Alkmaarsche Gaorant Wie is Edmand Gray Maandag 31 Januari. FElilLLETON. No. 25 1927 SoiiQefu nsgen en twintigst-s Jaargang, Rat9io-hs»ekje Dinsdag 1 Februari. HUversum, 1050 M. 12.Politieberichten. 3.-4.Knipcursus. 5.—6.30 Concert door &et H. D. O.-orkest. Mevr. A. Kanstein, so- praan. 6.306.45 Land'bcuwpraatje. De heer K. de Vink, over: Tu-berculosebestrijding van het rrndvee in verband met het voorkomen van de tuberculcse bij den mensch. 6.45 7.45 Vervolgles en conversatieles Engelsch. 7.45 Politieberichten. 10.Persberichten. 8.10 R. K. Omroep. Mej. H. v. d. Widen, sopraan. Mevr. Velthuise-Deutmann. De heer N. v. Ederen, tenor. De heer 0. v. Erp, piston. R.K. Gem. Mandolineclub „St. Cae- rilia" te Amsterdam, la. Peuple Chante, Ver- volier. b. Juanita? Maciocchi (mandoline). 2. Spreker: Nog onbekend. 3a. Alleluia, Mo- ▼arc. b. Novembre, Tremisot (sopraan). 4. 'Dancings Queen, Macciocchi (mandoline). Le Carneval de Venise. Anbam (piston). 6a. Recitatief en aria uit „Elias", Mendels- iohn. b. O Salutaris Hcstia, Pulles (tenor). 7. Les perles de Venise, Crimee (mandoline) 4a. Vieille Chanson, Anbert. b. Wiegenlied, Brahms (sopraan). 9. My old Kentucky Home, Goldinam (piston). 10. Walther's jr'reislied, Wagner (tenor). 11. Concert wals, meed (mandoline). 12a. Arie der Rezina iOberon), Weber, b. Liebestreu, Brahms (sopraan). 13. Morceau de Salon, Painpare (piston). 14a. Vrijheid, H. v. Tusschenbroek t> Hollandsche licdje, H. v. Tusschenbroek *opraan). 15. Amorosa, Dutour (mandoli ne). Daventry, 1600 M. 11.20 Concert. Daven- try-kwartet en solisten (piano, humorist, imi- tateur). 12.05 Duetten voor contra alt en ba- riton). 12.25 Concert (▼ervolg). 1.20—2 20 Concert. J. H. Squire, ceieste octet en E Hyde, sopraan. 3.15 Voorlezing: The Bible in Spain. 3.20 Lezing: Elementary music 4.20 Orkestconcert. 5.20 Lezing: A treasure house in the East. 5.35 Kinderuurtje. 6 20 Dansmuziek. 6.30 Tijdsein, weerbencht, ni-euws. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Lezing: Up the Fly River. 7.35 De solvates van Mozart. Pianomuziek. 7.45 Lezing: Foreign affairs end how they affect us. 8.05 Vroolijke muziek cn zang door ,,De Roosters". 9.05 Conceit. 5. Northcote, tenor. 9.20 Weerbericht, meuws. 9 35 Lezing: The mind of Beethoven, His Chords. 9.55 Operette-muziek. Orkest en F Oldham, sopraan. H. Kimfoerley, bariton. 10.5012.20 Dansmuziek door de Jack Howard-band. ,nrr, Parijs „Radic-Parts", L oO M- -1-,° 1120 Persberichten en muziCic. 12.30- z.iu Concert. Orkest Locatelli en Mile Roqua, zang. 5.05—5.55 Composities van St Saens (piano, viool, cello). 9.05 10.50 Conceit. Orkest en vocale solisten r Langenberg, 469 M. 3.50—5.15 Vroo-lijU liedjes met pianobegeleiding. 7.50 9.1 Symphonieconcert. Werken van Mendelssohn, Grieg, Glazounow en Glinka. Konisgwusterhaasen. 1300 M en Berlijn. 484 en 566 M. 2.50—7.05 Lezingen en les sen. 7.50 Liederen van R. Strauss. F. Sterner, bariton. 8.20 Bonte avond. Mandolineclub H. Schwarz, humorist. Hamburg. 394.7 M. 11.50—1.20 concert. 1.25—2.05 K a mer muziek. 4 20 Vrooliike liederen. 5.20—6.10 Orkest concert. 7.20—11.15 „Die Oerscnriewung Mflr«ssrf, 509 B. en Antwerpen, 266 M 5.20—6.20 Dansmuziek. 8.5010.50 Con cert. Orkest en solisten. 9.50 Lezing. Orkest 3.35- Binnenland DE KORPORAAL. Men schrijft uit Sint-Maartensdifk aan N. R. Cut.: Alhier is vandaag voorgeleid de in de het zieh noe politie-blad gesignatiseerde J. B., mende korporaal de E-ruine. De „ikorporaal" had hier aangesproken den 1-andbouwer C. P., met wien hij gediend had. Aanvankelijk geloofde C. P. hem met, doch toen de korporaal eenige voorvallen uit hun di-ensttijd noemde, moes-t P. hem wel gaan gelooven. De kofpo-raal verklaar-de de laatste jaren w-e-g-ens een ernstige ziekte zeer vermagerd ie zijn. P. noodigde door medelijden ge- dreven, hem aan tafel, waar de korporaal een zeer godsdienstig gesprek voerde, zoo- da-t al'le wantrouwen bij P. verdween. Na den maaltifd deelde hij P. niec, op weg te zijn naar een do-kier in Bergen op Zoom, om van een nierziekte te genezen te worden, maar geen voldoetide geld bij zich te hebben om de reis te kunnen voortzett-en. Een bxoer van den ko-rporaa. was door dien dokter geheel genezen. P. leende hem 10. De korporaal noodig de hem uit, eens in Oosterland te komen lo- geeren, waar hij dan het geld terug zou lcrij- gen. P. had echter liever het geld per post- wissel terug. P. hoord-e verder niets meet". Toen hem, na aangifte bij de politie, het portrt-et van B. getoond werd, herkende hij hierin terstond den korporaal. Deze is thans op transport ge- steld. In and-ere gemeenten moet hij soortge- lijke oplichterijen gepleegd hebben. WERKVERSCHAFFING. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft inzake de tew-erkstelling in de door het Rijk gesubsidieerde werkverschaf- fingen de beide volgende, voor tal van ge meenten geldende bepalingen ingetrokken: a. dat de arbeiders bcncden 30 jaar, die plaatsing bij de werkverschaffing verzoeken, een verklaring moeten afleggen, dat zij b-e- reid zijn tot aanvaarding van ondergrond- schen mijnarbeid, ind-ien dit hun wordt aan- geboden, en dat gelijke verklaring moet wor den afgelegd door inwonende zoons tusschen 18 en 30 jaar, voor het geval de vader plaat sing bij de werkverschaffing verzoekt; b. dat het gezinshoofd niet tot de werkver schaffing wordt toegelaten, indien in zijn gezin twee of meer volwassen zoons inwonen. Wel is echter gehandhaafd de bepaling, dat het niet aanvaarden van aangeboden werkgelegenheid elders, waaronder ook te verstaa-n mijnarbeid, plaatsing bij de werk verschaffing uitsluit, en met name ook de bepaling, dat de vader van de werkverschaf fing wordt uitgeslot-en, wanneer een inwonen de zoon van 18 jaar of ouder werkloos is en weigert, aangeboden werkgelegenheid el ders te aanvaarden. DE VERZAKKENDE GASHOUDER TE HEERLEN. De fundeering van den nieuwen gashouder te Heerlen was Zaterdag aan een zijde 41.3 c.M. verzakt. De fundeering van den gas- ketel is 21 M. in doorsnede; de ketel zelf is ongeveer 10 M. hoog, zoodat het gevaarte thans 20 c.M. uit het lood sraat, terwiji de verzakking nog steeds, in minclere mate echter dan de eerste dagen, voortduurt. De gashouder is gebouwd op een vrij dras- sigen bodem. Men wijt de verzakking naar een zijde aan het feit, dat aan den ketel een kelder van gewapend beton is aangebracht, welke een stuk uitmaakt met de fundeering en die' op een lager gelegen vastere grond- laag steunt. De verzakking heeft juist uati de tegenovergestelde zij.de vail den ketel plaats. "Men overw-eegt op het oogenblik plannen om den gashouder weer in het lood te bren- gen, zoodra de verzakking geheel tot staan zal zijn gekomen en de bodem dus voldoende verdicht is. Men zou dan den gashouder wil- len opvijzelen en daarna in de ontstane ope ning ond-er de fundeering beton storten, of men zal trachten den bodem aan de ndet ver- zakkende zijde kunstmati-g te do-en verzakken, zoodat de ketel weer in evenwicht komt. Een beslissing ten deze is nog niet genomen. JOURNALISTEN-COMMISSIE VOOR 1928. Zooals men weet, zegt le N. R. Crt., heeft het bestuur van den Mederlandschen Journa- listenkring onlangs een commissie ingesteld, die rapport zal uitbrengen over de vraag welke de beste wijze is cm die honderden bui- tenlandsehe journalisten, die in 1928 ter ge- legenheid van de Olympische Sp«len in Ne- derland zullen komen,collegiaal te ontvangen en (zoo mogelijk) met verschillende deelen van ons land in aanraking te brengen. Dez# commissie is thans definitief als volgt samengesteldD. Kouwenaar (Amsterdam) voorzitter, mej. E. J. Belinfante (Den Haag), Henri Asseling (vereeniging de buitenland- sche pers, Den Haag), W. Galesloot Jr., (R.K. Jeurnalistenvereeniging, Utrecht), F Th. Holsboer (D even ter). C. A. P. Miiller (Rctterdam) en Is. Santcros (Amsterdam) secretaris. De voorzitter van den Nederlandschen Journalisten kring, de heer D. Hans, heeft de commissie gisteren geinstaleerd. DE OVERVAL BIJ EMMEN. Omtrent den overval te Emmerhout wordt nog het volgende gemeld: De roovers hadden maatregelen genomen, oni, indien personen van buiten hun bij hun werk moehten storen, nog een vrij-en uitweg te hebben. De deur van den koestal was opengezet. Volgens de meenmg der b-ewoners waren het jonge mannen, die nogal in groot- te verschilden. Ze spraken dialectisch. De papieren maskers, die ze droegen, waren maskers voor Sinterklaas en Zwarte Piet. Aan de politie konden de bewoners slechts ■een vaag signalement verstrekken. De getroffene, Ensing, heeft de dieven nog 23) Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van Walter Besant, door Mej. E. Hoogewerf. 15! de bmtehtfefff gemgti en nun roeptbe- pen: „Blijf nu eens staan, als je kere1s bent". Daarop werd op hem geschoten. De kogel kv.am in het raa-mkozijn tereeht. Daar op zijn de roovers verder per fiets gevlucht, zoodat het voor de pome onmogeiijk was hun spoor te voigen. De zeer kwade liond van cle landbouwers, die anders altijd in de kamer was, was clien avond afwezig. Den volgenden morgen was hij terug. Vermoed wordt, dat het dier door de dieven is weggelokt. Een inwoner van het dorp Weerdinge heeft, toen hij dien avond van Valthe naar huis keerde, langs dc-n zan-dweg bij de spoor- lijn twee naar zijn meening nog jonge man nen ontmo-et, die met opmerkeiijk groote snelheid in de richti-ng Valthe fietsten. Het is niet onwaarschijnlijk dat dit de booswich- ten zijn geweest. Ofschoon de politic een uitgebreid o-nder- zoek heeft ingesteld is tot nu toe geen enkel spoor van de daders gevonden. Het stoffelijk over.schot van her sla-chtoffer zal Maandag op de algemeene begraafplaats te Em-men ter aarde worden besteld. SMOKKELEN. Te Winschoten zijn Zaterdag op bevel van de justitle na verhocr in voorloopige hechtenis gesteld A- F., W. G. en A. V., alle drie te Bunde (Oost-Fr^sland), verdacht van frauduleuzen invoer van 300 liter spriet over den Eems en den Dcllard uit Duifsch- land naar Delfzijl. ENGELSCH STOOMSCHIP GEZONKEN. Men meldde Zaterdag uit Vlissingen: Het van Antwerpen gekomen Engelsche stoomschip Dundrennan bevindt zich nabij Bats in zinkenden tcestand. Assistentie is reed's vertrokken. HET NED.-BELGISCH TRACTAAT. De afdeeling Haarlem van den Vrijzinnig- Democratischen Bond zal zich wenden tot de vrijzinnig-democratische fractie in dc Eerste Kamer tnet het verzoek, al het mogelijke te doen, dat het Nederlandsch-Belgische ver- drag door de Eerste Kamer niet wordt aange- nomen. Dezer dagen hebben 48 Gereformeerde prcdikanten der Ned. Herv. Kcrk uit alle deelen des lands aan het lid der Tweede Ka mer prof. dr. H. Visscher een adres gezon- den, waarin zij verklaren, voile vertrpuwen te stellen in het door hem steeds voorgestane politieke beginsel, hetwelk hem-ook bij de be- strijding van het Nederlandsch-Belgische tractaat leidde*. Men meldt uit Deventer: Het plaatselijk co-mite tot wijziging van het verdrag Nederland-Belgie heeft besloten, met het oog op de a.s. debatten in de Eerste Kamer en de belangrijkheid der door dat college te nemen beslissing, een adres te-gen de aanneming van het verdrag op te stellen, wel-k adres, naar men hoopt, door zeer velen zal worden geteekend. Ter bevordering van deze actie wordt binpenkort een groote ver- gadering gehou-den, waar zoo mogelijk drie sprekers het woord zullen voeren om d kwestie uit geografisch economisch en poli tick cog-punt te behandel-en. De correspondent der N. R. Ct. te Brus- sel meldt: Het dagelijks-ch bestuur van de groep Vlaanderen van het Algemeen Ned-erlandsch Verbon-d heeft in zijn jongste vergadering; de volgende motie aangenomen: „Het dagelijks-ch bestuur van de grcep Vlaanderen van h-et Algemeen Nederlandsch Verbond, kennis genomen hebb-end van dc actie en de polemieken welke thans over en in verband met het Nederlandsch-Belgisch ver drag worden gevoerd; bevestigt nogmaals op geen ander terrein dan dat van de Neder- lanidsch-e taal-, stam- en cultuurbelangen werkzaam te willen zijnonthoudt zich, in gevo-lg-e de bepalingen van zijn grcepsstatu- ten, van iedere beo-ordeeling van den politi-e- ken in-houd van voornoem-d verdrag, en be- sluit tot de bijeenroeping van een algemeene vergadering van het groepsbestuur tot nade^ re bepaling van zijn houding in deze aange- 1-egenh-eid." DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Bij een onbewaakten o-verweg in de onmid- dellijke nabijheid van Borne is Za-terdagcch- tend een ongeluk gebeu-rd. Een auto, die daar op het"kiuispunt wilde passeeren, wer-d door een uit Hengelo komenden trein gegre- pen en totaal vernield. De chauffeur werd uit den auto geslingerd, dich kwatn er be- hcudens enkele kleine kneuzingen, goed af. De auto vervoerde gelukkig geen oassagi-ers. DE ONREGELMATIGHEDEN IN DE GEMEENTE-ADMINISTRATE VAN HALSTEREN. Nadat de raad der gemeente Halsteren van's ochtends half 12 tot's. middags half 9 i-n besloten vergadering was geweest ter behand-eling van de rapporten inzake de on- „Dat denik je maar. Ik wil best gelooven, dat jullie een raining hebt gemaakt, waarbij het je mogelijk lij-ktmaar je weet nog niet, hoe er honderden onverwachte uitgaven ko men, waar luidjes van jullie opvoeding en stand nu eenmaal aan gewoon zijt." „We hebben ons best gedaan, om niets on- bereken-d te laten." „En toch zal dit niet voldoende zijn. Maar natuurlijk, ik kan het meisje niet verbieaen, je te trouwen. Ze is meerderjarig. Evenmin ka-n ik het jou verbieden, maar i-k kan het je onmogeiijk maken, master Austin onmoge iijk!" De chef tikte op. tafel. Die woorden klonken streng, maar de stem was vriendelijk en hij glimlaehte andermaal toen hij zei: „Je dacht dat je het wel buiten mij kon stellen, he. Nu, we zullen zien. We zullen zien!" George aanvaardde de bedreiging zonder tegenspraak, maar met een gelaat, rood van verontwaardiging. Als on-dergeschilcte moet men echter de op- en aanmerkingen van zijn chef wel verdragen. Daarom zei hij niets, maar wachtte. „Ik heb al eenigen tijd overlegd, hoe ik dit geval op de meest afdoende wijze behandelen zou. En nu eindelijk meen ik het gevonden te hebben. Als je dit document nu maar eens go-ed lezen wilt, jongmensch, dan zal je daar- uit wel zien, dat ik je dwaas voornemen, om enkel op liefde en niets anders te trouwen, onmogeiijk heb gemaakt, totaal onmogeiijk." Als om die bewering kracht bij te zetten, tikte hij eerst nog eens een paar maal met het document op tafel, voor hij het George toe- schoof. George begon h-et te lezen, ensprong in-eens op, uit zijn stoel. „Wat?" riep hi „Eerst nog verder kijken," zei mr. Dering welwillend. „Deelgenootschap? Deelgenootschap? George hijgde naar adepi. „Wat beteekent dit?" „Het is zooals je daar zegt, een acte van deelgenootschap tusschen jou en mij. De voor- waarden van het deelgenootschap zijn duide- lijk uiteengezet ik hoop, dat je er kans of ziet, het te aanvaarden. „Een acte van deelgenootschap. Op een paar hon-derd na, weet ik niet precies wat je aandeel zal wezen. maar ik geloof wel, dat je het eerste jaar, minstens op tweeduizend kunt rekenen, en dan voorts op veel - veel meer. „Meer dan tweeduizend?" „Je hebt de acte nog niet doorgele-zen. Ben jij nu een rechtskundige? Ga liever nog eens kalm zitten en lees woord voor woord! George gehoorzaam-de en las het nu, of het een hem persoon'ijk onverschillig papier was, dat hij alleen, ambtshalve moest inkij- i^geTma'figheden in de gemeenfeadminlsTfa- tie, is Vrijdagnacht om half 12 het volgende besluit genomen: De raad der gemeente Halsteren, gelet op zijn besluiten van 16 November 1926, waar bij de heer A. van Hoek is geschorst als se cretaris der gemeente en als ambtenaar van den burgerlijken stand; gezien het rapport -der commissie, belast met het onderzoek naar on-regelmatigheden in de gemeente-administratie; gelezen de schriftelijke en gehoord- de mon- d-elinge ver-dediging van den heer van 1 loek tegen de verschillende hm ten laste gelegde feiten; overwegende, dat de meeste feiten, die zijn ten laste gelegd, onomstootelij-k juist zijn ge- bleken; dat er alleszins termen zouden bestaan om den heer van Hoek op grond van deze feiten ongevraagd ontslag te verleenen; dat het echter wens-chelijk is, den betrok- kea-e, vo-oral met het oog op zijn leeftijd, een kans te geven zich te handhaven in zijn fun-c- ti-e en daarbij te toonen, dat hij oprecht be- rouw heeft van het gebeurde en alles doen wil om zijn ambten zoo eerlijk en onpartijdig mogelijk te vervullen; dat de raad het zou hebben toegejuicht, indien de betrokkene zijn ontslag had ge- vraagd, maar van oordeel is, dat het te hard zou zijn om hem het ongevraagd te geven; dat hij in ieder geval alle door de gemeen te geleden scha-de dient te vergoeden, bene- vens alle voor het onderzoek gemaakfe kos-ten dat het vergoedingsbedra-g door den raad is vastgesteld op 800 met welk bed-rag de heer van Hoek genoegen heeft genomen; besluit: le. de s-chorsing met ingang van 1 Fe bruari 1927 op te heffen; 2e. te bepalen, dat de heer van Hoek zal betalen aan de gemeente een bedrag van f 1800. voor 1 Maart 1927 te storten in de gemeentekas, benevens 417.05 aan pa-rti- culieren; 3e. den heer van Hoek in overweglng te geven, dat hij zoo spoedig mogelijk zijn ont slag als secretaris en ambtenaar van den burgenlijken stand aanvraagt; 4e. le bepalen, dat aan den heer Hoek on gevraagd ontslag zal worden verken-d, zoo dra mo-cht blijken, dat hij een of meer der verplichtingen, waartoe hij zich hed-en bij een door hem geteekende eenziidige verkla- ing tegenover de gemeente heeft verbo-nden, niet mocht nakomen. NEDERL. R. K. MI DDENSTANDS- BOND. Dezer dagen heeft te Utrecht onder leiding van den heer C. J. G. Struycken, te 's Gra- venhage, het hoofdbestuur van den Nederl. R. K. Middenstan-dsbond vergaderd Herbenoemd werden tot leden van den Middenstandsraad, de heeren C. J. G. Struy cken, H. G. J. van de Sand, Jos. E. A M. Meyring en mr. J. van Hellenberg Hubar. Het kwam der vergadering gewenscht voor, gezien het hand over hand toenemen van het huurkoopsysteem in den detailhandel, en in aanmerking nemende de sterk uiteenloopende oordeelen in middenstan-dskringen en daar- buiten over de voor- en nadeelen aan dit systeem verbonden, over deze zaak een com missie te laten rapporteeren. De samenstel- ling vau deze commissie werd aan het dage- lijksch bestuur overgelaten. Besloten wer-d, in het jaar, waarin geen congres wordt gehouden (het eerst in 1928) een twee- of driedaagscher cursus te organ} seeren waaraan meer in het bijzonder de lei- ders in de organisatie zullen deelnemen. Een mondelinge voorlichting over belangrijke za ken door bekwame personen, met daaraan verbonden ruim deba-t, achtte de vergadering van groote waarde. De voorbereiding van een dergelijken cursus werd opgedragen aan net dagelijkseh bestuur, dat zich allereerst za' hebiben te verstaan met de aangesloten bon den over het opwekken tot d-eelneming aan een dergelijken cursus. De vergadering was ervan overtuigd, dat de sub-commissie uit de commissie voor de economische politick in belangrijke mate haar aan-dacht zal wijden aan de prijsvorming in den detailhandel, gezien de critiek, die im mer daarop wordt uitgeoefend. Waar zoodoen de bij het onderzoek der subcommissie de be- langen van den middenstand kwalijk kan w&rden gemist, werd besloten, bij den minis ter van arbeid, handel en nijverheid er met klem op aan te dringen. den Nederlandschen R.K. Middenstandsbcnd in genoemde suo- commissie te doen vertegenwoordigen. TEWATERLATING VAN EEN ROL- DEUR VOOR DE N1EUWE SLUIZEN TE IJMUIDEN. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Bij Burgerhout's Machinefabnek en Scheepswerf aldaar is met goed g-evolg te wa ter geladen de eerste van de drie daar m aan- SStfW kflh'de roTdeuren voor de nletrwe ■gtarzea te Ijmuiden. Daarbij waren aanwezig mr. v. d. Vegte, minister van waterstaat, met mevr. v. d. Vegte; verscheidene autoriteiten van den Rijkswa'terstaat uit Den Haag, Ijmuiden enz. De laatste beietselen voor den tewaterloop werden weggenomen door mevrouw v. d. Veg- te-Visser. Deze deuren zijn de grootste sluisdeuren van de wereld. De afmetingen zijn: lengte ge- meten langs haar beplating 53.50 M., breed- te tusschen de aanvlagvlakken van max 8 40 M. totale hoogte 20 M. Het geheele gevaarte weegt ongeveer 1.200.000 ICG. Teneinde dit gewicht te kunnen laten drij- ven heeft men in de deur een gedeelte gecon- strueerd als luchtkist en wel zoo groot, dat er zelfs een ruim reserve aan drijfvermogen overblijft. Waar nu de deur op de werf hori- zontaal gebouwd is, heeft men, teneinde het mogelijk te maken de construetie te water te laten, extra nog houten omkistingen aange bracht, welke de diepgang van het geheel tot op eenige Meters reduceert. Het ligt in de bedoeling de deur hedenmor- gen met laag water onder de bruggen door te steepen naar het dok IV van de gemeente, ten einde aldaar de extra-omkistingen weer te ver wijderen en het geheel gereed te maken vooi het transport naar Ijmuiden. Onmiddellijk na de tewaterlating werden de eerste platen van de volgende deur op de bouwheOing geplaatst. VRAGEN VAN KAMERLEDEN. De heer Deckers heeft aan de ministert van binnenlandsche zaken en landbouw en van o-nderwijs, kunsten en wetenschappen gevraagd: Zijn de ministers be-rei-d in de toekomst aan de afd-eeling onderwijs van het door het d-epartement van binnenlan-ds-ch-e zaken en landbouw samengeytelde verelag b-etreff-enide de takken van diemst ressorteerende onde-r de directi-e van den landbouw een overzich-t te doen toevoegen van het veeartseniikun-dig onderwijs en het landbo-uwhuisboud-onder- wijs, opda-t a'duo een volledli-g bedd wordle gegeven van het geheele land- en tuinbouw- onderwijs i-n Nederland? ken „Zoo? Heb je het gelezen?" „Ja. Ik heb het doorgelezen." „Let wel, dat deelgenootschap kan o-pgehe- ven worden door: Dood, Bankroet, of bij Wederzij-dsch Goedvinden. Ik krijg tweed-er- den van de inkomsten zoolang ik leef. Dat zal niet lang zijn. Nu, jongmensch, neem je dit aanbod aan?" ,.Of ik het aanneem? O, maar! Wat zo'u ik anders zeggen? En wat kan ik nad-ers doen, dan dit aanbed aannemen?" Austin trad aan het venster en deed, of hij genoot van de boo-men op h-et plein, die dan ook zeer mooi waren, zoo vro-eg in de maand Juli. Toen keerde hij zich om, met vochtige oogen. „Heb ik 't niet gezegd," zei mr. Dering weer op dien hem zoo ongewoon schertsen- den toon, „dat ik het onmogeiijk voor je zou maken om te trouwen op tweehond-erd pond per jaar? Ik heb gewacbt tot Elsie's verjaar- dag. Maar nu zal je in staat zijn, je levens- standaard wat hooger te stellen, he?" „Mr. Dering", zei George met haperende stem. „Ik kan het niet gelooven. Ik kan het niet b-egrijpen. Ik heb hef niet verdiend!" „Reik mij d-e hand, mijn deelgenoot!" Ze schudden elkaar de hand. „Laten we nu nog even praten," zei mr. Dering: „Ik ben oud. Ik ben over de zeven- tig. Ik heb mijzelven trachten in te praten, dat ik nog steeds even geschikt was voor het werk, als altijd. Maar ik h-eb toch al eenige waarschuwingen gehad. Ik merk nu, dat ik dit althans als "'aarschmvingen moet opvat- De heer Boissevain heeft aan de ministers van onderwijs kuu'sten en wetenschappen en van financien gevraagd: Zijn ■Je min-i-steT® bereid mede te deelen: lo. het aantal wachtgelders bij het open- baar lager onderwijs; 2o. het aantal wachtgelders bij het open- baar la^er onderwijs te Amsterdam, Rotter dam en Den Haag; 3o het aantal wach-tgeiders bij het bijzo®- der onderwijs; 4o het aantal wachtgelders bij het bijzon der cmderwijs te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag; 5o. hoe groot het aantal is van hen (haar), d-ie in de laatste 5 jaar de akte als onderwijzer of on-derwiizer-es verikregen hebben? CONGRES DER ONDERWUS-CEfTTRALE Zater-dagm-i'ddag is te Amsterdam een openfoare vergadering gehouden op iinitia- tief van de On-derwijs-Cen-trale, welke een congres ui-t-geschreven had ter oncers+euning van de in de moties Ter Laan, Surin-g en Buiten uitgesproke-n v/enschen inzake rechts- He, kerverplichtin-g voor het 7e leer- jaar en salarieering. Nadat d-e heer H. J. Bon, voorzitter van de Ond-erwijs-Centrale, het congres had ge- opend. met een o-verzicht der nad-er te be handelen on-derwerpen, heette hij weltooi jhr. mr de Jonge, ieferen-daris aan het mi- nisterie van onderwijs, kunsten en weten schappen-, als vertegpnwoord-iger van den minister van onderwijsden heer Ossen-dorp, lid van de Eerste Kamer, en den hoof-dinspec- teur Brants. H-e-t eerst sp-rak de heer Th M Ketelaar, lid van- de Tweede Kamer, over herstvl van de zeven jarige leerverplich-ting Spr. stelt d-en vertegemvoord-iger van dien minister de vraag :Er is een ontwerp in uit- zicht gesteld, dht de gemeenten een 7e leer- jaar moeten instellen-; dat is al dirie maand-en geled-en; laat de minister van ondenvijs bij zijn cole-ga van Binancien er op aandrin-gen, aanstonds het 7e kerplichtjaar in te voeren. Met algemeene stem-men werd daarop d-oor de vergadering de wenscheliik'heid def verplicb-tinig tot invoering van het 7e leer- jaar uit-gesproken. Vervo-lgens was aan het wocrd- de heer A. P Tungcurt Jr., secretaris van de Unie van Christel-i'ke ond-erwiizers en oiiderwiize- ressen met het onderwerp: De salarisregelintg bij het lager on-d-erwij-s. Daarna werd bij aeclamatie dte conclusie aan-Teno-men, daf sa-.arisherzieni'nig noodzake- lijlk is. De heer C. Menke, voorzitter van den Nederl bond van leeraren en leerar-essen bij' ten. Soms is mijn geheugen wat verward ik kan mij kleinigheden niet meer herinneren weet bij voorbeeld niet, wat ik den vongen middag deed. Ik denk, dat we allemaal we oud worden, d-ergelijke aanmamngen krijgen. In ieder geval zai ik mijn werk en mijn verantwoordelijkhei-d moeten beperken, tot ik mij geheel uit d-e zaken zal moeten te- rugtrekken wat ik financieel ook zeer coed doen kan. Maar dit is nu al het derde° geslacht waaronder deze firma bioeid-e, en het zou mij zoo ter harte gaan, als die met mij ook geheel ophield te bestaan. Dus ben ik er al lang op bedacht geweest o-m een deelgenoot te nemen en heb ik al eens londge- keken. Korto-m, zoo kwam ik tot d-e slotso-m, dat ik geen jongmensch beter geschikt zou vinden wat zijn werkkracht, bekwaamheid en nog enkele andere eigenschappen betrof, dan de man, die hier tegenover mij zit, om de lei ding van d-e firma, eventueel geheel op zich te nemen. Vooral ook, dat je een natuurhjke wel-opgevoedheid bezit is niet gering te ach- ten. Dit toch is, in ons vak, van zeer veel be- lang. En dan," ging hij voo-rt, na eenige pau- ze, „is het mij ook een ware voldoening, dat ik door jou tot mijn deelgenoot te n-ernen, te- gelij-k ook h-et geluk help bevorderen van een jon-gedame, die ik nu al haar leven lang ge- kend heb." George prevelde iete Hij leek meer een schuldbewuste school jongen, dan een man, die zoo juist tot zulk een benijdenswaardige positie werd vcrhoogd. Hij had 'en hoogroo- de kleur en zijn handen trilden. Mr. Dering belde. 1 v „Checkl-ey," zei hij, toen de oude ge-trouwe vers-cheen, „ik heb je reeds van mijn voorne men gesproken, om een deelgenoot te nemen. Dit is mijn nieuwe deelgenoot." Checkley ver&clioot van kleur. Zijn oud« oogen of zag George dit verkeerd schit- terden met kwaadwilligen glans, toen hij ze cpslceg. Het gaf den jongen man een onbe- haaglijke gewaarwerding, maar slechts een oogenblik. „Mijn deelgenoot, Checkley," herhaalde mr. Dering. „0!" Checkley's stem iclonk hard en sner- pen-d. ,Als we niet op den ouden voet kunnen doorgaan!Nu, ik hoop, dat u er geen be- rouw van heeft." „Je moet getuige zijn van het ondertee- teekenen van de akte, Checkley. Roep een klerk. Zie zoo, nu is het in orde, onderteekend ond-er getuigen. Nogmaals mijn deelgenoot: reik mij de hand." Elsie keerde terug naar haar eigen kamers na dat onaardige gezegde van haar moeder over: ,ongepaste vroolijkheid" maar ging daar al gauw weer zingen, want ze was veel te gelukkig, dat zoo'n kleinigheid haar nu van de wijs had kunnen brengen. Ze ging voo-rt met haar portret en beh-ield wat maar niet alles, van de zachtheid en wel- wi'llendheid, die ze er ingelegd had, zoodaf het een uitstekend al was het dan ool eenigszins gevleid portret kon heeten Zij- zelve wist zeer goed, dat het in't geheel niet vleien-d was, zelfs nog bcncden de waarheid. Maar an der en hadden den quden heer nooit op zoo'n welwillend oogenblik gezien. ■yt e (\vordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5