LEDF.RWAREN, A If L. FRANKENBERG, Alkmaar. Unpen en lenijnen. ;as8i®-n®ekje Provifisiassl nieuws V Becitstsagaketi :t I ft 4% Dinsdag 25 Januari. Hilversum, 1050 M. 12.Politieberichlen 3.4.Knipcursus. 5.6.30 Concert door het H. D. O.-orkest. Mej. J. Scherzer, so- praan. 6.30—6.45 Eandbouwpraatje, over: Landbouwmoeilijklheden, door den heer J Wuiten Jzn. 6.457.45 Vervolgles en con versatieles Engelsch. 7.45 Politieberich- ten. 10.— Persberichten. 8.10 R. K. (Avond). Een avond in's Hertogenbosch. 1. Kon. Mu- ziekcorps Goulmy en Baar (1). L'Entree des Cladiateurs, Fucik. Ballet Faust. 2. R. Ge- vers, bariton: a. Aan U alleen, Gysels b. Res Irae, Verhulst. 3. Rede door Mr. F. J van Lanschot, Burgemeester van den Bosch, over: De Historie dezer Stad. 4. Kon. Ver. "s Hertogenbosch Mannenkoor, Dir. P. Kal lenbach. a. Vereenigingslied, Kallenbach. i> Hymne an die Musik, Lachner. c. Gloria in excelsis, Verhey. 5. De heer Mar. Ogier Jr toonkunstenaar, met pianobegeleiding van Ir v. Nooren: a. Tempo di Menuetto, Pugnani- •Kreisler, b. Lento ma non troppo, R. Strauss, ap. 8. c. Allegretto poeo mosso, C Franck HoogEw. Hr. Kantinnik J. Brekelmans, Webaam der Kathedraal van St. Jan, oyer: De jaarlijksche Omgang der Zoete Lieve Vrouwe van 's Hertogenbosch. 7. Bosch ■Gem. Koor, Dir. F. v. Amelsvoort. Koren uit het Oratorium Judas Maccabaus", Flande'. Gem. mannen-, vrouwen en kinderkoren. 8 's Hertogenbosch' Mandoline orlcest .Apol lo", Dir. H. Mulders, a. Kriegsmarsch der Priesier uit Athalia, Mendelssohn-Bartholdy. b. Ein lustige Schlittenfahrt, Th. Ritter Pauze. 9. Parochiaal gem. koor van St. Ja cob. Dir. Eerw. Heer A. Pessers. a. Credo uit de Missa Papae Marcelli v. Palestrina. c. Maria-lied. 10. Rede door ZeerEw. heer Pastoor Perquin. O. P. 11. Kon. Muziek- corps Goulmy en Baar: a. Marche nopulair b. Oud Wilhelmus. 12. Orgelconcert uit d Kathedraal van St. Jan. De heer Kallenbach, organist, a. Fantasie g. kl. t., Bach, b Mar che Solonelle, Mailly. 13. Carillonconcert van de St. Janstoren door den Stadsbeiaar- dier A. van Balkom. a. Ave Maria, Schubert b. Gavotte, double di tempo, de Fesch. c Giga, Couperin. d. Andante cantabile, De- nyn. e. Chanson polonaise, Wieniawski. Mn Moedertaal, Brandts-Buys. f. Bede Diedrich Daventry, 1600 M. 11.20 Concert. Het Daventrv-kwartet en soiisten (piano, ban- ton). 12.20 Voorlezing: Robert Burns, met muzik. illustr. 12.35 Concert (vervolg). 120 —2 20 Concert. St. James strijkkwartet en fc Fenton, contra-alt. 3.20 Lezing: Elementary music. 4.20 Oikestconcert. 5.20 Lezmg. Books to read. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dans- muziek. 6.50 Tijdsein. weerbenohr nieuws. 7 05 Dansmuziek. 7.20 Lezing: Buikhnga village Hall. 7.35 Pianomuziek. Bachs preludes en fugues. 7 45 Lezmg: foreign offices and embassies work. j1 Licht svmphonieconcert. E. Schumann, so- 1 or aan. Svmphonie-orkest. 9.05 Fransche lied ies door H. Henschel gezongen. 9.20 Weerbe- richt nieuws. 9.35 Lezing Beethoven His rhythmic values. 9.55 Symphonieconcer (ver- rolg). 10.50 Werken van R. Burns. 11.20— 12.20 Dansmuziek. Olympia-dansband. Parijs ..Radio-Paris", 1750 M. 10 50-- 11 20 Nieuwsberichten en muziek. l-.otb 2.10 Concert. Orkest Loratelli en Mine Va lentino, zang. 5.055.55 Concert. Trie(pia no, viool, cello). 9.05—10.50 Concert. Orkest en vocale soiisten. Langcnberg, 460 M. 3.50—5.1'5 _Orkest- concert. 5.20—5.45, 5.45—6.—, 6.—6.z0 L- zingen. 9.35—9.50 „Wibbels Unferstdnmg comedie in 3»acten van Miillerschlosser. Ronigswusierhausen, 1300 M. en Berlijn i84 en 566 M 2.50-7.20 Lezingen en les sen 7.50 Gedichtenvoorlezing van wasser- mann. 8.50—9.50 Concert door de Berliner- Funkkapelle. Hamburg, 304.7 M. 11.50-1.20 Orkest- concert. 1.25—2.05 Kamermuziek. 6.10 Vroolijk concert. 7.20—8.20 werken. 8.2011.15 „Drei kleine operette. Brussel, 500 M. en Antmrpen 266 5 206.20 Dansmuziek. 8.5010.50 ur kestconcert. Om 9.50 onderbrokenLezmg. De kinderen hebben ook gebrek aan de allernoodzakelijkste kleeding; zonder uit- zondering bestond de onderkleedmg sleaits uit een hemd. De hulp, door het Roode Kruvs verleend kan zich nog slechts over een honderdtal kinderen uitstrekken; de vele honderden, voor wie hulp even noodig is, kunnen nog niet ge- holpen worden. In herinnering wordt nog- maals gebracht, dat voor 8 een Necei- landsch kind gedurende een week huisvesting en voedimg kan vinden. Er is nog veel geld noodig, hetwelk gaarne door het hoofdbe- stuur van het Nederlandsche Roode Kruis, Princessegracht 27, 's-Gravenhage, postgiro 22120, in ontvangst genomen zal worden. i HET NEDERLANDSCH-BELGISCHE VERDRAG. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en Omstreken, alsmede de bond van patroons-goederenvervoerders te land te Rotterdam hebben den leden der KOFFERS, CITYBAGS. LUXE- en BUREAU-ARTIKELEN. 48 How 5.20- Bolsche s Madel", M Eerste Kamer verzocht het Nederlandsch- Belgische verdrag niet goed' te keuren. 1NBRAAK TE 's-GRAVENHAGE. t>e heer K., aan het Hofwijckplein te s-Gravenhage, die eigenaar is van een win- kel van 2e hands-goedercn aan de Hoefkade 2K, heeft bij de pclitie Zaterdagavond aan- gifte gedaan o. a. van diefstal van gouden en zilveren voorwerpen, tot een door hem opge- geven waarde van f 1500. De inbreker zou, naar de heer K. zeide te vermoeden, door in- drukking of uitsnijding van een ruit aan de achterzijde zijn binnengekomen. Een onderzoek, door de politie ingesteld, leverde geen aanwijzingen van anderen aard op: vingerafdrukken werden niet aangetrof- fen. Terwijl een agent van politie gisteravond in lret perceel een voorloopig onderzoek deed, kwam hij van een kist te vallen. Buitenslaan- ders meenden tosn, dat de inbreker zich nog in het vertrek bevond en zij sloten daarop de deur, zoodat de agent gevangen zat. Eerst nadat een andere politieman ter plaatse was gekomen hetgeen evenwel slechts korten tijd heeft geduurd kon deze zijn collega bevrijden. Het onderzoek naar den dader wordt voortgezet. TE VEEL ONDERWIJZERS. De Chr. Ond. schrijft naar aanleiding van de aan ons blad ontleende officieele cijfers der kweekschcol-examens „Bij de Prot. kweekscholen slaagden in 1925 totaal 422 van de 460 candidaten, dus pi.m. 92 pet. Het overcompleet aan leerkrachten werd voor onze scholen in 1926 met 535 gesla3g- den van kweekscholen vermeerderd. Deze inrichtingen zullen voor de iartn 1927. 1928 en 1929 vcrmoedelijk 725, 600 en 425 candidaten voor het ex amen gereed heb ben, wat voor die drie iaar een toenaming met pi.m. 1300 leerkrachten zal beteekenen. Waarbij dan nog waarschijnlijk een 150 van normaal- en andere opleiding zullen ko- m:n. 't Wordt wel wanhopig! Regidecring i9 bard ncodig, niet in het minst in 't be- lang der adcpirariten". KORTE BERICHTEN. Vrijdagnacht is ingebroken in de boer- derij van den landbouwer Paul te Zeven huizen nabij Gouda. De inbrekers zijn het slaapvertrek van den lieer P. binnengeslopen en hebben uit den zak van diens jas een sleutel genomen en daarmede een kast in de slaapkamer geopend, waaruit zij een bedrag van ruim 1800 hebben gestclen. De politie heeft nog geen aanwijzing omtrent de daders kunnen vinden. Zaterdag is het zilveren feest van de Rotterdamsche Droogdok-Maatsohappij ge- vierd. - Een half millioen gulden is voor de stichting van een pensioenfonds geschonten. Het is den he el en dag feest gebleven op de tenreinen van de Droogdok. De sche- pen lagen gepavoiseerd aan de kade. Tal van redevoeringen werden geho.uden. Krachtens besluit van de algemeene vcrgadering der Kon. Nederl. vereeniging Onze Vloot, heeft het hoofdbestuur een comi- ie van actie voor de propaganda geinstal- leerd, ten tinde meer bdangstelling voor het streven dezer vereeniging te wekken in Ne- derlandi en Kclonien. Teen de 72-jarige wed. van den Bas, aan de Noordergrachtswal te Harlingen, brandstof van den zolder had gehaald, hield zij zich aan een houten leuning vast. Deze brak en de vrouw stortte naar beneden. De dokter, die onmiddellijk door de buren onl boden werd, constateerde inwendige kneu- zingen, waaraan zij eenige uren later is cverleden. Zaterdagmiddag is de vrachtauto van S. uit Epe tusschen Wilp en E>eventer m ra- zende vaart van den dijk gereden, tengevolge van het in brand vliegen van het benzine-re servoir. Wonder boven wonder kwam de be- stuurder er levend af. UIT SCHOORL. Voor een goedbezette zaal trad Vrijdag- avond Ds. Schermerhorn op, met de vertoi- king van het meesterwerk van den Duitschen dicliter Goethe „Faust". Wanneer ds. Schermerhorn de taak van vertolker op zich neemt, dan wordt alles dui delijk en glashelder en zoo kon 't gebeuren dat alle aanwezigen ais't ware mee hebben geleefd met den held van Goethe's levenswerk. Tot in de verste hoeken der zaal was't muis- stil en we geldoven, dat ieder genoten heeft. Ds. Schermerhorn heeft opnieuw door een mooien voordrachtavond de aanwezigen ten zeerste aan zich verplicht. UIT KOEDIJK. Vrijdagmiddag werd door de Tuinbouw- vereeniging „De WesF' een algemeene ver- gadering gehouden in het lokaal van den heer Jb. Groot, onder leiding van den heer W. Visser. Te ongeveer twee uur opende de voorzit- ter de vergadering met het welkom aan de aanwezigen. Spr. had gehoopt op beter weer voor de groente. De voorzitter sprak eenige waardeerende woorden over de ontslapen heer S. Zeeman. Hierna werden de notulen gelezcn en goed- gekeurd. Medegedeeld werd, dat in den proefium lecerflpanten worden gekweekt en voor de leden verkrijgbaar worden gesteld. Hierna deed de penningmeester rekening en verantwoording over hd: afgeloopen jaar. Ontvangsten f 1341.56, uitgaven 909.01, saldo 432.55. Onder dankzegging goedgekeurd. De heer J. K. Beets bracht verslag uit oyer de rekening en adviseerde tot goclkeuring derzelve. Het jaarverslag gaf aan, dat er zes be- sluurs- en vier ledenvergaderingen gebonden waren. Verder, dat de uitschotverkoop voor de vereeniging is opgeheven en tevens de ar- beiders en de controle-commissie, welke com- missie den dank van den voorzitter ontving. gen. Ook vermeldde't verslag, dat nog nimmer zoo weinig proccnten van de L. G. C waren ontvangen als dit jaar, wat getuigt van een zeer slecht tuindersjaar. Ook voor dit verslag ontving de secretaris dank. De bestnursverkiezing gaf tot uitslag, dat gekozen werden de heeren C. Spaan en P. Zut, beiden aftredence. Als lid van het marktbesthur werd herko- zen de heer W. Visscr. Hierna kwamen a: n de orde de voorstellen van de algemeene verg. der L. G. C. De heer P. Zwetsman stelde voor om de witte kool aan de veiling niet meer door te snijden en te verkoopen zooals zij zijn. Met meerderheid van stetnmen werd1 uit- gemaakt dat't voorstel op den becshrijvings- brief geplaatst dient te worden. De heer Zwetsman besprak de wensche- lijkheid om geen vcrschillende kwaliteit door elkaar te laden. De voorzitter zeide dat men alles doet om gcede kwaliteit is verzenden en voor een merk is al gezorgd. De U. C. B. werkt in deze al gunstig en wanneer er eerste kwa'i- teit gevraagd wordt meet men verkoopen on der het merk U. C. B. Na breedvoerige besprekingen werd dit punt aangehouden. De heer P. IJfs stelde voor om de bons weo- te doen en den handel op A me rile a zelf uit te voeren. De voorzitter zag in zelf handel geen wins* m achtte den handel van den koopman beter daar er het eigen belang mede aanwezig is. De heer M. Mulder besprak ook zelf ver zenden en wees op mogelijkheid steun aan die regeering te vragen voor de verzending. Door stcun'ie verleenen in den vorm van in- voerrecht. De voorzitter behandelde de rede van den heer Diepenhorst gehouden te Utrecht en wees er op, dat de landprijzen hoog zijn. De voorstellen van den heer P. IJfs werden niet gesteund en komen niet op den beschrij- vingsbrief. De heer M. Mulder besprak het rmddel tot verduurzamen van de kool door het indom- pelen in een papoplossing. Hierop werd door de vergadering niet ingegaan. Daarna werd overgegaan tot benceming van afgevaardigde naar de algemeene ver gadering der L. G. C. Gekozen werden de heeren Jb. Zwetsman, Jb. Slotemaker, K. Stam Mz., P. Zut, W. Butler, P. Geus, T. Zwetsman, M. Mulder, C. Beets. Gr. Klomp, A. Molenaar, K. ds Waal. P. IJfs. K. Blom, A. Schipper, loh. Blaauwboer, P. de Geus, J. K. Beets, jb. Otto Joz., alien namen de benoeming aan. De heer W. de Geus bracht verslag uit van de aerdappelkeuring en achtte ziekte- vrij pootgoed even noodig als hulpmest en wees op het groote gevaar dat er in gelegen is als men niet nauwkeurig toe ziet en toonde met voorbeelden aan hoe dat merkbaar is. Voor de reclame werden aan de afgevaar- dipden de noodige credieten toegestaan. De voorzitter vroeg: wat moeten wij doen als een lid de kooltelling niet wil invullen? Geantwoord werd: „Nou die zal wel wij- zer worden." Bij de rondvraag kwamen nog verschillen- de zaken naar voren o.a .het verkoopen op telegram na vooraf aanbieding aan den koop man, hetwelk werd afgekeurd. Ook het vasthouden der eenden werd na voren gebracht daar zij veel schade aanrich- ten enz., waarop sluiting volgde. Aanwezig waren 44 van de 172 leden. De gehinderde lezer: Helens, ik vroeg je de draadlooze af «e zetten, en daar hoor lk die ellendige opera-zangeree aJweer. (Humorlat) UIT OBDAM. De bevolking bestond op 1 Januari 1926 uit 823 mannen en 782 vrouwen, totaal 1605 Geboren 33 m. en 28 vr., totaal 61. Ingekomen 61 m. en 84 vr., totaal 145. Samen 917 nr. en 894 vr., totaal 1811 person en. Vertrokken 62 m. en 88 vr.. totaal 150. Overleden 7 m. en 9 vr., totaal 16. Samen 69 m. en 97 vr., totaal 166 perso- nen. Zoodat op 1 Januari 1937 de bevolking be stond uit 848 jn. en 797 vr., totaal 1645 per- sonen. Totale vermeerdering van 25 m. en 15 vr., totaal 40 personen. Man: Zeg, wie heeft er een harmonica gemaakt van m'n nieuwe hoed? Vrouw: Jij zelf. Je speelde er op toen je thnis kwam, vajjnaohL (London Opinion) UIT WINK EL. Zaterdagvoormiddag omstreeks half twaalf is de autobus van de firma Keetman en Schoorl alhier op den overweg bij het station Winkel, door den stoomtram SchagenWog- num gegrepen en voor een groot deel ver- nield. De tram kwam van Schagen en waar dit alleen's Zaterdags op dat uur plaats heeft is het vennoedelijk aan de aan- dacht van den chauffeur ontgaan. De bus werd aan den achterkant gegrepen en over de tramrails mede gesleurd en ten slotte op- zij geworpen in een heining. De geheele zij- kant werd vernield. In de bus zat behalve de chauffeur nog een passagier, nl. juffrodw Pluister Pol uit Nieuwe-Niedorp. De chauf feur was er met een buil op het hoofd afge- komen doch genoemde juffrouw was aan beide beenen verwond, en na bij een der om- wonenden te zijn binnengebracht is direct geneeskundige hulp ingeroepen. Haar toe- stand was bevredigend. E"r heerschte cenigen tijd een zenuwachtige stemming en gcrui- men tijd bleven groepjes menschen de zaak op de plaats des onheils bespreken. UIT EGMONDBINNEN. Met zekerheid kan gemeld v/orden, dat beide partijen in de bekende schoolkwe-die in hooger beroep gaan bij de Kroon De ge- meente onder aanvoering van B. en W. na- tuurlijk, omdat zij h.i. te veel moot betalen, de ouders daarentegen- omdat zij de hun toe- gekende vergoeding te laag achten. Uit het gevoerde debat in den Raad tus schen den Burgemeester en den heer v. Duin Wijkt echter wel, hoe verstandig de oud«-s gedaan hebben om niet al te veel waarde te heehten aan het indertijd genomen raadsbe- sluit om de kinderen naar Egmond aan den Hoef te ver voeren. Al ware reeds niet sinds lang elke tegemoetkoming aan hun bezwaren gesmolten als sneeuw voor de zon, er zou toch nieis van gekomen zijn vanwbge de niet-principieele bevoorrechting van het Opcnbaar Onderwijs,. zooals de Voorzitter althans meedeeldf, hetgeen toch alleen maar betrekking zou kunnen hebben op degenen, die wat dichterbij wonen. Overigens dient voor een jtiiste beoordee- ling opgemerkt te worden, dat bet door den heer Belleman zoo prachtig geoordee'de idee van B. en W. om voor het vervoer der kin deren, wanneer de ouders ze naar de O L. school te Egmond aan den Hcef wilden stu- ren, dezelfde vergoeding te geven als nu door Ged. Staten bepaald is, niet anders is clan gedwongen fraai'igheid. De gemeente moet iminers in dat geval het vervoer betalen voor de kinderen, die meer dan 4 K M. van die school wonen. En die zijn er. Zelfs op ongeveer 8 K. M., al zijn dan de woningen van bet dorp Enmondbinnen vo'gens B en W. binnen 4 K.M. gelegen. Een uitspraak, waaraan de gemeente vermoedeliik wel een strop te danken> heeft. Of toch ook weer met, want de Burge'meester bleek met de wet op de hcogte te zijn. Dat de gemeente er echter met de toegelcende 15 per week van af zou komen, als die kinderen werkelijk naar Eg mond aan den Hoef vervoerd werden, staat nog te bezien. Voorloopig gaan ze echter nog geregeld naar Alkmaar. v UIT STOMPETOREN. Met ingang van 1 Mei e.k. is de heer J. Plugboer. kantoorhouder bij de posterijen ai- hier, in gelijke betrekking benoemd te Velsen. Velen zullen zich verheugen over deze pro- motie, maar hadden toch gaarne den vnende- lijken, welwillenden ambtenaar behouden. UIT WIER1NGEN. De heer j. Bosma te Zwolle, heeft zijne benoeming tot evangelist bij de vereeniging tot evangelisatie „Rehoboth" alhier, aangeno- men. UIT SCHERMERHORN. Donderdagavond trad voor het Departe- ment Schermerhorn van de Maatschappi; tot Nut,van't Algemcen ais spreker op de lieer Jan Boezer van den Haag. De voorzitter van het Dep., Ds. Boeren- donk gaf bij zijn opening tevens eene volle- dige inleiding vaif de voor te dragen stuk- ken. Voor de pauze werd door den spr. voorge- dragen in costuum ,,De Koopman van Venetie van W. Shakespeare, (n.l. hiervan het 4de bedrijf, de Rechizitting), „Komng Oedi pus" (Oedipus noodlot) van Sopholes en „Saul en David" (Saul bij de heks van En- dor) van Is. Querido. Na de pauze volgde het humoristisch ge- deelte, waarvan werden voorgedragenAls alles bloeien wil" van Henri Sas. ,.In het pa- ieis van den Sultan" van Sam. Falkland. „0", van E. Laurillard. „Strandidylle" van Volbert. Fortuintje" van Henri 't Sas en „Oudevrijers wee" van N. Op meesterlijke wijze werd alles voorgedra gen. De spreker wist' zoowel in het ernstige als in het humoristische met zijn groot kun- stenaars talent in het voorclragen, de aanwe zigen te boeien. Een woord van dank door den voorzitter tot den spr. was dan ook ten voile verdiend. 't Was een aangenamen en leerzamcn avond. Ingekomen personen: Aantal vrouwen 139, mannen 98, vertrokken: vrouwen 163, man nen 131. Totale vermeerdering 36, zoodat pes' 1 de zer het zuiver aantal Lnwoners 4215 bedroeg. Vrijdagavond hield het R. K. Parochi aal ondersteuningsfonds „St. Lourentius" hare jaarvergadering. Wij ontleenen daaraan het volgende: kas- saldo per 31 Dec. 1925 20S2.62, ontvang sten 1490.41, uitgaven 1687 07, nadeelig saldo 196.66. De aftr. bestuursleden werden herkozen. De vereeniging telt 247 leden en aan 68 zie- ken en getroffenen zijn wekelijksche uitkom- sten van f 6 verstrekt. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondclinge uitspraak van 21 Januari. A. S. te Warmenhuizen, overtreding Spooj'wcgwct, 5 boete of 3 dagen hecht. D. H. te Castricum; A. M. en N. B. te B«jf- gen, ovetrreding Arbeidswet, de le f O.Sff boete of 1 dag hecht., de 2e j 6 boete of 3 da- gar hecht., de 3e 2 X 6 boete of 2 X 3 da gen hecht. C. P. te Castricum; K. S. te Heiloo, over treding Bouwverordening, de le 3 boete tf 3 dagen hecht., de 2e 2 boete of 2 dagen hecht. f. de W. te Egmond aan den Hoef; L. M., A. J. K. en W. A. v. d. J. te Alkmaar: J. v. H. te Eindhoven; F. B. te Zuidschar- woude, overtreding Poiitieverordening, de le 20 boete of 10 dagen hecht., de 2e, 4e, 5e en 6c ieder 2 boete of 2 dagen hecht., de 3e 1.50 boete of 1 dag hecht. P. D, te Velsen; P. K. en S. S. te Bergen; F. K. te Bergen aan Zee; C. D. te Limmen; R. L. te Castricum; T. C. G. te Heemstede; C. B. te Heemskerk; C. J. v. te Schoorl; B. S., J. H. en T. J. C. H. te Alkmaar; J. M. te Oterleek; D. P. te Sijbecarspel; P. E. te Hoorn; T. K. te St. Pancras, overtreditig Motor- en Rijwielwet, de le, 3e en 4e ieder 3 boete of 3 dagen hecht., de 2e, 7e en 14e ieder 5 boete of 3 dagen hecht., de 5e en 15e ieder 6 boete of 3 dagen hecht., de 6e 10 boete of 5 dagen hecht., de 8e 3 X f 1,50 boete of 3 X 1 dag hecht., de 9e en 12e ieder 20 bcete of 10 dagen hecht., de lOe 15 boete of 10 dagen hecht., met ontzeg- gitig van 4 maanden, de lie f 3 boete of 2 dagen hecht.. de 13e f 1,50 boete of 1 dag hecht., de 16e f 3 boete of 1 week tucht- school UIT HOORN. Men meld't uit Hoorn aan de N. Rott. Crt.: Bij den bouw van een woonhuis aan de Turfhavcti zijn een 20 proeven gevonden, vroeger in gebruik bij het bakken van te- gels en aardewerk. Ook werden ongeglazuur- de tegels aangetroffen. Deze voorwerpen, die aan het Westfriesch Museum zijn afgestaan, wijz-ea er op, dat in zeer vrcegere tijden hier een pottenbakkerij heeft bestaan. UIT HEEMSKERK. Loop der bevolking. De loop der bevolking over 1926 was als volgt: Aantal inwoners op I Jan. 1.1. 4179, -t-<wrten 137. overleden 44, huweiiiken 2r OP VOOR GERINGER KUIKEN- STERFTE! De groote schaduw, die er over de pluim- veeteelt van. het afgeloopen jaar ligt, is wel de groote kuikensterfte, waar men mee te kampen heeft gehad. Of die sterfte in verhou- ding tot het aantal kuikens dat er gebroed is, abnormaal hoog is, is de vraag, maar zeker is het, dat ook al zou ze abnormaal hoog zijn, de reden daarvan niet te zoeken is in een ongunstigen gezondheidstoestand van onzen pluimveestapel in het algemeen, maar in on- kunde van, en onbekwaamheid in of nonchai lance met de verzorging van kuikens. De klei ne man, die van kunstmoeders en kuikenver- zorging nog geen ondervinding heeft, zoowetj als de groote bedrijven, voor welke het 1eve no van een enkel kuikentje meer of minder niet] zoo zwaar telt. hebben van de kuikensterfte) te lijden gehad, terwijl het noch bij den een; noch bij den ander noodig is geweest. Het overgroote meerendeel der gevallen is te wij- ten aan den verzorger en niet aan de ouaer- dieren. 1927 kan daarom heel gunstig af gaan steken bij het vorige jaar, indien ieder- een meewerkt, en met voile toewijding zijn zorgeii geeft aan broederij en opfokkerij. Gev/oonlijk schenkt men aan de voeding der kuikens zijn grootste aandacht, maar in dien men voortaan twee andere dingen als van veel meer belang zou gaan beschouwen, zou er veel gewonnen zijn. Dat zijn ten eer ste de (emperatuur onder de kimstmoeder en in het opfokhuis en ten tweede de miwerpse- len der kuikens, twee dingen, die, als men er geen adit genoeg op slaat, veel grooter on- heilen aanrichten, dan wat rijkelijk voer. Voor een te hooge temperatuur zijn de kui- kentjes uiterst gevoelig, ook a! is die slechts van korten duur; zij verslappen daardoor zoo snel en zoo ernstig, dat ze achterlijke stumperds blijven, indien ze een bijna steed.s op de verslapping volgende darminfectie overleven. Van hoe -groot belang zindelijkheid, dat wil zeggen het geregeld verwijderen der uit werpselen, is, moge men uit de volgende proeven leeren, die in het afgeloopen jaar aat het Proeffokstation te Wooster in Ohio zijn genomen. Een partij kuikens, die geinfecteerd waren met Coceidicsis (de parasiet, die een witte diarrhee veroorzaakt en zoo schadelijk is door zijn verwoestende uitwerking op de cellen, die den darm van binnen bekleeden) werden gelijktijdig met gezonde kuikens in een hok gezet, waarvan de bodem uit fijnma- zig gaas bestond, zoodat de besmette uitwerp- selen daar doorheen en buiten het bereik der f kuikens vielen. In een controlehok werd ees drjrgdijk ge^qnd met zjek n.-l ?n] n?l re- j 10- b J 1 a'; :s- k- 'ij It er e- I n, tel| 7 in i :n I ei le -S |u le in" n jn le 0 111 n le til 1 fli 1 A 'K;'.T. - j Sf i it

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7