DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DENK AAN DE LEZING. Nederlandsch-Bslgisch Tractaat. Hedsnavend 8 utir in de Jennie". iloiMferd negen en twmtsgste Jaargte 1927. Atoon n ementsprljs fclj voornitbetaling por 3 moan den f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertcntlcpr. 25 ct p. regeigrootcre letters flna* Brievei) franco H.Y« Book- en Handelsdr. v,h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Admlnistr. No. 3. Ucdactie No. S3. MNSJDAti 18 JA^UARl. ¥r»ij entree- DH nummer nesfaai uit z biadea Diredeur: G. H. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N, ADEMA. BuSfsnSaefcS DE BORGEROORLOG IN CHINA. De Kantonneezen hebben in Tsjekiang hun laatste bolwerk verlorerf doordat Soen Tsjoean-fang Ningpo veroverd heeft. De ver- slagen troepen trekken op Foekien terug. De herovering van „Ningpo" heeft voor het oogenfolik het gevaar ter zijde gesteld, dat de Kantonneezen onverhoeds naar Sjangha' oprukken, waar thans de spanning minder is De militaire toestand is echter donkerder door teekenen, die wijzen op een gelijdelijke ver- eeniging van de Noorde' en en Zuidelijken tegen de belangen der bui ten landers. De pro- Hamatie te Peking, dat met ingang van Februari surtaxes zullen worden geheven, wordt beschouwd als een gevolg van het sue res der Kantonneezen, terwijl het gebeurde met de concessie te Hankau Peking heeft aan- gemoedigd, een poging te doen om de buiten- landsche concessies te Tientsin te hernemen DE ANTI-VR EE M'DE LI NOEN- CAMPAGNE IN CHINA. De vijf Britsche kruisers in de Grieksch - wateren, die aanzegging hadden gekregen zich voor China gereed te toouden, zijn naar Malta vertrokken. De marine-autoriteiten en consulaire amb- tenaren van Japan aan den Jangtse hebbeti i-nstructies ontvangen om met ander mogend- hede te confereeren over de maatregelen, te nemen tot het beschermen van leven en eigen- dom dr buitenlanders. Een demonstratie, welke Zondag tegen de vreemdelingen te Kanton zou plaats hebben, is afgelast. Alles bleek rustig. De verwoesting van kerken der Engelsche en Amerikaansche zendelingen heeft zich jbe perkt tot de stad. Slachtoffers zijn er niet, doch de materieele verliezen zijn zeer groot Men schijnt den toestand thans in de hand te hebben; in de wijk dr buitenlanders heerscht rust. MET DE BRANDSLANG UITEENGEDREVEN. Zondagmiddag hadden in de haven te Kaapstad merkwaardige tooneelen plaats toen naar aanleiding van een bekendmaking dat de nieuwe Duitsche kruiser „Emden" voor het publiek ter bezichtigrag was gesteld, duizenden zich voor een bezoek hjj de lig- plaats verzamelden en toegang' eischten, welke echter beperkt was. Het gevolg was dat tweeduizend mannen, vrouwen en kinde- ren zich op de kade opeenpakten en dat zij die vooraan stonden voortdurend blootston- den aan het gevaar, in zee te worden ge- duwd. Blijkbaar om een dergelijke gebeurlijkheid te voorkomen, gingen Duitsche matrozen aan boord over tot het spuiten van water uit de brand'slang boven de dichte menigte, het- geen zij een vijftal keeren herhaalden, totdat een deel der menigte kwaad geluimdi werd. De zomerkleeren van honderden dames wer den bedolven. Tientallen dames vielen in zwijm en konden slechts met de grootste moeite uit het gedrang worden verwijderd. HET SPOCRWEGCNGELUK BIJ LEIFERDE. Een Wolfbericht uit Leipzig meldt, dat het Reichsgericht het verzoek* om revisie van het proces, gevoerd tegen Otto Schlesinger en Willy Weber, die het spoorwegongeluk bij Leiferde hebben veroorzaakt en door de recht bank van Hildesheim ter dood waren ver- oordeeld, heeft verworpen. Het O. M. had ook tot verwerping gecon- cludeerd. DE KOUDE IN AMERIKA. Te New York en in andere deelen der Oos- telijke Staten van Amerika was het Zaier- dagnacht het koudste weder sedert jaren. De thermometer stond zes graden onder nul. Een 6oeeuwstorm, die eerst Chicago en andere steden in het midden-westen en het noord- westen onder de sneeuw had gezet, joeg over New-York. De storm belemmerde ernstig de scheepvaart in de haven, evenals het spoor- jveg- en straatverkeer. TWEE TRAGEDIES. Vrijdagnacht heeft te Barnes (Engeland) een 47-jarig man, Alexander Filson ge- naamd, zijn 19-jarigen zoon en zijn twee dochters van 14 en 10 jaar met revolverscho- jten gedood en vervolgens zichzelf op dezelf- ide wijze van het leven beroofd. Toen de Sruishoudster Zaterdagmorgen het huis be- trad, bemerkte zij de tragedie. Vermoedelijk jheeft men hier te doen met de daad van een waanzinnige, Filson had een jaar geleden (zijn vrouw verloren. Denzelfden nacht heeft in een huis te -Poplar (Londen) een tragisch voorval plaats gehad. De politic vond daar Zaterdagmor gen een 50-jarige dame, Emily White, en huar 54-jarig broer Peter dood op den vloer liggen. Beiden was de schedel met een djzeren voorwerp ingeslagen. Een derde be- woner van het huis, de 55-jarige William White, werd in zeer kritieken toestand met wonden aan den hals gevonden. In verband met lawaai dat men's nachts in het huis hoorde, meent men dat men hier te doen heeft met moord en zelfmoord van een der drie. De bewoners van het huis stonden hekend om de excentrieke wijze, waarop zij zich gedroegen. DE GRIEP IN HET BUITENLAND In den loop van den Zondag is het aantal grieppatienten in da Berliinsche ziekenhuizer weer gestegen. Zeven patienten zijn er dien dag overleden. Omtrent het aantal patienten wan de Krankenkassen is niets bekeod. Zondag bevoncfen zich in de ziekenhuizen van Berlijn 1080 grieppatienten; tot dusver- re zijn 24 personen aan de ziekte overleden. EEN GPLICHTERSBENDE. Voor de juryrechtbank te Breslau begon gister een proces tegen den koopman Bohm uit Trebnitz en diens medeplichtigen wegens het plegen van bedrog en oplichting door middel van leeningen in 366 gevallen. Er zijn 320 getuigen gedagvaard. NIEUWE ARRESTATIES IN PGLEN. Naar de bladen uit Warschau melden, zijn opnieuw 180 personen gearresteerd, o.w. nog een Wit-Russisch afgevaardigde, daar 2ij hadden deelgenomen aan de actie tegen den staat. Onder hen bevinden zich studenten, ar- beiders, kleinhandelaren, ambtenaren en soi- daten. DE WEERBARSTIGE ELZASSER. Wij hebben dezer dageif melding gemaakt van het proces tegen baron Claus Zorn von Bulach die in hooger beroep was gegaan van een voorwaardelijke veroordeeling tot drie maanden gevangenisstraf wegens belee- diging def rechtbank van Straatsburg, welke in zijn oogen niet meer waard was dan een Chineesche rechtbank. Hij had zijn medebur- gers per manifest uitgcnood'igd dit „int>erna- tionale politieke proces" te komen bijwonen. Thans is dit proces afgeloopen. Het Hof van Beroep heeft hem veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf onvoorwaardelijk. EEN UNIFORM VOOR DE SPAANSCHE HO.FDAMES. De koningin van Spanje heeft aan de da mes van het hof opdracht gegeven, een hof- uniform te dragen, te beginnen met den eerstkomenden Palmzondag. De nieuwe uniform zal lange mouwen en lange rokken moeten hebben en hoog aan den hals gesloten moeten zijn. Een speciaal weesfel van lichtgouden kleur, waarin kasteer len en leeuwen zijn geweven, wordt te Lyon en Valencia vervaaraigd. Een en ander zal met een witte of zwarte mantilla gedragen moeten worden. RUSSlSCHE OONCESSIE-POLITIEK. De „Ekonomitsjeskaja Zjizn" publiceert van den plaatsvervangenden president der Sovjet-handelscommissie, Joppe, een merk- waardig artikel over de concessie-politiek der Sovjet-regeering. Deze politiek heeft niet be- antwoord aan de verwachtingen, welke daar- van door de Sovjet-regeering waren gekoes- terd. De deelneming van het buitenland aan het herstel van Ruslacid is nog steeds zeer gering. Niettemin heeft de Sovjet-regeering in het afgeloopen begrootingsjaar vijf mil- lioen roebel v/inst uit digjconcessie-onderne- mingen gemaakt. De opbrengst der concessie- belasting bracht deze winst op circa vijftien miiiiocn roebel Joppe geeft als zijn overtuiging te kennen, dat Amerika zich in de toekomst meer voor Rusiand zal interesseeren. De cccicessie-poli- tiek zal thans in geheel nieuwe banen wor den geleid. De z.g. staatsplancommissie werkt een nieuw program uit. Volgens de richtlij- nen van dit plan, dat einde Januari gereed zal zijn, zal voortaan de concessiepolitiek ge voerd worden. CORTeZ' TESTAMENT ONTDEKT. Een geleerd .Mexicaansch priester, Padre Mariano Cuevas, die ten gevolge van de godsdiensttwisten zijn land heeft moeten ver- laten, heeft in ballingschap een verdienste- lijkc vondst gedaan. Snuffclend in de kolonia- ie archieven te Sevilla in Spanje, ontdekte hij daar Vrijdag het testament van den ver- maarden Spnanschen avonturier en krijger, Herman Cortez, den veroveraar van Mexico. Naar dit testament is met onregelmatige tus- schenpoozen reeds tien jaar lang in de Spaansche archieven gezocht. Mea verwacht, dat het nieuw licht zal werpen op het leven van een van Spanje's grootste zonen. Want dat was Cortez ontegenzeggelijk. Geboren uit hoogadellijke familie in 1485, werd hij in 1511 door Velazquez belast met de verovering van Mexico, destijds het groote en Velvarende rijk van koning Mon tezuma. Cortez stak van Santiago in zee met tien schepen, 600 Spaansche soldaten, 18 ca- valeristen en eenige stukken geschut. Zoodi;a hij op Mexicaanschen bodem voet had gezet, liet hij de schepen verbanden cm iederen te- rugtocht onmogelijk te maken cm zijn soldaten te toonen, dat zij hadden te overwinnen of te sterven. In de hoofdstad wist hij door een stoutmoedige streek Montezuma zelf in han- den te krijgen, dien hij dwong tot het betalen van een groot bedrag in zuiver goud. Bij een lateren opstand werd Montezuma gedood. De veroveraar werd door Karel V tot mar ines benoemd en aangesteld tot eersten gou- verneur van Mexico. In 1537 ontdekte hij het schiereiland California. DE ARRESTATIES IN POLEN. Tot de gearresteerde Wit-Russische afge- vaardigden te Wilna behoort ook de leider van de fractie, Taraszkiowicz. De politie vcrklaarde bewijzen te hebben van hun medepliclitigheid in een terroristische samenzwering, die verder zou gaan dan de Wit-Russische beweging, terwijl zij steun zouden hebben ontvangen van de Sovjet-re geering De drie Wit-Russen zijn de eerste Poolsche afgevaardigdeit, die van hun vrijheid beroofd worden De grondwet bepaalt, dat geen Landdag-afgevaardigde gearresteerd kan worden zondei de goedkeurlng van het Sejm, en dat slechts wanneer een lid zich schuldig heeft gemaakt aan een crimineel misdrijf, di rect tot arrestatie kan worden overgegaan. De minister van justitie moet daarvan even- wel onverwijld mededeeling doen aan den maarschalk van het Sejm. Wanneer laatstge- noemde na onderzoek van de tegen den afge vaardigde ingebrachte beschuldiging zijn in- vrijheidstelling eischt, moet de minister van justitie hieraan onmiddellijk gevolg geven. In dit geval heeft de voorzitter van den Landdag den minister om inlichtingen ge- vraagd omtrent de gronden, waarop de aan- houding heeft plaats gehad. De minister ani- woordde, dat allc drie afgevaardigden gear resteerd zijn, nadat hun misdrijf, dat de vei- ligheid van den staat in gevaar bracht, reeds bewezen was en dat een uitstel van de arres tatie den loop van het gerecht zou hebben ver hinderd. Er heerschte reeds geruimen tijd verden king op de leden; maar er waren geen bewij zen voor hun schuld. Thans zijn brieven der Sovjetregeering gevonden, waarin den leden aanwijzingen worden gegeven hoe zij te werk moeten gaan bij hun anti-Pcolsche propagan da in de verschillende districten. De correspondent van de „Daily Mail" te Warschau weet te vertellen, dat in het geheel honderdtwintig personen zijn gearresteerd, onder wie hooge staatsambt-enaren. Groote hoeveelheden munitie zijn in beslag genomen De drie gearresteerde Seim-leden zijn de voornaamste figuren van de Wit-Russische organisatie „Hromada". Deze organisafie heeft zich in de laatste maanden st-erk uitge- brid en telt tusschen de 70 en 88 duizend le den. Zij wil een zelfstandigen Wit-Russischen staat. Volgens de „Frankf. Ztg." is de Hro- mada" niet communistisch, maar socialistisch van richting. De Wit-Russische partij heeft in de Sejm elf afgevaardigden. DE KABINETSCRISIS IN DUITSCHLAND. Dr. Marx heeft gister den geheelen dag met dep artijleiders onderhandeld, ten einde vast te stellen of de vcrming van een kabinet ui't de middenpartijen mogelijk is. Hij ont- ving achtereenvolgens dr. Scholz van de Duitsche Volkspartij, Koch en Erkelenz van de democraten en Hermann Miiller van de so- ciaal-democraten. Dr. Scholz deelde den oud- rijkskanselier mede, dat de Duitsche Volks partij zich hear beslissing, of zij al dan riet aan het kabinet der middenartijen zal deel- nemen, voorbehoudt tot de voorwaarden be- kend zijn, die de sociaal-democraten voor een houding van welwillende neutraliteit zul len stellen Vandaag zal dr. Mara de Duitsch-Natio- nale leiders ontvangen. AMNESTIEVERLEENING IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Volgens een bericht uit Praag heeft presi dent Masaryk amnestie verleend aan 600 po litiek emigranten uit Slowakije, nadat zij een verzoek daartoe hadden geteekend. Alleen c-e leider der Slowaaksche irridentisten Zehlicki weigerde te teekenen en heeft verzocht als Poo'.sch staatsburger te worden genaturah- seerd. EEN ONTDEKKINGSREIZIGER OVERVALLEN EN BEROOFD. De ontdekkingsreiziger Michael Hedges is, toen hij Zaterdagnacht per auto van Londen naar Bournemouth ging, na voor de Londen- sche radio over revoluties' in Zuid-Amerika te hebben gesproken, bij Wisley in Surrey mis- handeld en beroofd. Het is mogelijk, dat men hier te doen heeft met een geval van eenvou- digen straatroof, doch het kan ook een zaak van veel ernstiger beteekenis zijn. Eerst d? chauffeur en later hijzelf en zijn metgezel werden door list van de auto weggelokt en mishandeld en toen zij ferugkwamen was de tasch van den ontdekkingsreiziger, die ver- scheiden belangrijke documenten en ook eeni ge zeklzame geciroogde Zuid-Amerikaansche schedels bevatte, verdwenen. De zaak wordt als zeer ernstig beschouwd. De geheele streek is afgezocht en ale voertuigen*op d^n weg van Wisley worden aangehouden en onder- zocnt De heer Michael Hedges hecht de grootste waarde aan de gestolen documenten, die handelen over zijn werk in Britsch-Hon- duras. CHARLIE CHAPLIN IN HET NAUW. Charlie Chaplin, de filmacteur, die op de rolprent zoo vaak in het nauw heeft gezeten, maakt nu een dergelijken toestand in het wer- ■kelijike leven mede. Men weet, dat zijn vrouw een eisch tot echtscheiding tegen hem heeft ingediend en nu is de Califomische wet te dien opzichte bijzonder drastisch. Charlie's vermogen wordt op tusschen de 36 en 48 mil- lio-en gulden in Nederlandsch geld geschat Chapiin zelf noemt dit bedrag belachelijk overdneven en zijn vrouw kan hiervan de helft toegewezen krijgen, ja, de recbter kan haar zelfs het geheele vermogen toekennen. Al zijn bezittingen zijn thans onder bewa ring gesteld o.a. ook zijn atelier te Holly wood1 met zijn beroemde attributen: hAt ma He stokje, de slo-rdige brook en den gedeukten dophoed. Ook mag hem geen geld uitbetaakl wor den, dat hem voo-r het vertoonen van zijn films toekomt. Er is zelfs sprake van geweest, dat hij ge- deporteerd zou worden Charlie is En- gelsch onderdaan maa'- het zal naar nader gemeld wordt, zoon vaart niet loopen. Te Windsor in Ontario hebben zes bios- copen al feesloten geen Chaplin-films te ver toonen hangende het echtscheidingsgeding. De droeve held van dit proces is thans te New-York en daar natuuriij-k geinter- vieuwd. Hij'heeft zijn toestand „terrible" ge- noemd. Over de bijzonderheden van het gedeng zelf vinden we geen bijzonderhedien vermeld, hlthans hit in de jongste Engelsche bladen. De Westminster Gazette" openbaari hoe dit komt. Het is de nieuwe Engelsche wet op de publicatie van echtscheidingszaken, die als een zwaard van Damocles boven het hoofd der Britsche pers hangt. Wei is waar zegt de wet niet dat zij ook van toe passing is op processen in andere landen, maar daar de bepalngen op „ale gerechteiijke procedures" slaan moet volgens de ,W. G." we! aan-ge- nomen worden, dat zij voor de heele wereld gelden. Een Reuterbericht uit New-York meldt, dat de bekende filmacteur Charlie Chaplin ten huize van zijn advocaat een zenuwaanval heeft gekregen. Op order van de ontboden specialisten moest hij zich terstond te bed begeven, daar zijn zenuwen waren aangedaan ten gevolge van de moeilijkh'.den in verband met zijn e.chtscheidingsproces. KORTE BERICHTEN. De Poolsche ministeraad besloot tot de oprichting van een afzonderlijk ministerie van posterijen en telegrafie. De Tsjecho-Slowaaksche Volkspartij heeft thans twee portefeuilles gekregen in het kabinet. Door het deelnemen van de Volks partij aan de regeering heeft deze een uitge- sproken clericale meerderhcid gekregen De bladen melden uit Tunis, dat een bootje waarmede drie Italianen roeiende van Tripolis naar Rome trachtten over te steken, "is omgcslagen. Een der inzittenden verdronk. Ook te Boedapest komt een „graf van den onbekenden soldaat." Generaal Dawes heeft het hem toege- lcende aandeel in den Nobelprijs voor 1925 geschonken aan de Walter Hines Pagcschool voor internationale betrekkingen van de John Hopkins Universiteit. Belgie heeft ingetrokken het bij het Haagsche Hof ingedienae verzoek, in zake de nietigverklaring van het Belgisch-Chineesche verdrag door China, en zal onderhandelingen beginnen over een nieuw verdrag, gebaseerd on gelijkheid en wederkeerigheid. Het hooggerechtshof van Tennessee heeft de wet tegen het doceeren van de evolu- tie-theorie in de door den Staat onderhouden scholn fundamenteel als juist erkend. De open-theorie dus overboord Dit vonnis is nog een gevolg van de rechtszaak, in 1925 ge voerd tegen den enderwijs Crnopes, die de evolutieleer had onderwezen. Uit het rapport dat de Duitsche minis ter van arbeid aan den Rijksdag heeft overgc- legd, waarin een overzicht wordt gegeven van het aantal oorlogsinvalieden en anderen, die recht hebben op een uitkeering, blijkt dat hun aantal op 1 October 1926 792.143 be- droeg. In October 1924 was dat aantal 771.353. De Engelsche minister van de schatkist Churchill heeft gister met Volpi, den Italiaan- schen minister van financien, een onderhoud van vijf kwartier gehad, dat een algemeen karakter droeg en van vriendschappelijken aard was. Bij het Italiaansche consulaat te New- York is een bom ontploft, doch de politic ver- klaart dat het feit geen enkele politieke betee kenis heeft. Gister is de conference van deskundi- gen der hygienische commissie van den Vol- kenbond bijeen gekomen ter bestudeering van de kindesrterfte in de verschillende lan den. Ook in Palestina heerscht griep. In Jaf fa is bijna geen gezin, waar de ziekte niet heesreht. Naar gemeld wordt, hebbn Albaneesche gendarmen een boer uit Montenegro doodge- schoten, die de grens was overschreden, om zijn weggeloopen vee terug te halen. De statu, waartoe het slachtoffer behoorde, kv am daar tegen op en dreigde zelfs de Albanee sche gendarmeriekazernes te verwoesten, zoo- dat militaire hulp noodzalcelijk werd. Biiisieriiasisi DE MOORD MET ROOF IN DEN HAAC. Omtrent de misdaad aan het Bezuidenhout in Den Hag, waarover wij in een gedeelte on- zer vorige oplaag onder ,t,elegrammen" een en ander mededeelden, wordt nog het volgen- de gemeld: De vermoorde vrouw was 40 jaar en Pool sche van geboorte. Zij werd gevonden achter in een hoelc van de keuken met ingeslagen hersenen. De slag moet zijn toegebracht met een stoel, waarop bloed'vkWten voorkwamen. Voorts kan nog worden meegedteeld, dat omstreeks half twaalf een wissellooper met een quitantie in den winkel is gekomen. Deze heeft geroepen, dcch geen antwoord gekre gen, zoodat de moord reeds voor d'ien tijid moet hebben plaats gehad. De wissellooper heeft een briefje in den winkel gelegd, waar op hij meedeelde, dat hij geweest was en over een paar dagen zou terug komen. Aanvankelijlc meende de politie, dat het geld, dat voor dezen wissel was bestemd, ge stolen was, doch deze veronderstelling moest men loslaten, toen het geld, een bedrag van ongeveer f 600, in een pan in de keuken werd gevonden De kinderen zijn voorloopig bij buren on- dergebracht. Er zijn nog twep personen als getuigen ge- hoord, die in den loop van den ochtend in den winke! waren geweest. Een ander bericht meldt: De vrouw was om 10 uur's ochionds nog gezicn. De moord moet omstreeks 11 uur ge- beurd zijn. De officier van justitie, mr. Enges, en de rechtercommissaris, mr. van Asperen, bene- vens politie-autoriteiten, waren spoedig na het bekend worden van den moord op de plaats van de misdaad aanwezig. In den loop van den ochtend is een bejaar- de man aangehouden, van wien vermoed werd, dat hi] meer van de zaak wist. Deze man is echter spoedig op vrije voeten gesteld, aangezien bleek, dat hij met den moord niets te maken had. Een bericht van gisteravond luidt: De pogingen van de politie om den dadier te vinden, hebben nog gem resultaat opgele- verd. Een jongedame had aan commissaris Kramer meegedeeld, dat zij even na 12 uur een verdacht individu in de buurt had zien loopen en verder op den Bezuidenhoutsche- weg eenige woonwagens had zien rijden. Hoewel dit uur niet klopt met het vermoede- lijkerlijdstip, waarop de moord is geschied, heeft de commissaris eenige rechercheurs per auto de woonwagens nagezonden. De wa- genbewoners werden tusschen Wassenaar en Leiden ingehaald en de wagens werden gron- dig onderzocht, de menschen werden gevisi- teerd, doch er werd niets gevonden, zoodat de rechercheurs onverrichterzake terugkeer- den. Een agent had Zondag eenige bekende Haagsche inbrekers op het Bezuidenhout zien passeeren. Deze zijn gisteren gearres teerd, doch zij hadden een volledig alibi, waaron zij gisteravond op vrije voeten zijn gesteld. De naani van het slachtoffer is H. Press; zij is geboren in Gzceduo den 6en Februari 1886. Dr. Hesselink uit Arnhem is gisteravond in Den Haag aangekomen en heeft een voor loopig onderzoek ingesteid. Vanochtend zou hij het onderzoek voortzetten. In verbavd hiermee is het perceel in den-toestand gela- ten, waarin de politie het gistermiddag vond EEN JEUGDIGE INBREKER AANGEHOUDEN. De politie te Leiden heeft aangehouden een 34-jangen lossen werkman, die zich door middel van een valschen sleutel toegang had weten te verschaffen tot de woning in de St. Pancrassteeg Men verboedt, dat de man, die kort geleden een jaar gevangenisstrai voor eenzelfde feit had ondergaan, versch-il- lende grootere en kleinere diefstallen in d' laatste weken te Leiden heeft gepleegd. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. EEN STEIGERENDE AUTOBUS. Te Sas van Gent heeft zich dez!er dagen eeu niet alledaagsch voorval afgespeeld, vera tetl het „Dgbl. v. N.-Br." - Daar werd een autoous onder een dec luhctsporen van de Cooperatieve Suikeria-i briek plotseling aan den haak geslagen. De bus begon te steigeren, de voorsteven werd omhoog getild, zoodat de wagen op de ach- tesrte wielen lcwam te staan, precies als een steigerend paard. Wat was het geval? Boven van het luchtspoor was een staal- kabeltje met haak neergelaten met de klaar- blijkelijke bedoeling iets omhoog te hijschen De haak hing vrijwel op den grond, toen de bus kwam aangereden. De bus was nu me! he: voorste gedeelte tegen het kabeltje aange reden, waardoor de haak onder aan den mo tor pikte, zoodat de bus gevangen was ais een visch aan den haak van een hengelaar. De chauffeur, die aanstonds de ongewone beweging van de bus gevoelde, stopte on middellijk en reed daarna achteruit. Had de bus als gewooniijk een flink vaartje gehad, dan was de wagen letterlijk omgetrokken geworden. OP LAST DER ZEDENPOLITIE GESLOTEN. Op last van de zedenpolitie is Zaterdag- middag het hotel „Astor", Amstel 104, te Amsterdam, ter zake van het gelegenheid ge ven tot het plegen van ontucht, gesloten. Er is een post voor het hotel geplaatst, terwijl de bekende mededeeling van B. en W. is aangeplakt Sedert geruimen tijd is in Am sterdam geen sluiting van een dergelijk hotel gelast. LEGERWEDSTRIJDEN TE AMERSFOORT. Op 14 en 15 Juoi 1927 zullen te Amers- foort legerwedstrijdien worden gehouden, ge- organiseerd door eene ter plaatse gevonnde commissie. Aan deze wedstrijden mag pes korps (iorichting) worden deelgenomen door ten hoogste 10 militairen, n.T. een ploeg vac 8 deelneiners en 2 reserven. ALKMAARSGHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1