Panfsoli© Gauser!e§n. liarktberichten Zeefijdingen Sport Ingezonden sfukken PRIJSVRAAG VOOCR EEN GELUKTELEGRAM-FORMULIER. Skids eeniigen tijd kan men aan a lie tete- rraafkantoren voor 40 cent extra verlarvgen, dat telegrafische mededeeliingen op een Ge- klkdelegramformciler worden afgegeven, d. w. z. op een formulier, uitgevoerd op moot Dud-Hollandsch papier. De extra opferengst dezer telegramrnen is be ste rod voor het 'Jemgdwedk van affle ridhtogen van ons land1 en voor de Lichameliijfce Opvoeding. Het is eclnter geMeken, dat het bestaande formu'Ier aan den smaak van velen niet kan voldoen; de teekeniimg schijnrt op den dimr te vervelen; het Nederlandsche JeugdHeiders Instiitunt, dat door de Regeeriog toelast is met de re dame campagne en met 'het verdeelen van de opbrengst der Gclu-ktelegrammen. zal ou in samenwerking met de Dixectie der Pos- terijen en Tetegrafie een prijsvraag nhtschsi-ij- ve-n voor het ontwerpen van een nieuw for mulier. De uitschdjving geschiedt volgens de frepalingen der Permanente Prijsvraag Com- missie. De prijsvraagregeTs zulten birnnen- kort bekend gemaakt worden. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM. 335 vette kalveren le kw f 0.84—1.—, 2e kw. 0.70—0.84; 3e kw. 0.62/0.70 per K.G. lev. gew. enkele hoo- fer. 75 nuchtere kalveren J 10—/ 17 per stuk §00 varkens Holl. le kw. /0.76—/077; le kw. 0.75—0.76. Overz. en Geld, le kw. 0.76—0.77, 2e kw. 0.75—0.76 Vctte varkens 0.700.74 per K G. slachtgewicht. Afloop slecht. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM. Prijzen onveranderd 'Aanvoer 1 lading 1050 H.L. ProwiwcSaaB niauws DE STATENVERKIEZING. Een onzer correspondenten schrijft: Het bericlit in't nr. van 24 dezer betreffen- de candidaatstelling door de vrijz. dem ver- eischt wel eenige aanvulling, aangezien mede tandidaat gesteld zijn in den kieskring Helder de Vrijz. dem:: Mevr. A. Aukes-Timmers te Bakkum en de heeren .W Balk te Alkmaar, P. Kostelijk te Heer-Hugowaard, H. Kzn. Koster te Wieringerwaard, J. Koster te Win- kel, F. Schemer te Schoorl en C. Wijdenes Spaans te Anna-Paulowna. Door referendum zal door de leden der aangesloten kiesvereeni- oingen nog de volgorde bepaald worden Voorts doet het wel' eigenaardig aan, dat in het bericht bovengenoemd de heer D H. Grunwald wordt aangeduid als aftredend, terwijl deze immers thans geen Statenlid is De vraag schijnt wel gewettigd, of hiermee het referendum moet worden beinvloed. het- welk juist dezer dagen wordt gehouden. (Het bedoelde bericht was door ons over- genomen uit de N. R. Crt. Red. Rlkrn Ct.) UIT BERGEN. Voor de Vereeniging voor Voordrachten houdt Vrijdag a.s., des avoids 8 uur, in „De Rustende Jager", mevr. Menage Challa, uit N'ieuwe Niedorp, een lezing met voordracht en fragmenten over d'e roman „De Vluchte- lingen" van den Finschen schrijver Johannes Linnankoski, den schrijver van het bij velen zoo populaire en imteressante boek „Het lied van de vuurroode bloem". Zijn laatste boek „De Vluchtelingen" wordt door kenners nog gunstiger beoor- deeld dan met „Het lied van de vuurroode bloem" het geval was. ,,De Vluchtelingen" is een hartverscheuren- de gpschiedenis, neergeschreven direct na het gebeuren. In simpele taal wordt hierin iedere ontroe- ring en eigenaardige trek van de Finsche fi- guren gesehilderd. Mevr. Menage Challa beschikt over het ta lent de in 't boek geteekende figuren te doen leven. Wie over haar voordrachtkunst, te Schoorl ,n de V. V. V.-bijeenkomsten en elders ten beste gegeven, las, zal zeker niet verzuimen den vocrdracht-avond te gaan bijwonen. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Kambangan (uitr.) arr. 25 Jan. te Pt. Said. Prinses Juliana (uitr.) vertr. 25 Jan. van Algiers. Madoera (thuisr.) vertr. 24 Jan. v. Makal- lah. Rotti (uitr.) vertr. 22 Jan. van Sabang. HOLLAND—AUSTRALIA LIJN. Abbekerk (uitr.) vertr. 25 Jan. v. Port Said. HALCYON LIJN. Stad Arnhem arr. 23 Jan. v. La Plata te Hamburg. Stad Haarlem arr. 23 Jan. v. La Plata te Hamburg. JAVA-NEW YORK LIJN. Bintang arr. 25 Jan. v. New York te Batavia. Garoet, v. Batavia n. New ork, arr. 24 Jan. te Belawan. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Gorontalo vertr. 25 Jan. v. Amst. n. Rott. Meliskerk (thuisr.) vertr. 25 Jan. v. Kilin- dini. Ares (thuisr.) arr. 22 Jan. te Kaapstad. Billiton (uitr.) arr. 24 Jan. v. Algoabaai te Last-London. Heemskerk (uitr.) arr. 24 Jan. te Kaapstad. Java (thuisr.) vertr. 2 4Jan. v. Marseille n. Duinkerken. KON. HOLL. LLOYD. Orania (uitr.) vertr. 24 Jan. v. Santos. Zeelandia (thuisr.) vertr. 24 Jan. v. Santos. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Boschdijk vertr. 24 Jan. v. Rott. n. Balti more. Edam vertr. 25 Jan. v. Rott. n. N. Orleans. Glamorganshire, v. Rott. n. Vancouver, arr. 22 Jan. te San Francisco. Montgomeryshire v. Antw. n. d. N. Pacific ist, arr. 22 Jan. te Swansea. Rijndam vertr. 23 Jan. v. Port Said n. Haifa. Lochkatrine arr. 25 Jan. v. de N. Pacific te Rotterdam. Nictheroy arr. 24 Jan. v. d. N. Pacifiskust te Hamburg. V'olemdam vertr. 23 Jan. v. N. York naar Havana. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kawi (uitr.) 23 Jan. Ouessant gep. Tambora (thuisr.) 27 Jan. te Marseille ver- wacht. HOLLAND—OOST-AZIe LIJN. Gemma (thuisr.) vertr. 25 Jan. v. Shanhai. JAVA—BENGALEN LIJN. Boeton, arr. 24 Jan. te Rangoon. Van Cal cutta n. Java. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Delfland (thuisr.) vertr. 25 Jan. v. Havre. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Agapenor, v. Japan n. Rotterd. vertr. 22 Jan. van Shanhai. Phrontis vertr. 25 Jan. v. Amst. n. Lond. Autolycus, v. Japan n. Rotterd., vertr. 23 Jan. v. Port Said. Laomedon, v. Japan n. Amst., vertr. 24 Jan. van Singapore. Tydeus, v. Liverpool n. Java, vertr. 23 Jan. van Port Swettenham. HOLLAND—BRITSCH-INDIe LIJN. Meerkerk (thuisr.) arr. 24 Jan. te Colombo. Bovenkerk (thuisr.) arr. 25 Jan. Suez. Ridderkerk (thuis.) vertr. 24 Jan. v. Port Said. Streefkerk (uitr.) vertr. 23 Jan. v. Madras. KON. NED. STB. MIJ. KON. W.-I. MAILD. Orion vertr. 25 Jan. v. Amst. n. Hamburg. Aurora, vertr. 24 Jan. v. Lissabon n. Caait. Boechees vertr. 24 Jan. v. Gibraltar n. Amst. Commewijne (thuisr.) vertr. 23 Jan. v. Ma dera. Dido, 25 Jan v. Gothenburg te Amst. Eos vertr. 24 Jan. v. Malta n. Patras. Fauna vertr. 24 Jan. v. Catania n. Messina. Gangmedes vertr. 24 Jan. v. Varna n. Coni- tauza. Haarlem (uitr.) vertr. 22 Jan. v. Calera. Ilos vertr. 24 Jan. v. Lissabon n. Carth. Mars (uitr.) arr. 24 Jan. te Sanjuan de Por to Rico. Neptunus vertr. 24 Jan. van Gravosna n. Bari. Perseus arr. 24 Jan. v. Amst. te Kopenha- gen. Stella arr. 25 Jan. v. Hamb. te Amst. Strabo vertr. 24 Jan. v. Sautander n. Gyon. Tellus arr. 24 Jan. v. Tunis te Lissabon. Klysses vertr. 24 Jan. v. Cavalla n. Salonica. STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van heden. Ns. 3116 en 12972 1500. N's. 2852 en 10507 1000. Ns. 388, 10206 en 12947 400. Ns. 3989, 4899, 10122 en 15315 200. Ns. 42, 1243, 1304, 1912, 7136, 8570, 8705 en 15073 100. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN Catharina Petronella, d. van Willem Fre- cferik De Bruijn en Catharina Nuijt. Wil lem Johannes, z. van Petrus Obdam en Jo hanna Kramer. OVERLEDEN: Andries Vis, 63 jaar RADIOFONISCH WEERBERICHt" naar waarnemingen, verricht in den morgen van 26 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.4 te Breslau. Laagste barometerstand 729.7 te Isafjord. Verwachting (geldig tot den avond van 27 Januari): Matige tot krachtigai, tijdelijb wellicht stormachiige zuid-oostdijke tot zuid-weste- lijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen, weinig verandering in temperatuur. biljarten" Gisteravond zou de prof. Drost een partij spelen in hotel Butter, Stationsplein. Daar hij echter zonder kennisgeving weg bleef hebben de heeren De Wit en Hoogland met elkaar een partij aangegaan, die zeer mooi verliep. Gespeeld werd een partij van 500 car. cadre De heer De Wit maakte in 61 beurten uit. Zijn hoogste serie was 62, zijn gemid- delde 8.2. De heer Hoogland bracht het tot 449 car. met een hoogste serie van 47 en een gemid delde van 7.3. WORSTELEN. Op de Dinsdag j.l. gehouden Kikkertbeker- wedstrijden van den Nederlandschen Kracht- sportbond te Amsterdam in het clublokaal der A. A. C. „De Halter", behaalden de heeren P. Koreman en J. C. Zwanenburg respectie velijk een eersten en een tweeden prijs voor Lichtgewicht eerste klasse. Genaemde heeren zijn lid van de Alkmaarsche Krachtsportver- eeniging ..Sport staalt spieren" en hebben dus den naam van hun vereeniging uitstekend gehandhaafd, daar zij tegenover beste worste- laars kwatnen te staan. PARIJSCHE BEDELAARS. Bedelarij is bij politie-voorschrift verboden in Parijs. Maar niettegenstaande dat politie- verbod is het aantal Parijzenaars dat van be delarij leeft, nog steeds ontzettend groot Be delarij in alle graden wordt er uitgeoefend door den v/erkelijk hongerlijdenden daklooze tot den huizen- en landerijen bezittenden be- zittenden bedelaar toe. En vooral in de win- termaanden, van December tot Maart, wordt de vreemdeling getroffen door de tallooze ar- moedige, schamele gestaiten, die of schuw, of met een zeker brutaal-eischend gebaar een hand uitsteken naar de voorbijgangers Veel ziet ge er dwalen's avonds in de buurt der dure restaurants en nachtgelegenheden, vooral op Montmartre, waar ze azen op de gelegenheid om het portier van een auto ge- dienstig open te trekken en dajrrvoor „be- taald" te worden ijiet een paar stuivers fooi. Soms met een paar franc-stukken, of zelf? wel met een bankbiljet uitgaande vreemde- lingen zijn gewoonlijk nogal gul, vooral wan- neer ze al eenige flesschen goeden Franschen wijn genoten hebben. Andere bedelaars houden zich bij voorkeur op aan de deuren der postkantoren, en doen daar een beroep op den liefdadigheids- zin der vrouwen en meisjes, die eruit komen: die erin gaan laten ze met rust. Waarom? O. het zijn ware psycholcgen, die bedelaars! Ze weten wel, om welke reden de meeste vrou wen en meisjes een postkantoor binnengaan immers om een met spanning verwachten brief daar af te halen F.n wanneer zc weer de deur mtkomen, h'ttn wangen extra blozend zijn, hun oogen extra schitterend en ze stijf in hun handtaschje tegen zich aange- drukt houden den zoo vurig verlangden brief, dan zijn ze in een milde stemming, gun- nen ook graag een medemensch wat geluk, hebben behoefte zelfs om aan een ander mensch wat mede te deelen van het geluk, dat ze in zichzelf voelen gloeien, en ze grab- belen met goedgeefsche hand in haar taschje naar een paar stukjes nikkel of zelfs naar een stukje verguld geld en laten dat met vreugde neervallen in de opgehouden pet van den werklooze of den verminkte, die hen op te wachten staat, en die hen naarmate de ga ve grooter is dankt met een onderworpen glimlach om zijn mond, maar met een meer of min ironischen blik in zijn oogen die natuurlijk het vrouwtje in kwestie niet op- merkt, daar is ze veel te gelukkig voor Speeulatie op mildgestemdheid die is er ook's Zondagsmorgens bij het uitgaan der kerken. Nog onder den indruk der gewijde woorden, die hij gehoord heeft en bezield met de beste voornemens, krijgt de kerkganger als eerste beeld van zijn plicht voor oogen ge steld: het goede werk der naasten-hulp. Hij heeft al wel zijn gave voor de armen gedepo neerd in het kerkezakje, maar als hij daar bij de deur in de kou een armen kerel in lompen voor hem ziet staan, een haveloos vrouwtje met een schreiend kind op den arm, dan vindt hij plotseling, dat zijn gave in het kerkezakje toch wel erg klein is geweest, en gauw vult hij die nu aan met een gave in de uitgestoken hand, de opgehouden pet. Weer andere bedelaars posteeren zich bij een brievenbus, die op een druk punt staat. Wanneer zoo'n bedelaar iemand die bus ziet naderen, licht hij vlug het klepje op, dat in Parijs de gleuf der brievenbussen afsluit, zoodat de aangekomene maar zijn brief daarin heeft te laten glijden. Natuurlijk is er niet de minste moeite of moeilijkheid aan voor hem om zelf even dat klepje op te lichten, maar hij voelt zich toch verplicht den man met een enkelen stuiver voor dien kleinen dienst te beloonen. En er is trouwens iets aardigs in. dat zoo'n man een werkje doen wil, al is dat dan ook nog zoo klein, in ruil voor de aalmoes, die hij vraagt. Zoo hebben andere bedelaars bedacht, dat ze den haastigen Parijzenaar, die per metro zich naar zijn plaats van bestemming begeeft tijd besparen kunnen, door de klapdeuren van het metro-station voor hem open te duwen. Sommigen doen dat voor iederen reiziger apart, anderen houden de deur constant open door er met hun lichamen tegen te leunen Lang niet iedereen van die jachtende men- schen geeft wat, maar het percentage is toch groot genoeg om den bedelaar een behoorlijk daggeld te bezorgen. De meeste Parijsche bedelaars echter bede- len zonder.dat voorwendsel van bewezen diensten, vragen onomwonden een gave van liefdadigheid. Al is het waar, dat velen van hen door blindheid, lamheid, verminking, niet in staat zouden zijn iets te doen voor de aal moes, die hun toegeworpen wordt. Hoewel op de Pont de l'Alma, een der groote bruggen van Parijs, zit bijna dag aan dag een blinde, die de voorbijgangers tot zich trekt door een bonte rat, die hij in een vogel- kooitje naast zich heeft staan; en wanneer hij oordeelt, dat er voldoende menschen rond hem heen geschaard staan, om „zaken" te doen, dan vertelt hij hun, dat hij niettegen staande zijn volkomen blindheid toch heel vlug en netjes schrijven kan door middel van het Braille-plankje. En hij vraagt: „Wat zal ik voor u schrijven? Uw naam? De naam van uw vriendinnetje? Een liefdesverklaring? of een spreekwoord? Zeg maar op! En reeds is hij bezig met zijn potlood en zijn plankje. Nieuwsgierig kijken ze toe, de omstanders; want de meesten, al hebben ze natuurlijk al wel vaak hooren spreken over Braille-sChrift, en over het Braille-plankje, ze hebben het nooit in praktijk zien gebracht. Ze kijken, bewonderen en beloonen den blinde met een gave van waardeering. De Pont de l'Alma is niet de eenige Parij sche brug, die zoo zijn vasten bedelaar heeft. Bijna iedere Parijsche brug heeft er een, soms wel twee, zooals de Pont de la Concorde, waar iederen dag twee mannen op krukkeo zich posteeren, een links en een rechts, en ho- pen op de gccdheid van eenige der vele par- lementsleden, die ze het Parlementsgebouw zien in- en uitgaan. Een bekende brug-bedelaar is verder nog de blindeman van de Pont des Arts, die zijn gaven ontvangt uit handen van beroemde mannen vooral', hij is een soort protege van vele leden der Academic Francaise, die wan neer ze zich naar een zitting begeven, niet licht vergeten zullen „hun" blinde in het voorbijgaan wat toe te stoppen. En de bede laar is wat trotsch op de protectie van zoo- veel beroemdheden, voelt zich bijna mee een beroemdheid. Behalve biind is hij nog een- beenig ook, kreeg in 1918 een ongeluk bij een wagon met munitie, wat hem een staats-pen- sioen van 1 fr. 55 per dag oplevert. De rest van zijn daggeld bedelt hij bij el kaar maar niettegenstaande zijn „be- roemdheid en zijn beroemde protecties, is dat niet veel, hij haalt zelden meer dan 20 francs per dag op. Zijn brug is niet gunstig gelegen. maar hij heeft daar nu eenmaal vaste plaats en zijn vaste klanten, en dus blijft hij daar. Veel beter gelegen is de Pont de Carrou sel. Dat is een ideaal-brug voor bedelaars. de allerbeste bedel-brug van Parijs zelfs! Want daar komen heel wat vreemde lingen overheen, en heel klein-burgers ook: en dat zijn de al- lergulste gevers. Daar haalt een bedelaar wel 40 a 50 francs in een enkelen middag op, zoo niet meer. Maar zoo goedig ooglui- kend als de poiitie de bedelarij op de andere bruggen toelaat, daar treedt ze strong op, en ze kan niet anders, heeft zelf te gehoozamen aan heel strenge voorschriften. Een bedelaar, die daar een proces-verbaal oploopt wegens bedelarij, krijgt een boete van 5 fr. 50, en nog gevangenis-straf bovendien. De boete hoeft niet altijd betaald te worden, die wordt wel eens „vergeten" door beide partijen, maar de gevangenisstraf, daar is geen ontkomen aan! En dus wagen de bedelaars zich slechts zeer aarzelend naar die ideaal-brug, en durven er slechts zeer terloops en voorzichtig een. hand uitsteken, en zachter dan overal elders sta- melen ze hier hun: ,La charite s'il vous plait!" De rijke bedelaars? Iedereen spreekt er over, ieder vertelt er van, ieder meent ci te k-ennen. Een stel, dat algemecn voor schat- rij-k, voor millionnair gehouden wordt, „werk?' op Mohffl^fre. Een oud tnatine'fje, en een oud vrouwtje, haveloos, in lompen ge- huld beiden, en zoo goor, zoo vuil, zoo „sme- rig", om met geen tang aan te raken! Jaren en jaren leunen ze zoo den heelen avond en een gedeelte van den nacht tegen eenzelfde muurplekje, hoe lan-g? Twintig jaar? Dertig? Vijftig? Niemand kan het zeggen; zij zijn daar „aitijd" geweest, naar ieders heugenis. Ze zijn zoo oud, en zoo haveloos, en zoo vuil, dat ieder die er langs komt medelijden hebben moet met zulke oude zielige stakkers van menschen, en vooral veel op pret uitgaande vreemdelingen komen daar langs, voor wie geld weinig waarde heeft, en die door het geven van een groote aalmoes dien indruk van allerakeligste ellende zoo gauw mogelijk weer kwijt willen raken. Die twee havelooze oudjes nu, zijn millionnairs, zoo wordt algemeen verteld. Ze hebben huizen en landerijen in eigendom, villa's aan de Riviera. Waarom ze daar dan iederen avond nog staan bedelen in de kou en in den. regen in plaats van rustig in oen van die villa's te gaan wonen? Waarom ze die laatste jaren van hun leven dan zoo nog „verdoen" Neen, niet uit gierigheid, niet uit schraapzucht. Maar uit.... gewoonte. Ze kunnen niet anders meer. Ze zijn te zeer gehecht aan hun „werk", aan de nachtelijke straatomgeving van Montmartre, aan hun kennissen daarZe zouden niet meer wennen kunnen aan nieuwe levensom- standighedenEn zoo leunen ze daar te gen een muur aan, iederen avond weer, de beide millionnairs in lompen, en klagen met bevende, schorre, zielig-oude stemmen de voorbijgangers toe: „La charite s'il vous plait, mesieurs-damesEn gul geven d-e rijke voorbijgangers, diep bewogen. Alsof het geen schande was de werkelijk- armen zoo het brood uit den mond te stelen- klagen de anderen. Zij met hun huizen en pa- leizen! Terwijl er duizenden zijn, die zelfs geen dak boven hun hoofd hebben! En het is waar, er zijn vijfduizend men- schelijke wezens zonder onderdak in Parijs Vijfduizend Maar daarover vertel ik u in een voigenden brief. Parijs, 7 Januari 1927. M. DE ROVANNO. (Buaen verantwuu: deujhheia van de Re- daclie. De opname in deze rubriek bew'usi 2,tenszins dat de edactie er mede instemt.) Alkmaar, 25 Jan. 1927. Aan de Redactie der Alkmaarsche C our ant! Beleefd yerzoek ik u nogmaals eenige plaafsruimie in uw blad, wa-arvoor bij voor- baat mijn dank. Heeft de heer Daalder zich vergist? Vol gens mij niet, want i-ndien de motie van Vol'ks- -anderwijs gemid had, zooals hij verooder- stelde, was dat naar ik meen hetzeifde ge- btleven. (Zie de uitspraak van den Kanton- rechter in de zaak Men-sing). Daaruit heb ik be-gu-epen, dat niet B. en W. het recht hadden om de kinaeren te doen overschrijven; doch zuto ddende te geschieden op xasi van den Inspecteur of op verzoek der ouders. Als dit juist is, dan h^eft geen wettiige oveiB-chirijvki'g plaats gehad en c ij n dus de kinderen inge- schreven, op die school, waar zij w a r e n in- geschreven op verzoek der ouders. Met dank voor de plaaising, W. BOON. Geachte Redacteur. Gaarne nog eenige plaatsruimte in uw veel gelezen blad. En wel naar aanleiding van het ingezonden stukje van den heer Dekker. Bij voorbaat mijn dank. Mijnheer Dekker, wel bedankt voor uw be moeiingen in de- Courant, maar sclirijf niet iets waar U niets van weet, want dan hield ik mij lieyer stil, als ik u was. Is Uw schrijven misschien ook door een hooger heer oogesteld en door U onderteekend? Mijnheer Dekker, ik ben geen lid van Volksonderwijs geworden een paar dagen voor de vergadering, zoo Li schrijft. Dat is van U al een leugen. Dat de heer Stoutjesdijk door U gesignaleerd wordt, och, dat zijn argumenten, waar U maar mee gooit, omdat U niet anders weet te bedenken. Niet de heer Stoutjesdijk heeft voorgesteld om Volksonderwijs te vragen ons te steunen, om ons in ons recht te herplaat- sen. Ik meende, dat waar het gaat om een eer- lijke zaak en wij ook niets anders vragen dan om recht, hetwelk wij verm-eenen dat door het CoUege van B. en W. niet erkend is geworden, zeer zeker iemand als de heer Stoutjesdijk be- reid te vin-den, om voor mij een verzoek te schrijven aan de afd: Volksonderwijs, waar genoemde heer ook bereid voor werd gevon- den, hoewel ik tevens vernam, dat deheer Stoutjesdijk 'als b-estuurslid en als lid van Volksonderwijs bedankt had, zcodat de toe- lichting op de vergadering dan ook door ons moest geschieden. wat dan ook door den heer Boon is geschied. En mijnheer Dekker, waarom gezinspeeld op't onderwijzend personeel, die ons recht steunen, zooals U meent. Neen, mijnheer Dek ker, een ieder die strijdt voor recht en vrijheid meet ons gelijk geven. Maar ja, de politiek is van hoogerhand. Waren wij elite, dan zou het ons niet over- komen zijn, dat onze kinderen jammerend wa ren thuis gekomen. Maar voor de kinderen van den werkman hindert zoo iets niet. Maar daar U zelf waarschijnlijk ook werkman bent komt dan op voor het recht, maar steun niet een zaak waar U niets van afweet en maar op een ander afgaat. Niet wij en ook n'et Volks onderwijs, maar de S. D. A. P. in Alkmaar brengt't openbaar onderwijs in gevaar Mochten de hooge heeren in hun besiuit vol- harden, och vechten tegen de bierkade valt niet mede. Ontnemen de heeren aan de ouder? de vrije keus der school, dan staat ons niet anders te doen, dan onze kinderen naar de bij- zondere school te sturen, hoewel wij het open baar onderwijs wenschen. Want, mijnheer Dekker, neem in ogenschouw, onze kinderen waren reeds geplaatst en van die p'aatsen zijn de meeste nog onbezet. Ook is onze ge wenschte school waar onze kinderen school- gingen niet opgeheven, maar wel de Nieuwe- slootschool en waarom hebben wij het loodje te lijden, als de hooge heeren een mooie nieu we school wenschen? In 't vrije Ho'lanJ wordt zoo iets toch niet verwacht. Als er geen kinderen genoeg zijn voor de nieuwe school, dan hadden ze daar geen twee eerste klassen moeten maken. Mijnheer Dekker, ik dacht dat Uw soort ihenschen wel wiizer waren om zoo lets in 'de Courant te laten zetten. Mijnhe«r Dekker, verder wensch ik niet met U te corres- pondceren, want zoo iets is mijn werk niet. Mijn stukje zal nu wel niet zoo zeer in stijl zijn, maar ik dacht't nu maar zelf in elkaar te zetten. Anders betrekt U misschien weer „met zoo'n aardige opmerking" menschen erbij, die er niets mee te maken hebben. Met dank voor de plaatsing. C. KLUFT. Omval 51, Alkmaar. - Alkmaar 24 Jan 1927. Aan de Redactie der Alkm. Crt. Beleefd verzoek ik eenige plaatsruimte ifl uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Het is naar aanleiding van het ingezonden stukje van den heer Dekker voorkomende in uw blad van Zaterdag j.l. Daarin geeft de heer Dekker als zijn vermoeden te kennen, dat de toelichting door mij gehouden op de laatst gehouden vergadering van Volkson derwijs van den heer Stoutjesdijk afkomstig zou wezen. Daar dit vermoeden geheel <m- juist is en ik mij ook niet kan indenken, hoe de heer Dekker er aan komt, om zoo iets te ver moeden, daar juist de heer Stoutjesdijk wien het geval bekend was dat op dien avond van Volksonderwijs over onze actie gesproken zou worden, niet alleen bedankte ais bestuurslid, dch ook als lid van Volksonderwijs. Was dit niet het geval geweest, dan was hier toch de gelegenheid geweest om onze actie, met de in- zichten van den heer Stoutjesdijk te steunen. Dat de afd. Volksonderwijs de motie met vrij- wel algemeene stemmen heeft aangenomen, behoeft geen nadere uitlegging voor hen wien onze actie bekend is. Dat er evenwel nog men schen als de heer Dekker zijn verwondert mij ten zeerste omdat ik meenoe dat iemand als de heer Dekker toch streefde naar vrijheid enz., maar ons nu deze vrijheid wenscht te ontnemen daar het anders de gem. 12000 zal kosten. Zoo iemand durft nog spreken, dat andere heeren misschien het openbaar on- derwiis anders te duur zullen vinden. Neen, heer Dekker, van u had ik al het laatst deze bezuiniging verwacht. En indien U het open baar onderwijs wilt steunen laat dan uw leus zijn: de rechten der keuze van scholen aan de ouders, binnen zekere grenzen, zooals dat voorheen was, maar maak geen tientallen ouders ontevreden, wat nu of later zal moeten leiden tot het oprichten eener bijzondere neu- trale school met de daar uit voorkomende gevolgen. Met dank M. de Redacteur voor de plaat sing. W. BOON. Mijnheer de Redacteur, Ondergeteekende vraagt hierbij beleefd nogmaals een plaatsje in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van het door den heer Tromp ingezonden stuk wil steller dezes hier bij zijn meening uiteenzetten, oaiar genoemde heer oningewijde in de voetbaisport is. Ieder* vereeniging heeft zijn aanhangers, die dt vereeniging hunner keuze een warm hart zijn toegedaan en haar gaarne zien winnen en daarom aanvuren. Zoo'n supporter onthoudc zich bij winnen of verliezen van hoonende uitdi-ukkingen, gegier, gefluit enz., daar hij, wanneer hij dat niet doet, geen voetbalsup- porter, doen voetbalvlegel is. Hoewel steller dezes dit sterk afkeurt, kan dit geen reden van bestaa-n hebben voor de spelers, omdat elk fatsoeilijk speler dit afkeurt. Wel kan het publiek verontwaardigd zijn over spelers of leidmg of beide, doch men moet zijn fat- soen bewaren. Voor den Zondag j.l. gehouden wedstrijd Haarlem—Alcmaria Victrix was een sclieids- rechter aaugewezen, die voor die taak, daar het een beiangrijke ontmoeting was, aller- minst b-erekend was. Toch zijn, gezien't ver- loop van den wedstrijd, door het publiek dat voor Alcmaria Victrix was meegekomen geen onsportieve of hoonende aanmerkingen op de tegenpartij gemaakt. H-elaas kunnen wij dit van de zijde van Haarlem niet zeggen. Wan neer over dezen wedstrijd door het bestuur van Alcmaria Victrix rapport is uitgebracht en de N. V. B. kan hieraan niets d-oen en keurt zij het goed met de boodschap dat de leiding in goede handen was, dan is dit m. L voor vereenigingen, die dergeiijk spel als Haarlem vertoonden, een reden op den inge- slagen weg voort te gaan en zal bij beiang rijke wedstrijden een van de twee partijen voor het grootste deel van het elftal invalid£ zijn. Had de poiitie Zondag j.l. bij genoem- den wedstrijd ingegrepen, dan had dit den N. V. B. tot nadenken gestemd en bij even- tueei overspelen onder toezicht van den N. V. B. kon de uitslag wel eens anders zijn. Niemand zal ontkennen, dat het vertoonde allerminst voetbal was. Ik hoop echter, dat dc N V. B. er van doordrongen mag zijn, dat dergelijke vertooningen weerzinwekkend zijn en krachtige middelen ter hand zal ne- men om herliaiing van dergelijke unfairj wedstrijden te voorkomen. Hoogachtend, P. DEN OTTER. OPHEFF1NG STF.DELIJK MUZ1EK KORPS. Geachte Redacteur, Vergun mij, naar aanleiding van uw on- d-erschriftje, laatste gedeelte, nog een enkele opmerking. Bij voorbaat mijn dank voor de plaatsing. Het is met het Stedelijk Muziekkorps heel anders gesteld dan met elke andere dilettan- tenvereeniging, die van den grond op begin- nen. Het Stedelijk Muziekkorps bestaat al bijna 60 jaar en heeft al een zekere hoogte bereikt Om dus het korps op hetzeifde peil te houden, waarop het staat, zou de steun uit de burgerij nog al belangrijk moeten zijn, om alles op den ouden voet door te la ten gaan. Stond het Stedelijk Muziekkorps alleen, dan zou het wel mogelijk zijn misr schiai, maar gezien de vele muziek- en zang- vereenigingen die hier bestaan, van elke richting, en die ai hun steun hebben uit de Burgerij, lijkt het ons niet doenlijk om ook nog een neutraal korps in stand te houder zonder de gemeentelijke subsidie. Trekt dus de gemeente de subsidie in, dan vinden wij het "maar beter om met eere te sneuvelen. Om af te dalen in den toestand van elk ander dilettantenkorps, dat met kunst- en vliegwerk in stand wordt gehouden, daar voelen de meeste leden niet veel voor. Namens de commissie uit de leden, v. d. T. v J r x

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 8