Is Uw borst beklemd? AbbusTroOP Binnewland voorfs cTe concTusTe getrokken dat de voorlich- ting van dengene, die deze aan B. en W had gegeven, of niet voldoende was geweest, hi wel voldoende, in vvelk geval B. en W daarop niet waren ingegaan of enkel hadden o verge- nomen hetgeen hun te pas kwam. De noodslachtplaats op teekening had spr. wel vcldaan, doch met de inrichting van de slachtplaats voor het gezonde vee, hiennede kon spr. zich niet vereenigen. Spreker lichtte toe dat voor 200 geen ste- rilisator van voldoende capaciteiten was te bekomen. H.ervoor bekwam men een kookpot- je van 100 Liter inhcud en wilde men hierin een rund steriliseeren, dan hield men een vleeschmassa over welke niet meer te gebrui- ken was. Het was van te groot belang om voor sterilisatie bestemd vleesch weer in goe- de hoedanigheid voor de consumptie te ver krijgen. Een bescheiden sterilisator, geschikt voor den rund moest een inboud hebben van 225 K.G.^ en. kcstte volgens opgaaf 923 tot •f 975. Met een smelterijtje kon niet worden yolstaan. Ook een koelcel was voor de dieren in on- derzoek noodzakelijk. Een koe, bezet me! vin- nen, moest gedurende 14 dagen blijven han- gen in een koelcel. Spreker achtte het uit een oogpunt van hy giene cngewenscht dat de algeheel afgekeur- de en gestorven dieren werden gebracht op de door B. en W. gedachte begraaTplaats op de Zuidergeest, op en plaats achter de Sr. Ursula-school en wees erop, dat eenige ja- ren geleden in 't belang der hygiene de alge meene begraafplaats naar den Kerkedijk werd overgebracht. Oo deze wijze deden wij een stap achteruit. Bovendien zou in 1930 het verboden zijn de cadavers te begraven en werd de aanschaffing van een distructor noodzakelijk. Spreker vroeg waar men in Bergen met het voorwaardelijk goedgekeurd vleesch en vleesch bestemd voor de vrijbank naar toe moest. In Bergen bleef men er mee zitten la Adkmaar kon het bewaard worden en bracht het zijn geld wel op. Dat afgekeurd vleesch door Artis werd ge- nomen, kwam maar zeer weinig voor. Spreker gaf op dat het aantal noodslach- tingen uit Bergen in Alkmaar plaats gehad in 1924 had bedragen 3'0, in 1925 43 en in 1926 52, waaruit het belang voor Bergen om den toesfand te houden zooals hij thans is, voldoende bleek. Op een vraag van den voor- zitter, hoeveel stuks.van de genoemde aantal- len afgekeurd waren, bleef de heer Swaag het antwoord schuldig. De heer Swaag constateerde dat thans het bedrijf op zichzelf een aardige wins! maakt. Spreker was bevreesd, dat, indien een jigen bedrijf werd gest'cht er geld bij moest. Spreker had ook aan den Inspecteur der Vollcsgezondheid, den heer Klauwers diens oordeel gevraagd en een antwoord ontvangen met de mededeeling dat door B. en W. zijn oordeel over het al of niet wenscheiijke van een eigen slachtplaats niet was gevraagd De Voorzitter beantwoordde den fleer Swaag en zeide, dat do heer Swaag de zaak verwarde. We hebben in Bergen een ge- meente-slachtplaats, in den toesfand kwam in zooverre geen verandering, dat alleen een personeelswisseling noodig is. Verbouwmg ivas toch noodzakelijk. Spreker verklaarde zich er ook voor in Alkmaar te blijven stereh- seeren. Van niemand was advies gevraagd alleen destijds aan den- Rijks-Inspecteur, hoe deze over de slachtplaats te Bergen dacht De Inspecteur had de slachtplaats bekeken en achtte deze geschikt doch beval een ge kleine verbeteringen aan, dus betrof het slechts een verbetering in den bestaanden toestand. Het bouwen van een nov-dslaclnpiaats stond op zichzelf. Ieder bevestigde, dat de be- siaande nocds.achtpiaals onvolooende was. De details kotnen later en za. aai den Raad een uiigebreid pi an met aavies van aen Inspecteur, den iieer Dr. Kiauvtjers, worden overgelegd. Spreker merkte op, dat een sterilisator en esn koelinfiehting tot Uedui in Bergen met bestaiden. Een sterilisator was te krijgen vanaf 150. Spreker was daarom huiverig voor -een gemeentebedrijf omdat het voor een genu eli te zoo gemakKelijk was om verlies te maken. Wat betreft de piaais van begiaving van het vee, het was spreker bektna, dat weue- Jijk hierop kon worden vastgeioopen. Over 3 jaar zal de tcestand evenwei anaers zijn, oi Alkmaar heeft dan een distructor, oi in Noord-Hoi land zai men wei een chennsche fabriek krijgen, die alle cadavers verwerkt. De heer Swaag merkie op, dat de in specteur meende, dat Bergen oij Aikmaat bieef en hicrcp zijn scnrijven gencht was. De voorzitter zeiae, dat enkel ge vraagd was of de siachtplaats vokhed aan de wetteiijke CiScuen. De heer Swaag meende toch, dat het advies van den inspecteur in de gegevvu om- standigneden geen waarde had. Spreker vroeg waarom verandering gewenscht .wordt. De voorzitter zeide, dat Bergen dan vrija* was in zaken data. Spr. wilde in co- mite dit wei nader toeiichten-. De neer Swaag meenue, dat de eischen deer Bergen lager konden woraen gesteld iu- ien Bergen onaer Alkmaar bleet. De voorzitter vroeg ecu heer Swaag iW. .k verschil er was. De heer Swaag wees nog eens op het ge- bruik van een steri.isaior van Alkmaar. De voorzitter vroeg noe het dan in Scioorl en Koeaijk ging. De heer Swaag zeice, dat die gemeenten in Alkmaar geno.pen werden, aoch Alkmaar voortaan voor Bergen zal bedanken. Toen Bergen in de Idem zat, heeft Alkmaar Berg,n uit den modder gescheurd en nu wilde Ber gen niets meer van Alkmaar weten. De voorzitter zeide het hiermede niet eens te zijn. I De heer Blank mecade, dat de heer Voorthuiztn ons graag wilde hebben. De heer jhr. Barnaart merkte op, dat de heer Swaag bevreesd was dat indien in Bergen in de week 2 koeien voor de vrijbank kwamen, de prijzen zouden worden gedrukt. De heer Swaag merkte op, dat indien er epidemisch vetziekt.n kwamen, men in Ber gen geen raad zal weten. De heer Apeldoorn wees op de door den heer Swaag genoemde cijfcrs der mcod- slachtingen. In 1926 werden afgekeurd 26 stuks vee, goedgekeurd 16, aangewezen voor de vrijbank 8 en voor de sterilisator 6. Spr. merkte op, dat de slachtplaats in Bergen in ieder geval vergroot moest wor den. De opzet nu was, dat de hoofdkeuring zal gcschieden door een Rijkskeuringsveearts. Het zou mogelijk kunnen zijn, dat Alkmaar voor de slagers in Bergen niet meer zou wil- len steriliseeren, voor welk geval Burg, en Weth. prijsopgaaf van een sterilisator had den gevraagd, dcch waren geen inlichtingen gevragad aan een Rijksveearts. Al zou een sterilisator 1000 kosten, dan zou de keu- ringsdienst nog wel rendeeren. Over een koelinrichting kon nog niet ge- sproken worden. Deze inrichting stond op zichzelf. A'.le slagers hadden hun opgaaf of zij een koelinrichting wenschten, nog niet ge- daan. Spr had den indruk, dat een koelinrich ting zeer goed rendabel was te maken, al zal de winstmarge in de eerste jaren niet zoo groot zijn. Spr. kon zich niet voorstellen. dat and ere gemeenten, die ook niet bij Alk maar waren aangesloten, wel in Alkmaar zouden kunnen laten steriliseeren en Bergen niet. De heer B a 11 u s vroeg den voorzitter wal de beweegredenen waren van Alkmaar van- daa nte gaan, terwijl wij jarenlang tevreden waren geweest. Cp voorstel van den voorzitter werd de vergadering geschorst. Na heropening hield de heer B o g t m a n een terugblik vanaf het eerste oogenblik waarop hij het hebben van een eigen slacht plaats en eigen keuringsdienst naar voren had gebracht. Spr. had toen een bedrag vtn f 9000 genoemd en thans was geblekcn, dat endanks Schoorl en Koedijk niet bij Bergen waren aangesloten, de opzet toen niet ver mis was geweest. De heer Blank vroeg of niet op de labo- ratoriumkosten gerekend was. De voorzitter antwoordde, dat deze in het salaris van het hoofd van dienst was be- grepen. De heer d e W i t vroeg aan den heer Bogtman of eventueele winst in de gemeente k?~ zou w^en pestort. De heer Bogtman zeide, dat er in de beg root incr nog even speling was, en even tueele winst zou worden aangewend voor uitibreiding. Spreker verklaarde zich d>en laatste te zulllen zijn, die winst uit de be- driiven wilde maken. De heer De Wit achtte de wijzigimg in den dienst dan ook geen voordeei voor de gemeente. De heer Bogtman meende, dat indien wins! werd gemaaki, de keurloonen konden worden verlaagd en de vleeschprijzen zou den dalen. De heer Swaag weerlegde deze meening; een der slagers die eerst in Alkmaar slachtte, moet tengevolge der concurrentie noodge- dwongen naar Bergen, omdat de kosten voor ingevoerd vleesch te bezwaarlijlk waren. Spreker was van meening, dat van winst nog geen sprake was, de noods'laehtingen brachten ontegenzeggel'ik verliezen mee, waarop. niet was gerekend. De Voorzitter merkte op, dat in een nieuwe noodslachtplaats toch moest worden voorzien. Over wim&tsaldi beslist ten slotte de Raad. De heer Brugman wees nog op het gemak voor de slager^, indien zij in Bergen konden blijven. De heer Blank vroeg nog of ook over een ijsfabriek was gedacht Spreker had vemo- men. dat hiermede winst kon worden ge- maakt. De Voorzitter vond dit iets in 't ver- 9chiet Spr was van meening, dat in 't klein hiermede geen winst was te behalen., en een ijsiustallatie ook geen e-isch was. I>e heer Martin wees nog op de wen- schelijikheid van een gelegenheid tot voor- koelen. De Voorzitter zeide, dat zoo iets wel aardig was. maar geenszins econornisch. Spr. deelde nog mede, dat Burgemeester en OC'ethouders het abattoir in Amsterdam hadden beziehtigd en ook eenige koelinrich- tingen bij particaliere slagerijen. jhr Barnaart vroeg, of indien wij een eigen noodslachtplaats kregen, er iemand was, die de noodslachtingen wi.l ver- richten. De V oorzitter zeide, dat slager Hoog- vorsi het nie* wilde doen. doch slager Tuin wel in annprkin-g zcu komen. Jhr B a a r n a a r t achtte het wensche- Kfk met zoo .^mand voeh.ng te houden De beer Swaag stelde hiema voor, volg- nummtr 91 aan te houden. totadat het advies van der. Inspecteur er was. De Voorzitter zeide, dat dit op zich zelf stond de globale begooting was er, ovei de details kon nog worden gesproken. Het ted nisch advies komt nog, en omtrent de bouwwijze kon de Raad zich nog uit- spceken De heer Z e i 1 e r zou aan het voorstel van Burgemeester en Wethouders willen zien toe- gevoegd ..behoudens de goed'keuring van den Inspecteur" V olgnummep 91 met amendement van ^?n heer Z^:>r aarnevu!4 w-rd hiema met 9 stemmen voor en een stem tegen, diie van den heer Swaag. aangenomen Volgnummer 103 Conform het voor stel det Begrootintoscommissie werd zonder hoofdelijke stemming de vefgoeding voor het gebruik van een eigen riiwiel door de wijk- zuster ongewiizigd gelaten. Volgnummer 113. Ook het uitgerrok- ken bedrag voor loon voor administratieve huilp van den gemeente-opzichter bleef on- veranderd gehandhaafo. Volgnummer 115. De Voorzitter bevestigde de opime van de raadsleden, dat het mooier was geweest, indien voor ver- nieuwing en verbreedimg van eenige weg- gedeelten niet had behoeven te worden ge- leend. Spr merkte nog op, dat het toene- mende verkeer plotseling waren gekomen en de inkomsten hiermede geen gelijken tred hadden gehouden. De heer Swaag zeide, dat hij gemist had de beantwoording der vraag der commissie inzake de vemieuwing van den Bergerweg. De Voorzitter meende, dat hierover reeds verscheidene milen was gesproken in den Raad en daarom naar de notalen ver- wees. Omdat de heer Swaag pas raadslid was, wilde spreker wel een emkele toelichting geven. Het plan was steeds berekend "anaf de Veerebrug. In verband met uitbreidings- planr.en van Alkmaar was het wenschelijk, het laatste sink van den Bergerweg vanaf den ouden tol tot aan de scheiding met Alk maar niet te vernieuwen. enkel wat op te knappen. Dit laatste stuk was uok '""'ten de begrooting gehouden en was nooit aan- besteed. De heer Zeiler vroeg, hoe Burgemees ter en Wethouders het rijwielpad langs de Eeuwlge laan dachten op te knappen. De Voorzitter zeide, dat het in de be- doeling lag een gedeelte te vernieuwen vol gens de nieuwste methode met een teerpre- paraat met een ander mengsel, hetgeen door de „Bataafsche" bereids was goedgekeurd. Het aantal geldige arbeidskaarten op 31 December 1.1. in omioop bedroeg 69. Deze kaarten werden uitgereikt als volgt: aan jeugdige mannelijke arbeiders 9 van 14 jaar, 11 van 15, 24 van 16 en 20 van 17 jaar, aan ongehuwde jeugdige vrouwelijke arbei ders 1 van 14 jaar en 1 van 16 jaar, terwijl ten slotte 3 kaarten werden uitgereikt aan gehuwde vrouwelijke arbeiders. Gevonden voorwerpen. Een kerkboek, blijven liggen aan de IJs- baan Kruisweg, vijf kinderhandschoenen (2 paren en 1 eenling), een drevel, een gekleur- de wol'en doek, een huissleutel, een grijze omslagdoek, een licht grijze halsdoek. Hijgt gij bij de minste inspan- ning? Wentelt die last van U af en versterkt borst en lucht- wegen met de krachtdadige welke uit geneeskrachtige kruiden is bereid en beroemd is om haar slijmoplossende en krachtige werking. Onge- evenaard bij bronchitis, kink- en slijmhoest en aandoenin- gen der ademhalingsorganen. UIT WARMENHUIZEN. Aan het jaarverslag uitgebracht door de plaatselijke vereeniging tot bestrijding der t. b. c., dit is de afdeeling Warmenhuizen van de N. H Vereeniging „Het Witte Kruis", over het jaar 1926, ontleenen wij de volgen- de bijzonderheden: Door de wijkverpleegster, zuster M. W. ter Burg, werden als enquetrice afgelegd 473 bezoeken ten huize van de t. b. c. pa- tienten In verband met deze bezoeken kon door de wijkzuster 9 maal worden geadviseerd tot woningverbetering, welke woningverbete- ring meestal tot stand kwamen door gelde- lijke bemiddeling ook weer van de plaatselij ke vereeniging tot bestrijding der t. b. c. Uitgezonden werden in 1926 naar een sanatorium 7 patienten van wie op 1 Januari 1927 drie zich nog bevonden in het sanato rium. Het totaal aantal verpleegdagen be- droegen 983. Het aantal uitgeleende artikelen voor de verpleging van t. b. c. patienten' bedroeg 23. Onder toezicht van de huisbezoekster ston- d!en 32 gezinnen met 45 pahenten. Het aan tal ontsmettingen bedroeg 9. Vervoer steenkolen. Naar wij vernemen is het vervoer van steenkolen voor het gas- bedrijf over het jaar 1927 van Schoorldam naar de gasfabriek gegund aan M. Pronk voor 1,15 per ton. Door. G. Vlugt was in- oesehreven voor 1.30 per ton, door W. de Vet voor 1 40, door A. Bras te Schagen was ingeschreven voor 2.10 oer ton van Amsterdam naar Warmenhuizen. De heer C. Roozendaal alhier, die dezer dagen het Mercuriusdiploma behaalde, is ook geslaagd voor het examen boekhouden, afgenomen door de vereeniging van leeraren in de handelswetenschappen. i De geslaagde is oqgeleid door den heer H. de Jong, leeraar boekhouden M. O. te Alkmaar. UIT HOORN. Bij den bouw van 't heerenhuis aan de Turihaven, aannemer de heer P. j. Blauw, zijn een 20-tal proeven gevonden, vroeger gebruikt bij het bakken van aardewerk en tegeis. Met zekerheid mag men dan ook aan- nemen, dat eertijds daar een pottenbakkerij geweest is. Ook waren nog gevonden onge- glazuurde tegeis, die helaas door't werkvolk weer ondergespit zijn. Getracht wordt hier- van nog eenige terug te vindsn. Een en ander is bereids afgestaan aan het Westfriesch Museum. De heer Corn. Bos is benoemd tot hoofdopzichier bij de Bataafsche Petroleum- Maatschappif in Venezuela. (N. H. Crt.) UIT HEILOO. Aangezien de dienstplichtige J. N. Gieles, uit deze gemeente, niet meer in aanmerking komt voor vrijstelling van den dienstplicht wegens opleiding tot geestelij'ke, zal hij in het tijdvak van 19—23 Juli a.s. in werkelij- ken dienst worden geroepen, met bestemming voor de opleiding tot onderofficier. UIT HENSBROEK. Woensdagmiddag vergaderde de gemeen- teraad in voltallige zitting. (Vacature D Schaak) De voorzitter, burgemeester Kooiman, opende met cen hartelijk welkomslwoord de vergadering en wenschte de gemeente en de ingezetenen persoonlijk een voorspoedig jaar. Het afgeloopen jaar had weinig bijzonders gebracht. Als feit van beteekenis zou enkel de bouw van ee dokterswoning vcrmeld kunnen worden. Een overzicht over het zielenaantal onzer gemeente bracht naar voren dat hdt aantal ingezetenen was gekomen van 946 op 966, geboren 18, overleden 17, ingekomen 88, vertrokken 69. Ingekomen was: a. Goedkeuring van Ged. Staten op de ruiling van een stuk grond met den heer D. Schuit; b. berieht van mevr. M. WitHelder met aanneming van de benoe- ming als lid der commissie van toezicht op het L. O.c. berieht van den voorzitter van het hoofdstembureau dat de heer Jac. Baar. benoemd is tot lid van den raad; door be danken van dezen werd de heer T. Schroo- der Az. benoemd, die de functie aannam; d. de staat vleeschkeuringsdienst Spanbroek .over October, November en December, alle voor kennisgeving aangenomen. e. Verzoek van het P. E. N. om een toe- slag van 50 pet. op-de maximale belasting over 1927. Aan het schrijven was toege- voegd het verzoek om het totale bedrag (50 pet.) toe te staan (en toen kwam „de stok achter de deur" van het P. E N. volgens de heeren Wit en Oudejans), daar anders bij het aangaan van een eventueel nieuw contract zij die den nrnsten toeslag hadden betaald er wel eens het slechtst aan toe konden zijn B. en W. stelden voor om trots dit maar wveder- om 25 pet. toe te staap. Aldus werd besloten. f. Van Ged. Staten terugzencling der gem.- besToo'mg 1927. met eenige bemerkingen van administratieven aard, welke zullen worden aan gebracht. De huur van de wonrng van het hoofd der rchool zal verm oHelijk worden verhoogd van 200 op 243.88. Besloten werd nog de bovenkapjes op de palen van het electrisch net maar te laten staan, daar het meer zou kosten van steiger als van dekken. De geloofsbrieven van het nieuwe raads lid, den heer T. Schrooder, werden onder- zocht en in orde bevonden. Een suppl. kohier hondenbelasting werd vastgesteld op 5.00. UIT NOORDBEEMSTER. Bij kon. besluit is aan den Reserve-Eerste- Luitenant G. J. van der Oord, uit deze ge meente, op zijn aanvrage, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 15, 16, 17, 18 en 19 Januari 1927: penhoud'er, strik, rijwieibelastingplaatje, handschcenen, sleutels. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- dc ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangeven op 15, 16, 17, 18 en 19 Januari 1927: heerenparapiui, J. de Bak- ker, van Leeuwenhoekstraat 8; paarlenket- ting, J. Pienneman, Ruiterstraat 17; por- temonnaie met inh., J. v. d. Veen, Boom- kampstraat 44; tochtband, K. Idema, St. Jozefstraat 9; schooltasch met breiwerk, K. Vethaak, Nieuwlandersingel 15; sigarenpijp, J. Niemeijer, Koorstraat; poTtemonnaie, H. Huijsmans, Stationsweg 17; paraplui, P. Poezen, Landstraat 26; gele trekhond, P. Roskam, Laat 25; blauwe band van een jurk, C. Melker, Korte St. Josephsti;aat 4; dameshandschoen. M. Bijl, Ged. Baansloot 1rozenkrans, B. Kaandorp, Zeglis 33; portemonnaie met inh., N.'van Kleef, Nieuw- poortslaan; damesportemonnaie met inh., H. Hurkman, Bruinvisstraat 2; zilv. broche, J. M. v. Wamel, le Kabelstraat 2; rozenkrans in etui, G. Hulst, Uitenboschstraat 22; wit zakmesje, P. Slikker, Baansmgel 32a; kam- metje, W. Voorthuijzen, Helderschewegkin- derwantje, R. Rietboom, Laat 219; hand- schcen, S. J. Sieuwerts, Sliksteeg 13; drie- poot van een fotctoestel, G. de Haas, Ken- nemerstraatweg 108; wit paarlenketting, B. Schure, Stationsweg 154; portemonnaie met inh. J. Ton, Landstraat 63; kinderporte- monnaie inh. collier, H. Pick, Snaarmans- laan 135; 2 b Allen in etui's en leeren siga- renkoker, A. Bijker, Achterom 17; gouden ringetje, A. Swart, Achterwezel 30; kinder- portcmonnaie, D. Groot, S. Elisabethgesticht dameshandschoen, J. L. Klugt, Liefdelaan; pot'oodje, J. Maas, Spoorstraat 56. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzoeht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. DE PARTICUL1ERE AUTOBUS- ONDERNEMERS TEGEN DE SPOOR- BUSSEN DER NED. SPOORWEGEN. Naar ons wordt meegedeeld, zijn de parti- culiere autobus-ondememers, die vereenigd zijn in den Bond van Autobushouders, zeer cntstemd over de oprichting van de maat- schappij A. T. O. door de Nederlandsche Spoorwegen. De A. T. O. is voornemens o. a. in ver- schiilcLide streken van ons land autobusdien sten te gaan exploiteeren. Daar teg en gaat het verzet van de particuliere autobushou ders, die naar door hen beweerd wordt, ge durende de afgeloopen zes jaren het particu liere autobusbedrijf groot hebben gemaakt. In Juni 1923 is door den Bond van Auto- busondernemers er bij de Regeering op aan- gedrogen de verouderde wet van 1880 be- treffende de „Openbare middelen van ver voer" te wijzigen in dezen zin, dat aan ieder de vrijheid wordt gegeven om overal auto- bussen te laten rijden. Door de Directie der Nederlandsche Spoor wegen is toen een rapport bij de Regeering ingediend, waarin het z.g. monopoliestelsel wordt verdedigd. Toen is de bekende staats- commissie-Patijn ingestcld, die de rapporten van beide partijen heeft bestudeerd. De staatscommissie heeft toen het stand- punt ingenomen, dat door de particuliere autobusondememers is verdedigd. Het resultaat van het werk der staatscom missie is in de wet van 30 Juli 1926 tot stand gekomen en op grond van deze wet zijn daarop door de belanghe'bbenden de aapvra- gen om vergunningen ingediend D: A. T O. poogt nu volgens't inziht der particuliere autobusondememers bij het verkrijgen van vergunningen de voorkeur te krijgen boven do particuliere onderne- mers. Zoo zijn door de A. T. O. reeds aanvragen om vergunningen ingediend voor autobus- diensten tusschen Hcorn en Enkhuizui, Oud- karspel' en Alkmaar, Medemblik en Alkmaar, Gorinchem en Papendrecht, Gorinchem en Utrecht, alsmede voor het verkrijgen van toevoerlijnen cp de stations Sliedrecht en Go rinchem. Volgens de particuliere autobusondeme mers zijn deze aanvragen niet gebaseerd op het geven van nieuwe- autobuslijnen, maar om de particuliere ondernemingen in den weg te staan. Verschillende burgemeesters hebben aan de onderscheidene Ged. Staten het advies ge geven, om de spoorwegbussen van de A.T.O. niet toe te laten, daar het tegenwoordig met de vrije particulier autobusverbindingen zeer gocd gaat. Ook de Kamers van Koophandel van West-Friesland en van Noord-Holland Noorderkartier adviseerden tegen de tota ling der autobussen van de A. T. O. De particuliere autobusondememers zijn van meening, dat zij geschikter znij om het particuliere autobusbedrijf te exploiteeren dan de overheid en monopolistische organen en zij hebben ter illustrative van hunne mee ning verschillende voorbeelden gegeven. VolgenS hen moesten de gemeentelijke au- tobus-exploitaties in Arnhem en Nijmegen wegens groote verliezen worden opgeheven. Utrecht heeft in een jaar een verlies van 36.000 geleden, terwijl Amsterdam op el- ken autobuspassagier een verlies van vier cent lijdt. Terwijl de particuliere autobusondememers een gemiddelde aannemen van 26 cent voor elken autobuskilometer, kunnen de overheid en de gemonopoliseerde autobusbedrijven niet nd erdoe3c6te n:Rd.fi g ender de 36 cent per autobuskilometer ge- exploiteerd worden. Groningen heeft zelfs een gemiddelde van 42 cent aangenomen. In het algemeen meenen de particuliere au- tobusendernemers, dat het overheids- en mo- nopolistisch bedrijf niet tegen het particulier bedrijf k?.n concurreeren. Zij verwachten, dat de A. T. O., die een afzonderlijk bedrijf is van de Ned. Spoor wegen, met groote verliezen zal werken. De exploitatie der autobusdienstai door de A. T. O. zal naar de particuliere onder- nem-crs vreezen niet alleen het particulier autobusbedrijf door scherpe concurrentie te grende kunnen richten, maar ook de belas- tingbetalers veel geld kunnen kosten. -,u DE CONTRACT-ACTE DE IJMUfDER VISSCHERS. Woensdagavond vond opnieuw een bespre- king plaats tusschen de besturen der beide reeders-vereenigingen en het bestuur van de IJmuider Federatie. De reeders deelden mede, dat zij als gevolg van de Maandag j 1. met de Federatie ge- voerde besprekingen, besloten hebben hun aanbod om per man en per maand 2.50 in het door de Federatie gewenschte fonds te storten, te verhoogen tot 3 voor het eerste jaar en 5 voor het tweede jaar. De Federatie zal nu zoo spoedig mogelijk ledenvergaderingen beleggen om een defini- tieve beslissing te nemen. EEN BESCHONKEN CHAUFFEUR. Gisternacht is een vrachtauto, komende uit de Javastraat te Amsterlam, tegen de spoor- baan van den overweg bij het Muiderpoort- station gereden. Daardoor knapte de spoor- boom af en werd de auto vrij ernstig bescha- digd. De auto was niet geladen, maar er za- ten twee militairen in, die afzwaaiden en op hun verzeek door den chauffeur naar huis werden gebracht. Bij het door de politie inge- stelde onderzoek bleek, dat de chauffeur sterk onder den invloed van sterken drank yerkeerde. Hieraan is 't vermoedelijk te wij- !en, dat de chauffeur, die, uit de Javastraat komende, de Van Swindenstraat wilde inrij- den, het stuur kwijt raakte en daardoor met zijn auto tegen den spoorboom aanreed. Persoonlijk letsel kreeg niemand. Tegen den chauffeur is proces-verbaal op- gemaakt. UIT DE TEXTIELIN'D'USTRIE. Op de Woensdagavdnd gehouden vergade ring van het weverspersoneel der firma H Will-ink en Co. te Winterswijk is besloten een ultimatum te stellen voor den eisch van 15 procent loonsverhooging en intrekking van de loosverlaging op enkele getouwen. Zoo deze eisch a.s. Maandag niet is inge- willigd,.zal op dien dag het werk niet hervat worden. Deze actie staat ender leiding van den Mo- clernen Textielarbeiders Bond „De Een- dracht". EEN GIFT. Bij den penningmeester van de stichting Hoenderloo te Amsterdam is ingekomen ten bate dezer stichting van N.N. te X. een gift groot 2.000. AUTOBUS IN BRAND GEVLOGEN. Gister is een autobus, welke den dienst on- derhoudt tusschen Zaltbommel en Tiel in de nabijheid van het dorp Rossum in brand ge- vlogen. De auto vervoerde toen geen passagiers. De twee chauffeurs, die in de auto zaten, wisten zich nog tijdig in veiligheid te stellen en de autobus reeds vervolgens van den Waaldijk af. De posfzakken, die met deze autobus wer den vervoerd, konden worden gered. VERDRONKEN. Gisteravond is de 27-jarige koopman in galanterieen, de heer Tj. Steneker, wonende aan de Sledemennerstraat te Groningen, door tot nu toe onbekende oorzaak met zijn rijwiel in het Hcendiep gereden. Hij werd kort daarna weer opgehaald Po- gingen om de levensgeesten weder op te wek- ken faalden. EEN SMOKKELZAAK. Onlangs heeft, de justitie uit Roermond een inval gedaan bij de expediteursfirma B R. te Venlo, waar de boeken in beslag werden genomen. In verband hiermee zijn twee Duitsche douane-ambtenaren te Kalden- kirchen Duitsch grensstation bij Venlo - gearresteerd en naar de gevangenis te Kleef overgebracht. De justitie is door den iinva.1 (\X ordt vt-i volgo Overal verkrijgb. in kokcrs fl f 1.50, f 2.75, f 4.50 De groote fUcoaji voordceliper.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6