BinnenBand De waarde van de landbouwproducten is bekendvan de industrie is ddt niet het geval, zoodat spr. die cijfers niet kan geven Wei ton spr. de cijfw* s geven van de waarde van de industrie-prod uctendie ons land werden uifirevoerd. In 1925 was er vrijwel evenwichi m de waarde van de landbouwproducten en die van de industrieproductendtie ons land ver- lieten. De waarde van de landbouwprodnc- ten, die toen werden uitgevoerd, bedroegen toen 726 millioen en die van de nijverheids- producten 750 millioen. Hieruit leer! men, dat de gezamenlijke export van de landbouw- producten van evenveel beteelcenis is als die van de industrie. De landbouw is dus niet alleen van belanig voor de gen-en, die erbii be- trokken' zijn, maar ook voor de geheele samenleving Een lrwijnende landbouw zal dus niet alleen een tenigslag geven in land- bouwicWngen. maar ook in andere kringen der samenilevinig. Er is d'us geen twijfel aan, dat de overheid ten aapzien van den land bouw een bepaalde taak heeft, aangezien een bloeiende landbouw een nationaal beTang is De iaren van 18781900 hebben wel ge- leerd. dat een landbonwcrisis niet alleen in land'bouwfamgen misere brengt. Hoe meet de overheid hoar taak fr' vervullen? Spr. kwam hierop aan de vraag, hoe de overheid haar taak heeft te vervullen. Ze kan in de eerste pflaate den landbouw helpen door kunstmabge prijssteTlin-gin de tweede plaats door wegnemintg van de fasten, die op de landbouwbedrijven rusten en in de derde olaats door lanes indirecten weg den land_ bouwer te helpen. de producten, die hij v-oortbrengt, goedkooper voort te brengen en door hem te helpen, de opbrenigst per H.A. te vergrooten. Alvorens te bespreken hoe de overheid in de toekomst kan steunen, wenschte spr na te igaan, wat er tot dusver door de overheid is gedaan. Hiermede kwam hij aan het tweede dee! van z'jn voordracht. In den rranschen tiid besto-nd er, evenals gedurende den laatsten oorlog een intensieve belangstelling voor den landbouw. omdat van den landbouw het eten moet komen. Men leefde toen in de tijden van de Physiqcraten en die belangstelling uitte zich ook in het Continentale Stelsel, door Napoleon inge- voerd, die niet wilde, dat Nederland handel dreef met Engeland. De gelden, die de overheid voor den land bouw beschikbaar stelde, putte men echter niet uit de algemeene kas, maar liet men de -boeren zelf bijeen brengen, door in 1799 het z.g.n. veefonds in te stellen tot dekking van de kosten van de runderpest. In 1815, toen dnze onafhanke! ljkhcid word hersteld, nam de periode van staatszorg voor den land bouw een einde. Door tie- samenvoegmg van iNederland en Belgie trok in Nederland de industrie meer belangstelling dan te voren. Men kwam in den ti]d, dat Adam Smith werkte en de zorg voor den landbouw werd overgedragen aan de Provinciale besturen. Men meende, dat het particular initiatief de plaats van de overheidsbemoeilngen moest innemen. De Staat kon toen, vlak na den grooten oorlog, niet veel doen en bovenoien had de bestrijaing van de runderpest alles noodig, wat voor den landbouw beschikbaar was. lot 1845 had men de kosten, verbonden aan de overheidsbemoeiingen voor den land bouw geput uit de specia.e belasting, die daarvoor op de landbouwers was gelegd. In dat jaar was de Kamer echter van oordeelj dat de uitgaven, voor den landbouw gedaan, thuis behoorden op de Staatsbegrooting en uit de algemeene middelen moesien worden bestreden. Toen in '51 het Veefonds was uitgeput, werd die belasting niet hernieuwd. Van het beschikbaar stellen van gelden uit de algemeene middelen ten behoeve van den llandbouw, kwam tusschen 1850 en 1880 met veel, omdat die tijd stond in het teeken van „afkeer van overheidsbemoei'ing" als reactie op de periode, waarin de overheid zich met alles bemoeide. Men leefde in den tijd van selfhelp, het oud-liberale standpunt. Wel yerleende men langs anderen weg steun aan den landbouw. Tot 1835 kende men-in Nederland een in voerrecht op granen. In 1835 werd diit afge- schaft en voerde men het variabele tarief in, het stelsel van „het sparen van de geit en de'kool". De handel wist daarbij niet, waar- aan hij toe was en verzette zich dan ook met hand en tand tegen die schadelijke rich- ting en toen wij in 1847 in ons land een soort van revolutietje beleefden, werden die scha delijke rechten afgeschaft, althans belangrijk verlaagd, zoodat ten aanzien van het graan ons land bijna een vrij-handelsland werd. In 1877 werden die schadelijke rechten geheel afgeschaft. Daarna brak de landbouwcrisis uit, als gevolg van het felt, dat men in Ame rica een roofbouw kon toepassen op de vruchtbare gronden, die men met de spoor- wegen kon beretken, waardoor men het goed- Ikooper koren op de wereldmarkt kon brengen en de graanprijzen sterk naar beneden gin- igen. Ook Argentinie volgde later eenzelfde politiek. Deze grondprijzen, die na 1870 om- hoog waren gegaan, l'iepen na 1877 sterk jterug en vele boeren gingen ten gronde. Van 'alle kanten werd er bij de regeexing op aan- gedrongen, de behulpzame hand te bieden en er voor te zorgen, dat het goedkoope Amc rikaansche koren niet in ons land kwam. De regeering gaf aan dien aandrang geen ge- iVolg, omdat men in de geheele wereld de - voorkeur gaf aan den vrijhandel en omdat in de tachtiger jaren bleek, dat onze land bouw achterlijk was vooral op het gebiec ivan de zuivelindustrie was dit het geval. In 1886 benoemde de regeering een staats commissie, die concludeerde, dat de toe- stand van de boeren treurig was. Deze com missie adviseerde niet tot directen steun, om dat tengevolge van de crisis in 1880 de land bouwbedriiven in Nederland zich in sterke mate hadaen gewijzigd. Voor 1870 was de graanbouw de hoofdzaak. Daarna ging men in de richting van de veeteelt. Vooral in de zandstreken trad er verandering in en op het oogenblik is de toestand zoo, dat de boeren in Drente en Gelderland, de rogge en de haver,' die zij verbouwen, niet op de markt brengen, maar vervoeren aan hun vee, waar- van ze de producten wel ter markt brengen Na 1880 maakte men dus op alle manieren tie landbouwbedrijven variabel. De staats- commissie was dan ook van oordeel, dat de verbetering door de ontwikkeling van de en verxiaarae zici door het bevorderen van hct» landbouwonder- wijs en het aankweeken van landbouwleer- aren en veeteei tconsulenten, die de theorie onder de boeren moesten brengen. Proefsta- tions werden gesticht, opdat de 'andbouw de zekerheid kreeg, dat er met de kunstmest niet te veel geknoeid werd. Men richtte een en ander naar Duitsch model in. Het insti- tuut voor den phyto-pathologischen dienst, dat van de Rijks-seruminrichting en dat van de keuring voor vleesch-export kwamen tot stand. Door voorlichting harnaste de regeering de menschen voor den strijd, terwijl ver- schillende wetten als die op de Paardenfok- kerij tot stand kwamen, terwijl subsidie aan de paardenfokkerij werd verleend. Spr. gaf nog een opsomming van hetgeen veroer werd gedaan en stelde in het licht, dat op de laatste begrooting voor den oorlog 3V, millioen ten bate van den landbouw stond geplaatst, zij 't dan ook voor indirec ten steun, in den vorm van lager onderwijs, Middelbaar Landbouwonderwijs, landbouw- voorlichting en aanmoedigingspremies voor de paarden- en rundvee-fokkerij en het aan- leggen van proefvelden. Langs dien weg ge- lukte het om den landbouw uit de periode van achterlijkheid omhoog te werken en te brengen in de periode waarin er van den Ne- derlandschen boer gezegd kan worden, dat hij tot de meest ontwikkelde boeren van Eu- ropa behoort. Toch was die regeeringsbemiddeling niet alleen in staat om de crisis te bezweren. Een andcre factor heeft daartoe meegewerkt. In diezelfde jaren ontwikkelde in Duitschland en Engeland de industrie zich in sterke mate. Hierdoor ontstond er een groote vraag naar de producten van onzen landbouw en spe- ciaal naar die van de veeteelt. Een derde factor was, dat men het diepste punt van in- zinking al spoedig gehad had. In Amerika zag men zich genoodzaakt om al spoedig, ten gevolge van den roofbouw minder goede gronden voor den graanbouw te gebruiken en teen bleek, dat ook de Amcrikaansche boer op de allerlaagste graanprijs niet kon be- staan. Langzamerhand kwam de Nederlandsche landbouw door een en ander in een periode van bloei. De oorlog schiep bizondere toe- standen. Veel werd den boer ontnomen, maar veel werd hem ook gegeven. Na 1880 is het karakter van de regeeringsbemoeiing niet gewijzigd. De hooge prijzen zijn thans in een zigzaglijn naar beneden gegaan Voor dege- ncn, die tfjgcn de hoogste prijzen land koeh- ten of huurden, brengt dit een dubbel be- zwaar. Zij hebben geen rendabel bedrijf, om dat de loonen de prijsdaling van de produc ten niet in gelijke mate hebben gevolgd en ongelukken zal men dan ook in de naaste toe- comst in sterker mate zien gebeuren. De vraag is, of de overheid bij het tegen- woordige stelsel kan blijven of van stelsel veranderen moet, zooals in andere landen is gekeurd, temeer, omdat de Nederlandsche landbouw de dupe wordt van den steun, die buitenlandsche regeeringen aan de landbou wers in hun land* geven. Spr. hoopte in de middagvergadering deze vraag te bespreken. (Applaus.) (Wordt vervolgd.) Zenuwsftillend en Zenuwsterkend is de working van Mijnhapdt's Zenuwtabletten Glazen 6*uisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. HAVENDIEFSTALLEN. Begin November 1926 werd bij de rivier- politie te Rotterdam aangifte gedaan van diefstal aan boord van een zeeschip. Er was ingebroken in de hut van den kapitein en de dieven waren daarbij heel brutaal te werk ge gaan. Al spoedig kwam er weer een aangif te en weldra ging er haast geen.dag voorbij, of er kwamen meldingen van diefstallen aan boord van zeeschepen. Meestal lagen deze sehepen in de Maashaven, een enkel vooral in de Waalhaven, en een keer heeft er een in tie Rijnhaven gelegen. De rivierpolitie, die dadelijk de zaak met kracht heeft aangepakt, stond aanvankelijk voor een raadsel. De diefstallen toch werden in den regel gepleegd op aan boeien liggen- de sehepen en hoewel des nachts vele recher- cheurs rond de havens werden geposteerd en in elke haven een boot van de politic op de loer lag, mocht het niet gelukken, iets van de daders te ontdekken, hoewel nog steeds aan- giften binnen kwamen. Ook de wachtslui, aan boord van de sehepen, waar werd inge-, broken, bemerkten niets. De dieven bezochten bij voorkeiy de hutten van de kapiteins of van den eersten officier. Merkwaardig was, zoo vertelt de N. R. Ct., dat de benadeelden in den regel in de hut hadden liggen slapen, toen de dieven aan het werk waren, maar dat zij er hoegenaamd nietif van hadden bemerkt. Zelfs uit de laden onder de kooien werden allerlei kostbaarhe- den gestolen, zonder dat de slapende wakker werd. Hierujt en uit de omstandigheid, dat de betrokkene d^n volgenden morgen meestal zware hoofdpijn had en verklaarde opvallend zwaar te hebben geslapen, leidde men af, dat de inbrekers met verdoovende middelen te werk gingen. De buit bestaat meestal uit gou- den horloges, kettingen, ringen, revolvers, vulpenhouders en portefeuilles met geld. Uit verschillende omstandigheden leidde de rivierpolitie af, dat men met vreemdelingen had te doen en dat men de daders onder Spanjaarden althans Spaansch spreken- de personen in de haven algemeen als Spanjolen aangeduid, had te zoeken. Een insrrcteur van dezen dienst, trok er daarop mc; twee rechtrcheurs op uit. In het Witte Huis, een cafe op Katendrecht, waar altijd veel Spanjolen samen komen, werden op een avond alle daar aanwezige vreemde lingen aangehouden en gehoord. Uit hetgeen deze en gene los wilde laten, kwam men op het spoor van enkele Spanjolen, die meer van de zaak moesten afweten. De Spanjolen werden niet met hun naam, maar met den naam van de plaats waar zij vandaan kwamen aangeduid1 en zoo trok men op zoek naar de Tampico, de Bilbao, de Mexico, de Valentia en de Catageen. Twee van deze heeren werden opgespoord. Bij fouilleering werden inderdaad enkele van de gestolen voorwerpen op hen gevonden Een derde bleek geruimen tijd ter beschik- king van den vreemdelingendienst gesteld te zijn geweest, maar juist even v6or dat de aanwijzingen tegen hem zich hadden opge- stapeld, over de grens te zijn gezet. Zijn sig- nalement werd opgegeven aan de politie te Roosendaal en weldra werd hij, toen hij de vrijmoedigheid had, weer in Nederland te komen, daar aangehouden. Deze drie Spanjolen zijn ter beschikking van de justitie gesteld en opgesloten in het huis van bewaring. Dondeidag 10 Februari zal hun strafzaak voor de rechtbank worden behandeld. Nadat de rivierpolitie de ban had gelegd op deze drie mannen, bleven anderhalve week de aangiften van diefstal aan boord van sehepen uit. Maar toen begon het opnieuw, hoewel de diefstallen niet zoo brutaal meer werden gepleegd. Opnieuw trok de rivierpo litie op onderzoek uit. Op een avond werden alle logementen en logeergelegenheden op Katendrecht Eagezocht op zoek naar Span jolen, maar aanvankelijk zonder resultaat. Men kreeg evenwel verdenking tegen een Spanjool, die hier met een Beigische vrouw samenleefde. Men wist echter met waar hij woonde. De politie heeft daarna de cafe's van den Schiedamschen dijk afgezocht en ten slotte vond men een bar, waar d e ver- dachte wel eens kwam. Geruimen tijd werd bij den bar de wacht gehouden, maar de ver- dachte kwam niet opdagen. Een van de re- chercheurs kende evenwel een vrouw in den buurt, die veel voor de vreemdelingen wascht en strijkt. Zij werd des avonds laat uit bed gebeld en wist te vertellen, waar de Spanjool met de Belgische zoo ongeveer woonde. Dit bleek in de Baan te zijn. Men ging naar het opgegeven adres en belde aan. Even later be- woog het gordijn van een voorkamer even. Toen er, werd opengedaan was er aanvanke lijk maar een Spanjool in het huis te vinden. Deze zeide den gezochten man niet te kennen en niets van een Belgische vrouw af te we'- ten. De voorkamerdeur bleek echter te zijn afgesloten en toen de politie eens hard op deze deur bonsde. klonk er binnen opeens een gilletje. Na herhaalde sommatie werd de deur ein- delijk opengedaan en binnen vond men den gezochte en de Belgische vrouw. Deze vrouw bleek in het bezit te zijn van tal van sieraden, welke even te voren waren gestolen uit de hut van een kapitein, die zijn vrouw op de reis had meegenomen. Bij den Spanjool werden eveneens gestolen sieraden gevonden. De Spanjool, die men het eerst in het huis had aangetroffen, bleek ook *1 in het bezit van gestolen voorwerpen te zijn. De vrouw vertelde, dat de Spanjool die bij zijn aanhouding opgaf, juist te zijn binnengekomen al maanden met haar had samengeleefd, en dat hij des nachts zelden thuis was. Hij had haar verteld, des nachts te moeten werken op Amcrikaansche sehepen. Eerst nu was haar gebleken, wat onder dit werken verstaan moest worden. Zij vertelde voorts, dat dikwijls een Spanjool haar vriend kwam halen. Zij gaf een beschrijving van dezen man, die dikwijls in het Witte Huis ver blijf bleek te houden. De inSpecteur trok er met zijn beide rechercheurs op af en toen men bij dit cafe aankwam, holde er juist een man uit, die in een net weg rijdenden auto bus sprong. De inspecteur holde den bus na, omdat hij vond, dat deze man veel weg had van den man, dien hij zocht. Het gelukte hem den autobus in te halen en er in te springen. Hij hield den vluchteling aan, die inderdaaa de gezochte bleek te zijn Ook op hem zijn gestolen sieraden gevonden. Hij en de twee bewoners van de Baan zijn nu pok in het huis van bewaring opgesloten. Nadien zijn geen havendiefstallen meer voorgekomen. Eenigen tijd geleden lag het stoomschip Queens worth te Vlaardingen. Des nachts werd de kapitein wakker, doordat hij ge- stommel in zijn hut hoorde. In het aonker deed hij een greep en ineens had hij een man te pakken. Hij maakte licht en wilde zijn arrestant in de badkamer opsluiten, toen deze man opeens een revolver te voorschijn haal de en den kapitein daarmede fcedreigde* De kapitein moest loslaten en de man ging er water gelaten, naar het gemeentedok no 4 in de Maashaven, in welk dok de deur van de bekisting zal worden ontdaan. Zooals ook reeds werd gem-eld, zijn deze deuren de grootste sluisdeuren van de wereld. De af- metingen zijn: lengte 53.50 meter, breedte 8.40 meter en ho'ogte 20 meter. Het gewicht van elke deur is ongeveer 1,200,000 K G. Deze eerste deur aan de tweede is men zoo juist begonnen te bouwen is horizon- taal te water gelaten en platliggend moest het gevaprte, waarvan verreweg het grootste gedeelte onder water was, naar de Maasha ven worden overgebracht. De grootste diep- gang bedroeg ongeveer 7 meter. Om vijf minuten voor achten gaf de kapi tein van de Duitschland het sein tot aanvan- gen. De Maas en de Vecht sloegen hun trossen aan de voorzijde aan, terwijl de Duitschland en de Griekenland, welke booten krachtiger zijn, aan den achterkant vast- maakten. Het hakkepoffertje Schiehaven ging vooruit om naderende sehepen er op attent te maken, dat er wat bijzonders aan de hand was. De sleepbooten voeren evenals de deur een rooden vlag, ten teeken dat men met de sleep niet kon manoeuvreeren. Even over achten begon de tocht. Recht voor het tij ging het zacht aan naar de Willemsbrug. Op de deur waren, behalve een groot aan- tal runners, de bedrijfsleider van de werf Burgerhout, de heer J. H. Eddes; de opzich- ter van den rijkswaterstaat, de heer Visser, en de walkapitein van Piet Smits riviersleep- dienst, de heer van der Lee. Het directieboot- je van de werf Burgerhout, de Axial I, bleef in wijde kring-en rond de sleep varen, verder kwamen de rijksbakenmeester in zijn grijze motorboot en een onderhavenmeester met een van de Havenwerken eens kijken. Al voor negen was de sleep voor tie brug, op welke vele belangstellenden naar het werk waren komen kijken en onwillekeurig gingen de gedachten terug naar dien Zondag waar- op eveneens een belangrijk sleepwerk onder deze brug doorgebracht moest worden het dok voor Tandjong-Priok dat juist onder de brug is vastgeraakt en daar tot den volgenden morgen is blijven liggen, ook al hebben vele sleepbooten haar uiterste krach- ten ingespannen. Kapitein v. d. Lee had voor dezen tocht een anderen doorgang gekozen dan dien, door welken het dok is gevaren. De deur werd naar de Noordelijke doorvaart gesleept, waar de diepgang het grootst is, maar de door- vaarthoogte kleiner, en zonder dat de ach- terste booten behoefden te remmen, gleed de deur in hetzelfde tempo, waarin steeds was gevaren, onder de brug door. En verder ging het, langs het kantoor van den sleepdienst, waar het personeel vol belangstelling naar het werk kwam kijken, voorbij de Leuveha- ven, de Parkhaven en de Jobshaven naar den mond van de Maashaven. Daar, juist bij het rondzwaaien in den havenmoiid, kwam er even een benauwd oogenblikje. De bemanning van een opvarende motorboot legde zooveel belangstelling aan den dag voor de drijvende deur, dat niemand meer naar voren keek en de boot liep met voile kracht boven op onze sleepboot. Het kostte de Griekenland een stuk berghout; de motor- boot kreeg een ingedeukte boeg en de kapi tein van dit vaartuig kreeg een aantal van die kernachtige uitdrukkingen te hooren, welke aan dnidelijkheid niets te wenschen over laten. Kwart voor elf lag de sleep voor het dok. Daar moest men tot twee uur wachten, eer't dok klaar zou zijn, de ongewone vracht in ontvangst te nemen. Gelijk is gemeld, zal de deur daar van de bekistingen worden ontdaan, waarna zij naar IJmuiden zal worden gesleept. vandoor. Van den wal af heeft hii nog eenige schoten op den kapitein gelost. Hij bleek nog twee kameraden bij zich te hebben gehad. Bij zijn vlucht had hij evenwel zijn hoed ver- loren. Deze hoed was in St. Nicolas (Bel gie) gekocht. De reeds eerder Belgische vrouw bleek familie te St. Nicolas te hebben en een onderzoek wees uit, dat de hoed het eigendom is geweest van den vriend van de vrouw, zoodat hij voor deze poging tot dief stal met bedreiging zal worden vervolgd. Uit het onderzoek is voorts gebleken, dat de dieven in den regel dadelijk nadat zij een rnbraak hadden gepleegd, naar Antwerpen gingen, waar zij de buit verkochten. Den vol genden dag kwamen zij terug, om een nieu- we inbraak voor te bereiden. Met de aanhouding van deze zes Spanjo len heeft de rivierpolitie een goeden slag ge- slagen. De aangehoudenen bleken alien in het bezit te zijn van automatische pistolen Heel waarschijnlijk hebben zij zich ook schul dig gemaakt aan den overval met roof aan boord van in de Waalhaven liggend schip. eenige weken geleden gepleegd. Het onder zoek hiernaar wordt nog voortgezet. MET DE GROOTSTE DEUR VAN DE WERELD OP REIS. Triest en taag, schrijft de N. R. Ct. kwam de grauwe dag; het scheen als wild-e de nacht niet wijken. Maar aan den havenkant was het al drukte en bewegin'g. Zware vxachtwa gens denderden langs,- laadboomen lichtten hun zware lasten en brachten ze met een krachtigen zwaai boven de gapend-e muil waaronder 'n rossig schdjnsel, de geheim- zinnige diepte van het ruim schemerde; tjin- gelende trams schoven vol werkvolk langs Aan de kade van de Boompjes, waar de ran- ke lijnen van een Batavierboot nauw zicht- baar waren- in het vale licht, lagen de fiere sleepbootjes, met haar door rook gepluimde geel-gerande schoorsteenen en haar stoom- spuwende buizen al klaar, jcacht wiegelend op de deining. En toen wij met een van deze scheepjes, in welke een wonderlijk groote kracht is verscholen, naar „boven" waren fevaren, naar de werf van Burgerhout's lachinefabriek en, Scheepswerf, toen lagen daar langszij van de schipgeworden sluis deur al enkele andere booten vaarklaar, om zich van haar taak van dezen dag te kwijten Deze taak dan was de eerste van de drie sluisdeuren, welke voor IJmuiden zijn be stemd en welke bij de werk Burgerhout wor den gebouwd, over te brengen van deze werf waar zij naar is gemeld Zaterdag is te EEN NIEUWE LAGERE L.AND- BOUWSCHOOL. De Nieuwe lagenelandbouwschool in Nrd.- riolland, waarvoor door de gemeentebesturen van Alkmaar, Beemsier, Beverwijk, Hoorn en Purmerend geijverd werd, om die in hunne gemeente te vestigen, zal volgens fcesluit van den minister van onderwijs te Purmerend ge- vestigd worden. Het gemeentebestuur aldaar heeft een schoolgebouw ter beschikking ge steld. OFFICIEELE AFSCHEID BEZOEKEN. Nadat Vrijdag de afgetreden ccmmandant der marine te Willems-Oord, vice-ackniraal Fock, afscheids-bezoeken had afgelegd bij den minister van marine a.i. en eenige legei-auto- riteiten, heeft gistev schout-bij-nacht Quant, de nieuw opgetreden commandant der Mari ne te Willemsoord, Gfficieele bezoeken afge legd bij minister Lam-booy, bij den comman dant van het veldleger en den chef van den generalen staf. DE MOORD IN DEN HAAG. In verband met het gister reeds onder te- legratische berichten opgenomen, melden wij nu de volgende thaus bekend geworden bij- zonderheden Eindelijk hoopt de politie eenig licht te kunnen brengen in den geheimzinnigen moord op juffrouw Wilk, aan het Bezuidenhout, in Den Haag, welke misdaad gister 14 dagen geleden gepleegd werd. Sinds eenige dagen leidde een spoor naar Brussel. De politie was ter oore gekomen, dat twee personen, die omstreeks den tijd, dat de moord gepleegd1 moet zijn ,in de on- middellijke omgeving van het perceel waren gezien en zich daar op verdacbte wijze op- hielden, in den nacht van Dinsdag 18 Ja± nuari op Woensdag 19 Januari naar Brus sel waren vertrokken. Uit nog enkele andere getuigenverklarin- gen kwam de politie tot de conclusie, dat de ze gegevens zeer nauwkeurig onderzocht moesten worden. De inspecteur van de recherche Melse ging Vrijdagnacht naar Brussel om daar ter plaatse een onderzoek in te stellsn. Als resultaat van dit onderzoek heeft de heer Melse Zaterdagmiddag de twee Neder- landers aangehouden en hen overgegevtn aan de Brusselsche politie. Deze heeft hen opgesloten in het huis van bewaring. Op het telegrafische bericht van deze er- restatie, is Zondagochtend de inspecteur van afdeeling C, de heer Van den Heuvel met 6 getuigen naar Brussel vertrokken; Zondag- avond laat is hij weer in Den Haag terug- gckeerd. De getuigen werden met de tw-ee verdach ten geconfronteerd, en er zijn eenige verkla ringen afgelegd, welke voor de beide aange houdenen en in het bijzonder voor een van lien zeer bezwarend zijn. Toen de heer v. d. Heuvel rapport had uitgebracht over het onderzoek in Brussel, heeft er Zondagnacht een langdurige confe rence plaats gehad tusschen den officier van justitie, mf. Hermans, den hoofdeommissaris en commissaris Kramer. Deze conference heeft tot resultaat gehad, dat de officier van justitie besloten heeft, gister aan de Haag- sche rechtbank te verzoeken, langs diploma- tieken weg de uitlevering van de beide aan- gehoudene Nederlanders aan de Belgische regeering te vragen. Inspecteur Melse blijft voorloopig nog in Brussel. Een andere inspecteur vertoeft sinds eenige dagen in Antwerpen, ten einde daar nog enkele zaken nader te onderzoeken. Hoewel de oplossing van dit raadsel met deze arrestatie een stap naderbij schijn-t ge komen te zijn, blijft de politie grooten prijs stellen op de verklaringen van hen,die mis- schien nog iets naders kunnen meedeelen omtrent deze zaak. Juist door de groote medewerking van <ie zijde van het publiek is de politie er in ge- slaagd, eenig richtsnoer in deze zaak te ver- krijgen, efl zij doet dan nogmaals een beroep op het publiek, alle dingen, hoe onbelangrijk deze ook moge schijnen, welke op den bewus- ten dag in de omgeving van bet Bezuiden hout 165a zijn opgemerkt, te harer kennis te brengen. Naar uit Brussel aan de N. R. Ct. wordt gemeld, zijn de beide daar aangehouden Ne derlanders de 20-jatige C. V. eh de 38-jarige P. B. Zij zijn aangehouden in het postkantoor in het Noorderspoorwegstation, toen zij brie- ven post restante in ontvangst wilden nemen. Men mldt uit Ede aan de N. R. Ct.: Nadat hier Zondag het signalement van den persoon tegen wien met betrekking tot den moord aan den Bezuidenhoutschen weg in Den Haag ernsCge vermoedens waren g<- rezen, was aangeplakt, hebben, versqlieidene personen alhier aan het politieburau kennis gegeven, dat ze Vrijdag j.l. vermoedelijk de ze prsoon te Ede gezien hebben. Hij ver- voegde zich op verdachte wiize hier en daar en vroeg of men hem ook adressen kon op- geven van'personen, die uit Brabant of Lim- burg kwamen. Een had hem een gulden ress- geld gegeven. Het zijn, meldt de Telg. nader, de 20-jari- ge, Cornelia Vingerli-nck en de 38-jarige Piet Broers. HET ONDERZOEK VAN MESTSTOFFEN. Het verslag van het Rijksland-bouw-Proef- station te Maastricht -bevat weer veel wetens- waardigs vooa- alle landbouwers en tuindere, die kunstmeststoffen in hun bedrijf gebrui ken. Wij laten de voornaamste mededeeliogen der onderzoekingen hier volgen. - Bij de stikstofmeststoffen valt voor Chih- salpeter een daling van het aantal monsters van 2055 tot 1810 en voor zwavelzuren am- moniak van 2137 tot 1969 waar te nemen. Aan deze dalingen zal de toename van het gebruik der nieuwe re stikstoftnesistoffen wel niet vreemd zijn. Zoo werden in het vorig jaar slechts 25 monsters kalksalpeter en Norgesalpeter ontvangen, tegen than® 193, terwijil het aantal monsters Leunasalpeter van 60 tot 134 steeg. Tot heden werd slechts een staat gemaakt der gecontroleerde hoeveelheden meststoffen, waarvan monsters werden ingezonden door de verbruikers (landbouwers). Meerdere ma- len deed zich echter de vraag voor, of de be- lantgrijkheid der controle-funcCe van het sta tion door dezen staat wel geheel tot tilting kwam. Inderdaad is dit niet het geval, om dat daarop niet voorkomen de belangrijke hoeveelheden, welke voor den handel gecon- troleerd werden. Ter vorming van een beeld in cijfers, werd daarom overgegaan ook een staat samen te stellen, waarin de voor den handel gecontroleerde hoeveslheid meststof fen is opgenomen. Evenzeer als voor den landbouw is ook voor den handel een votkomen betrouwbaie en snelle werkwijze van het station van groot belang. Van Chilisa-lpeter werden 1810 monster# ingezonden, waarvan 1808 onderzocht. Een monster bleek niet uit Chibsalpeter, doch uit ruw keukenzout te bestaan, terwijl in verschillende andere monsters in mimdere of meerdere mate vreemde bestanddeelen, zooals zand, kafniet en kieseriet, werden aan getroffen. Ook dii-t jaar bevatten enkele monsters boriumverbindingen en bleken deze een af- valproduct te bevatten ten gevolge waarvan het stikstofgehaTte tot 10,5 en 13,7 pot. daalde. Eenige monsters van door brand bescha- digd Chilisalpeter bevatten nog van 5,90 tot 15 pet. siikstof. Uit het uiterlijk dezer mon sters kon omtrent de overgebleven waarde als stikstofmeststof niets worden afgeleid. Een 70-tal monsters werd voledig geanaly- seerd om ons een beeid te kunnen vonnen van de samenstelh'ng van het tegenwocxrdige Chilisalpeter. Deze 70 monsters bleken te bestaan voor 80,7 tot 96 pCt. uit natriumniiraa-t; voor 0.4 tot 13,1 pCt. uit kaliumntttraat; voor C tot 0,6 pCt. uit kaliumpercMoraai; voor 0,2 tot 1 pCt. uit natriumsulfaat; voor 0 tot 3,3 pCt. uit keukenzout; voor 0 tot 1,4 pCt. uit magnesi- umchloride; voor 2,1 tot 4,9 pCt. uit vocbt, en voor 0,1 tot 0,9 pCt. uit in water onop- losbare bestanddeelen. Opvallend is het reeds vroeger waarge- nomen hooge kaligehalte, welk gehafte zich bewoog tusschen 0,2 en 6,5 pCt. en dat bijna uitsluitend op rekenirag van aanweag kaliumnitraat komt. Van zwavelzure ammoniak werden inge zonden 1969 monsters. Daarvan werden er 1959 onderzocht. Een monster bleek niet uit zwavelzureH ammortiak, doch uit keukenzout te bestaan; bij een monster, dat slechts 16.60 pet. stik- stof bevatte, bleek de oorzaak -van dit lage gehalte aan de aanwezigheid van een belang- rij'ke hoeveelh-eid glau-berzout (natriumsul- faat) te moeten worden toegeschreven. Ook kwam het eenige ma-len voor, dat met cmbe- lamgrijke hoeveelheden zand werden aaoge- troffen. Van Kalkstikstof we den 72 monsters trtge- zonden en 70 onderzocht. Het stikstofgehalte bewoog zich tusschn 16,'20 en 19,85 pet. AHe voldeden aan de hoogere eisdien aan deze meststof in den nieuwen codex gesteld. Van Superphosphaat werden 2767 mon sters ingezofldea. tegeaover 2441 in het vorkr

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7