DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ffo. 12 flonderd nes*en en twmflgstc Jaargang 1927. ATbounementsprijs bij rooruitbetaling per 3 ma an den f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Advertentiepr. 25 ct p. regelgrootere letters naar plaatSTntinf* Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.bu Herms. Coster Zoon, Yoordam CO, Tel. Administr. No. 3. Redactio No. 33. ZATERDAG 15 JANUARI. Buifeitiianci Dif nrnnmer bestaar nn 3 oiaaof Diredeur: G. H. KRAK. Hoofdredadenr Tj. N. ADEMA. DE 1TALIAANSCHE VALUTA. Het officieus orgaan „Popolo d'ltalia" te Milaan waarschuwt de speculanten, die, ver- trouwende op een a.s. vermeerdering van de bankbiljetten-circulatie, begonnen zijn bui tenlandsche deviezen aan J.e koopen, dat hun hoop niet zal worden werwezenlijkt. „Sommige m-enschen", zegt de „Popolo fltalia", „zijn begonnen dollars en ponden sterling te koopen, omdat zij gelooven en zeggen, dat binnenkort de bankbiljetten- circulatie volgens vaste plannen zal worden aitgebreid. Dit geloof of deze hoop is abso- luu c onjuist. De totale circulatie is in Decern ber met 80 millioen verminderd en zij zal in de volgende maanden niet alleen niet worden aitgebreid, doch systematisch worden ver minderd volgens de toezeggingen, die de fas cistische regeering heeft gedaan. En de fas- dstische regeering heeft de gewoonte haar beloften absoluut na te komen". Terwijl de noteering van den dollar, welke irie dagen geleden 22 stond, was gestegen tot bijna 24 op gisteren, is zij na de waar- Bchuwing van de „Popolo d'ltalia" weer ge- daald tot 23. I NIEUWE MAATREGELEN IN ITALIe. Nieuwe drastische politie-verordeningen, vervat in de „Federzoni-wet", die door den Raad van ministers is goedgekeurd, zijn thans gereed om in Italie te worden toege- past. Deze nieuwe verordeningen betreffen. lc. Hervorming van de politie met ont slag van alle ongeschikte elementen. 2e. De fascistische militie zal worden ge- bruikt als grenspolitie en politieke politie, terwijl zij ook belast zal worden met het toe- zicht op de strafkolonies. 3e. Personen met crimineele antecedenten moeten identiteitsbewijzen zij zich dragen. 4e. Fotografen, winkels voor den verkoop van gedrukte platen, particuliere detective- bureaux, en plaatsen waar dranken worden verkocht, zullen onder voortdurend toezichi der politie staan. 5e. Concierges, portiers en bewakers van ge'oouwen moeten een bewijs van goed mo reel gedrag bezitten en zullen met de politie samenwerken voor de uitvoering der wetten. 6e Besmettelijke en sociale ziekten moe ten onmiddellijk door de artsen, die de geval- len behandelen, bij de politie worden gemeld. 7e. Het bedelen op de openbare straat is verboden. De nieuwe verordeningen bevatten verder bepalingen omtrent materieelen steun voor de politie om elke situalie het lioofd te kun- nen bieden. Alle wetenschappelijke apparaten moeten ter beschikking van de politie-autoriteiten staan. De minister van justitie, Rocca, heeft ver- klaard, dat het behandelen van strafzaker. bespoedigd zal worden. Wann-eer, aldus de minister, op „prima factie" het bewijs van schuld vaststaat, dan moet de straf onmiddel lijk op het misdrijf volgen. Elke vertraging moet worden vermederi. De nieuwe verordeningen zullen geen in vlofid hebben op het toeristenverkeer. De vreemdeiingen met behoorlijk geviseerde pas- poorten zullen geeit moeilijkheden onder- vinden en zullen alle faciliteiten ondervin den, die zij ook in andere landen hebben. VERMINDERING DER CRIMINAII- De laatste officeele statistiek op het gebied der criminaliteit in Frankrijk treft men aan in het door den minister van justitie aan den president der republiek aangsboden rapport. De cijfers slaan op Frankrijk, Algiers f>n Tu nis De hier volgende 'g-egevens hebben slechts op 1923 betrekking, maar blijkens de gedeel- telijke resultaten over de periode nadien schijnt de verb&tering aan te houden De strafrechtbanken hadden tegen 3000 zaken in 1913, in 1923 2207 zaken te berechten; voor de correctioneele rechtbanken bedroegen de cijfers resp. 235767 en 203300 en voor een- voudige politie-overtredingen: 621652 en 693636. De toeneming dezer laatste categorie hangt samen met het toenemende automobiel- en rijwielverkeer. Er is dus, wat de ernstige vergrijpen aangaat, een zekere verbetering waarneembaar Thans nog eenige details: in 1923 kwamen voor 213 moordaanslagen, tegen 232 in 1913; 276 moorden tegen 333; 104 doodelij- ke verwondingen tegen 168; 343 geweldpP- gingen of zware zedenmisdrijven tegen 452: 495 diefstallen tegen 898. Kleine overtredin- gen: landlooperij 8793 tegen 11979; bedela- rij 2781 tegen 7609. Eenzelfde daling vond t. a. v. vervolging wegens dronkenschap plaats. De criminaliteit onder de vrouwen, die gedurende den oorlog was toegenomen en die van kinderen onder de 18 jaar is eveneens aan het afnemen. CITROeN IN DUITSCHLAND. In November 1.1. kocht de firma C-itroen de vroegere wagonfabriek Rheinwerk Koln Poll G. m. b. M. Naar thans wordt medegedeeld, denkt de Fransche firma over 2 a 3 maanden het Duitsche bedrijf te openen en dan een pro- ductie van 15 tot 20 wagens per dag te be reiken Er zals echts een type wagen gecon- strueerd worden, n.l. het 6/25 P.K.-type. Het personeel van 300—400 man zal vrijwel uit- s-luitend uit Duitschers bestaan. Timiddels is opgericht de Deutsche Citroen sAutomobil A. O. te Keulen met een kapitaal van R.M. 1 milioen. Deze maatschappij zal w-erken met door de Parijsche maatschappij verstrekte licenties. De motoren zullen door Parijs geleverd worden, evenals de metalen carrosserie. De overige onderdeelen zullen uit Duitschland worden betrokken. GRIEP IN HET BUITENLAND. Volgens een draadloos N. T. A.-berichr zullen de autoriteiten der openbare gezond- heid in Amerika buitengewone voorzorgs- maatregelen nemen om te voorkomen dat de thans in Europa heerschende griep naar de Vereenigde Staten wordt overgebracht. DE ANTI-VREEMDEL1NGEN- CAMPAGNE IN CHINA. De werkzaamheid der agitators, uit zich te Sjanghai door een aantal kleine stakingen, waaronder buitenlandsche en Chineesche on- dernemigen te lijden hebben. Het personeel van een Chineesch magazijn en dat van de tram van Sjanghai staakt, maar de meeste arbeiders der katoenfabrieken zijn weer aan het werk gegaan. Terwijl algemeen verwacht wordt, dat eers+ na het Chineesche Nieuwjaar een algemeene staking zal uitbreken, meldt de „Morning- post", dat de bolsjewistische anti-vreemdelin genorganisatie de staking reeds voor 20 Jan wil proclameeren. Op verzoek van den gem-eenteraad der Europeesche wijk Sjamien te Kanton hebben Britsche en Fransche matrozen de barricades hersteld uit voorzorg met het cog op de ver- dediging der concessie. MEXICO VERWERPT DE BESCHUL-, DICING VAN BOLSJEWISME. Het Mexicaansche ministerie van buiten landsche zaken heeft ten verklaring gepubli- ceerd, waarin ten stelligst-e de beschuldiging van de hand wordt gewezen, dat Mexico poogt een bolsjewistische hegemonie te ves- tigen in Latijnsch Amerika. Er wordt aan to-egevoegd, dat Mexico niet aansprakelijk is voor de plannen eener buitenlandsche communistische orga-nisatie, welker beginse- len in strijd zijn met die der Mexicaansche regeering. (Bovenstaande tegenspraak heeft betrek king op de verklaring van Kellogg, den Amerikaanschen minister van buitenlandsche zaken dat men het oog heeft op Latijnsch Amerika en Mexico als basis voor commu nistische werkzaamheid tegen de Vereenigde Staten.) EEN VERWENEN VROUW TERUGGEVONDEN. De vrouw van een scheepsbouwkundig in- genieur te Liverpool, mevrouw Graham, was sedert een week verdwenen en vruchteloos zocht haar man te Londen naar haar. In den nacht van Woens-dag op Donderdag heeit men haar thans in uitgeputten toestand terug gevond-en in een ledig huis vlak bij haar wo- ning. De heer Graham besloot, Woensdag- avond van zijn vergeefsch zoeken te Londen terugkeerend, in bedoeld huis te gaan zoeken, waarvan zijn vrouw naar hij zich herinnerde de sleutels had. Met behulp van een politieagent verschaf- te hij zich toegang tot het huis, waarvan de deur op slot was. In een der slaapkamers, die eveneens op slot was, werd de verdwenen vrouw g-evonden. Zij verkeerde in uitgeputten toestand maar was niet bewugteloos en her- kende haar man na eenige minuten. Er was geen tafel en ook geen voedsel in dte kamer, Blijkbaar -had mevrouw Graham acht dagen zonder voedsel of vuur in het huis vertoefd. De vrouw, die 33 jaar oud is, had onlangs aan zenuwuitputing geleden en moet bij een vorige gelegenheid al eens duid-elijk haar ge- heugen zijn kwijtgeraakt. Zij werd naar haar woning overgebracht. LOONACTIE BIJ DE CANADEESCHE SPOORWEGEN. Het loongeschil tusschen 35000 spoor- wegarbeid-ers en de Canadeesche spoorwegen is, naar de „Times" mel-dde, gereg-eld door het ontstaan van een looncsverhooging van 2 d-ollarcent per uur. Geeischt was 10 procent verhooging. Nog 50.000 geemployeerden voeren actie voor loon-sverhooging. ONTPLOFFING OP EEN SCHIP. Bij het laden van het Engelsche s.s. „Essex Isles" is op dit vaartuiig in de haven van Tampieo een gasoline tank oratploft, waarbij een groot aantal boobwerkers, men vermoed't 37, werden gedood. GODSLASTERING IN GEDRUKTE STUKKEN. In de juridische commissie van den Pru-i- sischen Landdag is een voorstel van het Centrum aamgenom-en. waarbij de Rijksregee- ring genoopt wordt om een wijziging in de perswet te bren-gen. Het voorstel van het Centrum beoogt om een onmidde-llijfce inbeslagneming d-oo-r de politie mogelijk te maken van gedrukte stuk- ken, die in botsing k-o-men met de „Gotteslas- terungs-Paragraph", vooral door den aard, van de afbeeld-ing-en. Voor dit voorstel van het Centrum ~stem- den de Duitsch-Natioaalen, de Duitsche VoUkspartij, de Eco-nomische Vereeniging en het Centrum. Tegen de democraten, soc - democraten en communisten. EEN M-ODE-KONIGIN GESTORVEN. In Parijs is, 87 jaar oud, een merkwaardige vrouw overkden: Caroline Rebo-ux. die fei- telijk tot de creatxices behoort van de mode, welke over de geheele wereld den roem van den Fransche goeden smaak gevestigd heeft. Zij was de docbter van baronnes Le Roy de Ganssendiris en den journalist Charles Re- boux, en zij wijdde zich aanvankeiijk geheel aan de kunst, totdat haar levensomstanddg- heden haar noopten een lucratiever werk- kring te zoeken. Zij leerde het modevak en wexd in een paar jaar tijd een der bekendste Parijsche modistes. Als modiste van het keizerlijk hof van Na poleon III telde zij de aristocratie van geheel Europa onder haar klanten. In haar woning had zij een Salon, die door vermaarde schil- ders, musici en sdnijvers werd bezocht. Haar zoon Paul is een der jonge Fransche letter- kundigen. Ook op het gebied der a-rbeidsfoeweging heeft zij goed werk gedaan. Zij streefde naar verbetering van het lot der vrouwelijke ar beiders en bracht haar beginselen in haar eigen atelier in de praktijk. AMERIKA HOUDT TROEPEN GEREED Dezer dagen wexd melding gemaakt van voorbereidende maritieme maatregele-n te San Diego (Califomde) in vexband met den t-oestand in Nicaragua. Het Amerikaansche departement van marine heeft thans volgens een draadloos N. T. A.-bericht meege-deeld; dat het moedersdiip voor vliegtuigen „Hol- land" te San Diego in gereedheid wordt ge- houden voor het overbrengen van het reser- vebataljon mariuiexs, dat daar voor geval van nood wordt georganiseerd. Er werd op gewezen dat deze troepenbewe-ging in groote mate afhankelijk is van de ontwikkeling der gebeurtenissen in Nicaragua en China. INBREKEN OP VERZOEK. De Italiaansche koning, die een hartstochte- lijik verzamelaar van oude munten is, wilde dezer dagen de voor het bewaren dezer mun ten speciaal ingericbte safe openen. toen het slot bleek te weigeren. Niemand ve-rmocht de deur te openen en er wexd besloten een be- rucht inbreker uit de gevangenis te ontbie- den. Spoedig verscheen daarop een hofauto met een wegens tal van iinbraken in gevangen- werd afgezet. Onder de nieuwsgie-rige blik- schap zuchtend individu. die aan het paleis van den koning van tal van hofambtena- ren begon hij zijn werk. Met groote behen- digheid siaagde hij er in de deur te openen. De koning onderhield zich op opgewekte wijze met den misda-dige-r, die de vaste over- tuiging had dat dit incident wel tot ve-rk-or- ting van zijn straf zou leiden. Tot dusver ech- ter heeft hij er nog niets van gehoord. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Maarschalk Tsjang Tso Lin, de dictator van Peking en Mandsjoerije, heeft vijf Japan- ners tot zijn raadslieden ben-oemd. Dezen heb ben hem aangeraden geen campagne tegen de na-tionalisten te beginnen zoolang de tegen de vreemdeiingen gerichte bewegmg aan de Jangtse zich ontwikkelt. EEN GEVELBEKLIMMER. Een beklaagdc, die Donderdag voor den strafrechter te Berlijn moest verschijnen, had een zonderlinge wijze om in de rechtzaal binnen te komen, uitgekozen. Hij ging niet de deur van het gebouw binnen, maar gaf er de voorkeur aan om langs den voorgevel naar boven te klimmen tot de 3de verdieping en door het raam het gebouw binnen te gaan. Deze gevelbeklimmer had natuurlijk veel bekijks, te meer daar hij twee fotografen mee had genomen om zijn heldendaad te vereeuwi- gen. De klimmer had echter pech; hij vergiste zich n.l, in het gebouw. Zijn zaak kwam id" het oude gebouw voor, en hij was het nieuwe naar boven geklommen. Deze pech was te grooter, toen de deur van de kamer waarin hij was geklommen, van buiten af gesloten bleek te zijn. Er bleef hem niets anders over dan langs denzelfd-en weg het gebouw weer te verlatenbeneden wachtte 'de politk hem op, die hem naar den rechter in het oude ge bouw bracht. Deze „I<lefterkunstler", de jockey Michae- lis, had zich aaar te verantwoorden voor het veroorzaken van volksoploopen, waaronder het verkeer volkomen gestremd werd. Wat had hij gedaan? Omdat hij geen werk had en graag wilde verdienen, had hij met den tooneelspeler Rast afgesproken in het open- baar gewaagde klimpartijen te dcen, waar- door zij de aandacht van filmmaatschappijen op zich hoopten te v-e-stigen, die hen dan al- licht zouden engageeren. Samen nu met dezen Rast klom Michaelis eerst op egn huis in de Behrenstrasse, waarvan hij door de b ran ri ve er afgehaald moes.t worden en daarna op het ..Mcedes-Palast". Beide keeren had den zij fotografen meegebracht. De rechter nam als verzachtende omstan- digheid aan dat beklaagden zonder werk wa- ren en veroordeelaen hen tot twee weken hech- tenis. GEEN REDEVOERINGEN! EISCHT MUSSOLINI. Mussolini is de man van den arbeid, den rusteloozen arbeid. Dat heeft hij reeds her- haaldelijk laten blijken. Thans hebben de speeches het moeten ontgelden. Veel redevoe- ringen zijn niet in overeenstemming met den nieuwen geest van Italie, aldus de premier in eenredevoering. Vroeger, zoo zeide hij, namen de redevoe- ringen geen gering deel van den- tijd des premiers in beslag. Er waren zelfs premiers, die hun geschiktheid voor deze functie afma- ten naar hun bekwaamheid in het afsteken van speeches. Hun bestuursarbeid werd on- dergeschikt gemaakt aan hun oratorische prestaties. De regeering had daaronder te lijden. Dat is nu afgeloopen. Het houden van redevoeringen is thans naar den achtergrond gedrongen. Ik heb order gegeven, dat al die plechtig- heden van vroeger moeten eindigen. Het is nu de tijd om te werken, en als de arbeid gedaan is, kan er weer gepraat worden. Wij hebben onlangs, zoo ging Mussolini voort, 17 nieuwe provincies ingesteld, ten einde het bestuur te vergemakkelijken. Vroe ger zou dat met tai van plechtigheden, op- tochten, toespraken etc. gepaard zijn gegaan. Thans werden in al deze provincies, waar groote vreugde heerschte, wel de klo'kken ge- lu;maar er was geen schijn van oratorisch vertoon. Daar heerschte de geest van den rustigen arbeid. Vroeger werden er dagen en weken, soms maanden, in het parlement gebruikt voor be- sprekingen van een enkelen maatregel. De leden luisterden lusteloos, sommigen brach- ten de nieuwste romans, anderen hun cor- respondentie, sedert weken opgehoopt, mede, terwijl er ook waren, die het parlement een niet ongeschikte plaats achtten voor het doen van hun middagdutje. Nu arbeiden Kamer en Senaat met opmer- kelijke regelmaat. Geen gerekte toespraken meer. En dat spaart ook mij veel tijd. Al in geen jaar h°b ik een rede voor Kamer of Se naat behoeven voor te bereiden. Als er enthousias'te groepen fascisten ko men om mij te begroeten en zij er op aan- dringen, dat il: hen zal toesoreken zijn enkele woorden voldoende. Maar het is wel honderd maal gebeurd, dat ik naar het balcon ging en zeide: „Geen toespraak! Ga heen." KORTE BERICHTEN. De voorzitter van de vlootcommissie uit het Amerikaansche Representantenhuis heeft een wetsontwerp ingediend voor een nieuw minutiedepot te San Francisco, waarvan de kosten 3H millioen dollar zullen bedragen. nadat minister Wilbur den aanbouw daar- van had aanbevolen. De Perzische Kamer van Volksverte- genwoordigers heeft in eerste lezing het wets ontwerp goedgekeurd waarbij een belasiing van 100 pet. wordt geheven van weelde-arti kelen. De meerderheid der Kamer is voor een embargo op deze artikeien. m De koning van Zweden heeft zijn 50-ja rig jubileum gevierd als lid van de vrijmetse- laarsloge. In verband hiermede werd den koning een gouden medaile aangeboden. Don- derdagavond werd een feest gegeven, waar- aan vertegenwoordigers van tal van loges deel namen. Bij het dalen op de Seine geraakte te Parijs een watervliegtuig do-or den stroom te gen een brugpeiler. Het vliegtuig werd ver nieid. De beide inzittenden werden gered. Bij Istres stortte een miltair vliegtuig van groote hoogte naar beneden. Het toestel werd vernield. De vlieger was onmiddellijk dood. R. K. VOLKSPARTIJ. EEN MOTIE. De afd. Amsterdam van de R. K. Volks- partij, in vergadering bij een in het Cornelius Broerehuis te Amsterdam; Gehoord de uitecozettingen van het bestuur over de gevoerde besprekingen tusschen de Volkspartij en de Staatspartij Overwegende, dat de opgelegde geheim- hcuding nopens dit onderhoud niet door de R. K. Volkspartij is geschonden; Overwegende, dat de R. K. pers door hare artikeien „Naar de Eenheid" enz. de meening in den lande heeft opgewekt als zouden de onderhandelingen over het bekende rapport der R. K Volkspartij inzake de motieven die tot toenadering zouden kunnen leiden in een een vergevorderd stadium verkeeren; Deelt het publiek mede, dat berichten als bovengenoemd geheel uit de lucht gegrepen zijn en slechts ten doel kunnai hebben de R. K. kiezers in den waan te brengen als zoude de R. I<. Volkspartij van plan zijn zich spoedig op te lessen in de Staatspartij; Beslui t: Deze motie te publiceeren, en gaat over tot de Rrde van den dag. EEN MOTIE. De Nederlandsche Bond van Lederhamde- laren, in druk bezochte vergadering bijeen op Woensdag 12 Januari in hotel „De Roo- de Leeuw" te Amsterdam; Gehoord de besprekingen inzake aanslui- ting bij het door den Nederlandschen Bond van Schoenmakers cpgerichte Ledercontrole- station; Gezien de houding der Looier-organisaties in dezen; Van oordeel dat de Lederhandelaren indi- vidueel de risico van het niet door hen ge- lo-oide product onmogelijk op zich kunnen nemen B e s 1 u i t Zijne leden te adviseeren zich voorloopig van aansluiting afzijdig te houden; Verzoekt de Nederlandsche dagbladpers beleefd deze motie te willen publiceern; En gaat over tot de orde van den dag. SEMARANG'S REGENT OVERLEDEN. Overleden is de regent van Semarang, Ra- den Mas Adipati Ario Poerbohadiningrat. Wie Nederland willen ontwapenen, Zijn gewapende fonren ten spijt, Die zien slechts hun idealen, Maar niet de werkelijkheid! Comite tot Waarschuwing tegen eenzijdige ontwapening. De overledene had zitting als lid in dt Opiumbestrijdings-commissie en was tevens lid van de commissie van bijstand van het land-s-opvoedingsgesticht te Semarang. EEN 15-JARIG ME1SJE GESCHAAKT. Door de Nijmeegsche politie is op verzoek van de Venlosche aangehouden de 27-jarige woonwagenbewoner J. v. S., die de 15-jarige L. F. uit een woonwtgen te Venlo geschaakt had. Het meisje is naar Venlo overgebracht. GAAT PRINSES JULIANA IN KATWIJK WONEN? Onder „Telegrammen" deeldctx wij giste ren reeds een en ander mede omtrent de vesti- ging van prinses Juliana te Katwijk. De cor respondent van de Tel. aldaar bericht daar- over het volgende: Donderdagmiddag brachten H. M. de Ko- ningin eh Prinses Juliana hier per auto een bezoek. Op den N-oord-Boulevard werd stil- gehouden, waar de Koningin cn de Prinses villa's van den heer D. Taat bezichtigdenj bij wien zij ook de thee gebruikten. Een en ander wordt in verband gebracht met door Primes Juliana in Leiden te vol-ger studies. Zij zou zich dan te Katwijk metter- woom vestigen en haar verblijf aldaar zou dan minstens een jaar duren Daar de villa's, waarop een keuze zou vallen, echter eerst door de tegenweordige bewoners verlaten moeten worden, hebben de voorbereidselen nog_ geen aanvang genomen. Het blad verneemt evenwel nog uit Leiden, dat bij den recior-magnificus der Universiteit ook thans nog niets bekend is van eventueele studieplannen van Prinses Juliana in deze academie-stad. NIEUWE GEZANTEN DOOR DE KONINGIN ONTVANGEN. De Koningin heeft gister, ter overhandi- ging hunner geloofsbrieven, ontvangen ach- iereenvolgens de heeren Jean Papas, als bui- tengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Griekenland bij H. M.'s hof, en graaf de Martens Ferao, als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Portugal bii H. M.'s hof. DE CHAUFFEURSSTAKING TE AMSTERDAM. In de taxichauffeursstaking te Amsterdam lccmt vveinig verandering. De stakers posten, de patroons laten met een beperkt aantal wa gens rijden. Beide partijen hebben zich in haar posities genest-eld. De stakingsleiding verspreidde gister een nieuw manifest, waarin het publiek er oj wordt gewezen, dat niet alle chauffeurs, wel ke de laatste dagen door B. A. T.-leden in dienst zijn genomen, volleerde vakmenschen zijn. Van patroonszijde deelt men ons naar aanleiding hiervan mede, dat de keuring van nieuw aan te nemen personeel zeer scherp is. Iedert die niet volkomen betrouwbaar blijkt wordt niet aangenomen. Donderdag hebben vertegenwoordigers van den 3. A. T ten conferentie gehad met den hoofdeommissaris. Deze heeft voortdu rend scherp politietoezicht beloofd en toege- zegd, dat bij eventueele incidenten zoo noo- dig maatrcgelen zullen worden genomen. Gisternacht waren op het Jacob Obrecht plein bij de Bronckhorstsrrdat kopspijkers ge- strooid. De gestrooide bandenbedervers zijn door de Stadsreiniging op het Obrechtplein opge- l'uinid. De stakingsleiding ontkent ten stel- hgste, dat de spijkers op' haar last of zelfs met haar medeweten zouden zijn gestrooid. DE KWESTIE VAN ARTIKEL 40. Voor den Hoogen Raad te's Gravenhage zijn gisteren de pleidooien gehonden in de zaak van den ambtenaar Van der Wielen te gen den Staat over de bekende kwestie van de intrekking van art. 40 van het Bezoldi- gingsbesluit. Voor den heer Van der Wielen (C.B.P.T.T.) werd gepleit door mr. H. P. Marchant en voor den Staat door den landsadvocaat mr. J. H. Telders. EEN JUBILEERENDE INBREKER. Voor de rechtbank te Haarlem had zich Donderdag te veranfwoorden J. P. van der K., die reeds voor den 25sten keer in het be- klaagdenbankje moest verschijnen. Thans had hij zich te verantwoorden wegens inbraak in een villa te Zandvoort en in een villa te Aerdenhout. Hij had daarbij een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. Verdachte merkte op, dat een aantal voor werpen door hem niet gestolen was. Voor het overige bekende hij. Het O-M. zei in zijn requisitoir, dat het een treurig jubileum is, dat verd. „vierde". Tegen hem werd vier jaar gevangenisstraf geeischt. ALWEER EEN ROOFOVERVAL. Gisternacht heeft in de mijnstreek weder een roofoverval plaats gehad, thans te Eygelshoven. De 61-jarige C. bevond zich in wacht stelde een onderzoek in. Een drietal een der straten, toen hij plotseling door eeni ge personen aangevallen en bewusteloos ge- siagen werd. Toen men hem later vond en hij ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1