DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OA1STREKEN. I IN No. 23 Honderd negen en ti^ntigsfe .Taararan'ff 1927. Abonnementsprljs b!j voorultbetaling per 3 maanden f2.—, fr. per post f2.50. Rewljsn. 5 ct Advertentlepr. 25 ct p. reget, grootere letters naar Brieve® franco S.Y. Boek- en Handelsdr. yJh. Herns. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL AdnUnistr. No. 3. Hedactie No. 33. VMJDAG 28 JANUARI. Buifeniasid Biaiiiewland et I ai r- et j le J all Dif nmntner bestaat uit *5 bladen. I m Directear: G. H. KSAK. Hoofdredacfear Tj. N. ADEMA. CHINA EN DE MOGENDHEDEN. DE MOGENDHEDEN EN CHINA. De Britsche voorstdlen. De Britsche minister voor de Dominions, Amery, heeft met betrekking tot de Chinee sche kwestie verklaard, dat de nieuwe voor- stellen, welke aan China zijn gedaan, zoo ver reikend en edelmoedig zijn en alle Chi- neesche gevoeligheden zoo zeer ontzien, dat het onmogelijk is te denken, dat zij door eeni ge groep in China verworpen zullen worden. Mochten de Britsche voorstdlen toch ver worpen worden, aldus Amery, dan kan dit alleen het gevolg zijn, niet van het optreden der Chineezen, doch van het feit, dat de bolsjewistische politiek in China den door- slag geeft. De nieuwe Britsche voorsfellen. De officieele Britsche draadlooze dienst mcldt, dat in overeenstemming met den geest ran het verdrag van Washington de verte- genwoordigers van alle belanghebbende mo- gendheden in kennis zijn gesteld van de Brit sche voorstdlen. De tekst is nog niet gepu- bliceerd. Desondanks meent het „Giomale d'ltalia," reeds de volgende punten uit die voorstdlen te kunnen noemeft: 1. Groot-Brittannie ver- bindt zich geen land meer in bezit te nemen ten behoeve van de zendelingen binnen Cht- neesch grondgebied; 2. De Britsche verte- genwoordigers bij de Chineesche rechtbanken zullen zich van inmenging onthoudcei, als de beschuldigde een Chinees is; 3. de Chinee sche burgerlijke- en handelswetgeving zal vorden toegepast zoodra de hervomiitigen zijn voltrokken4. de inkomende rechten zul len worden verhoogd; 5. de administrate der douane zal aan de Chineezen worden overge- dragen6. een overeenkomst betreffende een gemengde politic binnen de ccncessies zai worden aangegaan. i De Troepenversterkingen. Een detachement van 435 man uit den Pentsjab is zonder incidenten ontscheept. De Britsch-Indische prinsen bieden de Brit- she regeering troepen en hulp aan, die zij eventueel te Sjanghai nccdig mochten heb- ben, De voorzitter der Amerikaansehe Senaats- commissie voor buitenlandsche zaken, Bo rah, heetf in zijn eerste officieele verklaring over den toestand' in China gezegd, dat de Amerikaansehe politiek in het Ooste-n moet berekend zijn op een vrij China. Naar zijn meenimg kan het optreden van Groct-Brittannie, dat een groote leger- en vlootmacht naar China zendt, tot een ramp leiden. Japan wil onderhandelen. Men meent te weten-, dat de Japansche regeering bereid is met China te onderhande len over een nieuw verdrag op basis van ge- lijkheid en wederzijdsche behandeiiing als meestlbegunstigde Da-tie. De concessies, welke daarbij aan China gedaan worden, zouden omvatten de erkenoing der Chineesche tarie- ven, waarbij China's tarieven-autonomie, zij het met zekere clausules, en de opheffimg der exterritorialiteit in primcipe zouden worden aanvaard. De extra-belastingen zouden niet in het verdra'g worden opgenomen, in af- wachting van een ihternationaal aecoord. Een pretest der Engelschc arbeiders. De „Algemeene Raad" uit de Engelsche arbeiders-beweging heeft een motie aangeno- men, wa.arin het machtsvertoon van Enge- land tegenover de Kantonregeering word! afgekeurd, omdat het juist incidenten ver- oorzaafct, die het poogt te verhinderen; vrede- lievende onderhandelingen zonder bednei- ging worden gevraagd en sympathie betuigd en steun beloofd wordt voor het streven der Chineesche arbeiders voor verbetering hun- ne-r economische positie. De heading van Amerika. Kellogg, de Amerikaansehe minister van buitenlandsche zaken, heeft een verklaring afgelegd over de politick der Vereenigde Staten tegenover China. Zij zegt, dat de Ver eenigde Staten bereid zijn, met China onder handelingen te openen over nieuwe verdira- gen en daarbij zoo noodig op te treden onaf- hankelijik van de andere mogendheden, doch niet de bestaande verdt agen kuninen afschaf- fen zonder dat nieuwe verdragen zijn ge- teekend ert geratificeerd. Intusscheii houden de Vereenigde Staten in de Chineesche wate- Ten zeestrijdkrachten beschikbaar tot be- scherming van de levens en eigendommen der Amerikanem indien de Chineezen in gebreke mochten bl'ijven hun deze besch rming te verleenen, De Vereenigde Staten zijin bereid met China onderhandelingen te openen over het voMedig herstel van China's douane-auto- nomie. Er zijn teekenen, die er op wijzen, dat Tsjang Tso Lin na Chineesch Nieuwjaar zal optreden als president van China. Uit Peking wordt aan de „Daily Mail" ge- seind, dat maarschalk Wee Pei Foe een po- ging heeft gedaan om naar Hankau op te rukken, doch dat deze poging werd ver- ijdeld dioor het verraad van twee vertrouwde generaals, die zich tegen hem keerden, ter- wijl een dlerde zich neutraal verklaarde. Woe Pei Foe zond loyale troepen tegen de mutters uit, die werden verslagen en naar de Zuide- Ngken overliepen. DE KABINETSCRISIS IN DUITSCHLAND. Onder voorzitterschap van den rijkskanse- lier dr. Marx kwamen gisteravond de leiders van de, voor de nieuwe coalitie in aammer- king komende partijen bijeen, ter verdeeling van de portefeuilles. Zooais op het oogenblik de kansen staan, bestaat er mogelijkheid, dat van het Centrum de minister van financien van Beieren, Koh- ler, met de portefeuille van financien zal worden belast, naast dr. Marx, die tegelijker- tijd de portefeuille voor de bezette gebieden zal krijgen. Dr. Brauns zou zijn portefeuille van arbeid behouden. De Duitsche Voikspartij zal waarschijnlijk worden verlegenwoordigd door den minis- ter van buitenlandsche zaken, Stresemann, en den minister van handel, Curtius. Zij ma'kt bovmdien nog aanspraak op verkeers- wezen; met deze portefeuille zou dan dr. Krone moeten worden belast, doch ook de Duitsch-Nationalen maken hierop aanspraak. De Duitsch-Nationalen zouden dan bieinen- landsche zaken, justitie en voorts nog de por tefeuille van het voedingswezen en den laeid- bouw krijgen. Een regeling tusschen de Duitsch-Nationa len en de Duitsche Voikspartij ten aanzien van de portefeuille voor het verkeerswezen is nog niet getroffen. Naar voorts nog verluidt, zou Stingel, van de Beierscbe Voikspartij, aanblijven, evenals de minister van den Rijksweer, Gessler. De besprekingen worden vandaag voortge- zet. De jdemocratische rijksdagfractie heeft met algemeene stemmen beslotem geen deel te ne men aan de vorming van een regeering. Tevens wordt gemeld, dat tusschen de coa- /itiepartijen overeenstemming moet verkre- gen zijn over dte economische problemen. DE OPSTAND IN NICARAGUA. Een groote troepenmacht van de liberalen is bezig op te trekken naar Matagalpa. Een Amerikaansehe torpedoboot heeft in voile zee de schoener „Al;bert" aangchouden, omdat er verdenking was gerezen, dat deze schoener wapenen smokkelde. Het schip was op weg va: Britsch-Indie naar Costarica. Er werd echter niets gevonden. DE STRIJD IN SYR IE. Naar uit Konstantinopel wordt gemeld, r hebben momenteel wederom hevige gevechten tusschen de Drusen en de Franschen in Syrie plaats. Bij eeh botsing hebben de Drusen drie Fransche vliegtuigen dermate beschoten, dat zij zijn neergestort. DE VEREENIGDE STATEN EN MEXICO. De Senaat der Vereenigde Staten heeft met algemeene stemmen de motie van Robin son aangenomeci, waarin een beroep wordt gedaan op president Coolidge, om het olie- conflict met Mexico aan arbitrage te onder- werpen. Deze motie gaat dus recht in tegen Cooliclge's opvatting, dat de confiscatie van eigendommen in Mexico niet aan arbitrage kan worden onderworpen. DE GRIEP IN HET BUITENLAND. Uit Lequeitio (Spanje) wordt gemeld, dat de Oostenrijskche ex-keiz£rin Zita en haar kinderen ernstig lijd'ende zijn aan griep. De beide oudste zoons, Otto en Rudolph, hebben loiUorifstebing; hup toestand1 is niet ernstig. Te Hampton Road, (U.S.A.) moesten 300 matrozen in het marine-hospitaal worden op- genornen, omdat zij door griep waren aan- getast Men verwacht het uiitbreken van influenza onder de maritieme luchtmacht, ofschoon men niet gel<poft, dat de ziekte een grooten omvang zal aannemen. THE WHISPERING GALLERY. Gister heeft voor de rechtbank te Londen de heer Pearson erkend, dat hij zelf de schrij- ver is vau het geruchtmakende boek „The Whispering Gallery. (Aanvankelijk had hij beweerd, dat de voormalige Britsche ambas- sadeur te Rome, Rennell Rodd, de eigenlijke auteur zou zijn.) ONTPLOFFING IN EEN MORMO- NENKERK. Een gasontploffing heeft te Turner, een dcrpje in het Zuidoosten van den staat Ida ho, het leven gekost aan zeven menschen, terwijl twaalf anderea ernstig gewond wer den. Meer dan tweehonderd personen waren bijeen in de Mormonenkapel, die niet alleen als kerk, doch ook als recretatiezaal dienst d!oet, om naar het kolfbalspel te kijken. Plot- seling ging het licht uit en toen een der be- zoekers een lucifer aanstak, volgde er een ontploffing, die een der muren van het ge- bouw d'eed instorten. OPSTAND ONDER GEVANGENEN IN INDOCHINA. De Fransche minister van kolonien maakt bekend, dat een aantal gevangen inboorlin- gen uit de gevangenis te Laitsjau (Indochi na), terwiji zij op een veld buiten die gevan genis werkzaam was, zich plotseling op hun bewakers wierp en zich meester maakte van hun wapens. Twee Europeanen werden ge- dood, doch de opstandige gievangenen wer den spoedig overmeesterd. Een aantal der ontsnapten is echter nog voortvluchtig. DE VERVALSCHTE DOCUMENTE'N TEGEN DE DUITSCHE RIJKSWEER. Met betrekking tot de publicaties van de Jong Duitsche orde over de ontdekking van vervalscbte geheime documenten aangaande zittingen in het Rljksweerministerie met de in dit verband genoemde Wehrverbande, wordt van gezaghebbende zijde vernomen, dat deze vervalschte documenten reeds meer dan een jaar bekend waren. Tegen de vervalschers is een aanklacht aanhangig. Overigens moet er op gewezen worden, dat dit niet de eenige vervalsching van documenten is, waarmede in den laatsten tijd tegen de Rijksweer ge- werkt is. Te bevoegder plaatse zijn verscheidene der- gelijek gevallen bekend, waarover het ondter- zoek nog gaande is, COCAINE-HANDELAARS TE BERLIJN. Naar de bladen melden, zijn gisteren te Berlijn wederom twee benden cocaine-hande- laars gearresteeid. De Tene bende, bestaande uit 4 personen, werd on heeterdaad betrapt in een lokaal in de Tauenzienstrasse. In den kelder van een der arrestanten vond men op een aluminium- schotel een heeveelheid van 50 gram cocaine Ook zijn er twee handelaars gearresteerd, die met hun gevaarlijke koopwaar langs de stra- ten ventten. ONTZETTENDE DROOGTE IN ZUID-AFRIKA. Uit Kaapstad wordt bericht, dat reeds eenige maanden in vrijwel geheel Zuid-Afrika een ontzettende droogte heerscht, waardoor tal van streken geteisterd worden. Runde- ren en schaptn sterven bij kudden, terwijl in enkele districten, zooais Prins Albert, Nama- queland, zulk een hongersnocd en gebrek fieerschen, dat de boeren gedwongen zijn hun dorpen te verlaten. DE VEELGEPLAAGDE CHARLIE. De curatoren, benoemd ingevolge den eisch van Lita Grey, hebben hun actie ten op- zichte van Charlie Chaplin's eigendommen in Californie voorloopig moeten staken, op bevel van de rechtbank, die daartoe door Charlie's advocaten was aangespoord. MASSA-PRODUCTIE VAN OORLOGSTUIG IN JOE GO-SLAVIe. Bij de behanJeiing van het hoofdstuk le- geruitgaven ini de comroissie voor de Finan cien verklaarde de Jrego-Slavische minister van Oorlog, dat de fabrielen van oorlogs- rraferiaal reeds in het a s \oorjaar aan het werlk zouden kunnen gaan. Er zullen gewe- ren, artillerie-munitie, kanonrjen enz. vervaar- digd worden. Bovendien zullen de fabrieken jaarlijiks tweehonderd vTegtuigen kunnen bouwen. Eenige fabrieken zijn verplaatst van de grens naar het binuenland. De grenstroepen worden verstedkt om de tot dusver onbeschermde grenzen te bewa- ken. Op de opmerldntg ran een der afge vaar- digden, dat het aantal generaals in de laatste twee jaar met honderd is toegenomen, ant- woordde de minister, dat dif aantal in over eenstemming is met de militaire organisatie. De internationale op winding DE VEREENIGDE STATEN EN MIDDEN-AMERIK A In het Huis van Afgevaardigden werd door den democraat Fletcher, van Ohio, een brief voorgelezen van den gewezen minister van Marine, Josephus Daniels, waarin de po litiek der regeering ten opzichte van Nicara gua en Mexico wordit gebrandhierfot als „doHar«iiplomatie". Fletcher stelde ook vra- gen in verband met de houding van presi dent Codlidge en minister Kelog'g. EXPLOITATIE VAN HAAIEN. Naar uit Wellington (Nieuw-Zeeland) wordt gemeld, is aldaar een „haaienexploi- tatie-maatschappij" opgeridif. De oprichters zijn van plan verschillende fabrieken te bou wen, waar de alom gevreesde, tot heden toe nufte'loos rondzwemmende en roovende haai, voor menschelijike doeleinden zal worden ge- bruikt. Men zal er leer, kumstmest, lijrn en waardevolle olien uii halen, terwijl het vaste gedeelte van de alvkeschMier voor genees- midicfeten zal worden gebruikt. Binmenikort zullen de menschen dus niet meer „voor de haaien", doch de haaien „voor de menschen" zijn. EEN POLITIE-AGENT GEBOETD. Op het schiereiland Wirral, in Cheshire, hebben Dinsdagmorgen drie inbnekers een politie-agent bewusteloos gestagen en ge- boeid. De politie-agent verraste de heeren, toen zij bezig waren in het station in te breken, Hij greep een hunmer vast, terwijl dte twee anderen de vludit namen, doch na een kwartier kwamen zij terug om hun kameraad te ontzetten en sloegen den politieman met een ijzeren staar bewusteloos. Vervolgens boeilden zij hem met zijn eigen boeien, bon- den zijn handen en voteten met touw, sleep- ten hem driehanderd meter en sloten hem in een kamer op. Later kwam de politie-agent weer tot bewustzijn en slaagde er in zich te bevrijdee, De inbreker hadden intusschen een brandfeasf geforceerd, doch da-aruit niet meer dan een bedrag van een honderd gulden gehaald. 'DE SPIRITUS-AFFAIRE IN DUITSCHLAND. Het onderzoek inzake de groote spiritus affaire van de Gebr. Schwarz en de met hen annex zijnde firma's wordt ononderbroken voortgezet. Een aantal employe's van deze firma's werd in den laatsten tijd in hechtenis genomen. Op grond- van hunne mededeelin- gen is het den -Duitschen autoriteiten gelukt, bezittingen van de Gebr. Schwarz, welke nog in Duitschland waren, tot een gezamenlijke waarde van 12 millioen mark in beslag te rtemen, Voorts is men nog te weten gekomen, dat de Gebr. Schwarz zich te Rotterdam be- vinden, terwijl hun vroegere directeur, de heer Burghard, die het grootste aandeel in deze spiritus-affaire heeft, te Brussel vertoeft De Duitsche autoriteiten zullen zich nu wenden tot de Nederlandsche en Belgische autoritei ten met het verzoek de spiritussmokkelaars uit te leveren. In verband met het ingestelde onderzoek is nog de verdenking gerezen, dat nog meerder firma's in ht Rijngebied bij deze manipulaties zijn betrokken. DE VESTINGEN IN OOSTELIJK DUITSCHLAND. De besprekingen nopens de vestingen aan de oostgrens van Duitschland werden gis- termiddag voortgezet en zullen heden voort- duren. Thans zijn de algemeene lijcien vast- gesteld van het ontwerp voor een accoord, waarbij tevens en definitie wordt gegeven van wat noodig is van de bestaande worsen, alsmede waarborgen voor de toekomst, ben - vens nadere ophelderingen nopens nog niet gei'dentificeerde werken. In het ontwerp zal eveneens worden omschreven, welke wer ken vemietigd moeten worden. EEN VAKVEREENIGING VAN PRIESTERS EN MONNIKEN. Volgens een Reuter-bericht uit Hankau hebben de Chineesche monniken en priesters een vakvereenigng gevormd; zij eischen de vakvereenigingstarieven voor het zeggen der gebeden. NA DE QROOTE STAKINGEN IN ENGELAND. Walter Leaf, de president van de West minster Bank, heeft gister op de jaarlijksche algemeene vergadering verklaard, dat er uit dte groote stakingen van het vorige jaar een conclusie is te trekken, en wel deze, dat er is aangetoond, dat de economische reserves van het land grooter zijn, dan iemand had kun nen vermoeden. Een verschijnsel, waar door Leaf ook nog op werd gewezen, was, dat het kapitaal zich op snelle wijze verspreidt; als bewijs hier- voor noemde hij het steeds toenemende aantal aandeelhouders in ondernemingen en ban- ken. Sir Harry Goschen, die een bijeenkomst van de National Provincial Bank presideerde, heeft nogmaals gewezen op de funeste gevol- gen van de kolenstaking. Hij zeidte, dat vde onderstellingen zijn gemaakt ten aanzien van de verliezen, welke het land door dte stakin gen heeft geleden, doch hij vreesde, dat deze verliezen in ieder geval minstens eenige hon- derden millioenen pond sterling zullen be- dragen. KORTE BERICHTEN. Te Halle heeft de rechter een kaartleg- ster wegens „Unfug" tot 20 Mark boete ver- oordeeld. De beklaagde had een jonge vrouw, die ten onrechte haar man van ontrouw ver- dacht, met allerlei hocus-pocus wijsgemaakt dat een „zwarte vrouw tusschen haar en haar man stond en een kind bij haar man had". Deze medtedeeling maakte het jonge vrouwfje zoo zenuwachtig dat zij zichzelf vergiftigde. Bij een ontploffing in een metaalfabriek te Cardiff zijn drie personen gedood en zes gewond. Het bestuur der Kntern.) C(hrist.) V(akvereeniging) heeft zich tot het Intern. Arbeidsbureau gewend om een enquete in te doen stellen naar de loonarbeid der vrouw. Volgens bericht uit Praag wordt ge- webkt aan een wetsontwerp, dat een speciate fcleedinig voor kellnerinnen voorschrijft. Een officieel Spaansch communique om- trent den toestand in Marokko me'df, dat tegenover de Spaansche linies in de weste- lijike zone eenige activiteit der benden wordt waargenomen. Tot nu toe zijn geen erastige botsingen voorgekomen. Zou het spel nu nog eens weer beginnen, al is de groote leider der Marokkanen ook weg? Ten Zuiden van Randfontein in Zuidi- Afrika is een goudmijn ontdekt, toegerust met machines en gereedschappen en zelfs 'n spoorlijn. De mijn bevat nog duizenden ton- nen erts. Men meent te mogen aannemen, dat zij 28 jaar geleden bewerkt werd en sindsdien verlaten. Wederom hegft een Duitscher een aan tal landgenooten opgelicht, dank zij hun zwak voor titels. Thans gebeurde het in Frankfort en omgeving. De man noemde zich Regiereingsrat en kreeg door dien titel allerlei uitnoodigingen voor feestjes, waar hij dan zijn slag sloeg. Te Wiesbaden liep hij in de val. Een 17-jarige jongeling trachtte Dins- dagmiddag de Notre-Dame te Parijs te be- klimmen door gebruik te maken van de vooruitstekende punten van het bouwwerk. Hij bracht het tot dte eerste verdieping. De politie bracht hem naar lager sferen terug. Op N'ieuwjaarsdag heeft bij Machada- dorp in Transvaal een ernstig ongeluk plaats gehad. Tijdeus wedirennen! barstte 'n onweer los. De toeschouwers vluchten een tent binnen, doch de bliksem sloeg in de daar opeengepakte menigte, doodde drie en ver- wonddte negen personen ernstig. Te Milaan is een wedstrijd uitgcschre- ven voor de beste hymne ter eere van Mus solini. De Egyptische regeering heeft bij de Kamer een voorstel ingediend tot het toe- staan van een crediet voor de oprichting van een bureau ter bestrtiding van het bolsjewis me. Naar verluidt concentreert Rusland troepen in de streek van Odessa. Tegen Roe- menie? De zoon van den Franschen minister van oorlog, een jong geleerde, die op zijn 20ste jaar reeds twee verhandeTingen publi- ceerde die zeer de aandacht trokken, wordt tooneelspeler en zal binnenkort te Parijs ip- treden in een Duitsch stuk. De Pruisisehe regeering zal den Prui- sischen Landdag voorstellen zijn goedkeu- ring te hechten aan het uitgeven eener lee- ning ten bed rage van tachtig millioen mark, uitsluitend bestemd ter bevordering van den woningbouw. Er zullen zes jaren achtereen 250.000 woningen gebouwd moeten worden eer een eind komt aan den woningnood. Tengevolge van de hevige regens zijn vele landerijen in Thracie en Macedonie over- stroomd. De aangerichte schade is aanzien- lijk. Naar uit Bue.nos Ayres wordt gemeld, aldaar in de woning van den haven prefect Schout-bij-Nadit Hermelo, een bom gewor- pen, die groote materieele schade aanrichtte, doch niemand verwondde. Naar uit Kowno wordt gemeld, is de regeering van Litauen thans bezig een nieu we grondwet uit te werken. Naar gemeld wordt. hebben de Zwit- sersche grensautoriteiten de opdracht gekre- gen Marcia Garibaldi, die te Parijs is ver- oordeeld, niet in Zwitserland toe te laten. Een zestal Chineesche zeeroovers, die den 15 November van het vorige jaar zich hadden meester gemaakt van het Britsche s.s. „Sunning", is ter dood veroordeeld. De vakvereeniging van diamantbewer- kers te Parijs nam gistermorgen een motie aan, waarin zij het bestuur verzoekt, met de patroons besprekingen te openen tot hervat- ting van den arbeid. Met het doel de immigratie op groote schaal van buitenlandsche arbeiders te beper- ken, die komen concurreeren met de Fran sche arbeiders, overweegt de Fransche regee ring thans de mogelijikheid van het weder-in- voeren van passen. WAPENS VOOR INDIE? Aan boord van het vrachtschip Merauke van den Rotterdamschen Lloyd, welk schip op het oogenblik in de IJsselhaven te Rotter dam in lading ligt en Zaterdag naar Indie zal vertrekken, zijn Dinsdag j.l. nabij de ke- tels een paar revolverpatronen gevonden. De ze vondst leidde tot een onderzoek en daarbij zijn in het Chineezenlogies onder den bak, 125 revolvers en 20.000 patronen gevonden. Voorts is er nog 1 kilogram opium aangetrof- fen. Alles is in beslag genomen en overge- bracht naar het bureau van de rivierpolitie in de Parkhaven. Men vermoedt, dat de wapens en de muni- tie al een reis met het sdhip hebben meege- maakt. De Merauke is eind Augustus 1926 van hier naar Batavia vertrokken. Den 31sten Augustus vertrok het schip van Antwerpec en men veronderstelt, dat daar de wapens en de munifie aan boord zijn gesmokkeld. Op die reis is de Merauke den 14den October te Ba tavia aangekomen, waarna het schip de ge- bruikelijke kustreis heeft gemaakt. Den 15den November is de thuisreis aanvaard. Zoowel op de uit, als de thuisreis, als op de leustreis heeft het schip tal van Indische havens aange- daan. Het schijnt echter dat de smokkelaars aan boord van bet schip niet de gelegenheid hebben gehad, hun waar aan wal te brengen, in verband met de onlusten houdt de inland- sche politie een strenge controle op de sche- pen. Op die manier zou de smokkelwaar weer hier beland zijn. Het inbeslaggenomene ziet er inderdaad ook naar uit dat het al gerui- men tijd verstopt heeft gelegen. Uit het vinden van de patronen bij de ketels leidt men af, dat de smokkelwaar gedurende het grootste deel van de reis is verborgen ge- weest onder de bunkers. Naar mate de kolen opgestookt raakten en de leans op ontdekking grooter werd, hebben de smokkelaars blijk- baar hun waar verplaatst van bunker to! bunker, totdat de bunkers nagenoeg leeg wa ren en alles naar het Chineezen logies is overgebracht. Tijdens deze transporten schijnt wel eens een patroon onopgemerkt ge vallen te zijn. Deze klaarblijkelijk verloren patronen zijn de oorzaak van de ontdekking van den geheelen buit geworden. De rivierpolitie zet het onderzoek naar de smokkelaars, die wel onder het Chineesche deel van de bemanning gezocht zullen moe ten worden, met kracht voort. Het is nog niet zeker of, als het schip a s. Zaterdag vertrekt, er niet een aantal opvaren- den achter zullen moeten blijven, om verant- woording af te leggen. Gisternacht is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een schuur van de vleesehwarenfabriek Westerloo van de firma A. de Vries te Voorburg. De bratidweer, wel ke onmiddellijk ter plaatse was, heeft den brand spoedig gebluscht. De schuur is ge- deeltelijk verbrand, en de zich daarin bevin- dende flinke partij vleeschwaren en spek, werd een prooi van de vlammen. Verztekering dekt de schade. OVERVAL. De landbouwer Ensing te Emmerholt, die Dinsdagavond in zijn woning door twee ge- maskerde mannen is overvallen en daarna in den buik is geschoten is gistermiddag gestor- ycn. hrj in. I en inf J od|1 er-1 ere' I no- h J i a' 5k. 0.1 c; .h- is- ik- vij ffr-f ier re in, [tel 7 en de ge •in" n en de i) ar j at at J I J LKMAARSCH i - it JU

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1