i f, PUROL Rechtszaken J f Vereeniging van Cnd-lcerlingen der Eijks Landbonwwinterseiitol te Schagen. fcr is geen deugdelljker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Oelaat, dan 30 60 90 ct. ''Holland" te Alkmaar. i Een uitgebreide discussie werd gevoerd over het credietstelsel. Het bestuur zal overwegen spoediger in te Icoopen en aan coulante leden een crediet te verschaffen. De directeur Philliphoom uit Beverwijk gaf in overweging sloffen te koopen via den „Kennemer Marktbond", men voorkwam dan kprijsschommelingen en was verzekerd van coulante behandeling. Aldus besloten. De benoeming sproeier bleef onvervuld, d'aar zieh niemand opgaf. Besloten werd op de jaarvergadering een verloting te houden. Bij de rondvraag werden verschillende huishoudelijke zaken besproken, waaronder 'het crediet stelsel. Het blijkt dat verschillende j'leden crediet prefereeren, zooals aok de han- del verstrekt. Hierna hield de beer D. Kruithof een rede over de organisatie. ij UIT OOSTEREND (TEXEL). p Zaterdag hield ,,Nut en Genoegen" haar eerste vergadering in dit jaar, wat den voor zitter aanleiding gaf, de vereeniging en haar iBeden een good jaar 1927 toe te wenschen. Allen werden welkom geheeten, en dat waren er velen, niettegenstaancte ziekte en slechte .wegen, en in het bijzonder werd een woord van welkom gebracht aan den spreker, den heer W. Niestadt van Scheveningen. Deze begon met de „Toespraak van de Hoofden van Lebak", van Multatuli; 'ter wijl voor de pauze nog volgden: ^redes- mummer", „De Schippersknecht", „Van vrijen en trouwen" en „Holland-Indie-vlucht" 't Was aan de vergadering al spoedig te bespeuren, dat de spreker minder goed vol- dced, dan vorige sprekers, want de goede aandacht was er met en daardoor ontstond eenige roering, c'e de voorzitter niet kon be- Sdwingen. Was de voordracht bij dc nummers jl en 5 goed te noemere bij de andere num- mers liet deze wel wat te wenschen over; mede ging het goede sueces verloren, door- dat de meeste voordrachten in zittende hou- ding werden gegeven. Na de pauze werden gegeven: „Pardon, die plaats is bezet", Holland-nummer" en ..Kwartjesdag in Ar- tis". Het laatste was een succesnummer en gaf aanleiding tot een hartelijk gelach. We •widen dus maar denken: „Einde goed, al goed" I UIT SCHAGEN. De Krfite Scagen hield Snjeon hare 2de winterjoun thans te Lutjewinkel, waar ruim 150 personen tegenwoordig waren. Na de opening door den heer P. Jensma had eene plechtigheid plaats, die voor de aanwezigen van groote beteekenis bleek. Bij monde van den heer Th. Roep van Schagen werd de krite eene vlag aangeboden toegelicht door eenige historic voornamelijk uit het tijdperk tvan Friesland op zijn grootst. Dat was toen het zich langs de Noordzee uitstrekte van ■Vlissingen tot Bremen. Eigenaardig vonden we het dat in de samenstelling der vlag, het getal 7 eene belangrijke rol heeft vervuld. De heer Jensma vulde de toespraak met nog eenige bizondcrbeden aan. Een daverend applaus zonder eind volgde op de woorden van genoemde heeren en dat daar een uit voile borst gezongen ,,Frysk Folksliet" en het „Frysk Flaggeliet" op volgden is te be- grijpen. Daarna volgden 2 tooneelstukken van J. G. Schuitmaker ,.Ropping" bekroond en „De Laeitsjende wierheit". Beide stukken hadden een groot succes. Na afloop natuur- ilijk dounsje waarbij de Skotse Trye. Heel goede muziek begeleidde den zang en diende tevens voor dansmuziek. Met een har telijk tot weerziens van den voorzitter werd het hoogst gezellige feest in den vroegen morgen gesloten. UIT OBDAM. Ned. herv. gem., 19 Jan., avond 7 uur Ds. Homan. UIT DIRKSHORN. f Zaterdag hield de afdeeling Harenkarspel van den Bond voor Staatspcnsionneering een propaganda-vergadering ten huize van den heer D. Bruin. Bij de opening kon de voorzitter, de heer C. de Vries, behalve de sprekers, de heeren Dorhout en Daan Pool, een 200-tal aanwezi gen verwelkomen. E>e heer Dorhout hield daarna een zeer gematigde rede voor pensioenvrij Staatspen- sioen als de eenige oplossing in de kwestie verzorging van ouden van dageti. terwijl de heer Pool de aanwezigen onthaalde op een reeks schoone voordrachten, zoowel ernst als luim. Beide sprekers werden zeer toegejuicht. UIT B'ROEK OP LANGENDIJK. Zaterdag' had alhier een ongeluk plaats, dat nogal goed afiiep. Toen de bouwer J. v. Heerden en zijn knecht K. Bak met een schuitje vol bladen naar het land ging om te lessen, zonk het schuitje, 50 Meter van den fV3>l plotseiing, zoodat beiden te water ge- raakten. Bak, die zwemmen kon, bemerkte riat znij baas zulks niet kon en zwom naar jdezen toe om hem te redden. Van Heerden pakte hem in zijn hals, met 't gevolg, dat beiden in de diepte verdwenen. t Gelukkig kon toegeschoten hulp de beide drenkclingen spoedig op het droge brengen. De heer J. Weder, postbode alhier, .wordt eerstdaags overgeplaatst naar Amster dam als assistent bij de Posterijen. jfe, UIT OUDE NIEDORP. fpZondag gaf de gymnastiekvereeniging f,Turnlust" onder leiding van den heer H. Boot alhier een openbare uitvoering voor een goed bezette zaal. De verschillende oefeningen op brug, paard, hoogrek, ladder en ook de vrije oefe- aingen werden zoowel door de dames als de heeren keurig uitgevoerd. Vooral de oefenin gen gegeven door den heer Boot ontlokten een daverend applaus. Bij de opening sprak de heer P. de Geus, voorzitter, eenige woorden van dank aan de burgers en ook aan elders wonenden, voor de jnedewerking die zij hadden verleend bij de onlangs gehouden fancy-fair, waardoor de •mgiflg m de gbTegerfh'eid Wit gebtel?r om een vaandel aan te koopen. Dit werkelijk mooie vaandel stond op het tooneei ter bezichtigkig en was vervaardigd; door de firma Dieme te Dordrecht. Tot slot een gezellig bal, waarvan druk gebruik gemaakt werd. HEEMSKERK. (Januari). Ondertrouwd H. B. Beentjes Cz. en j. C. Knipper. Lourens Slikker en F. E>octer Rdr. Over leden Jansje de Goede, wed. van C. Beentjes, 64 jaar. UIT SCHERMERHORN. Zondagavond, 16 dezer, gaf de zangvexee- niging „Vooruit", onder directie van den heer J. Schreuder, een uitvoering. Zeker tenge- volge van de vele ziektegevallen hier ter plaatse, was de zaal slechts matig bezet. Voor de pauze weni een zestal nummers ten gehoore gebracht. In aanmerking ,geno- men, dat de vereeniging slechts uit een klein damieskoor bestaat, werd er heel goed gezon gen. Na de pauze werd opgevoerd de operette „Asschepoetster". Deze operette, welke in vijf bedrijven werd gespeeld, werd goed weerge- geven en het geheel werd dan ook met aan dacht gevolgd. In het belang van deze vereeniging was het zoo noodig dat eenige dames en heeren cens samenwerkten om een goed gemengd koor te vonnen,. Zoovele vereenigngen hier ter plaatse bloeien en ook deze vereeniging heeft een {link tijdperk van bloei gekend. Zij heeft behoefte aan aankomende krachten. UIT HEERHUGOWAARD. Tengevolge van het bedanken door den heer Trapman voor zijn candidatuur voor de Provinciate Staten-verkiezing, alsmede in vcrband met gehouden federatie-vergaderin- gen, werd Zaterdag j.l. door de V. D. kiesver- ceniging „Burgcrplicht" alhier een iedenver- gadering gehouden. Na opening stelde de voorzitter voor, den heer Trapman namens „Burgerplicht" dank te betuigen voor de wijze, waarop hij gedu- rende 20 jaar de belangen van ons gewest, speciaal van onze omgeving, in de Statenver gadering heeft behartigd. Met dit voorstel werd onder algemeen applaus instemming betuigd. Vcorts decide de heer Kostelijk in 't kort medc, wat er tee gcleid heeft met de groep Balk een fusie aan te gaan voor de a.s. ver kiezing, welke fusie de wenscnelijkheid naar voren brcngt, dat de heer Balk geplaatst wordt op dc lijst der Vrijz. Dem. in onzen kieskring, nadat hij zich met ongetwijfdd een zeer groot deel zijner groepsgenooten bij de V. D. partij heeft aangesloten. Vervolgens gaf hij het woord aan den heer Brugman, die een tamelijk uitvoerig rapport uitbracht van verschillende gehouden verga- deringen in den kieskring en der federalie Noord-Holland boven het IJ. Naar aanleiding dezer mededeelingen mcrktc de heei" Kostelijk op, dat bet hem hoogst gewenseht voorkomt, dat er toch eens een elude komt aan al dat geschil, waarop de heer Mienes eveneens dien wensch uit' sprak, doch dit moet niet geschied-cn door ons maar in een hekje te duwen. Ingekomen was een schrijven der V. D. kiesvereeniging te Schagen, met de mededec- ling, dat men nu den heer Jac. Koster als No. 1 op de lijst geplaatst wenscht te zien Voorts een schrijven van den federatie-se- crelaris, waarin de wenschelijkhcid wordt uitgesproken alsnog den heer W. Balk als candidaat op de lijst te plaatsen, terwijl voor de heeren 1 rapman en Wilke, die beiden hun candidatuur introkken, nicuwe candidaten kunnen worden gesteld. Tevens wordt in dit schrijven vermeld, dart ook Hekter accoorc gaat niet het beslu.it om in dezen kieskring met een lijst uit te komen. Allereerst werd met algemeene stemmien de heer Balk als candidaat van „Burger plicht" aangewezen. Naar aanleiding van het schrijven uit Schagen werd al terstond door den heer D. de Jong de wenschelijkheid naar voren gebracht, nu den heer Kostelijk als No. 1 op de lijst geplaatst te krijgen. De heer Brugman verklaarde van hetzelfde gevoekn te zijn. Waar toch is gebleken uit de gehouden vergadering:n van kiesvereeni- gingen, dat tot nog toe de meest naar voren gebrachte candidaten waren de heeren Trap- man en Kostelijk, terwijl vrijwel de alge meene opinie was, dat de heer Trapman No. 1 en de heer Kostelijk No.' 2 geplaatst zouden worden, achtte spr. het nu voor de hand liggende, dat er naar gesireefd zou vvorden de heer Kostelijk No. 1 geplaatst te zien. Spre had verwacht, dat Schagen in d zen vooraf overleg zou hebben gepleegd met „Burgerplicht", omtrent de aan te lie- men houding bij de zoozeer veranderde om- standigheden. Em tamelijk breedvoerige discussie volgde nu, waarbij o. a. werd opgemerlct, dat men ook aan den Langendijk, voor zooverre die be- kend is, niet accoord gaat met het besluit van Schagen. Het resultant der verdere be- spreking was, dat ..Burgerplicht" hare leden zal adviseeren, den heer Kostelijk No. 1 op de lijst te plaatsen, den heer Jac Koster No. 2. Voorts werd besloten, dit per circulaire ter kenins te brengen van de Vrijz. kiesvereeni- gingen en personen, die de vroeger circulaire hebben ontvangen, en dezen te verzoeken „Burgerplicht" te steunen. Aan de Uesvereeniging te Schagen zal een speciaal sci ijven worden gezonden, waarin de teleurstelling van „Burgerplicht" zal worden uitgesproken over het feit, dat in de zen met haar geen overleg is gepleegd. In een daartoe gohuden vergadering van het bestuur met den Raad van Toezicht van het ondersteuningsfonds bij ziekte „Licht in Duisternis", wej'd de wenschelijkheid uitge sproken om naast dit bestaande fonds een vereeniging te stichten voor ziekenhuisverple- ging, zooals die bestaat in verschillende na- burige gemeenten. Algemeen was men van oordeel, dat ,,Licht in Duisternis" de aange wezen vereeniging is om daartoe het initiatief te nemen, zocdat met algemeene stemmen werd besloten de jaarvergadering onmiddel- lijk te doen volgen door een bijeenkomst ter bespreking dezer zaak. Op ruime schaal zul- len uitnoodigingen worden gezonden voor deelneming aan deze bijeenkomst. Tevens hoopt men hiermee te bereiken, dat ooral vele middenstanders zullen toetreden tot het reeds langer dan 25 jaar zoo gunstig wer- nd* ofi3efsteunTngsfdh*ds frf* zf3?fe, ooCfl waarvan het ledental langzamerhand achter- uitgaat. Door den voorzitter werd in deze vergadering verslag uitgebracht van gehou den federaticvergaderingen, door den Pen- ningmeester mededeehng gedaan omtrent de noodgedwongen toetreding tot de Kamer van Koophandel. Onze gemeenfe is weer een vereeniging rijker geworden, aangezien dezer dagen op- gericht is een vee-fokvereeniging. Kon men hiertoe nog niet ger a ken in een onlangs door de afdeeling der Holl. Mij. van Landbouw, in een dezer dagen uitgeschreven vergadering door de destijds benoemde comm. van voor- bereiding heeft de zaak dan toch haar beslag gekregen. Aanvankelijk is een achttal leden toegetreden met 130 a 140 koeien. Aangezien echter algemeen het groote belang eener vee- fokvereeniging wordt erkend, mag worden verwacht, dat't ledental, nu de vereeniging er nu eenmaal is, zich wel spoedig zal uit- breiden; tegen betrekkelijk geringe kosteu toch staan groote voordeelen* zoodat veilig mag worden beweerd1: niet aansluiten is groote vcrzaking van eigen belangen. UIT SCHOORL. Ons Fanfarecorps ,,de Vriendschap" gaf Zondagavond een goedgeslaagde uitvoering in het lokaal van den heer Timmerman. Al spoedig viel op te merken dat dit korps met zijn directeur, den heer G. Anderson, op den goeden weg is. Konden door een tijdelij- ke stagnatie in de studie onze verwachtin- gen niet zoo hoog gespannen zijn, de uitvoe ring was eene verrassing De muziek klonk zuiver en beschaafd. Goede nuanceering van toonsterkte en meerdere goede eigenschappen gaven ons den indruk dat het korps de slech te dagen weder glanarijk te boven is. Andan- tino-Re'igioso gaf een v/elverdiend succ°s voor den direeteur-componist. 't Overige programmagedeelte werd ge- vuld door de voordrachten van den heer Slik ker van Warmenh; izen, die hier met zijn werk geen onbekende is. Hij beschikt over een mooie krachtige stem, die desniettegenstaan- de ook in zijne zang bruikbaar blijkt voor de tecrste passages. Deze rereei ig.'p.g heeft weder een drietal belangrijke vergaderingen georganiseerd, waarvan de eerste is ter is gehouden in het Nowdhollandsch Koffiehuis te Schagen. Dr. W, J. Franck, directeur van het rijks proefstation voor Zaadcontrole te Wagenin- gen, hield een lezing over Hcofdlijnen ten aanzien van werk wijze en doel van het rijksproefstation voor zaadcontrole. Het is een eenigszins lastige taak binnen het korte tijdsverloop van een half jaar, twe. maal eenzelfde onderwerp te moeten behande- len en dan niet in herhalingen te vervaHen Meerderen onder U waren dezen zomer wellicht op den Wageningschen Plantentceli- dag en volgden daar mijne voordracht over den werkkring van het Proefstation. Waar ik bij ondervinding weet, hoe vervelend het is tweemaal hetzeifde onderwerp te hooren, zal ik trachten in de voordracht van hedenmor- gen zooveel mogelijk eene aanvulling te ge- ven van hetgeen toenmaals door mij werd medegedeeld. Waar ik echter een eenigszins afgerond onderwerp heb te behandelen, moet ik af en toe wel in herhalingen vervallen; ik hoop, echter er in te slagen U voor al te groote ver- veling te vrijwaren. Uit mijne inleidende woorden volgt voorts, dat veel onbesproken zal blijven, dat daar- voor zeer goed in aanmerking zou hebben kunnen komen: eventueele vragen over zulke punten zal ik, indien bij machte, na de lezing gaajne beantwoorden. Er zijn een tweetal richtingen in economi sche botanic, waarvan de grondslagen prac- tisch eerst de laatste 50 jaren zijn gelegd en sindsdien steeds algemeener beoefend, n.l. de studie van de plantenziekten en het onderzoek van zaaizaden. Het is met de verschillende onderdeelen die bij dit laatste onderzoek te pas komen, dat wij ons vandaag speciaal zui' len bezighouden. Ik zal niet een deel van den beschikbaren tijd besteden aan het geven van een historisch overzicht, doch mij beperken met de mededeeling, dat het zaakcontrolesta- tion, waarvan ik het voorrecht heb met de lei ding belast te zijn, op een na het oudste in de wereld is en de volgende maand op een 50-j a- rig bestaan zal kunnen terugzien. In die 50 jaren van zijn bestaan heeft het station zich ontwikkeld tot een in het belang van land- en tuinbouw werkzaam instituut, dat in de eerste plaats controlestation is, doch zich daarnaast bezighoudt met voorlichting, zaaizaadplom- beering en andere werkzaamheden, welke in verband staan met een gezonde binnenland- sehe voorziening van zuiver, kiemkrachtig, gezond en soortecht zaad. Waar verschilende van mijne hoorders niet volkomen op de hoogte zullen zijn van de eigenschappen, welke een goed zaad ka- rakteriseeren, noch met de methoden bekend zijn, om deze eigenechappen te onderkennen en te beoordeelen, zal ik trachten in het voi- gende een algemeen overzicht te geven, in de hoop daardoor Uwe appreciate voor het zaai- zadenonderzoek te mogen vermeerderen. Als eerste eigenscliap van het zaad zullen wij de zuiverheid aan een korte bespreking onderwerpen. Het is niet alleen noodig, dat een zaad ras- zuiver is, doch tevens, dat het niets anders ir. meetbare hoeveelheden bezit dan zaden van de gevraagde soort, waarvan verondersteld mag worden, dat ze, op het veld gebracht, ullen ontkiemen. Vcor, het zuiver zaad kan als algemeene definite de volgende dienst-doen: Tot het zui ver zaad worden gebracht alle soortechte en gevuide zaden, die geheel intact zijn of waar van de eventueele beschadiging zoo gering is of van zoodanigen aard, dat op goede gron- cen kan worden aangenomen, dat daarvan geen verlies aan kiemkracht het gevolg be- hoeft te zijn. Wat niet meer tot zuiver zaad kan worden gerekr.id, wordt ondergebraoht bij de onzui vt-rheden, die weder in 2 groepen worden ver- deeld, n.l. in onschadelijke en schadelijke on zui verheid. Tot de onschadelijke onzuiverheid worden gebracht: i: Alle soortechte zaden, die in zoo sterke mate rascnatngfr ztjfi, <rat 2e nret ffl^r TO^nopg€re lemperaraur van 30° C zuiver zaad kunnen worden gerekend; 2. Zaden van andere varieteiten of van cultuurplanten, waarvan de opslag geen bij- zonderen last kan veroorzaken; 3. Z&ad- en vruchtresten, bloemhoofdjes, sirootjes, kafjes en ongevulde grasbloemen, geen kiem-bevattende, geschoten zaden, aar- de, zand, kleideeltjes en verder alle verontrei- nigingen, die niet tot de schadelijke onzuiver heid worden gerekend; 4. Zaden, welke parasieten bevatten, die van niet zeer schadelijke natuur zijn, zooals1 Oligotrophus alopecuri in zaden vau vosse- staart. Als schadelijke onzuiverheid worden be- schouwd: 1. Zaden en onkruiden; 2. Zaden van cultuurgewassen, waarvan de opslag last kan veroorzaken, zooals Bras- sica's, Bromus, Vicia's, Daucus, enz. 3. De overbrengers van plantenziekten, als Sclerotia, Tylenchus, brandgallen, enz.; 4. Levende insecten, larven of insecten- eieren. Kortheidshalve zal ik met deze korte op- somminig volstaan en eene nadere beschou- wing van al deze onderdeelen achterwege la- ten. Ten aanzien van de zuiverheid van zaai- zaad is in den loop der jaren groote verbete- ring gekomen; aan den eenen kant worden te dien opzichte de eischen steeds opgevoerd, anderzijds opende de voortdurende verbete- ring der reinigingsinstallaties de mogelijkheid om deze hoogere eischen te stellen. Toch ont- breekt er maar al te vaak nog zeer veel aan deze zuiverheid, waarbij ik niet alleen denk aan rommel, afkomstig van knoeiers, die op- zettelijk het slecht geschoonde zaad afleveren, omdat hun dit meer direct voordeel oplevert, doch tevens aan die gevallen, waarin alge meene schaarschte van eene bepaalde zaad- soort verhindert, dat de eischen in zoo'n sei- zoen te hoog kunnen worden opgevoerd. Als voorbeeld daarvan zou dit jaar vossestaart kunnen worden genoemd, waarvan de kwali- teit algemeen zoo licht is, dat eene hooge ge- bruikswaarde is buitengesloten. Alhoewel bij de beoordeeling aan de ver schillende onkruidzaden eene zelfde waarde wordt toegekend bij de berekening van de ge- bruikswaarde, hetgeen zuiver uit een practisch cogpunt geschiedt. Zoo is het gevaar, dat verschillende soorten opleveren, toch zeer on- gelijk, vandaar dat de aanwezigheid van en- kele zeer gevreesde onkruidzaden somwijlen op de analyseattesten wcrdt gemeld. De aan wezigen onder U, die zich met contractteelt cphouden en aan reiniging van het contract- zaad doen, kunnen een en ander bevestigen. Alleen aan parasitische onkruiden (van woekerplanten dus, zooals warkruid en brem- raap), welke plaatselijk groote schade kunnen aanrichten, wordt extra aandacht geschonken en vindt de vermelding daarvan steeds af- zonderlijk plaats, Het eig;enlijke beginsel bij de zuiverheids- bepaling is doodeenvoudig. Eene bepaalde gewichtshoeveelheid, afhankeijlk van de zaad- soort, wordt goed gemiddeld genomen uit het ingezonden monster, dat op zijn beurt weder een gemiddelde van de partij vormt, en wordt gescheiden in zuiver zaad, onschadelijke en schadelijke onzuiverheid. Waar het echter op aan komt, is de praktijk van het onderzoek en die vereischt veel ervaring en routine. Goed geschoold personeel en voldoende hulpmidde- len zijn daarvoor eene eerste vereischte. In- stallaties vcor het arbeiden met doorvallend licht zijn onmisbaar voor de scheiding van gevuide en leege grasvruchtenblaastoestel- len vergemakkelijken en bespoedigen de schei ding ervan ten zeerste. Voorts is voor het verkrijgen van uniforme resultaten aan verschillende onderzoekings- statiens noodzakelijk, dat overal dezelfde be- oordeelingswijze wordt'toegepast, ten aanzien van de begrippen zuiverheid en onschadelijke onzuiverheid. Ik zal hier niet dieper op in- faan, dit zou mij veel te uitvoerig doen wor- en, doch mij beperken met een enkel voor beeld ter illustratie van het medegedeelde. Terwijl in Wageningen en in de meeste Euro- peesche stations bij de beoordeeling van be- schadigd rood klaverzaad zorgvuldig wordt nagegaan, waar de»breuk of beschadiging zit en afhankelijk daarvan het zaad tot een der beide categorieen wordt gerekend, beschouwt men in Amerika alles als zuiver zaad, waar van het overgebleven deel meer is dan de helft en als onschadelijke onzuiverheid, wan neer meer dan de helft van het zaad is afge- slagen. Stappen wij thans van de zuiverheid van het zaad af en gaan wij over tot eene andere voorname eigenschap, de kiemkracht. Ook hierbij is het toegepaste beginsel uiterst eenvoudig, doch zijn hier de optreden- de moeilijkheden en complicaties legio. Voor elke kiemproef worden van het ge- zuiverde zaad 4 X 100 zaden geheel wille- keurig afgeteld, zonder eenige selectie ten aanzien van korrelgrootte, kleur of eenige andere in het oog vallende eigenschap. Deze 4 X 100 zaden worden onder de meest gun- stige voorwaarden in kiembedden te kiemen gelegd. Na een bepaald aantal dagen, geheel afhankelijk van de zaadsoort, behoort alle zaden, daartoe in staat, gekiemd te zijn en worden zij geteld. Daartusschen in worden op vastgestylde data telkens de gekiemde za den uit de kiembedden verwijderd1 en indien noodzakelijk de niet-gekiemde in nieuwe kiembedden ondergebracht. Het noimale per centage gekiemde zaden is zeer versehillend en niet alleen afhankelijk van de zaadsoort, doch tevens van het oogstjaar. Om die reden worden dan ook jaarlijks door het Rijksproef- station voor Zaadcontrole zgn. normaakij- fers voor de diverse zaadsoorten vastgesteld, die de minimum-gebruikswaarde van redelijk kiemend zaad voor dat jaar aangeven. Ik sprak daar van „de meest gunstige kie- mingsvoorwaaraen" en wil U thans duidelijk maken, dat in die enkele woorden juist ae grootste moeilijkheden liggen besloten van het geheele kiemingsproees. Deze kiemings- voorwaarden worden toch gevormd door eene samenwerking- van diverse factoren, die elk afzonderlijk een gunstigen of ongunstigen invloed op de ontkieming kunnen uitcefenen. Als voornaamste factoren kunnen worden ge noemd: de temperatuur tijdens de ontkie ming, de vochtigheidstoestand der kiembed den, de luchtcirculatie in de kiemkasten en de invloed van het licht op de ontkieming van bepaalde zaadsoorten. Zoo zijn er zaden, die eene constante temperatuur van 20° C. noo dig hebben, andere eischen voor eene ooimale of eene veel lagere van ongeveer 10° C., ter wijl weder andere groepen eene afwisseleade temperatuur, eene zgn. intermitteerende tem peratuur als meest gunstige vragen. Er zijn zaden, zooals erwten en boonen, die veel vocht noodig hebben voor de ontkieming;, in welke vochtbehoefte vaak wordt tegemoet' ge komen door eene voorweeking van het zaad, alvorens het in de kiembedden te brengen voor andere zaden, zooals bieten, is juist elkc overmaat van vocht in de kiembedden zorg vuldig te vermijden, omdat deze zeer ongun- stig werkt op de ontkiemin ling (Wo OTdt vervolgd.) KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 14 Januari. A N. te Callantsoog; C. B. te Hclder, ov'ertreding art. 444 Wetboek van Strafrecht, de le 5 boete of 3 dagen hecht., de 2e f. 7 boete of 4 dagen hecht. A. K. te Heerhugowaard, over (reding Trek- honctenwet, 4 boete of 2 dagen hecht. J. H. te Noordscharwoude, overtrading Vei- iigheidswet, 15 boete of 7 dagen hecht. P. v. d. E. te Limmeu, overtrading Arbeids- wer, 5 boete of 3 dagen hecht. J. Z. Ez. te Egmoiid aan Zee, overtreding Jachtwet, 40 en 30 boete of 20 en 15 da gen hecht. J V., S. de B. en J. de G. te Zuidschar- woude, overtreding Wet op de Cooperatieve Vereenigingen, ieder 6 boete of 3 dagen hecht. A. S. te Egmond aan Zee; C. K te Alk- inaar, dronkenschap, ieder 2 boete of 1 dag hecht. J. B. te Limmen; J. H. O. te Bergen.; A. K. te Zuidscharwoude; J. D. v. d. B. te Heerhugowaard; N. J. R„ G. W en A. D. te Alkmaar; J. S. te Wijk aan Zee en Duin, overtreding Motorwet, de le, 3e, 4e on 5e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 2e 4 boete of 1 week tuchtschool, de 6e 2 boete of 2 dagen hecht., de 7e en 8e ieder f 6 boete of 3 dagen hecht. J. v. H W. H. S., H. G. C., J. B. V., S. J.» C. K., K. L. en J. B. V. te Alkmaar; G. B te St. Pancras, overtreding Politieverordening, de le en 2e ieder 6 boete of 3 dagen hecht., de 3e en 8e ieder 1,50 boete of 1 dag hecht., de 4e 1 boete of 1 dag hecht., de 5e, 6e en 9e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 7e J 20 boete of 10 dagen hecht. VOOR DEN POLITIERECHTER. Jfi Zitting van 17 Januari. rM MISHANDELING. De niet ter zitting verschenen. Aafje H.,*te Enkhuizen, heeft op 23 November den 27- jarigen getuige Out mishandeld, welk feit is gepleegd in de Westerstraat aldaar. Getuige had een kwestie met een zoon van verdachtc oyer een aanrijding en daannede bemoeide zich ook de moeder. Zij schold getuige Out uit en gaf hem een slag tegen het hoofd waardoor hij een roodi oog bekwam. Eisch 15 boete of 15 dagen hechfenis. Vonnis 10 boete of 10 dagen hechtenis. VERZE1 VERVALLEN. De veroordeelde Hendr. W. die in verzet wa3 gekomen tegen een bij verstek uitgespro ken veroordeeling was ditmaal ook niet ver schenen, zoodat het verzet vervallen were verklaard. ONTTREKKING AAN HET WETTIG GEZAG. De assistente in de huishouding mej. Mar- garetha F., een tusschen tafel en bed ge scheiden vrouw, terwijl het in dit huwelijk voortgesproten kind, een meisje, was toege- wezen aan den te Hoorn wonenden vader. heeft dit meisje, toen het uit school kwam met zich mede naar Haarlem genomen en het 4 dagen bij zich gehouden. Toen is het door de politic teruggehaald. Reeds verschillende klachten zijn over haar ingekomen en de Po- litierechter waarschuwt haar, dat zij ge- straft moet worden, als zij daar mede voort- gaat. Het kind is ondergebracht in het ge- zin van den grootvader, den koopman Ma- chiel Blindeman, wonende aan den Italiaan- schen Zcedijk. Het kind is 4 dagen weg ge- weest en door de politie weer terug gebracht. De onderwijzer Kl. Bei'gsma heeft op haar verzoek het meisje aan de moeder af gegeven Het was getuige niet bekend, dat het meisje niet had mogen worden afgegeven aan de moeder De officier releveert dat de vrouw herhaal- delijk is gewaarschuwd, doch zonder resul- taat. Z.Ed, vorderde 2 maanden met 2 proefjaren. Verdachte zeide te zullen berusten m het gemis van haar kind. De politierechter veroordeelde haar tot 14 dagen voorw. gevangenisstraf met een proef- tijd van 2 iaar X jaar. MISHANDELING. De 38-jarige Gerrit B., laudbouwer te Venhuizen, heeft met zijn neef en dorpsgenoot Simon Besseling op 24 November kwestie gekregen over het huran van een stuk land en heeft hem bij die gelegenheid bij de keel gegrepen en daarin op gevoelige wijze ge- knepen. Volgens getuige heeft Gerrit hem ook met den vuist gestagen en gedreigd hem te zullen vermoorden. Verdachte ontkent zulks en zegt: ik be- schouw dit als huisvredebreuk, eerwaarde, want ik heb hem 2 keer gelast mijn huis te verlaten. Eisch 20 boete of 20 dagen. Vonnis conform eisch. Aars niet, zegt verdachte, blijkbaar niet ontevreden. Hij schuift direct af en gaat lachend de zaal uit. IN HET BEEN GEBETEN De 46 jarige visscher Geert B., te Helder, die op 26 November verschil van meening gekregen had met zijn lossen werkman Jan Pasterkamp werd door dezen in een worste- ling, waarbij hij het onderspit delfde, in de beanen gebeteri. Verdachte erkent zulks. Getuige Paster kamp weigerde het schip te verlaten. Hij heeft verdachte achter gegooid1 en hem een knie op de borst gezet. Getuige zegt dat hij plat op den schipper is gevallen. Gevorderd wordt 20 boete of 20 dagen. Vonnis overeenkomstig den eisch. DAMfiSDUEL Op 29 November N-- - S-jarige d'iensl- bodc Hendrika de R de 19-iarige gev. voorw. k- 'ij tel 7 el le S u te ii" l n le I a j I dienstbode Marie Rot. jgljO: mishandeld. i 3

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7