kwattaw IMt'sKWATfA REEPElC Met Dr. Van der Sleen op reis. Bulfenland •;'a°ndJ I ££oest, Jfaelpirn SCunsf OEMEENTERAAD VAN AT.KMAAR gewf op een oenwnfbodem bedekt mot hout- krullen. De sterfde van do dieren op do gazen vloer bedroeg 36 pet. en op de cementen vloer 67 pet! De sterfte van de gezonde, aan de in- fectie Mootgestelde dieren bedroeg nul op de igazen en 42 pet. op de cementen vloer! Een eenvoudige, weiaig kostbare proof met heel belangrijke resultaten. Resultaten, die de vloerbedekking in groote opfokhuizen, die niet dagelij'ks gereinigd kunnen worden. tot een acunt probleem maken. Interessant zou bet geweest zijn, indien in een derde hok, met turfmolm als vloerbedekking, een derde par ti]' kuikens gecontroleerd was. Afgezien van een enkel geval van oogontsteking dat turf molm kan veroorzaken, indien men niet tijdig genoeg een pluisje turfmolm, dat in "een ■kuikenoog verdwaald is, verwijdert, zou de sterfte van de gezonde als van de zieke kui kens in dit derde hok zonder twijfel ook ge- ring geweest zijn, cmdat titrmolm zoo prach- tig droog blijft en de coccidiose-sporen zich in droge omgeving niet tot een gevaarlijken in- dringer kunnen Gotwikkelen. Siechts een tnerk kan't bests zyn een jaarlijks inkomen van 14.000 trekt. Bovendien bleek, dat talrijk het Leger des Heils van de zijc iet pu bliek ontvangt (kleedingstuk' n. ni onder de noodlijdenden worden verdeeld doch ten bate van het Lager worden verkocht iet nu- Mijnhardt's Hoestiabletten. Doos 30 ct, llijnhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30 ct. i Bij Apoth. en Drogisten. SNEEUW IN FRANK*!JK. Er heeft een hevige storm gewoed aan de r t van de Middellandsche zee. Ook is er tal van streken sneeuw gevallen, tenge- volo-e waarvan het locale verkeer ten zeerste werd belemmerd en de treinen aanzienlijke ver t ragi ng ondervonden. De sneeuwlaag be- reikte soms een hoogte van meer dan een meter. Ook uit Savoye wordt sneeuw gemeld Tengevoige van zware sneeuwstormen is Boekarest eenige dagen geisoleerd geweest, zoo zelfs, dat het telegrafische verkeer alleen maar par draadlooze kon geschieden. Tai van spoor lijnen waren vcrsperd en de Sim- plon-Express kon niet uit Boekarest vertrek- ken. ORUWELIJKE MOORD TE FRANKFORT. Oistermorgen is te Frankfort de 48-jarige juwelier Grabenau in zijn winkel in de Kai serstrasse No. 1 vermoord. Grabenau, die op Zaterdag zijn winkel gesloteo placht te houden, had de gewoonte, Zondagsochtends de post door te zien en za- kenvrienden te ontvangen. Ook tegen gister- morgen had hij em afspraak, en wel me teen Nederlandisch zakenvriend, den heer Ccever- den, ide den winkel door een achterdeur be- trad, daar de rolluiken aan de straatzijde ge- sloten waren. Bij de deur van het vertrek, dat zich ac'nter den winkel bevind't, ontdekte deze het lijk van den juwelier, wiens hoofd zware wonden vertoonde. De brandkast stood open, terwijl het licht in het vertrek brandde. Het onderzoek der politie, die onmidddlijk door den Nederlander werd geaianneerd, biacht aan het licht, dat de vermoorde na het dooriezen der post de brandkari hceft ge- opend, met welk doe! hij zich naar het ach- - den winkel gelegcn vertrek heeft begc- ven. Toen hij weder naar den winkel terug- keorde, moeten de dadcis cp hem zijn afge- sprongen en hem met een zwaren hamer eeni ge slagen op het hoofd hebben toegebracht. Ook heeft Grabenau een schot in het hoold gekregen. Uit een en ander condudeert de politic, dat de in cord door meer dan een per soon is gepleegd. Tusschen den vermoorde en de daders moet nog een worsteling hebben plaats ge- vondeu. In de brandkast zijn namelijk bloed- sporen ontdekt, die de condusie wetrigen, dat mi cer daders althans krarbwonden heeft op- geloopen. Gestoien zijn juweelen ter waarde van 45xi\i markt, in hoofdzaak briljanccc, bro- ches en oorringen. Dc daders, die met de ge- ivconten van den vermoorde goed op de hoogte mocten zijn geweest, hebben den win- kd na het plegen van de wandaad klaarbiij- felijk overhaast verlai.n. In de brandkast heeft de politie namdijk nog juweelen tcr waarde van 500.000 mark gevonden. CHARLIE CHAPLIN. Charlie Chaplin is thans zoover van zim nerveuse aandoening hersteld, dat hij giste ren in iiet ziekenhuis van New York een^aan- fal journalisten heeft kunnen ontvangen en de vrage, waannede zij hem bestookten, hceft kunnen beantwoorden. Alleen op de onbe scheiden vraag, of hij zijn vrouw nog altijd lief heeft, wilde hij niet ingaan. Daarover za! hij bij het echtscheidingsproces nog we! kun nen spreken. Charlie bevestigde, dat de regeering maat- regelen heeft genomen om te verhinderen, dat hij over zijn banksaldo besdhikt. „Ze hebben elken cent, dien ik bezit, vastgelegd." Het bericht. dat hij de film zal verlaten om in Engeland het leven van een landedelman te gaan leiden, is een verzinsel, zei Chaplin: het denkbeeld vond hij afschuwelijk. „Voor die rol ben ik heelemaal niet gesehikt. Ik heb geen zin als landeigenaar te veisuffen." Ook op ander gebied meent hij zijn rol nog niet uitgespeeid te hebben, want toen men -hem vroeg, of hij dacht, ondanks zijn twee ongelukkige experimenten, nog weer. eens te kunnen liefhebben, verklaarde hij, dat zeker te hopen. Charlie sprak zijn dank uit, dat het publiek rich van een oordeel in de echtscheidingszaak heeft onthouden. Mijn vrouw, zeide hij, wordt- misleid, en zij geeft er zich ongelukkigerwijs geen rekenschap van wat zij doet. MISSTANDEN BIJ HET LEGER DES HEILS TE KOPENHAGEN. Reeds sedert eenigen ti|d liepen er geruch- ten over het bestaan van misstanden bij de te Kopenhagen gevestigde afdeeling van het -Lager des Heils. „Extrabladet" heeft thans door een als werklooze verkleed verslaggever een onder zoek doen instellen, waarbij is gebleken, dat door het Leger des Heils voor het verschaf- fen van nachtlogies woekerprijzen worden be- rekend, waardoor de afdeeling b.v. uit een lo- xaal, dat aan veciticn personen plaats biedt, PSEODO-AANSLAG OP MUSSOLFNI Op aangifte van den te Parijs wonenden anti-fascistisohen journalist Saechi, heeft men te Nice den gewezen redacteur van de „Popo- lo d?Italia", Canovi gearresteerd, die Cacchi zou hebben willen overhalen een peusdo-aan slag op Museolini te plegen. Canovi zou be- kend hebben. HET PROCES TEGEN DE CATALAAN SCHE SAMENZWEERDERS. Volgens de Parijsche bladen zijn de Cata- laansdhe samertzweerders Zaterdagavond in vrijheid gesteld. De minister van Binnen lanctsche Zaken heeft een uitwjjzigingsde- creet voor alle veroordeelden geteekend, die een maand tijdi zullen krijgen om hun per- soonlijke zaken te regelen, met uitzondering van Garibaldi, die Donderdagmorgen de grens overschreden moet hsbben. DE KABINETSCRIS 1S IN DUITSCHLAND. Rijkskanselier Marx heeft gister met mede- werking van verscheidene politici o.w. den rijksminister van Arheid, Braun, en de Cen- trum-afgevaardigden iWrth en Stegerwald, de richtiijnen opgestekl voor het program; waaromtrent heden met de Duitsch-nationa- len onderhandelingen zullen worden gevoerd Met betrekking tot de verschillende onderdee- len van dit program heeft Marx bovendien de meening gevraagd van de ministers van het demissionnaire kabinet, voorzoover zij naar alle waarschijnlijkhekl ook van het nieuw te vormen kabinet deel zullen uitmaken, daar- bij natuurlijk in de eerste plaats van Strese- mann. Marx zal in de eerste plaats aan de ver- tegenwoordigers der Duitsch-nationalen be- p a aide vragen voorleggen betreffende de njksgrondwet en de buitenlandsche politiek. Waarschijnlijk zal Marx voorts morger. aan de hand van het voorloopige regeerings- program ook met,ret vertegenwoordigcrs der sociaal-democraten en democraten onderhan- delen, waar hij er waarde aan hecht, inzon- derheid de sociaal-democraten, ook al maken zij dan geen deel van het nieuwe kabinet uit, niet a priori in te scherpe oppositie te drijven BURGERLIJKE STAND. OEBOREN: Pieter Johannes, z. van Pieter Johannes Bongers en Hendrika Vries. Mathijsj: Berendiena, d. van Barend Cornelis Schol- ten en Mathijsje Berendina Wai«i. Bijns, z. van Frederik Kok en Pieternella Versluis. Jacobus Johannes, z. van Willent Adria- nus Erkamp en Anna Johanna Godijn. Lucia Maria, d. van Adrianus Cornelis van der Veer en Alida Bruin. OVERLEDEN: Johanna Peterneila Smit, gehuwd met Adriaan Delcker, 56 jaar. Jannetje Leguit gehuwd met Roelof Peen, 5! jaar. Dieu- wertje Moknaar, gehuwd met Nicolaas Meijering, 33 jaar. Geertje Klomp, wed. van Reindert Koopman, 76 jaar. HOOFDPRIJZEN ST A ATSLOTERI J. No. 11941 15000. Nos. 30, 206, 2146, 3741 en 17934 f 1000. Nos. 3425, 7132, 7299, 12915 en 20175 400. Nos. 199, 3177, 16699 en 1S037 f 200. Nos. 1990, 2686, 3250, 5662, 9937, 12032, 14331, 19650 en 20696 100. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 24 Jan. 1927. 600 Vette koeien le kw. 0.90— 7 1.02, 2e kw. f 0.80— f 0.90, 3e kw. f 0.68— f 0.80 per K G. slacht- gewicht; mindere soort en f 56— f 68; 120 Melk- en kalfkoe.en 300525 per sink; 94 Vette kalveren le kw. 0.90f 1.04, 2e kw. 0 80— f 0.90, 3e kw. 0.65 —f 0.80 p. K.G. levend gewicht; 111 Nudbtere kalveren f 10f 18 per stuk; 164 Schapen f 25— 33 per stuk; 700 Varkens Holl. le kw. f 0.77—f 0.78, 2e kw. f 0.76-/ 0.77, Overz. en Geld, f 0.770.78 p. K.G. slachtge- wicht; Vette varkens 0.74f 0.76; 84 Paarden f 100—/ 250 per stuk. zijn bijna alien zendelingen, waarover later. Travancore is een gezegend, een rijk land. Gelegen aan den Zuidwestrand van het Voor- Indische schiereiland ontvangt het een rijk deel aan Zuidwestenwinden, die opstijgen tegen de 2 a 3000 Meter hooge bergketen, die de waterscheiding met het Zuid-Oosten vormt. Bij dat opstijgen valt de regen bij stroomen neer. Een droge tijd kent Travan core nauwelijks. De rivieren drogen a" nooit geheel uit. De bodem, bestaande uit Iateriet, dat is verweerde graniet, is buitengewoon vruchtbaar en dit ales te samen maakt dit gezegende landje tot El Dorado van Britsch- Indie. Een bevolking van 5 millioen zielen op een land, zoo groot als Belgie, dat spreekt boekdeelen. Een eigenlijke geschiedenis heeft dit merk- waardig land nauwelijks. Wat wij ervan we- ten is eigenlijk voor een groot "deel de ge schiedenis der geheele Malabarkust, Cochin incluis en een groot werk, dat een paar we- ken geleden verschenen is en zich „Histenrv of Kerela", dat is Malabar, noemt en eigeri lijk niets anders zijn dan brieven van een Hollandschen kapelaan in Cochin, geschreven van 1717 tot 1723, met daarbij een commen- taar van honderden en nog eens honderden bladzijden, waarin Visscher's brieven worden becritiseerd en aangevuld. Visscher geeft, zeer juist, als begin der ge schiedenis, een kort uittreksel uit een der hei- lige boeken van de Hindoe's. Daar wordt ver- teld, hoe Rama Zuidwaarts trekkende, arme bergbewoners aantreft op het tegenwoordige centraalgeber,gte. Hij slingert dan zijn sikkei in zee. Deze komt neer bij Kaap Komorin. De zee wijkt terug, vruchtbaar land ontstaat. Rama neemt dan de kustvisschers hun net- ten af en verscheurt ze tot draden, waarmede hij visschers en bergbewoners tot Brahmanen maakt (het kasteteeken van den Brahmaan is een driedubbele draad, die over den linker- schouder over de borst en tot het midden af- hangend gedragen wordt). Dit wonder moet hebben plaats gevonden ongeveer 600 a 700 v. Christus. Op andere nonsens, o neen, won- deren in de Ramayana, kom ik nog wel etfts terug. Dan gaat Visscher meteen over tot de Por- tugeesche en Hollandsche bezetting, maar: er moet nog heel wat meer geschiedenis zijn! In het jaar 52 van onze jaartelling kwam liier een kolonie van Syrische Christenen, die thans nog een belangrijk, ontwikkeld deel der bevolking vormt. Omstreeks 600 werd't land bezocht door een Chineesch Buddhistischen monnik, die steen en been klaagt over de ket terijen der Hindoe's, die, in het begin onzer jaartelling tot Buddha bekeerd, dan alweer tot hun afgoden terugkeeren. Ende Grieksche historici, bijv. Phole- maen, noemen Kaap Komorin, Guilon en vele andere plaatsen. En de Egyptenaren wisten heel goed waar Abraham de peper haalde en staken al duizenden jaren voor de Grieken van Bab el Mandeb recht over naar de peperkust van Malabar en de parelbanken van Coromandel. Maar pas, de O.-In. Compagnie verscheepte van Guilon 400.000 pond peper per jaar en evenwel van Cochin. Dat er al yroeg verkeer met deze streken is geweest, blijkt nog uit een eigenaardige bij- zonderheid. De taal van dit land is Tamil, een oude taal, met oeroude letterteekeus en een uit- gebreide literatuur, vooral in dichtmaat en naar men zegt buitengewoon mooi dichtwerk. Helaas nog weinig vertaald en heel veel slechts fragmentarisch bewaard. Een mooie collectie Tamil handschriften ingekrast CONCERT. Over het concert, dat Maandag 31 Januari in de Harmonic gegeven zal worden, wil len wij gaanne het volgende berichten: Mevrouw Alice Simons, die o.m. van Moussorgsky en de Falla zal zingen, is leer- tinge geweest van Bertha Seroen en van Vera Janaeopulos. beide zangeressen van naam, die ook in Alkmaar niet tot de onbekenden behooren. Met veel succes zong mevr. Simons reeds te Parijs, Amsterdam, enz. Mej. Jo van Praag, de pianiste, heeft on- derwijs genoten van Evert Cornelis en speelde met stijgenden bijval in Rotterdam, Amsterdam, Gouda, eniz. En mej. Els Berent- zen, violiste, die Louis Zimmerman tot leeraar heeft gehad evenals mevr. Simons, hebben de andere dames zich ook onder de hoede van 'n uitmuntend leeraar gesteld - verwierf goede critiektn door haar optreden te Amsterdam, Den Haag, Arnhem. Dit is dus veelbelovend nieuws en dat de dames de kunst op ernstige wijze, dienen, is op te maken uit hun programma dat, behalve de reeds genoemde zangnummers, composi- ties bevat van Handel, Scarlatti, Rimskv— Korsakof, Vitali (chacony) Respighi (senate) deze twee werken voor viool en klavier enz. Aan de leden der Alkmaarsche kamermu- ziekvereeniging wordt reductie op den toe- gangsprijs vedeend. _A'_K_ 8ng@z@9iii@n staikke^ (Buncn ver ant woo; dettjkhei d van de Re- dactie. De opname in deze rubriek bewiist gcenszins dat de edactie er mede instemt.) RADIOFONISCH WEERSERICHT, naar waarnemingen, verricht in den moi'gen van 24 Januari. Medegedeeld door het Kon. NederL Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.3 te Zurich laagste barometerstand 731.9 te Vestma- noer Verwachting (geldig tot den a von J van 25 Jannari) Matige tot krachtige zuidelijke tot zuid- westelijken wind, betrokken tot zwaar bc- wolkt, waarschijnlijk regen- of hageibuien, lets zach-ter. xxxv. T ravancore! Op den 31 en van Karkadagam van het jaar 1101 legt onze locomotief het af op een uur afstand van de hoofdstad van Travanco re, Trivandrum. Twee uur en drie kwartier duurt het eer hulp komt opdagen en met 3'A uur vertraging wordt eindelijk het eindstation bereat F.igenlijk is het vier September 1926, maar de i i avancoorders zijn eigenwijs. Zij begin- nen hun jaartelling met de stichting van hun onafhankelijk rijk, onafhankelijk sedert het jaar 800, waar dus heel wat stormen langs ziin heengegaan, waar Hollanders, Portugee- zen noch Britten ooit boos waren en zelfs de Moguls, de groote Mohamedaansche ver over- aai nooit doordrongen. Ze hebben eigen jaartelling, negen maanden, verdeelden vroe- gei" den dag in 60 uren, hebben eigen post- zegels, die echter alleen in hun eigen land geldig zijn, en eigen geld, althans koper en zilver tot de halve gulden. Maar hun gulden- stuk is de zilveren Rupee van Britsch-Indie en ook hebben ze geen eigen bankpapier. En naast hun eigen post heeft de Britsch-Indi- sche kantoren door het heele land. De spoor- lijn is Engelsch, maar daar houdt het nu ook mee op. In de regeering hebben de Euro- peanen niets te zeggen, al is een „Indian Christian" eerste minister van den Hindoe- Raja en is een Engeischman Principal van hun hoogeschool. De andere Europeaner met de stylet in gepraepareerde palmbladree- pen (zooals ze thans nog op menige lagere school gebrmkt worden) bevindt zich in de Theosophische bibliotheek in de Adyar Stich ting in Madras. Met het bijeenbrengen van deze collectie hebben de theosophen toch eens een goed werk gedaan. Welnu het Tamil- woord voor rijst is arisi en daarvan is het woord voor rijst in alle Europetsche talen Grieksch incluis, afgeleid. Een ander Tamit- woord, dat burgerrecht verkregen heeft in alle koloniseerende landen is Kerrie of curry, zooals de Engelschen zeggen. Met gember is t net zoo. Maar in nieuwe woordtn is de Ta- mil-taal ook niet arm. Het Tamil-woord voor fiets, vrij in het Engelsch vertaald is Kicking bandy, in het Hollandsch overgebracht, trap' pende ossenwagen. In de latere geschiedenis van Travancore speelt nog een Hollander een groote rol In 1741 werd een Hollandsch kapitein De La- moy, gevangen genomen door den Raja van 1 ravanc°re en ging al spoedig in zijn dienst over. Hij bouwde forten en wallen, in een woord legde allerlei versterkingen aan en nielp den staat zoo uitstekend verdedigen t^- gen Engelschen, Mahomedanen en Hol landers, dat zijn naam hier nog steeds met eere wordt genoemd en zijn kerkje, zijn graf en zijn twee grootste forten door den staat a is historische momenten worden onderhou- den. Het zijn ook enorme werken, die alleen in dien ouden tijd met duizenden van dwang- arbeiders konden worden uitgevoerd. Gra- nietblokken van 1X1X2 meter, vaak van groote afstanden aangevoerd, keurig ge- vormd en bijgekapt, zoodat ze steeds precies aaneensluiten tot muren van 6 a 8 meter hoog, 3 a 4 meter breed en soms I'A mijl ?;nf7Dat zijn kolossale verdedigingswerken. Maar ze hadden succes. Elf eeuwen lang re- geert thans de Raja-familie met zijn merk- waardige opvolging in de vrouwelijke lijn. De 2e Raja is steeds de zoon van de zuster van de eerste, om de zeer eenvoudige red^n, dat de getrouwde vrouw in haar ouderlijk huis blijft en dus het ouderlijk erfgoed deel- achtig wordt. In een groot deel van Malabar is de man alleen 's nachts bij zijn vrouw maar woont en eet in eigen huis. Verwaar- loost hij den huwelijksplicht, dan vindt hij misschien, als hij op zekeren dag wat laat komt, een ander paar schoenen voor de deur enmag op straffe des doods niet binnen- gaan. De vrouw moet natuurlijk zorgen dat haar bezoeker van gelijke of hoogere kaste is. Zoo ja, dan bestaat geen enkel bezwaar. Denk nu niet dadelijk aan onzedelijke toestanden. Het lijkt veel erger dan het is. Een andermaal misschien weer over de merkwaardige en toch strenge huwelijkswetten van dit volk. Dr. W. G. N. v. d. SLEEN. Mijnheer de Redacteur! Ondergeteekende vraagt hierbij beleefd eenige plaatsruimte in uw veel gelczen blad. Bij voorbaat mijn dank. Veel is er geschreven over het optreden^ der marechaussee dien de Go-Ahead speler Stenvert arresteerde wegens z.i. het in gevaar brengen van lichamelijk letsel der tegenpartij bij den wedstrijd Z. A. C. Go Ahead. In ho even e deze arrests tie reden had kan ik, d:e genoemde wedstrijd niet heb gezien niet beoordeelen, doch vol gens het rapport van den scheidsrechter enz. was het een overtreding welke in elken wed strijd meermalen voorkomt en er dan ook een vrije schop voor wordt gegeven. Tevens zij nog gemeld, dat genoemde scheidsrechter het spel geheel in handen had. Nu heeft gisteren de plaatselijke voetbal- vereemging Alcmaria Victrix een wedstrijd gespegld tegen Haarlem in de stad Haar lem. Een ieder die getuige is geweest van ge- noemden wedstrijd zal moeten erkennen dat ingrijpen van de politie hier zeer op zijn plaats zou zijn geweest. Bij dezen wedstrijd werd een Alcmaria-speler niet in gevaar ne- bracht van lichamelijk- letsel doch lichame lijk letsel toegebracht en wel in het straf- schopgebied. De zeer gemoedelijke scheids rechter kende een vrijen schop toe. Hoe zou die scheidsrechter zijn rapport luiden als hier de marechaussees tusschenbeide was ge- komen? In den wedstrijd die van de zijde van Haarlem zeer veel ruw spel vertoonde werd elke ruwheid door haar supporters met liiid gejuich begroet. Dit werd des te erger- omrede de scheidsrechter een Haarlemspeler en een Alcmariaspeler het veld uitzond. Toen eenige minuten later een achterspeler (die reeds. een vuistslag in het gezicht had gehad) een schop in het gezicht kreeg en ten spoedigste het terreln moest verlaten ging er een hoeratje op. Ondanks dit alles terwijl reeds eerder een Alcmadaspeler het veld had verlaten staakte de scheidsrechter den v;edstrijd niet en 1 iet doorspelen. Verwonde- ring baart het mij dat de Akmaria-aanvoer- der de wedstrijd niet staakte. Bij het eind was bijna geen enkele Alcmariaspeler onge- deerd uit den strijd gekomen. Volgens mij is het daarom zeer goed dat bij zulke gelegen- heden de politie goed ingrijpt temeer daar de voor dezen wedstrijd aangewezen scheids rechter wel allerminst voor deze taak bere- kend was. Hoogachtend P. DEN OTTER DE BERGER SCHOOLVEREENIGING ALWEER IN HET GEDING. Hooggeachte Redache, Mogen wij naar aanleiding van het in den Raad te Bergen behandelde een paar woorden in Uw blad plaatsen? Eigenlijk niet meer dan een vraag aan den heer Brugman. Waarom blijft de heer Brugman doorgaan met als voornaamste oorzaak van Bergen's belastingmoeilijkheden te noemen het beclrag van 68.000 voor de school (zonder terreinj van de B. S. zonder daarnaast te plaatsen de som van 125.000 voor het gebouw (weer zonder terrein) vpn de luxueuse 3 klassige U. L. O. school, die bij het voeren van een gezonde schoolpolitiek voknaakt ovei*bodig was geweest? Met dank voor de plaatsing, het Bestuur der Berger Schoolvereenigng. Uit onze Staatsmachine. De Humanitaire Besnociingen van den Volkenbond. Aan de Tweede Kamer werd door den Minister van Buitenlandsche Zaken toege- zonden het verslag van de zevende zitting van de vergaderimg van den Volkenbond te Geneve gehouden van 6 tot 25 September. In dit verslag komen uiterst belangrijke hoofd- stufcken voor en waar onze voiksvertegen- woordigers van een en ander in kennis ge steld werden, daar wil het ons voorkomen, dat het zijn nut hebben kan aan de lezers dezer serie ook iets uit dit verslag mede te deelen. Uit het opschrift hebben de lezers reeds kunnen opmaken, wellk deel van het verslag door ons als het onderwerp onzer wekelijk- 9che bespreking gckozen werd, n.l. de huma- nitaire bemoeii'ngen van den Volkenbond. Het geheele verslag is verdeeld in Hen hoofd- stukken en daarvan handelt het negende over bovenibedoelde bemoeii'ngen. Het is goed, dat voondurend in het oog gehouden wordt, dat, al moge het hoofddoel van den Bond wezen den vrede te bewaren tusschen de be- schaafde volkeren onderling, daarnaast veel werk verricht wordt. be-lichaamd in verdira- gen en overeenkomstcn, dat de ecsnomische, financieefe, sanitaire en humanitaire toestan den zeer ten goede komt. Daarvan getuiwt ook het negende hoofd-stuk, dat handelt over de bestrijding van den handel in vrouwen, de kinderbescherming, de bestrijding van han handel in opium, de inteWectueele samen- werking, de slavernij, de beschenning van vrouwen en kinderen in het Nabije Oosten, de steunverkening aan viuchtelingen en tee slotte het akoholvraagstuk. Men ziet, deze onderwerpen verdienen zeer zeker de kracht- dadige belangsteMing van dien Bond, die in noogsfe instantie gestidht is om te waken over het algemeen welzijin der wereld. Het blijkt uit net in dit deel van het ver slag gememoreerde, dat in verschillende lan den zeer ernstig de sitrijd tegen den handel in blanke slavinnen werd opgevat niet alleen, maar ook, dat een inmige samenwerkimg ver- kregen werd in tal van landen tusschen de officieele au-toriteiten en de particuliere ver- eenigingen, hietgeen vooral van belang is in verband met de uitzetting van personen, die zich aan delicten op dit gebied hebben schul- dig gemaakt. Immers door die samenwerking kan verkregen worden, dat een te dezer zake udgewezene niet rustig voortgaat in een ander land zijn snood beclrijf onopgemerkt vooit te zetten. Waar in deze vergadering bepkit werd het groote nut van vrouwelijke hulp in deze materie, wil het ons voorkomen, dat in verschillende landen het vrouwelijk element in de zedenpoli-tie opgenomen of ver- meerderd zal worden. Mede "werd in deze vergadering besloten aan de diverse rc<ree- rin-gen te verzoeken den Volkenbond gere- geld op de hoogte te houden van wat door naar gedaan wordt tot beteugeling van de utt- gaven van en den handel in pornografische geschriften. Het jongste lid van den Bond, Duitechland, kan dus aanstonds beginnen met den Volfcembond te verblijden door de toezendmg van het door den Rijkadag aan- genom-en verbod tot uitgaven en versprei- dinig der Schumdlitteratur, vooral met het oog op de moreek beschenning der jeugd aam°e- nomen. Nu en dan is er wel eens verschii van mee ning in dezen broederschap, zoo was er ook verschi'l in de vijfde commissie, die deze ean- gelegenheid behandelt, over de vraag wu de taak van den bond is met betrekking tot de kinderbescheirmimg. Deze strijd, waarover we hier niets behoeven te zeggen, heeft osider- tusschen niet beiet, dat tal van onderdeelen der kinderbescherming ter sprake gekomen zijn, ofschoon gezien het versdht in ras en nationaiiteit tusschen de bevolkimgen der verschilknde landen de Volkenbond uiterst voorzich'tig moet wezen met het aanbevelen van bepaalde maatregelen. Het wil ons voor komen, dat het Fransche standpunt, dat de Bond in dezen optreden moet als „de zede- lijke adviseur", inderdaad het juiste is. Be- sproken werd ook de k in de rontsp a nning, de gevaren van den alcohol voor kinderen, al»- mede den invloed van de bioscoop. Ook de zaak der kindenrechtbanken kwam ter tafel, waarbij de Canadeesche afgevaardigde wees op de goede resultaten, welke in zijn land; met deze insteliingen bereikt waren. De Inter nationale S'irafrechrcommissie heeft dit on derwerp iin studie genomen, in verband daar- mede zal nu het comite in zake de kinderbe scherming een enquete instellen op dit ge bied. De beslissingen blijven echter voor dm Raad van den Bond voorbehouden. Omtrent de bestrijding van den handel in opium kunnen we kort wezen. Immers het is nog niet lang geleden, dat we in deze serie besproken hebben het destijds bij de Kamer ingediende voorstel tot goedkeuring van de mede door de vertegenwoordlgcrs onzer re geering geteekende overeenfcomst nopens het giebruik van bereid opium, welke overeen- komst ook onder de auspicien van den Vol kenbond tot stand gekomen is. Vermelden we uit dit deel van het verslag alleen, dat de Nederlandsche delegatie aandrong op spoe- dige inwerkingtreding van deze overeen- komst, maar toch eenige bedenking maakte tegen het optreden der Raadigevende Opium- conferentie, die reeds wijzigiugen iin de over- eenkomst voorstelde zonder de inwerking treding van het verdrag af te wachten. De mededeelingen van een paar afgevaardigden trekken in dit deel zeer de aandacht. Aller- eerst, dat Britsch-Indie zulke maatregelen getroffen heeft, dat de uitvoer van ruw opium anders dan voor medische en wetenschappe- lijke doeleinden uit Britsch-Indie na 10 jaar geheel zal ophouden. Dan, de Servische re geering deelde mede, dat in haar land een voldoende hoeveeiheid opium wordt voortge- bracht om te vold'oen aan de behoefte aan opium voor medische en wetenschappelijke doeleinden voor geheel Europa, zoodat men tot een verbod van invoer van alle opium uit de Oostersche landen zou kunnen geraken. Hoewel daardoor een bepaald land, c. q. Servie, door zulk een totaal uitvoerverbod ten zeerste zou worden bevoordeeld. hetgeen andere landen nog wel eens tot nadenken zal stemmen alvorens hun stem aan zu-lk een uitvoerverbod te geven, ware zulk een ver bod het meesr practiseh afdoende. Ook de smokkelbandel, welke vanuit den Perzischen Golf op het Verre Oosten gedreven wordt, kwam ter sprake en was onderwerp van be spreking tusschen de Britsche en de Perzi- sche delegatie. Vermelden we nog wat omtrent het alco- holvraagstuk werd bes'oten. De Fiosche, Poolsche en Zweedsche delegates hadden ge- durende de zitting van de vergadering van den Volkenbond voorgesteld1 het vraagshd. van drankmisbruifc in studie te nemen. In hun toelichting wezen de voorsteTlers erop, hoe de ^Volkenbond zich daarmee reeds her- haaTdelijk had bezig gehouden. Immers bij de behandeling van de bestrijding van den handel in vrouwen als van die der kinderbe scherming speelde het alco'boTisme een groote rol en voor alien, ftie zich bezig hou- den met de mandaatgebieden is de vraag om trent den invoer van alcoholhoudende dran- ken in deze gebieden van het grootste be lang. In aansiluiting aan een resolutie door het Intern ationaal Congrcs in zake bestrij ding van het alcoholisme. in September 1925 "■ehouden te Geneve onder presidium van Jhr. Puvs de Beerenbrouck, werd nu voorgesteld, dat de Bond aanstonds de bestudeeririg van het akohO'Vraao'stuk op ziia werkprogram zetten zou. De Agenda-commissie van d-en Bond aefviseerde echter tot aanhouding tot het volgend jaar. Aldus werd besloten. Een volgende maal nog een en ander uit dit verslag, - TTlAlv'IAC mzif in/vo,no> 1 AtH i

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 8