DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. CONCERT A.O.V. Uit den Aikmaarschen Raad. Honderd neffen en fwfntigsfo .^aarcrane* 1927, Afooimeitientsprijs bij voornitbetallng per 3 maanden f2—fir. per post f2.50. Rewijsn. 5 ct. Adrertenticpr. 25 ct p. regel, grootere letters near Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. tJu Herns. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Adminlstr. No. 3. Kedactie No. S3. ZATEROAG 29 JAMUARI. ue. zi TJTf nommer besfaat sH 3 bfadeh. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. Hst is nog niet zoo lang geleden, dat Mus solini verklaard heeit dat niets zoo verderfe- lijk werkt voor een vlugge afhandeling van belangrijke gemeenschapszaken dan het hou- den van lange redevoeringen. Hij zelf maakt er zich nooit aan schuldig, spreekt, als hij noodgedwongen het woord meet voeren, niet meer dan honderd woorden en meermalen aldus de Italiaansche dicta tor is het gebeurd, dat ik, wanneer ecu enthousiaste volksmenigte zich voor mijn huis vertoont, op het balcon etapte en riep: „van- daag geen redevoering, ga maar weer naar huis", Tusschen den burgemeester van A maar en den dictator Mussolini is moeilijk een vergelijking te maken. Niet alleen dat laatstgenoemde Italiaan en onze burgervader een pur sang Nederlander is, niet alleen dat Mussolini ate alleenheer- scher kan optreden en de voorzitter van on zen raad wien trouwens alle dictatorial ccigingen vreemd zijn dat heerscherschnp met negentien koppige raadsleden moet dee- len, maar ook over het nut van lange rede voeringen bestaat tusschen hen een hemels- breed verschil van inzicht. De burgemeester die tusschen twee haakjes een uitstekend redenaar is wil zich nog wel eens laten gaan en een Nieuw- jaarsspeech is een ongezochte gelegenheid om oratorische talenten te ontplooien en al- gemeen.e beschouwingen te houden over al ios wat het leven van dezen tijd in en om onze gemeente kan beinvloeden. Wij willen geenszins beweren, dat hij als Mussolini het „vandaag geen redevoering, ga maar weer naar huis" moet laten hooren. Daarvoor zijn de vergaderingen van onzen Raad te belangrijk en getuigen de debatten steedh van te groote belangstelling in het wel en wee onzer gemeente. Maar toch, de burgemeester zal het ons niet kwalijk nemen, dat wij de fiets, de bios- coop en de radio verder buiten beschouwing laten, ja, dat wij zelfs geen verdcre aandacht schenken aan het aantal verzonden tele; ram- men, de inlagen der Rijkspostspaarbank of het gemiddelde kinine-verbruik der zieken- fcndsleden. Der langen Rede Kiirzer Sinn is, dat de toestand over het algemeen zoo gebleven is als in andere jaren, al zijn er dan ook wat meer Noord-Hollandsche kazen en wat min der varkens op onze marktpleinen versche- nen. Wat ons in het bijzonder vermeldenswaard lijikt is de uitbreiding van het ziekntai van onze gemeente, dat ditmaal op een to- taal van ruim 27000 slechts 211 heeft bedra- gen tegen een vermeerdering van 621 over 1925. Bedenkt men daarna, dat de kleine buurt- gemeente Oudorp, die ruim 1000 inwoners telt, met niet minder dan 182 zielen vermeer- derde, dan is hier inderdaad voor Alkmaar een bedenkelijke achteruitgang te constatee- ren. De verklaring volgt onmiddellijk na de mededeeling van deze voor ons allesbehalve rooekleurige feiten. Men heeft op terrein van het „Ooievaars- nest", juist over de grens onzer gemeente, ge- bouwd en een groot deel van die 182 nieuwe bewoners zijn dus eigenlijk Alkmaarders, die eenvoudig van de nieuw gebouwde woningen geprofiteerd hebben. Dit te weten geeft al een heel schrale trcost. In theorie mogen dat allemaal stadgenoo- ten zijn, die in onze veste thuis behooren, in werkelijk'heid zijn het Oudorpers geworden, die het zielental van een naburige gemeente vermeerderen en grootendeels hun belasting niet in Alkmaar betaten. En de oorzaak van dit alles is niet ver te zoeken, als in de Nieuwjaarsspeech oomiddel- hjk op deze teleursteliende statistiek de me dedeeling volgt, dat de woningvoorraad hier ter stede in 1926 slechts met 34 huizen ver groot werd, een getal dat in alle opzichten onvoldoende is voor de tomeming van onze bevnlkmg. Bedenijt men daarbij, dat er het jaar te vo- ren niet minder dan 222 nieuwe huizen ge- bouwd werden, dan is het volkomm duidelijk waarom het zielental van Oudorp zoo sterk ten koste van Alkmaar is gestegen. Men heeft aan den verkeerden kant van de grans gebouwd. Een gemeente kan niet groeien als men geen woningen bouwt en wanneer particu- lieren zicn uit financieele overwegingen van dien bouw onthouden, is het de plicht der overheid of der bouwvereenigingen die taak van hen over te nemen. Wie nagaat hoe een bouwplan van Roch dale tot in den treure in allerlei commissies becritiseerd, gecontroleerd en getaxeerd is o-e- worden, verwondert er zich niet meer over, dat door een onrustbarend tekort aan nieuwe woningen de gestadige groei enzer gemeente een jaar lang op bedenkelijke wijze onder- broken is geworden. De heer Govers, de ncstor van onzen Raad, heeft niet de roerende welsprekeadheid van zijn voorganger, den heer Van den Bosch, die in zijn antwoord op een Nieuw- jaarsrede met tranen in de oogen dm hoorn van overvloed zijner heilwenschen over den voorzitter, den Raad en alle ingezetenm on zer gemeente leegstortte. De heer Govers doet het een beetje een- voudiger en een beetje korter. Hij volgt den burgemeester niet op de kronkelpaden der weteprekendheid, maar zegt kort en krachtig dat hij van het nieuwe jaar het beste'hoopt, in het waarachtige belang onzer geheele gemeente. Het stroovuur der ontevreden oudere, die hun kinderen niet naar de door B. en W. aangewezm scholen zenden, wordt blijkbaar nog steeds zoo gevoed, dat het Donderdag- middag meer dan twee uren in onze raads- zaal gebrand heeft, voordat het den edelacht- barc ndames eh heeren gelukt is, het zoover te blusschen, dat het voorloopig ongevaariijk kan genoemd worckn. „Volksonderwijs" heeft zich beijverd nieu we takkebossen aan te dragen en de heeren Kusters en Vogelaar zijn in den Raad nog- maals als beschermheiligen voor de verdrukte arbeiders, slachtoffers van de willekeur der bestuurders van ons openbaar onderwijs op- getreden. De wethouder van Onderwijs ziet in deze geheele actie niet anders dan een handige sehaakpartij der rechterzijde met het doe! hem en zijn partijgenooten voor dd komende verkiezingen zou mogelijk mat te zetten. Een sehaakpartij waarin de eenvoudige ouders de rol van willooze pionnen vervullen, die naar voren worden geschoven zooals de spelers dit op ieder oogenblik het meest wen- schelijk achten. Hij heeft er op gewezen, dat de bouw van nieuwe scholen steeds verplaatsing van leer- lingen met zich brengt, dat dit hier ter stede, zoowel bij het openbaar als bij het bijzonder onderwijs steeds zonder noemenswaardige protesten geschied is en dat de langdurige oppositie van een aantal ouders thans een bijzonder opmerkdijk karakter begint te krij- gen. Hij heeft er op gewezen, dat, afgescheiden van alle werkelijke of vermeende rechten der betrokken ouders, de belangen van het open baar onderwijs door deze actie geschaad worden. Immers, wanneer de ouders aan hun ;,rech- ten" blijven vasthouden, zullen hun kinderen op oudere scholen en in vollere klassen ge- plaatst worden. En daarbij is nog niet eens de financieele kant van deze kwestie naar voren gekomen. die echter als factor van groote beteekenis niet verwaarloosd mag worden. Want de tegemverking van deze ouders bij een zoo gelijk mogelijke distributie der kinde ren over de verschillende gemeentescholen, kan binnen afzienbaren tijd oorzaak worden van 'n te klein aantal leerlingen op een dezer scholen, waardoor de gemeente in deze toch reeds zoo dure tijden, voor de bezoldiging van een boventallige leerkracht komt te staan, een leerkracht waarop men dan ook bij het bijzon der onderwijs zijn aanspraken kan laten gel- den. Ook deze factor heeft de wethouder ge- meend, bij de opmerkelijke verdediging dezer cuders vanuit de rechtsche raadsfracties niet onopgemerkt te mogen laten. Eenerzijds dus nadeel voor de kinderen dei betrckken ouders nog afgescheiden van de omstandigheid, dat zij reeds maandenlang geen klassikaal onderwijs ontvangen. Anderzijds, niets dan nadeel voor het open baar onderwijs en onze toch reeds zoo benar- de financien. Weegt dit alles zoo vraagt de wethouder nu wel op tegen de erkenning van het recht der ouders, een erkenning, die bij navolging het openbaar onderwijs geheel kan laten vast- ioopen? En zoo men deze rechten niet wil uitschake- len, kan men dan de erkenning ervan niet overlaten aan den rechter, en nioeten deze juist zoo cp den voorgrond gesteld worden door leden van den Raad, die bovenal kunnen weten, dat B. en W. niet willekeurig maar me4 de beste bedoelingen zijn opgetreden? En ook door „Volksonderv/ijs" die toch den bloei van het onderwijs boven persoonlijke tegenwer- king heeft te stellen? De heer Kusters, die zoo gaarne laat uit- komen, dat hij met de orttevreden ouders nooit in aanraking komt, weet met yrij groote zeker- heid te voorspellen, dat de betrokken kinderen ten slotte naar de Christelijke school gestuurd zullen worden. Men mag hem dankibaar zijn, dat hij dat gevaar voor het openbaar onderwijs tracht ai te wenden, maar wij zijn er nog geenszins van overtuigd, dat men deze ouders er ten slotte toe zal kunnen brengen hun kinderen zoozeer de dupe van deze histcrie te laten worden, dat men ze op een bijzondere school met overvolle klassen zou willen plaatsen. Wij gelooven, dat dit stroovuur van verzet al lang zcu uitgebrand zijn, ate het niet stei- selmatig gevoed werd, ondanks de uitspraak van den kantonrechter die zich uitsluitend over de strafbaarheid van het srhoolvei-zuim en niet over de bevoegdheid van B. en W, tot RffiAAHOAG 7 FEBR.UARI distribueering der Alkmaarsche leerlingen heeft uitgesproken. Wij bandhaven de reeds vroeger door ons in deze kwestie vermelde conclusie. Het blijft te betreuren, dat B. en W of de afdeeling onderwijs door wat al te dictato- riaal optreden in den beginne niet die alge- meene medewerking van sommige ouders hebben gekregen, waarop men, evenals in vroegere jaren, als vanzelfsprekend heeft ge- rekend. Maar daarnaast te het onderwijsbelang te dezer stede in geen enkel opzicht bevorderd door de gedienstigen, die zich gehaast heb ben de vonken aan te blazen tot het vuurtje van verzet dat thans van bedenkelijke afme ting is geworden. Men heeft nu den schralen troost, dat men ongestraft een algemeene regeling in de war kan sturen, ten koste van ons openbaar on derwijs. Maar men heeft zelfs al brengt men nu zijn kinderen weer op de zelf uitgezochte scho len en al stelt de Hooge Raad de ouders vol- komen in het gelijk men heeft dan toch het belang van zijn kinderen aan eigen koppig- heid opgeofferd en men zal bij het opmaken van de balans tot de conclusie moeten homer, dat de kinderen meer verloren dan de ouders hebben gewonnen. Slechts met de stemmen der sociaal-demo- craten en die van de wethouders Ringers en Thomsen tegen. i? besloten de kinderen weer op de tot dusver bezochte scholen te plaatsen en door de weigering van een der leerlingen- een uitspraak van den Hoogen Raad uit te lokken waaraan ten slotte beide partijen zich zonder meer hebben te onderwerpen. Het was te verwachten, dat, na het pra - advies van de meerderheid van B. en W., de Raad andeim ri zou weigeren, eenige mede werking te verleffnen om evenals dat in andere steden geschiedt op het woonwag'en- park een stal voor de paarden te bouwen. regenover de sympathieke actie der plaat- selijke afdeeling van „Dierenbeseherming", die zich voor deze paria's onder de dieren groote persoonlijke moeite en kosten getroos* heeft, staat het cynisme van sommige raadsle den, voomamelijk ter rechterzijde, die een ziek of noodlijdend paard een dankbaar onder- werp voor hun sootlust vinden. Daarin, zooals vroeger reeds bleek, ge- steund door hun lijfblad, dat wel gaarne de waarde der jeugd-opvoeding bij andere par tijen of volksgroepen becritiseert, maar ver- geet, dat juist de bescherming van het weer- looze dier in dezen tijd tot den moreelen plicht van den mensch moet worden gerekend. Ieder vogeltje zingt ten slotte zooals het gebekt is en het zou interessant kunnen zijn diverse karakters nader in het licht te stel len, wanneer de mieest beklagenswaardige onder de van den mensch afhankelijk-e dieren van dit cynisme weer niet de dupe waren geworden. Naast de spotters staan de pessimisten, die evenals B. en W. in de inwilliging van het verzoek zoovele bezwaren ontdekken, dat men nimmer op kans van verwezenlijking heeft te hopen. Wanneer er een stal is, vreest men dat weer voer of geneeskundige hulp zullen gevraagd worden gisof de Raad niet bij machte was in elk dezer gevallen een nieuwe beslissing te nemen en alsof er geen parti- culieren waren, die zich het lot der dieren zouden aantrekken \haar de overheid hier zoo in alie opzichten in gebreke is gebleven. Men heeft tot dusver heel gemakkelijk iemand gevonden die het „park" en de sam- taire inrichtingen daarop schoon houdt, Ge- zerfde man, die waarschijmlijk nu reeds lie; vuil der paarden naar den op het terrein aan- wezige mesthoop expsdieert. Maar het blifkt totaal onmogelijk dezen man daar nog langer mee te belasten zoo- dxa dat vuil niet op het terrein maar in een stal wordt aangetroffen. Dap blijkt men in eens de hulp van de parkbewoners zelf te moeten inroepen, met het natuurlijke gevolg, dat het debat even later op dood spoor loopt. De paar honderd leden der plaatselijke ai de el ing van Dierenbeschenning hier ter stede moeten zich opnieuw troosten met de ge- dachte, cfet zij met dezen Raad aan den be- staanden toestand niets ljunrren veranderen. Wij willen er gaarne nog even op wijzen, dat het uitsluitend de soc.-democraten en de heer Sietsma en mej. Carels geweest zijn, die te dezen opzichte van sympathieke mede werking hebben blijk gegeven. Dan rest ons,_ bij de overigens vrij onbe- teekenende agenda, nog een enkele opmerking over wat zich in de fcesloting zitting, na af- loop der openbare 'raadsvergadering, heeft afgespeeld. Als juist is, wat wij daarover gisteren publiceerden en er is voor ons nog steeds geen re den aan die juistheid te twijfden dan heeft hot college van B. en W. den Raad voorgesteld, een belangrijke jaarlijksche sub- sidie te verleenen aan een hier ter stede op te richten kathoiiek lyceum. De heeren Sietsma en Bosnian schijnen zich, evenals de S. D. A. P., van stemming onthouden te hebben, met uitzondering van de heeren Veen en Van Drunen, die tegen stemden. Het door den burgemeester en den beer Thomsen verdedigde voorstel zou ten slotte met de stemmen van alle rechtsche raads leden alsmede die der twee overgebleven Vrijheidisbonders aanvaard zijn, waardoor in principe besloten is een suhsidie van 4000 tot f 6000 per jaar te verleenen. Naar de heer Govers ons hedenmorgen verzekerde, wenscht hij zich evenwel volko- men vrij te houden en zal hij bij een defini- tieve beslissing zijn stem hieraan niet geven, als de voordeelen der stichtinig kleiner dan de madeelen blijiken te zijn of het openbaar onderwijs door dergdijlke subsidie-verlee- nirngen in het gedrang dbeigt te komen. Wij willen niet nalaten op dit pritocipe- bcsluit even Gadrukkelijk de aandacht te vestigen. Er is reeds lang men herinnert zich den tijd der Handelsschool-debatten over de vestiging van een kathoiiek lyceum gesproken maar het toen loopende gerueht kon nergens b-evestiging vinden. Het schijnt thans inderdaad tot sEditing van een dergelijke onderwijsinrichting te zul len komen en het is niet te verwonderen dat men daarvoor den financieelen steun der gemeente gevraagd heeft. Men zal er waarschijnlijk op gewezen heb ben, dat de vestiging van een dergelijke in- richting met een zeker aantal leeraren ook verhooging der belastingopbrengst met zich meebrengt, hoewel de gevraagde subsidie te alien tijde wel de baten van een dergelijke in- stelling zal overtreffen. Het is opmerkenswaard, dat men over een besluit van zoo verstrekkende beteekenis in comite-vergadering en niet in het openbaar gedebatteerd heeft. Wij kunnen ons op het standpunt stellen, dat medewerking behoort te worden verleend aan alle instellingen, die Alkmaar ais plaats van vestiging willen kiezen, maar het alge meene, voor alien toegankelijke zal steeds den voorrang ten opzichte van het bijzondere en exclusieve moeten hebben. Noodgedwongen staan door gebrek aan financien twee openbare scholen in deze ge meente op het punt te verdwijnen. Er is geen geld voor hun behoud te vinden en daarnaast is op de leermiddden der open- bare scholen zooveel geschrapt, dat het on derwijs er ernstig door benadeeld dreigt te worden. Alle protesten hiertegen stuiten af op het machtwoord van B. en W.: „er is geen geld!" Maar zijn er dan wel plotseling duizenden guldens te vinden om een onverplichte subsi die aan een instelling voor bijzonder onder wijs te verleenen? Moeten de openbare scholen geleidelijk uit onze gemeente verdwijnen en moet daarnaast financieele steun vrijwillig voor de vestiging van steeds mec-r bijzondere instellingen wor den gegeven? Sterker dan ocit herhalen wij onze waar- schuwing: Waakt voor het openbaar onder wijs, dat in onze gemeente ten koste van het bijzondere steeds meer op den achter- grond dreigt te raken. En vindt men geen steun in dezen Raad, welnu de verkiezingen staan voor de deur. La ten belanghebbenden en belangstellend-en zich aaneen sluiten en, wars van partijen en potitieke programma's, de vertrouwensman- nen naar den Raad zenden, die daar uit sluitend het welbegrepen belang- hunner kie- zers zullen behartigen. In verband met het bovenstaande mogen ■een tweetal vragen ten slotte niet achterwege blijven. Heeft de gemeente nu al het erfpachtscon- tract voor de Cadettenschool geteekend, is de gemeente zeker van het bezit van dit ge- fcouw en zoo niet waarom moet de ondertee- kening van dit contract dan nog steeds op zich laten waehten? Zijn B. en W. nog altijd niet in staat het plan' der zcogenaamde kleine ziekenhuis- commissie ter beslissing aan den Raad voor te leggen, opdat zoo spoedig mogelijk' met de uitvoering daarvan kan worden begon- nen? Bedenkt men wel, dat al dit traineeren de kans vergroot, dat de Raad in zijn_ tegen- woordige samenstelling het ziekenhuisvraag- stuk niet meer zal behandelen en dat niet te voorzien is lice een nieuwe Raad daarover zal oordeelen? Wii zijn er van overtuigd de folk van zeer velen te zijn als wij hier openlijk uitspreken, dat het vertrouwen in de han- delingen van dezen Raad door den loop der gebeurtenissen bedenkelijk geschokt is ge worden. ilijiferilasidi DE MOGENDHEDEN IN CHINA. Dc troepenversterkingen. Het blijkt, dat de vrees voor den verderen r 'larsch der Kantonneezen naar Sianghai de Engelsche regeerirjg heeft geleid bij het A: „Wanneer wij maar eenmaal ont- wapend zijn, Laten d' anderen ons land wel met vrede B: „fou je denken? Het gaat er voor hen dan slechts om, Wie het EERSTE ons land kan be- treden Comite tot Waarsehmving tegeu eenzijdige 0ntwapeniiij9 treffen van haar jongste militaire toebereid- selen. Zij verwacht, dat het nog ongeveer een week of vijf zal duren voordat de Kanton neezen te Sjanghai zullen zijn doorgedrongen en zich daar ter stede dan een crisis ontwik- kelt, die eischt dat de Engelschen, en even- tueel ook andere vreemde nationaliteifen, voorbereid zijn. Bij het vaststellen van de troepenmacht, die de Britten te Sjanghai zou moeten verde- digen, ging de regeering uit van de volgende berekening: de Chineesche bevolkin^ van Sjanghai bedraagt 1.500.000 zielen, ciie, ais men rekening houdt met het feit dat haar so- ciale en economische toestand slecht is, bij een opstand matig geraamd een menigte van 300.000 man zou opleveren, waartegen 8000 Britten verdedigd zouden moeten worden. Voor dit doel wordt een divisie troepen niet overmatig geacht. De Engelsche regeering gaat verder uil van de gedachte, dat de Chineesche militaire autoriteiten Sjanghai zelf tegen de Kanton neezen zullen verdedigen. Het tweede deta- chement Pundjab-soldaten, bestaande uit 250 man, is te Sjanghai aan land gebracht. Critiek op de Engelsche regeering. De houding der Engelsche regeering vindt in de Engelsche pers geen onvermengde in- stemming. Wij hebben reeds melding gemaakt van de kritiek, door den Algemeenen Raad uit de Engelsche arbeidersbeweging geoefend op de oorlogsstemming, die door het departe- ment van Oorlog zou worden gekweekt. De „Manchester Guardian" sluit zich bij deze kritiek aan en betoogt dat de regeering eeu eenvoudiger taak had, het aantal verster- kingstroepen dat naar China wordt gezonden tot een klein aantal te beperken dan zij zal hebben met het toezicht op zijn gebruik. Het blad constateert verder dat, naar het schijnt, het departement van oorlog aan het Foreign Office de leiding van zaken heeft ontnomen en betoogt dat de moeilijkheid voor de regee ring om met Tsjen tot overeenstemming te komen door het zenden van troepen, hetgeen men overal in China zal opvatten als- een nieuwe provocatie, wordt vergroot. De Brit- sche regeering verkeert onder den indruk, zegt het blad nog, dat de crisis te Sjanghai eerst over eenige welcen zal optreden. Dit is een waande werkelijke crisis is er al. De houding der Chineesche nationalisten. De correspondent van de „Manchester Guardian" te Sjanghai meldt, dat de militai re plannen der Engelsche regeering op de na tionalisten indruk hebben gemaakt. C. T. Wang en Tong Sjaoji, beide vroegere premiers en leden van den conservatieven vleugel der Kwomintang, hebben, zoo ver- neemt hij, een niet-officieel voorstel gedaan tot het terugtrekken van alle Chineesche troepen uit het gebied van Sjanghai, teneinde, zoo mogelijk, de concentratie van troepen door de vreemde mogendheden te Sjanghai te vermijden. Volgens Wang zouden Tsjang Kai Sjek, de bevelhebber der Kantonneezen, en Eugene Tsjen, de Kantonneesche minister van buitenlandsche zaken, er in toestemmen, hun troepen slechts tot op 25 mijl afstands van Sjanghai vooruit te schuiven, onder be- ding, dat de mogendheden hun goede diensten zouden aanwenden om Soen Tsjoeaii Fang, den gouverneur van Kiangsoe, er toe te be- wegen, het district te evacueeren en zijn troe pen terug te trekken naar Nanking, waar door de noodzakelijkheid van troepenbewegin- gen of gevechten in de nabijheid van de bui tenlandsche wijken zou worden uitgeschakeld. Wangs voorstel behelst verder het in het leven roepen van een neutrale zone om Sjanghai met een politiebewaking, georgani- seerd door Chineesche burgers, die samen- werken met de autoriteiten der buitenlandsche nederzettingen voor het handhaven van den vrede. Wang gaf in een interview uiting aan de vrees, die onder conservatieve Chineezen heerschte, dat het stationneeren van een groote buitenlandsche troepenmacht te Sjanghai misverstand zou veroorzaken, no- pens de bedoelingen der mogendheden. Hij zeide ook ronduit te gelooven, dat een strijd tusschen de Chineesche troepen in den om- trek van Sjanghai waarschiinlijk comnlicaties ten gevolge zou hebben, die alle Chineezen zouden vereenigen in een poging om de bui- tenlanders te verjagen. Generaal Tsjang Hsoeeh-liang, de zoon van den Moekdenschen maarschalk Tsjang Tso Ling, heeft eveneens in een interview de meening geuit, dat indien Engeland er toe overgaat geweld te gebruiken, dit hoogst- waarschijnlijk de aaneensluifing van alle Chineezen tegen de buitenlanders zal ver- haasten. De speciale correspondent van de „Chica- go Tribune" seint dat te Sjanghai voorzorgs- maatregelen genomen worden, ten einde op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Alle magazijnen en openbare gebouwen moeten gereed worden gehouden om zoo aoodig aj& n er de a) ar at al at et ai r ei 3e ai Ik k r re er ALKMAARSGHE CODRANT. JEWESS V s ai

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1