Alkmaarsche Gouranf 1 Wie is Edmnnd Gray FEU1LLETON. Maandag 17 Jannari. BinnenBand L Negen en Twintigste JaargaBg, PREDIKANTSVACATl JREN IN DE NED. HERV. KERK OP JANUARI 1927. Het „Doeti-ncheinsch WedrMad1", orgaan van de Ch-r. Philanthr. I nr. te Doetinchem, be vat een provinciesgewijs samengestelde lijst van predi'kaniisva citore n op 1 Jan. 1927 in de Ned. Herv. Kerk. Wij on-tleenen eraan, dat er in Gckltriand vacant waren 37 plaat- sen, in Zuid-Hohand 56, Noord-Hofiand 37, Zetland 19, Utrecht 18, Friesiland 32, Over- ijisel 12, Gronkrgen 36, Noord-Brabant 15, ■Lrmiburg 5 Dreiste 13. T-Naa! generaal 280 vacatwres. teg-en 27S op 1 Juli 1926 en 270 op 1 Jan. 1926. In 1926 zijn 9 predikanfen overleden, 24 emeritus geworden, 11 zijn tot een anderen we-ridcring owngegaan of hebben het ambt verlaten. Opnieuw in dienwt -getreden zijn 10 predi- kantea die emeritus waren of uit het buiten- land owrgekomen zijn, 4 nieuwe pred-ikan+s- ptaatsen zijn gesticht en plaatsen gecombi- neerd of opgeheven. 23 candidate!: tot den H.-D. zijn toegdaten, waarvan nog 11 be- schikbaar zijn. HET GONCUBINAAT IN DE KAZER- NES IN INDie. Het Tweede Kamerlid Deckers heeft den minister van kolonitn dc volgende vragen ge- steld: He:ft de minister kennis genomen van de mededeeling van het Pgerfcestuur in ieder- landsqh-indie aan drn Nederlandscb indi- sclwn R.-K. Onderofficiersbond St. Ignatius waariut bliikt, dat dcr h«*t leg-eioesfuur het eoncubinaat in de kaernes nog wordt toegf laten? Is de minister bereid, maaregelen te nemen om te bevorderen, dat dit eoncubinaat ten spoedigste wordt verboden? ARTIKEL 27 VAN HET BEZOLDI- GINGSBESLUIT 1925. Het Tweede Kamerlid Hermans heeft den minister van financien gevraagd, of deze kan meedeelen, wanneer de op 6 October j.l. in utzicht gestelde wijziging van art. 27 van het Bezoldigingsbesluit 1925 zal plaats heb ben en of deze wijziging nog voor het geheele jaar 1927 van kracht zal zijn. De minister heeft op deze vraag geant- woord: Dein uitzicht gestelde wijziging, die ver- schillende adviesinstanties heeft moeten door- loopen, is op het oogenblik bij den Raad van State. Zij zal over het geheele jaar 1927 van kracht zijn. PERMANENT HOF VAN INTER NATIONALE JUSTITIE. Men zal zich herinneren, dat de Fransch en de Turksche regeeringen op 12 October j.l. een speciale overeenkoms-t hebben getee- kend om aan het Permanente Hof van Inter nationale Justitie de kwestie van rechterlijke bevoegdheid te onderwerpen, welke tusschen haar gerezen is als uitvloeisel van de aanva ring op 2 Augustus 1926 van de stoonische- pen Boz-Kourt en Lotus. Deze speciale overeenkomst werd op 4 Jan j.l. ter griffie van het Hof nedergelegd Tege- lijkertijd deelde de Fransche gezant te's Gra- venhage den griffier mee, dat het Fransche standpunt zou worden uiteengezet door prof. Bosdevant. Thans heeft de Turksche zaakgelastigde te 's Gravenhage den griffier bericht, dat zijn regeering Z.Exc. Mahmoud Essat Bey, minis ter van justitie, tot agent voor het Hof in de voormelde zaak benoemd heeft. Voorts heeft de regeering der Turksche republiek den grif fier bericht, dat zij, gebruikmakende van het recbt, haar toegekend door de bepalingen vac paragraaf 2 van artikel 31 van het Statuut wan het Hof, als nationalen redder,-oiji zit- ting te nemen in de Lotus-zaak, heeft aange- wezen Feizi Daim Bey, eerste president van het civiele gerechtshof van Stamboel. RIJKSBIjDRAGEN VOOR WATERS- NOODSLACHTOFFERS. De minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft een suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1926 ingediend. Het eindcijfer van het hoofdstuk wordt verhoogd met 644.231, waarbij 300.000 als bijdragc voor den weder-opbeuw van door de over- strooming in Maas en Waal verwoeste wo- ningen en 300.000 als rentelooze voor- schotten voor hetzelfde doel. Naar de minister in de Metnorie van Toe- lichting mededeelt heeft het Watersnood- comite aan giften een bedrag van ruim 4.500.000 ontvangen. Wanneer dat geheel y Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van Walter Besant, door Mei. E. Hoogewerf. 11) „Nu, ik kan u dan wel verzekeren, dat ik 'heb gedaan al wat in mijn vermogen was, om mijn zuster tot recht inzicht te brengen van hctgeen haar te doen staat. Inderdaad, mr. Dering," uit kracht van gewoonte sprak Hilda nog altijd van mr. Dering tegen haar zwager, „u kunt zich niet voorstellen, hoe dwaas Elsie denkt over het bezit van geld." „Ja, dat komt juist, omdat ze het niet be zit! Zoo, dus Elsie, denkt zoo geringschat- tend over geld?" glimlachte hij goedmoedig. „Nu, we zullen zien, we zullen zien!" „Niet alleen, dat ze zoo dwaas daarover denkt, maar ze handelt er ook naar. Mr. De- ring, wilt u wel gelooven, dat ze ons tot wan- hoop drijft? U kent de Rodings?" „De gebroeders Roding? Ja, die kent iedereen." „Algy Roding, de oudste zoon van den oudsfen deeigenoot, en enorm rijk, is doode- lljk van Elsie. Hij is wel tienmaal bij mij ge- weest om over haar te spreken. Hij is haar aan huis komen opzoeken. Het kan hem niets schelen, dat zij geen geld heeft. Maar ze wil zelfs z'n naam niet hooren noemen. Onder ons gezegd, ik geloof niet dat hij nu altijd ken voor den herbouw van ongeveer 250 to- taal vei-woeste woningen. Er is ampel overleg gepleegd nopens den besfen vorm, waarin de regeering steun zou kunnen geven. De ver- woesre huisjes waren van ouds met den grond eigendom van de bewoners. Uit sociaal oog- punt moet reeds hierom de vorm van steun krachtens de Woningwet uitgesloten worden geacht. Bovendien is de financieele draag- kracht van de bevolking zeer gering. In verband hiermede is een vrij groote bij- drage in eens nocdig, terwijl de rest van de kosten als renteloos voorschot kan worden verstrekt. Aan den steun der regeering za! veelal de voorwaarde worden verbonden, dat voor het renteloos voorschot cen eerste hypo- theek wordt gevestigd, en de oude hypotheek van eei"ste tweede wordt. Voor een vlotte behandeling en geregeld contact met de bevolking is een stiehting ad hoc in het leven geroepen aan welke het Rijk het geld verstrekt, en die de rentelooze hypo thecate leeningen afsluit en beheert. In het wetsontwerp wordt voorts nog 2'OCO uitgetrokken voor bijdragen voor huis vesting van keet- en krotbewoners in Drente. Door vertrek van inwoners, speciaal uit Em- men, zijn met name particuliere woningen vrijgekomen, waarin daarvoor geschikte keet- bewonere zouden kunnen worden onderge- bracht, die echter in den regel niet de voile huur kunnen betalen. De gemeente Ernmen is evenwel niet bij machte, steun te geyen; daar- om zal volo-ens den minister het Riik rroeten helpen. Voor dit doel is het genoemde bedrag hestemd. Voor 1927 zal bij ontwerp-aanvullingsbe grooting een overeenkomstig crediet worden anngevraagd. MET VUUR GESPEELD. Tijdens afwezigheid van de moeder speelde de 4-jarige dochtertje van M. in de ouder- iijke woning aan de Hooge Nieuwstraat te 's-Hertogenbosch met vuur, waardoor in haar ledikantje brand ontstond. Buren wis- het vuur te blusschen, doch de kleine moest met ernstige brandwonden overdekt naar het ziekenhuis vervoerd worden. Haar toestand is levensgevaarlijk. ZIJN VROUW DOODGESTOKEN. Zaterdagavond heeft een 44-jarige man, wonende op kamers in het perceel Prinsen- gracht 262 te Amsterdam een 26-jarige vrouw, met wie hij samen woonde, met een' broodmes doodgestoken. Het tweetal was des middags zes uur thuis gekomen, waar de ruzie, die op straat reeds begonnen scheen te zijn, in Iievige ma te werd voortgezet. De twist omaardde ten slotte in een steek- partij. In zijn drift had de man een brood mes gegrepen en daarmede de vrouw een steek in de hals gegeven, waardoor. de hals- slagader geraakt werd. Het slachtoffer viei met een slag op den grond en bezweek kort daarna. De hospita, die op het gerucht was toege- sneld, vond de vrouw dood in de learner lig- gen. Zij zette den dader, die inmiddels de straat was opgegegaan, aehterna en waar- schuwde twee surveideerende politie-agenten die den man spoedig wisten te arresteeren. Op het politiebureau aan de Lauriergrai.ht werd den dader door den cominissaris van politic, den heer H. Pijper, een verhoor af- genomen. Daarbij verklaarde de man, dat hij in drift en dus niet met opzet de vrouw had ge- stoken. De vrouw had hem meegedeeld, dat zij niet langer met hem wilde samenwonen en deze mededeeling had den man, die veel van deze vrouw hield, in een waanzinnigen toestand gebracht. De dader zou gister ter beschikking van de justitie worden gestekir EEN TAXI TE WATER Te Amsterdam reed in den nacht van Za- terdag op Zondag bij de Overtoomsehe schutsluis een taxi te water, doordat de chauffeur door de schijn van een lantaarn was misleid. In de taxi zaten geen passagiers. Door den brugwachter werd de chauffeur uit den auto bevrijd. Het reddingstoestel van de brandweer bracht de huurauto weer op den wal. EEN AUTO DOOR DE BRUGLEUNING Zondagmiddag ornstreeks twee uur is een luxe auto, waarin zes personen zaten bij den Zwanenburgwal te Amsterdam d'oor de brug- leuning gereden. Uit de Staalstraat komende, reed de auto op de burg over den Zwanenburgwal in de richting van de Zwanenburgerstraat. Door nog onbekende oorzaak sulde de auto door tegen de brugleuning aan. Door de aanrij- ding knapte een deel van het hekwerk af. De auto bleef wonder boven wonder, twee, meter vooruitstekende boven het water hangen, doordat het aehtergedeelte steun had gekre- gen van den trottoirband. Daardoor was een De z s inzittendlen werden door voorbr]gan gers uit den auto verlost. Door een inspec- teur van de verkeerspolitie weird een onder- zoek naar den toestand1 van den auto inge- steld. ACHT DAGEN IN HET BOSCH GELEGEN. De toestand van het Hongaarsche meisje, dat volgens haar verklaringen acht dagen in het Ulvenhoutsche bosch onder Ginneken heeft doorgebracht, is thans dermate verer- -U3A.J3JS j op uoiuaiuBjoeg op jBBg p?.p pjog den zijn toegediend. Het Dagbl. v. N.-Br., deelt mee, dat alsnog owrwogen wordt, haar beide beenen te ampu- teeren. ONZE MOLENS. Eenige jaren geleden had Lemmer aan den zuidkant een houtzaagmolen en aan den noordkant een roggemolen. Eerstgenoemde heeft reeds lang zijn plaafsmoeten inruimen voor stoomkracht, doch binnen weinige da gen za! ook de korenmolen met den grond ge- iijk gemaakt zijn, nadat het vorig "jaar "de wieken reeds zijn weggenomen. Lemmer ver- liest hiermee haar laatste landelijk schoon. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE M E T A A LB EWE R KE R S BO ND Ter gelegenheid van het veertigjarig be- staan van den Alg. Ned. Metaalbewerkers- bond werd Zaterdagmiddag in „Krasnapols ky" te Amsterdam een zeer druk bezochte re- eeptie geliouden. Een groot aantal bloemstuk ken van zuster- en andere vereenigingen ver- sierde de zaal. Ter receptie versehenen o a het bestuur van het N. V. V., het Partijbe stuur van de S. D. A. P. en de besturen van vele afdeelingen, aangesioten bij den Bond en tal van zustervereeiiigingen. Door den voor- zitter van den feestvierenden Bond, den heer P. Danz werd eraan herinnerd, dat de Me- taalbewerkersbond de groctste crganisatie is, aangesioten bij het N. V. V., al is hij mis- schien niet de sterkste. Thans zijn 64 p'ct. van alle georganiseerden in het metaalbedrijf bij den Bond aangesioten. Sedert 1906 is door den Bond 5'/> millioen gulden uitgekeerd en wel 3i/z millioen aan werkioozen en 2 mil lioen voor stakingen. Het vermogen bedraagi thans Fi 833.000. Melding werd voorts gemaakt van een grcot aantal telegrafische gelukwenschen. Namens het N. V. V. voerde vervolgens het woord de heer R. Stenhuis, die crop wees, dat de A. N. W. B. tegenwoordig rust op dfugde- lijker grondslagen. Spr. sprak daar zijn 'ver- heuging over uit omdat nog een zware taak voor de deur staat n.l. het doorvoeren van het minimumloon-stelsel. Tenslotte bood spr. na mens N. V. V. en de vakbeweging een electri- sche kroon aan. Mej. Ribbius Peletier, secre taresse van het Partijbestuur der S. D. A P hcopte o.m. dat het bestuur er in slagen mag eteeds meer leden tot den Bond te brengen en de vrouwen op te wekken te strijden voor het socialisme. De heer Van Zijl, sprekende namens de af deelingen van den Bond, bracht hulde aan den voorzitter enlbood namens de afdeelingen een ameublement ontworpen door den heer Eysenloffel, aan het Hoofdbestuur aan. Vele sprekers boden verder nog hun geluk wenschen aan. BRANDEN. Ongeveer twee uur Zaterdagmiddag zagen de bewoners van cafe ..Beursbar", Warmoes- straat 153 te Amsterdam plotseling aan de achterzijde van het naburige perceel uit een der bovenverdiepingen de vlammen slaan. In dat perceel, nr. 155 is gevestigd de firma Hermans Co. in paradijsvogels en struis- veeien In de werkplaats waar vervaardigd werden fantasieveeren, woedde het vuur. Elet kanfoor was gesloten en dus niemand aanwe- zig De brandweer verschafte zich door het bemdengedeelte waar de firma P. van Dijk haar magazijn heeft, toegang en bluschte het vuur met twee stralen. De werkplaats brand- de uit. De brand is vermoedelijk ontstaan door het vlam vatten van het behang. waar- tegen een kachelpij-p was aangebracht. Te Zaandam is Zaterdagavond een huis met twee woningen aan het St. Cathrijnepad door onbekende "oorzaak tot den grond afge- brand. Het huis behoorde in eigendom aan mej U. L. en was bewoond door K. v. T. en J. K. Het belendende perceel van den veehouder K. bekwam mede belangrijke brand- en water- schade. ProvincSaa! nieuws zoo heel solide geleefd heeft, maar onder haar invloed, zou hij wel gauw kalmer wor den. Elsie hoefde van dit verleden niets te we- ten en ze zou een schitterende positie hebben, daar zou de mijne zelfs nog niets bij wezen." „Wat heeft ze tegen den man?" „Ze beweert, dat hij een geweldige opsnijer is. En ze is dwaas genoeg, om een van uw klerken te willen hebben. Ja, waarlijk, mr. Dering een van uw klerken!" „Ik heb al zoo iets gehoord van uw moe der. Ze moet verloofd zijn met den jongen Austin nietwaar?" „Die een inkomen heeft van twee hondexd pond per jaar. Denk eens aan: ze weigert een man met tien duizend pond per jaar en wil een man trouwen, die maar twee honderd be zit!" „Maar ze willen toch niet trouwen op deze armoede van twee honderd pond per jaar?" „Ze zijn verloofd, ze wil het engagement niet verbreken, hij heeft geen geld om zich ergens als deeigenoot in te koopen. Daarom moet hij voortgaan, als klerk, op twee hon derd." „Klerken verdienen soms meer, maar dat is waar, een mooie positie is het nog nooif, en het inkomen is altijd klein." „Moeder wil den jongen niet bij zich ont vangen. Maar nu komt Elsie in stilte met hem samen. Ik zou mij schamen als sir Sa muel het wist. Ze gaat iederen avond uit en dan wandelen ze over het Plein, of in het Park tot het donker is. Net als een meid met haar vrijer!" UIT H E E RHUGO'W A ARD (Vervolg.) Voorgesteld werd aan het melkbes'luit een art. 4a toe te voegen, waarbij verboden wordt melk te venkoopen met een vetgehalte bene- den 2.75 pCt. en daarop de goedkeuTing van de Kroon te vragen, teneindie het van kracht te doen zijn. In het begHeidende schrijven „Ja, dit lijkt een ongewone manier van doen, maar ik ben geen juist beoordeelaar van hetgeen al of niet passend is voor een jong meisje." „Ik kan u wel verzekeren, dat de verhou- ding in huis er zeer gespannen door wordt en ik weet nog niet, wat er eens van komen moet Elsie zegt, dat, als ze de volgende week een en twintig is, ze dan vrij zal zijn om te doen en te laten wat ze wil. Ze denkt er zelfs over om ergens een atelier te openen en portretten te schilderen voor geld. U begrijpt hoe onaan- genaam dit zou wezen voor mij, dat mijn zuster op deze wijze in haar onderhoud moest voorzien." „En hoe denk je dan, dat ik in deze zaak kan ingrijpen? Liefdesbezwaren worden op dit kantoor niet behandeld, of verholpen." „Mr. Dering, ze is van niemand ter wereld bang dan van u. Er is niemand aan wiens oordeel ze zoo zeer hecht, dan aan het uwe, Wilt u haar zien? Wilt u haar spreken? Wilt u haar eens onderhanden nemen?" „Kijk eens Hilda, het toeval wil, dat ik haar toch al heb verzocht, op haar verjaar- dag bij mij te komen, want dan houdt zij op verder mijn pupil te zijn. Ik wil dan met ge- noegen eens met haar praten. En, wie weet, of ge niet tevred'en bent met den uitslag van dit gesprek." „0 daar twijfel ik niet aan." „Dus, als ik het goed begrijp, dan zou je graag zien, hoe je zuster trouwde met een man die mocht hij dan nog niet rijk we zen toch onderweg is, om zoo ver te ko- jverd <fe wenscfteiijOTieio MTgesjkroken van wat soepele toe passing van dit nieuwe artikel. Van verschMende zijde wend er op ge we zen, dat dit voor sommige melkverkoopers, vooral van eigen vee, tnderdaad' wel heel lastig kan zijn, vooral wanneer de melk af- kom tig is van een paar koeien. In de periode, dat de dunste melk wordt gemolkeni, zou dit wel eens aank-iding kinnnen geven tot gedwongen ver'koop van de dieren, waarvan door den heer Kostelijik een sterk voorbeeld werd aangehaald uit een naburige gemeente. Anderzijds eohter werd opgemerkt, dat bet geeiscbte percentage toch al tamelijk laag is, terwijl tevens werd gewezen op het uitzicht van soepele toepassinig. De Voorzitter was van oordeel, dat de Dire etc ur voldoende kennis van zaken bezit om van een soepele toepassinig ver- zekerd te kunnen zijn. Nadat nog voonbeelden waren aangehaald, waar de beste melk werd gehouden voor eigen zuivelbereidlng, of aan de fabriek werd geleverd, werd met algemeene stemmen be- sloten op het voorstel in te gaan. Nog was in- gekomer. een adres'van een groot aantal mid- denst a nde rs-n e ringd oend enwaarin werd gewezen op het nadeel, dat ze reeds onder- vinden van de autcbussen, waardoor vele burgers alleriei inkoopen elders gaan doen, terwijl daarne'vens nog groot nadeel wordt ondervonden van hO groot aantal venters met alleriei artikelen langs de huizen. Gevraagd werd, dit laatste tegen te willen gaan. Door den Voorzitter werd gewezen op de politieverordening, waarbij bedoeld venten zonder vergunning is verboden. Spr. gaf gaarne toe, dat dit vebbod meer malen zai worden overtreden, aangezien reeds een goed deel der gemeente kan zijn afgevent voor de politie overtreding kon constateeren trouwens, waar dit venten niet het karakter heeft van vermomde bedelarij, wordt daarvoor wel toestemming verleend. Ter betere hand having der verordening zouden aan de ingan gen der gemeente borden geplaatst kunnen worden met vermelding van ger.oemd ver bod. Door den heer Kostelijk e. a. werd er op gewezen, dat een goed deel dezer venterij niet anders is dan verkapte bedelarij, terwijl bo vendien door sommige van die venters ook ta melij'k brutaal werd opgetreden. De meening der adressanten, dat dezen daardoor nu zoo sterk werden benadeeld, v/erd vrijwel alge- meen niet gedeeld, d;och wel werd er op ge we zen. dat de burgerij er veel last van onder- vond. Door den heer Mienes v/erd er op gewezen dat't toch niet de bedoeling kan zijn dat za kenimenachen van eiders, die gew,ocn zijn hun klanten geregeld te bezoeken, geweerd moeten worden, wat wel in de bedoeling van adres santen schijnt te liggen, waarop de voorzitter antwoordde, dat dit wel niet in de bedoeling van den Raad zal liggen, trouwens de veror dening sluit van het verbod reeds uit, hen die in eigen gemeente hun zaak hebben. Spr. is van meening, dat de raadsleden web de bedoeling zullen hebben de z.g. kastjesven ters en dergelijke te weren. Aan de hand der politie-verordening moet in dezen natuurlijl: schifting plaats hebben Besloten werd op verschillende punten bor den met bovengenoemd verbod te doen plaat sen. Opnieuw zijn nog door Ged. Staten een paar opmerkingen gemaakt op de Begrooting 1927. Met betrekking tot de geld'leening groot 20.000 voor de veldwachterswoning en het G. E. B., werd opgemerkt, dat van het laatste geen 5 mag worden genomen, daar het geld tegen lagere rente geleend was kunnen worden. De voor,z. zeide dat dat ongeveer 4.6 bedroeg en stelde nu voor het G. E. B. 414 te doen betalen. Dan was voor T. B. C.- bestrijding1 uitgetrokken een post van 10 en voort memorie 1000. Voorgesteld werd door Ged. Staten deze 10 te brengen op 500 De raad ging met deze wijziging accoord. Daarna werd in behandeling genomen het in den aanvang van dat verslag vermel de adres betreffende plaatsing van een T. B. C patiente. De voorzitter lichtte toe, dat door den va- der f 1 per dag zal worden bijgedragen, het overige komt dan voor rekening vand de ge meente en de provincie, ieder voor de helft. Zonder eenig debat werd op het verzoek goedgunstig beschikt. Tot keurmeester voor onze gemeente ge meente werd het vorige jaar aangewezen de heer Buren te Alkmaar. Deze benoeming ge schiedt telkens voor een jaar, zoodat opnieuw een benoeming moest geschieden. Waar -de heer Buren uitstekend heeft voldaan bevelen B. en W. hem met de meeste vrijmoedigheid aan. De schriftelijke stemming had dian ook tot uitslag, dat de heer Buren weer met aTgemeene stemmen wera neitoemo. Met betrekking tot het volgende punt aer agenda lichtte de voorz. toe, dat de gem.- ontvanger ten zijnen huize kantoor houdt wat met eenige kosten gepaard gaat voor verwar. ming en verlichting. Daarvoor was bereidi reeds een post op de begrooting geplaatst en nu stelden B. en W. daarvoor 30 bcschik- baar te stellen. Door den voorz. werd deze zaak nader toegelicht. K ostein 1 was der veranderde zienswijze van B~ en W. 'ego I heer Kostelijk vroeg wat de oorzaak men. Maar je kunt haar niet dwingen, om het aanzoelc van zelfs den rijken jongenman uit Londen aan te nemen tenzij ze met hem ingenomen is, niet waar?" „Neen. En we kunnen ook moeilijk van haar verwachten, dat ze evenals ik, een man trouwt, die zijn fortuin al gemaakt heeft. Tenzij ze natuurlijk Algy Doring nam." „Goed. Maar hij moet toch natuurlijk een zeker inkomen hebben, dat hem als basis kan dienen om zich op te werken." „Ja! Ze hoeft nu nog niet in Palace Car- dens te wonen, maar toch wel, zegge, op Pem- bridge Square." Juist. Dus haar aanstaande moet een in komen hebben van een vijftienhonderd pond, om op te beginnen. Als ik haar daar nu van weet te doordringen, dan ben je tevreden?" „Beste Dering, ik geloof zoo waar, dat je den man voor haar klaar hebt staan. Maar hoe zal je haar overreden, dat ze haar tegen- woordigen uitverkorene er voor opgeeft?" „Ik beloof nites, Hilda. Ik zal enkel mijn best doen." Hilda stond op en sprak dankbaar: „Wat u daar zei, schenkt mij een groote verlichting. Ik heb enkel het geluk van het kind op het oog. Als u misschien den jongen man onmiddellijk wqgzendt en weigerde hem een getuigschrift te geven, op grond daarvan, dat hij de genegenheid had trachten te win- nen van een meisje, verre boven hem in stand, dat zou misschien van heel goede uitwerking zijn op Elsie omaat zij zoo duidelijk tot in zicht zou komen, van uw opvatting van een in dezen De voorz. zeide door den gemeente-ont- vanger overtuigd te zijn van de billijkheid, terwijl die heer Krorn zeide, bij de behande ling dezer zaak het vorige jaar was gewezen op het gemak dat de gem.-ontvanger zelf heeft van kantoor le houden bij hem aan huis. In dten loop des jaars was echter ge- bleken, dat als't ware ten alle tijde de heer Hoogland bereid was dte burgers te ontvan gen, wat voor zeer velen een( groot gerief is, vandaar de verandering in de ^ienswijze. Het voorstel van B. en W. werd met alge meene stem-men aangenomen. Door den heer P. Kostelijk was het ver zoek ingediend eenige vragen te mo-gen stel len in verband met het doorgaand verkeei van den Langendijk naar Alkmaar. De heer Van Langen drong aan op her- ziening der kinderaftrek bij de gemcenteliikt. belasting. De voorz. beantwoorddc eerst den heer Vat( Langen, nadat deze in zijn toelichting vaif 't voorstel heeft gewezen op den te geringei< a ftrek voor groote gezinnen en op het feit, dat deze in andere gemeenten z. i. rechtvaar- diger was geregeld en men daar meer reke ning heeft gehouden met den eisch, dat ver- zorging van het g-ezin eerste plicht is. D voorz. antwoordde, dat het heel wat drufcte zal geven om dat in al zijn o-nderdee- len te onderzoeken, terwijl een andere vraag rijst: hoe het zal staan met de totaalop^ brengst, terwijl de heer Krom opmerkte, dat het geld er toch zal moeten wezen. Besloten werd de zaak in ha-nden van B. en W. te stellen. De voorz. gaf nu het woord aan den heer Kostelijk, die wees op zijn vroeger ingediend schrijven aan B. en W. naar aanleiding der afsluiting van den Twuyverweg. Naar aan leiding van Burgemeesters schrijven aan de Telegraag vroeg spr. of hij wellicht wat overhaast was gew-eest in zijn schrijven, waarop de voorz. antwoordde dat door hem was gesehreven dat de brug geen gevaar op- leverde, do-ch dat onzerzijds groot bezwaai werd gemaakt tegen het gebruik onzer wegefl en het gevaar.van het verkeer langs het dijk- gedcelte BroekerbrugBroekerhoek. Voorts deelde de voorz. mede, dat B. en W. spoedig een onderhoud heben gehad met het Polder- bestuur, dat spr. terstond na de afsluiting de Contmissaris der Koningin had opgebeld om een onderhoud, hetwelk dan ook had plaats gehad en door spr. was aangedrongen op afsluiting van den dijk De commissaris was daarvoor niet zoo dade'iik te vinden en deeld.- niet spr.'s ravening dat de Twuyver weg niet slecht-er is dan de dijk, ho-ewel spr. beweerde, dal afsluiting van dijk minstens even gemotiveerd zou zijn Op advies van den commissaris had spr. onze zienswijze medeged'eeld aan de burgemeester der Lan- gedijker gemeenten met de bijvoeging, dat onzerzijds alles in 't work zou worden ge- steld om de zeer groote bussen te weren. Reeds 4 weken terug, ze-id-e spr verder, was het verzoek aan Ged. Staten gedaan om den dijk voor de zeer groote bussen af te sluiter eri nu gisteren, 13 dezer was een deputatte van Ged Staten bier geweest voor ortderzoek, vermoedelijk naar aanleiding van spr's be- zoek aan den commissaris, gewa-pend met dt krant, waarin werd vermeld dat al de I.an- gedijker gemeenten afwijzend hadden be schikt op het voorstel van Ged Staten Naai spr.'s oordeel moest-en Ged. Staten bij hun bezo-dc aan dijk en Twuyverweg tot de con- c'usie zijn gekomen, dat het verkeer langs den dijk meer gevaar opleverde, dan langs den Twuvverweg. Waarschijnlijk zal nu ons verzoek Woensdag a.s. wel in behandeling komen en sp-reker hoopte al ziin invloed te doen gelden om ren gunstige beschikking te krijgen. Niet onduideliik had spr reeds doen uitkomen, dat het nolderbestuur ook nog we] andere midde^n ten dienste staan om tot een voor ons gewenschte onlossing te komen. terwijl s-pr. tevens te kennen had gegeven, dat naar zijn oordeel een onbekookt besluit was. genomen met de afsluiting van den Twuvverweg, terwijl er door spr. tevens op gewezen was, hoe dwaas het was een kleine 4-wielige auto van genoemden v/eg te weren, do-ch wagenvrachten van duizenden kilo's ongestoord gebruikt te laten maken van dren weg. Naar aanleiding dezer mededeeling ontspon zich een zeer langdurig debat, welks weergave ons versla<r te uito-ebreid1 zou doen dergelijke verloving, terwijl het tegeiijk. een jo-ede les zou zijn voor hem en zijn vrienden. Een klerk, die zijn ontslag heeft gekregen, daar is toch niet veel romantisch meer aan Wilt u daar niet eens over denken mr. De- ring? De enkele bedreigirig daarmee zou hem, mogelijk, al bew&gen haar op te geven, en haar, van hem af te zien, al was het maar om der wille van hem zelven." „Ik zal er eens over denken, Hilda. A pro- pos, komen jij en mijn hrcer Maandag bij mij d-ineeren, tenz'j je natuuriiik een andere af- spraak hebt? Dan kunnen wij deze zaak eens op ons gemak bespreken." „Met genoegen. We hebben enkel den avond bezet. En nu wil ik u ook niet langer ophouden. Goeden dag!" Hilda ging been, met minzamen glimlach tot de klerken in het andere kantoor, en vol waardigheid ging zij de trap af naar het rijtuig, dat beneden wachtte. Mr. Dering keerde weer tot zijn papieren. Hij was niet vera-nderd in die acht jaren, na dat stormachtig onderhoud met Athelstan Arundel. Hij was, misschien wat meer grijs van haar geworden, maar zijn gelaatstrekken getuigden nog van dezelfde kracht en zijn oogen waren nog even scherp en vastberaden van uiterlijk. Het vertrek keek uit op het plantsoen van New Square, waar de zon warm scheen op het bladerdak van de boomen in zomerdos Bij zonnesehijn of regen, het heele jaar door, zat de notaris in zijn stoel met hooge leuning voor zijn groote tafel. (Wordt vervolgd). oft -n| 8 u u n" nj.1 :n[ it I II e 11 it!

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5