DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 17 H onder ne?en en fwimtigste laanransr 1.927. AboniiemeiitsprJJs Mj vooruitbetallns per 3 maanden f2.-, ff. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertcntiepr. 25 ct. p, regel, ^rootere letters nm ^farfeita. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. yJu Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Administr. N0. 3. Bedactie No, 33* TRIJBAG 21 JANUARL Buifenland Dit nnmmer besfaaf trif 2 bladen. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredactem Tj. N. ADEMA. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Alle meer naar rechts georienteerden in nationalistische kringen zijn opgetogen over de overwinning door generaal Tsjang Koi- sfek behaald op Borodin, den Russischen ad- viseur bij de nationalistische regeering en aanveroer der uiterst linkschen, met be trek king tot de nieuwe hoofdstad der nationalis tische regeering. Tsjang-Kai-sjek gaf de voor- keur aan Nan tsjang, waar hij alle macht bo- zit en waar Borodin slechts weinig aanhan gers telt. Tsjang verzette zich krachtig tegen ver- plaatsing naar een groot industrie-centium, waar de linkervleugel en de communisten op krachtigen steun de rarbeidersbevolking zouden kunnen rekenen en om dezelfde reden was hij gekant tegen Hankau als regeerings- aetel. Vreezende, dat Sjang-Kai-sjek zich gehee fan het politiek bureau zou aischeiden, heeft Borodin ten slotte de plannen van Tsjang- Kai-sjek aanvaard. Ook ten aanzien van zijn militaire pliannen heeft Tsjang de overhand behouden. Deze plannen hebben een onmid- dellijke militaire campagne in Tsjekiang ten doei. Borodin daarentegen wenschte de krijgs- verrichtingen in Tsjekiang iut te stellen, tot- dat de nationalistische regeering haar positie in Midden-China versterkt zal hebben. De rechtsnationalisten te Sjanghai zijn opgeto gen over de resultaten, omdat hun oppositie zich hoofdzakelijk concentreert op Borodin. Hun houding echter tegenover Sovjet-Rus- land en de andere mogendheden verschiit slechts in tactisch opzicht van die van den linkervleugel. Hun nationalistisch program is in den grond van de zaak hetzelfde. Een door de Spaansche regeering ontvan- gen telegram uit .China bevestigt,dat de Spaansche kerk en het weeshuis in Toetsj-oe zijn geplunderd, dat meer dan twintig kinde- /au, die zich in het weeshuis bevonden, zijn vermoord en de particuliere woning van den Spaanschen bisschop in Foekien is geplun derd. De regeering besloot den lichten kruiser ,,Blas de Lezo" voor vetrrek naar Sjanghai in gereedheid te brengen. Een menigte heeft, een overval gedaan op mm en beg on met het verhoor. Garibaldi verzekerde dat hij zich reeds in hechtenis bevond toen men vernam dat het complot verijdeld was, zoodat hij het niet heeft verraden. De heer Benoit, commissaris der geheime politic, verklaarde dat hij slechts gunstige mlichtingen omtrent de Catalanen kon ver- strekken, d'och dat ten opzichte van Garb baldi de enquete heeft vastgesteid, dat hij een agent povocateur der italiaansche re geering was. Garibaldi, geprest met vragen, erkende meer dan 600.000 lire te hebben ontvangen. De zitting werd opgeheven. BRIAND'S ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. De Parijsche bladen bespreken uitvoerig de verklaringen, die de minister van buiten- landsiebe zaken Briand in de Kamer-commis- sie voor buitenlandsche zaken heeft afgeleid. De Petit Parisien" weet te melden, dat Briand op een opmerldng van Franklin Bouillon in de commissie verklaard heeft, dat, terwijl men dte Locamo-politiek niet openlijk durft te bestrijd'en, er bij de tegen- standers der regeering toch een lijdelijk ver- zet en een heimelijke oppositie bestaan. Men gaat weliswaar niet zoo ver deze politiek te willen doen mislukken, doch men wenscht een anderen minister van buitenlandsche zaken om de Locamo-politiek uit te voeren. Vol- gens het blad heeft Briand bijna uitsluitend over de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk gesproken. Met betrekicing tot een vroegere ontrui- ming van het Rijnland1, wees hij er met na- druk op, dat Duitschland overeenkomstig het verdrag van Versailles het reeht heeft een vroegere ontruiming te verzoeken onder ver- plichting zekere bepalingen na te komen. Briand wees er op, dat ten slotte dte bezetting niet 1 anger zal kunnen duren dan vijftien jaar en daarom is het voor Frankrijk van belang, thans reeds garanties voor de toe- komst te .verkrijgen. Daartegenover zou dan het Rijnland vroeger ontruimd kunnen wor- den. Volgens dte Petit Parisien" volgde op de verklaringen van Briand1 een levendige dis- cussie. Tot nu toe heeft Duitschland nog geen verzoek tot vroegere ontruiming van het Rijnland volgens artikel 431 van het verdrag van Versailles gedaan. een vaartuig, dat te Amoy voor anker lay en onder welks passagiers zich tien Spaantcbe STRESFMANN OVER DE RIJKSWEER. priesters, twaalf nonnen en elf Chineesche Bii gelegenheid van de herdenking van de weezen bevonden, die met moeite werden be- I vestiging van het rijk heeft minister Strese- schermd. Het schijnt dat beweerd werd dat de priesters de Chineesche zuigelingen hadden eermoord. De menigte toonde twee kindercn als bewijs voor de duivelsche misdadigheid der buitenlaoders. De Portugeesche kruiser „Republica" zal van Macao naar Hongkong vertrekken, waar hij zal dokken om zich voor te bereiden voor zijn vertrek naar Sjanghai. De kanon neerboot „Patria" zal spoedig naar Kanton /ertrekken. De Britsche marine-commandant in China vice-admiraal Tyrwhitt, heeft in Hankau een prodamatie afgekoidigd, waarin hij de Brit sche onderdanen oprcept, op hun moeilijke post to blijven. Hij heeft hun de verzekering gegeven dat hij zoo goed mogelijk de Brit sche helangen zal beschermen. In de Fransche Kamercommissie voor bui tenlandsche a an gel eg en he d en heeft Briand verklaard, dat Frankrijk tegenover China zijn politiek van waakzaamheid en voorzich- tigheid, ten doei hehbend de Fransche be- iangen in het Verre Oosten te beschermen, zal voortzetten. matin in een vergadering van de Volksnarti1 te Berlijn o.a. gesproken over de rijksweer Na b-etoogd te hebben—dat men den wereld corlog in naam van de democratic tegen Duitschland heeft gevoerd en de kern van ware vaderlandslievende democratic, n.l het Duitsche volksleger, de oude weermacht heeft vemietigd, herinnerde de minister van buiten landsche zaken eraan, hoe de rijksweer in de plaats van het leger kwam. Stresemann richtte daarop tot de verschil lende partijen een waarschuwing. waarmede hij grooten bijval verwierf: „Hariden weg van de Duitsche rijksweer. Deze zal des te popu- lairder zijn. naarmate zij meer lagen van het voile bevat. Wij willen geen rechtsche en geen iinksrhe rijksweer, maar een Duitsche rijks weer. DE KERKWETTEN IN MEXICO. Diaz, de bisschop van Tabasco, die den Men Januariy Tatachula (Mexico) verliet met bestemming naar de gr?ns van Guatemala na tot deportatie te zijn veroordeeld wegens het aanstcken van oproer, is thans door presi dent Chacon gemachtigd het grendgebied van Guatemala te betreden. Diaz, die in Agyutla, de grensplaats van Guatemala, is aangekomen, weigerde elk commentaar op zijn verbanning, dcch deelde den correspondent van Reuter mede, dat hij hij zich den 26en naar Cuba denkt in te sche- pen. De kerkelijke autoriteiten te Mexico-City zijn nog steeds zonder bevestiging van het n I bericht, dat de aartsbisschcp van Guadala- tramstakmg te Tsjnghai is thans opge- jara, Jimenez, zich aan het hoofd van een le- vnn en par mr i.-_ 0pStailcjige katholieken in het dorp San Jose de Gracias (Jalisco) zou bevinden. Naar gemeld wordt, heeft de toestand te Tsjangsja, de hoofdstad van de provincie rioenan, zich toegespitst. Het dienstperso- neel van de daar wonende Britten ligt reeds gedurende een week in staking. De Britsche bureaux zijn gesloten. Ten einde overlast te vermijden, dragen de Duitschers te Tsjangsja een band om den arm ais teeken van hunne rationaliteit. heven en daardoor is de arbeidssituatie aan merkelijk verbeterd, daar er geen andere sta kmgen van beteekenis gaande zijn. In tegenstelling met berichteh, volgens dte Kantonregeering van Woehan naar Nan- king zou verhuizen, meldt de ..Evening News'; uit Peking, dat zij haar zetel te Nantsjang, 200 K.M. ten Z.O. van Woehan, cal vestigen. HET. CATALAAN8CHE COMPLOT Gister is voor de twaalfde correctioneele rechtbank te Parijs het proces begonnen te gen kolonel Maeia, kolonel Ricciotti Gari baldi en vijftien Catalanen. Zij zijn de hoofd- figuren uit het mislukte Catalaansche corn- plot van November j.l. Het schijnt dat de beklaagden zich in de eerst plaats wegens het in bezit hebben van yapenen zullen hebben te verantwoorden Kolonel Macia zal door mr. Torres wor- den verdedigd, Garibaldi door mr. Campin- chi. Het geding zou drie zittingen in beslag nemen. De verdedigers der verschillende beklaag den verzochten de zaak hunner clienten te scheiden van die van Garibaldi en legden d,en nadruk op het verschil tusschen hen, idealistische republikeinen, en Garibaldi, een agent provocateur, dien zij aan den kaak itel'den. De rechtbank onthjeld zich van conclusies DE OPSTAND IN NICARAGUA. Sacasa, de leider der liberalen, heelt de door president Diaz aangebonden vredes- voorstellen afgewezen. MUNTVERVALSCHING. Nauwelijks diie weken geieden is de nieu we Hongaarsche munt, de pengo, ingevoerd, of reeds is deze vervaischt. Erkend dient te worden, dat het oogenblik listig was geko- zen, want het publiek was nog niet gewend aan het nieuwe geld en het valsche wist men nog niet van het echte te onderscheiden. Tot tweemaal toe zijn vervalschingen ge- pleegd. Den eersten keer lemp en grof, zoo dat ze al spoedig ontdekt werden. De twee- de poging was beter voorbereid en uitge- voerd. De valschemunters, die er zoo snel bij wa- ren, zijn nog niet ontdekt. DE FONDSEN DER ENGELSCHE VAKVEREENIGINGEN. Gistermorgen is voor de „Chancery divi sion" van het Hooggerechtshof het proces begonnen, reeds in November 1925 aanhan- gig gemaakt dcor een zekeren J. F. Forster tegen den bond van winkeibedienden, waar- van Forster lid is, omdat de bond, naar Forster beweert, onwettig geldon uifgeefi voor politieke doeleinden door het geven van bijdragtn uit zijn algemeene middelen aan het Vakverbond, terwijl de Wet op de Vakvereenigingen van 1923 slechts bijdragen voor politieke doeleinden uit een speciaal po litiek fonds" kent. Onder de „politieke dcel- eind-en", die Forster omschrijft, is o. a. de steun van het Vakverbond aan het Arbeiders- blad de „Daily Herald". Forster tracht van den rechter een uitspraak te verkrijgen waarbij het den vakbond verboden wordt verdere bijdragen aan het Vakverbond te doen, dat het vorig jaar cogeveer 5000 van den bond ontving. Dit proces is van verstrekkende beteekenis, ais men weet, dat het Vakverbond het vorig jaar in totaai een bedrag ter waarde van 540.000 ont ving van de aangesloten vakbenden, en wekt in arbeiderskringen groote belangstelling. GEVAARLIJKE PERSONEN VERBANNEN. Zeven en dertig personen zijn uit Napels gedeportgerd, op grond van het feit, dat zij woekeraars waren of overigens een gevaar voor de maatschappij vormden. DE GRIEP IN HET BUITENLAND. De griep blijft zich in Denemarken uit- breiden, al is de epidemie van een goedaar dig karakter. De voorbehoedmaatrege'en welke worden toegepast omvatten het sluiten van scholep waar dit noodig wordt geacht, het reeds vermelde verbod' van dansen in het openbaar, en verlenging der tijdruimten tusschen tw-ee voorstellingen in bioscopen. In een geval werd het publiek van een open- bare terechtzitting te Kopenhagen buitenge- sloten. De koning is geheel hersteld; de koningin, die eveneens door griep is aangetast, gaat goed vooruit. ITALIAANSCHE KRANTEN OP ITALIAANSCH PAPIER. Op den weg naar economisch herstel heeft Mussolini zijn land langs een nieuwe miji- paal gedreven. De „Popolo d'i Roma" is dte- zer dagen versehenen met de zegevierende mede dee ling, dat haar geheele oplaag dit- maal op zuiver Italiaansch papier was ge- d'rukt en dat dit in de toekomst zoo zou blij ven. Het betreft tier een proefneming, die zeker met fascistische hardnekkigheid wordt doorgezet over de geheele Italiaansche pers, en die beoogi, dte handelsbaians des lands te bevrijden van den post buiten'andsehen pa- pier-'lmport ad 300 millioen lire (35 miilioen gulden) 's jaars. EEN DESERTEUR VRIJGESPROKEN. De Fransche marinematroos Baudrillard was wegens desertie tot twee jaar voorwaar- delijke gevangenisstraf veroordeeld. Om zich hieraan te onttrekken deserteerde hij op- niiuw en nam, onder een anderen naam, dienst bij het vreemdelingenlegioen om in Marokko te gaan vechten, waar hij zich dap per gedxoeg. Maar het geval lekte uit en zoo moest hij zich dezer dagen voor den zeekrijgsraad van Cherbourg verantwoorden wegens desertie. De zeekrijgsraad heeft hem vrij gesproken. HQNGARIJE VRAAGT OPHEFFING DER MILITAIRE CONTRoLE. De Raad van Ambassadeurs heeft de mo gendheden der Kleine Entente er van in ken- nis gesteld, dat de Hongaarsche regeering evenals Duitschland de opheffing van de mi litaire controie heeft verzocht. In politieke kringen verluidt, dat de leden der Kleine Entente, Joegoslavie, Rcemenie c-n Tsjecho-Slowakije besloten hebben bij den Raad van Ambassadeurs tegen de opheffing der militaire controie in Hongarije te protes- teeren. De Rcemeensche gezant te Belgrade heeft een langdurig onderhoud gehad met den Joe- gosiavischen minister van buitenlandsche zaken, waarbij de tekst van de gemeenschap pelijke nota der regeeringen van de Kleine Entente in deze kwestie besproken werd. EX-PREMIER ONTVLUCHT. De voormalige Portugeesche minister-pre sident, Maria da Silva, is uit de gevangenis te irafaria, van waar hij naar het eiland San Thome in de Golf van Guinea zou wor den gedeporteerd, ontvl'ucht. De directeur van de gevangenis is wegens medeplichtig he id gearresteerd. Vele adere aanhoudingen worden verwacht. van het bedrijf, hebben de vakvereenigingen geprotesteerd. Zij wijzen erop, dat tegen- woordig in de werfoplaateen een negenurige arbeidsdag bestaat en dat bij een achturigen werkdag een deel der voor ontslag in aan- tnerking komende arbeiders aan het werk konden worden gehouden. Volgens een Ber- lijnsch correspondenitiebureau heeft de direc- Ue de vaikvereenigingen tot een bespreking uitgenoodigd. Het betreft het ontsiag van 5400 man. EEN MYSTERIE. Naar uit Rio de Janeiro wordt gemeld1, is bij Carcavada het lijk gevonden vain den on- langs verdwenen Itaiiaanschen gezantschaps secretaris van het gezamtechap te Rio Sciacca. Of zijn d-ood aan een misdaad of aan een ongeluk is toe te schrijven is nog niet opge- helderd. TNBRAAK IN EEN HISTORISCH KASTEEL. Inbrekers hebben zich toegang verschaft tot het historisch kasteel van den heer de Kergolay te Septeme in het Fransche dtepar- tement Isere en zich van kunstvoorwerpen en schilderijen meester gemaakt. De vrij om- vangrijke buit moet met een voertuig wegge- bracht zijn Er zijn 23 schilderijen en etsen gestoien benevens 20 gravures, vooiyaderen van den kasteelheer voorsteliend. voorts cen teigenfoandige brief van Hendrik IV en eeni- ge vazen. Men veronderstelt met het werk te doen te hebben van een intemationaie bende, die haar buit in het buitenland zal trachten te verkoc-pen. SNEEUW. De Spaansche spoorwegen hebben veel schade geieden van sneeuwsiormen, die vooral de Oostelijke provincies teisterden Van vele plaatsen aan de kust worden hagel- buien gemeld. Bij Ferrol werden duizende visschen tegen de rotsen te pletter geslagen. 3 en gevolge van den hevigen sneeuwval, gepaard gaande met zware stormen, is in 't Noordeiijk deel van het Frankenwald meer dan de helft der boomen vernield. DE BEROOVING TE ZiiRICH. Destijds zijn mededeelingen gedaan over de brufale berooving van een Nederlander in Zwitserland. Naar de Tel. verneemt is nu ook te Haar lem bij een bahkinstelling een bankbiljet van 1000 ontvangen, dat van deze beroo ving afkomstig is. AFVLOEIING VAN SPOORWEG- PERSONEEL IN DUITSCHLAND. Wegens het voornemen van de directie van de spoorwegmaatschappij tot het ont- slaan van spoorwegpersoneel, overbodig ge- wordeii tengevolge van de moderniseering 1 NA 27 MAANDEN BEWUSTELOOS- HEID ONTWAAKT. Men zal zich wellicht het vreemdte geval herinneren van miss Doris Hinton, een En- gelsche uit Nottinghamshire, die in October 1924 in een soort verstijvingsslaap verviel, waaruit zij sindsdien niet was op te wekken ■en dien de medici nooit precies wisten te diagnosticeeren. Eenige weken geieden nu is in het ver- stijfde lichaam van miss Hinton weer wat soepelheid gekomen en thans wordt gemeld, dat zij uit haar bewusteloosheid is ontwaakt. Ze kan zien, hooren en zelfs armen en bee- nen bewegen. Alleen de spraak ontbreekt haar nog. EENHEID TUSSCHEN I. V V EN: MOSKOU? De algemeene raad van het T. U. C. heeft de mededeeling behandeld betreffende ver- werping van het Britsche voorstel tot het houdten eener conference over het scheppen van eenheid tusschen het I. V. V. en de Rus- sische vakvereenigingen. De algemeene raad besloot ,om in Maart as. aan het executieve comite van het I. V. V. te vragen, of het bereid zou zijn, zulk een conferentie bij te wonen, ind'en deze door den algemeenen raad van het T. U. C. zou wor den bijeengeroepen. DIERENMISHANDELING EN MACHTSMISBRUIK. Te Berlijn is een proces behandeld wegens brandstichting, waarbij het ging om dieren- mishandteling en machtsmisbruik. Aangeklaagd waren cen bakker en diens knecht; de eerste was beschuldigd zijn on- dergeschikte te hebben overgehaald den stal in brand te steken, teneinde op die wijze in het bezit te komen der assurantiepenningen voor een daar staand paard. De knecht verklaarde, dat het paard ziek was en dat reeds de slager besteld was. De bakker had hem en een stiefdochter overge- haald een hoeveelheid strooi in den stal op te hoopen en benzine erover te gieten; tevens moest het paard met benzine worden inge- wreven. Een z.g onvoorzichtig weggeworpen sigaret, welke de patroon den knecht voor dat doei had gegeven, moest dan het verdere werk doen. Honderd mark en een paar nieu we schoenen waren het beloofdte loon go weest. De bakker kreeg anderhalf jaar tuchthuis Voor den knecht werden verzaehtende om- standigheden aangenomen, omdat hij afhan- kelijk was geweest van zijn baas; hij kwam er af met negen maanden gevangenisstraf. DE KABINETSCRISIS IN DUITSCHLAND. De „Soz.-dem. Pressedienst", het officiee! orgaan der soc.-dem. partij, publiceert een artikel, waarin wordt gezegd: De soc-demo- cratie is vastbesloten schouder aan schouder met de republikeinsche partijen den strijd uit te vechten; Haar is door het Centrum, zijn pers en zijn oud-kanselier Marx den laatsten tijd felkens weer dringend verzocht om posi- tieve medewerking. Zij heeft geantwoord, principieele bezwaren tegen de ondersteuning van een kabinet van het midden niet bestaan. Nu echter de 48 mannekens van de D V P naar rechts willen, is de S. D. P. bereid tot positieve mcd-ewerking. De beslissing ligt bij het Centrum. Marx treedt term;. Bij de voortzetting van zijn pogingen tot vorming van een regeering der middenoar- tijen heeft dr. Marx gistermorgen een nieuwe bespreking gehad met dr. Scholz (Voikspar- tij). Daarna bracht hij rapport uit aan rijks president Hindenburg. Wegens het verzet, waarop hij zijn pogin gen tot vorming van een regeeriny der mid- denpartijen gestooten is, gaf dr. Marx zijn cpdracht terug. De rijkspresident heeft zich zijn Verdere be- siissuicren "lorbchouder --'—-'•vg-. De invlaed van Frankrijk. De Parijsche correspondent van de „Vor- warts" waarschuwt nog eens met -nadruk voor het gevaar van de vorming van een rechtsblok voor de ontwikkeling van de Fransch-Duitsche positie in het bijzonder Deze is weliswaar vrij sterk en Briand heeft een gioot deel van het Fransche voik achter zich, maar de veidtocht. welke de militaristen tegen Briand's „eeuwige concessies" sinds eenigen tijd voeren, blijft niettemin niet ge heel zonder succes. Men kan de vernietigen- de werking, zoo waarschuwt de correspon dent, van de poging om een kabinet met mo- narchistische invloeden, te vormen, een wer king, welke zich doet gevoelen in alle kringen van Frankrijk, niet ernstig genoeg schatten. Een Duitsche rechtsche regeering zou een ernstige belemmering vormen voor Briand's buitemlandsche politiek. Rechts exploiteert viiitig het wantrouwen, dat door de ontwikke ling in Duitschland gewekt wordt zelfs in kringen van tot dusver geestdriftige aanh an gers van een Fransch-Duitsche vriendschap. Hoe ook de Duitsche regeeringscrisis ten slotte moge worden opgelost, zoo besluit de correspondent, haar verloop heeft in elk ge val de Fransche nationalistische propaganda krachtig in de kaart gespeeld. Een nieuwe opdracht aan dr. Marx. Rijkspresident Von Hindenburg heeft gis- termiddag rijkskanselier dr. Marx een gdirij- ven doen toekomen, waarin hij dezen verzoekt onverwijld te trachten een meerderheidskabi- net uit de burgerlijke partijen van den Rijks- dag te vormen. Bij deze gelegenheid wees de rijkspresident erop, dat de binnen en buiten landsche politieke toestand van het Rijk een werkzame, krachtige regeering eischt, welke slechts kan arbeiden indien zij op de meerder- heid van den Rijksdag steunt. Hij doet ten- slotte een iberoep op den gemeenschapszin van alle partijen cm, m overeenstemming met de Grondwet, tot hefi van het vaderland voor het oogenblik alle particuliere wenschen en ver- langens ter zij de te schuiven. Het bestuur van de Centrumfractie is gis- teravond bijeengekomen ter bespreking van den toestand, geschapen door de nieuwe op dracht van Dr. Marx tot vorming van een kabinet. In nansluiting aan deze besprekingen heeft zich vervolgens de fractie verzameld om eveneens van gedachten te wisselen. DE ITALIANEN IN HET BUI TENLAND. Vernomen wordt, dat Mussolini alle eon- suiaten en andere Italiaansche vertegenwoor- digers in het buitenland opdracht zal geven een volkdigeti „burgerlijken stand" aan te leggen van alle Italiaansche onderdanen, die in hun districten wonen. Mussolini wil op deze wijze een volledig overzicht krijgan van het aantal Ltalianen dat buiten Italie over de geheele wereld verspreid woont met alle bij- zonderheden omtrent hun positie. KORTE BERICHTEN. Naar de bladen melden, heeft Calonder, de President van de Gemengde Commissie voor Opper-Silezie, zich naar Warschau be- geven, tot het voeren van onderhandtelingen met de Poolsche regeering om de met betrek- king tot de kwestie der minderheidsscholen gerezen ernstige controversen uit den weg te ruimen. Van die leening, groot 60 millioen mark, voor de firma Krupp, welke door een Ber- lijnsch bankenconsortium werd overgeno- men, zal 15 millioen mark in Nederland zal worden uitgegeven. Bij het proees-Barmat zijn omthulingen gedaan nopens eigenaardige toestanden bij de Pruisische Staatsbank. Men neemt proeven met het doei om het zoover te brengen, dat op den draadloozcn telefoondieinst .die ordangs tuschen Engeiand en Amerika werd geopend, de gesprekken allcen door de betrokkenen kunnen worden opgenomen.1 Gemeld wordt. dat Italie aan Buigarije het sluiten van een vriendschapsverdrag heeft aangeboden. In de Fransche Kamercommissie voor buitenlandsche aangelegenheden heeft Briand gewezen op de verbetering in de betrekkin gen tusschen Frankrijk en Italie. De twee Bengaalsche jongelieden, die op 6 Januari gearresteerd werden in ver- band met de ontdekking van dertien bommen en twee revolvers in een perceel in het noor deiijk gedeelte van Calcutta, zijn ieder tot ze ven jaar deportatie veroordeeld. Te Buenos Ayres zijn de kassier en on- derkassier van het hoofdbureau van politic wegens verduistering van gelden uit hur ambt ontzet. De Fransch-Russische financieeie confe rentie zal op 20 Februari haar werkzaamhe- den hervatten. - De republikeinsche „intergroupe" dex Fransche Kamer, die samengesteid is uit Ka- merleden, behoorende tot alle republikein sche partijen, zal naar het Journal" meldt clezer dagen verschillende voorstellen be spreken, welke de strekking hebben den duur van het mandaat der Kamerieden op zes jaar te stellen (thans vier) met vernieuwinc van een derde deel, van de helft of van het totaai. _Pe PaJjs heeft den Rritschen minister van Financien. Winston Churchill, in parti culiere audientie ontvangen. Vernomen wordt, dat de paus met Churchill yes pro ken heeft over den toestand in China in verband met de positie der katholieke zen- delingen. - ALKMAARSCHE CODRANT. KB

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1