L. Franfeenberg, iUkmaar. Rechfszaken iyitenEanel __H1 a rktberiolhteii DEN AAN DE HOOUST TE STELLEN EISCHEN. Steeds alle liniaturen in voorraad. Lworden. De heer Kostelijk zag door B. en W. gaar- ne alles gedaan, wat kon leiden tot een spoe- d'ige oplossing, doch zou niet gaarne zien,' dat verwaarloozing van eigen weg dienst zou moeten doen. Ongetwijfeld was de Twuyverweg onvoldoende voor het tegen- woordige verkeer, doch dat was ook het ge- val met den dijk en zulke wegen hebben we nog yeel meer in onzen polder. Bij het ver- dere debat werd er op gewezen, dat onze polder inderdaadl zijn deel wel krijgt van het doorgaand verkeer, wat door deze aangele genheid nog zeer verzwaard werd doordien het Langedijker verkeer nu niet alleen langs een stuk dijk was geleid, maar tevens langs Basserweg en een groot deel van den Mid- denweg, dat het zeker wat al te veel van Heerhugow'aard gevergd zou zijn om den dijtc voor dit speciale verkeer goed in orde te maken, wat niet wegnam, dat zooveel moge- lijk diende te worden gedaan om ongelukken te voorkomen. Gewezen werd op de flinke houding der firma KokTuinmanWilke, die zich bereid had verklaard in de meerdere onderhoudskosten wel flink te willen bijdra- gen. Ook werd nog gewezen op het feit, dat aan een plan van de L. G. C. ook bijgedragen zou worden door vele inwoners van onze ge- meente als leden der L. G. C. Tamelijk alge- meen werd de houding der meerderheden in de Langedijker gemeenetraden onbegrijpelijk geacht, waar voor de burgers dier gemeenten zoo groote belangen op't spel staan, terwiji men er nu algemeen sympathie bleek te ge- voelen voor Alkmaar, dat zich dan toch aan- zienlijke offers wil getroosten en het hier met alleen gfeldt onderhoud doch wel degelijk verbetering, welke door het toenemend ver- keerd wordt geeischt en zeker in de eerste plaats ten goede zou komen aan de inwoners der Langedijker gemeenten. Voorts werd nog opgemerkt, dat onzerzijds geen bezwaar zou worden gemaakt, cfesnoods wat aan den dijk ten koste te leggen, indien tijdelijk het verkeer daar langs moest worden geleid, doch er was nog n'et het minste uitzicht, waarbij nog kwam, dat toch reeds zware lasten moeten worden geheven voor ons wegenonderhoud. In elk geval zal nu voorloopig moeten wor den afgewacht, welke beslissing Ged. Staten zullen nemen omtrent het verzoejk tot afslui- ting van den dijk voor zeer groote autobus- sen. Door den l eer Mienis was nog de op- merking gemaakt, of bij eventueele afsluiting van den dijk het verkeer van den Langendijk niet zal worden gelegd langs Westrijk of LaanwegMiddenweg. De voorz. sloot eindelijk de zeer breedvoe- rige discussle en onder dankzegging voor aller med'ewerking en het geduld der pers- vertegenwoordigers, alsmede met den wensch, dat een spoedige oplossing zal worden ver- kregen, deze eerste raadsvergadering in 1927 UIT OUDKARSPEL. In de gehouden vergadering van de voet- balvereeniging D. T. S werd met leedwezen kennis genomen van het afwijzend besluit van den gemeemteraad om vrijstelling van vermakel ij kheidsbel as ting. Eenigen waxen van oordeel, dat een ander besluit genomen zou zijn als de verordening langercn tijd in werking was, doch andereu meenden, dat het beter geweest was ten halve te keeren. Gewezen werd op de ongeregelde contri- butie-afdracht, waarin verbetering dient te komen. Dit is ook mede oorzaak dat te weinig kan worden gedaan om het terrein te verbete- ren. De wenschelijkheid voor het instellen van een controlepost werd in handen van bet be- stuur gesteld. Het aantal griepgevallen dat in deze gemeente niet groot was, is gelukkig reeds weer aan het afnemen. Wel waren enkele gezinnen geheel door de ziekte aangetast, doch in hef algemeen had de ziekte een zachtaardig karakter. Maatre- gelen behoefden dan ook tot heden niet te worden genomen. UIT OTERLEEK. De keunneester van het slachtbuis te Alk maar, vorige week bij een noodslachting van een schaap geroepen, bepaalde, dat het kada- ver in den grond gestopt moest worden. Den volgenden dag zou dat geconstroleerd war den, doch er was niets meer te zien in den kuil. Eenige viervoeters hadden zich waar- schijnlijk over de bout onitfermd. Sporen van hondenpooten konden worden waangenomen. Vrijdag 14 Januari hield de afd. Ohy- leekStompet-oren van den Bpnd voor Staatspensioen haar jaarl ijkschen propagan- da-avond ten huize van den heer O. de Vries Ondaniks het slechte weer was de zaal bijna geheel gevuld met belangstetlendenj, meest uit 't dorp. Wegens afwezigheid van den voorzitter opende de beer P. Groot- de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom, speciaal aan den Bondsspreker, Ds. Baar uit Alk maar en het symphoniegezelschap uit Scher- merhorn. De avond werd ingezet met een bed uit t bondszangboekje, waarna wij drie mu zieknummers kregen te hooren. Vervolgens nam ds. Baar het woord. Spr. was bang, dat bij hier in Oterleek van het staatspensioen niets nieuws kon vertel- 3ea gezien het feit, dat wij bier den bonds- voorzitter eenige jaren als predikant in ons midden hebben gehad en die wel terdege het idee staatspensioen naar voren gebracht zal hebben. Spr. zou daarom alleen trachten om nieu- we liefde, nieuwen gloed en enthousiasme over te brengen op de toehoorders, omdat velen in den waan verkeeren, dat door het verkregen resultant, wat echter lanig niet aan onze idialen voldoet, de strijd is uitgestre- den. Dit is helaas niet het geval, want bij dezen voortgang is er over 25 jaar in Neder- land niemand meer die premievxij staats pensioen ontvangt. Als de bond van staatspensioen geen groo- tere successen kan boeken, dan vervallen wij zoo langzamcrhand weer in den toestand, zooals die was voor de wet Talma werd aan- genomen. Al het sociale in die wetten zal dan weggevallen zijn. Wij vragen om recbt, niet van bedeelinig, urgentie. Spr. haalde nog aan het bekende gezegde, dat men veel hoort: Zij kuonen niet wachten, geen dag en geen nacht. Na een k-rachtige opwekking tot aanslui- tinig eindigde sprier zijn rede, die met een dankfoaar applaus werd beloond. Nadat dr. Heringa, die inmiddels ter - ver gadering was gekomen, nog een lied had laten zinigen, kregen wij nog drie muziek- nummers, die dankbaar werden toegcjuichd. Met woorden van- dank aan alien, die had den medegewerkt tot het doen sla'gen van dezen avond, sloot de voorzitter de vergade ring. UIT L1MMEN. Het Onderlinge Veefonds alhier hield Za- terdag jaarvergadering onder presidium van den voorzitter, den heer C. Pepping. De vergadering was matig bezocht, door de heerschciiide griep. Na opening kwam in behandeling het jaarverslag. Omtrent het financieel verslag zij opgemerkt, dat de ontvangsten waren: /2929.Q5, uitgavcn 2488.73, zoodat het voordeelig saldo 441.23 is. De omslag, welke »per rund was geheven, was 2% pet. per 100 verzekcrd kapitaal, wat bijzonder laag was. Het ledental bedraagt 71, het verzekerd kapitaal 90390. De rekeming-commissie bracht bij monde van den heer P. Mooij rapport uit en was vol lof over het gehouden beheer. Bij enkele candidaatstelling werd herko- zen als correspondent de heer D. Swart. Regeling betaling van opzetters (boeren ge- durende den winter). Door eenige heeren werd de wenschelijkheid betoogd, oin ver- schil te maken met die leden die het geheele jaar vee hebben en zij, die slechts gedurende de wintcrmaanden vee houden. Over dit punt werd oppositie gevoerd te- gen het bestuur, dat zidh zelf zou bevoordee- len. Er werd betoogd, dat het al te gek is dat men betaalt als men geen vee, dus geen ri- sico heeft. Ook blijkt wel dat betaald wordt voor de beroeps-veehouders, want de omslag is 1 pet. lager dan het vorig jaar. Be voorzitter zeide, dat dit punt geruimen tijd is besproken, doch de redeneering is on- logisch, daar de winterboeren een veel groo- ter risico voor het fonds zijn, dan de zomer- bocren (dus veehouders van beroep) daar er in den winter meer ziekte en andere risico aan verbonden is; bovendicn heerscht er veel tuberculose onder het vee, reden waarom het bestuur voorstelt de contributie tot 1 Au gustus te handhaven. Dit werd aangenomen. Met bestuur rekende nu ,op den moreelen steun van alle leden. Machtiging aan bet bestuur werd verleend om vee aan te nemen uit de gemeenten Heiloo en Castricum (gronsgevallen). In dit verband werd goedkeuring verleend aan een bestuursvoorstel tot het aanvragen van rechtspersoonlijkheid. Aan den directeur werd een gratificatie verleend van 15 (dit alleen voor het afge- loopen jaar, wijl deze uitgave elk jaar op- nieuw wordt vastgesteld). Een bestuursvoorstel om salarisverhooging vim de correspondenten aan te houden, werd goedgekeurd, hoewel het bestuur meende, dat het salaris laag was. Na de gehouden rondvraag deed de voor zitter een beroep op den steun van de leden, .daar de groote verantwoordelijkheid dien steun vraagt. Hierna sluiting. UIT EGMONDBINNEN. In de zaal van „Het slot op den Hoef" bij mej. de Wed. Bult hield de afdeeling „Eg- mond" van den Vrijz. Dem. Bond haar jaar vergadering. De voorzitter, de heer Vogelzang, opende de bijeenkomst en drukte er zijn spijt over uit, dat vermoedelijk door de heerschende griep het aantal opgekomenen niet zoo groot was, als wel kon. Ook de secrearis, de heer Buur- man, kon daardoor slechts even ter vergade ring verschijnen. Uiteengezet werd, hoe de afdeeling den stoot had gegeven tot een bijeenkomst van Burgemeester en Wethouders der gemeenten in den omtrek om te trachten het plan van het Provinciaal Bestuur om den primairen Verkeersweg Amsterdam—Helder veranderd te krijgens, zoodat deze weg over Castricum, Egmondbinnen, Bergen en zoo verder zou loopen. Het succes der bijeenkomst was echter niet groot, de wijziging stuitte af op het feit, dat de weg in het dorp Castricum niet breed ge- noeg te makeh was. De voorzitter dankte de heeren Dekker en v. Duin voor hun medewerking in het besluit van den gemeenteraad om geen extra-kosten te maken voor de bestaande wegen, doch het groote wegenplan te subsidieeren, wanneer diit aan de orde is. Het jaarverslag van den secretaris werd voorgelezen, waaruit aangestipt wordt, dat te Egmond aan Zee weinig animo voor aan- sluiting bij den V. D. B. bleek te bestaan en het aantal leden ceeg tot 47. De rekening van den penningmeester, den heer Smit, sloot met een batig saldo van 8.14. De begrooting voor 1927 werd vastgesteld. Tot afgevaardigde voor Federatie- en Bondsvergaderingen werd met bijna alge- meene stemmen gekozen de heer Vogelzang, die deze benoeming aanvaardde. In verband met de verkiezing van een be- stuurslid, noodzakelijk door de reglementaire aftreding van den heer D. Gorter, merkte de voorzitter op, dat z.i. een goede democratic meebracht, dat ieder op zijn beurt in het be stuur kwam, zoodat elk goed op de hoogte kon komen. Anderen meenden, dat herkiezing gewenscht kon zijn, wanneer men een goed vertegenwoordiiger had. Met bijna algemeene stemmen werd de heer Gorter herkozen. Deze bleek echter de meeping van den voorzitter toegedaan en on- danks zeer grooten aandrang der vergade ring, nu medie gesteund door den voorzitter, verklaarde hij de benoeming niet aan te ne men. Hierna werd gekozen de heer P. v. 't Veer, die zich de keuze liet welgevallen. Uitgereikt en breedvoerig toegelicht werden de stembiljetten om de^volgorde der candida- ten voor de kieskringen Hoorn en Zaandam vast te stellen. De heer Smit bracht een nauwkeurig ver slag uit van de Federatievergadering te Alk maar, waarin besloten werd den heer W. Balk men in den V. D. B. Na ampele bespreking en eerrige stemimin- gen werd de voorloopige candidatenlijst voor den gemeenteraad vastgesteld. Deze luidt: 1 A Dekker, 2 C. v. Duin, 3 P. v. 't Veer, 4 C. Brouwer, 5 H. Docter en 6 G. Blokker. Besloten werd zoo mogelijk voor de Staten- verkiezing een openbare vergadering te hou den, waarin tevens de gemeenteraadverkie zingen besproken kunuen worden. Na rondvraag, waarbij de voorzitter een hartelijk woord bracht aan het aftredend be stuursiid, den heer Gorter, volgde sluiting. DEPONEEREN VAN MEUBELEN OF STRAAT. Een eigenaardige kwestie is Zaterdag den kantonrechter, mr. Hollander, te Den Haag ter berechting voorgelegd. Het gold n.l. de vraag of een deurwaarder, die ingevolge een vonnis van den kantonrech ter een woning moet ontruimen wegens huur schuld van den bewoner, zonder speciale toe- stemming van B. en W. de openbare straat mag bezigen voor deponeering der meubelen In casu had de ambtenaar van het O. M bij dit kantongerecht, mr. Loke, proees-ver- baal doen opmaken tegen den deurwaarder, den heer H. L. C. van der Groen, omdat z.i voor het op straat zetten van meubelen een dergelijke vergunning van B. en W. is ver- eischt, terwiji deze in het onderhavige geval, zooals trouwens regel is, niet speciaal werd verleend. De uitzetting was geschied op 30 November j.l. in de Zuilingstraat te halftien 's morgens, terwiji het proces-verbaal werd opgemaakt te half zeven's avonds, toen de meubelen nog op straat stonden. De verdediger en gemachtigde van ver- dachte was mr. Veegens. De ambtenaar van het O. M., mr. Loke, er kennende, dat de opruiming in dit geval mis- schien geen verkeersbezwaren had opgele verd, vroeg hoe men er over zou denken, in dien zulk een ontruiming in de Poten moest geschieden. Spr. eiscbte, waar het hier een principieel geval betreft, een boete van 50 ct subs een dag hechtenis. Mr. Veegens beriep zich op de art. 40, 41 en 42 van het Wetbcek van Strafrecht en op art. 122, 123 en 124 vau het Wetboek van Burg. Rechtsvordering. De ontruiming ge- schiedde volgens wettelijk vonnis en de ope re bate straat wordt meermalen voor tijdelijke deponeering van meubelen gebruikt, o.a. bij transporten, bcstelling van groote voorwer- pen e.d. Het gold hier een caoutchouc-bepa ling, aldus pleiter; niet beantwoord is n.l. de vraag hoe lang dit deponeeren mag geschie den. De gemachtigde vroeg ten slctte ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak over veertien dagen. OM 58.000 AAN JUWEELEN. Voor het gerechtshof te Den Haag is Zater dag in hcoger beroep behandeld de zaak van de firma S. aldaar tegep de erfgenamen van den gewezen Engelschen off icier P., wegens levering aan zekere juffrouw V. van juwee- len tot een bedrag van 58.000. Evenals de firma Kohne had de firma S. zich destijds om betaling gewend tot den En gelschen rechter. De erfgenamen van den heer P. cntzegden de vordering. Het Hof bepaalde de uitspraak na gehou den pleidooien op 24 Februari a.s. VALSCHE BELASTINGAANGIFTE. Voor de rechtbank te Assen stond dezer da gen terecht een landbouwer uit Odoorn, die, voor het belastingjaar 1926 zijn aangiftebil- jet voor de Rijksinkomstcnbclasting onjuist heeft ingevuld en aan den Inspecteur der Di- recte Belastingen te Emmen heeft doen toeko- men. In het biljet was door hem vermeld, dat zijn inkomen in het kalenderjaar 1925 5053.97 had hedragen, terwiji hem bekend was, dat bedoeld inkomen circa 5000 meer had bedragen. Het 0. M eischte een maand gevangenisstraf. Dezcl'fde verdachte heeft op zijn aangifte- biljet voor de vermogensbelasticig ingevuld:, dat het vermogen in 1925 52.200 bedroeg, terwiji gebleken is, dat dit 108.000 be droeg. Het O. M. eischte 14 dagen gevangenis straf. Het O. M. bij dezelfde rechtbank eischte de vorige week tegen deri gemeente-secretaris uit Coevorden, wegens het doen van een on- juiste opgave voor de Rijksinkom;stenbelas- ting 750 boete, subsidiair drie maanden hechtenis. DE OPSTAND IN NICARAGUA. Dr. Sacasa, de liberale leider in Nicara gua, staat blijkbaar op het punt om den strijd tegen zijn conservatieven mededinger, president Diaz, die gesteund wordt door de regeering der Vereenigde Staten, op te ge- ven„ aldus meldt de correspondent van de „Times' 'te New York, waar men een derge- lijk besluit natuurlijk graag zou zien. In een verklaring aan de Associated Press zeide hij, dat een bevestiging van president Coolidge's verklaring tot steun van het re gime-Diaz neer zou komen op een oorlogsver- klaring tegen die Nicaraguanen,' die door hem werden vertegenwoordigd en dat er hem niets anders zou overblijven dan zijn post te verlaten ten einde aan Nicaragua het risico van een absurden ongelijken oorlog met de Vereenigde Staten te besparen. VERZOENINGS-COMMISSIE POLEN-ZWITSERLAND. Tusschen Polen en Zwitserland is een verzoenings- en arbitrage-verdrag gesloten voor vreedzame beslechting van geschillen welke niet langs diplomatieken weg zijn op- gelost. Daarin wordt bepaald, dat er een vaste verzoeningscommissie zal worden inge- steld van vijf leden. waarvan de voorzitter na gemeenchappelijk overhg door de beide landen zal worden benoemd. Als zoodanig is nu onze gezant te Parijs, jhr. Loudon, aan gewezen. BRUTALE DIEFSTAL OP DE BEURS TE BRUSSEL. Een buitengewoon brutale diefstal is giste- ren te Brusscl tijdens beurstijd gepleegd. Een onbekende die een toegangskaart bij zich had. welke vereischt wordt voor de makelaars in effecten, wist de zaal binnen te komen hij blijkbaar volkomtn op de ho.—was met de usances aldaar, slaagde hij er im, zich voor een Brusselschen makelaar te laten doorgaan. Hij liet zich daarop 500.000 francs uitbetalen door de- American Express Cie., welke dit bedrag aan dien makelaar schuldig was. Een uur nadien kwam deze zelf op de beurs en wiide het half millioen innen. Zijn plaats- vervanger en het geld waren toen echter bei- den reed® gevlogen. EEN ONGEWENSCHTE FILM. De detectives van Scotland Yard hebben instructies gekregen den invoer in Engeland te beletten van een communistische film „Zwarte Zondag". Deze film is reeds in Duitschland vertoond. Het ministerie van bin'nenlandsche zaken acht de vertoociing van deze film in Engeland ongewenscht. HOE IN MEXICO REBELLEN WORDEN BERECHT. De bladen melden, dat de federale troepen wederom 16 rcbellen hebben gevangen ge nomen en aan de boomen langs den weg op- gehangen. Di( bericht is niet officieel bevestigd; de bladen voegen er echter aan toe, dat min- stens 22 lichamen van rebellen in de omge ving der stad aan de boomen hangen. SPLITSING IN DE BR1TSCHE LIBERALE PARTIJ? De liberale partij zal op 7 Februari a.s. bijeenkemen om te stemmen over de herbe- ncemihg van Lloyd George. Gemeld wordt, dat een deel der partij, waarvan velen bij de laatste verkiezing voor Lloyd George stem- den, thans de wenschelijkheid overweegt om een onafhankelijke groep te vormen, die vrij zal staan van elke politieke partij. Wanneer inderdaad een dergelijke beslissing zal wor den genomen, zullen minstens 9 leden der liberale Lagerhuis-fractie tot die nieuwe par tij toetreden, meent de Londensche berichtge- ver van de Tel. ACTIE TEGEN DEN POOLSCHEN STAAT. Te Wilna zijn drie Wit-Russische leden van de Sejm gearresteerd. Het departement van binncctlandsche zaken deelt mede, dat de aanhouding geschiedde, omdat zij met gel- den, door een naburigen staat te hunner be- schikking gesteld, een uitgebreide propaganda tegtn den Poolschen staat voerden. Verder hebben te Warschau, Bialistok en Posen arerstaties op groote schaal plaats gehad. EEN RECHTSZAAK UIT DE OORLOGSJAREN. Men herinnert zich den naam van Hutt, den gelegenheidsjournalist, die tijdens de Duitsche bezetting het dagblad „La Belgi- que" hi Brussel uitgaf, dat zich volkomen naar den wil van den vijand boog. Tden Bel- gie bevrijd was, werd Hutt tot 20 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. In antwoord op een vraag in de Kamer of het mogelijk is Hutt, die ernstig ziek is en eon derde van zijn straf heeft uitgezeten, in vrijheid te stellen, heeft de minister van justi- tie verklaard dat een voorstel tot voorwaar- delijke invrijheidstelling van den veroordeel- de aan de gerechtelijke autoriteiten is voor gelegd. MILITAIRE OPLEIDING DER ITAL1AANSCHE JONGELINGSCHAP. Officieel wordt medegedeeld, dat de eerste 100.000 jonge mannen, die een militaire op- leiding zullen ontvangen van de officieren der fascistische militie, voordat zij den dicnstplichtigen leeftijd hebben bereikt, thans voor den militairen wintercursus zijn ingcschreven. Gedurende 1926 zijn ongeveer 20.000 jon ge mannen tusschen z-estien en twtnig jaar in deze cursussen opgeleid. Daarvoor' werden op 1260 plaatsen cursussen gehouden. De inschrijving voor d-ezen winter overschrijdt reeds meer dan 100.000 jonge mannen. De fascistische bladen juichen dezen voor- uitgang toe en wijzen op de populariteit van de fascistische militie. Deze opleiding wijst cr op, aldus de bladen, dat in Italie onder het bewind van Mussolini het tijdstip nadert, waarop de_ mannen in staat zullen zijn hun militaire plichten te vervullen. De jonge man nen, die opleiding bij de fascistische militie hebben genoten, zullen daarna bij het ge- wone leger worden ingedeeld. De fascistische leiders zijn van meening, dat al lijkt deze wijze van opleiding militairistisch, zij slechts den weg baant voor den vrijwilligen militai ren dienst in plaats van den dienstplicht. DE INDUSTRIE- UND HANDELS- ZEITUNG". Naar de „Voss. Ztg." meldt, heeft de Rijks- regeering uit den boedel van het Stinnes- concern niet alleen de „D. Allg. Ztg.", maar ook de „Industrie- und Handelsztg." overge- nomen, zonder hiervan den rijksdag mede- deeling te doen. Ter bestrijding der kosten, door de uitgave der „Ind.- und Handelsztg." veroorzaakt, is die post „Economische berich- tendienst" op de begrooting van buitenland- sche zaken, die in het afgeloopen jaar 50.000 M. bedroeg, op de nieuwe begrooting verhoogd tot 500.000 M. De „Voss. Ztg." dringt er bij den rijksdag op aan, er zorg- voor te dragen, dat ook ten aanzien van deze aangelegenheid ten spoe- digste opheldering wordt verstrekt LYNXEN IN SCHGTLAND. In Schotland zwerven thans volgens de Dally News" lynxen rond; hoeveel het er zijn en waar ze vandaan komen, is een ge- heim, maar men gelooft, dat ze uit een of an dere menagerie onisnapt zijn. Te Inverness is een gevangen en in dezelfde omgeving is er een doodgeschoten. Zij maken jacht op schapen en geiten evenals op hazeti en eek- horens. PLUNDERENDE CHINEESCHE SOLDATEN. Een telegram uit Foekien meldt, dat de nationalistische soldaten de eigendommtn der zendelingen in beslag nemen. De Ameri- kaanche autoriteiten hebben den missiona- rissen verzocht Foekien onmiddellijk te ver laten. De oproerige soldaten vernielen alle vreemde eigendommen en de autoriteiten zijn niet in staat hen te beteugelen. DE ECONOMISCHE TOESTAND IN OOSTENRIJK. De economische toestand in Oostenrijk blijft nog altijd ongunstig In de t\yeede h^: maximum van 1925. De pogingen tot bestrij ding der werkloosheid door emigratie naar Rusland en Frankrijk zijn volkomen mislukt, daar een groot deel der emigranten, die geen voor hen geschikt werk konden vinden, na zware ontberingen reeds weer naar Oosteu.- rijk is terugigekeerd. Onder die omstandig- heden rekent men er op, dat de hooge uitga- ven voor ondersteuning der werkloozen in de naaste toekomst wel geen vermindering zullen ondergaan. ZOO BLIJFT ER WERK. De politierechtbank te Metz heeft een inte- ressant vonnis geveld. Twee huiseigenaars te Thionville hadden een huis laten afbre- ken en in de plaats daarvan een bioscoop la ten bouwen. De bond van huurders deed daarop den eigenaars een proces aan, dat als afloop heeft gehad, dat de gedaagden veroordeeld zijn, de bioscoop weer af te bre- ken en op de plaats een nieuw wooohuis neer te zetten. Was het niet eenvoudiger geweest het nieuwe huis op een andere plaats te zetten en de bioscoop te laten staan? HET VREEM DE LING ENVERKEER IN NOORWEGEN. Het Odelsting besloot, dat vreemdelingen, die in NooTwegen wenschen te reizen, ver- plicht zijn voor de ontscheping een machti ging daartoe aan te vragen. De minister van justitie zeide, dat deze wet met de noodige soepelheid zal worden toegepast. DE ACTIE TEGEN DE PORTUGEESCHE REGEERING. De leiders der politieke partijen, behalve die der Liberale Republikeinsche Unie, waar van Cunha Leal de leider is, en der monar- chistische partij, hebben een brief gericht tot de Britsche, de Fransche en de Amerikaan- shce legatie, inhoudende, dat zij, indien zij ooit aan het bewind komen, al het werk der huidige regeering als onwettig zullen be- schouwen, speciaal het eventueel sluiten eener buitenlandsche leaning. Van dezen stap, die reeds eenige dagen bekend was, maken het regeeringsorgaan en dat der monarchisten melding in hun num- mer van 12 dezer. Laatstgeqoemd blad meldt bovendien, dat Affonso Costa te Parijs en Alvaro Castro te Lcnden denzelfdee stap hebben gedaan. NOG NIET HEEI.EMAAL DROOG. Blijkens een dezer dagen gepubliceerde op- gaaf neemt de dranksmokkelarij uit Canada naar de Vereenigde Staten, in weerwil van het verleden jaar tusschen de beide landen gesloten verdrag ter bestrijding van den smckkelhandel, nog steeds in omvang toe. Er werd voor een waafde van zes millioen dollar aan bier en voor 15 millioen dollar aan whisky gesmokkeld en in 1926 in totaal voor vijf millioen dollar meer dan in het voorafgaande jaar. DE OPSTAND IN MEXICO. In een levendig gevecht met bondstroeper te Elusus Hila (in den staat Jalisco) werden negen rebellen gedood. De bevelhebber der bondstroepen zegt, dat een der gedooden het gewaad van een katholiek priester droeg. NA DEN OPSTAND IN ALBANIe: „Politica" meldt, dat eenige leiders van den jongsten opstand in Noord-Albanie bij Pcdgoriiza op Zuid-Slavisch gebied zijn ge komen. Zij zijn op weg naar Tutzla in Bos nia, waar zij zullen worden geinterneerd. Op een eilandje ten Zuiden van Skoetari heeft Italie groote hoeveelheden munitie en oorlogsmateriaal ontscheept. Opgave van den marktmeester der kleme markten te Aikmaar, betreffende de hoogste en laagste prijzen van soninnge artikelen Markten van Maandag 10 Jan. tot en met Zaterdag 15 Januari. Kippen per stuk 1.25—/ 2.75, Kuikens pei' stuk 0.75f 3, Eenden per stuk 0.75—/ 2, Konijnen per stuk 0.50 4.25, Eenaen-eieren pea 100 st. 6.50, Kippeneieren (groothandei) per ltip st.) 8 tot 8.90, idem (kleinhandel) 5.509, boter (le soort) per K- K.G. 1 .<>51.20, 2e soort 0.9'01, Slachtduiven 0.15— 0.20, Jonge kippen 1.50-—/ 2.75. WEEKMARKT ALKMAAR. Opgave van het aangevoerde vee op de weekmarkt van 17 Januari 1927. 21 vette koeien 230380, 5 vette kalve- ren 60130, p. ned. pond 1.40 1.60, 28 nuchtere kalveren slacht 10 24, 559 vette varkens zware p. ned. pond 0.640.66, zouters per ned. pond 0.64 tot 0.66. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij ker Groentenveiiing), 15 Jan. 1927. 1500 stuks Bloemkool le soort 10.S0— 12.40, 2e soort 2.904.20 per 100 st., 49000 K.G. Roode kool le soort 2.30 4.10, 2e soort 0 702.10, 42000 K.G. Gele kool le soort 2.103.80, 2e soort 1.10-/ 1.80, 1200 K.G. Groene kool 3.10, 20500 K.G. Witte kool (Deensche) 1.40—/ 3.80, 12200 K G. Uien: Uien 4.105, Drielingen 2.303.50, Nep 1.60—/ 2.20, alles per LOO K.G. WARMENEiUIZEN, 15 Jan. 1927. Roode kool le soort 1.90—/ 3 70, 2e soort 1.10—/ 2.60, uitschot 0.30, Geie kool le soort 2.60, 2e soort 1.60, Deen sche witte kool le soort 2.10—/ 3.60, 2e soort 1.80. uitschot 1.50, Nep 2.40, Drielingen 2.903.30, Uien 4.60— 4.70, Grove uien 4.20, Peen 2.70. Aanvoer 40.500 K.O. Roode kool, 1700 K.G. Gele kool, 6800 K G. Deensche witte kool, 6350 K.G. uien, 550 K.G. Peen. BOVENKARSPEL De Tuinbouw", 15 Jan '27. Heden besteedae men voor. Bloemkool I 6.50—/ 10.30, II 5— 6, III 3—/ 5, Roode kool 1.60—/ 3.40 Deensche witte kool 1.803.30, Gele kool 1.50—/ 3.20, Uien 1.75—/ 2.10, Spruitkool 1.50—/ 1.80. NOORDSCHARWOUDE, 15 Jan. 20800 K.G. Uien: Uien 44.70, Drie lingen 2.20—/ 3, Nep 2.10—/ 2.20, Grove uien 4.104.60, 3700 K.G. Peen 2.70, 121700 K.G. Roode kool 1.50— 4.20, Doorschot 0.80—/ 3, 34600 K.G. Gele kool 1.104, Doorschot 1.50 3.20, 88800 K.G. Deensche witte 2.50— 4, Doorschot 2.103.60, alles per 100 K.G, 250 stuks Bloekmool 10.10—1020 2c soori, 1 3.20 per 100 stuks.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6