comite alweer dadelijk een pre dikant die nog grooter onmensch is! Poli- tiek of godsdiensthaat of beiden? Gaarne tijdig een volledig antwoord; wel- licht komen dan ook anderen dan vrijheids- bonders enz. de vergadering bezoeken. Hoogachtend, S. UIT OOSTHUIZEN. In de Vrijdag j.l. gehouden raadsvergade- ring was een schrijven van het gemeentebe- stuur van Purmerend, alsmede van de afd. Beemster van de Holl. Mij. van Landbouw ingekomen, inhoudende verzoek aan den mi nister van landbouw en binnenlandsche za- ken om als plaats van stichting van een la- gere landbouwschool voor midden-Noord- Holland Purmerend aan te wijzen, aan welk verzoek alhaesie werd betuigd. Op de in de vorige vergadering door den heer-Vet. (S. D.) gestelde vragen omtrent dte uitbetaalde arbeidsloonen over 19241925 1926 in verband met een eventueele aanstel- Ing van een gemeente-werkman, antwoordde de burgemeester, de heer Kaaskoover, dat deze respect, in de drie afgeloopen jaren heeft bedragen: aan losse werklieden (buiten werkverschaffing) 12471614, 994.04 en 899,8414, terwijl de werkverschaffing de gemeente in 1924 817,35, in 192; 259,95 en in 1926 250 had gekost. B en W. hadden de kwestie van de aan- steliing van een gemeente-werkman nauwkeu- rig onderzocht, doch hadden gemeend een on- gunstig ad-vies te moeten uitbrengen, waarop het voorstel-Vet om een gemeente-werkman aan te steilen, met 4 tegen 3 stemmen werd verworpen. Naar aanleiding van de benoeming van een hcofd der school te Hobrede, welke vacature zal worden vervuld door den heer Meijer te de Rijp, No. 1 der voordracht, drukte de heer Slagter er zijn spijt over uit, dat men niet bezuiinigde, door den wachtgelder, den heer K. de Boer, te Hoorn, die als No. 3 op de voordracht was geplaatst en 3 stemmen had verkegen, te benoemen. De voorzitter antwoordde, dat deze benoe ming, met het oog op de capaciteiten van den leerkracht, door het college van B. en W. unaniem was geschied. UIT CASTRICUM. (Dec.) Gehuwd: W. Blokker te Broek op Lan- gendijk en Cath. Duinmeijer. B. J. Poort te Hoorn en P. Procee. G e b o r e n: Anna Maria Elisabeth, d. van P. C. W. de Wildt en E. C. Pronk. En- gel, zoon van H. Zonneveld en K. Oud. Gerardus, zoon van G. Gijzen en G. Houten- bos. Maria Catharina, dochter van E. Lute en C. Beentjes. Mathius, zoon van J. de Nijs en W. C. Dam. Izak Arnold, z. van 1. Kriekaard en E. Monsma. Clara Helena, dochter van J. v. d. Ney en A. M. Diemel. Cornelis, zoon van P. Bleijendaal en M. J. van der Fluit. Overleden: L. Nijman, oud 78 jaar. C. Lotterman, oud 4 maanden. UIT HEEMSKERK. De gascommissie te Uitgeest heeft, nu Heemskerk binn enniet al te langen tijd gas van Beverwijk hoopt te betrekken, aanleiding gevonden het gasvraagstuk, wat sedert eeni ge jaren van tijd tot tijd in den raad opduikt, weer eens ernstig te bestudeeren. Onderhanddingen met Castricuni en Krorn- menie, eertijds gevoerd, leidden tot geen re- BAYER

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6