•1 I I I 'B*Q¥ag3©aaas meiBws IsragezciGden stukken L. Fraiifeenberg - Alkmaar Bwiteffigsmri LJ!T BERGEN. De aanhoudinrr der inbrekers. Nu bektod is wic do daders zijn van de in de iaaiste dagen in deze gemeente plaats ge- had hebbcnde inbrakon met diefstal, is wer- kelijk eenige verademing gekomen. Het alge- meen geuite vermoeden, dat de daders geen vreemden kondeci zijn, is wel bcwaarheid ge- worden. Wij vernemen, dat de drie verdachten, de 16- tot 18-jarige pongees Tamis, Helsdingen en Bult, Maandagavond te Alkmaar een lior- loge met ketting, afkomstig van den diefstal in pension „Holland", ten verkcop hebben aangeboden. Dit is het begin geweest van den draad, welke tot opsporing van de da ders heeft geleid. Een der verdachten is gisternacht aange- houden en na afgelegde bekentenis naar Alk- gjiaar overgebracht. De tweede verdachte ffevd gistermiddag gezien in de nabijheid der ®rbeiderswoningen aan het Zakedijkjc. Na eenige moeite gelukte het aan de inmiddels gewaarschuwde politie, ook deze pcrsoon in verzekerde bewaring te stellen. Ook deze ver dachte heeft een volledige bekentenis afge- legd. De derde verdachte,, Bult, die gescho- ten heeft op den chef-gemeenteveldwachter v. d. Kerk, is tot heden nog voortvluchtig. Dat ook onze burgemeester niet stil gezeten *eeft, blijkt uit het feit, dat hij gedurende den bewusten nacht tot 5 uur in den morgan met de politie in de weer is geweest en dat hij ook gedurende den dag ailes persoonlijk heeft geleid. De verwonding, die de chef-veldwachter aan den linkerarm opgeloopen heeft, is ge- tukkig niet van ernstigen aard. Dit neemt tvenwel niet weg, dat het maar weinig scheel- de of hij had zijn plichtsbetrachting met den dood moefen bekoopen. De jongens hebben zich aan een achttal in- brake nin ledige villa's schuldig gemaakt. De politie heeft nagenoeg al het ontvreem- de, een 200 voorwerpcn, bij de muziektent in de buitensocieteit gevonden. UIT SCHAGEN. De heer P. Buis te Schagen, vierde gister *ijn 50-jarig jubileum als secretaris van den •older Burghorn. Hij is thans tot hoofd-inge- land van het Heemraadschap der Kogge Schager strijkmolens gekozen. UIT EGMOND AAN DEN HOEF. Donderdag 20 Januari, 's avonds 7 uur, zal alhier ds. A. J. P. Boeke uit Schoorl de predikbeurt vervullen in den 4en Donderdag- avonddienst. UIT BROEK OP LANGENDIJK De Tuinbouwvereeniging „de Groentencul tuur" alhier hield op Maandag 17 Januari, in cafe Marktzicht haar jaarvergadering. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer W. Slot erop, dat in vele landen de tariefsmuur ter belemmering der producfen wordt opgetroklcen en spr. drukte dan ook met klem op de noodzakelijkheid van eensge- lindheid en saamhoorigheid bij de beharti- ging der tuinbouwbelangen, welke men niet als groeps- doch als algemeen landsbelang moest beschouwen. Uit't jaarverslag van den seer, bleek, dat bij den gezamenlijken mandenaankoov door de firma Bijvoet te Alkmaar 1050 manden geleverd zijn tegen 91 lA cent per stuk. In overleg met het bestuur van de L. G. C en Koophandel werd besloten de vroege wor- telen in dubbele bossen aan te voeren. Aan den cursus in glascultuur wordt deel- jenomen door 27 personen, terwijl wegens on- voldoende deelname dit jaar geen tuinbouw- cursus kon worden gehouden. Uit de rekening van den penningmeester Sleek dat de ontvangsten over 1926 waren f 1442.71, de uitgaven 1372.43, het bezit 1641.26. Deze rekening werd goedgekeurd. De heer C. Slot Kz. bracht rapport uit na- nens de wortelzaadcommissie. Spr. zeide dat na het uitplanten der wortelen, veel schade werd aangericht door de aaltjes-ziekte, wat tengevolge had, dat geen voldoende zaad werd geteeld en zoodoende niet aan alle aan- vragen kan worden voldaan. Van de firma Sluis en Groot werd een an- dere zaadsoort beirokken, die de bedoelde zeer nabij kwam. De heer J. Bouwens bracht rapport uit four de commissie tot onderzoek van planten- ziekten. In het afgeloopen jaar is veel raad gevraagd over bestrijdingsmiddelen tegen plantenziekten en zijn veel van deze middelen gebruikt. zooals sublimaat voor aardappelen en parijsch green tegen emelten. Bespuiten van uien en kcolplanien tegen meeldauw komt in onze gemeente nog weinig voor, hoewel er gunsti.ge rcsultaten mee worden bereikt Proeven zullen worden voortgezet tegen z.g „vallers" in de kool en bij bloemkool tegen rotbloem. De voorzitter deelde made dat dit jaar de jaarvergadering van de L. G. C. zal worden gehouden te Broek op Langendijk. In de vacaiure W. Slot werd als bestunrs- lid gekozen de heer H. Glas met 45 van de 65 stemmen. Als voorzitter werd daarna de heer Glas eveneens gekozen met 47 stemmen. Rondvraag. De heer C. Slot vroeg of de voorzitter van de Prov. Commissie, burgemeester Slot, ook inlichtingen kan geven over de reclame voor onze producten. Burg. Slot pntwoordde dat er enkele arti- kelen zijn geschreven in „de Tuinderij" over dit onderwerp. Op een vraag van den voprzit- fer of de heer Slot enkele mededeelingen kon doen over zijn reis naar Italie, verklaarde de ze zich hiertoe gaarne bereid. Spr. schetste eerst de voorgeschiedenis. Wat den verbouw betreft van reuzenbloemkool, waren we altijd aangewezen op zaad, afkomstig van verschil- lende zaadhandelaren. Bij de Prov. Comm. lewam toen de gedachte op om, evenals ons ander zaad, ook het reuzenbloemkoolzaad zelf te telen. Allereerst is een proef genomer. met 13 soorten bloemkool. die op verschillen- de plaatsen in Italie en Noord-Holland wa ren geteeld. Hiervan zijn de beste soorten uit- gezocht, waarva.n thans in Italie zaad wordt geteeld. Verwacht wordt, dat in Juni van dit jaar het zaad klaar zal zijn. Dear den heer H. de Graaf werd gespro- ken over de sorteering van bloenfkool, waarbij de heer H. Pasterkamp opmerkte, dat in Be- verwijk de 2e en 3e soort bloemkool voor re kening van den tuinder wordt ingemaakt. in dien de prijs beneden 5.is. De voorzitter zei dit punt in een volgende vergadering na- len die StukkeEen met Verstopping' of moeilijken, tragen en onregelmatig-en Stoelgang zijn I.Rxeeptabietten onmisbaar. Werkon vlug zonderkrampofpijn Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. der te willen bespreken. De heer S. Wagenaar stelde voor het 25- jarig bestaan der vereeniging in feestelijke vergadering te herdenken. De heer J. Bouwens sprak enkele hartelij- ke woorden in verband met het overlijden van den heer S. Zeeman, oud-secrc-taris der L G. C. De heer Jb. Wagenaar sprak een woord van hulde tot den scheidenden voorzitter voor zijn uitnemende leiding. Hierna sluiting. Dinsd.ag 18 Januari j.l. werd voor reke ning van de Langendijker Groenten-Centrale de Twuyverweg uitgezet en gei'nspecteerd door den heer Wartenhorst te Dirkshorn, opzichter van het Geestmer-Ambacht. UIT WARMENHUIZEN. Nutsavond. Voor het departement Warmenhuizen van hc-t N,ut van het Algmeen trad Vrijdagavond op dc heer Groncisma uit Alkmaar, die de aamwezigen een inzicht gaf van de dicht- kunst in den vroegeren en hedendaagschen tijd. Nadat de spreker dti had gedaan, werden door hem op sublicme wijze verschillende gedichten voorgedragen, zoowel van volks- dichters, o. a. Speenhof en Pater van Meurs, als van meer hoogere dichtkunst, o. a. van Alberdingk Thijm en Joost van den Vondel. Ook trad op de heer Slikker, die zoowel vroolijke als meer dramatische liederen op de van hem bekende en keurige wijze zong. Het was ook thans weer een niooien avond. UIT W1ERINGEN. Aan een verslag, dat een speciale verslag gever van de Tel. schreef over een bezoek aan Wieringen, ontleenen wij het volgende: Het tot stand' komen van den verbindings- dam naar Ewijcksluis beteekende voor de visschers het verlies van goed vischterrein, waar oesters, alikruiken, mosselen en wulken overvloedig voorkwamen. De dam, vertelde men ons, heeft den visscher genoodzaakt zijn bed'rijf van het Westen naar het Oosten te verplaatsen, waar ten gevolgen van de groo- te hoeveelheden zand slechts weinig visehrij- ke plaatsen werden aangetroffen, die boven- dien door bijna de geheele vloot worden af- gevischt, zoodat de spoeling uiterst dun wordt. In weinige jaren tijdis zijn het Amsteldiep en dt Wieringer Meer voor een zeer groot gedcelte verloren gegaan. Doodat de vloot zich van het Westen naar het Oosten van Wieringen moest verplaatsen, werd het te- vens noodzskelijk het'bestaan de vischafslag- gebouwtje door een nieuw te vervangen, waarvoor de kosten van circa 4003 fcetaald werden met gelden uit het VissehersTnds. Het bestuur der visschersvere: uiging „Door Eendracht tot Vooruitgang" had graag gezien, dat het Rijk een bijdrage zou hebben verleend voor dezen bouw, omdat, naar men ons mededeelde, het fonds de gel den hard noodig heeft voor het ondcrsteunen van weduwen en weezen van visschers en ouden van dagen. Voorloopig heeft het Rijk echter afwiizend op een deshetreffend ver- zoek beschikt. Gaat uit den aard der zaak de visscherij op de Zuiderzee niet vooruit, verre van rooskleurig is ook de toestand in den zee- grashandel. Naar een bestuurslid van D. E. T. V. ons mededeelde, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat dit jaar geen" zeegras zal kunn enworden gemaaid, wegens het vele slib. De visschers maken zich ongerust, dat met het uitbaggeren van de zee voor het aan- leggen van dijken door de baggermaehines zooveel slib wordt veroorzaakt, dat het zee- gras op de waarden daarvan hoogstwaar- schiinlijk zeer nadeelige gevolgen zal onder- vind'en. Beslihd zeegras is voor den handel nagenoeg waardeloos, zcodat van loonenden arbeid geen sprake kan zijn. Als bewijs, dat't met den handel in zee gras niet voorsncedig gaat moge dienen, dat, naar wij van D. E. T. V.-bestuurszijdd ver- namen, de pakhuizen nog voor 3/4 met zee gras gevuld zijn. Voor met de werkzaamheden op Wieringen werd hegonnen, waren de»visschers pachters van de zeeweringen aan de Noordzijde van Wieringen. Aan die dijken werdl dan het z.g. geviscbte zeegras opgehaald en uitgesoreid. Was het gras voldoende ,,uitgeregend" en gedroogd, dan werd het verkocht. Vooral in tijden, dat de visch weinig voordeel oplever- tJe, werd met den verkoop van bet gevischte zeegras een redelijk inkomen verd'iend. Ten gevo'ge van het verzwaren en verhoo- <ren der dijken is het echter moeilijk gewor- den het gras naar boven te halen. Voor een groot gedeelte der dijken is het bovendien verboden daaron zeegras uit te spreiden, zoo doende gaat een rijke fcron van inkomsten voor de Wieringer visschers verloren. Op het oogenhl'k, werd ons verteld, staat de ansjovisvangst in de Wieringermeer nog vrii van de inpolderingswerkzaamheden. De vrees is echter gerechtvaardigd dat. irtdien eenmaal met den dijk Wieringen-Medem- blik een aanvang zal worden gemaakt, de visscherij ter plaatse onmogelijk zal worden gemaakt ten gevolge van het varen met bak- ken en sleephooten, die aan het „Staanwant" onvermijdteliik averij zullen hezorgen. De aanleg van h"t doorvaartkanaal Medemblik- Ewijcksluis zal de ansjovisvangst geheel te niet doen. Sprekende over de vooruitzichten der vis schers kwam het vraagstuk der schadeloos- stelling ter sprake, waaroo een bestuurslid van D. E. T. V. antwoordde, dat de Wierin- gers slechts deze verlangens lcoesteren, dat het Rijk voldoenden waarborg zal geven voor het waerdeloos worden van schuit en network, aan oude visschers een nensioen zal worden verleend en voorts. dat aan maats en knechts een schadeloosstelling zal worden geneven. Desgevraagd gaf ge;noemd bestuurslid als zijn Bleeping te Irennen. dat hij van de oplei- ding der ionge visschers tot andere heroepen zeer weinig succes verwacht. De ervaring heeft reeds oe'eerd. zeide hij. dat de proefne- ming op Urk om visschers tof sigarenmakcrs om te vormen niet het gehoopte reswltaat heeft opgeleverd. Met deze feiten voor oogen behoeft't, naar men ons mededeelde, niet te verwonderen, dat de visschers met bczorgdheid de toekomst te- gemoct zien.% (Batten veranlwuordettjkheid van de Re- dactie. De opname in deze rubriek bewijsi peenszins dot de •edociie er nude instemt. STEDELIJKE MUZIEKTUIN. Geachte Redacteur! Het zii mij vergumd den heer Ohlen op zijn ingezonden stuk in Uw rummer van Maan dag 1.1. nog even van- antwoord te dienen; bij voorbaat dank voor de mij opnieuw te verkenen gastvrijheid. Uw stuk in de Atkmaarscbe Courant van Maandag j.l. geachte heer O., heeft naar mijn bescheiden meening geen inhoud, altfrans wordt daarin nlets van het door mij geschre- vene weerlegd. Toch heeft Uw stuk voor mij waarde en wel deze, dat het mij de voldoe- ning geeft de Alkmaarsche burgerij veel- zijdiger te hebben ingelicht omtremt „het moeflijke probleem van de organisatie van den Stedelifken muziektuin" en dat die voor- lichting geslaagd is, bewijst het feit, dat U daarop niet meer inigaat. Wamneer ilk dan U bij deze van antwoord wil dienen, is het meer de bedoeling de kleinigheden, die U meent toch nog even te rnoeten doen hooren. aan te roeren en te weerleggen, ofschoon ik de over- tuiging hen toegeaaan, dat de zaak verder hiermede niet wordt gediend, zoodat vanuit dat standpunt bezien, dit stuk geen waarde kan hebben. Het wil mij zoo toeschijnen, dai U van meening is, dat U het moeilijke probleem in kwestie alleen beheerscht, doch juist het feit, dat U de organisatie van den muziektuin een- zijdig heeft belicht, bewijst, dat U zelf die organisatie nog niet goed door heeft. Mijn stuk zou geen antwoord zijn op Uw eerste stuk, doch eerder gericht zijn tot de exploi- tatie-comimiissie van den tuin en het gemeenfe- bestuuir, doch wanneer U spreekt heer W. heeft mij niet overruigd eraz.", dan is mijn antwoord volgens Uw eigen woorden wel weer tot U gericht. Vindt U het zelf ook niet even tegenstrijdig? Enfin, „een vergissing is rnenschelijk"' Ik zou mij verstout hebben het Gemeentebestuur van advies te dienen. doch niets is minder waar. Alweer houd't U er een naive beschou- wing op na, want leest IJ mijn eerste stuk, dan komt daarin duidelijik voor, „hoewel het niet mij aangaat vooraf advies te geven"1 slechts heb ik mij daarbij bepaald tot het naar vorem schniven eener mogelijkueid. U daarentegen, heeft de vrijheid gen omen het gemeentebstuur a priori op zijn verplidhtin- gen te wijizen, waar U erop wijet, dat de raad de som van 2000 de Commissie heeft uit te keeren en dat deze commissie voor die f 2000 dan andere co-ncerten instede van die door het Stedelijk muziekcorps zou kurnnen geven. Wanneer ik in mijn stuk de exploita- tie-commissie van den tuin uitvoerig heb aan- gehaald, dan ben ik daartoe verplicht ge weest, omdat U ook zelf die commissie naar voren geschoven heeft. U spatieerde de woorden „gcheel de rente", waaruit toch zeker moet blijiken het groote risico van de exploi'tatie-commissie, want hierop heeft U ook die verplichting van het gemeentebestuur gebaseerd. Hierop ga ik verder niet in, ik heb af- doende aanigetoond, diat dit risico slechts in schijn bestaat, doch volkomen uitgesloten is. U schijnt „feitenimateriaal"' te mogen kwali- ficeeren als „vui'le wasch". Zonderling d'oet dit aan. Trouwens, er wil len wel meer typische woorden zoo af en toe uit Uw pen vloeien, waarvoor U dan, dat moet ilk erkennen, tegelijktijd'ig excuses aan- bied't. Echter is een dergelijke kwalificatie hier misplaatst, ja zelfs zou deze kwalificatie mij onwillekeurig aanleiding kunnen geven tot de condusie, dat U toch wel meer van de verhoudiing van de exploitatie-commissie tot mij weet, dan waar van Uw eerste stuk blijik geeft. Van wie de tuin is, schijnt voor U een buitengewoon moeilijke vraag te zijn en hoe wel erkemtelijik voor Uw advies, mij tot den Wethoudeir van Financien in deze te wenden, ben ik zoo bescheiden van dat advies geen gebruik te maken, doch even mijn meening hieromtrent te uiten. Volgens het huidige con tract is de rente van den muziektuin nog ge- ddct door het contract van de exploitafie- comoiissie met het gemeentebes'tuur, de ver- pliichtingen waarvan vollgen® mijn eerste be- toog dan wel ten voile gaan via den exploi- tant der bufferien. In 1928 zal eventueel een nieuw contract dienen te worden aangegaan, daar het oude dan is vervalllen. Stel't nu een®. geachte Heer O dat dan geen contractant wordt gevonden. die een som gelijk aan de rente van den tuin ten koste wil leggen, dus minder daarvoor wil 'besteden, wie betaalt dan dit verscfaiil? De tuin staat volgens U „financieel op zich zelf', doch die tuin zelf zou dat eventueele nadeelige verschil niet kunnen aanzuiveren, niet waar? Neen, ge achte heer O.. de gemeente brijgt het verschil dan voor haar rekening, t.w. de beiasting- betalers. weer te verdeelen in de leden der diverse plaatselijlke vereeniginign en de plaat- seli'ke hezoekers van den tuin Dus, de belastingbetaler heeft het risico en in deze heb ik mij dan ook misschien in mijn vorig betoog eenigszins onjuist uitgedrukt, hoewel het aan de toedfacht der zaak niets aid oct. „Het laat U koud", van wie de tafels en de stoelen in den muziektuin zijn, doch geachte heer O.. hierin gaat U evenmin vrij uit. U schrijft in Uw eerste hetoog, „dus ook van de concerten van ons St. M. zou men kurnnen zeggen, dat deze voor het publiek gratis toegank-elijlk zijn, doch dat men voor het gebruik van een stoel of bank in den prachtigen tuin enikele centen betaalt". Is dit nu bedfiegelijk of niet? Aldus, n.l. zoo U het schrijft, zou de exploitatie-commissie als conti a-prestatie voor de .entree?®" stoelen en tafels Ur beschikiking stellen ten gerieve van het publiek. Dit is nu eenmaal oniuist en dus niet zoo natuurlijk als U schrijft. Imtegendeel, de huffetten-exoloitant stelt dien inventaris gratis -ter beschikking van het publiek en bliift met dit al het geld, door de commissie van exploitatie geheven een „entrec". Een onschuldige vraag nog in dit verband. Het laat U 'koud, van wie die tafels en stoelen zijn. doch, geachte heer O., zou het U ook koud laten, wanneer de inwouers van Alk maar zich gratis van Uw meubilair bedien- den? Neen, riiet waar, derhalve mag 'dit punt' wel even worden aangeroerd. Dan schijnen nog enikele woorden eenigszins zwaar op Uw maag te zijn gevallen, o.a. het woord ,,orienteeren". Het feit, dat U de organisatie van den tuin eenzijd'ig belichit heeft, houdt nu eenmaal in zich, dat U zich niet volledig van die organi satie op de hoog.e gestefd heeft, om het vreemd. woord hiervoor nu eens niet te beziigeri. Nogmaals, „vergissinig is mensche- lijk". Het woerd „rechtzetten" meet't al even zoo ontgelden en waarom? Wanneer nu eenmaal op iet® niet het voile licht geschenen heeft en derhalve daaruit geen zuivere con dusie kan worden getrokken, moet dan een en ander niet worden rechtgezet? Uit een onvolledige belichfing volgt nu eenmaal een scheeve condusie en deze moet weer wor den rechtgezet", waarmede U' even te recht gezet wordt. Ik wil hiermede eindigen, want, zooals gezegd. de zaak zelf wordt er niet meer tnede gediend. U zult het met mij eens zijn, dat uit goede critiek het goede geboren wordt. Werken wij algemeen hierin samen, dan zullen wij wellicht nog eens bereiken, dat de ideale tuin ook eens zal beantwoorden aan het ideale doel, waartoe men zich dien tuin gedacht heeft en waartoe hij ook werd aangelegd. Ik neem hiermee dus afscheid van U, ge achte heer O., terwijl ik IJ, mijnheer de Redac teur, nogmaals beleefd dank zeg voor de mij opnieuw in deze te bewijzen welwill'endhei'd, en teeken, Hoogachtend. C. A. WITTE. SCHRIJFMACHINES in lniur an luujrkoop. Tteparatie-iiirichting. DE OPSTAND IN NICARAGUA. Diaz, de president van de conservatieve regeering van Nicaragua, heeft het voorstel tot bemiddtling van den president van Costa Rica verworpen, omdat deze bevooroorde-eld zou zijn. Tweehonderd liberate soldaten onder commando van generaal Zapata, die onlangs over de grens van Costa Rica werden gedre- ven, zijn goedgewapend Nicaragua weer binnengekoinen en dreigen thans met aanval op San Juan del Sur, aan de kust van den Stillen Oceaan. Honderd rebellen werden ge- dood in een gevecht bij Tepatitan. TACNA EN ARICA. De tekst van de nota van Peru aan Kel logg, den Amerikaanschen minister van bui- tenlandsche zaken, bevestigt de verwerping door Peru van het Amerikaansche voorstel tot regeling van het geschil inzake Tacna en Arica. De nota zegt, dat Peru het voor stel tot afstand van het gebied van Tacna en Arica aan wien ook, hetzij door verkooping, hetzij op andere wijze, niet kan aanvaarden. BRAZILIe'S VERHOUDING TOT DE VER. STATEN. Een Braziliaansche Studentenbetooging. De Braziliaansche studenten zijn erg op- gewonden over de berekkingen van de Ver- eenigde Staten met de latijnsch-Amerikaan- sche staten, naar uit Rio de Janeiro wordt gemeld. In een bijeenkomst van oudere stu denten van de rechtsfaculteit der universiteit, werd de verklaring dat „Brazilie het gevaar voor oogen heeft, te worden verameri- kaanscht" toegejuicht. Een der studenten, die het woord voerde, zeide: „Deze vergadering is een protest tegen het Amerikaansche imperialisme, dat de bescha- ving te schande maakt door een militaire in- terventie, die kan worden vergeleken met den Duitschen inval in Belgie." CHARLEY CHAPLIN. In het echtscheidingsproces van mevrouw Charley Chaplin werd haar een jaargeld van vierduizend dollar toegekend. THEATERBRAND TE PHILIP- POPEL. Tengevolge van een zvvaren brand is het Sofia-theater te Philippopel in de asch ge- legd. Tijdens den zeer moeilijken blus- schingsarbeid stortte het plafond in, met het gevolg, dot tal van brandweerlieden er onder bedolven werden. Men vreest, dat er dooden en gewonden onder de puinhoopen zullen liggen. DE GRIEP IN HET BUITENLAND. Volgens een Wolff-bericht wordt naar aan leiding van mededeelingen, als zou de griep in Pruisen in ernstige mate heerschen, vaa officieele Pruisische zijde geconstateerd, dat dit onjuist is. De provinciale autoriteiten te Keulen, Koblenz, Trier en Wiesbaden, welke districted in de eerste plaats door de in Frankrijk heerschende epidemie worden be- zocht, constateeren, dat van een gevaarlijken aard der ziekte en van een groot aantal sterf- gevallen geen sprake is. EEN CHOLERA-ACHTIGE EPIDEMIE. In het gebied van Psczylizynk in Oost- Galicie is een op cholera gelijkende epidemie uitgebroken, waaraan dagelijks twintig tot vijitig menschen ten offer vallen. De genees- kundige voorzorgsmaatregelen zijn ontoerei- keod. De gezondheidsdienst deelt mede, dat van cholera geen sprake is. SNEEUWVAL,. In het noordelijke gedeelte van Zwaben heerscht momenteel groote sneeuwval, tenge volge waarvan ernstige storingen in het elec- trische net zijn opgetreden. Ook het tele- foonverkeer ondervindt stagnatie. Zoo is ge durende eenigen tijd Friedrichshafen bijna niet langs telefonischen of telegrafischen weg te bereiken geweest. De storingen zijn in ja ren niet zoo ernstig geweest als thans. Groo te masten zijn onder de zware sneeuwlast be- zweken. Te Leutkirch ligt de scieeuw bijna een halven meter hoog. DE AUTONOMISTISCHE BEWEGING IN DEN ELZAS. Een bijzondere rnedev/erker van het Jour nal" schrijft sinds eenigen tijd in dit blad ar- tikelen over de autonomistische beweging in den Elzas, welke hij 'n gevaar voor den vre- de acht. Hij is tvans vrijwel tot zijn conclusie genaderd en betoogt dat er van Duitschland uit een sterke propaganda wordt gevoerd om den Elzas van Frankriik los maL®. Natiurrlijk zijn er tal van onfevredenen In den Elzas, gelijk overal in tijden van malaise, doch nergens tijdens zijn bezoek, heeft hij den wensch hooren uiten dat Elzas de „Fran- sche f ami lie" maar weer moest verlaten. De Duiteche propaganda echter tracht den Franschen een onjuist denkbeeld der Elzas- sers te geven en daardoor het Fransche volk in zijn geheel te ontstemmen. Voorts tracht zij een „Elzasser kwestie" in het leven te roe- pen, hetgeen in het kader der Duitsche natio- nalisten valt. Niet ver van den Riin is een dorp gebouwd dat „Elsasshausen" heet en waar tal van Duitsehers die vroeger in den Elzas gevestigd waren doch het gebied moes- ten verlaten, thans wonen. In tal van Duit sche steden worden Elzasser feesten gcorga- niseerd in nationaal costuum. En de Fransche journalist vreest dat er op een goecten dag in Berlijn een „standbeeld voor Straatsburg" zal worden opgericht met rouwfloer onrhan- gen, waar delegaties van oud-strijders Han sen zullen neerleggen. Spoedig zal er dan ook een Duitsche Derculede opstaan. Vandaar dat hij er op aandringt dat er krachtig zal worden ingegrepen en een eind zal worden gemaakt aan de actie der anti- l ransche autonomistische beweging. DE INTERNATIONALE FEDERATIE 7 VAN STUDENTEN. Het bestuur der internationale federatie van studenten heeft, naar uit Brussel word;t gemeld, het ontwerp eener conventie goedge keurd, te Parijs aangegaan tusschen verte- genwoordigers cfer federatie en de Deutsche Studentenschaft, waarbij de samenwerking tusschen beide vereenigingen wordt georga- niseerd. Op giond hiervan heeft het bestuur de Deutsche Studentenschaft uitgenoodigdt vertegenwoordigers te zenden om deel te ne- men aan de beraadslagingen. welke gister- morgen is gehouden, om de bizonderheden der samenwerking vast te stellen. De Duit sche vertegenwoordigers zijn eergisteren aangekomen. 80 RUSSISCHE BOER'EN DOOD- GEVROREN. De ongewoon hevige sneeuwstormen, welke van midden December af in Centraal Rus- land en in Siberie woeden, hebben enorme schade aangericht en het verkeer op vele plaatsen onderbroken. Volgens officieele bs- richten uit Samara is het verlies aan men- schenlevens ten gevolge van de sneeuwstor men aanzienlijk. Reddingsbrigadts trachten het verkeer te herstellen. In een dorp nabij Samara zijn niet minder dan 80 landbouwers doodgevroren gevonden. Vele dorpen en ste den hebben gebrek aan voedsel en brandstof, doch het spoorwegverkeer is op vele plaatsen gestremd. EEN VERGEEFSCHE B'EGRAFENIS- TOCHT. Toen Vrijdagmiddag een aanta! personen, onder wie de deken van Worcester, zich op het kerkhof van het dorp Broadwas, bij Wor cester, verzamelden om de laatste eer te be wijzen aan een zekere mrs. Chetwynd, die na een huwelijk van zeven maanden aan long- ontstcking ws gestorven, kregen zij tot hun groote verbazing te hooren, dat de liikkist en de blcemstukken, die er op waren neergelegd, te middernacht waren weggehaald. Later bleek, dat Chetwynd, de echtgenoot ran de ovefledene, 's nachts met een auta voor de kerk, waar de lijkkist was neergezet, was ge- koinen, den koster uit zijn bed had getrom- meld, die de kerkdeuren voor hem opende en de lijkkist in dc automobiel had gezet en zon- der een wcord ter verklaring was weggere- den. Het bleek, dat Chetwynd zijn wouw Ha ver te Londen' begraven zag, waar hij haar zelf heenreed. VAN EEN FILMVERTOONING, DIE NIET DOORGING. De eerste openbare vertooning van de lang te voren aangekondigde film „La Malcasa- da" bracht te Madrid het door velen verwa*- te politieke schandaal, zoo melden de bladen uit Hendaye. Deze film, die van Spaansche makelij is, brengf, in los verband met de amoureuze perikelen van een torero, bijna alle bekende personen van het Spaansche openbare leven op het doek: schilders, dichters, stierenvech- ters, militairen, juornalisten en politici. Toen bij de eerste vertooning de beeltenis- sen der oppositie-ieiders op het doek kwamen, barstte het publiek los in bijvalsbetuigingen. Vooral toen zij Sanchez Guerra zagen, den leider der links-conservatievendie meerma- len tegen Primo de Rivera in verzet is geko men, en wien men voor eenige maanden reeds een spontane huldiging bracht, toen hij bij een stieren gevecht verscheeu. Gefluit en gestamp volgden, en er ont- stond een geweldig tumult, doch ten sloite werd alles overstemd door het applaus van de tegenstanders van Primo. Plotseling ging het licht aan. Dit bracht de gemoederen even tot kaimt'e. De muziek speelde vroolijke wijzen. Daarna werd het weer donker en men dacht, dat de vertooning zij het ook met eenige inderhaast gemaakte coupures zouden worden voortgezet, maar weer flapte het licht aan, en zoo vervolgens, dan weer uit, dan weer aan. Tot de mededee- ling volgde, dat de voorstelling wegens „force majeure" afgebrcken moest worden. Het pu bliek verliet scheldend de zaal; in de vestibule stonden talrijke agenten van den geheknen politiedienst. KERKDAK INGESTORT. Van een kerk te Lambeth (Londen) is Maandagochtend een deel van het dak inge- stort op het uur dat cr kinderkerk werd ge houden. De kinderen, van wie er eenige ge- wond werden, begonnen te schreeuwen en er ontstond een paniekje, dat door de aanwezige volwassenen echter gestuit werd, zoodat de kinderen, die eerst naar de hoofddeur geloo- pen waren, ordelijk door een zijden het ge- bouw konden verlaten. Onder de stukken steen, die naar beneden kwamen, waren er van 15 a 20 K.G. Vijftien kinderen werden gewond van wie er vier in een ziekenhuis wer den. opgenomen. HET SCHEIDSGERECHT OVER HET DAWES-PLAN. Het sdieidiS'gerecht betreffende de uitleg- ging van het Dawesplan zal Vrijdag 21 dezer te 3 uur's namiddags in de Meine iechtszaa# van het Vnede&paleis bijeenikomen. Aan de orde is de behandeling van de kwestie, welke aan het scheidegeredTt is voorgelegd bij de bijzondere overeenlcomst, welike gesloten is tusschen de commissie voor het herstel en de Duitsche regeering op Maart 1926 j aril 'ij )e I te T 7 ■n I ei le 8 u ;e rr n !e r j :t n it I s- k- i

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7