Binneniand OEMEENTE'RAAD VAN ALKMAAR. De Burgemeester van Alkmaar roept de 1c- dem van den Gemeenteraad op ter bijwonin°r eener vergadering op DONDERDAG 27 JANUARI 1927. namiddags 1 uur, ten einde te beraadslagen en te besluiten om- trent de hieronder vermelde punten. De Burgemeester,' WENDELAAR. Alkmaar, 22 Januari 1927. 1Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorziening in een vacature in de Com missie van toezicht op het Lager Onderwiis (bijlage No. 163). 3. Benoeming van een onderwijzeres aan Gemecntesehool No. 2 (bijlage No. 4). 4. .Voorstel tot het geven van namen aan bruggen (bijlage No. 164). 5. Idem tot afwijzing van een adres ver- zcekende alsnog over te gaan tot het bouwen van een paardenstal op het Woonwagen- park (bijlage No. 1). 6. Idem tot het verhuren van tuingrond aan den Westerweg (bijlage No. 2). 7. Idem tot het geven van een bestemming aan den onlangs aangekochfen grond aan den Bergerweg (bijlage No. 3). 8 Begrooting .van de nalatenschap van wijlen Mevr. M. van der Oord voor 1927 (bijlage No. 5). 9. Idem tot verkoop van grond aan het Zeglis aan den heer J. van Diepen (bijlage No. 6). 10. Idem tot verkoop van grond aan het Zeglis aan den heer A. A. Verburg (bijlage No. 8). 11 Idem tot ondterhandsthe verhuring van het perceel Krelagestraat No. 29 (biilao-e No. 9). 12. Idem om over te gaan tot den bouw van een gemeentelijk g>mnastieklokaal aan de Nieuwesloot (bijlage No. 10). 13. Goedkeuring van de suppl. begroo ting 1925 en de rekening 1925 van het Bur- gmveeshuis (bijlage No 11). derwijs in deze gemeente ernstig wordt ge- schaad. Het feit, dat ons College in 1924 warm heeft gepleit voor behoud der meisjes- school, kan aan de nicerderheid h. i. thans niet worden tegengeworpen. Wij hadden toen nog vertrouwen in het bestaansrecht der school, evenals Uwe Vergadering, die zich met bijna algemeene stemmen met ons voorstel daaromtrent vereenigde (zie biz. 420 hamdelingen 1924). De vermindering van het aantal leerlingen heeft dit vertrou wen echter besehaamd. Dit kan haar tha»s niet onverschillig laten, nu de gemeente meer dan ooit alleen voor die instellingen welke levensvatbaarheid tocnen, haar middelen mag besehikbaar stellen. Wij laten hier volgen een overzicht'van de schoolbevolking dfer beide U. L. scholen ge- durende de vier voorafgaande jaren: Meisjessehool. Gemengde school. j. m. tot. 1 Jan. 1923 71 47 18 65 1 1924 56 43 19 62 1 1925 55 32 28 60 1 1926 52 36 34 70 1 1927 46 30 34 64 Van de 46 tegenwoordige leerlingen der Meisjessehool-won en 34 in Alkmaar en 12 elders. De leerlingen der beide scholen zijn over de verschillende klassen.als volgt verdeeld: meisjes met ingang van 1 Augustus 1927 op te heffen. VERKOOP VAN GROND AAN HET ZEGLIS. In bijlage No. 8 schrijven B. en W.: De heer A. A. Ve-ibrug, heeft gevraagd voor zich of zijne lastgevers te mogen koo- pen een perceel bouwterrein, kadastraal be- kend gemeente Alkmaar sectie F, nr. 1152, gedeeltelijk, gelegen aan het Zeglis, ter grootte van 900 M2., voor den prijis van f 12.per M2. Dit perceel is op het bij de stukken gevoegde kaartje groen aangeduid. Tegen den gevraagden verkoop bestaat noch bij ons, noch bij de Commissie van bij stand voor het Grondbedrijf bezwaar, zoo- dat wij U voorstellen het volgende besluit te nemen De Raad der gemeente Alkmaar; Gezien een verzoekschrift d.d. 15 Januari 1927 van A. A. Verburg alhier, om aan hem of zijn lastgevers te verkoopen, een perceel bouwterrein, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie F, nr. 1152 gedeeltelijk, .ge legen aan het Zeglis, ter grootte van 900 M2„ voor de som van 1.2 per M2.; Overwegende, dat de geboden prijs aan- nemelijk is en er geen omstandigheden zijn, die het wenschelijik maken, dat de gemeente dezen grond in eigendom behoudt. Bes'.uit Het hiervoor omschreven bouwterrein aan A. A. Verbu'rg alhier, of zijne lastgevers te verkoopen voor den prijs van 12 per M2., onder nader aangegeven voorwaarden. VERKOOP VAN GROND AAN HET ZEGJS. B. en W. schrijven in bijlage No. 6: Van den heer J. van Diepen alhier, ont- vimgen wij een verzoek om aan hem voor het aanleggen van een steeg ten behoeve van een stuk tuingrond, gelegen achter de aan het Zeglis gremzende perceelen, in koop af te staan een strook grond, deel uitmakende van het kadastrale perceel sectie F, nr. 1152, ter grootte van ongeveer 17 M2, tegen den prijs van 10 per Mz. Dit perceel is op het bij de stukken gevoegde kaartje geel aangeduid. Daar noch wij, noch de Commissie van bijstand voor het Grondbedrijf, tegen dezen verkoop bezwaar hebben, stellen wij U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Alkmaar; Gezien een verzoek van J. van Diepen al hier, d.d. 6 Januari j.l., oin aan hem te ver koopen een strookje grond gelegen aan het Zeglis, kadastraal bekend gemeente Alk maar sectie F, nr. 1152 gedee telijk, ter grootte van ongeveer 17 M2., voor den prijs van f 10 per M2. Overwegende, dat er geen omstandigheden zijn, welke het wenschelijik maken, dat de gemeente dezen grond in eigendom behoudt. Besluit Aan J. van Diepen voornoemd, het boven- omschreven perceel, groot ongeveer 17 M2. te verkoopen voor den prijs van f 10 per M2., en voorts onder nader aangegeven voor waarden. Verstopping f Was geteekend- J. Kranenburgh, flT. C. J Benschop. A. Mac-Donald, F. H. v. d. Leuven H. A. Reyzig. waar zich thans nog bevindt de niet ge bruikte vieugel der Gemeenteschool No aan de Nieuwesloot. Wij hebben daarom den Directeur der gemeentewerken opgedrager. cen plan te ontwerpen voor het bouwen van dien vleugel tot gymnastieklokaal. Dit ont- werp-plan, dat wij voor U ter inzage zuilen leggen, vordert eene uitgave van 16000, waarin begrepen is 2500 voor aanschaffing en opstelling van tuingereedschap. Voor een vclledige installatie met gymnastiekmeubelen is 500 meer vereischt, wordt 16500 Waar het in het belang van de beoefening der gymnastiek in het algemeen gewcnscht is, dat dit in het centrum der stad te bouwen lokaal ook voor vereenigingen wordt besehik baar gcsteld (in zoover B. en W. die vereeni gingen althans willen erkennen, daar „recht' op erkenning niet bestaat en willekeurig op- treden niet uitgesloten is, Red. Alkm. Crt.), geven wij er de voorkeur aan, dat ook dit lo kaal van eene volledige iastailatie wordt voorzicn. Op het ontwerp-bsgrooting voor 1927 is voor dit doel uitgetrokken 15500. De desbe- treffende volgnummers zijn derhalve met 1000 te verhoogen. De Commissie van bijstand voor de pu blicke werken en de Commissie van bijstand voor de financien hebben ons medegedeeld zich met het plan te kunnen vereenigen. Meisjessehool. Gemengde school. Samen klasse 11 10 12 13 klasse la. 1. 9 3 7 m. 7 11 9 7 tot. 18 20 12 14 Samen 46 30 34 64 110 Een deel der minderheid wijst er in d'it ver band op, dat aan ons College is ingezonden een lijst van namen van ouders, die het em- stige voornemen hebben, hun doehtertje met den cursus 1927/1928 de meisjessehool voor u. 1. o. te doen bezoeken. Deze lijst telt 19 namen. Dit is z. i. een omstandigheid die wijst op een oplevende belangstelling voor deze school, die z.i. in elk geval een kans moet hebben zich te herstellen. Het andere deel der minderheid acht zich niet verant- woord aan de opheffing dezer inrichting me- de te werken wanneer in het College over de noodzakelijkheid daarvan verschil van mee- ning bestaat. In geval Uwe Vergadering tot opheffing der Meisjessehool besluit is het ons voorne men U een voorstel te doen om het maximum- aantal leerlingen per klasse van het open baar uitgebreid lager onderwijs te brengen van 24 op 30, wel'k laatste getal ook voor het middelbaar- en handelsonderwijs geldt. Uit dien hoofde komt het ons voor, dat de- zelfde regeling bij het U. L. O. zeer wel mo gelijk is. Voor het openbaar u. 1. o. kan dan naar alle waarschijniijkheid met een school gebouw worden volstaan. Bij de bezuiniging, bij opheffing der school te verkrijgen op de exploitatiekosten van het openbaar U. L. O., is nog te voegen die wel ke te zijner tijd zal worden verkregen op de vergoedingen, uit te keeren ten behoeve van het bijzonder U. L. O. De exploitatiekosten, aan de bijzondere scholen uit te keeren, voor het jaar 1925 biijkens voorlocf>ige bereke- ning 62.62 per leerling bedragende, zuilen allicht aanmerkelijk dalen, terwijl ook met betrekking tot de vergoeding der jaarwedden van boventallige onderwijzers de opheffing van merkbaren invloed zal zijn. Over 1927 zal, zooals wij reeds in den aanbiedingsbrief vermeldden, het te besparen bedrag zijn 3500, over 1928 8000. Neemt Uwe Vergadering het hierna te formuleeren besluit, dan zuilen wij U nog nadere voorstellen doen met betrekking tot de daaruit voortvloeiende gevolgen. zooals nadere organisatie der gemengde U. L. school, voorzieningen inzake het ondervvij- zend pcrsoneel, wijziging verordeningen e.d. De Inspecteur van het Lager Onderwijs in deze inspectie heeft ons meaegedeeld, dat hij met de opheffing instemt. De Commissie van toezicht daarentcgen dringt aan op handha- nng der school. De meerderheid van ons College geeft U in overweging te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar; Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders, opgenomen in bijlage Nr. 7 tot het verslag van 's Raads handeFngen; Besluit: de openbare U. L. school voor ONDERHANDSCHE VERHURING WONING KRELAGESTRAAT NR. 29. B. en W. schrijven in bijlage No. 9: Bij Uw besluit van 28 Februari 1924 is de woning Krelagestraat Nr. 29 onderhands verhuurd aan den heer P. Kuiken. Deze heeft ons verzocht, te bevorderen dat de huur met ingang van 1 Februari a.s. eindigt. Wij heb ben daartegen, wanneer de gemeente daarbij geen schadc lijdt door huurderving, geen be zwaar en hebben inmiddels maatregelen ge- nomen om de woning zoo spoedig mogelijk weder te doen bewonen. Wij stellen U voor, ons eenvoudigheids- halve een algemeene machtiging te verleenen om die woning voor den tegenwoordigen huurprijs te verhuren aan den door ons aan te wijzen persoon en daartoe te nemen het volgend besluit: De Raad der gemeente Alkmaar; Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders om hun College te machtigen de woning Krelagestraat Nr. 29, met ingang van 1 Februari 1927, na ontbindnig der met den heer P. Kuiken gesloten huurovereen- komst, onderhands te verhuren voor 'a huur prijs van 307.per jaar (bijlage 9 van's Raads handelingen); Overwegende dat de genoemde huurprijs voor dit perceel voldoende is te achten; Gelet op de art. 138 en 194e der Gemeen tewet; Besluit: Burgemeester en Wethouders te machtigen: A. de met den heer P. Kuiken, krachtens Raadsbesluit dd. 28 Febr. 1924 gesloten ihuurovereenkomst, op de door hen vast te stellen voorwaarden, te ontbinden met ingang van 1 Februari 1927; B. de woning Krelagestraat Nr. 29, met in gang van 1 Februari 1927, voor den tijd van ten hoogste 5 jaar, aan een door hen aan te wijzen huurder onderhands te ver huren tegen een huurprijs van 307. per jaar, op de door hen te stellen voor waarden. BOUW VAN EEN GYMNASTIEK LOKAAL. In bijlage No. 10 schrijven B. cn W.: Nadat wij U onder No. 11 van ons werk- plan, opgenomen in bijlage No 13 van 1924, hadtlen medegedeeld te zuilen nagaan ol ver- vanging van het vak „vrije en oixLoefenin- gen der gymnastiek" door het vak „lichame- lijue oefening" op de lagere scholen mogelijk is, heeft Uwe Vergadering ons bij besluit van 10 Juli 1924 (Raadsverslag biz. 274, bijlage No. 124), opgedragen plannen te onlwerpui en in te dienen om te voorzien in de bchoefte aan de benoodigde lokaliteit voor het geven van onderwijs aan de openbare scholen voor gewoon- en uitgebreid lager onderwijs in laatstgenoemd vak, en alle verdere maatrege len te nemen, welke noodig zijn am eene ge- leidelijke invoering mogelijk te maken. Voor zoover het uitgebreid lager onderwijs betreft, wordt het vak „lichamelijke oefening" reeds onderwezen. Wij zuilen bmnenkort in overweging nemen een voorstel tot invoering van dat vak ook aan die scholen voor gewoon lager onderwijs en tot bepaling van het aan tal gymnastieldokalen, dat naast de reeds bestaan.de aan de Snaarmanslaan, de Nieuwe sloot en de Molenkade alsdan nog noodzake- lijk zal zijn. Vast staat intusschen, ook- naar de meening van den Inspecteur van het lager onderwijs in deze inspectie, dat een lokaal zal moeten worden gebouwd ter plaatse, OVERTREDIN'G VAN DL LOTERIJWET. Eenige maanden geleden is een instructie geopend tegen de Lxpresse-bank te Schiedam, op grond! van vermoeden van overtreding van de Loterijwet. Uitvoerig is toen gemeld, hoe deze bank coupons in om oop-bracht op weike coupons getallen voorkwamen, en hoe het publiek kans kreeg op een prijs, indien de som van een bepaald aantal getallen een van te voren vastgesteld cijfer uitmaakte. Men vermoedde, dat de coupons op een dus- danige wijze werden uitgegeven, dat het publiek nooit die getallen kon krijgen, op welke de groote prijzen waren vastgesteld, immers zouden deze prijzen vallen op getal len, welke alle een veelvoud waren van een zeker getal, terwijl de getallen op de cou pons nooit samen een dergeiijk veelvoud zou den kunnen opleveren. De instructie in deze zaak is nu gesloten, en de zaak is naar de openbare terechtzitting verwezen. Hangende dit onderzoek, zijn te Rotterdam drie soortgelijke ondernemingen opgericht, n.l. de Reken-Centrale welke is gevestigd aan de Kruiskade en van welke zekere J. W. di- recteur is; de Internationale Handelsmaat- schappij Mercurius, gevestigd aan den Ma- theneseerweg, van welke instelling F. H. en J. K. directeuren zijn, en de Internationale Handelsmaatschappij Voorwaarts aan den Open Rijsttuin. Deze laatste is een comman- ditaire vennootschap. Als directeur voor Ne- derland en Belgie treedt op J. S. J. graaf van L. St. De Rekencentrale is op vrij bescheiden voet ingericht. A1 eerder heeft de politie het publiek in de dagbladen op deze instelling attent gemaakt. De intemationale handelsmaatschappij Mercurius dateert eerst van den laatsten tijd. De intemationale handelsmaatschappij Voor waarts was het grootst opgezet. Zij was toen de centrale recherche ingreep, nog bezig met de voorbereiding van de exploitatie. Zij verspreidde groote plakkaten, waarop als hoofdprijzen waren afgebeeld drie landhui- zen te Overschie en te Schiebroek. Voorts heeft zij een keurcollectie auto's, motorrijwie- len en fietsen, tot een bedrag van ongeveer 200.000 prijzen uitgeloofd Merkwaardig is, dat bij alle drie de in stellingen personen zijn betrokken, die, in verband met hun financieele gestes, al ge- ruimien tijd door de politie in de gaten wer den gehouden. De centrale recherche heeft alle drie instellingen van het begin af nauw- lettend nagegaan. Nu de instructie in de zaak tegen de Expressebank is gesloten, heeft zij, op last van de justitie, ingegrepen. Tegen de directjes is prccesverbaal opgemaakt op grond van vermoeden van overtredingen van de Loterijwet. Alle papieren en bescheiden zijn in beslag genomen. Op de plakkaten van de maatschappij Voorwaarts komt een afbeelding voor van een pand in den Open Rijsttuin. Op dit pand ziet men onder elkaar op iedere verdieping een drie groote borderi, waarou te lezen staat; Hoofdzetel, Voorwaarts, Internationa le handelmaatschappij. Aan het gebouw komen in werkelijkheid deze borden niet voor. Met een fotografisch trucje zijn zij evenwel op de foto's aange- bracht. Het kantoor van de maatschappij" is weliswaar in het gefotografeerde gebouw ge vestigd, maar bestaat slechts uit" een klein be nedenkame rt j e De Express-bank te Schiedam heeft in middels een klackt tegen de drie instellinp-en ingediend, wegens overtreding van de Au- teurswet. De coupons van de drie instellingen kost- ten onderscheidenlijk 25 cent, 50 cent en 15 cent per stuk. Tegen een of twee van de instellingen wa ren bij de centrale recherche reeds klachten van het publiek ingekomen. HET ONTSLAG VAN DS. ONNEKES. De kenkeraad der Vereenigd-Protestant- sche Gemeente te Nickerie heeft aan ds. W. Onwekes, thans woonachtig te Amersfoort, een adnes van leedwezen gericht over zijn ontslag door den gouvemeur. De kerkeraad geeft hem nam ens de gemeente de volste ver- zekering, dat de gevoelens van waardeering en sympathie door het ontslag geenszins zijn verdwenen, maar nog even hecht en sterk zijn gebleven. Kerkeraad en gemeente hopen dan ook van ganscher harte ds. Onmekes binnen niet al te langen tijd weer als predikant in hun gemeente te zien optreden. Mr. P. J. Oud, advocaat en procureur te 's-Gravenhage, heeft namens den heer D. J. B. Simons, lid van de Koloniale Staten van Suriname, een klacht ingediend bij den offi- cier van justitie bij de rechtbanlk te 's-Gra- venihage tegen mr. A. A. J. A. baron van Heemstra, gouvemeuir van Suriname, we gens het misdrijf, bedoeld bij artikel 266 van het Wetboek van Strafrecht in Suriname. Deze klacht is, zoo deelt men ons mede, een gevolg van de ontslag-resolutie, welke door dezen gouvemeur werd genomen, bui- ten den Kerkeraad om, met betrekking tot ds W. B. Onmekes, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Paramaribo. In deze resolutie, die in de Surimaamsche pers veel opschud- dimg heeft verwekt en die ook in de ver gadering der Koloniale Staten is besproken, komen overwegingen voor, waardoor de heer Simons zijn eer en goeden naam in ernstige mate aangetast acht, weshalve hij de bovenvermelde klacht heeft doen in dienen. EEN NOODLANDING. Men meldt aan het Haagsche Aneta- kantoor: Het vliegtuig H-NADG, bestuurd door den piloot der K L. M. Smirnof, heeft Zaterdag op een vlucht in de nabijheid van het vlieg- veld Waalhaven, een landing moeten uit- voeren in den Zegenpolder op het eiland IJsselmonde. Het voornemen bestomd om. na herstellin- gen aan dm motor, heden het vliegtuig naar Waalhaven terug te vliegen, GESTRAND OP DEN RAZENDEN BOL. Men meldt aan de N R. Crt. Van de Texelsche visschersschuiten T X 15 en T X 95. die Woensdagavond op den Ra- zenden Bol strandden. is Donderdag de eerste vlot gebracht en in de haven te Oude- schild binnengebracht. Het scheepje was wei- nig gehavend en Icon met pompen boven water worden gehouden. Hedenavond worden pogingen in het werk g est eld ook de T X 95 vlot te brengen. Van- morgen is men uit Oudeschild met een paar schuiten naar de plaats der stranding ge- zeild; oak een motorbotter van de visscherij- inspectie vertrck derwaarts, bemand me: een 30-tal visschers, die met schoppen en ander materiaal gewapend waren. Getracht wordt thans het schio dezen avond bij opkomenden vloed van de bank te steepen. EEN SOCIALE HOOGESCHOOL VOOR ARBEIDERS. Naar de Vollkskrant vemeemt, zal het be- stuui" van het R.-K. Werkliedenverbomd bin- nenkort instal'leeren een commissie, wetke zal rapporteeren over de stiichting van een katho- lieke sociale hoogeschool voor arbeiders. Zijn'wij wel iingelieht, dan hebben zich be- reid verklaard in deze commissie zitting te nemen de heeren prof. P. Aatberse, Den Haag; Henri Herman®, Den Haag; B. Hin- terding. Amsterdam; Alb. v." d. Meys, Utrecht; P. J. S. Serrarens, Rijsenburg en dr. M. Verhoeven, Tilburg. U1TSLAANDE BRAND AAN DE MEENT. Zaterdagnaeht om een uur is brand ont- defct in den bomwinkel van de finna P. Fein Hzn. aan de Meent no. 7 alhier. De vlammen grepen bijzonder smel om zich heen en de brand breidde zich dan ook zienderoogen uit. Na korten tijd was de zoldering doorge- brand en tas'te het vuur de voorraad bont- werken aan, welike opgeslagen lag in het op de eerste verdieping gelegen magazijn. Ook daar stond weldra alles in tichte laaie. Door de hitte sprongen de ruiten en spoedig sloe- gen de vlammen naar buiten. De zoldering van de eerste verdieping brandde eveneens door en korten tijd nadat de brand was ont- dekt was het geheele pand een vlammenzee Op de tweede verdieping waren eveneens bontwerken opgeslagen. Het pand was on- bewoond. Aangezien men ernstig voor uitbreidlng vreesde. moesten de bewoners van de belen- dende perceelen terstond hun woningen ver- laten. De brandweer tastte het vuur dadelhk krachtig aan. De spuiten 19, 15 en 22 werk- ten elk met twee straler., de spuiten 17, 9, 16 en 11 etk met een straal, zoodat in het geheel met tien straien water werd gegeven. De lei- ding berustte achtereenvotgens bij brand- spuitmeester J. A. van Anen, brandmeester H. A. Hanken en hoofdman H. van Dam. Vijf straien werden dadelijk van de straaf- zijde af naar het brandende gebouw geleid, twee straien werden door pand 5 naar de achterzijde geleid en de overige werden uit- gelegd over het dak van een pand aan de Gedempte Boterstoot. Doordat men op die manier het vuur aan alle kanten kon aan- tasten, gelukte het, een vlak achter het bran-' dende huis gelegen pakhuis te b*:hoeden. Ook de belendende perceelen bleven behouden. Pand 7 is evenwel geheel uitgebrand. Het pand no. 7 aan de Meent spring! aan de achterzijde lets uit. in dit uitspringende deel is een zijraam. Betrekkelijk kort nadat de brand was ontdekt, sloegen de vlammen al uit dit zijraam; de wind blies hen door het achterraam van het belendende pand. Dicht bij dit raam lag een kind te slapen Men heeft dit kind, dat als onder een gordijn van vlammen lag, nog juist bijtijds kunnen weghalen. De eigenaar verondersteft, dat de brand is ontstaan, doordat vonken uit een brandende kachel zijn gevallen. De inventaris van het uitgebrande pand was op beurspolis verzekerd. De belendende perceelen hebben nogal watersehade gekre- gen. Enikele raam- en deurkozijinen zijn ver- schroeid. INTERNATIONAAL CHRISTELIJK VAKVERBOND. In verschillende landen wordt door de re- geering, die de conventie van Washington niet wil ratificeeren, gewezen op de mceilijk- heid van toepassing dier conventie op de spoorwegarlbeiders. Onlangs heeft de Nederlandsche regeering in de parlementaire debatten over de ratifi ceering der conventie dezelfde houding aan genomen. Onder die omstandigheden heeft het Inter- nationaal Christelijk Vakverbond het noodig geoordeeld. in samenwerking met de Christe- lijke Spoonvcg-Internationale een onderzoek s.M1en. -----h* De heeren Serrarens, secretaris van het I C. V., en Timmermans, secretaris der christe- lijke Spoorweg-Internationale, zijn naa*- Brussel gegaan, om daar te ondezoeken, op welke wijize de conventie van Washington, die door Belgie geratificeerd is, op den arbeid bij de spoorwegen wordt toegepast. Zij hebben een onderhoud gehad met den directeur-generaal der spoorwegen en met inspecteurs van veschillende diensten, die hun de noodige inlichtingen en documenten heb ben verschaft. Deze mededeelingen en de gegevens van het Kristen Syndikaat voor de IJzeren Wegen in Belgie zuilen verwerkt worden in een rap port over de methoden, die in Belgie voor de toepassing van den achturendag op de spoorwegen worden gebruikt. De enquete zal eveneens zich uitstrekken over den toestand in andere industrieele lan den, die de conventie geratificeerd hAben. De loon arbeid der gehawde vrottxv. (I.C.V.). Het vraagstuk van den loonar- beid der gehuwde vrouw heeft in de christelij- ke vakbeweging der verschillende landen her- haaldelijk een punt van diepgaande studie uitgemaakt. Op voorstel van de Internatio nale Conferentie der Christelijke arbeidsters heeft het in September 1925 te Luzem gehou den congres van het Internationaal Christe- iijk^ Vakverbond een resolutie aangenomen. In 1926 heeft de ehristeliike texhelbewerkers-in- ternationale eveneens dit vraagstuk behan- deld. Ondanks den nood'lottigen invloed, die de arbeid der gehuwde vrouw buiten het gezin op het gezmsleven heeft uitgeoefend, is dit vraagstuk nog niet volledig en internationaal onderzccht. Daarom heeft zich het bestuur van het I.C.V. gewend tot den Raad van Be- heer van het Internationaal Arbeidsbureau met het verzoek een dergelijke enquete te on der nemen. Hoewel de Internationale erkent, dat de economis-che cmstandigheden en de geestes- houding der betrokksnen wel hinderpalen kunnen zijn cp den weg naar een wettelijk vcrbod van den lconarbeid der gehuwde vrouw, en dat het daarom misschien niet mo gelijk is in korten tijd tot internatbnale con- venties te'komen, zoo meent zij toch, dat het ncodzakelijk is. over dit vraagstuk volledig gedccumCnteerd en ingelicht te zijn. ROO M SCH-K AT HO L IE KE VOLKS- PART1J. De afdeeling Tilburg van de R.-K. Volks- partij heeft in haar vergadering van 20 dezer de volgende motie a'angenomen. De afdeeling, enz., overwegende, dat be- sprekingen hebben plaats geliad tusschen leidende persoonlijkheden uit de R.-K. Staais- partij en Volkspartij om op politick gebied de eenheid onder de katholieken van Nederland te herstellen; van meening, dat de persoon- lijke bestrijding van de R.-K. Volkspartij in de r.-k. dagbladpers en persoonlijk ook door o.a. prof. Veraart een wederaansluiting van deze partij bii de R.-K. Staatspartij ten zeer- ste bemoeilijkt; van oordeel, dat echter a priori iedere po sing cm bedcelde denheid te bereiken, ni it moet worden gewezen van de hand; spreekt echter als haar meening uit, dat de tegenwoordige politieke verhoudingen het net- -vvenschelijk maken, op samensmelting van de genoemde partijen aan te sturen, als zijnde het oogenblik daartoe ongeschikt en zeer on- tijdig; verklaart volkcmen verlrouwen te stellen in haar leiders en meer in het bijzonder in het optreden van haar Kamerlid mr P. M. Arts in de vertegenwoordigende lichamen; besluit deze motie ter kennis te brengen van de pers. TUCHTUNIE. Zaterdag heeft de Tuchtunie ie Amsterdam een buitengewone ledenvergadering gehouden onder leiding van den onder-voorzitter der Unie, dr. P. H. Bitter. In de plaats van den afgetreden algemee- nnen voorzi'ter dr. C. Easton, is gekozen de heer A. R. Ophorst te Amsterdam. ier vervanging van den heer J. M. van 1 ioogstraten is als secretaris gekozen kapl- tein P. J. Hameibeig. Tot eerehd' van de Tuchtunie is daarna be- noemd de heer van Hocgstraten, die de stich- ter is geweest van de Utile en haar jarenlang feitelijk heeft gedragen. De voorzitter wensch- (e hem met deze orderscheiding geluk en zei- de, da'- de Tuchtunie. doordat hij den post van secretaris gaat verlaten, van haar centra le kracht wcrdt r«oi.»»»d. Het verheugt ons. aldus spr., dat gij als redacteur van de Gong uw krachten aan de Tuchtunie zult bliiven wijden, waarin gij een werk van national beteekenis hebt verridht. De lieer van Hoogstrafen dankfe voor het in te stellen- blijkt van waardeering voor zijn arbeid en verzekerd?, dat hii de krachten, waarover hij beschikt in een andere functie voor de Unie zal bliiven geven. Na de pauze hie'd mevromv W. Weynandfs Francken-Dvserinch een inleiding over het onderwerp: Wat kan het gezin doen in den strijd tegen de tudhteloosheid van de jeugd? ONZINDELIJKHEID. In het laatst versehenen verslag van de srhooiartsen te's Hertogenbosch wordt gele zen: Niet genoeg kan den ouders en kinderen erop worden gewezen, dat de onzindelijkheid de grootsfe oorzaak is van besmetting en ziek worden". Het ware te wenschen, dat voor de leerlingen der hoogere klassen der iagere school meer lessen in de eenvoudige grcndbeginselen der gezondheidsleer in den rooster werden opgenomen. Hierbii zou ook op enkele voornaitie zaken in de bestrijding van de tuberculosa kunnen worden gewezen Zeker zouden die lessen opvoedend werken en den kinderen voor hun later leven menigen nuttigen wenk over hun leefwijze kunnen mei- geven. NEDERLANDSCHE KINDEREN IN DUITSCHLAND. Namens het Nederl. Roode Kruis wordt gemeld Zaterdag zijn te Katwijk aan Zee weder- om 32 Nederlandsche kinderen uit Duitsch- land aangekomen. Deze kinderen, uit Neder landsche arfceidersgezinnen te Dusseldorp afkonistig, zijn alien sterk ondervoed. Door de zorgen van het Nederlandsche Roode Kruis worden zij gedurende 6 weken in het kindertehuis te Katwijk aan Zee onderge- bracht, om dan weer plaats te maken voor een nieuwe, zoo mogelijk nog grooteregroep vaa kiaderep -■ Foste r's Alom verkrijgbaar Als gij last hebt van gedruktheid. Scheie hoofdpijn. het zuur. prikkelbaarheid, enz.. als gevolg van ver stopping. gebrulk dan Foster's Maagpillen, het Ideale laxccrmid- del. Maagpillen a f 0.65 per flacon. 2. 3. 11 29 30 24 27

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6