DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 1927 ZATERDAO 22 JATSTARI De Gemeentebeerooting voor 1927, 'BuBitenland Deze Co u rani wordl ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feesfflagennftgegeven. Abonneraenlsprijs bij Vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.— franco door bet gebeele Rijb /2.50. Afzonderlijke en bew^jsnummers 5 cents. PRUS DER QEWONE ADVKRtENTlfcNi Per regel /0.25, bij groote contraden rabat. Groote letters naar plaafsrnftnfe Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij} r/b HERMs. COSTER ft tOOK Voordam C9. Directeun O. H. KRAK. Telef.nr. Administratis 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N. ADLMA. sm hi. „Door vermindering van de kosten van den Armenraad werd f 1500 verkregen. Wie dit zoo in den aanbiedingsbrief der be grooting leest, krijgt onwillekeurig den in- druk, dat men bij den Armenraad op wat al te royalen voet geleefd heeft en er dus van de uitgaven voor deze instelling wel watg-e- schrapt kon worden." Het bovenstaande is een brokje uit ons tweed-e begrootingsartikel, dat wij terwille van een daarover gemaakte opmerking nog even nader in het licht willen stellen. Er blijkt voldoende uit, dat niet w ij naar voren brengen dat men 1500 op den Ar menraad heeft bezuinigd, maar dat B. en W. dit doen in den aanbiedingsbrief der gemeen- te-begrooting. En dat zij dit inderdaad als em bezuiniging beschouwen kan hieruit blij ken, dat zij het naar vpren brengen bij de op- somming van alle bezuinigingen, die geza- menlijk dienst moeten doen om het tekort van de begrooting van dit jaar weg te werken Dat wij over deze „bezuiniging" allesbe- halve verrukt zijn, is voldoende gebleken door hetgeen wij er over geschrev-en hebben. Een vacature onvervuld laten is inderdaaa al een heel gemakkelijke bezuiniging waarvan de betrokken instelling natuurlijk de dupe kan worden. In verband daarmede hebben wij er nogmaals op gewezen, dat er voortdu- rend een stille strijd tegen #den Armenraad gevoerd wordt. Wij hebbm het nut van deze instelling nog eens naar voren gebracht, er op gewezen, dat thans het Burgerlijk Armbestuur twee arm- bezoekers heeft en de Armenraad niet een meer en wij hebben het overgaan van de in- formatrice naar het B. A. en het niet meer vervullen van de vacature aan den Armen raad „opmerkenswaard" genoemd. Het zou niet raadzaam geweest zijn, voor het oogenblik daarop nog dieper in'te gaan. Nu komt in het nummer van 15 Januari de heer P. waarom zet hij zijn vollen naam niet onder zijn stukje? en beweert met gi'oote verwondering gelezen te hebben, dat wij de voorstelling huldigen alsof de afschaf- fing der informatrice bij den Armenraad een bezuiniging voor de gemeente zou wezen. Het tegendeel zegt hij is waar, want de Raad veranderde de informatrice van den Armenraad in informatrice bij het Burgerlijk 'Armbestuur, wat voor de gemeente geen be zuiniging bracht dooh integendeel een meer- dere uitgave van driehonderd gulden. Als de heer P. ons vorig artikel goed en niet half gelezen had, dan had hij zich de moeite van die groote verwondering kunnen besparen. Dan zou hij gezien hebben, dat niet wij, maar dat B. en W. in den aanbiedingsbrief deze voorstelling huldigen. En eveneens, dat wij die uitlating van B. en W. besproken en becritiseerd hebben en er allesbehalve verrukt over geweest zijn. Wanneer inzender zich met zijn opmerking tot het juiste adres, dus tot B. en W., gewend had, zou men hem waarschijnlijk uitvoerig uiteengezet hebben, dat de gang van a zaken eenigszins anders is geweest dan hij zich mo- gel ijk voorstelt. Immers zoo zou men daar waarschijnlijk hebben betoogd bestond er reeds lang gele- den bij het Burg. Armbestuur behoefte aan em tweeden armbezoeker omdat de heer Lee- meijer het werk niet meer af kon. Voor die betrekking is toen een oproep ge- plaatst m het toeval heeft gewild, dat daar- voor ook sollkiteerde de informatrice van den Armenraad. Eveneens wilde het toeval, dat zij de be- kwaamste sollicitante was en dus benoemd werd. Dat alles gebeurde in een tijd toen er van bezuinigen voor de begrooting nog geen sprake was. Wel was die bezuiniging echter aan de orde toen de vacature aan den Armenraad vervuld moest worden. Welnu, de Armenraad vervulde die vaca tyre niet meer en de gemeente „bespaarde" daardoor 1500. In ho-everre B. en W. daarop invloed heb ben uitgeoefend, willen wij thans buiten be- schouwing laten. Em feit is, dat deze er blijkbaar zeer voi- daan over zijn en in den aanbiedingsbrief officieel mededeelen, dat „door vermindering van de kosten van den Armenraad J 1500 werd verkregen". Het is nu maar de vraag of de heer P. met dat antwoord tevreden gesteld is. Want eigenlijk heeft hij volkomen gelijk. De toestand wij wezen er reeds op is inderdaad zoo geworden, dat het B. A nu twee armbezoekers cn de Armenraad geen in formatrice meer heeft. En financied is de gemeente, wat die ge- heele geschiedmis betreft, er eerder op ach- teruit gegaan, zoodat het wel tactischer van B. en W. zou geweest zijn waar zij de ver- dubbeling bij het B. A. buiten beschouwing lieten de financieele winst t. o. v. den Ar menraad niet zoo triomfantelijk naar voren te brengen. Wat wil de heer P. nog meer? Is hij met het bovenstaande tevreden, of wil hij ons nog verder op gevaarlijk terrein laten jagen Zal hij misschien weer verwonderd blijkm over het feit, dat van twee min of meer op elkaar aangewezen lichamen het eene zonder protest dubbel krijgt, wat het andere totaal zal moeten missen? Wil hij misschien nog eens op allerlei toe- valligheden wijzen en onderzeesche stroomin- gen opzoeken, die oorzaak van al die toeval- iigheden aan de oppervlakte kunnen blijken? Wij willen hem daarvoor gaarne een be- hoorlijke plaatsruimte beschikbaar stellen. Zelf gaan wij op dit oogenblik niet verder dan wij in ons vorig artikel reeds hebben arngcgeven. Wie veel beweert moet veel verantwoorden en waar het bewijs ontbreekt en slechts het vermoeden overblijft, loopt steeds de grens die onze pen niet ongestraft kan passeeren. Wij blijven dus bij de reeds duidelijk van verwondering getuigende opmerking, dat het overgaan van de informatrice naar het B. A. en het niet meer vervullen van de vaca ture aan een zoo nuttige maar dikwijls mis- kende instelling.als de Armenraad zeker op- merkenswaard is. En nu komen wij alweer aan een gevaar lijk onderwerp, al zit er daar ook wat meer muziek in. Dat is de opheffing van het Stedelijk Mu- ziekkorps. De ondervinding heeft wel geleerd, dat het niet gemakkelijk is daarover te schrijven, al is dat nu lang zoo gevaarlijk niet meer als in den tijd, toen alleen het zinspelen op moge- lijke opheffing al em bazuingeschal van ver- ontwaardiging uit de gelederen der muzi- kanten deed opklinken. Burg, en Weth., die tot dusver weinig voor opheffing gevoelden, zijn thans blijkbaar tot de conclusie gekomen, dat het Stedelijk Mu- ziekkbrps en de Stedelijke Muziekschool, waarvan de -kostm voor 1927 op 9175 be- groot zijn, eigenlijk wel gemist kunnen worden. „Hoewel wij" schrijven zij in den aan biedingsbrief „nog steeds het reeds in bij- iage No. 79 verdedigde standpunt innemen, dat het behoud van het Stedelijk Muzielc- korps voor Alkmaar van belang zou zijn, meenen wij in de gegeven omstandigheden niet langer gerechtigd te zijn, daarvoor de belastingpenningen aan te sprelven. Wij zullen U mitsdien moeten voorstellen tot opheffing ervan te besluiten. In ver band hiermede is noch voor het korps, nocli voor de school een post in de begrooting uit- getrokken, teiwijl daarentegen is opgeno- men een post van 2295 wegens wachtgeid van den directeur, zoomede een post van 2000 v/egens vergoeding aan de exploitan- ten van het Muziekpark voor het gemis van de verpiichte concerten. Laatstgenoemden zijn met ons overeenge- komen, dat zij bij opheffing van het korps met deze vergoeding genoegen zullen nemen. Deze maatregelen zouden derhalve een be zuiniging van 4880 fen gevoige hc&ben." Uit het bovenstaande blijkt wel, dat B. en W. thans verder willen gaan, dan het tref- fen van de regeling, weilce wij destijds de bil- iijkste hebben gecordeeid. Wat wij in hoofdzaak bepleit hebben, is een betere verdeeling van de subsidies, zoo, dat niet de eene vereeniging alles en de an dere niets konden krijgen. Wij hadden van het Stedelijk Muziekkorps een insteiling als b.v. het Middelburgsche Muziekkorps willen maken, een vereeniging, die door de' contributies van kunstlievende leden in stand wordt gehouden, die abonne- mentsconcerten tegen een laag entree geeft, die een behoorlijke- gememtelijke subsidie ge- niet en daarvoor vele openbare gratis con certen levert. De subsidie kon dan heel wat kleiner zfjn dan nu de instelling geheel ten koste der ge meente komt en met de uitgewonnen bedra- gen zouden ook de andere vereenigingen de door haar aangevraagde subsidies kunnen verkrijgen. Hemel en aarde zijn hierover een tijdje be- wogen geweest, leden der diverse korpsen zijn eikaar in de haren gevlogen en er zijn allerlei wanklanken gehoord1, die in goed ge- dirigeerde muziekgezelschappen niet thuis behooren. Toen de schutspatroons van het Stedelijk Muziekkorps de fiolen van hun toorn dat zijn weer andere dan de viclen van de Mu ziekschool over ons hoofd uitgoten, heb ben wij niet onder stoelen en bamken gesto- ken hoe wij over dat korps oordeelen. Allereerst om het verwijt te ontgaan, dat wij niet muzikaal-deskundig genoeg zou den zijn hebbm wij de bekwaamheid van het korps en de capaciteiten van zijn leider volkomm onbesproken gelaten. Wij zijn er trouwens van overtuigd, dat dit alles uitstekend is. Maar daartegenover staat onweerlegbaar, dat het korps niet populair is, zooals men dat in andere steden zoo dikwijls aantreft. Is hiervan de oorzaak dat men te weinig speelt wat het publiek graag hoort, is het om dat deze ongeuniformde groep in zijn ver- scheidenheid van medewerkenden een onpret- tigen indruk maakt, is het omdat men steeds geld verlangt en zelfs voor extra medewer- king betaald wil worden, waar anderen gra tis hun diensten aanbieden? Het is alles al eens naar voren gebracht em wij kunnen het verder buiten beschouwing laten. Populair in den waren zin des woords is't Stedelijk Muziekkorps niet em wij kunnen ons ook heel goed begrijpen, dat er na-ijver kwam tusschcn de leden van het Stedelijk Muziekkorps en de leden van andere korpsen, die zich geheel- uit eigen middelen staande moeten houden. Waarom zoo vroegen de laatsten kan een korps alles krijgen en de andere niets? Wij weten wel, dat wij nog niet zoo geoefend zijn, daarvoor ontbreken ons dt lange jaren ervaring'*n bovenal het onmis- bare geld, dat ook voor de ontplooii'ng van onze vereenigiog zoo bevorderlijk zou kun nen blijken. Waarom zoo vroeg men verder moet er eigenlijk een Stedelijk Muziekkorps zijn? De tijd, dat de overheid zeif voor muziek moest zorgen, ligt achter ons. Het oprichten van vele particuliere korp sen is een bewijs, dat de overheid haar taak te dezen opzichte kan beperken. En tegenover hen, die' betoogden, dat het S. M. een oude instelling is, die niet aan- getast mag worden, stond de bewering van anderen, dat juist dat oude geen aanbeveling was en deze tijd heel andere eischen stelt. Wij kunnen ook dit verder laten rusten en den tcesiand van het oogenblik bekijken. Wij zijn nog steeds van meening, dat er geen enkele reden meer is, het S. M. geheel voor rekening der belastingbetalende burge- rij te nemen terwijl andere korpsen, die even- zeer hun best doen, geen enkele subsidie kun nen krijgen. En wij zouden het nog altijd de beste rege ling aehten, een jaarlijksch subsidie-bedrag op andere en billijker wijze over de hier ter stede bestaande korpsen te verdeelen. Inmiddels zijn B. en W. nog verder ge gaan en stellen thans opheffing van het S. M. voor. Moeht het daartoe komen, dan hopen wij-, dat niet alieen om de belangen van den directeur maar ook om die der leden zal gedacht worden, zoodat zij, die jarenlang een vast inkomen genaten, eveneens van een soort wachtgeldregeling of van een gratifi- catie zullen profiteeren. En daarnaast hopen wij van harte, dat het korps niet verdwijnen zal. Jaren van oefening en samenspel hebben dit korps gemaakt tot -wat het is. Laten de leden niet uit elkaar loopen en zoodoende dit ailes verloren laten gaan. Wel licht zal bij opheffing de gemeente be- reid blijken het kcrps de instrumenten en de muziek te schenken. Dan hebben de leden van het voormaiige S. M. het al heel wat ge- makkelijker, dan die van andere korpsen, die dit ailes zelf bij elkaar moesten brengen. Bon sang ne peut mentir, men zal er een eer in kunnen stellen te toonen, dat men het S. M. wel zijn subsidie maar den leden niet hun bekwaamheid, hun ijver en l-iefde voor het snel kan afnemen. Wil: men geiijkheid, door geen enkele ver eeniging lets te geven, soit, dan wordt de grondslag gelegd voor een vriendSchappeiij- ken concurrentiestrijd waaruit het beste voor onze gemeente kan worden geboren. Het verheugt ons, dat er teekenen zijn, die er op wijzen, dat het S. M. ook zonder ge- meentelijke subisidie niet zal verdwijnen. Onlangs sehijnen de leden een stemming gehouden te hebben waarbij bleek, dat slechts een drietal of viertal zich van verdere mede- werking wilden onthcuden. De rest heeft de ceoefening der muziek boven de noodzakelijkheid van tegemoetko- ming gesteld. In alien gevalle kan spoedig blijken welke hulp de burgerij door vrijwillige contributies of anderszins voor instandhouding van het korps zal willen verleenen. Dat de expioitanten van het Muziekpark een vergoeding krijgen voor net gemis der verpiichte concerten, is niet meer dan billijk. Wij zijn geen bewonderaars van een ex- ploitatie-commissie, die eenerzijds betrekke- lij'k weinig risico schijnt te loopen en ander- zijds willekeurig besluiten kan ons Muziek park aan den een wel en aan den ander niet te verhuren. Er is geen enkele reden waarom de ge meente door een regeling als b.v. met het Sportpark de exploitatie niet zelf in han- den kan nemen, waardoor ieder willekeurig optreden wordt uitgesloten en men de winst aan de geheele burgerij ten goede kan "laten komen. Evenwel, dat is een vraagstuk, dat eerst bij den afloop van het contract aan de orde moet komen. Op dit oogenblik is de expioitatie-comrrtis- sie nog huurster van het Muziekpark en heeft als zoodanig recht op een twintigtal concerten van het korps der gemeente. Voldoet de gemeente daaraan niet, dan heeft de commissie recht op sehadevergoe- d'ing waarvoor een bedrag van nog geen 100 per concert ons niet abnormaal hoog voorkomt. DE REGEERINGSCRISIS IN DUITSCHLAND. De Rijiksidagfractie der Democratische partij heeft zich tegen deelneming aan een rechtsche regeering verkiaard. ARRESTATIE VAN D.UITSCHERS IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Het Duitsdie mimsterie van Buitenland- sche Zaken houdt zich op het oogenbiik be- zig met de arrestatie van negen uit Maag- denburg afkomstige staatsburgers door de Tsie eh o-So w a a ks ch e autoriteiten. De a-rrestaties geschiedden eentge dagen geleden onder verdenlking van spionnage. Bij de gearresteerden werden kaarten ge- vondien, waarop aanteekeningen voorkwa- men, die de autoriteiten niet vermocbten te verklaren. Ale gearresteerden zijn jeugdige personen; zij verklaren tot een godsdienstige sectie te behooren, die te Maagdenburg haar zetel heeft en dat zij met een religieuze mis- sie zijn belast. Zij hadden, naar zij mede- deeldeh. tot taak de geboorte van een nieu- wen Hejiand te verkondigen. De Tsiechisohe autoriteiten hechten aan deze verklaringen echter geen geloof. Zij ge- looven, dat de gearresteerden in waarh'eid lid zijn van een Duitsche rechtsgeridite organi- satie en een militaire opdracht wilden' ver vulen. Aan den Duitschen gezant te Praag is op- gedragen, nadere Michitingen ter zake in- te winnen. WERKLOOSHEID TE PARIJS. E)e eerste symptom-en van een eenigsizins ernstige webkioosheid te Parijs beginnen zich te vertoonen. Twee duizend werklooze me- taal'bewerkers hebben een meeting gehou den, waar de secretaris van de communisti- sche a-rbeidisfederatie S'prak. Daam-a wilde men in optooht naar het stadhuis gaan, ten- einde een ondtersteuning gelijik aan het loon te vragen, dooh de poli-fie verspreidde de de- monstiranten. Het restaurantbedrijf is ook reeds door werkl-oosheid gehoffen On-geveer duizend restauranf-emipToye's wilden langs de boule vards demo-ns'treeren, hetgeen de politic ook hier belette. In de levensm-iddelenbranche zijm 2000 mensehen werkloos DE GRIEP IN HET BUITENLAND De influenza-epidemie, die evenwel geen kwaadaardig karakter draagt, breidt zich in Spanje uit, vooral ten gevoige van het zeer vcranderiijke weer en de streng-e ko-u-de in het Zuiden. Uit een verkiaring van het Egyptisch dep. van Openbare Gezondheid blijkt, dat de al- gemeene gezond'heidstoestand- in het land normaal is en dat het aantal griepgevallen beneden het, gemiddelde van vorige" jaren is, terwijl de ziekte een goedaardig karakter draagt. DE OPPOSITIELEIDERS IN PORTUGAL. Generaal La Cardoso van de republikein- sche actie-partij, drie luitenant-kolon-els van de links-d-emocratische partij en een burger- lid van de radicale partij, zijn naar het eiiand Sao Thiago (Kaap-Verdische eilan- den) verbannen in verband met de aan de buitenlandsche legaties overhandigde verkia ring. EEN MENSCHENOFFER. Naar uit Pretoria wordt gemeld, is bij Leydsdorp in Noord-Transvaal een kaffer- kind door een toov-erdokter geofferd aan den regengod en op afschuweiijke wijze afge- sla-cht. De politie is bezig de zaak te onder- zoeken, doch stuit hierbij op de zwijgzaam- heid der kaffers, die bevreesd zijn voor de wraak van den tooverdokter, die een onbe- schrij felijke macht uitoefent over de bijge- loovige inboorlingen. Dit onderzoek wordt tevens nog bemoeiiijkt, omdat waarlijk, ter- stond na het offer, overvloedige regens zijn A„Onze waterlinie, mijn waarde Die is immers geheel uit den tijd B„Maar heb je dannooitietsvernomen Van den Belgischen IJser-strijd Comite tot waarschnwing tegen Eenzjjdige ontwapening. ingevallen; de kaffers gelooven in het bo- vennatuurlijke dezer regens en zijn bevreesd om door eenige uitla'tingen omtrent het offer, de goden te trotseeren. EEN MUIZENPLAAG IN CALIFORNIe In Califomie, in de haven van Bakersfield1, heerscht een zoodanige muizenplaag, dpt men er spreekt van een „bewegend kleed". De muizen kunnen in de korenvelden geen voedsei meer vinden en tr-ekken nu in heele troepen door het land op zoek naar voedsei. Hun getal is zoo groot, dat het verkeer er be- lemmering van ondervindt; automobielen zouden zelfs van tijd tot tijd1 door het onge- dierte g-edtvongen worden te stoppen. Ieder- een die in het gebied kleeren uit zijn kasten haalt, schudt ze eerst goed uit, omdat hij; vreest dat er zich muizen in bevinden. Ver- giftigd graan, o-p den weg der muizen uitge- strooid, heeft een groot aantal der muizei, verni-etigd. zonder den zwerm echter te ver- minderen. Thans is men overgegaan tot het gebruik van giftig gas. De oorzaak van de weelderig-e voortplanting der muizen ziet men in het feit, dat jarenlang een uitroeiings- jacht op klein wild is gemaakt, zo-oals wilde katten, haviken, enz., dat op muizen jachf maakt. j EEN SPOORDIJK IN DE NOORDZEE Binnenkort zal een reuzenwerk in Pruisen gereed komen: de spoorwegdijk van de kust van S'eeswijk naar het eiiand Sylt. Hij doorsnijdt de Noordzee over een lengte van bijoa 12 K.M. en kost ongeveer 30 millioen mark. Reeds dezen zo-mer zal men per trein van Berlijn uit zonder overstappen in zeven tot acht uren tot aan Westerland op Sylt kunnen rijden. KINDERPOKKEN. In het Engelsche graafschap Durham heers-chen kinderpokken. De vorige week zijn er 341 gevalien voorgekomen, of 60 gevallen meer dan de daaraan voorafgaande week. Het vorig jaar heerschten in Durham even eens kinderpokken; toen werden 6000 geval1 I en geco-nstateerd. WORDT DE AFFAIRE-CHAPLIN TOT EEN SCHANDAAL? Het gevoelsgedeelte van het Chaplin-dra- ma (Chaplin en een drama!) speelt zich t< New cork af, het gerechtelijke te Los Ange les. Dinsdag is een poging door Charlie's vriend, Al Jolso-n, een bekend acteur, den eenige die't ziekbed mag naderen, onderno- men, om den rampspoedigen Chaplin weer op de been te brengen. Tevergeefsna 20 mi- nuten bleek hem, dat het waas van Charlie's melancholie niet te verscheuren is. Zijn pols en temeperatuur zijn thans normaal, maar de artsen willen deze week niemand meer tot hem toelaten. De brieven van bewonderaars stroom-en hem toe, maar geen nieuws dringt tot hem door. Ingevolge de aiimentatietoewijzing is last gegeven, daar geen voldoende contanter daarvoor gevonden zijn, drie van Chaplin's brandkasten open te breken, ten einde daar- uit de gewenschte „panden" te halen. Beweerd wordt, dat verschillend filmmag- naten, op het gerucht, dat mrs. Chaplin ge- dreigd he-eft de namen van zes cinema-aetri- ces ih de zaak tegen haar man te betrekken, zich naar Los Angeles begeven, ten eindie te voorkomen, dat er een schandaal losbarst dat groote schade voor de filmindustrie met zich zou meebrengen. Uit Los Angeles wordt gemeld, dat dt advocaat van Lita Grey de echts-cheiding vragende gade van Chaplin heeft ver kiaard, Charlie Chaplin te zullen laten ar- resteeren, als de 4000 dollar maandelijksch< uitkeering, die aan zijn eliente voorloopig is toegewezen, niet spoedig betaald wordt. Chaplin, die nog steeds ziek is, heeft negen- tig dage nom in de actie van zijn vrouw van antwoord te dienen. DE LIJKKOETS VAN DEN MIKADO. De koets, die het stoffelijk overschot van wijlen keizer Yosjihito zal vervoeren. word! thans door vijftig vakmenscnen gebouwd, di< daarvoor sp-cciaal uit Kyoto naar Tokio zij® overgekomen. Zij staan onder aanvoering van den kunstenaar iRntaro Misjimoera. wiens familie reeds sinds eeuwen belast is met de vervaardiging van doodkisten en lij-k- koetsen voor de leden der dynastie. Het voertuig zal gelijk zijn aan dat waar- mee de stoffelijke resten van keizer Meiji in 1912 werden getransporteerd. Het zal 3 Meter 60 hoog en bijna 7 Meter lang zijn. Het krijgt het aanzien van een overdekte kai op twee wielen, die 1.50 Meter in mid'dellijn meten. De kosten van het voertuig ,dat door vier zwarte en witte vossen zal worden ge- trokken, bedragen 125.000 gulden. ALRMAARSCHE COURANT. I

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1