FroviwcSaal nieuws over fn den loop dezer week mededeeling zai .worden gedaan. De reeders heboen voorgesteld, wanneer overeenstemming zal zijn bereikt, een collec- tief contract af te sluitcn voor den duur van twee jaar. ADVOCAAT-GENERAAL BIJ DEN HGOGEN RAAD. Bij Kon. besluit is, zooals wij gister reeds onder de telegrammen vermeldde, benoemd, als advocaat-generaal.bij den Hoogen Raad dr Nederlanden mr. W. J. Berger, thans rechter in de rechtbank te's Gravenhage. De heer Berger is in 1883 te Venlo geboren. Na in 1907 aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam te zijn gepromoveerd, is hij eerst eenigen tijd werkzaam geweest aan het departement van Justitie. Den 17den Juni '12 werd hij benoemd tot substituut-griffier bij de rechtbank te Rotterdam. Dit ambt verwis- selde hij in mei '16 met dat van rechter in de rechtbank te Breda. Na deze rechterlijke be- trekking gedurende ongeveer drie jaar te heb- ben vervuld, werd mr. Berger den lOden Maart 1919 benoemd tot rechter in de Haag- sche rechtbank, waarbij hij laatstelijk zitting had in de civiele kamer. HET COMMUNISME. Uit Batavia wordt d.d. 12 Januari door Aneta gemeld: De communisten pasten bij hun terreur-sys- teem in de Ommelanden van Padang de vol gende methode toe. Twee partijen, die ieder onderverdeeld waren, hebben maandeniang kaarten voor de P(artij) K(ommunist) I(indo nesia) verkocht. De leiders van de ondtersec- ties genoten een tiende gedeelte van de entrees en de contributies. De rest werd via tallooze sectieleiders naar de hoofdleiders gezonden. In totaal zijn er duizenden ontvangen. De hoofdleider Sigatei terroriseerde niet persoon- lijk, hij trachtfe sympathie te winnen. Er zijn thans duizenden roode kaarten ingeleverd. De landvoogd heeft telegrafisch den resi dent van Padang verzocht, het spoorwegper- soneel hulde te bmigen voor zijn gedrag en houding tijderis de gepasseerde moeilijke da- gen. Uit Padang wordt gemeld: De twaalf brigades marechaussee van Java zijn hier onder de grootste belangstelling aangekomen. Zij zijn bestemd voor Padang, Padang-Pandjang en Fort-de-Kock. De speciale correspondent van Aneta meldt uit Sawah loento het volgende: Alle hoofdleiders zijn gevangen of ge- dood, met uitzondering van Taib. Het ge- vaar voor verdere aanslagen is gewcken Het treinverkeer via Siloengkantg naar Moea ra-Kelaban wordt door inilitairen bewaakt, aaragezien wraakneming van kleine benden niet uitgestoten wordt geacht De tunnel bij Sawahloento wordt zeer scherp bewaakt. Sawahiloento is omringd door miilitairen en politieposten. Het autoverkeer is des avonds verboden. Ik doorkruiste het geheele v-erzetsgebied, alles is rustig. in het So-losche wordt de veld- arbeid gewoon verricht. Siloengakang is uitgestorven Moeara-Kelaban is zeer rus- tig. Padang-Siboesoek en Tandjong-Campa- loe zijn verlaten. In totaal zijn 900 personen gearresteerd. Moearo. een beiangrijk knoop- punt voor Djambi, is nagenoeg zonder ver- keer. De stemming Glider de Europeanen te Sa wahloento is zeer rustig, opgewekter en min der geprikkeld dan te Padang. Over het sneuvelen van luitenant Simons kan nog het volgende worden vermeld: De auto, waarin luitenant Simons zat, werd gesommeerd halt te houden. Hij meende met poliitie te doen te hebbeni, waarom hij uit den auto stapte, doch toen hij bemerkte, dat hij verzetsiieden voor zich had, sommeerde hij hen zich over te geven. Op hetzelfde oogen- blik werd een salvo gelost, waardoor luite nant Simons doodelijk getroffen werd. Omtrent den moord op den wegbaas van den waterstaat Leurs te Siloengkang kan het onderstaande worden medegedeeld Honderden communisten, onder aanvoe- ring van Salim, die gekleed was in een oude officiersuniform. versierd met veel rood, kwa- tnen aanzetten. De troepen droegen voor een deel roode hemden, alien hadd^n een band aan, versierd met de Sovjet-emblemen Zij passerden na den aanval op het station het huis van Leurs, die vader is van vijf jonge kinderen. Op de vraag wat zij van plan waren, werd hem geantwoord. dat men hem witde ver- moorden: hij moest zich op de eeuwigheid voorbereiden. Leurs antwoordde, dat hij zich zou overgeven,. indien ziin vrouw en kinde ren gespaard bleven. wat de misdadigers be- 1 oof den. Leurs ginig daarop naar buiten, waar hii dadelrk. doorzcefd met kogels, neerzonk. De moordenaars dwongen de vrouw bij het afmaken van haar echtgenoot tegenwoordig te ziin. Nadat hii was neergeschofen werd Leurs met klewangs beweiikt. De assisfent- resident Kars-en ootze'te de weduwe en wee- zen na een gevecht. waarbii de communisten 21 dooden kregen. 60 werden gevangen ge- nomen Naar het Nieuws van den Dag v. N.-I. meldt, werd de Amboineesche korporaal Lohanuioessy, die toevallig met jachtverlof te (Moeara-Kelaban in de buurt van de gevan- genis vertoefde. aangevallen door eenige tientallen communisten, die uit auto's kwa- inen. Hij opende een snelvuur in zulk een tempo, dat de aanvallers afdropen. omdat zij tneenden een brigade voor zich te hebben. SPIRITUS SMOKKELEN. Aan het Hoomschediep te Groningen is in het schip van F O., 1470 liter spiritus in be- s'ag genomen. Het schip is in de Ooster- haven aldaar aan de ketting gelegd. Ten huize van S. in de Leeuwerikstraat te Groningen hebben belastingambtenaren een distilleertoestel in beslag genomen. N1EUWE SCHENKING VAN DR HOFS1EDE DE GROOT. Dr. C. Hotstede de Groot te 's-Gravenhage heeft ter gelegenheid van het 300-jarig be- staan der Rijksuniversiteit te Groningen in 1924 aan de gemeente Groningen een be- langrijike verzameling schilderijen en teeke- ningen ten geschenke gegeven. Thans heeft hij te k'mnen gegeven. dat hij deze verzame ling wenscht aan te vufflen met een schilderij van den Haariemschen schilder WiWem Qaesz Heda. voorst^llende een sfrWeven op doek. een schilderstuikje van Meindert Hobbema, voorstelltnae een poomrijk landschap (op paneel) en tien penteekeninigen van Rem brandt. ONZE BANKBILJETTEN. Naar het Utr. Dgbl. vemeemt, zuller. de bankbi'ljetten van f 40 en f 60 meitertijd vervallen, en nog een nieuw bfljet van f 50 worden itigevoerd. Hiermee in verband staat de inivoeriog van biljetten van f 20. ERNSTIG ONGELUK. Gistermiddag is te Amsterdam op den Dam de 35-jarige heer J. H. M. Spaan, d'irec- teur van het bijkantoor van de, Incassobank op het Damrak, die op een rijwiel zat, tus- schen twee voertuigen bekneld geraakt en enkele oogenblilkken later overieden. Op den Dam reed, komende van de rich- ting Rokin, een vradhtwagen, beiaden met bat ken. Het paard was op hoi gestagen en daardoor was het voor den koetsier onmo- gelijk, op de stopseinen te letten. Het hoi- lende paard sloeg links af, in de richting Mo- zes en Aaronstraat. Van het Damrak kwam een postwagen, eveneens met een paard bespannen, aanrij- den. De kider van het bankikantoor reed naast dit postvoertuig. Door de onberekenbare bewegingen van het hollende paard slingerde de wagen met hout langs de postkar. De wielrijder zat tus- schen de beide voertuigen bekneld Nadat de houtwagen nog een eind was doorgere- den het paard was door den schok tot kalmte gekomen, werd de ongelulkkige op- genomen en een cafe binnengedragen Spoe- dig overleed hij. Het stoffelijk overschot is naar het Binnengasthuis overgebracht. De beide koetsier ziin ongedeerd gebk- ven. Van den poistwagen is een as gebrohen. NATIONALE BOEREN- ONDERLINGE. De algemeene vergaderig der bedrijfsver- eeniging „Nationak Boeren Onderlinge" had 11 Januari 1927 p.aats in hotel ,,1'Eu- rope" te Utrecht, onder voorzitterschap van den heer T. van Delden te Terwolde (Old.). Directeur is de heer H. Zeeman te Alkmaar. Nadat de voorzitter de talrijke afgevaar- digden, welke uit alle deelen van het land waren opgekomen, wclkom had geheeten, wees hij met voldbening op de gunstige re- suitaten, welke cnze verteniging in het afge- loopen jaar had bereikt. Doordat het aantal ernstige ottgevallen bij onze led'en het normale niet te boven was ge- gaan, kon onze financieele positie dusdanig verst-rkt worden, dat zonder zorg eenige moeilijke jaren kunnen worden getroseerd. Echter niet alleen financieel, maar ook in an- der opzicht mag het afgeloopen jaar gunstig worden genoemd. Door haar eenvoud in wer- ken en door haar viotte en coulante afwikke- ling van zaken, geniet de vereeniging een gunstige reputaiie bij werkgevers en werk- nemers, alsmede bij autoriteiten, welke bij de uitvoering der Land- en Tuinbouwongeval- lenwet zijn geinteresseerd. Nadat de voorzit ter de vergadering geopend had verklaard, werden d!e notulen onveranderd vastgesteld. Uit het jaarverslag en de balans en ver- lies- en winstrekening stippen wij het vol gende aan. De vereeniging telde op 30 April 1926, 7008 leden, verdeeld over 32 afdeelingen, met een totaal verzekerd jaarloon van 14.294.081,44. Het aantal gevallen waar bij schadeloosstelling en geneeskundige be- handeling werd verieend was 1142. Dit aantal betreft niet alleen ongevallen, maar ook bedrijfsziekifn en zonnesteekgevallen, welke op gelijken voet behandeld1 worden als bedrijfsongevallen. In drie gevallen werd schadeloosstelling verstrekt terzake van wettelijke aanspraak tegenover derden. 1066 getroffenen waren binnen 42 dagen hersteld, zoodat de kosten van uitkeeringen en genees kundige behandeling hiervoor kwamen ten laste der afdeelingen, hetgeen van deze een uitgaaf vorderde van 51.439.68. Aan 70 getroffenen, welke na den 42sten dag nog niet hersteld waren, werd ten laste der Hoofdvereeniging een rente toegekend, ter- wijl ook de geneeskundige behandeling na den 42sten dag voor hare rekening kwam, benevens de gevolgen van zes ongevallen met doodelijken afloop, onder welke een ge- val van hitteberoerte, De verlies- en winstrekening geeft met in- begrip van verschillende reserveeringen en afschrijvingen een bedrag aan van 96.284.18. Hiervoor moest door de afdee lingen aan premien worden opgebracht een bedrag van 90.190.72 gebaseerd op een omslag voor landbouw als hoofdgroep van 6.50 per 1000.loon. De balans sluit in debet en credit met een bedrag van 329.836.69 waaronder een ei- fectenbezit van 167.367.50. De financieele commissie bestaande uit de heeren A. C. de Oude te Zierikzee, J. D. A'- derkamp te Werven en C. P. Beyen te Ben- schop, bracht bij monde van laatetgenoemae verslag uit. Het deed hen genoegen te mo- gen constateeren, dat zij de boekhouding en bescheiden in orde haddten bevonden. De ad- ministratie werd overzichtelijk gevoerd en gezien het resultant dat, niettegenstaande de bijdrage aan de hoofdvereeniging bijna 20 lager wa6 dan vorige jaren, verschil lende reserves gevormd waren, maar boven- al, dat de reserves voor nog loopende en d'efinitieve renten, ook van vorige jaren, wa ren omgezet van een 5 in een 4 grond- slag, waren zij overtuigd dat de zaak met goed beleid gevoerd werd. Zij stelden dan ook voor de rekening en balans vast te stel- len en bestuur en directie te dechargeeren voor het door hen gevoerde beheer, met welk voorstel de vergadering accoord grog. De heer Schaap van Dubbeldam wenschte het bestuur een woord van hulde te brengen voor het door haar indertijd genomen initia- tief om pogingen aan te wen den, te voorko- men, dat een ontwerp van wetswijziging zou worden aangenomen, volgens hetwelk de Rijksverzekeringsbank als bijdrage in de kosten van administratie, het vijfvoudige van het thans bij de Wet bepaaldfe bedrag van de bedrijfsvereenigingen zou kunnen vorderen. Hoewel deze verhooging, volgens sprekers overtuiging een niet te verdedigen belasting zou beteekenen voor den boerenstand, had de Landbouw Onderiinge daaraan niet wil- len mediewerken. Wei had deze onlangs in een adres ook haar bezwaren tegen deze wetswijziging kenbaar gemaakt, maar het groote gehaar in haar jongste P. O. C. blaadje achtte spreker misplaatst, want had Een paar korreltjes zand In de kogellagers van een madilne veroor- zaken bedrljfsstorlngen. In de weefsels bij de gewriditen van Uw lichaam kunnen zich evengoed onzuiverheden vastzeften. Het zijn de urine-zouten van de Jlcht, die vreeselijke pijnen veroorzaken. Aspirin-Tabletten J&ay*," geven direct opluchting tetwijl ze aan het verwijderen der zouten deelnemen en de pijn daar door laten verdwijnen. Lei U er op, dat U de ediie Aipirin-Tableiien„<3ojKV"ver- Mwp| krijgt, kenbaar aan het „Qayer"-krui« en den oranje band. prijs 75 cts. niet de N. B. O. in samenwerking met eenige andere Bedrijfsvereeniging in dit verband een doeltreffende actie ontwikkedl, dan was vrij zeker dit ontwerp reeds lang tot Wet verheven, voor de Landbouw Onderlinge be- doeld adres verzond. Hij achtte daarom een woord van waardeering aan het bestuur na- mens den geheelen boerenstand zeker op zijn plaats. Met deze wooiden betuigde de ver gadering spontaap haar instemming. Op voorstel van de financieele commissie werd de heer H. J. Wegerif te Amsterdam wederom tot accountant benoemd. Hckozen werden als lid van het bestuur de heer T. Popnia te Bolsward' en als plaats- vervangend bestuurslid de heer D. Janse te Werkendam. Tot lid der financieele commissie werd in plaats van den heer A. C. de Oude, welke niet herkiesbaar was, gekozen de heer C. Knigge te Wilnis. Tot leden van de commissie van geschillen zullen wederom worden aangezocht de hee ren Mr. A. T. Vos te Appingedam, J. F. Massink te Brummen en H. Eisma te Bolsward. Op voorstel van het bestuur werd fcesloten een ziekteverzekering te stichten waaraan de leden niet alleen voor hun personeel, maar ook voor zichzelf en inwonende kinderen kunnen deelnemen. Eveneens op voorstel van het bestuur be- sloot de vergadering in samenwerking met het Onderling Boeren Verzekeringsfonds te Leeuwarden voor de leden de gelegenheid te openen, bij de N. B. O. een pensioen- of gemengde verzekering op het leven te kunnen sluiten. Een voorstel der afdieeling Kethel/ Spaland om door bet vormen van kringen meer onderling contact met naburige afdee lingen te scheppen, kon geen meerderheid ver werven. Het bestuursvoorstel om de nog in porte- feuille zijnde obligatien niet voor uitgifte te bestemmen, maar te vernietigen, werd zon der stemming aangenomen. De voorzitter dankte de afgevaard'igden en belangstellenden voor de aangename sa menwerking, wekte de aanwezigen op de le den te wijzen op het bclang, voor zichzelf en voor thun in het bedrijf werkzaam zijnde kinderen, deel te nemen in de Vrijwillige verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, benevens door deel te nemen in de pensioen- of levensverzekering, zichzelf en hun gezin voor den ouden dag te verzor- gen. Spreker was overtuigd', dat waar ook hier door onderlinge samenwerking, de pre mie geheel ten goede kwam aan de verzeker- de zelf, een verzekering bij de N. B. O. voor den boerenstand de aangewezen verzekering zou zijn. Na deze opwekking sloot spreker de vergadering. DE OPZIENBARENDE ARRESTATIES. Reeds is gemeld, dat vermoed' werd, dat een deel van de sieraden., welke in de woning van dan agent Br., aan het Reigerspad te Rot terdam, Zondagavond in beslag zijn genomen, afkomstig is van een inbraak, welke 21 No vember 1926 gepleegd is te Vlaardingen bij mevrouw Van Leeuwen, aan den Schiedaai- schen Weg Dit vermoeden is, naar de N. Rott. Crt. meldt, juist gebleken. Onder de vele in beslag genomen voorwerpen bevonden zich een zware goudeti schakelarmband, welke f 850 waard is, een gouden slangen- armband, een gouden damesring met dia- mant, een gouden heerendasspeld met bril- jant, een gouden blousespeld met parel, twee gouden halskettingen, een gouden dameshor- loge,'een gouden damesring, een gouden scualmketting, een kamee in goud gevat, een gouden broche met granaat, een gouden broche met 9 diamantjes, een gouden potlood, een aantcjL gouden hangers, een paar breede zilvercn armbanden, een gouden Zeeuwsche broche en een gouden dasspeld. Deze voor werpen zijn nu alle herkend als afkomstig te zijn van de inbraak te Vlaardingen. Voorts is er onder de voorwerpen, welke herkend zijn als afkomstig van de inbraken te Hille- gersberg, nog een paarlen collier, dat onge veer 1000 waard is. Dinsd'agavond zijn op drie plaatsen in de stad nog in beslag genomen een gouden broche, een gouden horlogeketting en een goudenarmband, welke voorwerpen alle van misdrijf afkomstig zijn en door de aangehou- denen zijn verhandeld. In hoeverre deze personen debet zijn aan de inbraken, of dat zij als helers hun bemiddeling hebben ver ieend, is nog niet uitgemaakt. De politie heeft in verband met deze zaken nu nog aangehouden den 23-jarigen W. T. Het onderzoek wordt nog steeds voortge- zet. WEER EEN INBRAAK BIJ DE FIRMA AMELING MERKES. De inbrekers biijken het den laatsten tijd wel voorzien te hebben op den goudsmids- winkel van de firma Ameling Merkes, aan den Goudschen Weg 168b te Rotterdam. In den nacht van 29 op 30 December is de geruchtmakedne inbraak gepleegd, waarbij toen voor ongeveer j lu.Obu aan goudeci sieraden is gestolen. Gisteren is gemeld, op welke wijze de in brekers zich den toeganjj tot den winkel had- den verschaft, en hoe het onderzoek naar de vermoedelijke daders of de helers vam het ge stolen goed heeft geleid tot de opzienbarende arrestatie van o. a. een agent van politie en cen ontslagen agent Dinsdagavond is voorts gemeld, dat, voor zoover is gebleken, de aaogehoudenen wel een groote partij van misdirijf afkomstige, vooral gouden voorwerpen in hun bezit heb ben gehad en verhandeld, maar dat het, naar uit het voortgezette onderzoek bleek, nog niet zeker is, dat zij ook lets uitstaande hebben met de groote inbraak bij de firma Ameling Merkes. Dinsdagnacht hebben dieven opnieuw hun slag gestagen bij genoemde firma. Uit de uitstalkast en uit vitrines is een heel groot aantal gouden voorwerpen en edeCgesteentcn gestolen, voor een waarde van duizenden en duizenden guldens De inventarisatie is nog niet voltooid, zoodat het juiste bedrag nog niet kan worden genoemdl. Gistermorgen werd, naar de N. Rott. Crt. mededeelt, de waarde evenwel op ongeveer 20.060 ge- schat. NATIONALE COMMISSIE TEGEN HET ALCOHOLISME. De laatste vergadering der Nationale Commissie tegen het Alcoholisme was in hoofdzaak gewijd aan de bespreking van een proeve van wetgeving inzake het onder curateele-stellen van personen, die lijden aan gewoonte van dronkenschap, en hunne ge- dwongen opname in herstellingsoorden. Eene commissie, door de N. C. A. benoemd en bestaande uit de heeren Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck te 's-Gravenhage, Mr. H. de Bie te Rotterdam, Dr. A. H. Oort te Oegstgeest en Th. W. van der Woude te Amsterdam, had den proeve van wetjgjeving ontworpen. De vergadering besloot zich tot den Minis ter van Justitie te wen den met het verzoek te willen bevorderen, dat deze of soortgelijke bepalingen in't B. W. worden opgenomen. Voorte werd besloten bij bevoegdO perso nen aan te kloppen om eene verhandeling te schrijven over het d'rankvraagstuk resp. voor milicien® en voor jongelui die naar de tro- pen gaan. Op verzoek van het uitvoerend comite van de Eerste Hygienische Tentoonstelling, die nav 15 Juni10 Juli 1927 in Bandoeng zal worden gehouden, zal de N. C. A. nagaan hoe zij kan bevorderen, dat daar een zoo goed mogelijk beeld wordt gegeven van den strijd tegen het alcoholisme. Voorgelicht door haar commissie ad hoc, meende de N. C. A. dat de verkeerdle werking van het keet- en putbazenstelsel nog met vol- dcende is gefnuikt. Zij zal zich daarom nog met een verzoek wend'en tot den Minister van Waterstaat. KORTE BERICHTEN. Woensclagmorgen is op den spoorweg- overgang aan den Parellelweg te Delft een vrachtauto van de firma Haazenkamp door eeil sneltrein uit de richting Rotterdam ge- grepen en nagenoeg geheel verplinterd. De bestuurder A. v. B. kwam met eenige lichite verwondingen en den schrik vrij. Gebleken is, dat de afshiirboomen niet tijdig zijn neergelaten. Den overwegwachter treft echter geen schuld; er is komen vast te staan, dat het wekkertoestel defect was. De mowteur T. Eikenaar, uit Schoten, die bij de werkzaamiheden bij de Harmen Jansweg te Haarlem voor de electrificatie van de spoorwegen kwam te vallen en daar- bij een hersenschudding opliep, is overieden Gistermorgen is op de spoorbaan De- venterZwollle bij een overweg gevondeii het verminkte lijlk van den 56-jarigen arbei- der D. v. d. Sluii uit Deventer, die vermoe- delijk door een van Zwol'le gekomen trein is overreden. De verassching van het stoffelijk over- schot van oud-1 uitenant-generaal Post van Tomningen heeft gisteren plaats gehad. Te Kollurn is Maandagavond de heer R. E. in den vijver bij zijn woning geraakt en verdronken. UIT ST. PANCRAS. In het cafe van den heer Gerritsen be- haalde mej. L. Schrier een prachtig succes door met 300 caramboles voorgift tegen den heer Ruis een partij van 600 caramboles te beeindiigen in 27 beurten met als hoogste serie 75. De heer Ruis kwam tot 277 Voor de match, welke besloten werd met kunst- en fantasiestooten, bestond veel belangstelling. UIT WINKEL. De voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan de school voor U. L.-onder- wiis is samengesteld als volgt: No. 1. Mejuffrouw F. M. de Quaasteniet, ondcrwijzeres te Hilligersberg; No. 2. de heer A. J. Groeneveld, hoofd der O. L. school 2de Eksloermond p No. 3. de heer W. Tieman, onderwijzer te Amsterdam. UIT KENNEMERLAND. Het jaar 1926 is geeindigd en als de tuin- bouw- en veilingsvereenigingen de balans opmaken, zal het bekend worden hoe matigr de opbrengst is geweest in vergelijking mei het voorgaande jaar. Hoewel de opbrengstcijfers van alle veilin gen in Kennemerland (aangesloten bij den Kennemer Marktbond) nog niet bekend zijn, is, naar men ons verzekerde, de opbrengst pl.m. 40 procent lager dan 1925. Hoe het dan ook mogelijk zal zijn de eindjes aan el kander te knoopen is een raadsel en dit bij een overvloedigen oogst zooals van't vorig jaar, behalve van aardbeien, welke een mislukking was en welke hier de grootste streep door de rekening heeft gehaald. Hoe men dan ook landhuur, mest en tuin- bouwartikelen moet betalen is een vraag, die moeilijk is te beantwoorden, Zooals bekend is het de ringmuur van be palingen in het buitenland eenerzijds en de algeemene malaise anderzijds die dezen onge- wenschten toestand heeft doen ontstaan, doch het feit is te constateeren. Met loffelijken ijver doen de tuinbouw- organisaties zeer veel om aan den noodtoe- stand een einde te maken, en het zoeken van nui efwazt e van nieuw afzetgebied, vergemakkelijking en verbetering van iavoerrechten, glascultuur, 1 reclame in binnen- en ouifeniand' moge goe-J zijn, doch de resultaten zijn niet dadelijl zichtbaar. Wat den aanvoer over de afgeloopen weel betreft, is er niet veel verandering gekomen De „laatste" andijvie ging voor fancyprijzen van de hand. Er werd Maandag zelfs 4.25 per kist betaald, welke uitkomt tegen 11 a 12 cent per stuk. Naast de andijvie is er eveneens een vlug- ge handel in spruiten en al is de prijs 11 a 21 per 100 Kg. niet bepaald hoog, de prijs is loonend. Eveneens zijn duur de -vruchten, doch het worden kleine partijtjes, welke tot 0.46 per Kg. opbrengen; vooral de Present van Eng land is bijzonder in trek. Prei is eveneens een gewild artikel en wordt goed betaald, althans de gemiddelde prijs, 15 per 100 bos, is vrij hoog. Nog steeds wordt er bloemkool aangevoerd en als we de kwalityt bezien is de prijs, 8 a 15 per 100, hoog te noemen. Witlof wordt in kleine partijtjes aange voerd, de prijs lokt ook allerminst tot leveren eri als we de kwaliteit bezien, lijkt een prijs van 20 a 35 ons allerminst laag. Trots den vrij grooten aanvoer loopt de prijs van boerenkool omhoog en is de prijs, 0.50 a 0.85 per kist, niet laag te noemen. echter is de grootste aanvoer alweer gedaan. Rapcn, wortelen, bieten en kool, de laatste in alle soorten, gaan voor een lagen prijs weg en er is weinig hoop op verbetering. Aardappelen blijven in prijs gelijk, dit zelf- de geldt voor de bosgroente, terwijl de ove- rige aanvoer geen reden geeft tot afzonder- lijke bespreking. 'L UIT HE I LOO. Een schoolkwestie. In de openbare vergadering van Ged. Sta- ten van Noord-Holland is Woensdagmiddag behandeld een beroep van het. R.-K. school- bestuur te Heiloo tegen het besluit van den raad bier gemeente, waarbij afwijzend is be- schikt op een verzoek van genoemd1 schoolbe- suur om geld voor schoolmeubelen en leer- middelen voor d R.-K. Meisjesschool te Hei loo. Het gemeentebestuur was vertegewoordigc? door den heer W. Bruul, gemeentesecretaris en het R.-K. Schoolbestuur door den heer W. Tamis. De voorzitter, jhr. mr. A. Roell, commissa- ris van de Koningin, las de desbetreffende stukken voor. Hieruit bleek, dat het schoolbe stuur een bedrag van 891.10 voor school meubelen had gevraagd. Hierbij was een be drag van 267.65 voor leermiddelen. Het ge meentebestuur had zich hiertegen verzet, om dat leermiddelen niet onder art. 72 der L. O.- wet waren begrepen. De hoofdinspecteur van het L. O. decide het standpunt van het gemeentebestuur niet Hij achtte bovendien de afwijzing onbillijk en adviseerde Gedep. Staten, het raadsbesluit niet goed te keuren. De heer Tamis deelde mee, dat het school bestuur op zijn standpunt bleef staan Het meent, dat het er krachtens art. 72 der L. O.- wet recht op had. De heer Bruul was het hier niet mee eens. Hoe moet art. 101 na de wijziging<wan 1923 worden toegepast? Voor het gemeentebestuur was het niet duidelijk, of schoolboeken hier- onder begrepen mogen worden. Daarom heeft de raad het verzoek afgewezen. Spreker acht te dit een geschikte zaak om een uitspraak van een hooger college er over uit te lokken De heer Tamis deelde nog mee, dat de aan- vraag was ingediend wegens uitbreiding van het aantal leerlingen en voor de vernieuwing van de leermiddelen. De behoefte daaraan was groot. De heer Bruul merkte op, dat het nog niet vast staat, of schoolboeken onder leermidde len gerangschikt mogen worden. Gedep. Staten zullen later uitspraak doen. Door den architect K. Veldkamp, architect alhier, werd Wcensdag aanbesteed het bou- wen van een woon- en winkelhuis voor den heer A. Keuris, aan den Raadhuisweg, al hier (begrooting 3903). Ingeschreven werd als volgt: A. Bolten 4350, A. Groot J 4330, M. van Stceg 4275, Gebrs. Hcetjes 4123, J Kaandorp Zoon 4022, D. Keuris 3981, G. Heijne 3965, R. Kuiper 3950, P. Burgering 3872, P. A. Holtes 3085, Glas en Brouwer 3468. Met werk, waarvan het schilderwerk afzon- derlijk besteed zal worden, is gegund aa.a den laagsten inschrijver. UIT HEERHUGOWAARD. In het lokaal van den heer Rus werd de jaarvergadering gehouden der afd. van den Bond voor Staatspensionneering. Uit de rekening van den penningmeester, den heer Hittema, bleek het jaar 1925 een batig saldo te hebben opgeleverd van 98.13 De ontvangsten over 1926 bedroegen 105.40, de uitgaven 79.01, zoodat dit jaar een saldo opleverde van 26.39, en het jaar 1927 alzoo aanvangt met een kassaldo groot 124.52. De rekening, door de heeren Van der Meer en Ploeg nagezien, werd in orde bevonden en onder dankzegging aan den penningmeester, voor zijn beheer, goed- gekeura. Bij de bestuursverkiezing wer den met bijna algemeene stemmen herkozen de heeren P. Hittema en D. Grootes, die de benoeming weder aannamen. Voorts werden gekozen de heeren Krijgsman en De Boorder, nadat de heer Van der Meer voor de benoe ming had bedankt. De beide laatstgekozenen lieten zich de keuze welgevallen. Tot secretaris werd aangewezen de heer D Grootes, tot penningmeester de heer P. Hitte ma, tot tweeden secretaris de heer A. Kooij Czn. Tot afgevaardigden voor de eventueel te houden federatie-vergaderingen werden aan gewezen de heeren Grootes en Slikker; naar de Bondsvergadering zal geen afgevaardigde worden gezonden. Hierna kwam aan de orde het houden van een propaganda-avond. In overleg met den heer Rus werd besloten deze te houden op 12 of 19 Febr., al naar de uit te noodigen spre ker zich beschikbaar kan stellen. Na eenige bespreking werd besloten uit te noodigen den heer Van Mener te Zaandam; mocht deze de uitnoodiging op een der genoemde dagen niet kunnen aanvaarden, dan zal Ds. Baar te Alkmaar worden gevraagd. Medewerking werd reeds door enkelen toe- gezegd, terwijl voorts mej. Wit zal worden gevraagd voor dien avond een toepasselijk lied te willen dichten, den heer A. Schrijver

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6