Mijn indiukken uit Amatika. grooF deeT de Gemeerife ten aanzien van ge- maakte bemerkingen gelijk had moeten ge- ven. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten de suppletcire begrooting vast te stellen in ontvang en in uitgaaf, afdeeling I 22284.39H en afdeeling II 163143.68 Hierna werd zonder hoofdelijke stemming, na voorlezing vastgesteld de verordeningen tot wijziging der verordeningen tot verhaal en op de invordering van de kosten voor het bezoeken van de te Alkmaar gevestigde Hoo- rgere Handelsschool ep Handelsdagschool. i De Voorzitter deelde mede, dat in verband met de naamsverandering tot „Han- lelsschool" deze administratieve wijzigingen moesten worden aangebracht. In behandeling kwam de verordening in- zake ingebruikgeving van gemeentelijke schoollokalen en de verordening tot heffing i en invordering eener vergoeding voor het ge- bruik van gemeentelijke schoollokalen buiten den tijd voor het openbaar onderwijs bestemd De Voorzitter deelde mede, dat tot nu toe eveneens door Burgemeester en Wet- hcuders schoollokalen voor verschillende dceleinden in gebruik werden gegeven De kosten van licht, verwarming en schoon- houden kwamen te drukken op de instandhou- dingskosten per leerling, hetgeen een onge wenschte toestand was. De kosten van licht, verwarming en Khoonhouden waren geraamd op f 2's win- terse en 1 per avond gedurende de zomer- /maanden Deze kcsten lainnen nu in mindering ge- bracht worden van de instandhoudingskosten van het geheele schoolgebouw. Het was geenszins de bedoeling van Burg, en Weth. te breken met de gebruikelij/ke .wijze van beschikbaarstelling van lokalen. Aan de vereenigingen was van het voor- Temen van Burg, en Weth. kennis gegeven tn haar in overweging gegeven aan den Raad een subsidie te vragen gelijk aan het bedrag /der te betalen vergoeding. De heer Z e i 1 e r vroeg of het zoo'n be- zvvaar was dat de vereenigngen eemge ver goeding betaalden. De voorzitter zeide, dat het de bedoe ling was den toestand tegenover de vereeni- ging zoo te laten zooals deze was De heer Z e i 1 e r was bevreesd een prece dent te scheppen voor het toekennen der sub sidies. De voorzitter zeide, dat het enkel de bedoeling was wat betreft de instandhou dingskosten een zuivere rekening te schep pen. Wat betrof het verleenen van subsidies kon ieder geval door den Raad op zichzelf worden beschouwd. De heer Bogtman inerkte nog op, dat het zuiverder was geweest indien het gym- nastieklokaal niet aan de U. L. O.-school was aangebouwd. Op een vraag van den heer B r u g m a n deelde de voorzitter mede, dat de subsi dies elk jaar opnieuw moeten worden aangc- vraagd. Na voorlezing der verordeningen werden deze zonder hoofdelijke stemming overan- derd vastgesteld. 7. Vervolgens ging de voorzitter over tot verkiezing van een lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van den heer P. Balcker Czn., die met algemeene stenunen werd herkozen. 8. Hierna kwamen in behandeling de ge- meentebegrocting dienst 1927 met de begroo- tingen voor 1927 van het Gem. Electriciteits- bedrijf, Gem. Woningbedrijf en het Burger- ■ijk Armbestuur. De voorzitter ging over tot de arti- kelsgcwijze behandeling. Volgnummer 12. De commissie bracht in haar rapport tot uitin-g, dat bij de verlagiug van het presentiegeld van 5 op 3.50 per lid per vergadering, had voorgezeten, dat des avonds vergaderd zou worden. Enkele leden drongen er bij den voorzitter op aan de vergaderingen van den Raad zoo- veel mogeliijk des avonds te doen houden. De voorzitter achtte het niet juist "t uur der vergaderingen feitelijk te regelen door de vaststelling van het prsentiegeld. Spr. gaf in overweging het prescntiegfeld dan tweeerlei te bepalen voor 's avonds en voor de vergaderigen overdag De heer S w a a g merkte op, dat het alleen de bedoeling was te verzoeken zooveel moge- lij'k met den wensch om 's avonds te verga- deren, rekening te houden. De heer de Wi t achtte de opmerking van den voorzitter wel iets om onder de oogen te zien. De heer B r u g in a n verzekerde, dat de verlaging van het presentiegeld niet de be doeling van den voorsteller was geweest en stelde voor, het presentiegeld te bepalen op J j.50 per lid per vergadering, indien de ver- gaaering 's avonds wordt gehouden en we- derom op J 5 te brengen indien de vergade ring overdag plaats had. Zonder hoofdelijke stemming werd hiertoe besloten. Volgnummer 13. De voorzitter zeide dat het verzoek van den ambtenaar ter secretarie Fijn om salarisverhooging gebleken was voor inwil- liging nog niet rijp te zijn. De heer Z e i 1 e r zeide, dat niet kon wor sen ontkend dat de gemeente-financien niet rcoskleurig waren. Spreker had het adres met de toelichting gelezen en achtte 't sala- ,ns met hoog. Deze ambtenaar had sinds 1920 nimmer verhooging gekregen, noch gevraagd. Sindsdien was hij getrouwd en had een gezin met 2 kinderen. Spreker meen- de dat de ambtenaar niet het slachtfofer mocht zijn van den toestand der financien, en stelde voor het salaris te herzien. De heer Bogtman achtte verhooging van salanssen in verband met de financien niet best denkbaar. Spreker vond een salaris van 2200 met premievrij pensioen niet zoo laag. De heer Zeiler merkte op dat zijn standpunt wat betreft het pensioen den raad bekend was doch thans niet te berde wilde brengen. De pensioenregeling was voor alle ambtenaren gelijk, dus behoefde hier niet over te worden gesproken. Het salaris was vrij laag en zijn werk- zaamheden waren toegenomen. Spreker meen- de dat eene verhooging hem toekwam. De voorzitter zeide dat de verant- woordelijkheid en do werkzaamheden waren toegenomen van dezen ambtenaar. Zijn ijver en't vele wat hij zelfstandig verricht billij- ken een verhooging De commissi^ stond evenwel afwijzend en achtte den tijd voor verhooging nog niet rijp ofschoon spreker overtuigd was, dat een ver hooging op den duur, misschien een volgend jaar wel komen moet. De heer Apeldoorn merkte op dat een bepaald' raadslid gevraagd had hoe de ver- houding was ten aanzien van den len en den 2en ambtenaar. Spreker vond de salarisregeling prachbg geregeld. Bovendien werd de levensstandaard lager. Wij moeten uitkijken met onze gemeen- tefinancien en spreker vond geen vrijheid om een salarisverhooging te steunen. De voorzitter merkte op dat beidte ambtenaren een zelfstandige leiding van een afdeeling hadden en dat bun verantwoorde- lijkheid zich ook buiten het raadhuis uit- strekte om op de hoogte te blijven van de wetten. De heer Z e i 1 e r zeide door de antwoor- den niet overtuigd1 te zijn en vond alleen wat betrof de financien steekhoudend, of schoon hij van meening bleef dat een be- paalde persoon daarvan geen slachtoffer mocht worden. Spreker stelde een verhooging voor van 200. De heer d e W i t was van meening dat voor den ambknaar wel iets gedaan moest worden. De heer S w a a g was bevreesd met het sa laris in conflict te komen met d>en len amb tenaar. De voorzitter zeide dat het salaris van den 1 en ambtenaar was gedrukt door de combinatie met het omtvangerschap. De heer Apeldoorn meende ook dat de le ambtenaar dan in een scheeve verhouding komt te staan en ontraadde het voorstel- Zeiler. De heer Brugman wenschte op de hoogte te worden gebracht van de instrue- tie's der ambtenaren. De raadsleden wisien te weinig van de werkzaamheden af. De heer Blank achtte den tijd voor ver hooging nog niet gekomen in verband met de financieelen toestand der gemeente. Een volgend jaar kon opnieuw worden over- wogen. De heer d e W i t stelde een verhooging van f 100 voor. Het voorstel van den heer Zeiler werd met 8 stemmen tegen en 2 stemmed voor, die der heeren Brugman en Zeiler, verworpen. Het voorstel van den heer de Wit eveneens met 7 tegen 3 stemmen voor. Voor stemden de heeren Zeiler, de Wit en Brugman. (Wordt vervolgd.) Ter verduidelijking wordt medegedeeld, dat aan den heer L. Henmeman, albier, het kruis „Pro Ecclesia et Pcntifice" is uitgereikt wegens zijn 50-jarig lidmaatschap van het R. K. Parochiaal Armbestuur alhier. UIT STOMPETOREN. Zondagavond j.l. hadden wij den eersten keer in deze gemeente cen bijeenkomst van onze Ned. Herv. Evangelisatie, die wij hier in November opgericht hebben. Ruim 8 uur trad voor ons op ds. H. J. Hak, Herv. predikant te Alkmaar. Deze be- gon, na het uitspreken van den zegen, met het laten zingen van Psalm 68 vers 10, waar- na hij voorging in t gebed Daarna las spr. voor uit Gods Woord: Jesaja 55. Nadat er weer gezongen was Psalm 25 vers 4, begon ds. Hak zijn tekst te verklaren: Mattheus"5 vers 3: „Zalig (zijn) de armen van geest, want hunner is het koninkrijk der Hemelen". Hierna ging spr over tot de vraag: Wie is het, die dit woord in de H Schrift zegt? Is 't een mensch of een Apostel of Profeet? Neen, 't is Jezus zelf, die't zegt, als Hij op den hoogen berg geklommen is. Jezus richt dit woord ook Tot ons, menschen van dezen tijd. „Zalig zijn de armen van geest". Spr. vroeg verder: „Wie zijn die ar men van geest?" Dat zijn, zoo verklaarde hij, menschen, zooals ook wij zijn, menigwerf te arm om Gods Woord recht te verstaan, arm ook, omdat wij den Heere God niet in Zijn volheid kennen, of Zijn liefde nog niet ge- noeg kunnen begrijpen. Neen, wij kunnen niet altijd Gods Liefde naspeuren, want God kan ons zoo treffend aansepreken op zoo lieflijke wijze, zooals hier de Heere Jezus spreekt tot Zijn discipelen, zeggende: „Zalig zijn de armen van geest". Spr. ging verder en wees op de beteekenis van het woord „za!ig". Vol van vreugde, vol van liefde en vol blijdschap in den Heere Jezus Christus In het bijzonder legde spr. nadiuk op het leeren kennen van de waar- hcid, dat door Christus den weg tot den Va- der weer is ontsloten voor dengene die Hem kennen als Zaligmaker en Verlosser. En daar komt het op aan. Verder wees spr. nog op het woord uit de Schrift: „Mijn Woord zal niet ledig tot Mij wederkeeren, maar het zal doen hetgeen Mij behaaglijk is, zegt de Heere. Spr. vond het ook een voorrecht ook hier het Woord Gods te mogen prediken, al was 't in alle eenvoud, ja zelfs nog zonder orgei hebben wij gezongen. Hierna eindigde ds. Hak zijne rede en be- sloot met dankgebed. Nadat nog gezongen was Gezang 38 vers 6 en den zegen dcor ds. Hak was uitgespro- ken, ging men coder den indruk van het ge sproken woord van dezen talentvollen spreker huiswaarts, met de hoop, dat hij nog weer eens voor ons zal optreden. De zaal was aardig gevuld. UIT WARMENHUiZEN. De uitslag van de door de Centrale Vei- lingsvereeniging .,Warmenhuizen en Omstre- ken" gehouden tuinbouwtelling luidt als volgt: Totale oppervlakte der bedrijven is H.A. 1309.67.14, waarvan beteelt met a. vroege aardappelen 183.49.22 H.A., b. vroege sluit- kool 93.10.29 H.A.; c. bewaarkool 639 67.59 H.A.; d. bloemkool 20.65.12 H.A.; e. boo- nen 11.02.65 H.A.-; f. tuinboonen 1 60 70 H.A.g. uien 72.70.77 H.A.; h. wortelen 10.64.76 H.A.; i. andere groenten 55.6398 H.A. Voor de diverse aangesloten vereeni gingen is de uitslag als volgt: Warmenhuizen: totale oppervlakte bedrij ven 481.20.83 H.A.; t.w.: vroege aardappe len 65.81.01 H.A.; vroege sluitkool 26.68.44 H.A.; bewaarkool 253.89.54 H.A.; bloemkool 10.—.— H.A.; boonen 1.90.59 H.A.; tuin boonen —.01.— H.A.; uien 25.35.64 H.A.; wortelen 2.14.58 H.A.; andere groenten 18.77.69 H.A. Harenkarspel: totale beteelde oppervlakte der bedrijven 303.84.— H.A.; t.w.: vroege aardappelen 46.15.41 H.A.; vroege sluitkool 24.57.92 H.A.; bewaarkool 142.02.65 H.A.: bloemkool 1.30.H.A.; boonen 6.14.15 H.A.; tuinboonen .31.90 H.A.; uien 10.91.41 H.A.; wortelen 4.77.30 H.A.; ande re groenten 22.95.15 H.A. St. Maarten: totale beteelde oppervlakte der bedrijven 203.71.H.A.; t.w.: vroege aardappelen 29.01.34 H.A.; vroege sluitkoo' 22.59.H.A.; bewaarkool 96.12.H.A.; bloemkool 4.64.50 H.A.; boonen 1.H.A Tuinboonen .85.H.A.; uien 10.06.22 H.A.; wortelen .81.60 H.A.; andere groen ten 7.26.— H.A. Sdworldam: totale oppervlakte der bedrij ven 74.665" H.A., t.w.: vroege aardappelen 12.06.15 H.A.; vroege sluitkool 3.37.98 H.A. bewaarkool 35.45.78 H.A.; bloemkool 1.18.32 H.A.; boonen .82.63 H.A.; tuinboonen .10.H.A.; uien 1.85.66 H.A.; wortelen —.31.H.A.; andere groenten 3.35.36 H.A UIT SCHAGEN. Het bestuur van de Paaschtentoonstellings- vereeniging alhier besloot aan de algemeene vergadering voor te stellen om eind Septem ber of beg:n October hier een tentoonstel- ling te houden van fokvee en gercgistreerd wolvce. Men wil biervan maken een grootcn fokveedag voor een groot deal van Noord- Holland, voor welke belangrijke zaak reeds een aantal deskundigen zijn medewerking heeft verleend. UIT WINKEL. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal de gemeente binnenkort in het bezit zijn van ecu Radiocentrale. De ondernemer, de heer J. Blom, alhier, heeft bereids aan het ge- meentebestuur concessie gevraagd voor het spannen van draden aan an over gemeentege- bouwen, openbare plaatsen en wegen, tervvijl hij tevens verzocht hem alleen concessie te verleenen. UIT BARSINGERHORN Bij den 10-partijen-kolfwedstrijd alhier werden in de lste en 3de klasse de hoegste punten geslag-en door de heeren T. Kostelijk en P. Butter, resp. 518 en 421. De heer Jb. Halff maakte de meeste pun- ten in de afdeeling sajet-hallen, 449. In den eindwedstrijd, gehouden Woensdag 19 Januari ,werd in de lste klasse de 2e orijs behaald door den heer J. Hagenaar met 147 punten en de lste prijs in de 3de afdeeling door den heer P Butter met. 126 punten. De heeren Kostelijk en Halff verwierven een me- dalje. Genoemd-e heeren zijn leden van de kolfclub „Recht door" te Alkmaar. UIT EGMOND AAN ZEE. Bij koninklijk besluit van 31 December No. 30 is het besluit van den gemeenteraad van Egmond aan Zee van 27 April 1926 tot hef fing van tolgeld op den straatweg van Eg mond aan Zee naar Egmond aan den H-oef goedgekeurd tot 1 Juli 1928. Door den A. N W. B., de Nederl. Automobielclub, de Vei'ten.igiog voor Vreemdelingenverkeer en de voerlieden te Egmond aan Zee waren adres- sen ingezonden om het besluit niet goed te keuren. UIT CASTRICUM. In de zaal van het Prov. Ziekenhuis gaf gisteravond de fanfare Ee nsge zand he id van Egmond-B-innen met medewerkinig van het R.-K. kerkkoor van Castricum, beide on der leiding van den heer P. Kuijs een com cert. Het programma gaf aan 9 muzieknum- mc-rs en 5 zangnummers. Ale nummers wer den z-eer goed vertolkt. OBDAM. (December). Geboren Cornelius Hubertus, z. van Johannes Hubertus Karels en Anna Maria Moi Nicolaas Johannes, z. van Johannes Nicolaas Buis en Dieuwertje van Diepen. Nicolaas, z. van Jacobus Kok en Christina Jonker. Remmert, z. van Petrus van Vel- zen en Jantje Deen. Anna, d. van Jacob Grcot en Aafje Ursem Johannes Herma nns, z. van Simon Pieter Bakker en Agatha Ruiter. Overleden: Jan Konijn, echtgen. van Antje Ruiter, 67 jaar. Antje Luken, wed. van Cornelis Dekker, 60 jaar. UIT ST. PANCRAS. Op uitnoodiging van de Chr. Jcngelings- verceniging ,,T imotheus" hield ds. Jellema Woensdag in het gebouw der Ned. Herv. Kerk een lezing over het Spiritisme. Spreker deelde mede, deze lezing te hou den om tweeerlei redep; eerstens om een be- ter begrip omtrcnt de leer van het Spiritisme te vormen, waard-oor men tevens beter gewa- pend zou zijn tegen het gevaar daarvan. Dit gevaar is des te grooter, daar het tegeii de H. Schrift indruischt, terwijl de spiritisten zich tevens op de Schrift beroc-pen, ja het zelfs voorst-cllen als zou Jezus Christus een medium geweest zijn. Spreker zei, dat volgens den Bijbel het spiritisme al in vroeger tijden "bestond. Volgens de tegenwoordige leer der spiritisten heeft de eerste geregelde gemeenschap tus- schen de twee werelden plaats gevonden na de bekende manifestaties in Rochester (staac New-York) in 1848. In Nederland raakte men met het spiritisme bekend in 1858 toen een Schotsch medium in Ss-Gravenhage seances gaf, \vaar toen werd opgericht de vereeniging „Veritas" (Waarheid"). Vervolgens gaf spr. aan de hand van spi- ritistische schrijvers een uiteenzetting van alle verschijns-el-en eener manifestatie nut conclusies van de aanhangers aier leer, wel ke deze vruchten droeg, dat zij zekerheid gaf aan twijfealars. Spr. betoogde dat het spiritisme, getoetst aan de H. Schrift, heel zwak blijkt te .-naan Immers als godsdienst blijft erniets van over; hoogstens de gemeenschap met de afge- storvenen, maar wie waarborgt ons, dat het geen booze geesten zijn, welke zich manifes- teeren in de gcdaante van goede, hetgeen vol gens het spiritisme ook mogelijk is. Bovendien wordt nimmer gerept over een leven zonder zonde, waarvan het Evangelie spreekt. Waar Christus door deze leer tevens wordt aangetast in Zijn bemiddelaarsarbeid en hrt o-pgan in God ten emenmale ontbreekt, moet de conclusie ten slotte wel luiden, dat deze leer is duivelsch, welke de menschen afhoudt van het ware Evangelie en als zoodanig ver- derflijk. Onder leiding van den heer C Klooster- boer vergaderde Woensdagavond de voetbal- vereeniging „Vrone" ten huize van den Heer Gerritsen. De rekening van den penningmeesler :ot met een bedrag van 1451.82, het ba- saldo was op 1 Januari j.l. 1.89. Als bestuureledcn werden herkozen de hee ren Kloosterboer en Bus, terwijl bedankten de heeren Wit en Koelemeij, waarvoor in de plaats tradtn de heeren Hoogland en Snel. UIT HEILOO. Woens-dagmorgen, 10 uur, werd de jaar- vergadering gehouden van het Omdeiiinge Veefonds in cafe P. Roozing. Aanweziig 66 leden. De directeur-voorzi-tter, de heer M. Sengers, opende de vergadering en sprak zijn vreugde uit over de groote opkomst. Spr. bracht in herinoening de persverslagen van een zuster- vereeniging uit Li-mmen en deed een beroep op de solidariteit der leden. Spr wijdde een waardeerend woord aan den overleden correspondent J. Verdnin Jbz., wiens eer- lijkheid en o-nkreukbare trouw hij roemde Naar aanleiding van't nadeelig saldo van't vorig jaar deelde de voorzitter mede, dat het tekort van 1049.44 is teru-ggebracht tot 365.59. De rekening en verantwoording van den secre'taris-penningmeester, den heer P. Stoop, gaf aan uitgaven een totaal van 6010.57; het nadeelig saldo is 165 59, plus f 200 bij een particulier. De rekening commissie was vol lof over het gehouden beheer. De penui-ngmees-ter werd gedechar- cheerd. De heer W. Admiraal bracht rapport uit omtrent het afgekeurde vee. Spr. vond die 18 stuks, die hij nader aanduidde, een strop voor het fonds. een dergelij'k systeem deugde niet. Ook had spr een opmerking omtrent de z.g. schil-lenboeren, die eveneens een schip van imleg zijn voor het fonds. Spr. had een voorstel gedaan, dat hij nader zou toelichten. De voorzitter stelde aan de ord-e verkiezing van een directeur, doch wenschte zelf niet meer in aan-merking te komen. Uit de vergadering gin-gen verschillende stemmen op om eerst het voorstei-Adaniraal te behandelen, waartoe werd besloten. De voorzitter lichtte dit voorstel toe. Het z.g. afmaaksysteem is niet nieuw, doch men stond hier voor een moeiiijik gev.'.l. 't Is waar, er zijn 18 koeien en stieren afgekeu-rd, die nog wel niet dadelijk zouden dood gaan, maar toch stellig zouden sterven. Moeten wij nu een d-ier laten uitzieken, zeer tot schade van den eigenaar en is het fonds hiermede gebaat? Spreker beani- woordde dit ontkennend. Nu is er voor die dieren f 1044 gemaakt en wat zou er anders van komen? Over dit onderwerp werd pl.m. een uur van gedachten gewisseld, doch ten slotte werd het voorstel om het afmaaksysteem te hehouden, aangenomen met 40 stemmen voor, 14 tegen en de rest bianco. De heer Westerop deed nu een beroep op den voorzitter om aan te blijven, nu de ver gadering zich met een groote meerderbeid met de zienswijze van 't bestuur had ver- eenigd. De voorzitter verheugde zich over dit be sluit, doch wenschte er niet op in te gaan. Na gehouden stemmingen werd de heer P. Bakker Pz. gekozen met 49 stemmen-, die de benoeming aan-vaardde. De aftredende correspondent, de heer S. Modder Az., werd bij acclamatie herkozen en in de vacature J. Verduin Hz. werd gekozen de heer Jb. Zcon, die beiden de benoeming aanvaardden. In de xekeningcomm-issie 1927 werden - ge kozen de heeren W. van Westerop en P. Kuiper, plaatsvervangers de heeren S. Ak- kerman en J. van Veen. Hierna kwam aan de orde een vooretel- Admi-raal in-zake het opnemen van leden, die hunne dieren voederen met schillen. Uit de motiveeri-nig bleek, dat de z.g. sChiHertboeren een groot risico zijn voor het fonds Spr. stelde voor, even als dit in Bergen ge- beurt, de dieren twee jaar in het fonds te houden, daarna zijin ze voor hun risico. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aan genomen. De heer Stuifbergen lichitte een voorstel toe om de koeien lager te „branden". De voorzitter was het met dit voorstel -eens. Dat de dieren echter te hoog zijn aan- geslagen kon spr. -niet toegeven, we hebben jaren gehad met hooge veeprijizen en schom- melende prijzen, doch het bestuur stelde voor te veiTagen. Hiertoe werd besloten onder be- paling, dat het bestuur de vrije hand voor tax a tie moet behouden. De heer Westerop deed een voorstel, be- oocjende te voorkomen, dat leden, die vee verliezen, tot de volgende maand meestal zes weken moeten wachten op hun geld. Spreker stelde voor. dat het lid het' geld dadelijk mag opnemen en het bestuur zich borg stelt, onder garantie dat de borgen het geld kunnen inn-en en de voorschotnemer de rente en provisie betaalt Dit voorstel werd door het bestuur overge-n-omen en met bijn-a algemeene stemmen aangenomen. Hierna kwam -een bestuuravoorstel in be handeling om de eigendommen van dieren die worden verkocht en waarvan later blijkt dat zij een n-iet zichtbaar gebrek hebben, te vrij-waren voor schade, echter j-nder reserve, dat de directeuren daarbij zullen worden ge- kend en de eigenaar afstand doet van zijn rechten als eigenaar. Dit voorstel werd na uitvoerige toelichting aangenomen. Na een geanimeerde rondvraag nam de di recteur afseheid van alien met wie hij pret- tig had samengewerkt. waarop de heer H. Bakker den voorzitter dankte voor den steun aan het fonds bewezen. In't cafe Sluijters werd door den kam- pioen Drost uit Amsterdam 'n biljartseance gehouden. Hij gaf op de 500 caramboles de helft voor aan zijn tegenpartij, den heer Wil- lers van Alkmaar. De heer Drost speelde voortreffelijk en maakte zijn aantal punten in 4 series van resp. 5, 2, 35 en 45-8 caramboles. Hierdoor kreeg de tegenpartij weinig kans, die dan ook slechts 4 caramboles maakte. De openbare aanbesteding van het raadhuis is bepaald op 31 Januari namid- dags 2 uur. Om de Ned. Herv. Kerk worden per- -ken oeplant met groenblijvend-e planten de Rhododendrons en Prunis Lauro Cerassus komen hierin goed uit. Onder aanwijzing van de commissie van beplanting wordt het werk door wcrkloozeu uitgevoerd - -v-v. door Dr. NEIL VAN AKEN. XX New-York, 27 Dec. De wetgeving inzake het huwelijk is in Amerika zachter voor de trouwlustige jon- gens en meisjes dan in ons land. Onze l lol- landsclie ouders hebben veel meer in te bren gen dan hun Amerikaansche lotgenooten; zij kunnen hun kinderen tot aan hun een-en- twiutigste jaar besehermen voor een ongt- wenscht huwelijk, terwijl zij door hun kinde ren in het huwelijk gekend moeten worden tot aan het dertigste jaar, al komt een weige- ring zelden voor, en al kan de wet vrijstel- ling van de toestemming verleenen. Tusschen het „aanteekenen" en het huwelijk moeten drie weken verloopen een derkelijk huwe lijk mag eerst gesloten worden na de forma- liteiten ten stadhuizc. Tegenover dit degelijk, en naar het ons tocschijut, ged-eeltelijk verouderd systeem, doet Amerika's wetgeving bijna aan als ban-d- ioos. Huwelijiken worden gesloten op alle mogelijke leeftijden wel bestaat er een grens, maar dit bezwaar wordt opgeheven door het opgeven van een hoogeren ouder-- dom, en wanneer de ouders niet tusschenbei- de komen en het huwelijk ongeldig doen ver klaren oindat de jonggehuwden minderjarig waren, kraait er geen haan naar. Toestem ming van de ouders na het achttiende jaar zou de Amerikaansche jeugd doen lachen. Natuurlijk, ook zij trouwen liever in pais en vree met familie en schoonfamilie, maar als er nu al te veel tegenvverking is, of zal zijn, waarom dan niet kalmpjes weg, zonder aarnkond-iging, zonder bruiloft, cadeaux en gasten, op het gemeentehuis of bij den meest nabij wonenden geestelijke te trouwen? Den volgenden dag hooren Pa en Ma het wel, per telefoon of op andere wijze, en moeten zich er dan wel bij neerleggen. Deze „elope- ments" gebeuren onder alle rangen en stan- den. Zoo trouwde de dochter van den multi- millionair Rogers met den Oostenrijksehen Graaf Salm van Hoogstraeten, de dochter van den millionair Mackay met Irving Ber lin, den componist van foxtrots en walsen, en de zoon van den Gouverneur van New- York met het meisje zijner keuze. Alle huwelijken, of zij in het stadhuis, in de kerk of in de woning van een geestelijke gesloten worden, zijn geldig. Amerika houdt er geen burgerlijken stand op na, en het bij- houden van dezen Burgerlijken Stand is wel een van de voornaamste redenen van de al- leengeldigheid van het civiele huwelijk in Holland. Natuurlijk wordt er wel aanteeke- ni-ng van de gesloten huwelijken gehouden, en bovendien moet men een license" kunnen vertoonen, die men op het gemeentehuis heeft gehaald. Het gemakkelijkst is wel het trouwen in het stadhuis. De ceremonien die het stadhuishu- welijk in Holland vergezellen, worden in Amerika gereserveerd voor het kerkelijk hu- melijk. Hier geen eerste of tweede klasse bruiloft, met of zonder looper; het stadhuis is net als anders, en men heeft lotgenooten in overvloed, tenminste in een groote stad als New-York. Ouders, getuigen, en derge- lijke attributen worden niet vereiseht; het stadhuis zelf fourneert een of meer getuigen. Het eenige wat men noodig heeft is de reeds genoemde ,,liecnse", de toestemming. Om dit te verkrijgen moet men een vragenlijst invullen; hoe men heet, wat de naam is van zijn ouders, of men tot het blanke of het zwarte ras behoort, of men al eens eerder ge trouwd is, hoe outl men is, etc. De plechtige eed dat dit alles waar is, wordt heel nuchter aehter een loketje afgelegd, en men krijgt zijn license in een oogwenk. Natuurlijk hoeft men niet onmiddellijk na het verkrijgen van deze license te trouwen. Souxmige verliefde jongens loopen vol gens de traditie soms eenige maanden met een dergelijke license, waarop de naam der aangebedene reeds is ingevuld, rond voordat zij den moed hebben het meisje te vragen. Maar al-s men het beiden eens is, de license in zijn bezit heeft, geen kerkelijke bruiloft wenscht, en van het idee uit gaat dat tijd geld is, kan men zich ook onmiddellijk na het.verkrijgen van de license in het aaii- grenzende vertrek laten trouwen dit on middellijk" kan vijf minuten of een half uur beteekenen, al naarmate er veel „v6or" zijn, die in het huwelijk verbo-nden wenschen te worden. Waar de huwelijksplechtigheid ook mag zijn, het eindigt met „Kiss your wife" (Kus uw vrouw) en bet gaat vergezeld van het steken van den trouwring aan den vinger van de bruid. In bijna ted-ere Amerikaan sche film, waarin een bruiloft vocrkomt, ziet men den bruidegom als een wanhopige naar den „ring" zoeken, dien hij natuurlijk er- gens heel secuur heeft weggestopt. Het ang- stige gezicht van den jongen is wel te be grijpen, als men weet dat het huwelijk zonder den ring niet plaats kan hebben. Geen ring, geen huwelijk. Ik hoorde dat sammige mo derns Hollandsche jongeren wel eens afwe- ken van den traditioneelen goudtn vinger- band, en inplaats daarvan armbancfen, of soms ook heekmaal niets stelden. Bij een Amerikaansch huwelijk is de ring een ver- eischte, ook al is het een geleende, of ten koperen. Dit geldt alleen voor de vtouw de Amerikaan zelf draagt geen ring, en hoeft hem dus ook niet in zijn vestzakje t* steken en vrvolgens te verliezen, wat wel eens aan Europeesche manner wordt toegr- dicht. Wanneer men in Amerika een man ziet met een gladden gouden ring aan zijn hand, kan men er staat op maken, dat hij een Europeaan is Tier wens, over den ring der vrouw wordt g.-nceg ophef gemaakt voor twee L\- draagt dit symbcol aan cxti ring- vinger der linker-mud, tesamer. met haar verloviugering, een ring met eei stem. Zoo- wel de vcrlovingvwg als d? trouvring len een belangrijke rol in het leven van het Amerikaansche meisje, vooral de eerste; liefde, pronkzucht en trots vermengen zich bij het toon-en van den ring aan de vriendm- nen en de famiiie. De trouwring is van glad goud, zooals in Europa, of van pla tinum, ingezet met diamantjes. Bigamie is door de secure Hollandsche wetgeving zoo goed als uitgesloten in Amer'ka komt het herhaaldelijk voor dat een vrouw. die al eenige jaren haar weggeloo- pen echfvriend betreurd had. hem ineens opnieuw getrouwd ontdekt Een proces is meesta! daarvan het gevolg, de man wordt

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7