0^ ^kende WAIES-ANTHRACIET van voof tit) staking rsueiom verkfijgbaar. Biniienlagicl N.V. Versenigde Erandstoffenhandel. ftflarktfoerichten Sfeadsnieiaws fftechtsaaken HoestfabSeiten nA tegen hoest en verkoudheid. Tj| I Bij Apoth. en Drog. Doos wW bit GROOTE FABRIEKSBRANlD. Giaternacht is een gioote uitslaande brand ui-tg broken in de timimerfabriek van de for ma Kaub aan de Lange Heerenvest te Haar lem. Omaisreeks 12 uur werd de brand omt- dekt. De directeur der fabriek trachtlte met zijn zoom met een 54al aneliblusschens het vuur te dooven, maar al spoedig bleek dat ommogelijk. De brandweer was spoedig ter plaatse, en gaf met 22 sfcralen water. Door dit krachtiig optreden was men cm omgeveer twee unr het vunr meester al moest nog lang daarna water gegeven worden. De brandweer slaagde er in het grootste gedeelte van de fabriek 'te behouden o.a. de machineafdee- ling. Een gedeelte van de fabriek is evenwel uitgebrand waaronder 20.000 pakkisten, een groote partij gezaagd bout en een aantal balen bontwol. De brand is vermoedeiijk ontstaan in- de pakkistenafdeeMnig. De sdbade is aanzienlijk en woandt door verzekering gedekt. DE REEDE VAN AMELAND. Door de stormen van de laatste maanden de reede van Holifoum zoodanig achteruat fegaan, dat de schepen elders een veilige aven moeten gaan zoeken. De helft der filandbewoners kan via deze reede geen fiandel met het vast el and1 meer onderhouden. Het heele Westelijke gedeelte van het eiland wordlt vanuit Hadinigen en Leeuwanden via de reede van Holluim van voedsel voorzien, wat voordeeli'ger is dan via Holwerd naar Nes. De afgebrokkelde reede is op het oogenblik in een zoodanigen toestand, dat jij nauwelijks schuilplaats kan bieden aan schepen, die er bij stormweer komen binnen- valllen Onder de bewoners van Holfum cir- culeert een lijst, ten einde den minister van Waterstaat over dezen noodtoestand te kum- nen adresseeren. HET SPOORWEGONGEVAL NABIJ DE VINK. Dc Commissie, door den Minister van Waterstaat bij beschikking van 11 September 1926 ingesteld tot het doen van een onder- zoek in het openbaar omtrent dc1 cotsporing van trein 218 der Nederl. Spoorwegen nabij De Vink, tusschen Voorschoten en Leiden, op 9 September 1926, heeft het resultaat van haar onderzoek neergelegd in een verslag, dat met een tiental bijlagen thans aan den Minister van Waterstaat is overgelegd. De Commissie geeft als haar eindoordeel, dat het afgaand spoor ter plaatse van het on- geval niet goed genoeg verzorgd is geweest; dat het effect van verschillende treinen daar niet voldoende en niet lang genoeg is geobser- veerd geworden en dat zich onder de dwars- ieggers ledige ruimten hebben gevormd, wel- ke geleidelijk zijn toegenomen, en waarvan de waarneming aan de gewone schouw is ontsnapt. Dergelijke holten, gepaard met sla- ge nin het spoor, moeten reeds in den mor- gen van den 9den September op bedenke- lijke wijze aanwezig zijn geweest. Zij zijn in len loop van dien dag nog Verergerd. waar- door de voorste as van den tender van trein 218, welke met groote snelheid reed, het spoor niet meer heeft kunnen houden, met de bekende gevolgen. Een afzonderlijke paragraaf van het rap port handelt over de aanbevolen maatrege- len en opmerkngen met betrekking tot de veiligheid. Daarbij merkt de commissie o a. op, dat zij zich niet heeft kunnen cnttrekken aan den in- druk, dat de dienst van de spoorwegen bij zijn opruimingswerk aan De Vink het belang voor het nauwkeurig onderzoek niet ten volie in het oog heeft gehouden. Gezien het groote verkeersbelang, dat* bij een zaal als deze betrokken kan zijn, gevoelt de commis sie geen vrijheid ten deze dwingende bepalin- gen aan te bevelen waaraan het spoorweg- personeel zich angstvallig zou hebben te hou den, maar toch meent zij, dat de Nederland- sche Spoorwegen moeten worden uitgenoo- digd haar ingenieurs en overig personeel gestrenge instructies te geven, opdat het of- ficioele onderzoek in soortgelijke gevalien zoo weinig mogelijk worde 'verzwaard. Indien voor voldoend ervaren personeel naar behoo- ren wordt gezorgd en ook aan het noodige toezicht de aandacht wordt gewijd, bestaat voor de veiligheid op den spoorweg Rotter damAmsterdam geen bijzondere reden tot ongerustheid. En wat de veiligheid op de Nederlandsche Spoorwegen in het algemeen betreft, meent de commissie goed te dien er op te wijzen, dat ook daar voor ongerustheid geen bijzcndere grond bestaat. Deze mee- ning wordt gestaafd door een vergeiijkend overzicht over de laatste jaren om het aantal personen-ongevallen in Nederland en in eeni- ge naburige landen. VERMIST. Namens de familie vraagt de politie van het bureau St. Pietershal te Amsterdam be- kend gemaakt te worden met de verblijfplaats van Maurits de Vos, gewezen rijwielhande- laar, vvonende Dijkstraat 37, te Amsterdam, die seder t eenige maanden niets van zich liet hooren. Hij is als zenuwlijder verpleegd en daarom vreest men, dat hem een ongeluk is overkomen. Signalement: oud 36 jaar, slank, donker, kaal gezicht, draagt lorgnet. EEN VOEDSELWEIGERAAR. In de strafgevangenis te Leeuwarden is de gevangene Kooyman, een der daders van den te 's-Gravenhage eenige jaren geleden ge- pleegden bomaanslag, tot hongerstaking over^egaan. Voor twee jaren deed hij het- zelfde, doch hield 't toen niet langei* dan twee dagen vol. Thans echter moet hij zijn wij, zegt de Tel., goed ingelicht reeds kans gezien hebben gedurende veertien da gen alle voedsel te welgeren. De jongeman wordt wel kunstmatig gevoed. Kooyman zou betrapt zijn op het lezen van „De Tribune". Daarop volgde een bestraffing, waarop K. toch doorging met het lezen van het blad. Als protest is hij toen de hongerstkaing be- gonnen. MET EEN MES GESTOKEN. Maandagavond ontstond in een perceel in de Rozenstraat te Rotterdam een hevige twist tusschen een schoonvader en een schoonzoon. De kwestie liep over geld. Beide mannen vwonden zich zoo op, dat zij een mes grepen en de ruzie hicrmede wrlden bes lech- ten Dat gelukie zonder veel moeitc, want de schoonvader bracht den ander een stock in den rug toe. De kwetsuur was met van'ern- stigen aard, doch mede in verband1 m overspanncn tocstand moest het sia.htoffer in het Binncngasthuis worden opgenoaien. Tegen den dadcx is proces-verbaal opge: maakt. DE BLZWAARDE GEREFORMEERDEN. Naai aanJeidinlg van een samenspreking met den kerkeraad van Amsiterdam Zudd heb ben de bezwaarde leden van de gerefor- meerde kerk te Zaandam besloten, Zcmdag a.s. hun eerste godsdienstoefeininig te hou den. Deze zal plaats hebben in het paviljoen van het volkspairk. Des morgens 10 uur zal de diensif geleid worden door ds. Buslkes, ter- wijil in den namiddagoefening ds. Aalders zal voorgaan. HET DRAMA TE ZUNDERT. Wij laten hier de lezing volgen van de ma- rechaussees, die we in het Dgbl. van N.Br. vinden,_ over het drama te Zundert, waarbij een cafehouder dioor de marechaussee is dood- geschoten: „Het vermoeden was gerezen, dat ter plaatse de Drankwet werd overtreden, doch de wachtmeester K. oordeelde het heter, niet binnen te treden zonder den betreffenden schriftelijken last daartoe, daar men vermoed- de dat Van Meer anders den toegang zou weiigeren. Eenmaal in het bezit van dezen last werd tot binnengaan besloten; de inmiddels ter plaatse gekomen nachtwaker v. L. zou op het achtererf der woning post vatten om toe te zien, dat men langs dien kant eventueel aan wezigen sterken drank niet kon verbergen. Al dus geschiedde; door kloppen op de voordeur werd tot openen gemaand. Na herhaald ge- klop verscheen eerst de echtgenoote van Van Meer, doch deze opende de deur niet. Daarna verscheen Van Meer en op de daartoe door den wachtmeester gedane vordering opende deze de deur, na vooraf „papieren" te hebben gevaragd. Toen de marechaussees binnentra- den overhandigde de wachtmeester den schrif telijken last tot binnentreden. Deze werd door v. Meer aangenomen en na vluchtig ingezien te zijn wederom teruggegeven. Van Meer liep naar de gang, die toegang tot de woonver- trekken geeft, plaatste zich in voile lengte hiervoor en zeide: „Verder kom je niet." De wachtmeester vordeide toegelaten te worden en toen de wachtmeester hem opzij wilde du- wen, kreeg hij van v. Meer een gevoeligen trap tegen het onderlichaam. Toen werden de gummistokken getrokken en Happen uitge- deeld. De echtgenoote en de dienstbode van Van Meer kwamen tusschenbeiden en toen zij trachtten de vechtenden te scheiden, kwam v Meer in de keuken terecht en maakte zich daar meester van een slagersmes. Hiermede gewapend stormde hij de gang in en viel met het opgeheven mes op den wachtmeester aan Onder den uitroep: „Ik steek je kapot" greep hij den wachtmeester bij den keel. Twee gum mistokken bleken onvoldoende om den woeste- lmg buiten gevecht te stellen. Verschillende malen had Van Meer al met het mes gestoken naar het hoofd en in de richting van de borst van den wachtmeester. Deze wist echter steeds het mes te ontwijken en met den gummistok op het mes te slaan. Zijn helper werd door he waanzinnige optreden van vrouw Van Meer, die hem als het ware aan het lichaam hing, steeds weer van de vechtenden afgetrok- ken. Toen de gummistok den wachtmeester ontviel, riep deze: Schiet, want hij steekt mij dood!" De marechaussee zag dit gevaar ook in, draalde geen oogenblik doch loste een schot op Van Meer. Of dit schot Van Meer trof, is niet bekend j wel echter dat Van Meer na dit schot nog eenmaal met het mes naar den wachtmeester stak, waarop een tweede schot door de marechaussee gelost werd. Nu liet Van Meer den wachtmeester los, maakte een bukkende beweging en trachtte nog den wachtmeester in het onderlijf te steken. De wachtmeester had nu echter kans gezien om ook zijn revolver te trekken en schoot op zijn beurt op den aanvalier. Hierop stortte Van Meer op den grond, zonder zich meer op te richten. Terwijl de wachtmeester het mes in beslag nam. dat van Van Meer was ontval- len, ijlde de marechaussee om geneeskundige- en geestelijke hulp, die jammer genoeg te laat kwam." KORTE BERICHTEN. Bewoners van een perceel aan de Groen- Iandsche kade te V'inkeveen werden 's nachts gewekt omdat een hoek van het dak brandde. Blijkbaar is uit wraak gepoogd brand te stichten. Deze is spoedig geblusdht. Gister is op de N. V. Tabaksfabriek „De Hoop' te Utrecht een werkstaking onder de sigarenmakers uitgebroken. Het geschil loopt over de loonen en de overige arbeidsvoor- waarden. Daar de directie der fabriek niet met de besturen van de Christelijke en R. K. vakbonden wilde onderhandelen, proclameer- den dezen de staking. Te Harmelen is een 70-jarige alleen- wonende vrouw in een sloot geraakt en ver- dronken. ST AATSLOTERI J. Hcofdprijzen. Trekking van heden. No. 18579 10.000. Ns. 8108, 16894 en 17729 1000. Ns. 10034, 10683, 10926 en 19796 400 No. 18136 200. DE ANTI-VREEMDELINGEN- CAMPAGNE IN CHINA. In den Japanschen Landdag heeft de mi nister van Buitenlandsche Zaken er op gewe zen, dat Japans houding tegenover China on veranderd is en dat Japan een economische toenaderirig tot China wenscht. Het eerste Britsche eskader kruisers vertrok gister naar China. In Sjanghai en Kanton moet de toestand kalmer zijn dan dieper in het binnenland Er zijn echter wel sporen van uitbarsting in Kioe Kiang en Sjamien, de vreemdelingenwijk van Kanton, zegt het Hbl. In Sjanghai staakt het personeel der groo te magazijnen, benevens het trampersoneel. De buitenlandsche nederzettingen zijn van barricades voorzien. De niet-weerbaren wor den geleideliik uit Hankau weggezonden, ter- wifl de weerbaren in het gdxraw van de Asia tic Petroleum Company zijn gebarricadcer 1 Een officeuse Britsche verklaring Naar veriuidt beduiden de in de Maandag gehouden zitting van het Britsche kabinet ge- nomen besluiten geen nieuwe fase in de Brit sche politiek in Qiina. Zij maditigen de Brit sche vertegenwoordigers om ten opzichte van den huidigen toestand de breede beginselen, welke de Britsche politiek sed'ert de Washing- tonsche conferentie van 1922 hebben geleid, in bij zonder heden toe ft passen. Deze begin selen zijn: 1. verzoeningsgezindheid jegens de Chineezen; 2. de bescherming der Brit sche onderdanen en belangen in China. De maritieme en militaire maatregelen, welke mochten worden genomen, houden geen aanval in doch zijn zuiver voorzorgsmaatre- gelen. Een duizendtal fusiliers hebben order ge- kregen zich gereed te houden om naar China te vertrekken om het leven en de eigendom- men der Engelschen te beschermen. Er wordt den nadruk op gelegd dat zij niet met offen- sieve bedoelingen gaan. De Nederlanders te Sjanghai. De consul-generaal der Nederlanden voor Midden-China ft Sjanghai de beer Groen man, had blijkens een ontvangen particulier bericht de vorige maand in het consulaat-ge- neraal een vergadering belegd voor de Ne derlandsche kolonie om na te gaan wat ieder eventueel zou kunnen doen in verband met den toestand, zonder zijn kantoor op te geven en zonder lid te worden van een Volunteer- Corps". In de desbetrefende circulaire, ge dagteekend 20 December, werd er op gewe zen, dat Onder de mannen van zaken van ver schillende nationaliteit een strooming was om samen te werken teneinde zooveel moge lijk beschikbaar te zijn als er moeilijkheden mochten komen. De nadruk werd er op ge legd, dat men in de circulaire geen redea moest zien tot ongerustheid. De bedoeling der bijeenkomst was juist een organisatie te helpen vormen zoodanig, dat de verdere loop der gebeurtenissen zonder ongerustheid kon worden tegemoet gezien. Een Chineesche tsieka? Aah de „Westminster Gazette" wordt uit Shanghai gemeld dat bevestigd wordt dat de plaatselijke Komintang te Hankau heefi voorgesteld om aan het oentraal uitvoerend bewind te Kanton machtiging te verleenen een Tsjeka-organisatie in te stellen naar het model van het beruchte Russische revolution- naire gerechtahof. Het eerste doel van deze organisatie zou zich beperken tot verwijde- ring van anti-Russische elementen uit de rijen der Komintang. Zij, die van een Tsjeka wat te duchten hebben, zouden reeds uit Han kau de vlucht nemen. ALGEMEENE STAKING IN SANTIAGO DE CHILI. Reuter meldt uit Santiago (Chili) dat al- daar de algemeene slaking is afgekondigd ten gevolge van een conflict tusschen de re- geering en den bond van spoorwegarbeiders. Een politie-ambtenaar werd gewond bij een aanval der stakers op een motorbus. DE ARRESTATIE SIN POLEN Behalve de vier Wit-Russische sejmleden is Maandag ook nog een lid der boerenpartij gea-rresteerd. In totaal zijn thans circa 300 perscnen in hechtenis genomen. AMERIKA EN HET VERDRAG VAN LAUSANNE. De Amerikaansche Senaat heeft het ver- drag van Lausanne verworpen. GRAAF WESTARP AAN HET WOOKD. In verband met de regeeringscrisis in Duitschland en de pegingen der Duitsch- Natictialen om in-de regeering te worden cpgenomen, is een door den leider der Duitsch-naticnale Rijksdagfractie, graaf Wcstarp, op het congres der Duitsch-N'atio- nale kantoorbedienden gehouden rede van 't grootste belang. Westarp keerde zich in besliste bewoor- dingen tegen den republikeinschen staats- vorm. Hij zeide dat het Duitsche volk slechts vrijheid kan verkrijgen als liet zich vrij maakt van den staatsvorm, die aan den Duitschen aard vreemd is en weer terugkeert tot een staatsvorm, die in overeenstemming is met zijn overlevering. Ten aanzien van de buitenlandsche politick zeide Westarp, dat de eisch der Duiisch-Na- tionalen tot Duitschland's bevrijding van vreemde heerschappij en nerkrijging der ge- roofde gebieden, met dikwijls genoeg her haald kan worden. Hoewel het doel bijna on- bereikbaar is, moeten de Duitsch-Naticnalen doen wat in hun vermogen is cm zooveel mo gelijk in dit cpzicht te bereiktn.. DE ENGELSCHE WET OP HET WEDDEN. De Engelsche wet op het wedden, die met mgang van 1 November j.l.-in working trad, blijft in de kringen van paardenfcezitters en bookmakers groote ontstemming wekken. De wet zou het b-ezoek van de wearennen aan zienlijk hebben doen verminderen en daar- door de bookmakers groote schade berokkend. Anderzijds zou reeds gebleken zijn, dat zij de strekking heeft, de rennen zelf en de paar- denfokkerij te benadeelen. Er zal daarom bij Churchill, den kanselier der schatkist, krachtige aandrang worden beoefend om de wet te wijzigen. Volgens de „Evening Stan dard" zou Churchill daartoe wel bereid zijn, doch alleen op voorwaarde, dat de zes milli- oen pond, die hij zich uit de wetbelasting vcorstelt jaarlijks te trekken, daardoor niet verminderen. EEN VALSCHE EMIR VAN TOERKESTAN. Frankrijk heeft dezer dageo ook zijn pseu- do-prins gehad Te Nice is n.l. een oplichter gearresteerd, die zich prins Mohammed Ze- ardsjah als Rosjid liet noemen en beweerde emir van Toerkestan te zijn. Hij was afge- stapt in een der voornaamste hotels en trok de aandacht door zijn half-burgerlijke, half- inilitaire kleederdracht en zijn met Fransche decoraties, o.a. het Legioen van Eer, bezaai- de borst. Toen de politie, in stede van naar Duitsch voorbeeld met hem goede sier te ma- ken, hem naar zijn papieren vroeg, toande hij een diplomatiek paspoort, dat valsch bleek te zijn. Bij een huiszoeking bleek, dat men vtrmoedeiijk met een oplichter te doen had, KONINGSSTRAAT 0. Telef. 23 (2 lijnen). die al uit Engeland, de Vereenigde Staten en Zwitserland gezet was. In afwachting dat volledig licht wordt geworpen op zijn iden- titeit, is hij beschuldigd van het onrechtma- tig dtragen van decoraties. DE ARRESTATIES IN POLEN. In Landdag-kringen veriuidt, dat de even- eens tot de Wit-Russische organisatie behoo- rende afgevaardigde Miotla uit vrees, dat ook hij gearresteerd zou worden, uit Polen is ge vlucht. KORTE BERICHTEN. Naar de „Daily Mail" veroeemt, zal Manchester de eerste van de groote Engei- sche provinciesteden zijn, welke met de Trans-atlantische telefoonverbinding die thans tusschen Londen en New York in wer- king is, zal worden aangesloten. Te Milaan is op twee-en-vijftig-jarigen leeftijd overleden een achterkleinzoon van den vioolvirtuoos Paganini, evena's deze Ni- colo Paganini geheeten. Daar hij geen kin- deren heeft, is met hem het nageslacht van den virtuoos uitgestorven. Naar de „Daily Mail" verneemt, zal Manchester de eerste van de groote Engel sche provinciesteden zijn, welke met rt'e Trans-atlantische telefoonverbind;ng, thans tusschen Londen en New Y: r.Kin jer king is, zal worde aangesloten. In de eerste helft van Januari is het aantal werkloozen in Oostenrijk met 6000 tot 95000 gestegen. Het vorige jaar Januari bedroeg het aantal werkloozen ruim 100000. Volgens een Wolffbericht uit Praag zijn te Turnau, Leitomisehl en Hohenmauth zeven Duitsche staatsburgers onder verden- king van spionnage gearresteerd. Dit bericht werd echter nog niet officieel bevestigd. Den 28en en 29en Juni a.s. viert de Roomsch-Katholieke universiteit te Leuven, die in 1427 door Paus Martinus V werd gesticht, haar vijfhonderd-jarig bestaan. Te Koningsbergen is wegens het ver- raad van militaire geheimen een Poolsch agent tot drie jaar tuchthuis en vijf jaar eer- verlies veroordeeld. Een ander wegens het in contact brengen van tot spionnage bereid zijnde personen met een vijandclijk spionna- gebureau tot vijf jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Te Poggenhagen nabij Wunstorf is een goederen trein door een onveilig signaal te gen een anderen rangeerenden gcederentrein opgereden, waardcor verscheideae wagons ontspoorden. Een bij deze botsing afgekop- pelde wagon reed tegen een op het emplace ment van het station Poggenhagen staanclen pe.rsonentrein aan. Een slapende reiziger werd gedood. Eenige beambtcn liepen lichte verwendingeu op. Een verzeek van den officier van jusdtie te Kattowitz, om dc afgevaardfgden Korfan- ty, Lubos en den predikant Matieha te zij- ■ner beschikking te stellen, werd door de juri- disclie commissie uit den Silezisclien landdag van de hand gewezen. De emir van Afghanistan heeit dr. Sauer, een Duitsch onderdaan, die wegens moord op een Afghaan tot vier jaren gevan- genistraf werd veroordeeld en van zijn stral een jaar had uitgezeten, gratie verleend. Lord Irwin, de onderkoning van Britsch- Indie, heeft het parlementsgebouw in de nieuwe hoofdstad ingevvijd. Zaterdag hebben anarchisten een bom aanslag o-epleegd in een straai van Rio de Janeiro. Wat bun doel was, staat niei vast. Het resultaat was triest: twee kinderen wer den gedood, en een moeder met haar twee kleuters ernstig gewond. Ook in Paiestina hcerscht de grtep. De Palestine" meldt dat in Jaffa bijna geen ge zin zonder griep-patient is. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 19 Jan. Aangevoerd 256 vette kalveren. le kw. 1.05 tot 1.20, 2e kw. 0.90 tot 1.02, 3e kw. 0.70 tot 0.88 per Kg. leveeid gewicht, 60 nuchtere kalveren 12 tot 18 per stuk, 420 varkens Holl, le kw 0.78 tot 0 88, Overzeesche en Geldersche le kw. 0.78 tot 0.80 per K.g slachtgewicht, vette varkens 0.75 tot 0.77 per Kg. slachtgewicht. AMSTERDAMSCHE AARDAPPELPRIJZEN AMSTERDAM, 19 Jan. 1927. De prijzen waren hed'en on veranderd. Aanvoer 1 lading (970 H.L.) RAADSVERGADERING. Het l'igt in de bedceli-nig van den burge- mees'ier, tegen Donderdag den 2/st'en Jan. a.s., een Raadsvergadering te beleggen. BIOSCOOPCOMMISSIE. De Burgemeester benoemde tot lid van de Bioscooocommissie den heer W. Bruin, Wes- terweg 69. BRANDJE. In het perceel Overdiestraat 17a, een pak- huis, is hedenmorgen circa 10 u 'r een brandje ontstaan, dat door middel van eeni ge emmers water werd gebluscht. Ook was een tweetal politieagenten aan wezig, die bij het blusschingswerk behulp- zaam waren. DE A.-£. LIJSTEN IN NOORD- HOLLAND. Het proviciaal comite van antirev kiesver- eenigingen in Noord-Holland heeft Zaterdag te Amsterdam vergaderd ter vaststelling van de candidatenlijsten voor de a.s. Provinciate Statenverkiezingen, waarvan wij de volgende vermel den. Voor de gemeenschappelijke lijst Hoorn Helder: 1. A. Gravestein (aftr.) te Urk; 2 P. Slot P. Azn. te Broek op Langendijk; 3. K. Brug te Marken; 4. A. Barten Pzn. te Noord-Scharwoude; 5. J. Viin Kzn. te Opper- does; 6. P. Gootjes te St. Pancras; 7. J. Sluis Nzn. te Enkhuizen; 8. E. H. Bos te Helder; 9. G. Prins Jbzn. te Andijk-West; 10. K. Biersteker te Krabbendam; 11. P Steenblok te Hoorn; 12. J. Balder JacZn. te Broek op Langendijk. Voor de gemeenschappeiijke lijst Haarlem —Zaandam: 1. mr. A. Bruch (aftr.) te Haar lem; 2. D. L. Harms te Hoorn; 3. K. Kan te Zaandam; 4. mr. F. J. D. Theijsse te Bloe- mendaai; 5. L. Slingenberg te Zaandiik; 6. G. Wolzak te Haarlem; 7. mr. D. Sluis te Alkmaar; 8. P. G. Diepersloot te Schoten; 9. H. J. Linzel te Zaandam; 10. C. ten Boom te Haarlem; 11. G. H. Hoytink te Alkmaar; 12. H. H. Felderhof te Bloemendaal; 13. A J. Riemersma te Krommenie; 14. W F. Jan- sen te Schoten. NIEUWE ZAAK. Morgen zal de heer K. van Thijn alhier aan de Snaarmanslaan 64 zijn nieuwe zaak „De Leidsche wolwinkel" openen. Waar hij zich ten doel stelt met dezen winkel te voorzien in een in die omgeving bestaande behoefte, heeft hij 'n bijzorider groot aantal soorten breiwol in voorraad, terwijl hij bovendien knoopen, garen en band verkoopt en wat meer in een dergelijke zaak behoort. Door practische ver- bouwing van den voormaligen rijwielhandel is gezorgd, dat het geetaleerde goed te over- zien is. Men zie de advertentie in dit nummer, waarin een openings-cadeau aan iederen koo- per wordt aangeboden. TE WATER GELATEN. Door de scheepswerf en Machinefabriek ,,'i Hondsbosch", directeur de heer H. J. Bosman te Alkmaar, werd met gunstig gevolg te wa ter gelaten de standaard-directie-motorsleep- boot No. 647. De boot, welke gebouwd is voor den diensi in de tropen, wordt uitgerust met een 40 P.K. „Kromhout" ruwoliemotor. HONDENBELASTING. Onder verwijzing naar de desbetreffende publicatie, voorkomende in ons nummer van heden, vermelden wij, dat dc aangiftebiljetten voor de Hondenbelasting binnen veertien da gen moeten worden ingezonden ten kantore van den gemeente-controleur Langestraat 87 VERDUISTERING VAN SIGARETTEN. Voor de rechtbank te 's-Gravenhage heeft terecht gestaan J. de B., vroeger expeditie- knecht bij de Naaml. Venn. Sigarettenfa- briek Bogdanof, wien ten laste was gelegd verduistering van partijen sigaretten, die hij van de N.V. onder zich had. Verdachte bekende en zeide, dat het hier ging om ongeveer 80.000 sigaretten. De si- gareden werden aan den handel verkocht voor 10.67 per duizend. De verduistering lekte uit doordat er win- keliers waren, die de sigaretten konden koo- pen voor 9.50. Dc olfic:er van Justitie, mr Polman, acht- te het ten laste geiegde wertig en overtui- gend bewezen en eischte een gevaegenisstraf van tie n maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie laren. Verd. deeide mede, dat hij aan den direc teur der N.V. heeft beloofd, alle schade, wel ke de fabriek heeft geleden, te zullen terug- betalen. Daarna stonden verschillende personen in deze zaak terecht, die sigaretten van De B. gekocht hadden, hoewel zij wisten, dat deze van verduistering afkomstig waren Tegen deze personen werden verschillende gevan- genisstraffen geeischt, nl.tegen C. zes maanden; tegen J. de H., die het plan voor de verduistering had geopperd en voorbereid tien maanden voorwaardelijk; tegen N. C. C. van D. tien maanden; tegen C. W. van D. acht maanden. Voor De L., van wien men de overtuiging heeft gekregen dat hij geheel te goeder trouw en niet op de hoogte der ve' duistering was, werd vrijspraak gereouireerd. Uitspraak over 14 dagen. V j ONTROUW AMBTENAAR. De rechtbank te Almelo veroordeelde gis ter den 43-jarigen commies bij de spoorwe gen te Oldenzaal, G. P. v. V., wegens ver- duisteriag in dienstbetrekking, meermalen gepleegd, tot vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van drie jaar. HET SPOORWEGONGELUK BIJ EDE. Op 16 Oct. j.l. is, nabij het Station Ede, een goedercntrein uit Arnhem in botsing ge komen met een rangeerenden goederentrem. Van laatsigenoemden trein deraiileerden eenige wagens; er ontstond belangrijke mate- rieele schade. In verband met deze treinbot- sing had zich gisteren voor de Arnhemsche Rechtbank te verantwoorden de machinist der Ned. Spoorwegen, die den trein uit Arnhem reed. Hem was ten laste gelegd het aan zijn schuld te wijten hebben, dat gevaar voor het verkeer met mcchanisehe kracht op aen spoorweg ontstond. De verdachte merkte op, dat er in het ge- heH niet geremd is. Was het wel gesehied na het aiarmsignaal, dan bad hij het aan de rembiokken moeten merken. Als deskundige werd gehoord de heer J. W. Ruskamp, ingenienr der Ned. Spoorwe- Voorts werd als geluige gehoord de heer Gerst, riiksmspecteur, belast met het toezicht op de spoorwegen. De subst. off. v. justitie ^hr. mr. Nahuys, achtte het wettig bewijs niet geleverd en eischte vrijspraak. (Applaus op de publieke tribune). De verdediger mr. G. ter Laan, was van meening, dat de Ned. Spoorwegen in ver schillende ondsrdeelen zijn tekort geschoten in hun taak. Toen pi hierop in bijzonderhe- den wilde treden, verzocht de president hem zich te bepalen tot hetseen ter terechtzitting is jrebleken. PI. sloot zich daarop aan bij het requisi- toir van het O. M. Uitspraak 1 Februari. DE RELLETJES TE ASS EH EN EDE. Voor het Hoog militair ge'reehlshof hebben gisteren terecht gestaan vijf i>ersonen, laat- stelijk gewoon dienstplichtig so'daat van het lOe reg. inf. te Ede. Verdachten zouden zich in den avond van den 20en Sept. j.l. schul- dig gemaakt hebben aan militair opro-r. Dien avond heeft een groot aantal militairen op oproerige wijze de in vrij heidsiel ling ge eischt van twee kameraden, die in arrest zou den zijn gesteld. Verdachten zouden daaraan hebben medegedaan. Ver der zouden zij niet voldaan hebben aan bevelen om zich naar bed te begeven. Verdachten ontkenden in hoofdzcak waf MIJNHARDT'S Ns. 5254, 5683, 8292, 10306, 17924, 188S6 en 19866 100.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 2