KWATO.V Dot's KWATTA JAVA REEPEN TooneeS. Koch en den v/rT van de leden, om icts goeds te be re ik en. Met een drietal nummers opende men het pr ok ram ma waarvan het eerste, een concert ouventure van J B. Kok, ons het best leek. „Dans 'e prairie" van F Juiian is een heel mooi nummer, maar hier en daar hapercte men. Daarna volgde een gifaar-duo en wel Noc- turno no. 1 van Currifli (op. 128). Men moet al een groot kun&tenaar zijn om met alleen gitaarmuziek te boeien. Uit den aard van de zaak ktokt deze muziek wat iil, wat enkel. De beide execuianlen vermocnten dan ook niet voldoende de aandarht vast te houden Zeer zeker speelden zij verdienstelijik en was ock de keuze van het nummer goed, maar er zijin te groote bezwaren, die vij bier boven aansiiptcn. Overigens voor het tvveetal able hulde. Mej. J C. A Paul declameerde een 3-tal gedichien, twee van Jan van Beers en een van Flelene Swart. MQ. Paul beschikt over een aangena'atn geluid en haar voordracht is heel aardig. Haar stem-volume is echter nog niet van dien aard, dat hot de geheele zaal kon vul'len. Flink studeeren zal haar ong-e- twijfeld vooruit brengen. Bijzonder goed speelde het mandoline septet de concert-ouverture no. 7 van H. Smi't Jr. en Friih 1 i ngserwacheneen romance van Bach. Vooral het laatste klonk heel mooi. Het publiek wist het te waardeeren. Na de pauze voerde-n enkele dames en hee ren de klucht „Een huis met commensaals" op. Een verwarde geschiedenis, die met twee verlovingen eindi'gt, zooais het nu eenmaal gebruiikelijlk is. Het stukje werd vlot ge- speeld en verscbitlende medewerkenden gaven goed spel te zien. Onbedaarlijk werd ge- laclien om Karmijn. Deze wist aan zijn overigens danikbare rol een zeer legke uit- beelding te geven. Aan het einde werd druk geapplaudissee-rd door he: voldan-e publiek. De mandoline-club besl-oot het programma met dirie nummers, w.o. de mooie Mei- fantasie (op. 72) van J. B. Kok. De club oogstte hiermedc veel verdienden bijval. De „Bondstnarsch" van H. Smit Jr. was der traditie getrouw het slot. Hierna volgde een gezellig bal. W. SOIReE. De vereemigiing T. O. P. gaf Zaterdag avond een bijzonder geslaagden bal a vend in de groote zaal der Harmonie. Er heerscbte bij voortdurkig een prebtlge stemming en de verloting, waarvoor door veirsdiiliende fir- ma's mooie prijzen waren beschikbaar ge- steld, leverde voor de vereeniging een mooi resultaat op. Het orkest deed zich van zijn beste zijde kennen. NED. REISVEREENIGING. Op verzeek herinneren wij er nog even aan, dat de heer J. G. P. Sabel uit Haarlem a.s. Woensdagavond, 2 Febr., In het „Gulden Vlies" voor de leden der Alkmaarsche Reis- vereeniging een voordracht met lichtbeelden zal houden over de „Noorsche fjorden" waarheen dezen zomer zich een 1500 tal le den der N. R. V. zich zullen begeven met het S. S. .Monte Olivia" van de Hamburg-Zuid Amersfoortsehe Stoomvaart Maatschappij, dat door het bestuur speciaal voor deze rets gecharterd is. Er zijn zooveel liefhebhers (sters) dat alle plaatsen op dit 14.000 ton groote schip reeds besproken zijn. ZENDINGSSAMENKOMSTEN. Door de Alkm. Hulp-Zendingvereeniging „Het Mosterdzaadje" zullen zendingssamen- komsten met lichtbeelden worden gehouden in het gebouw „Waakt en Bfdt", waar ct heer H. Duijker, seer, van het Java-comlte te Amsterdam zal spreken over den zendings- arbeid op Java. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. LICHT OP! Hedenavond voor rijwiekn en motorrijtui- got te 5.11 uur licht op. Voor rij- en andere voertuigen een half uur later. Prowinciaal metatars UIT NOORDDORP. Vnjdagavond brak te Noorddorp brand uit in het woon- en winkelhuis van den heer de G. Door den sterken Zuidwestenwind viel aan blusschen niet te denken, waarom h-t panji, rijk voorzien van brandbare artikelen als manufacturen, in een paar uur tijds ge- heel in de asch gelegd werd. UIT AKERSLOOT. Vrijdiagmiddag 28 dezer te 2 uur vergader- de de raad dezer gemeente in voltallige zit- ting. Aan de orde was de benoeming van een onderwijzeres aan de O. L. school in den Ko- gerpolder aldaar wegens het eervol ontslag, verleend aan den heer Slooten, onderwijzer 3ld33r. Op de voordracht kwamen voor no. 1. mej. A. de Goede te Wormerveer, no. 2. mej. G. Breek te Alkmaar en no. 3. mej. A. Kaat te Callantsoog. Alvorens tot stemming werd overgegaan ging de raad eenigen tijd in co- mite. Na heropening der zitting werd bij stem ming mej. A. de Goede met algemeene stem- men benoemd en wel met ingang van 1 Febr. a.s. Op voorstel van B. en W. werd met alge meene stemmen besloten aan mej. T. Banker- sen met ingang van 1 Febr. a.s. eervol ont lag te verleenen als tijdelijk onderwijzeres in de nuttige handwerken aan voornoemde school. Ingekomen was een verzoek van het R K. schoolbestuur om uitkeering in verband met art. 101 der L. O.-wet over het jaar 1927. De voorzitter decide mode, dat het bedrag per leerl'ing aan de O. L.-school in 1925 is 13.58 en dat er aan de R. K. bijzondere school gemiddeld 165 leerlingen zijn en het bedrag alzoo 2240.70 is, waarvan 80 pet. wordt uitgekeerd, zijnde een bedrag van 1792.56. De verrekening heeft om de drie jaar plaats. De uTbetaling zal geschieden in 2 termijnen'en wel per 1 Febr. en 1 Juni a.s Alzoo besloten. De rondvraag leverde geen stof tot bespre- king op. In deze gemeente doet zich weer een ge- val van mond en klauwzeer voor en wel onder het vee van den veehouder P. in de Starnmeer. UIT KOEDIJK. Zaterdagavond werd door de vereeniging Onderling Ondersteun.ngsfonds bij ziekte een aigemeene vergauering genouden m net lo-1 kaal van den heer Jb. Groot, onder leiding van den heer Jb. Groot, onder leiding van van den hr. C. Beets. De voorzitter opende de vefgadering met een welkom aan de aanwezi- gen en wees op het werk der afgeloopen 25 jaren. Spr. hoopte, dat de komende jaren het- zelfde resultaat mochten hebben. Vervolgens deed de penningmeester rekening en verant- woording over het afgeloopen jaar. De ont- vangsten waren 2203.07, uitgaaf 2209.36 saldo 93.91. Het saldo gevoegd bij het be- zit der vorige jaren wees uit, dat de vereeni- g.ng einde 1926 over een bedrag van 5139.33 beschikte. De heer Groot adviseerde als rapporteur tot goedkeuring der rekening, met dank aan den penningmeester, waarna de rekening zon- der op- of aanmerking werd vastgesteld. Uit het jaarverslag zij vermeld, dat er 6 bestuurs- en een ledenvergadering zijn gehouden; dat het aantal leden is 205; dat der begunstigers 46. Er zijn 22 ziektegevallen geweest met 566 ziektedagen. Mede gaf de secretaris egn uitge- breid verslag van het 25-jarig feest der ver eeniging hetwelk in het archief voor het na- geslacht bewaard zal worden. Dit verslag werd met applaus begroet. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag, dat de aftredende bestuursleden de heeren P. Hart en G. Meijer met bijna algemeene stemmen werden herkozen en in de plaats van den heer F. Groot, niet herkiesbaar, met groote meer- derheid van stemmen werd gekozen de heer M. Mulder. Bij de regeling bode-loon was een schrijven ingekomen van den heer J„ Ploeger, om de werkzaamheden voor zijn zie- ken vader te mogen verrichten. De voorzitter sprak met waardeering over het werk van den zieken bode, en daar het werk van den zoon zeer naar genoegen wordt verricht, werd hierop, goedgunstig beschikt. Bij de rondvraag stelde de heer M. Mulder vcror, om het vergaderingbezoek te bevorderen door aan de aanwezigen 0.50 presentiegeld uit te keeren. Dit werd zonder bespreking goedgekeprd, de boete bij niet aanwezig zijn ter vergadering bleef bepaald op 0.25. Hierna kwamen de werkzaamheden van de ziekenhuisverpleging aan de orde. De reke ning van den penningmeester gaf aan dat in totaal is uitgegeven 565.16. Bij monde van- den heer F. Groot werd deze rekening goedgekeurd. Fiierna werd een overzicht ge- geven van de werkzaamheden in hgt afgeloo pen jaar. Het ledental is 521 betalende leden en 26 niet-betalende, dus totaal 547 leden Er zijn zes leden ter verpleging opgenomen met 154 verpleegdagen. Er is eenmaal gebruik gemiaakt van den auto voor vervoer van een- zieke, er is viermaal een omslag gemaakt, een m.aal van 0.10 en drie maal van 0.25 per lid Het aantal gezinnen dat aangesloten is, be draagt 174. Door den penningmeester wordt veel werk gemaakt van het inschrijven van leden en de voorzitter wekte de leden op, om de jonggebo- ren kinderen te laten inschrijven. De heer C. IJfs vroeg, of een lid bij ziekte door schuld een bewijs ontvangt voor een ver pleging. De voorzitter antwoordde ontkennend, maar het is zeer moeilijk een bewijs van schuld te leveren. Het bestuur ziet volgens spr., scherp toe. Hierna volgde sluiting der vergadering met dank voor de aangename sa- menwerking. Aanwezig waren 34 leden. In de hierna volgende bestuursvergadering werd als Vice-vcorzitter herkozen de heer P. Hart en als secretaris-penmngmeester de heer G. Meijer. UIT NOORDSCHARWOUDE. D e M a r k t. Het was met dc prijzen aan de markt deze week nog drceviger gesteld dan de vorige week. Het wordt van week tot week slechter en de toestand is voor de tuinders dan ook verre van rooskleurig te noemen. Daarbij is er een' enorme voorraad, welke van jaar tot jaar grooter wordt doordat als gtevolg van de toltarieven de teelt van vroege kcol niet loonend meer gemaakt kan worden. Er gaat in vergelijking tot den voorraad veel te weinig weg, zoodat er veel leans be- staat dat er straks een opeenbooping komt, die cok dan een beteren prijs moet tegenhou- den. Tocli was de afgeloopen week de aanvoer dan de vCrige week. Aan de beide markten samen werden 143 wagons roode, 66 wagons gele en 88 wagons Deensche witte kool aangevoerd cn 17 wa- g9iis uien. 'De roode kool bracht als hoogste de laatste dagen 4 op, docli werd gemiddeld voor 2 a 2% cent per kilo verkocht. De gele kool, waarvan enkele partijtjes voor 3,50 ver- kocht werden, bracht gemiddeld niet meer dan f 2,50 op; de Deensche witte hebben we en kel malen boven de 3,50 zien verkoopen, doch zal moeite hebben om een gemidd'dde van 2,75 te halen. Da uien waren vrij gelijlc in prijis aan de vorige week. Steeds voor 4 a 4V-z ct. per kilo verkocht, wat eveneens veel te laag is. Daar bij braehten de drielingen gemiddeld 3 H ct. en de nep f 2,50 op. Rapen werden eenmaal aangevoerd en verkocht voor 1,20 per 100 Kg. en nog eenmaal werd een partijtje van 30 stuks bloemkool aangevoerd, dat 5 ct. per stuk op- braeht. Da aanvoer was hier 167 wagons, in Broe'k 151 en in Warmenhuizen 60 wagons. rue oegint er voor enze tuinaers n^eer cn meer critick voor te staan. UIT WEST-GRAFTDIJK. Zaterdagavond trad voor een flinke zaal met publiek op de heer Daan Pool van Oudesluis, in de zaal van den heer C. v. d. Oord. Hij is een bekend voordrager, die het volk weet te boeien en ook kan men genieten van een vol'en laeh. O.m. gaf hij verschillen- zuivere voordracht. O.m. gaf hij verschillende de populaire moppen, o a. Naar de Schager- veetentoons'teiling en nog veel meer, te veel om op te noemen. Een Itiid tot weersziens was het einde van den zoo boeienden avond van een waar kunstgenot. UIT BROEK OP LANGEND1JK. Wij herinneren aan de advertentie waarin wordt medegedeeld dat Woensdag' 2 Febr. 's avonds 7 uur in cafe Marktzicht Ds. Doe- venda'ns zal optreden. UIT ZUIDSCHARWOUDE. De vereeniging „De Voorzorg" verga- derde in het lokaal van den heer Schoeama- ker. Uit het jaarverslag bleek, dat geen ingrij- pende wijzigingen en bijzondere omstandig tied en zijn vocrgevallen. Het financieele verloop was niet zoo gun- stig als het vorige. Het ledenaantal vermeei- derde van 459 tot 493. 5 Bestuursvergaderin- gen zijn gehouden; 4 gevallen van optiame in het ziekenhuis hebben plaats gevonden. Het financieel verslag gaf de volgende cii- fers. Ontvangsten 370, uitgaven 280, al zoo een saldo van 90. Enkele loopendc re keningen moesten nog voldaan worden. De'heeren J. Klingeler Jz. en J. du Burck werden als bestuursleden herkozen. Tot bode werd benoemd de heer S. Voogt. Zonder stemming werd nog aangenomen een bestuursvoorstel tot verho>pging van de contributie, welke nu op 8 cent per lid en per maaid is bepaald. De vrouwenclub „Onder Ons" herdacht dezer dagen haar 1-jarig bestaan in een ge- zellig samenzijn. Dat deze jonge vereeniging bloeit, komt o. nr. tot uiting in het besluit om in de maand Maart een tentoonstelling in nuttige en fraaie handwerken enz. te houden. De vereenigiing zij veel succes toegewenscht in haar streven. Slechts een merk kan't beste zyn De heeren J. J. M. Voorhoeve, make- laars in assurantiSn te Rotterdam, hebben alle rookers van v. Rossem's tabak ver- zekerd tegen ongevallenZie de voor- waarden op do polls in elk pakje. Marktberschfeii ALKMAAR, 31 Jan. 1927. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd: 24 Vette koeien 250—/ 400; 8 Vette Kalveren 80—/ 125; Vette kalverenp. ned. pond 1.301.50; 56 Nuchtere kalv. 10 22; 516 Vette Varkens zware p. ned. pond 0.600.65; Zouters per ned.'pend 0.56 0.60. AMSTERDAMSCHE A ARDAPP ELPRi j ZEN. AMSTERDAM, 31 Jan. 1927. De aard- appelpnjzen waren heden onveranderd. Aanvoer 1 lading (350 H.L.). AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 31 Jan. Op de heden ge houden veemarkt waren aangevoerd: 641 vette koeien le kw. 0.94—/ 1.04, 2e kw. 0.82—/ 0.92, 3e kw. 0.70—/ 0 80, min- dere soox'ten iets lager p. K.G. slachtgewicht, 90 melk- en kalfkceien 350500 per stuk, 111 vette kalveren 2e kw. 0.84 0.96, 3e kw. 070—/ 0.82 per K.G. le- vend gewicht, een enkel kalf boven noteering, 122 nuchtere kalveren 11—/ 18 per stuk, 92 schapen 2642 per stuk, 650 varkens Holl. le kw. 0.74—/ 0.76, 2e kw. 0.71— 0.72 per K.G., slachtgewicht, Overz. en Geld, le kw. 0.74—/ 0.76, 2e kw. 0.71— 0.72 per K.G. slachtgewicht, vette varkens 0.69—/ 0.71, 74 paarden 125—/ 275 per stuk. 1 BROEK OP LANGENDIJK, 29 Jan. '27. Bloemk le s. 5; Bloemk. 2e s. 1 per 100 stuks; Wortelen 33.20; Roode Kool le s. 2.10—/ 3.90; Roode Kool 2e s. 0.60— 2; Gele Kool le s. 2.20—/ 3.70; Gele Kool 2es. 1—/ 2; Deensche Witte Kool 1.40—/ 4; Uien 4—/ 4.30; Drielingen 3—/ 3.40; Nep 2.90—/ 3.10; Bieten 1.20—/ 2.30 alles per 100 K.G. Aanvoer: 170 stuks Bloemkool; 1500 bos Wortelen; 125000 K.G. Roode Kool; 80000 K.G. Gele Kool; 102000 K.G. Deensche Wit te Kool; 24600 K.G. Uien; 1025 K.G. Bie ten. BOVENKARSPEL, 29 Jan. 1927. „De Tuinbouw." Heden besteedde men voor: Bl. Kool le s. 5—/ 8.20; Bloemkool 2e s. 3—/ 5; Bloemkool 3e s. 1.503; Roo de Kool 1.80-/ 3.70; Witte Kool 2— 3.50; Gele Kool 2.20—/ 3.30; Uien 1.85—/ 1.95; Spruitkool 1.90—/ 2.10. WARMENHUIZEN, 29 Jan. 1927. Roo de Kool le s. 1 20—/ 3.90; Roode Kool 2e s. 0.80—/ 3.40; Uitschot 0.30—/ 1; Gele Kool le s. 1.80—/ 2.70; Gele Kool 2e s. 1.40—/ 2Deensche Witte Kool le s. 2.20»—3.30; E>eensche Witte Kool 2e s. 1.70—/ 2.40; Uitschot 1.40—/ 1.50; Nep 1.90—/ 2.10; Drielingen 2.90- 3; Uien 3.90—/ 4; Grove Uien 4.10 4.40. Aanvoer: 51100 K.G. Roode Kool; 4700 K G. Gele Kool; 20000 K.G. Deensche Witte Kool; 4600 K.G. Uien. NOORDSCHARWOUDE, 29 Jan. 1927. Uien 4.10—/ 4.30; Drielingen 3.50; Gro ve Uien 4.204.30; Peen 2.50 2.60; Roode Kool 1.30—/ 4; Doorschot 1—/ 3,50; Gele Kool 2.10—/ 3.50; Doorschot 1.302.60; Deensche Witte Kool 2.20—/ 3.60; Doorschot 1.70 3.10; alles per 100 K.G. Aanvoer: 16700 K.G. Uien; 4400 K.G. Peen; 11200 K.G, Roode Kool; 33400 K.G. Gele Kool; 72400 K.G. Deensche Witte Kool. schot van den linksbuiten, dat schijnbaar over zou gaan, juist in 't verste hoekje van 't doel. Bos maakte na een Snellen uitval mooi gelijk. V. V. A. nam opnieuw de leiding en vergrootte haar voorsprong uit cen vrijen schop, dien de linkshalf prachtig inschoot. Alcmaria liet het er echter niet bij zilten. Mulders bracht den stand op 3—2 en v d. Horst maakte gelijk. Toen begon't weer te spanner^ Men dacht reeds dat de rust met gelijken stand zou ingaan, toen na diverse corners V. V. A. nog juist het vierde puntje wist te maken. (43 voor V. V. A.) Na de pauze was Alcmaria, gesteund door den wind, geregeld in den aanval. Zij sloot V. V. A. te veel in. Hierdoor kreeg zij weinig kans tot doe'.punten en waren de uitval I en van V. V. A. gevaarlijker. Ten slotte wist V. V. A. uit een dezer uit- vallen, door den linksbuiten te scoren. Mul ders wist echter kort voor tijd ook Alcmaria weer een punt te doen stijgen en opnieuw was er kans op een gelijk spel. Niets mocht echter meer baten en ten slotte won V. V. A. met 54. Af en toe waren er momenten van aardig samenspel. De verdediging van Alcmaria was zwak. De midden'inie werkte hard. Voor was er weinig verband. Links wilde het niet erg vlotten. Een bijzonderen indruk maakte V. V. A. ook niet. Zij kon echter de beide puntjes best gebruiken mede in verband met Hollandia's overwinning op Haarlem. De overige wedstrijden in 2 A hadden de volgende resultaten: K. F. Z.Zeeburgia 4—1, Hollandia—Haarlem 3—1, Schoten— W.-Frisia 1—3, BloemendaalHelder 2—0. Alcmaria II verloor in Amsterdam met 42 van V. V. A. II. 't Was een vrij goede wedstrijd. A. F. C. II won en Hollandia II verloor waardoor de kampioenskansea van A. F. C. II zeer gestegen zijn. Andere uitslag en: H. V. V.-D. F. C. R. H.—Sparta AjaxGooi ExcelsiorStormvogels V. U. C.—Bl. Wit A. S. C.—Spartaan U. V. V.Feijenoord Hilversum—H. B. S. V. O. C.—Z. F. C. DotoEnschede Vitesse^H engelo Z. A. C.—Wageningen E. BoysGo Ahead RoburHeracles Willem II—Wilhelmina N. A. C.Eindhoven Roermond^M. V. V. PhilipsBredania B. V. V.—Noad Velocitas—Be Quick FrieslandiG. V. V. AchillesG. V. A. V. W V. V.Veendam VOETBAL. Alcmaria—VV. A. 4—5. In een wedstrijd, die niet op hoog peil stend, wat spelkwaliteit beireft, heeft Alcma- i la gisteren beide punten aan V. V. A. moe ten laten Zij verloor met de oneven goal uit negen. Doelpunjen hebben de toeschouwers genceg zien maken en daarom ook was de wedstrijd wel aardig om te volgen. Alcmaria was natuuriijk zeer gehandicapt door het ontbreken van drie eerste-elftallers, die nog zulke prettige herinneringen hadden aan den ireurigen wedstrijd in Haarlem, dat zij niet konden uitkomen. De opstelling van Alcma ria was nu als volgt: Erdsieck; Janson en Schuit; Kiinkhamer, Porssius en Roozen daal; Elfring, Homan, v. d. Horst, Mulders en Bos. Na de rust werd deze opstelling nog wel eens gewijzigd. Voor de rust maakte de regen veld en bal en ook de spelers flink nat. Bal- ccntrole was moeilijk. Na de rust versehenen de Alcmarianen in geel-zwarte yerseys, wat een uitstekenden indruk maakte. V. V. A. speelde voor rust met den wind in haar voordeel. Door't zenuwachtige spel der reserve-achterhoede kreeg V. V. A. diverse kansen. Na negen minuten belandde een 2—0 1—0 1—2 7—2 2—3 0—1 3—3 1—1 3—5 1—3 5—1 6-2 1—1 1—2 2—2 0-0 1—2 4—1 1—1 14 0—2 2—0 2—1 Rood-Wit—Alkmaar 2—4. In een wedstrijd, waarin beide partijen elkaar weinig toegaven en welke zich niet boven het middelmatige verhief, is het Alk maar mogen gelukken Rood-Wit op eigen veld een 4—2 nederlaag toe te brengen, hoe- wel een gelijk spel de verhouding beter zou weergegeven hebben. Bij Rood-Wit trad geen der spelers op den voorgrond, terwijl bij A 'kmaar de keeper verdienstelijk werk ver- richtte en den linksachter uitblonk door het vele uittrappen. Vrone II. op bezoek bij Alkmaar II, ver loor daar met 5—2. De wedstrijd Hollandia 4Vrone I te Hoorm werd door den scheidsrechter ge- staakt wegens de skebte gesteldheid van het terrein. Stand 2—1 voor Vrone I. D. T. S. I speelde Zondag een belan^Tijken wedstrijd tegen Heiloo I, welke eindigde met 4—0 in het voordeel van D. T. S. D. T. S. staat thans 3 punten boven, ter wijil ze nog 4 wedstrijden heeft te spelen, zoodat de kans om de bovenste plaats te be- houden, zeer groot is. V. V. H. I (Heiloo) speelde gister tegen D. T. S (Oudkarspel). Uitslag 0—4 in het nadeel van Heiloo. Ingezonden stukken (Bunen verantwoo:aiUjhheid van de Re- da die. De opname in deze rabriek bewijsi ceenszins da1 de erf a r tie er mede. insfemt.) Mijnheer de Redacteur. Kennis genomen hebbende van het ingezon- den stuk van den heer C. Kluft, gevoelt een aantal leden van de S. D. A. P. zich gedrongen, U mijnheer de Redacteur een plaatsje te verzoeken, voor onderstaande re- gelen, in uw blad. Bij voorbaat onze dank. Het bevreemdde ons, dat mijnheer Kluft, schrijvende over de onderwijsaangelegenhe- den en tevens een ant'woord gevende aan den heer P. Dekker, den volgenden regel uit z'n pen deed vloeien. „Niet wij en ook niet Volksonc'erwijs, maar de S. D. A. P. in Alkmaar brengt't openbaar onderwijs in gevaar." Hierop zouden wij gaarne deze vraag stel len: Is de S. D. A. P. in Alkmaar e£n of twee personen, of zijn er meerderen die zich heb ben samen gevoegd tot 'n verband, dat wordt aangeduid met het woord afdeeling? Zoo'n afdeeling bestaat uit een zeker aan tal, dus kan ook nooit een afdeeling aan- sprakelijk gesteld worden voor de verrichtin- gen van een persoon, al js dit bij toeval dte fungeerende voorzitter, die, evenwel niet als voorzitter, doch als particulier een vergade ring van Volkscnderwijs bezocht en het niet met de meerderheid eens kon zijn en naar aan leiding daarvan een ingezonden stuk deed plaatsen. Of brengt gij het besluit van B. en W. in wier midden een lid der afdeeling zetelt, wiien de portefeuille van onderwijs werd toe- gewezen, in verband met het streven der S D. A. P.? Zoo ja! Dan kunnen we met het boven Vermel de eigenlijk volstaan, doch duidelnkheidshaive nog het volgende. Is het een vastctaand iets, dat hetceen een lid der afdeeling doet de gcdragingen zfjr welke zonder meer door die afdeeling wordet geaccepteerd? Neen, niet waar? Dit wil evenwel niet zeggen, dat onzerzijds in deze kwestie goed- of afkeuring wordt uit- gesproken, maar wordt alleen vastgelegd, dat het niet juist is, hier de S. D. A. P. in het goding te brengen. EENIGE PARTIJGENOOTEN. RADIOFONISCH WEERBERICLIT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 31 Januari. Medegedeeld door het Kon. Ncderl. j Meteorologisch instkuut te De Bildt. Hoogste barometeretand 761.5 te Corunha, Laagste barometerstand 732.7 te Aber deen. Verwachting (geldig tot den avond van 1 Februari): Matige, later wellicht weer ki'achtige zuid westelijke tot zuidelijken wind, betrokken ol zwaarbewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk regenbuien, weinig verande ring in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bildt hedenmorgen 8 uur 55 minuten aan aile posten: „WEEST OP UW HOEDE". Het Alkmaarsch looneel. Een getoovige. Het Alkmaarsch Tocneel gaat op den in. geslagen weg voort. Na ernstige voorberei- ding onder leiding van den heer Rossen- backer heeft de vereeniging gisteravond in de Harmonie ten tooneele gebracht: Een ge- loovige, spel uit het lndische leven in drie Tedxijven van J. B. Schuil. Dit oorspronkelijk tooneelspcl kan terecht een mooi en eerlijl werk genoemd worden. Toch wordt het niet zoo vaak opgevoerd als men zou verwachten. Misschien zien velen op tegen de drie ver schillende en moeilijke decors en de groote bezetting. Het A. T. heeft zich daardoor niet laten afschrikken. Van de decors was bui tengewoon veel werk gemaakt. Zij waren in- derdaad schitterend. Toen de gordijnen voor het tweede bedrijf vaneen waren gegaan, klonk een luid applaus voor de bijzonder ge- slaagde aankleeding. De heer Leo Bakkei verdient alle hulde voor zijn werk. Het stuk speelt op een van de hoofdplaat- sen in de buitenbezittingen in N.-Indie. De eigenlijke hoofdinhoud is zeer eenvoudig er speelt zich feitelijk af tusschen drie personen: de controleur van Walsem en zijn vrouw en dominee Rantwijk. Alle drie arriveeren tege- lijk op de nieuwe standplaats. De jonge do minee vol idealen, rotsvast in het geloof. Een erg ontvankelijke gemeente vind-t hij echter niet. Al spoedig blijkt den toeschouwers, dat v. Walsem en zijn vrouw niet bij elkaar pas- sen. Zij is het teere, gevoelvolle vrouwtje, hij de bijna ruwe echtgenoot, grof en zond>r gevoel. De jonge vrouw, die reeds zoo lang naar wat medegevoel en genegenheid ge- smacht heeft, vindt deze bij den iongen do minee en het conflict is er In een ernstig on- derhoud, als zij den dominee vertelt van haar desillusies en van haar plan om haai man te verlaten, verraadt Rantwijk zijn ge- voelens en wordt zij de hare ten voile be- wust. Doch v. Walsem hoort alles van haar. Hij vraagt overplaatsing. In de laatste acte komt mevr. v. Walsem afscheid nemen van Rantwijk. Het geloof echter overwint in den dominee. Hoeveel het hem ook kost, hij moet haar aanraden haar man te volgen. Hier door ontvalt haar de laatste steun en door verdrinking maakt zij een einde aan haaT leven. Met de grootste aandacht heeft de stamp voile zaal het stuk tot het einde gevolgd. Het publiek dient er echter om te denken, dat het lachen op geheel daarvoor ongesehikte momenten voor spiers en aandachtige toe- hoorders zeer hinderlijk is. Door heel mooi en niet te opzettelijk bij- werk heeft de schrijver een mooi geheel ver- kregen. Wat de drie hoofdfiguren betreft heeft mevr. KootKramer de rol van mevr. v. Walsem op uitstekencle wijze vervuld met goed doorvoelde stijging naar het derde be drijf. Zij zag er in haar costuum, door de firma Heeger welwillend afgestaan, keurig uit. Zij kon trachten haar stem in heftig dra- matische momenten iets meer te beheerschen Een hartelijk applaus, ook bij open doek, viei haar ten deel. De heer Voorhaar speelde met veel toewij- ding de rol van dominee Rantwijk. lets te veel ingehouden was het, vooral op de mo menten, dat hij vol enthousiasme spreekt over zijn- geloof en zijn werkkring. Op andere mo menten maakte zijn sober spel veel indruk. De heer de Leeuw had den juisten toon in zijn rol van v. Walsem goed te pakken en speelde verder zeer verdienstelijk. Dit was het beste, wat wij tot nu toe van dezen dilet- tan-t zagen. De bijrollen (waaronder heel kleine) werden met ambitie vertolkt, wat al- tijd prettig aan doet. Het ensemble wint daardoor. De sfeer werd goed getroffen. De heer F. Groot viel op als dr. Reeder en nog meer als ds. v. Baalen. Hierbij dient opge- merkt, dat hij de eerste rol drie da-gen gele- den had opgenomen, wegens ziekte van den heer Smits. Hij slaagde er in een mooi ver- schil tusschen beide rollen te maken. Van de verdere medewerkenden, die hun rollen juisf deden aansluiten bij de overige en tot ee« aardig samenspel meewerkten, noemen wij nog de heeren Kool als de secretaris Mier- loo, van Lienen als de kapitein, de Vries als de planter Hollema en Jonker als de opzich- ter Laan. Mevr. Mierloo, mevr. Kampstra en mevr. Hollema waren in goede handen bij de dames Voorhaarv. Alphen, G. Hout en N v. Alphen. Een paar aardige lndische huis- jongens voltooiden het geheel. Kleeding en grime waren goed verzorgd. Het A. T. behaa'de met deze uitvoering een verdiend succes dat zeker de ambitie voor de derde uitvoering zal doen toenemen. Voor den aanvang der voorstelling werd nog een kort openingswoord gesproken door den heer Voorhaar, bij afwezigheid van- den voorzitter. Spr. bracht met genoegen die vaandelaanbieding op 21 Nov. in herinnering en onthulde daarna het vaandel voor ch aanwezigen (luid applaus). Iemand die zeer sympathiek tegenover de vereeniging stond, de vader van een der leden, had een medaille geschonken. Deze werd aan't vaandel ge- hecht en de spr. hoopte dat vele eereteekenen zoudeo volgen. vhmzim 7 liU imi

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 3