Alkmaarsche Courant KWATTA'.V Dat s KWATTA InsliscSae Kroniefe. W!e is Edmund Gray VDtUFUU REEPEN ©Giiderdag 20 Janunri. FEU1LLETON. der F.ijks Landbouwwinterschool te Scbageu. Een meening, die men vele malen hoort: Adverteert in de Alkmaarsche Courant! Honderd Negen en Twintigste iaargang, XXIV. Naar den duizendjarigen tempel De Boro-boedoer bij dag en bij nacht. In het vroege middag-uur, na een korte siesta, staat voor de galerij onzer hotelkamer de auto, die ons naar den Boro-boedoer zal brengen. Dit uur is met zorg gekozen, wij zui- ten het beroemde bouwwerk zien in de voile glorie van den dag, in de laatste stralen der ondergaande z-.m en 'bij het licht van de maan. Zoo wil het't program. In snelle vaart brergt de auto ons buiten de stad en op den grooten weg naar Mage- lang. Inlandsche chauffeurs van huurauto's zijn over het algemeen wel uitmuntende doeh jeen voorzichtige rijdcrs en de honderddui- tenden en millloenen inlanders, die overdag en. des nachts langs Java's groote vvegen trekken, zijn wel taaie, doch ook zorgelooze voopers of karredrijvers. Zij loopen of rijden allemaal zoo'n beetje hun fatum achtcrna of tegemoet met een onverschilligheid, die ons Westerlingen vreemd is, niet omdat wij min der moed zouden hebben, doch wel andere re- ligieuze inzichten en begrippen over onze eigen waarde en bestemmlng. Zoo willen wij gemeenlijk liever den dood onverschrokken te- gemoet zien in ons bed, wanneer op normale wijze ens uur gekomen is, dan in een auto, omdat de bestuurder nu eenmaal even zien wil hoe dicht hij langs de assen van c moetstormende auto kan scheren zone te raken. Dit laatste is een liefhebberij var. ten rechtgeaarden inlandschen chauffeur. Wij hebben met den lmaap, die aan het stuur van onzen zwaren Hudson-wagen is gezeten, in dit opzicht nogal last. Bovendien wemelt het hier op de wegen van inlanders, die soms wel vier of vijf meter lange puntige bamboesta- ken over den schouder torsen en met dien ge- vaarlijken last half of driclcwart slapend het nidden van den weg bewandelen. Onze chauffeur pleegt bij deze veelvuldige obsta- kels niet in het minst voart te minderen, er op vertrouwend, dat deze iange puntige gevaar- ten op het moment, da! wij voorbijvliegen, vel uit den weg zullen zijn gegaan Hier aelpt niets anders dan een zeer krachtige ver- maning in de landstaal, gekruid met een aan tal fiksche Hollandsehe knoopen, die men cveneens in dsn loop der eeuwen tot in de verste uithoeken van den Archipel heeft lee- ren verstaan. Daarna hebben wij wat onze materieele veiligheid betreft, voor de rest van onzen tocht rust e kunnen wij ongestoord onze aandacht wijden aan het landschao Wederom voert onze weg langs onafzienbare riettuinen en langs een suikerfabriek in vol bedrijf, waarvan wij later onzen lezers nog eens hopen te vertellen. En dan bijna onmerk- baar wordt het landschap woester; wij nade- rer< snel de bergen. In de zondoortrilde melk- blauwe lucht teekenen zich voor ons ter weers- zijden vaag de omtrekken af der vulkanen, die den tempel bewaken. Eerst vage blauwe scha- duwen, dan al spoedig machtige bergcom- plexen. Opeen~ achter een kromming van den weg een tempelruine, hier als verloren tus schen bet eeuwige groen van dit eeuwig-groe ne land, verrassend voor ons oog in dit land, ivaar wij nog geen rui'nes zagen uit de oud- heid. In dit land, waar alles wat door inboor- lingen gebouwd werd, sleets tijdelijk schijnt seergezet. De onwetenden onder ons meenen reeds het beroemde bouwwerk voor zich te den, maar neen. het is een dwaling, onze wa gen snelt verder. Nog enkele dezer tempel - rui'nes zullen wij op onzen weg ontmoeten en dan wanneer wij tot den voet van het geberg- fe zijn genaderd, een korte steile helling, die ons brengt op een soort plateau en wij aan- schouwen het macldme duizendjarige bouw werk: de Boro-boedoer! In het midden van dit plateau rijst de aan Boeddha gewijde tempel terrasgewijze om- hoog en het is na de eerste oogenblikken van bewondering, dat wij niet zonder verbazing bemerken. dat wij onze Eurooeesdm begrio- pen omtrent tempelbouw hier hebben te Aerzien. De Boro-boedoer is geen tempel, dien men bmnentreedt, het is een reusachtig monu ment, gebouwd om een kegelvormigen heuvel, die van dit monument het binnenste vormt Het monument zelf is een ontza^lijk vierkant blok, dat zich in telkens kleiner wordende ter- rassen, door gaanderijen omgeven, ten heme! jieft. Aan de vier zijden leiden rechte steenen traopen als steile ladders naar boven voererr En wij blijven voorloopig op een afstand. 141 Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van Walter Besant, door Mej. E. Hoogewerf. Naast dezen rechtskundige zat ook een vrij hejaard heer, die een bloeiende zaak had ver- kocht en stil w^i gaan leven, om zich geheel aan de liefhebberij van drinken over te geven. Hij dronk op een dag in drie herbergen, de een in Fleet Street, waar hij zijn glaasje nam om drie uur; de ander, dicht bij Drury Lane Theatre waar hij't rekte met wat whis ky, tot negen uuren dit was zijn derde pleis- terplaats. Het was een bezadigd, kalm mensch, met veel gevoel van eigenwaarde. Op den avond sprak hij in het geheel niet, om verschillende redenen; maar welwillend richtte hij het gelaat den kant uit, vanwaar hij toegesproken werd. Naast hem zat een jonge man, wiens prak- tijk bestondi in het verdedigen van hen, die voor de politie-rechtbank geroepen waren Hij was in gezelschap van twee vrienden en had veel praats over zich, want hij hield zich nelven voor heel knap. Naast hem zat een agent voor het verhu- ren van huizen en dan was er nog een, wiens vrouw in cafe chantants zong, opdat de ge- tukkige echtgenoot den heelen dag in herber- jen kon zitten, wat hij dan ook deed. En met voorbijgaan van nog enkele andere leden van den kring, zullen we nu enke! spreken van Checkley, die naast den geldschieter zat. Hier gen, dat dit bouwwerk niet bekeken maar be- leefd moet worden. Wij kunnen we'Vwaar in dit daverende zonnelicht zijn struetuur be- wonderen, maar om dit bouwwerk, voorzoo- ver dit ons Westerlingen mogelijk is, in zijn wezen te benaderen, daartoe is noodig bezon- ken aandacht en-.-.-, de avond en de nacht. Voorloopig treft ons deze geweldige sieen klomp ncg het meest in en door zijn grorische omgeving. De bouwmeester, die deze plek uit- zocht voor dezen tempel heeft begrepen, dat hij tusschen Merbaboe, Merapi en Soembing met dezen wonderen uitkijk op Java's goud- glanzende groene vlakten juist hier de zie' eener religie in dit wondere gedicht van steen moest var'iegg-n. Niets verstoort hier de har- monie -er ue isselwerking van ontzaglijke natuur '-uglijke gcdshulde dan het allerafzii* "••'•'"n-.tc hruten hotelletje, dat door de zorgen van het Ned.-Indische gouverne- ment werd opgericht op hetzelfde plateau, geen honderd vijftig meter verwijderd van het monument. Dezelfde hand, die hier het tot rui'ne vervallen kunstwerk met groote zorg liet restaureeren, heeft de wijding althans bij daglicht bedorven door dit vreeselijke Euro- peesche eethuisje met slaapgelegenheid, dat even goed buiten den gezichtskring in een terreinplooi had kunnen zijn verborgen.. Zoolang het nog licht blijft gebruiken wij den tfjd om onze toeristische nieuwsgierig- heid te bevredigen en wij beklimmen met on zen inlandschen gids de hooge st'eile steenen trappen naar 't eerste terras. Hier beginnen wij, links afslaande, zoo wil het de adat, on zen ommegang door de gaanderijen. En met verbazing en bewondering aanschouwen wij de op steenen muren ter weerszijden aange- brachte eindelooze reliefs, die het leven uit- beelden van Boeddha Gautama, den Cakya Mouni, van Soedhana en Maiterya en de wet- ten der zielsverhuizing. En ook zonder veel te letten cp de uitlegging van onzen gids, ko men wij onder den indruk van dit in steen gehouwen heldendicht, dat de geschiedenis udbeeldt eener religie van vijf en twintig eeu wen. Zoo stijgen wij van terras tot terras, hoofdstuk na hoofdstuk aanschouwend van Boeddhistische godbeidslegende, tot eindelijk de laatste donkere steenen poort ons koegang geeft tot het eerste c rkelvomige terras, waar geen steenen afsluitmuren ons 'n blik rondom belemmeren. Hier op dit cirkelvormige terras staan op bepaalde afstanden van elkaar de reusachtige klokvormige dagobs met hun spits toeloopende steenen punten, wellicht het best te karakteriseeren als een soort van ont zaglijke punthelmen. Deze dagobs zijn voor- zien van kruisvormige openingen en in het duister van deze kleine tempels in elk het steenen Boeddha-beeld als zwijgende wachter. Een trap en nog een terras met zulke klokken en dan nog een als opperste bekrening van het monument de enorme dagob die bevat de Boeddha Wajrasattwa. die oredikt de Leer. Intusschen is de schemering gekomen. Zij duurt in Indie maar heel kort. Van het boven- ste terras laten wij nog eens den blik weiden over het geweldige steencomplex, dat in de nachtschaduwen vervaagt tot een donkergrij- ze massa die schijnt saam te groeien met de nevelen van het land en met de zwarte scha- duwen van den vulkaan. Dan dalen wij zwij- gend langs de eindelooze trappen en met nog iets meer dan bewondering in het hart zoeken wij tijdelijk onzen toevlucht in het prozai'sche hotelletje, dat er nu eenmaal is, maar geluk- kig thans onzichtbaar. Als de maan aan den hemel is geklommen, naderen wij opn euw het monument. En het silhouet van dit vierkante steeniblok staat tegen den zilveren hemel als het segment van een cirkel Nog eenmaal beklimmen wij de eindelooze trappenreeksen en op het hoog- ste stoep-terras, waar de Boeddha's in hun klokvormige cellen waken, zijn wij in een lich- tende grauwsteenen wereld vol geheimen ge komen. Boven ons is de onemdigheid van den zilveren hemel en het is alsof wij losser van de aarde zijn geraakt en dichter bij dien hemel zijn gekomen. Hierboven is geen uur meer, geen tijd, geen naam, geen land, alleen die zilveren oneindigheid en rondom die zwij gende Boedhha's, die slapen of waken in hun mysterieuze cellen. Niemand weet het uur in dezen wonder- nacht, waarop de auto ons door Java's sla- pende vlakten terugbrengt naar de oude sul- tansstad.D. B. Sl'ecKts een merk kan aan de sprts staan heette hij: mr. Checkley. Hij verscheen iede- ren avond om negen uur, tot's Zondags toe. Gelijk de geldschieter, had h* toch ook be- hoefte aan eenige afwisseling. Hier voelde hij zich eveneens geeerbiedigd, niet zoo zeer om zijn bijzondere deugden, of de bekwaam- heid in zijn vak, als om zijn geld. Het komt niet dikwijls voor dat een notaris- klerk er „warmpjes in zit", maar als hij al zoo jong begonnen is, geld te sparen en hij heeft zich daar steeds met hart en ziel op toegelegd, tot zijn vijf-en-zeventigste jaar, dan kan men vanzelf begrijpen, dat hij het een heel eind brengen mocht. En om dit nog toe te lichten: Van zijn achttiende tot zijn vijf- en-twintigste jaar had hij een inkomen van gemiddeld vijf-en-zeventig pond. Hier ge- bruikte hij jaarlijks vijftig pond van. Van zijn vijf-en-twintigste tot zijn vijf-en-dertigste werd hij door practische beweegredenen ge- dreven tot een huwelijk met een aanmerkelijk oudere vrouw, die duizend pond bezat. Ze was nog gieriger dan hij en ongeveer een jaar na het huwelijk overleed ze aan verval van krachten, tengevolge van ondervoeding. In ieder geval had hij toch duizend pond gewonnen, dacht hij. Van zijn vijf-en-dertig ste tot zijn vijf-en-veertigste jaar steeg zijn inkomen tot tweehonderd pond; toen bleef het vijf-en-twintig jaren lang op drie honderd pond. Op zijn zeventigste jaar gaf mr. De- ring hem vierhonderd pond! Zoo had hij het gebracht tot de som van 11.675 pond en dit geld had hij zorgvuldig belegd in huizen, die hij bij gedeelten ver- huurde en waarvan hij er een goed aantal bezat; verder aandeelen in bouwondernemin- gen en hypotheken. Zelve woonde hij op be- (Vervolg.) Ik zai hier overiirens niet verder op ingaan om niet te oitvoerig te worden en thans overgaan tot tie bespreklng van de diverse ibemoeiiogen van het Troefetation ter bevor- denn>g van den teelt en cien handel in goede ikwaliteken zaaizaad en ter belenwnerin-g van den wire bcmafiden handel. In de eerste plaats komt daarbij op den voorgroud de coniirole op de hand having van de Wet tot besirijdung van' bedlrog in den handel in- meststoffem, zaaizaden en vee- voeder, voor zoover het betreft het onder- deel zaaizaden. Deze wet heeft ten doel de beschernring van de verbruikers van zaai- zaad tegen oneerlijke practijken van de zaai- zaadvenkoopers. Wel wordt van de zijde van den zaadhandel hoog opgegeven, dat de onderlinge concurrentie en het verplicht zijn eene goede reputatie op te houden, vol- doende waarborgen opleveren voor den ver- bru.iker, doch wordt daarbij over het hoofd gezien dat: 1. diverse gele gen he idsha nd e 1 a a rtjesHeine firma's, eniz. niet zoeken te concurreeren door opvoerimg der kwaliteit, doch door zelf zoo laag mogelijk in te koopen, en dan weder goedkoop te verkoopen. Op deze wiize kunnen alleen minderwaar- dige kwaliteiten verhandeld worden en zijn zulke afnemers welkome klanten van den groofhandel, om hunne lichtere kwaliteiten van de hand te doen. Wel'is hier de verbrui- ker vaak zelf de hoofdsehuldige, door zijn zueht om goedlkoop zaad fe koopen-, doch ge- ringe ervaring, het ontbreken- van een be- hoorlijWn zaadhandelaar in Heine plaatsjes en eene natuwKjke zorgeloosheid zijn even zoovele factoren, om het bovengenoemde kwaad in de hand te werken. De wet tracht hier dus feitel-ijk eenigermate deze verbrui kers van zaaizaad tegen zich zelf te bescher- men Dat de hierboven geschilderde situatie n-ief enkele uitzonderingsgevallen betreft, moge blijken uit de talrijlke monsters van i-n- ferieure kwaliteit. welke door de controleurs in den kleinhandel worden genomen; 2. alhoewel in vele gevallen de reputatie van eene gevestigde firma een afdoende ze- kerheidsfactor is voor den kooper, er toch nog te veel kaf onder het koren voorkomt en zijn mij meerdere firma's bekend met uitge- -breide clienteele, die nog in de paar laatste jaren meermalen op levering van minder- waardig zaad be-trapt zijn door het Rijks- proefstation voor Zaadipontrole. Vooral in tijden van schaarschte aan bepaalde zaad- soorten wordt blijfobaar maar al te vaak minder nauwgezet te werk gegaan. Het is dan ook mijne Oiv if urging, dat de controle door het Rijksproefstation voor Zaadcontrole rege matig uitgeoefend. gerug- steund door de wettelijke voorschriften, een beslisfe eisch is cm tot een beteren toestand te geraken Deze con-trole wordt uitgeoefend door een 4-tal aan den dienst der Rijksland- bouwproefstation verbohden cqn-troleurs, die geregeld bezoek brengen aan de diverse zaadhancjelai en, op de pl-aatsen, waar deze zaaizaad verkoopen, derbalve in winkels, magazijnen en op markten. Zij ovtrtuigen zich daar ter plaatse, dat de eenvaudige for- maliteifen, voorgesdireven door den wet- gever ten aanzien van de ga ranti eve rleening worden nag-ekomen, treden daarbij waar- schuwend en advisee-rend op en ne-men of koopen daar, waar hun dat gewenseht voor komt, monsters van te koop aangeboden partiien. Blijikt het, dat het zaad of minderwaardig is of niet aan de geste-lde garantie voldoet, dan cmtvangt de desbetreffende zaadhande laar meest eerst eene schriftelijke waarechu- min-g van het Proefstation, bij herhaling wordt tegen hem procesverbaal opgemaakt. Dat de bovenomschreven opsporingsd'ienst niet overbodig is, kan blijken uit het groote aantal wa a rschu win gen en processen verbaal, welke in de laatste 4 jaar het gevolig waren van de ingezonden .monsters der controleurs: 1922-1923 1923-1924 1924-1925 1925-1926 315 529 615 676 40 100 150 161 10 58 48 33 Met deze enkele sprekend-e cijfens moge worden volstaan. Alleen wil ik in verband met het bovenstaande wijzen op de wensche- lijkheid bij aankoop van belangrijke partijen zaad, de hoedanigheid van dat zaad te laten controleeren aan het Rijksproefsitation voor Zaadcontrole. Nog langs een anderen wegtracht het nedenverdieping van een van zijn huurwonm- gen. Hij werd met de jaren al gieriger. De le- vensstandaard is niet hoog, als men met vijf tig pond per jaar rondkomt. Toch had hij den laatsten tijd daar nog onder trachten te blij ven. Hij beheerde zijn eigen zaken in den avond na kantoortijd, en voor negen uur. Zijn be zit lag in een stadsgedeelte ten oosten van Gray's Inn Road; de woning, waar hij zelf huisde, stond op een pleintje, wafarvan hij ver- reweg de helft van de huisjes bezat. Om negen uur kwam hij in de herberg. Hier kostte zijn traktatie hem niets. In den loop der jaren had de geldschieter het tot 'n gewoonte gemaakt, om hem te raadplegen omtrent duistere punten in zijn praktijk; want hij wist het altijd zoo aan te leggen, dat hij zich nooit in den vinger sneed, maar precies zoo ver ging als de wet het toeliet. Zoo was hij er steeds op uit, zijn clienten contracten te laten teekenen, waarbij ze zich verbonden naar ze meenden tot het honderdste deel van hetgeen hij er mee bedoelde. En als tegen-beleefdheid voor de diensten die Check- ley hem bewees, betaalde hij diens vertering. Het gezelschap was voltallig. De geld schieter had, onmiddellijk beslag gelegd op Checkley, met een ingewikkeld geval; en na- dat hij het hem met schorre stem had toege- fluisterd, klonk de ernstige waarschuwing: „Daar moet u niet aan denken! U zoudt zich daarmee ongetwijfeld aan een wettelijke vervolging blootstellen. Vijf-en-twintig jaar geleden heeft zich precies zoo'n geval voorge- daan en er volgde een zwaar vonnis op" „Zoo?" Het roode gelaat van den woekeraar werd „Ik behoef niet te advertee- H W ren, als ik er voor zorg, dat jjj m rn'n etalages steeds aantrek- Wk kelijk en verzorgd blijven" jg B Zij, die dit zeggen, hebben jj| jjj ongelijk, het publiek moet tot Jjj jjj de etalage komen, de annonce j§J U echter komt tot het publiek. jjj jjj Om een grooten kring van J menschen in Noord-Holland jjj te bereiken is er e£n manier; V Rijlkspiroefstation voor Zaadcontrole door zijne bemiddeling invloed uit te oefenen ten goede op den verkoop van zaaizaad en den verbruiker in de geiegenheid te stellen be- trouwbaar zaad aan te koopen op goed- koopere en vluggere wijze dan dit bij gewoon onderzoek mogeldj-k is. Hij tracht dit doel te bevorderen door toepassiin'g van het Rijks- pi om-be e ri n gssfe lsel van zaaizaden, voor welke pi om bee ring uitslnitend dit zaden in aanmerking komen, waarvan het directe on derzoek heeft uitgemaakt, dat ze van goede kwaliteit zijn, d.w.z. eene gebruikswaarde be- ziiten, welke minstens gelijik is aan het daar- voor vastgestelde „Normaakijfer". Garantie omtrent de varieteitecbth-eid kan in sommige gevallen niet worden gegeven; wordt echter aan deze echtheid, in verband met de resut'taten van het onderzoek getwij- feld, dan wordt de plombeering eenvoudiig geweigerd. Aan het geplombeerde zaad zijn voor den verbruiker verschillende voordeelen verbon den: 1. de kooper van door't Rijk geploinbeerd zaad ontvangt eene du-idelijke garantie, direct aflees-baar op de gedrukte garantie- strooken, welke aan de labels worden vasrgehecht; 2. de kooper van geplombeerd zaad be- spaart kosten van onderzoek en is toch zeker zaad met eene goede gebruiks waarde te ontvangen; 3. de kooper van geplombeerd zaad be- spaart tijd, dee anders benoodigd zou zijn voor het onderzoek van het aan te koopen zaad. Bij het geplombeerde zaad is de kooper onmiddellijk op de hoogte van de kwaliteit. Vooral bij aankoop van zaaizaad- laat in het seizoen. hetgeen r.og- al eens voorkomt, waarbij elke andere wijze van comtrole onmogelijk wordt, is dit fe it van groot belang; 4. de kooper van geplombeerd zaad heeft later steeds verhaal, in-dien later mocht blijken, dat iets niet in ocde is ten aan zien van de varieteitechtheid, omdat van alle partijen geplombeerd zaac, die daar- voor in aanmerking komen, eene cul-tuur- prcef wordt aangezet op het proefveld van het Rijkspioefstation .voor Zaadcon trole en de re sul-ta ten der cultuuirproef later eventueele rechitmatige klachten van den kooper kunnen ondersteunen. Juist door deze cultunreonfrole, eene controle achteraf, te verbinden met he't Pij-ks-plom- beenngssvsteem, werkit dit systeem in zekeren zin preventief tegen rraudes ten aanzien van de varieteitechtheid; 5. Wa r eenmaal voor bepaalde ras-sen, welke geplaatst zij-n op de liist der gere- gistreerde, aanbevelenswaardige of be- proevenswaardige rassen van het Insti tuur voor Piantenveredeling, het mono- polie voor plom'beering aan den kwepker of importeur is verleend, wordt de plom beering van nabouw van deze rassen ge weiserd. Het gevolg van dezen maat- regel is, dat de verbruiker van zaaizaad d'aardoor in de gelesenheid wordt ge steld van die bepaalde rassen met zeker- heid Tasecht zaad te betrekken. Schaft hij zich geplombeerd zaad aan van dat ras, dan i-s hij zeker'het rasechte van den kweeker of importem- afkomstige zaad te ontvangen; kooot hij niet-geplombeerd zaad. dan staat het vast, dat het nabouw of iets anders-is. H°t door het Proefstation geplombeerd zaad wordt lannzamerhand meer en meer se- vraagd, naarmate het in den landbouw meer bekend wordt. De practiik is er mee tevre- den en meer en meer handelaren gaan er dan nog rooder." Neen, dan zal ik er ook niet over denken. Zcnde en jammer. Er was zoo'n huis- vol meubelen en een winkel vol waren. En de man is rtog jong genceg, dat hij er best weer bovenop zou kunnen komen, nadat hij dan eens zoo'n lesje had gehad. Wel wat .zal 't zijn vanavond, mr. Checkley?". „Rum. Kokende rum met citroen", ant- woordde de practicus. „Dat geeft je een hartiger smaak in den mond en ever het geheel een krachtiger prik- kel, dan alles wat je verder drinken kunt voor dien prijs." Eer de kellner deze bestelling nog uitge- voerd had, werden er stemmen en voetstappen vernomen, buiten de gelagkamer. Die van den een klonk luid en opgewonden, .die van den ander afgemeten en kalm. Checkley ging rechtop zitten luisteren. „Dat is de Cambridge-man," sprak de oude rechtskundige, ledigde de rest van zijn glas in een teug en laclite eens, vol verwachting over de dingen, die nu komen zouden. „Een verbazend knap mensch, die in Cam bridge heeft gestudeerd" fluisterde hij nu weer. „Hij is de zoon van een bisschop, een Ierschen bisschop dan. Hij spreekt zijn Grieksch als zijn Engelsch. Maar hij drinkt als een tempelier! Nu heeft hij zeker vooraf al wat genomen, want hij is altijd vast half- dronken, als hij komt en volslagen dronken, als hij gaat. Maar dan praat hij dies te beter. Een merkwaardig mensch!" De stem van dezen „merkwaardigen mensch" kende Checkley. Maar die andere? Die kende hij toch ook. Zeker, hij herinnerde zich duidelijk den klank. Sommigen vergeten nooit een gezicht; an- ook toe over zaad te laten plombeeren, het geen voor hen beteekent het onder controle laten stellen van een gedeelte van hun zaai zaad. Aan die directeuren en zaakvoerders van land'bquwvereen'igingen, die nog steeds zaai zaad op aanbestediirfg aankoopen en wier vereeniging door dit fmuikende systeem van aankoopen al heel wat schade zullen hebben ondervond'en, kan ik aanraden eens eene proef te nemen met den aankoop van geplom beerd zaad. Denkt er echter daarbij vooral aan, dat ook bij dit geplombeerde zaad de goede naam van de leverende firma en daar- mede zijne bonafiditeit een buitengewoon belangrijke factor blijft. Ten aanzien van de afkomst, deze uiferst belangrijke factor. geeP toch het Rijksplombeerings'stelsel geen uit- sluitsel. Eene bonafide zaadiirma zal hare importzad'en zooveel mogelijk betrekken uit streken, waar voor ons blimaar geschikt zaad vandaan komt, een minder reeele firma zal daar betrekken, waar zij het goedkoopst terech't kan. Daarom nog eens, de Riiksplom- beering stelt niet den goeden naam van vari- ouds bekende firma's op den acitergrond. zij maakt niet het vertrouwen, dat deze firma's genie ten tot een factor van den tweeden rang, doch het is er mee zooals eens „Refkctor" anitwoordde op eene desbetreffende klacht van een onpractische ..Practicus": 't Vertrouwen is het goud, dat al zijn glans [moet houen Controle is als de keur, zoo moeten we't fbeschouwen. Dat intusschen het Rijksplombeeringsstel- sel er goed ingaat, kan de stijiginig van het aantal geplombeerde balen in de laatste 4 jaren getuigen, n.l. 3702, 8379, 11020 en 10346 balen, vertegenwoordigende respec- tievelijk ongeveer 200.000, 450.000, 600.000 en 560.000 K G. Een derde middel, om den aankoop van cleugdelijk zaaizaad te bevorderen, zoekt het Proefstation in eene geregelde voorlichting van koopers en verkoopers, welk doel nage- streefd wordt in de eerste plaats door de schrifteldjke beantwoording van de dagelijfcs inkomende correspondentie, in de tweede plaats door het publicteren van adviezen, waarachuwingen en mededeelingen in de ver schillende land- en iuinbouwbtaden. waartoe ook behooren de vaststelliug van atlerlei normen, als: Eischen voor de Quaiiteit, Nonnaalcijfers, Normen te gebruiken bij de contractteelt, enz. In dit verband1 wil ik nog even nader in gaan op het doel der Normaalcijfcrs en de reden van jaarlijksche pubticatie. De nieuwe wet schrijft voor het garandeeren van de ge bruikswaarde van zaaizaden. Dit be tee kende aanvankelijlk voor den handel het plaatsen van garanitiecijfers op de duizendtalHen pak- jes en pakken zaad, die verkocht moesten worden. Ten emde dit bezwaar op te heffen, werden de Normaalcijfers imgesteld, na on- derling overleg tusschen zaadhandel en Proefstation. Deze Normaalcijfers worden steeds zoodanig gekozen, dat niet alleen elite partijen daaraan voidoe.n, doch elke rede- lijke kwaliteit; daarom is eene jaarlijksche vasts telling ervan een vereischte. De hande- laar kan nu in het algemeen de Nonnaal cijfers garandeeren', zonder te groot risico te loopen en voldoet dan toch aan de wettelijke voorschriften. E'lke handelaar blijft daarbij! geheel vrij toch hoogere of lagere gcbruiks- waaiHevolle cijfers te garandeeren, hetgeen ook herhaaidelij'k geschiedt. Deze Nomiaai- cijfers mogen met te hoog' worden opge- voerd, omdat dan alleen elite zaad daaraan deren weer nooit een gestalte, anderen een handschrift. Maar een stem valt nog het ge- makkelijkst te cnthouden, omdat ze, het minst aan verandering onderhevig is! Van zijn acht tiende, tot zijn tachtigste verandert de stem van een man niet, behalve dat ze gedtirende het laatste tiental jaren wat aan volheid ver- liest. „Drink mee een glaasje, man!" noodde de Cambridge-man. „Dank je ik heb niets noodig." Wiens stem was dit toch? In spanning hield Checkley den blik opdc deur gericht. De Cambridge-man ging voor. Hij was 'n knappe man van een jaar of twee- en-dertig, met een innemend gelaat, groote blauwe oogen te groote zelf!, -- een fijnbe- sneden gelaat, teer en beweeglijk; eer hoog, smal voorhcofd, en een trek van gevoeiigheid om den mond. Klaarblijkelijk een, die behoefie had aan steun; een van die ongelukkigen, die al leen niet genoeg sterkte van "wil bezittcn, en daarom al heel licht bezwijken voor iedere verleiding, waaraan zij blootstaan. De grootste verleiding voor dezen Freddy Carston een eigenaardige speling van het lot, dat hij ook juist „Freddy" moest heeten, wat immers beduidt, beminnelijlc, maar zwak was de drank. Hij had het waarlijk ver kunnen ^brengen in zijn vak; maar die beruchte hehfcelijkheid had hem, bij alles, in den weg gestaan. Nu woond'e hij in Gray's Inn en gaf nog enkele lessen. Hij moest een uitstekend repeiitor zijn, in z'n nuchtere oogenblikken. In den re- gel was hij's morgens nuchter; op den'mrd- dag al wat aangeschoten en's avonds bcslist dronken daarom'niet vervelend, of lasiig. ^Wordt vervolgd.) ;iuytuy vru vuu'icciuuyou Totial aan- Waarachuwinpen Campao-ne- tal monsters (te- bii niet voldoen pr°«ssenver- jaar nomtn door op- aan de verleende -aa ve" sporinesdienst earantie ring van zeer R mferieur zaad

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5