Boeken Tijdschriffen ftaadseifaoekje. VRTJBEIDSBOND. Zaterdagmiddag is, in het Sorieterfsge- i>ouw van de Rotterdamsche Diergaarde de jaarlijksdie algemeene vergadering van den Vrijheidsbond begonnen. Mr. P. Rink heeft een rede uitgesproken. waarrn hij wijlen mr. H. C. Dresselhuvs her- daCht. Vastgesteld wordi het jaarverslag van den secretaris, mr. G. A. Boon. Aan de orde was de verkiezing van een voorzitter. Mr- J; Drcst, Rotterdam, merkte op, dat het moeilijk zal zijn een waardigen opvolger van mr. Dresselhuys te vinden. De gedachten gaan allereerst uit naar den heer Rink, maar men weet, dat deze niet bereid is, het voorzit- terschap te aanvaardea Het deed spr. genoe- gen de aandacht te kunnen vestigen op mr D. Fock, oud gouvemeur-generaal van Ned - Indie. Hij stelde voor, dezen: bij acclamatie tot voorzitter te verkiezen. (Levendig ap- plaus). De voorzitter adrtte het niet twijfelachtig, dat de vergadering met enthousiasme den wensch van mr. Drost heeft ingewilligd. Spr. hoopte, dat mr. Fock bereid zal zijn, het voor- zitterschap te aanvaarden. Op voorstel van mr. Drost werd besloten, mr. Fock telegrafisch van deze benoeming kennis te geven. Prof. dr. E. Moresco, oud-vice-president van den Raad van Indie, houdt daarna een inleiding over Indie. Aangenomen werd een voorstel om het hoofdbestuur te doen bestaan uit een voorzit ter, een secretaris en ten hoogste 12 leden. (Dit beteekent uitbreiding met 3 leden). Aan de orde was een inleiding van den heer mr. M. H. de Boer over: ontslag aan ambtenaressen bij huwelijk. De heer de Boer verdedigde verschillende. stellingen. Daarna volgde gedaehtenwisseling. De voorzitter dankte den heer de Boer voor diens degelijke behandeling van dit onder- werp, welke z.i. geheel in overeenstemming is met het beginselprogram van den bond. Er is eenig misverstand geweest. De heer de Boer heer zijn stellingen eenigszins vluchtig ont- worperi. Ook de heer de Boer meent, dat in deze het beginselprogram ten voile gehandhaafd moet worden. Namens het hoofdbestuur stelt spr. voor, dat de vergadering nogmaals als haar oordeel uit- spreekt, de beginseiuitspraak van het pro gram handhavemde, dat de ambtenaras alleen op grond van het aangaan van een huwelijk niet ontslagen behoort te worden. Dit werd met algemeene stemmen aange nomen. De vergadering werd tegen half 6 ge- schorst. Tijdens't feestmaal Zaterdagavond van den Vrijheidsbond in het Societeitsgebouw van de Rotterdamsche Diergaarde, heeft mr P. Rink, de plaatsvervangende voorzitter,- een telegram uit Monte Carlo van den oud-gou- verneur-generaal, mr. D. Fock voorgelezen, waarin verklaart, de benoeming tot president te aanvaarden, en waarin hij voorts den Vrij heidsbond het allerbeste toewenschte. Gedurende den maaitijd zijn nog verschil lende andere toespr'aken gehouden. Prof. Eerdman heeft onder luid applaus mr. Rink gehuldigd. De firma De Wildt te Schoonhoven heeft een groote plaquette aangeboden met de beel- tenis van wijlen mr. H. C. Dresselhuys en den secretaris, mr. G. A. Boon. Dank zij de goede zorgen der afdeeling Rotterdam, droeg zoowel de maaitijd als de daarop volgend'e gezellige bijeenkomst, waar in o.a. de nieuwste film betreffende de haven van Rotterdam vertoond werd, een allerge- noegelijkst karakter. E>e algemeene veigadering van den Vrij heidsbond in het societeitsgebouw der Rot terdamsche Diergaarde, onder voorzifter- schap van mr. P. Rink, is Zonidagmorgen voorfgezet met een huishoudelijke bijeen kornst. Des middags is de vergadering weer open- baar geworden. Mr. Kappeyne van de Coppello, voorzitter van de Centrate van jongeren in den Vrij heidsbond, wees er op, dat deze bond alleen groeien kan als hij goede financien heeft. Dit is thans niet het geval. Het doel der organt- satie van jongeren is te verzekerem, dat ook in de toekomst een liberale partij mogelijk bttijft Men sitorte daarvoor dan ook bij het hoofdbestuur de premie. Voorts moeten de jongeren een ei'gen org a an hebben, en de band met de ouderen moet versterkt worden Allen afdeelingen vroeg spr. te overwegen de mogelijkheid tot stichting van een organisa- tie van jongeren. Het woord was da am a aan mr. H. J. Knot tenbelt voor het houden van een inleiding over „De buwelijlkswetgeving". Na ged achtenwisseling bracht de voorzit ter hulde aan den inleider. Namens het hoofd bestuur stelde hij voor de volgende motie: „De algemeene vergadering van den Vnj heidsbond spreekt, in overeenstemming met den geest van zijn program, als haar oordeel uit, dat de verbetering die in de wetteli]fce re veling van het huwelijksreCht noodzakelijk is behoort te geschieden naar -het beginsel van wettelijke gelijkstelling van man en vrouw''. De vergadering vereemgde zich hiermede met algemeene stemmen. De huishoudelijike bijeenkomst werd1 daar or voortgezet. Besloten werd, het aanltal hoofdbestuurs- eden met 3 uit te breiden, zoodat er met de vacature-dr. v. d. Berg 4 plaatsen te vervulen Gekozen werden prof. dir. H. T. Colen hrander te Leiden, mr. J. Drost te Rotterdam, mr. P Droogleever Fortuyn te s-Ora-ven- hage en mevrouw Romkes-Nyhoff te Gronin- Besloten werd voorts, dat een adtviseeren- de stem in het hoofdbestuur zuilea hebben de voorzitter van de Kamerfractie, de voorzittere van de Vereenig'ing van leden van Provin ciate Staten en van gemeenteraadsleden; even- aJs de presidente van de Vrouwenigroep en je voorzitter van de Vereenigimg van jonge iiiberalen, in gevallen die op hum- organisaties setrebking hebben. De rekening en verantwoordmg van den penningmeester werd goedgekeurd. Bij de behandeling van het punt: Reorga- nisatie van het secretariaat, werd algemeen Ivswieo a&l eeti hfnw»4isdl seOJestaris tnft0+ worden aangesretd. van den honorair-secre- taris mr. G. A. Boon kon niet langer ge- vraagd worden het omvangrijke bureauwerk te ieiden; deze had bovendien te kennen ge geven, hiertoe niet meer bereid te zijn. Be sloten werd, een bezoldigden secretaris aan te stellen. Mr. G. A. Boon werd bij acclama tie tot honorair-politiek secretaris aangewe- zen. In zake de reorganisatie van het weekblad De Vrijheid" en eventueele opheffing van jrovinciale propagandabladen, werd aan het loofdbestuur opgedragen, op korten termijn een comissie te benoemen teneinde hierom- trent voorstellen aan den partijraad1 te doen. Op voorstel van dr. W. W. van der Meu- len werd besloten tot stichting van een Dres- selhuysfondls voor de liberale propaganda. Staande de vergadering werd door de aan- wezige leden reeds voor een belangrijk be- drag ingeteekend. In de huishoudelijke vergadering i| verder besproken de propaganda voor btaten- en ra.adsverkiezingen. Daarna kwam aan de orde een voorstel van de afdeeling 's-Gravenhage tot instel- ling van een commissie voor studie en ad- vies, die aan het hoofdbestuur rapport zal uitbrengen omtrent de doeltreffendste uitvoe- ring van punt 8 van het stembusprogram voor 1925, luidCndfe: Versterkiog van den band tusschen kiezer en afgevaardigdc (wij- ziging van de Kieswet, waarbij gelet zal worden op het desbeti-effende initiatiefvoor- stel van April 1925 van de Tweede Kamer fractie.) Het voorstel werd namens de afdeeling uitvierig toegelicht door jhr. mr. D. W. de Jonge. Met algemeerfe stemmen werd besloten, het oordeel der Kamerfractie te vragen, en wan- neer het aanhangige initiatief-voorstel mocht worden ingetrokken of verworpen, tot mstelling van zood'anige commissie over te gaan. Een voorstel van den Rijkskieskring Haar lem om de inning van de afdracht van con tribute aan het hoofdbestuur te doen piaats vinden door den penningmeester der centrale kiesvereenigingen werd door het hoofdbe stuur overgenomen. CLANDESTIENE JENEVER- STOKERIJ. De politie heeft een geheime distilleerderij ontdekt in een perceel aan den Zuid-Oost- Buitensingel in Den Haag. Een groote par tij gedistilleerd, een ketel met helm, een koel- vat, verschillende grondstoffen en een hoe- veelheid spiritus werden in beslag genomen. Tegen den eigenaar, P. J. M., is proces- verbaal opgemaakt. HET SPOORWEGONGELUK BIJ DE VINK. Er worden thans nog drie patienten, slachtoffers van het spoorwegongeluk nabij de Vink, in het academisch ziekenhuis te Lei den verpleegd. Hun toestand is langzamer- hand vooruitgaande, maar van geen hunner kan nog gezegd worden, wanneer hij uit het ziekenhuis zal kunnen worden ontslagen. GEZONKEN. Zondagavond is in de haven van De Lem- mer het dien dag aldaar binnengekomen tjalkschip Anna Elisabeth, schipper J. Pol, gedomineerd te Rotterdam, op reis met een lading glutenkoeken van Koog aan de Zaan naar Leeuwarden, gezonken. Het schip kon uit het vaarwater naar de Vluchthaven wor den gebracht, waar het aan den grond is ge- zet. De lading is verzekerd. BREDASCH DOKTOREN-KWESTIE. Het doktersconflict te Breda duurt nog steeds voort. Het bestuur van dc afdeeling Breda en Omstreken van de Ned Mij. tot Be- vordering der Geneeskunst maakte be- kend, dat door de leden der afdeeling geen assistentie wordt verleend of hulp wordt ver- schaft op verzoek van geneeskundige ambte- naren der gemeente. BIJZETT1NG GENERAAL VAN HEUTSZ. Wij hebben gisteren onder „tdegrammen" reeds medfedeelingen gedaan omtrent het grafmonument ter nagedactheais van gene- raal J. B. van Heutsz. De Amsterdamsche correspondent van de N. Rott. Crt. meldt hieromtrent nog nader: Het monument wordt opgericht direct ach- ter het hoofdgebouw van de Oosterbegraaf- plaats. WelliCht kan men zich een fraaier punt denken op den breed aangelegden ge- meentelijken doodenalcker, bijv. aan het einde van een statige laan, in stiiler omgeving. Maar zeker is het, dat het gedenkteeken hier zal staan op het belangrijkste punt der be- gi-aafpiaats, in het midden van de pubheke belangstelling. Een ieder zal het zien, zoo- dra hij de begraafplaats opwa-ndelt of in het hoofdgebouw vertoeft. Het monument is ontworpen door den beel-dihouwer B. Ingenhousz, in samenwer- king met den architect ir. D. Rosenberg, bei- den te 's-Gravenhage. Het zal ongeveer 3i/9 meter hoog zijn, bij een breedte van 2% meter. De grafkelder, waarin het stoffelijk overschot zal worden bijgezet, is 9 meter diep. Ter weerszijden van de bronzen deur zullen soldatenfiguren als doodenwachters geplaatst worden. De bijzetting zal een grootsche militaire pf.eehtigheicl worden. Alle wapenen, al'le mi litaire eenheden zullen een vertegenwoordi- ging zenden. Op een affuit zal het stoffelijk overschot van den landvoogd naar de Oosfer- begraafplaats worden gereden en van het in- gangshek af langs de rijen van de belang- stelenden, die uitsfuitend op vertoon van een kaart toegang zullen hebben, naar het graf worden gedragen. Als slippendragers zullen daaxbij fungceren hoogwaardigheidsbeklee- ders van geflijken of ongeveer gelijken rang als de o-verledtene beWeedde. ROOFOVERVAL IN EEN KAPITEINSHUT. Gistermorgen, om halfvijf werd de Ita- liaansche kapitein, D. C. aan boord van het Italiaansche schip Angelo Brunetti, liggende bij het terrein van Swarttouw aan de Waal- haven, Noordzijde te Rotterdam gewekt door rumoer in zijn kajuit. Hij stak licfat aan en zag toen twee man nen, die bezig waren in te breken in zijn ka juit. Een hunner bevond zich reeds binnen, terwijl de tweede juist pogingen aanwendde om in de hut door te dringen. De kapitein sprong uit zijn kajuit en pakte den eersten indringer beet, doch de ander gaf hem met den kolf van een pistool zulk een siag in het gelaat, dat hij omver fuimercte en bewusteloos bleef liggen. Hij zag alleen nog, dat de tweede indringer naar een kast liep en een kistje wegnam. Het rumoer trok de aandacht van den eer sten officier en een matroos, vertelt de Crt. Toen dezen evenwel bij.de kapiteinshut kwa- rnen, verdwen-en de indringers juist over de loopplank aan den wal. Het kistje, waarin veertig mark en een zwartlederen portefeuille met scheepspapieren waren geborgen is later ledig teruggevonden. De scheepspapieren weraen hedenmiddag ontdekt op het terrein van Swarttouw. Daar kapitein D. C. ernstige wonden aan het gelaat had bekomen, werd geneeskundige hulp ontboden. De politie heeft nog getracnt met behulp van honden de indringers op te sporen, dbch dit leverdte geen resultaat op. EEN NIEUW BEDRIJF IN HOLLAND. Zilvervos, wat is eigenlijk een Zilvervos zullen de meesten onzer lezers vragen. De Zilvervos zullen de meesten Uwer nog nooit gezien, wellicht nog nooit van gehoord heb ben, en indien ooze lezers misschien iets daarva-n mochten weten, dan nog slechts door de Dagbladen van Holland, welke de laatste dagen eenige melding hiervan ma- ken. De Zilvervos dan heet eigenlijk Zilver Zwartvos, zij is van Canadeeschen oorsprong de drager van de edelste en ddurste pels der wereld, de pels bij uitnemendheid. Oorspron- kelijk stamt zij af van de Roode Vos, maar in die natuur kwamen onder de in het wild levende dieren enkele exemplaren voor die men om hun kleur Zilvervos noemde. Deze waren echter niet zooals wij; de'ze thans de Zilvervos noemen. Voor zulke in het wild voorkomende dieren werd een prijs betaald waarover wij alien ons hoofd zullen schudden. Er werd dan ook een geweldige jacht op deze dieren gemaakt omdat, indien een jager slechts eenmaal een Zilvervos kon machtig worden, hij voor een geruimen tijd brood op tafel had. Door die schrikbarende jacht werden deze zeldzame dieren bijna geheel uitgeroeid, niemand'dacht er echter aan om deze dieren in gevangen- schap voort te teelen; wel werd in de zomet- maanden een enkel exemplaar in vallen ge- vangen en deze dan gehouden tot zij een goede pels hadden, maar dan werd spoedig dat dier verkocht gezien d:e aantrekkelijke somme gelds, totdat in het jaar 1887 twee jagers op het idee kwamen deze dure dieren in gevangenschap voort te teelen. Deze ja gers waren de heeren Dalton en Qui ten. De eerste pogingen gingen echter'niet voor den wind; toch hielden zij met energie vast totdat ook een derde jager zich hierbij inte- ressecrdc. Zij sloten met hun drieen een Ring in het strengste geheim; niemand mocht we ten wat daar in een kfein plaatsje in Canada afspeelde. De slechte pelsen werden verkocht en dfe mooiste dieren behield men. Het bleef alles geheim totdat een der drie aan een neef een paar Zilvervossen verkocht. Hiermee was dus de Ring verbroken en voor het pu- bliek geen geheim meer. Als een snelloopend vuurtje ging dit alles in het rond. De eerste paren werden aanvankelijk verkocht voor prijzen van 5000 dollar, doch ras waren deze prijzen verdubbeid en stegen zelfs tot gekke prijzen van 25000 dollar voor een enkel paar. Zelfs wordt melding gemaakt dat een zeldzaam mooi paar verkocht werd voor 35000 dollar. Zoo werden arme jagers tot millionnairs. Als paddestoelen verrezen nu de Zilvervos- farmen uit den grond en een ieder dacht in een enkele d!ag millionnair te zullen zijn, door verschillende kruisingen echter kwam minderwaardig goed aan de markt en zoo sterk de prijzen waren opgeloopen nog vlug- ger gingen zij naar den kelder. In het U alien welbckende jaar 1914 kwam een algeheele ommekeer in de bedtijven. Al leen die Farmen welke nog goed materiaal hadden, konden zich staande houden, an- deren verdwenen. Alles kwam toen betrekke- lijk in goede handten, doch door de steeds stijgende pelsprijzen komen ook nu in Cana da en Amerika weer echte knoeiers voor den dag. Zoo bezit b.v. alleen Amerika over de 2000 farmen. Niet alien leveren echter goede dieren en pelsen. Hoezeer dit nieuwe bedrijr voor Holland nieuw is zoo oud is het dus reeds voor Canada. Dat er voor dit bedrijf interesse bestaat kan slechts met een enkelen naam te noemen bevestigd worden. Zoo is de heer Henri Ford, de Autokoning, zelf geinteresseerd alsook M. Robert Langsing vroeger Minister der U.S.A., M. J. Pierpont Morgan, de groote millionair. Ook in ons kleine Holland zijn reeds zeer hoogstaande personen bezig een farm te stichten. Bovenstaande is dus ge- schiedenis. Voor enkele diagen terug, zoo meldt men ons, hebben de heeren Piet Have naar en A. Klapwijk te Rodenrijs enkele Zilvervossen geimporteerd. Zij beroepen er zich op prima uitgelezen dieren te bezitten. Niet alleen Holland heeft geimporteerd, reeds jaren is men onderhands bezig te Lon- den, Engeland en Zwitserland en bijna alle landen van Europa waar de zaken zeer rendabel worden genoemd. Ons klimaat is uiterst geschikt voor de Zilvervos gerekend naar de uitkomsten welke men rondom Lon den heeft. Op de laatste veiling te Londen werden de pelsen verkocht, welke in Londen gefokt waren voor 1008 gulden per stuk. De heeren Havenaar en Klapwijk deelden ons nog mede dat zijn gaarne bereid zijn nadere inlichtingen te verstrekken. Bezoeken kunnen echter alleen in uiterste gevallen worden af- gewacht daar de dieren eerst in Augustus kunnen bezichtigd worden. EEN KLUWEN ADDERS. Toen de arbeiders bij Eystert een sloot aan het uitdiepen waren en een dijk aan het ma- ken, kwamen bij het graven plotseling eenige tientallen adders te voorschijn, die als een kluwen opgerold waren. De arbeiders ondervond'en geen overlast van de slangen, die totaat verstijfd waren Onnoodig te zeggen, dat de diercji onipiddel- lijk werden afgemaakt. ERNSTIG ONGELUK. Op dfe Westermarkt te Amsterdam is Za terd'agmiddag te ongeveer half vijf een ern- stig oogeluk gebeurd. Een ongeveer 45-jarige boekdrukkerspatroon, die daar ter plaatse op de fiets tusschen twee trams doorreed, werd gegrepen door de Sloterdijker tram, die hij niet had gezien. De man werd ongeveer 8 M i ver nieegesleept. De tram moest worden op- gevtjzera: om den emsti'g gewonrfe onder den rersTe netracnten om lien m staat te steTTen wagen vandaan te halen. Door den G. G. en G. D. werd hij naar het Binnengasthuis ververd, waar hij kort daarna overleed. UITSLAG VEILING. Bij opbod gehouden ten overstaan van dten notaris Mr. A. P. H. de Lange op 8 Januari 1927, van 1. Den Kraspolder, onder de gemeente Oudorp, aan den Geestmerambachtsdijk, na bij den Schermerweg, te zamen groot 9.22.27 H.A. in de navolgende perceelen: 1. Huis, schuur, erf, ierkelder en bouwland, 1 19.50 H.A. 4485 2. Weiland en kade 2.36.70 H.A. /4970.70; 3. Bouwland en kade 0 89.90 H.A. 1780.02 4. Weiland 2.67.40 H.A 5134.08; 5. Weiland en kade 2.05.20 H.A. 4021.92. Bij elk dezer perceelen behoort 1/5 onver- deeld, in dfen watermolen. Te zamen 20391.72. 2. Een kavel bouwland met elf en boom gaard aan de Zuidervaart, in de Schermeer, nabij den Eh'iehuizerweg, gemeente Akersloot, samen groot 10.76.60 H.A. in de navolgende perceelen: 6. Erf en boomgaard 0.69.70 H A. 1300; 7. Bouwland 2.91.50 H.A. 6383.85 8. Bouwland 3.61.60 H.A. 7503.20 9. Bouwland 3.53.80 H.A. 7005.24. Te zamen 22192.29 De afslag en combinatien blijven bepaald op Zaterdag 15 Januari 1927 des morgens elf uur, in het cafe Central, aan dfe Nieuwe- sloot te Alkmaar. i Buck Thornton, de cowboy-reus, door Jackson Gregory. Uitgave J. Philip Kruseman te's Graven- hage. Alweer een bosk van den' uitgever Kruse man, dat ongetwijfecd opgang zal maken. Het is een echt Wild-West verhaal, een ge- schreven film als het ware, met een held en een heldin. Dfe heldin l'honneur aux dames! is de lieftallige Winifred Waverly; de held: de reus Buck Thornton, rancher van zijn be- roep, een eerlijke rechtgeaarde kerel ails er geen tweede bestaat. In de ruwe streek waar het verhaal s-peelt, is de schrik van de omgeving een brutaEe, gemaskerdfe bandiet van enorme lengte, die postwagens overvalt en hereoft, veediefstal- ien en andere dieverijen pleegt, enz. en als het zoo uitkomt evenmin voor een moord terugdeinst. A1 spoedig wordt Buck Thornton aange- zicn voor den bandiet, te meer daar deze niet alleen een reusachtige lengte heeft, maar wiens kleeding bovendien tot in details over- eenkomt met dien van den cnbekendtn moor- denaar en roover. Ten slotte heeft hij zich nog eerst kortgeleden in de streek gevestigd. Het hierboven bedoelde meisjc gelooft aan vankelijk niet, dat Buck en de cnbekende een en dezelfde persoon zouden zijn, doch ails zij tenslotte zelf onder de streken van den bandiet te lijden heeft, verdwijnl haar twijfel en werkt zij medfe aan het plan van haar oorni, Henry Pollard, den cheriff Cole Dalton, en een zekeren Ben Broderick, een heerachtig type, om Thomston te ontmaskeren. Voor het echter zoover is doet Winifred de gelukkige ontdekking, dat de ware ban- diet een paar centimeter korter moet zijn dan Buck Thornton. Het slot laat zich dan ge- makkelijk raden. Winifred verwittigt Thorn ton, wien zij in waarheid liefhad, al wilde zij het zichzelf nog niet bekennen, dat Ben Broderick de misdadiger is en dat zijn Buck's leven in groot gevaar verkeert. Dan komt spoedig de ontknooping. Ben Broderick wordt ontmaskerd en met hem zijn bondgenooten o. a.: Henry Pollard, eu de sheriff Cole Dalton. De laatste blijkt de zid van de betide te zijn en een door de justitife iang gezocht misdadiger. De schrijver vermeldlt niet, dat Buck en Winifred elkaar eeuwig trouw beloofden, maar men behceft heusch niet zoo scherpzin- nig te zijn, om dat te raden. Jack Gregory, de auteur, heeft met dit boek de litteratuui" van dit genre uitgebreid met een uitstekend werk, dat, hoewel het een verhaal is van ruwe personen en ruwe zeden, nochtans niet ruw is. Integendeelhet is in beschaafden trant geschreven en is in zijn soort een der beste boeken. Geen wonder dan ook, dat in Amerika reeds het 85ste d'uizend- tal er van verscheen. De spanning wordt van de eerste tot dfe laatste bladzijde gaamde gehouden en hoe het zal eindigen weet men niet voor men aan het eind is. Henriette Rappard maakte een alleszins te loven vertaling. Gh. op de vrije markt naar een betrekkipg te din- gen, welke zij zelf het meest geschikt achten." Het blad bevat verder de gewone onderwijs- rubrieken voor schippers en machinisten (mo- tordrijvers) bij de binnenvaart, mededeelin- gen omtrent het radio-vakonderwijs voor de binnenvaart, een rubriek watersport en be- richten op scheepvaart- en scheepsbouwge- bied. t] ,flova". Ellermann's Nieuw Magazine. Het Januari-nummer mag zich weer laten zien, het geeft weer vele verhalen, elk wat wils. Na een meuwjaarsgroet van G. H. Priem aan de lezers en lezeressen (bij een chineesch plaat- je) schrijft W. S. over den oorsprong van den Nieuwjaarswensch van Thomasvaer en Pietemel. Met de opname van twee novel 1 en wordt een begin gemaakt met de aangekon- digde prijsvraag. De andere verhaal^'es vol- gen. De lezers kennen ze punten toe en naar het aantal daarvan wordt de prijs bepaald. We vinden in dit no. het vervolg van „De weg der misdaad", door no. 95. In ,/Het Ka rakter der sterren" worden dezen keer ge noemd de menschen, geboren tusschen °22 Dec. en 20 Jan. „De Dans" is een zeer le- zenswaardig artikel over den dans en het dansen (met tal van platen). De bekende folklorist D. J. van der Ven schrijft „Vaa ouderwetsche vrijage op het boerenland", zooals 3it in verschillende streken hier te lande en in het buitenland bestaat of heeft bestaan. Tom Ajam schrijft een verhaal van een heldhaftigen Hol lander aan boord van een schip, ter wijl John Mackie een geschieden is uit de oerwouden vertelt. Mevr. Reijneke van Stuwe vervolgt hare rubriek „Het eeuwig vrouwe- lijke", ir. H. Zoetelief Norman schrijft weer over de automobiel en het automobielisme. Verder nog verschillende andere verhalen, anecdotes en de rubriek „Dammen, schaken, Bridge". Buiten den tekst v/eer eenige mooie foto's van filmsterren en een gekleurde plaat „De morgen na den Charleston" (een vloer vol alter lei kleine verloren voorwerpen). OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT 'T VORIGE NUMMER. Voor grooteren. 1. Boedapest. Pad, Soest, poets, pas, bed. 2. Je moet die zes boeken laten inbinden. (Dieze). In het nieuwe huis krijgen wij tien kamers. (Amer). De knecht had het ream steltig vergeten te sluiten. (Amstel). De nieuwe emmers waren slecht geverfd. (Eem), Moet de boer eggen of ploegen vandaagr (Regge). 3. d o g n tend k e r 1 Dordogne. Vrijdag is „De Binnenvaart"het officieel orgaan van het Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart, voor de eerste maal als weekblad verschenen. Gedurende de afgeloopen negen jaargangen verscheen het blad aanvankelijk eenmaal en later tweemaal per maand. De tiende jaargang wordt begonnen met een serie artikelen over „De Zuiderzeevisschers en de drooglegging." De schrijver van het eerste artikel stelt de vraag „Wat moet er gedaan worden voor de visschers van de Zuiderzee als de dijk tus schen Wieringen en Piaam gelegd is en het hun onmogelijk gemaakt is hun bedrijf verder uit te oefenen?" Na een overzicht te hebben van de levens- omstandigheden van hen „wien het bedrijf, waarin ze als kinderen zijn opgevoed, waarin /ader en grootvader hun brood1 hebben ver- diend, onmogelijk wordt gemaakt, vervolgt de schrijver: „Val al deze toestanden zich volkomen be- wust, heeft het Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart zijn organisatie ter beschikking ge- steld. Wij willen dfe visschers helpen zich te bekwamen in een vak naar keuze, wij kunnen hun onderricht geven als ze zich voor de bin nenvaart willen bekwamen. Ook willen wij de visschers voorlichting geven bij het aanvaar den van een andere be trekking, wij willen hen helpen, wanneer ze elders werkzaam zijn. Meer moet men van ons niet verwachtenwij kunnen natuurlijk geen arbeid voor hen schep- pen; daar zijn andere organen en middelen voor noodig. De visschers van de Zuiderzee kunnen op ons rekenen;- wij zullen het uit- 2. 3. Dor O c h R u i Dad O a s e Gal N a E Verbena. Voor kleineren. Loop, graaf; loopgraaf. De Klomp. Gouden, regen, goudenregen. Met veei misbaar en drukte kwam 1»Q de kamer binnenstormen. (arend). In die val kunnen nooit muizen komen. (valk). Je draagt je ta9Ch op een eigenaardige manier. (hop). Ik timmer efken dag in mijn vrijen tijd. (merel). Het kind kwam u schoorvoetend tege- moet. (musch). OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. Mijn geheel is een bekend spreekwoord, dat met 6 woorden of 26 letters ge schreven wordt. 7, 6. 8, 9 is niet warm en niet koud. Een 24, 11, 15, 14, 19, 7 is een kleeding- stuik. 4, 5, 16, 7, 7, 1 is een stad in Overijssel. Een 22, 5, 12, 7, 8, 9 is een vogeltje. 17, 2, 3, 14 is een stad in Belgie. 18, 26, 16, 20, 21 is een kleur. 13, 6, 14, 23, 25. 3 ;s een grondsfof, waar- van o.a. kleeren vervaardigd worden, De 4, 16, 10, 20, 26 is een jaargetijde. Ik ben een stad in Duitsch'snd, die met 6 tetters geschreven wordt. Verander mijn vierde letter en ilk word zoowel in groote als kleine huizen gevonden. Vul in deze 16 vakjes 2A2E2I2L2M 1N2T3Z zo® in, dat je an links naar rechts en van boven naar beneden leest: 1° een riviervisch. 2° een werelddeel. 3° iets dat diemt om te bidden of te ver- sieren. 4° een stad bekend uit den oorlog van '70'71. 4. Welk dorp in de prov. Utrecht kun je maken van-: den val e r Voor kleineren. 1. Mijn eerste is een kliniker, mijtn tweede is een werkwoord, dat met 3 letters ge schreven wordt en mijn geheel is een zure vloeistof. 2. Verborgen meisjesnamen. In het bosch was het somiber; 'f had dan ook geweld'ig geregend. Deze stoelen staan niemand in den weg. Heeft Papa u laatst niet beloofd, jpet o naar den Heldfer te gaan? Wij kwamen te laat; veel zagen wij tnei meer van den brand. 3. Met kl loop ik, met vl zweef of val ik, me< bl brand ik en met si word ik gediron- ken. 4. Welk gewicht wordt, als men er £6n let ter v6or plaatst, iets heel zachts? -i ergxi.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 8