DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 15 Hondrrd negen en twintigste Jaargang 1927. AbomiemeiitsprJJs bij vooraitbetaling per 3 ma an den f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertcnttcpr. 25 ct p. regalgrootere letters naar pIspJ*M?n$e. BrieYen franco N.Y. Boek- en Handclsdr. yJu Hems. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Be&actio No. S3» WOENSBAG 19 JANUART. Binnenlanii Dif Hummer bestaat nit 2 bladen. Directeur: G. H. KEAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. imnnen DE ROOFMOORD TE DEN HAAG. Giskrnacht heeft de politie bet onderzoek in de moordzaak aan het Bezuidenhout voort- gezet. Verschillende personen zijn aangehouden en in verhoor genomen. De meesten zijn eeh- ter weer op vrije voeten gesteld. Met enkele personen wordt het onderzoek echter nog voortgezet. De politic onoerzoekt op het oogenblik jyelke personen Maandag in den loop van den ocntend in den winkel zijn geweest. Dr. Hesselink heeit gisterochtend het lijk onderzocht. In tegenstelling met den eersten mdruk, welke de politie van het geval lcreeg, is uit dit deskundige onderzoek gebleken, dat de vrouw op het hoofd gestagen is met een rwaar slagwapen. Zij is toen langs den stoel gevallen, waardoor een der poo ten-met bloed bevlekt was. Van snijwonden is geen sprake. Waarmee de misdaad begaan is, weet men nog ndet. Men vermoedt met een bijl of een boksbeugel of ander voorwerp. In het huis heeft men echter niets van dien aard ge- yonden. Wat het tijdstip betreft, waarop de moord begaan is, is het volgende gebleken: Om 10 inin. over 11 was de deur aan de binnenzijde gesloten; om kwart over elf werd door bu- ren een slag gehoord en om half twaalf, toen de melkboer voor de tweede maal kwam, was de deur weer open. De moordenaar was dus binnen, toen de bakker en de melkboer aan de deur kwamen, maar had, om zijn luguber bedrijf te kunnen voltooien, de deur gesloten. De vrouw is blijkbaar, toen zij de bedoelingen van den man schijnt te hebben begrepen, uit den win kel gevlucht. De moordenaar achtervolgde haar door de beide achter den winkel gelegen vertrekken naar de keuken, waar hij haar neersloeg. Een bepaalde aanwijzing heeft de politie op het oogenblik nog niet. Een belooning van 100C j uitgeloofd. De minister van justitie, mr. Doriner, heeft gisteml jdag aan de Haagsche politie-autori- teitcn medegedeeld, dat hij een belooning van 1000 beschikbaar stelt voor den persoon, die de politie zoodanige aanwijzingen ver- schaft omtrent den geheimzinnigen roof- moord aan het Bezuidenhout, dat daaruit de veroordeeling van den dader volgt. De Haagsche politie doet een dringend be- roep op ieder, die eenige inlichting kan geven omtrent personen, die men in het perceel Bezuidenhout 165a op den ochtend van den moord, Maandag j.l., heeft zien in- of uit- gaan, of die eenige informatie kan verstrek- ken, wclke in verband kan worden gebracht met den overval, om zich ten spoedigste aan it melden bij den eommissaris der afdeeling C., hoofdbureau van politie, Alexanderveld, Den Haag. Uit de getuigenverklaringen is nog van be- lang, dat de slager, die het vleesch levert, Maandagmorgen, naar zijn z egg en, om tien uur, toen hij de besteliing bracht, de vrouw vrij zenuwachtig vend. Hij meende in de ach- terkamer een mannenstem te hebben gehoord. De politie acht het echter niet onmogelijk, dat de man zich in den tijd vergist heeft, en dat misschicn toen de echtgenoot, die cmstreeks negen uur wegging, nog achter was. Volgens de Tel. beschikt de politie op het oogenblik over geen enkel feitelijke aanwij zing omtrent den dader. Alleen over het tijd stip zijn, zooals gemeld, enkele bijzonderhe- den bekend geworden, maar overigens tast zij geheel in het duister. Ook den laatsten verdachte, die gister nog was vastgehouden, heeft men in den mid'dag in vrijheid moeten stelelm, daar hij in staat was zijn alibi te be- wijzen. Nog kan worden meegedeeld, dat de sectie, welke in het gemeenteziekenhuis gistermid- dag op het lijk is verricht, heeft uitgewezen dat de misdaad begaan omet zijn met een hard slagwapen, waarmee ten minste twee slagen op het hoofd zijn toegebracht. In de kamer heerschte niet de minste wan- orde. Wanneer een worsteling zou hebben plaats gegrepen, dan zou dit in dit kleine vertrek zeker bemerkt moeten worden. t Uit de situatie hebben de politie-autoritei- ,ten opgemaakt, dat de vrouw op den met boed bevlekten stoel zat, en met den dader, die vrij zeker haar niet onbekend was, ge- praat heeft. Vermoedelijk b 't vertrek van haar aanvaller heeft de vrouw, terwijy zij nog op dne stoel zat, onverhoeds met een zwaar ijzeren voorwerp een tweetal slagea op 't hoofd gekregen, waardoor't bloed uit de vreesclijke wonde spoot tegen het behang op den muur. Daarna is zij van den stoel ge vallen. Uit de hoogte van de bloedspatten op het behang wordt zeker opgemaakt, dat zij op haar stoel zat, toen de verraderlijkc aanslag plaats vend. Tijdens den val is de stoel met bloed bevlekt geraakt. De veronder- stelling dat de vrouw in den winkel reeds bedreigd werd en naar de keuken gevlucht zou zijn, wordt door de in die keuken gevon- den situatie tegengesproken. WANHOOPSDAAD. De 47-jarige chauffeur uit Rotterdam die in den namiddag van 22 November op klaar- lichten dag op het Damrak te Amsterdam de ruit van eeh wisselkantoor met een steen stuk sloek en vervolgens uit de uitstalkast twee Belgische bankbiljetten van fr. 100 weg- nam, werd gister door de Vierde Kamer d'er Amsterdamsche Rechtbank, overeenkomstig den eisch van het O. M., veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevangenis- straf met een proeftijd van drie jaren on der de bijzondere voorwaarde, dat hij zich gedu- rende den proeftijd zal stellen onder toe- zicht van het medisch consulatiebureau voor alcoholisme te Rotterdam. De man was werkioos geworden. Niet afhankelijk willende zijn van de inkomsten zijner beide kinderen, had hij de echtelijke woning verlaten en was naar de hoofdstad gegaan in de hoop er werk te zuilen vinden. Toen dit tegenliep, had hij uit wanhoop de daad belreven. DE BORINGEN BIJ GROENLO. Naar vernomen wordt, werd Maandag of- ficieel een tweedekolenlaag geconstateerd bij de boring „Hupsel", welke door de Ne- derlandsche Maatschappij tot het verrichten van Mijnbouwkundige Werken te Heerlen, ten Noorden van Groenlo wordt uitgevoerd. EEN VERBLIJDEND TEEKEN. Een verblijdend teeken is het, dat men Zaterdag in de Amsterdamsche haven heeft kunnen waarnemen. Aan de Borneokade wa- ren nl. alle ligplaatsen door schepen inge- nomen, iets wat tot nu toe nog nimmer ge- beurd is. MEER REGENTEN OP JAVA? Het „Soer. Handelsblad" meldt, dat de re- geering ter versterking van de positie van't inlandsch bestuur op Java, in verband met verlorar gaand contact met de bevolking, de mcgelijkheid van uitbreiding van het aantal regentschappen overweegt, door verkleining van de ressorten. EEN SCHADEPOST VAN HONDERD GULDEN. Zaterdagmorgen moest een kantoorbedien- de voor zijn patroon bij de firma Mees Zoonen te Rotterdam een bedrag van 100 stcrtcn. De jongeman moest, alvorens het be drag aan het loket af te geven, nog enkele pa- piern invullen. Hij deed dit aan een tafel in de drukke hal van het kantoor. Het bankbil- jet van 100 legde hij zoolang naast zich neer. Nadat hij de papieren had ingevuld, be- gaf hij zich naar het loket, waar hij eenigen lijd in de rij moest staan. Toen hij aan de. beurt kwam, bemerkte hij, dat hij het bank- biljet op de tafel had laten liggen. Bliikbaar was echter iemand voor hem reeds tot dezelf- de ontdekking gekomen, want het biljet was verdwenen. INBRAKEN. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroen in het Kennemer Lyceum ,aan de Julianalaan te Overveem Uit een bureau, dat stend in het kantoor der administrate, is een 'bedrag van 500 ontvreemd. Dienzelfden nacht is ook ingebroken in het gebouw der Middelbaar Technische School te Haarlem, waruit een bedrag van 7 is ontvreemd. MAATSCHAPPIJ VOOR VLIEGTUI- GENBOUW „AVIOLANDA". Te Rotterdam is opgericht de Maatschap pij voor Vliegtuigenbouw „Aviolanda", welke Maatschappij o. m. belast is met den bouw van 18 Dornier Val-vliegbooten, die kort ge- leden door het departement van kolonien bij de Ncderlandsche Vliegtutgen-Industrie zijn besteld. AUTOBOTSING. Gistenniddag heeft op den weg tusschen Noordwijk en Noordwijkerhout een botsing plaats gehad tusschen een luxe-auto en een meikauto, welke zonder persconlijke cngeluk- ken is afgeloopen. Komende uit een zijweg- getje, botste de meikauto tegen de luxe-auto, tengevolge waarvan de meikauto geheel vcr- nield ter zijde van den weg kwam te liggen en de luxe-auto aan de voorzijde werd inge- drukt. De bestuurder van de meikauto kreeg slechts een kleine schaafwonde aan zijn hand. EEN ONTSPORING. Gistermiddag circa 1 uur ontspoorde op het Westelijk rangeerterrein van het Centraal- Station te Amsterdam de restauratiewagai der Wagonlitsmaatschappij, welke daar met trein 184 uit Eindhoven om 12.26 uur was binnengekomen, tengevolge eener rangeer- manoeuvre. Een der draaistellai ontspoorde, zoodat de wagon met vier van de acht wielen buiten de rails kwam te staan. De ongevallenwagen van Amsterdam C. S. was spoedig ter plaatse en de wagen werd weer op het goede spoor gebracht. De treinenloop ondervend nagenoeg geen vertraging. HET VLIEGTUIGONGEVAL BIJ HELDER. De Directie van de Maatschappij tot het Vervaardigen van Vliegtuigen „Pander" ver- zoekt ons mede te deelen, dat volgens bij haar binnengekomen berichten van het De partement van Marine het bij den Helder voorgevallen ongeluk niet met een Pander- vliegtuig van de Marine heeft plaats gehad, doch met een toestel, gebouwd bij de voor- malige vliegtuig-industrie „Holland" te Voor- burg (Type H 2). POKKEN TE BRUNSSUM. Het gezin van P. te Brussum, bestaande uit 7 personal, is gister in het ziekenhuis te Heerlen geisoleerd, daar er zich verschijnse- len van pokken hebben vocrgedaan. De in- specteur der Volksgezondheid zou zich naar Heexlen begeven. EEN BABY-SHOW VERBODEN. Maandag zou in het Brongebouw te Haar lem een baby-show worden gehouden. Deze kon echter niet doorgaan, omdat de burge- meester er geen vergunning voor wilde geven, in verband met art. 188 der Gemeentewet, 2e lid: „De burgemeester waakt tegen het doen van met de openbare ordie of zedelijkheid strijdige vertooningen." SCHAARSCHE ZALMVANGST OP WAAL EN MERWEDE. Sinds begin Juni j.l. werd in de Waal en boven-Merwedle geen enkele zalm gevangen Daarentegen ving men op de Maas beneden Heusden, gelijk gemeld, steeds- zalmen, den laatsten tijd wekelijks zelfs 40 a 50 stuks. De schaarsche vangst op de Waal en Mer- wede schrijft men toe aan waterverontreini- ging door den afval d'er fabrieken aan den Rijn. Daardoor zouden de zalmen niet op de groote rivieren komen. Een belangrijke bron van bestaan is hierdoor onmogelijk gewor den. Meer dan 800 visschersgezinnen langs de Merwede en Waal leefden hoofdzakelijk van de zalmvangst. HET WATERLEIDINGS-GESCHIL MET LAREN. In afwachting van de koninklijke beslissing op de aanvraag van het provinciaal bestuur van Noord-Holland om toepassing van de Belemmeringenwet voor aan leg der Provin- ciale waterleid'ing te Laren hebben Gcdepu- teerde Staten destijds de beslissing verdaagd op de aanvrage van het gemeentebestuur van Laren om goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening van 225.000, voor den aanleg eener gemeente- lijike waterleiding. Nadat eenigen tijd geleden aan het Pro vinciaal waterleidingsbedrijf bij koninklijk besluit de vereischte machtiging is verleend, hebben thans Gcdeputeerde Staten aan het genoemde Raadsbesluit hun goedkeuring ont- houden. DE CHAUFFEl-RSSTAKING TE AMSTERDAM. Naar vernomen wordt, heeft de Rijksbe- middelaar Mr. S. de Vries Cz. beide partijen, ibetrokken bij de stakiinig in het taxi-bedrijf, tot een conferentie op hedensoiddag opgeroe-pen, voor het verstrekken van imlichtingen nopens dit conflict. TWISTENDE DAMES. Gisternacht om half een ontmoetten de 23- jarige mejuffrouw R. en. haar moeder me- juffrouw B. met haar man in de Van Vlamel- straat te Rotterdam. De jonigste, mejuffrouw R., liep tegen mejuffrouw B. aan en daar deze blijkbaar in een eenigszins geprikkelde stemming verkeerde, ontstond een sdheld- partijtje, waarbij de dames elkaar over en weer de liefelijkste benamingen naar het hoofd sliingerden. Ten oloitte gaf de man den raad het maar uit te vecbten. Hieraan werd gevolg gegeven en mejuffrouw B. raaktc met moeder R. handgemeen. Doch spoedig mengde zich ook de dochter in den strijd met het gevolg, dat haar een oog werd dicht ge stagen, haar lippen opzwollen en zij eenige scbrammen opliep. Een fclacht wegens mishandeling was thans het gevolg. DE MOEILI1KHEDEN IN DE A. R PARTI J. Maandagavond is te Veenendaal onder leidinig van ds. Jongebreur een vergadering gehouden van de Anti-Revolutionaire kies- vereeniging. hoofdzakelijk belegd ter behan- deling van het voorgeva'llene in de vergade ring der centrale kiesvereeniging omtrent het niet op de groslijst pkatsen van den candi- daat van Veenendaal, burgemeester Van Kuyk. Zooals bekend was mr, Van Kuyk al- daar in de minderheid1 gebleven met 22 tegen 24 stemmen. Deze uitslag werd geweten aan het optreden van een lid van de Veenendaal- sche kiesvereeniginig, den heer F. de Haan, die aldaar tegen ds. Jongebreur in, beweer- de dat de heer Van Kuyk geen A. R. was en in zijn vorige woomplaats Vreeswijk daar niet voor bekend stond, omdat hij zich nim mer met politiek had bemoeid en hii zich nimmer met politiek had bemoeid en bij zijn intrede te Veenendaal had verklaard. wel A. R. te zijn, doch als burgemeester buiten de politiek te staan en dus de heele- zaak draaide om de persoontijke opvattinig van ds. Jongebreur. Bovendien converseerde de heer Van Kuyk volgens den heer De Haan met liberale kopstukken. De heer De Haan werd echter naar schat- ting met 200 tegen 20 stemmen als lid der kiesvereeniging geroyeerd en met algemeene stemmen weid een motie aangenomen, waar bij wederom de houdiinig van het centraal comite in overweging gegeven, mr. Van Kuyk alenog op een kans^bied-ende plaats op de lijst te brengen, op grond dat zijn voor- ganger hier ook steeds lid van de Provin ciate Staten is geweest, dat deze thans in de Provinciate Staten niet is vertegenwoordigd, Veenendaal 65 pCt. A. R. stemmen ui+brengt en een voomame industrieplaats is. Wat de scheiding van de A. R. partij betreft, dit is slechts terloops besproken. waarbij de voor- zitter. ds Jongebreur, verktaarde dat dit wel door anderen was opgeworpen,' maar dat hij daar in het geheel niet aan dacht. VERZAKKINGEN TE KERKRADE. Verzakkingen en het scheuren der huizen zijn in de geheele gemeemte Kerkrade zicbt- baar. Te Chevremont. waar ruim een jaar geleden ongeveer 200 huizen gebouwd war den, zijn de verzakkingen vooral merkbaar. In bijina al deze huizen vertoonen zich de kleine scheuren, terwijl de dwarssteenen boven de keldergaten invallen. In de oude kolonie te Chevremont is, in de Quirinus- straat, het trottoir over een afstand van vijf Meter 10 a 15 c.M. gezak-t. De huizen daar dragen de sporen der verzakkingen en ver- sCheidene ervan zijn onbewoond. Een huis vertoonde een scheur in den voorgevel van Links naar rechts, zoodat deze als het ware iin tweeen gedeeld was, Ongelukken zijn nog niet voorgekomen. DE IJMUIDER FEDERATIE EN DE LOONACTIE IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. Maandagmiddag is opnieuw een bespre- king gehouden tusschen het bestuur van de IJmuider federatie en de besturen der beide reedersvereenigingen, zulks naar aanleiding van de voorstellen der reeders, die de federa tie Zaterdagmiddag heeft ontvangen. Het be stuur der IJmuider federatie acht overeen- stemming onmogelijk, indien de reeders niet kunnen aanvaarden dat door hen 5 per man en per maand in het fonds voor de opvaren- den wordt gestort. Het door de reeders aan- geboden bedrag van 2.50 per man en per maand, acht de IJmuider federatie te eenen- male ontoereikend. De besturen dr reedersvereenigingen zeg- den toe, de zaak opnieuw in overweging te zuilen nemen en uiterlijk vandaag hun be slissing te zuilen meedeelen. Onmiddellijk na deze bespreking was er een bijeenkomst met een groot aantal opvaren- den, die gisterochtend weigerden uit te varen voor en aleer hun positief kon worden meege deeld of de reeders den gestelden eisch wil- den inwilligen. Op advies van het bestuur der IJmuider federatie nam men er genoegen mee, dat de beslissende ledenvergadering nog een reis zal worden uitgesteld, en men besloot dus weer uit te varen. Hoewel de toestand gespannen in, blijft het bestuur van de IJmuider federatie van oor- deel, dat stillegging van het bedrijf voorko- men kan en moet worden. EEN „BEROOFDE" KANTOOR- LOOPER. De politie van het bureau Groote Paauwen- steeg te Rotterdam werd gedurende enkele da- gen beziggehouden met een sensationeele be- rooving van 12.000 van een kantoorlooper, die echter onder zulke verdachte omstandig- heden zou hebben plaats gehad, dat de poli tie ten slotte tot arrestatie van den kantoor looper zelf is overgegaan. Over de toedracht dezer zaak verneemt de Tel. het volgende: Zaterdagmorgen ruim tien uur ontving de kantoorlooper J. W. v. V., in dienst van de firma B. C. O. aan de Wijnstraat van de bijbank der Amsterdamsche Bank aan den Cooisingel voor zijn patroon twaalf bankbiljetten van 1000. Volgens zijn verklaringen deed de man de biljetten in een bruin lederen tasch, welke hij in den linker- binnenzak van zijn overjas stak. De porte- feuille was aan de zijde, waar zij niet sloot, met een riempje aan een ketting bevestigd, welke v. V. om den hals droeg. De kantoorlooper begaf zich, nadat hij de bank verlaten had, over den Cooisingel en door de St. Laurensstraat naar de Korte IToogstraat, waar hij voor een der etalages van het „Wgrenhuis" bleef staan kijken. Plot- seling werd hij daar aangesproken door twee mannen, die hem in gebroken Duitsch den weg naar de Jonker Fransstraat vroegen Nadat Van V. dezen gewezen had, zeide een der Duitschers tot zijn kameraad: geef hem een sigaar. Deze haalde daarop iets uit zijn zak, dat op een sigarenkoker leek, doch hij zeide, dat hij toevallig geen sigaren bij zich had. De kantoorlooper antwoordde: „Ik hoef geen sigaar. Wij zijn op de wereld om elkaar te helpen." De beide Duitschers verdwenen daarop in de St. Laurensstraat, terwijl Van V. de Hoogstraat opging. Ter hoogte van de Steigerschekerk viel het hem op, dat de menschen zoo naar hem ke- ken en onmiddellijk daarop kwam hij tot de ontdekking, dat over de linkerzijde van zijn jas een 30 c.M. lange snede zichtbaar was, die van de revers tot aan den zijzak liep. De portefeuille, die bij de plaats van de snede zich bevond, was verdwenen. De man trachttc beide Duitschers nog op te sporen doch zij bleken verdwenen te zijn. Ten slo'te deed hij aangifte van de berooving aan het hoofdbureau van politie aan het Haag sche Veer en daarna bij de politie aan het bureau Groote Paauwensteeg. Hij verklaarde er niets van bemerkt te heb ben, dat zijn jas werd doorgesneden. Dit kwam de politie nog al onwaarschijn- lijk vcor, zoodat men besloot den man aan te houden. Als biizonderheid kan worden medegedeeld, dat dezelfde kantoorlooper in Maart 1919 in dienst der zelfde firma eveneens aangifte deed van berooving van 2000. Deze zaak is toen nimmer tot klaarheid gekomen. BESTRIJDING VAN DE FLESSCHENTREKKERIJ. Een wetsontwerp is ingediend tot aanvul- ling van het Wetboek van Strafrecht met een bepaling tot bestrijding van de z.g. flesschen- trekkerij. Voorgesteld wordt, na art. 326 van het Wetboek van Strafrecht een nieuw artikel 326a in te lasschen, luidende: „Hij, die een beroep of een gewoonte maakt van het koopen van eenig goedi met het oog- merk om zich of een ander d beschikking over dat goed zonder betaling te verzekcren, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 3 jaren. Ter toelichting wijst 'de minister van justi-, tie er op, dat de flesschentrekker zich weet te houden buiten artikel 326 (oplichting). Hij bepaalt zich tot het doen van bestellingen. ten hoogste gepaard aan een of meer leu- gens, niet opleverend een samenweefsel van verdichtselen. Wel doet hij zich voor als iemand, die van plan is te betalen, maar dit beteekent nog niet het aannemen van een valsche hoedianigheid in den zin der wet De flesschentrekkers zijn parasieten op den mid- denstand. Vandaar, dat deze op aanvulling van de strafwet op dit stuk aandringt. Er is dikwijls beweerd, dat, indien be paalde bedrieglijke middelen, als bedoeld in art. 326, niet worden aangewend, doch een voudig wordt besteld, verzocht om afgifte, een ncringdoende van normale voorzichtlg- heid geen bescherming door de strafwet zou behoeven, noch c.q. zou verdienen. Hij kan immers inlichtingen inwinnen. Aldus wordt de zaak wel wat te simplis- tisch voorgesteld. Inlichtingen inwinnen kost tijd en de scherpe concurrentie dwingt tot een vlotte behandeling van zaken. Voor straf- rechterlijk ingrijpen moet men zich echter re- kenschap jgeven, dat de z.g. flesschentrekkerij bestaat in het bij wijze van beroep of gewoon te koopen van goederen met het oogmerk, die niet te betalen. Er bestaat een gilde van flesschentrekkers, een gilde, dat een voort- durend gevaar voor den middenstand ople- vert, dat leeft van dit soort van bedrog en er dientengevolge aldoor op uit is, de meest vindingrijke methoden om anderen te dupee- ren, te bedCnken en in toepassing te brengen. Tegen de praktijken van dit gilde acht dte minister strafrechtelijk optreden geboden. EEN RIJKE ARME. In het armenhuis te Leeuwarden is de vo rige maand een oude vrouw overleden, die reeds geruimen tijd verpleging had genoten tegen een lageren prijs dan gewoonlijk, daar men meende, dat zij de gewone kosten niet be talen kon. Nu zij overleden is, heeft men ontdekt, dat de oude vrouw aan contanten een bedrag van 2700 heeft nagelaten en dat haar ge heele nalatenschap thans op tienduizend gul den wordt gesehat. VANDALiSME. De pastoor te Uden (N.-Br.) heeft dezer dagen zijn parochianen meedeeling gedaan van den treurigen toestand1. waarin de korte- lings buiten gebniik gestelde oude begraaf- plaais aldaar verkeert. De houten kruisen zijn weggehaald, grafmonumenten geschon- den; muren der begraafplaats grootendeels afgebroken. Het herstel, door het kerkbe- stuur aangebracht, heeft de schenois even- min tegengehoutien als de bemoeii'ngen van den eommissaris der Koningin, den bisschop van Den Bosch, den burgemeester van Uden en den Belgischen gezant, die in deze zaak betrokken was, omdat verscheidene Belgische vluchtelingen er hun laatste rustplaats heb ben. EENE ONBILLIJKHEID HERSTELD. Bij aanschrijving van den Minister van Oorlog van 1922 zijn de toelagen, welke wa- ren toegekend aan het reserve-personeel, met ingang van 1 October 1922. ingetrokken; derhalve is van dien datum af de toelage aan het reserve-personeel uitbetaald, zooals is aangegeven in de Regeling Bezoldiging der Landmacht. Bij nadere overweging is ge- bleken, dat deze beslissing eene onbillijkheid bevat ten opzichte va de reserve-sergeanten- majoor-administatur, die zich geheel vrijwit- lig ter beschikking van het legerbestuur heb ben gesteld, met bestemming voor den dienst bij de Landweer, en die bij opheffing der Landweer niet in de gelegenheid zijn gesteld hunne voor 1 Maart 1922 gesloten verbin- tenis te doen beeindigen. De Minister van Oorlog wenseht hierin alsnog verandering te brengen en heeft mitsdien bepaald, dat deze onderofficieren, die in het genot waren van eene toelage ad. 150.00 per jaar, in he! genot van die jaarlijksche toelage blijven, zoolang hunne verbintenis loopt, die gelden- de was op 1 Maart 1922. Na afloop van dien termijn komen de hier bed'oelde onder officieren mitsdien automatisch weder in het genot der toelage, zooals deze is bepaald in de op dat tijdstip geldendte voorschriften der Regeling Bezoldiging Landmacht. KORTE BERICHTEN. De rijksmiddelen brachten over de afge loopen maand 13.000 minder op dan over December 1925; over het geheele jaar 1926 25.17 mlllioen meer dan over 1925. In de meubelfabriek van de firma Modderkolk en Dijs te Waddinxveen viel de arbeider K. met een ijzeren voorwerp, dat hij1 in de hand had, op een dread welke onder electrischen stroom stond. Hoewel de stroom snel werd uitgeschakeld, had de man toeh' ernstige brandwonden bekomen. Het water in Rijn en Lek is de laatste dagen weer aan het wassen. Maandagmor- gen was de waterstand 4.70 M. boven N.A.P. De uiterwaarden beginnen onder te loopen. Mej. A. C. van den Berg (v.d.) te Atn- sterdam, wenseht wegens aanstaand vertrek uit de provincie niet voor een herfcenoeming van de Staten in aanmerkin? te komen. Mej Van den Bergh is sedert 1919 lid der Prov, Staten ALKMAARSCBE CQDRANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1