DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. CONCERT A.O.V. No 27 Honderd negen em fwrnflgste Jaararait£ 1917 AtHmnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maandeu f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 et. Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootero letters naar Brieven franco N.V. Bock- en Handelsdr. v.k. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admlnlstr. No. 3. Redactle No. 33. WOENSDAG B&sifenlancS 2 FEBRUAKI. Dit numtner besfaaf nit 2 bfacfca. Directeur: G. H, KRAK. Hoofdrcdacteur Tj. N. ADEMA. DE MOGENDHEDEN EN CHINA. Verklaring van een Japansch minister. Baron Sjidehara, de Japansche minister vain buitenlandsche zaken, heeft volgens den correspondent van de Daily Mail tie T0, verklaard, dat hij van meening was, dat het voor de Britten ommogelijk was de zaken te Sjanghai, waar zooveel Britsche inwoners zijn, te laten zooals ze zijn. Hij achtte het behoorlijk en vanzelfsprekend, dat Brittannie de vereischte maatregelen nam voor geval van nood. Hij vertrouwde, dat de Britten oeen botsing wenschen en geloofde, dat Brit tannie na een minnelijke schikkmg al zijn troepen zou terugzenden. Sydehara bevestigde voorts, dat Japan militaire maatregelen op het oogenblik on- noodig acht. Over <te concessies zeide hi], dat het voor de hand lag, dat fit geen bhjvende instellingen waren. Als de Japansche rech- ten worden gewaarborgd1 en ze met zullen worden opgeofferd, is Japan niet voornemens zijn concessies als blijvetiid te beschouwen. I MacDomald optimistisch. In een in Zuid-Wales gehouden rede heeft Ramsay MacDonald er opnieuw den nadxtik op orelegd, dat de thans gevoerd wordende onderhandelingen de beste verwachtmgen boden voor een bijlegging der geschillen in China. President Coolidge optimistisch. President Coolidge gelooft dat het niet noodig zal zijn, dat de Amerikanen Sjanghai evacueeren, doch de Amerikaansche sirud- macht, die zich coueentreert, is op alle ge- beurlijkheden voorbereid. Meer dan hcmderd Amerikanen worden in het bmneniand van China gemist, doch Coolidge toont geen enkele vrees te hunnen opzichte en veronder- stelt dat zij slechts tijdelijk gei'soleerd zijn. De onderhandelingen te Hankau opgeschort. Uit Hankau wordt gemeld, dat de onder handelingen tusscben de Engelschen en Chi- neezen zijn opgeschort. Eugene Tsjen, e Kantoneesche minister van buitenlandsche zaken, weigerde een overeenkomst te slmten, terwijl Britsche gewapende strijdkrachten te Sjanghai worden samengetrokken. In buitenlandsche kringen te Peking be- schouwt men den eisch der Chineezen tot te- rugroeping van de Britsche troepen als het antwoord der Chineezen op de jongste ...n- gelsche voorstellen Weigering van credieten. Vernomen wordt dat de banken te Hankau aan het gemeentebestuur van de concessie te Hankau credieten hebben geweigerd, tenge- volge waarvan het zonder geld zit. Een Amerikaansch rapport. In een rapport, dat admiraal Williams, be velhebber van de Amerikaansche zeemacht in de aiineesche wateren, aan het ministene van Marine te Washington heeft uitge- bracht, wordt gezegd dat in het binnenlanc! van de provincie Tsjetsjoean nog 200 Brit sche en Amerikaansche onderdanen worden vermis! De admiraal zegt voorts, dat in het binnenland van China de beweging tegen de vreemcHingen in omvang toeneemt. Renter's bijzondere dienst maakt uit Pe king melding van pi arm en voor een offensief op grooten sbhaal tegen Hankau. Groote Mantsjoerijsche troepenafdeelingen trekken uit Tsjili naar Hon an. waar zij worden ver welkomd door maarschalk Woe Pei Foe, die er zich tot dusver tegen had verzet dat zij op zijn gebied kwamen. Woe Pei Foe heeft aan Sjaog Tso Lin meegedeeld, dat hij thans de insubordinatie in zijn gelederen heeft on derdrukt en gereed is Hankau aan te vallen Uit de provincie Sjantoeng wordt melding gemaakt van het aanwerven van troepen voor Tsjang Tsoeng Tsjang, en van groot- scheepsche oorlogstoebereidselen. ..Central News" meldt uit Sjanghai, dat de maarschallken Tsjang en Woe zich eerst zul len keeren tegen den christen-generaal Feng 'Joe Hsiang en, wanneer deze aanvat slaagf, zouden oprukken tegen de Kantonmeezen. Een opzienbaren.de executie. in Charbit is, naar vandaar aan de „Times" wordt geschreven, groote opwin- dinig veroorzaakt door de aanhouding en het ter dood brengen van een hooggeplaatst ambtenaar van den Chineeschen Ooster- spoorweg, Jang Tsjau. Den 3en Januad werd hij op bevel van een speciaal uit Peking gekomen rechter aangehouaen en twee dae#n later geexecuteerd. Er waren stulkken bij hem gevonden, waaruit bleek, dat Jang Tsjau ge- heiime verbindingen omderhield met de leiders van de Kwomintang en de Kwomintsjoen. atemede met generaal Koeo Soeng lin, die een jaar geleden zonder succes in opstand was gekomen tegen Tsjang Tso Lin. Hij moet voorts van de boisjewisten een bedrag ter waarde van ruim 100.000 gulden hebben ootvangen en met hen en met tegen Moekden gekante Chineezen een staatsgreep hebben beraamd, die op 13 Januad moest plaats ge- had hebben. DUITSCHLANDS ONTWAPENING Op grond van de onlangs te Geneve geslo- ten overeenkomst tusschen Duitschland en de geallieerden is Maandag de intergeallieer- de militaire controle in Duitschland geein- digd. In „Le Journal" wijst Saint-Brice er op, welk een ondankbare, ja onmogelijke taak de controle-commissie heeft gehad. Hij achtte het niet mogelijk dit volk van 63 millioen inwo- ners, dat jaarlijks nog met'800.000 toeneemt, te ontwapenen, te meer daar Duitschland de machtigste industrieele mogendheid ter we- reld is en de industrie het groote strijdwapen is geworden. Omtrept de resultaten der commissie, welke steeds met groote moeilijkheden te kampen had en het verzet, zoo doet schr. opmerken, kwam niet steeds van Duitsche zijde! zegt Saint-Brice verder, dat zij gedurende de ze- ven jaren van haar werkzaamheid meer dan SOOO fabrieken nauwkeurig heeft gecontro- leerd; groote hoeveelheden oorlogsmateriaal zijn veniietigd, o.a. 33.000 kanonnen; de ves- tingwerken in het westen en langs de Noord- zee zijn geslecht; de fabricage van oorlogs tuig heeft men getracht te beperken enz. enz Maar, zoo gaat hij voort, Duitschland kan die fabricage te alien tijde hervatten. Het is niet mogelijk geweest de militaire opleiding te onderdrukken. En het Duitsche leger is me. verdwenen, maar getransformeerd. De con trole-commissie heeft bij het ontstaan van dit eerste moderne leger werkeloos moeten toe zien. Alle hoofdorganen zijn blijven bestaan. Elk detacbement bewaart zijn tradities en blijft de kiem voOr een corps. Aldus is het eerste kade-leger gevormd, bestemd om de ge mobiliseerde ma^sa te leiden. Dit is het toe komststelsel. De op Duitschland geoefende dwang heeft alles vernietigd, wat zich verzet- te tegen vernieuwing en verjonging. En zoo is Duitschland in plaats van machteloos ge maakt in de voorhoede der evolutie geplaatst Dit, zoo besluit Saint-Brice, is het voor- naamste feit in den militairen toestand van Europa, en het is aan de aandacht der con- trolecommissie volkomen ontsnapt. Naar de Matin" meldt, hebben de Duit- schers er in toegestemd in de verdedigings- werken ten Zuiden van Koningsbergen gron- dige opruiming te houden. Enkele detailpun- ten zouden echter nog geregeld moeten wor den. De Matin" heeft een telegram uit Berlijn van den volgenden inhoud ontvangen: De Duitsche regeering heeft de uit Parijs ont vangen voorstellen aanvaard, met betrekking tot de eischen der geallieerden, die zij voor de militaire commissie hebben opgesteld. De te Parijs bereikte overeenstemming sver cfe nog bestaande geschilpunten Cuitvoer oor logsmateriaal en vestingwerken) berust op voorstellen en tegenvoorstellen en is met als een ultimatum of iets dergelijks te beschou wen. Daarbij moet worden opgemerkt, dat het in het vredesverdrag vermelde begrip van me tingen aan de grenzen beperkt is geworden. De nieuwe regeling ter zake is voor Duitsch land niet ongunstig. Aangaande de na 1920 aangelegde wei'ken is een compromis bereik., waardoor een groot deel daarvan behouden kan blijven. De aihbassadeurs-ccnferentie besloot gis- ter, door de Duitsche regeering een wet te la- ten indienen, waarbij de invoer, uitvoer en de fabricatie voor den uitvoer van oorlogsmate riaal in welken vorm ook, dat niet gebruikt zal worden voor het binnenland, worden ver. boden. Alleem de fabricatie van oorlogsmate riaal binncn de bepalingen van het Verdrag mag worden toegestaan, terwijl de wet een bcpaling za! moeten bevatten, volgens welke bij overtreding gevangenisstraf en boetc worden opgelegd met inbeslagneming en ver- nietiging van het materiaal. Volgens een Wolffbericht wordt in de te Parijs gesloten overeenkomst in hoofdzaak bepaatd, dat in het grensgebied tusschen de vestingen van het Ocst- en Zuidfront aan de Duitsche grens de verdedigingswerken in stand kunnen worden gehouden, welke zich daar aan het einde van den oorlog bevon- den, waarbij bouwmaterialen, die gemakke- lijk vergaan, door beton mogen worden ver- vangen. In deze gebieden mogen geen nieu we versterkingen worden aangelegd, hetgeen ook reeds in het verdrag van Versailles werd verbodem. DE OPSTAND IN MEXICO De Mexicaansche regeering heeft een order uitgevaardigd, waarbij alle katholieke pries- ters verplicht worden zich eerst voor 10 Fe- bruari en daarna dagelijks in persoon aan te melden bij den minister van Binnenlandsche Zaken Met is niet duidelijk of dit bevel alle pries- ters in geheel Mexico betreft of alleen die ui de staten, waar opstanden zijn geweest. De onderhandelingen met de Yaqui-India- nen zijn opnieuw mislukt, omdat de Mexi caansche regeering weigert hun toe te staan hun wapenen te behouden en de Indianen niet tegen betaling wil inlijven als reserve voor de federate troepen. De federale troepen zetten thans de belege- ring der Indianen voort en hopen deze door uithongering tot overgave te dwingen. De regeering beweert, den opstand in den staat Jalisco nu geheel meester te zijn en een bloedige over winning te hebben behaald nabij Ocampo. Hierbij sneuvelde de leider der op- standelingen. Door het misbruiken van de witte vlag vermoordden rebelleri dezer dagen in de na- bijheid van Oaxica veertig regeeringsoldaten. Slechts een soldaat ontkwam. De rebellen werden later door een sterke troepenufdee- ling der regeering verslagen. Zeven-en-twin tig belhamels werden geexecuteerd. AMERIKA, MEXICO EN NICARAGUA. Draadlooze telegrammen maken melding van bezwaren van drie verschillende kanten tegen het optreden van de Vereenigde Staten in zake Mexico en Nicaragua. „De Vereenig de Staten zijn de hel, die de laagste soort im- perialisme nastreeft bij het optreden tegen Mexico en Nicaragua", zoo heeft de democra- tische senator Burton K. Wheeler van Mon tana zich uitgelaten in een vergadering onder de auspicien van de burgercommissie Voor non-interventie. Hij gewaagde voorts van „ge- wetenlooze internationale bankiers en hun bureaucratische marionetten in het departe- ment van buitenlandsche zaken." Te Mexico is onder leiding van het Vak- verbond een vergadering gehouden om bet Amerikaansche imperialisme te veroordeelen en er bij de aibeiders van de Ver. Staten en andere landen op aan te dringen zich als een man te verzetten tegen het kapitalisme der Ver. Staten met zijn imperialistisch Latijnsch- Amerikaansch program. En en slotte heeft ook de derde Intemaho- nale zich met de zaak bemoeid. Zij roepi „alle anti-imperialistische krachten op om net volk van Nicaragua te steunen in zijn stnjd tegen de lage plannen van het Amerikaansche imperialisme". Het heet verder dat de V S van Latijnsch-Amerika een Amerikaansche kolonie willen maken. DE OPENING VAN HET HONGAARSCHE PARLEMENT. De correspondent vain de Daily Chrcm. te Boed'apest, George Renwick, meldt eenige bijzonderhefcn over de ptechtige opening van het nieuwgekozen Hongaansehe parle- ment. Op het p a rkmentsge b o u w woei de vlag halfstoks; de leden van beide Huizen dlroe- gen zwarte banden om den arm, alles als tee- ken van rouw over de verloren Hongaarsche gebieden. Teen im het Huis van Afgevaardigden de beurt kwam aan Iwam Heijas, een der leiders van de terreur na de bolsjewistische over- heersching (die zelf erkent tientalen men- schen, o.w. vele Joden, zonder vorm van proces te hebben laten executeeren), wend hij begroet met de kreten: ..moordenaar", „Ga weg, misdadigeir", „Dit is geen plaats voor moordenaars", tot tenslotte luid bijvatege- roep het gejouw ovrstemde en een einde maakte aan de scene, door de soc.-democra- ten uitgelokt. De voorspelling, dat de persoon van Heijas in het parlement aanteidteg zou geven tot heftige tooneelen, begint dus al bewaarheid te worden. De premier graaf Bethalen, heeft een request ontvangen met 1200 handteekenin- gen, ui't het kiesdfistrier van Heijas. In het stuk wordt de nietigverklaring van zijn vev- kiezimg veriangd en wordt betoogd, dat de man een exponent is van,de uiterste pdlitieke rich'timg. op wien veel te zeggfen valt en dat hij alleen ten gevolge van de algem'eene am nestic niet ter verantwoording kan worden geroepen wegens zijn strafbare handelin- gen. Heijas, zoo heet het, heeft geen recht het district te vertegenwoordigen in den r-aad der natie. Het district verzet zich erte- gen met den naam Heijas in verbinding te worden gebracht. DE DUITSCHE EIGENDOMMEN IN DE VEREENIGDE STATEN. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft de finaneieele commissie uit den Amerikaan- schen senaat zich ermede accoord verklaard, dat met betrekking tot het vrijgeven van den tijdens den wereldnorlog in beslag genomen vijandelijken eigendom, veertig procent wordt gereserveerd, zulks ter regeling van vorde- ringen van Amerikaansche onderdanen op Duitschers. Oorspronkelijlc zou slechts twin- tig procent gereserveerd blijven. DUITSCHE SCHOENER OVERVAREN. De Duitsche motorscfaoener „Helene" is gistcrmorgen even buiten de haven van Kiel door een Engelsch stoomschip overvaren en dicmtengevolge gezenken. De kapitein is ver- drenken; over het lot van de overige leden der bemanning is nog niets beleend. BRANDSTICHTERS TE POTSDAM. In de gebouwen van het „Amtsgericht" te Potsdam hebben Maandag drie pogingen tot brandstichting plaats gehad. Terwijl dc brandweer in den kelder bezig was het vuur te blusschen, brak brand uit op de zolderver- dieping. Ook hier werd het vuur spoedig ge- bluscht. Korten tijd later werd de brandweer voor de derde maal gealarmeerd. Toen bleek brand te zijn ontstaan in de zittingzaal in de Lindenstrasse. Men neemt aan, dat de pogingen tot brandstichting in verband staan met de ver- dwijning van strafacten. In verband met de •verdwijning dezer dossiers te Mcabit, is gis- ter weer een rechercheur gearrestcerd. HET GEVECHT IN BURGENLAND. Zondag heeft gelijk gemeld, in het kleine stadje Schattendorf, in Burgenland, vlak aan de Hongaarsche grens, een incident plaats gehad. Er zou een soc.-dem. vergadering wor den gehouden en de leden van den republi- keinschen „Schutzbund" zouden zorgen voor de .orde. Toen zij voorbij een cafe trokken, vie len er* plotseling, aldus meldt o.a. de Ween- sche correspondent van de „Frankf. Z een aantal sehoten, afgevuurd door „frontstrij- ders," waardoor eenige dooden en gewonden vielen. De republikeinsche ordewachters droegen geen wapenen. Door een achterdeur van net cafe wisten de schutters over de nabijgelegen Hongaarsche grens te ontkomen. Daar de „frontstrijders" uit die streken in verhouding heeten te staan met readionnaire kringen in West Hongarije, schijnt de moge- iijkheid niet uitgesloten, dat het incident niet op zich zelf staat. De Oostenrijksche front- strijders" worden verdacht aanhangers te zijn van een hereeniging van het geheele Burgenland met Hongarije. Het gebeurde is, zoo verneemt de „Voss. Z aanleiding ge weest dat Hongaarsche officieren op het sta tion van Oedenburg, de vroegere hoofdstad van het Burgenland, een vijandige houding aannamen tegen Oostenrijksch gezinde bur gers. Te Weenen heeft het voorgevallene groote beroering gewekt in soc. kringen en kwam het tot betoogingen, terwijl Maandag in verschil lende fabrieken enz. het werk werd veriaten. Bii de protestbetoogingen werd erop gewezen, dat sindslang reeds Hongaarsche invloeden vastgesteld zijn bij de „fro'ntstrijders" in Bur genland Dit thema kwam Maandag ook ter sprake in den Landdag van Neder-Oostenrijk, waar een soc. motie met algemeene stemmer, werd aangenomen. Daarin wordt verklaard dat volgens de rapporten van de gendarmerie de Hongaren een nieuwen inval voorbereiden op Oosterijksch gebied. welke actie wordt voorbereid door de „frontstrijders", die onge- twijfeld in dienst staan van de Hongaarsche bendenfoeweging. Ook te Weenen beijveren zich monarchistisehe kringen deze Hongaar sche beweging in bet Burgenland te bevorde ren. Daarom moeten ter beseherming van de bevolking aldaar de noodige maatregelen worden getroffen. Uit het aannemen met algemeene stemmen. door een cfficieel lichaam, van een dergelijke motie, blijkt wel, dat de schietpartij te Scbat tendorf niet geheel onschuldig moet zijn. EEN GRENSINCIDENT. Zaterdag overschreden ca. 50 fascisten de grens bij de Breunerpas en drongen o-nge- veer 100 pas op Oostenrijksch gebied door Toen de fascistenafdeel'img een Oostenrijksche gendarme tie patrouille ontmoette, keerde zij naar Italiaansoh gebied terug. Eenigen tijd later verscheen de comman dant van een Italiaansche grenswachtafdee- li-ng bij den Oostenrijikschen gendarmene- post en bood naar aanleiding van het ge beurde zijn veron-tschu 1 digingen aan. DE ZAAK-ROSEN, Men herinnert zich, dat twee jaar geleden prof. Rosen, de breeder van den voormaligen Duitschen gezant :n Den Haag, te Breslau onder geheimzinnige omstandigheden is ver- moord. Men was er niet in geslaagd den da- der op te sporen. De huishoudster van prof. Rosen, mevr. Neumann, die van' medeplich- tigheid werd verdacht, moest wegens gebrek aan bewijs weer op vrije voeten worden ge- steld. Thans heeft, zegt het Hbl., eer gevangene in het tuchthuis te Wohlau bekend, met een medeplichtige, wiens naam hij noemde, den professor te hebben vermoord. Mevr. Neu mann had hen tot de daad aangezet. Zij is dan ook gearresteerd. f EEN LEEUWENFOKKERIJ. Den laatsten tijd is er groote vraag naar leeuwen. Dierentuinen, Amerikaansche en an dere circussen en filmmaatschappijen hebben samen een aardig aantal dier groote roof- dieren nocdig, zoodat de jachtexpedities niet genbeg vangen kunnen. Zoo is een vindingrijke Amerikaan op de gedachte gekomen, een speeiale leeuwenfok- kerij te beginnen, die in de steeds stiigende vraag moet voorzien. In Californie heeft hij daartoe een meer dan 8000 vierk-. meter groote farm ingericht, waar ongeveer 75 leeuwen worden gehouden. Daar de leeuwin nen tweemaal per jaar telkens drie of vier jongen werpen, krijgt de farmer al spoedig een niet onaanzienlijke kolonie. De exploitatie is niet gemakkelijk, maar toch' ook niet zoo bijster gevaarlijk De wel- pen worden met de zuigflesch opgefokt; iederen dag wordt voor de voeding der oude- re dieren een paard geofferd, De prijzen zijn dan echter ook dienovereen- komstig: voor een jong wordt 600 gulden, voor een volwassen mannetje tot 120 000 gulden toe betaald. De leeuwen verdienen in- tusschen hun eigen kost ook nog door optre den voor de films; een bijzonder talentvolle leeuwin verdient b.v. voor elk optreden 4800 gulden. Zoolang dus geen concurrentie de mark! komt bederven. kan dit zaakje een aardigen duit afwerpen. EEN MONSTER-BOEKWERK VAN OU D - HO L LAND SCH MAAKSEL. Op een Londensche verkooping van boeken en plaatwerken is een morister-boek geveild en in het bezit gekomen van het Britsch Mu seum. Het meet 1 meter 75 bij 95 c.M., en moest op een lorrie naar het veilinglokaal gebracht worden. Het geweldige boek, in marokkijn (vier vellen voor elken bandkant!) gebonden, is in 1660 door Amsterdamsche kooplieden aan koning Karel II van Enge- land geschonken. NA 30 JAAR DWANOARBEID IN VRIJHEID. Mme Carrara, die dertig jaar geleden tot levenslangen dwangarbeid werd veroordeeld. WIAANDAG 7 FEBRUARI is thans, naar uit Parijs gemeld wordt, we gens haar goed gedrag uit de getangenis ontsiagen. Einde 1897 werden mme Carrara en haar echtgenoot van verschillende ernstige mis- drijven beschuldigd, o.a. van berooving van een bankloopcr, wiens lijk door het echtpaar werd verbrand. Carrara werd indertiid te- recht gesteld. Het ..Journal" vbegt hieraan nog toe, diat mme. Carraga over een „uitgaanskas" van ca. vijfduizend francs beschikt en zich waaT- schijnlijk naar een van haar zoons zal be- geven, die in Italic en Amerika wonen DE VOLKSTELLING IN RUSLAND. De eerste cijfers over de volkstelling, wel- ke in de Unie der Sovjet-republieken is ge houden, zijn thans gepubliceerd. Het hoofd van het departement van sta- tistieken, Ossino-Kybolenski, die de telling heeft geleid, deelf mede. d^t de totale bevol king 143.500.000 zielen bedraagt. Bij de laatste telling in 1897 bedroeg dit cijfer in dezelfde gebieden, die thans tot de Sovjet-re publieken behooren, 104 millioen. De bevol king is dus in dertig jaar met ca. 38 pro- cent toegenomen. In de steden wonen 25.5 millioen men- schen en op het plattela'nd 118 millioen. EE'N MOORD OU 450 METER DIEPTE. In de Richthofenmijn te Gieschewald, bij Kattowitz, heeft Zondag een geheimzinnige misdaad plaats gehad: 's Middags tegen een uur bemerkte een opzichter in een der mijn- gangen op ongeveer 450 meter diepte twee onbekende gemaskerde mannen, die op tot dusver nog niet opgehelderde wijze in de mijn waren binnengedrongen. Toen hun gevraagd werd wie ze waren, trokk'en ze hun revolver en sloten den opzichter en zes arbeiders in twee onderaardsche karners on, die ze met zware blokken steenkool barrikadeerden. De hoofdoozichter Paul Wojciechov;ski, uit Ja- now, die de beide mannen overviel, werd koel- bloedig door hen neergeschoten. Tot dusver zijn de misdadigers nog niet ge arresteerd. Alle uitgangen van de mijn wor den door de politie bewaakt. Men tast volsla- gen in het duister ten aanzien van wat de bei de indringers in het schild uoerden. DE GRIEP IN HET BUITENLANT). In Zuid-Duitschland neemt de gi"iep nog steeds niet af. Zoowel op het platteland als in de steden is, naar uit Karlsruhe gemeld wordt, het aantal ziektegevallen buitenge woon hoog. In de maand Januari waren in Baden en Wurtemberg rond 300 sterfgevallen aan griep en haar nevenverschijnselen te wijten Niettemin kan worden gezegd, dat over het aigemeen de epidemie haar zachtaardig ka- rakter blijft behouden. KORTE" BERICHTEN. De Berlijnsche politie heeft de hand gelegd op een gentieman-boef, zekeren Behrends, die meer dan honderd inbraken op zijn geweten heeft. Bij Spring. Hill in Nieuw Schotland zijn twee sneltreinen met elkaar in botsing ge komen. Een persoon werd gedood; er werden er 17 gewond. De uitgave van de Whispering Gallery" in de Vereenigde Staten is gemaakt. De Berlijnsche correspondent van de ,.Koln. Z." verneemt, dat de learners in het historisch paleis van Wilhelm I alleen maar in orde zouden worden gebracht voor de ge malin van den ex-keizer voor't geval dat zij te Berlijn vertoeft, maar dat het hier aiet gaat om een duurzaam verblijf De Br. generaal sir George Higginson, die verleden jaar zijn lOOsten verjaardag vierde, is volgens een bericht van den Brit- schen draadloozen dienst overleden. Hij werd in 1845 vaandrig bij de gardegrenadiers en diende 30 jaar bij dat regiment. In het noorden van Arkansas stortte een rotsblok, dat door de zware sneeuwstor- iyen der laatste dagen had losgelaten, op een arbeidersbarak peer. De barak werd vernield en 18 arbeiders gedood In een wasscherij en ververij is door on bekende oorzaak een stoomketel ontploft, ten gevolge waarvan een breuk in de leiding oat- stond. Vijf personen werden gedood, terwijl vier in wanhopigen toestand verkeeren. Uit geheel Boven-Italie wordt sneeuw- val gemeld. Te Genua ligt de sneeuw een halven meter hoog. De juridische commissie uit den Meck- Jenburgschen Landdag "heeft, met de stem- men van de soeiaal-democraten en de Duitsch nationalen tegen, een motie aangenomen tot verandering van de erfpacht in- vrij edgen- domsrecht. Gistermiddag is het Duitsche rtfte- kabinet bijeengekomen om te beraadsla-gen over de regeeringsVerklaringwelke morgan aan den Rijksda'g zal worden voorgeiezen. Alvorens de zitting aanving, werden de nieuwe ministers beeedigd. Het Britsche departement van arbeid deelt mede dat op 24 Januari het aantal werkloozen 42.318 minder bedroeg dan een ALRMAARSCHE CODRA sira

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1