Alkmaarsche Oauran! Gezondheid met gl&z Wie is Edmund dray Woensdag 2 Febrnari. Radio-hoekje FEU1LLETON. L. Fraskenfesrf - ilifemaar. No. 27 1927 ionderd negen en twatigsts Jaargang. Dond.erd.ag 2 Febrnari. Hilversum, 1050 M. 12.— Politieberichten 3.304.30 Uurtje voor wees- en ziekenhui zen. 5.6.45 Concert door het H. D. O -or kest. A. de Leeuw, bas-bariton. 6.457 45 Beginselen van het Burgerlijk Recht en het Handelsrecht. 7.45 Politieberichten. 10 Persberichiten. 8.10 Aansluiting van het con certgebouw te Amsterdam. Het Concertge- bouw-orkest onder leiding van Willem Men- gelberg. Soliste: Vera Janacopoulos, liederen van Strawinsky en Manuel de Falla. (Verde re opgaven ontbraken nog). 10.30 Dansmu ziek door het Radio-dans-orkest onder leiding van Hans Mossel. Daventry, loOO M. 11.20 Concert. Colom bo's trio en solisten (contra-alt, tenor, piano). 12.05 Vocaal concert (mezzo sopraan)12.25 Concert (vervolg). 1.202.20 Gramofoon muziek. 2.45 Voorlezing: Moby Dick, Melvil le. 2.50 Lezing: A hunored years ago. 3 20— 4.05 Evensong van de Westminster Abbey 4.20 Orkestconcert. 5 20 Lezine: Up hill and down dale. 5 35 Kinderuurtje. 6.20 Concert Daventry-kwartet. 6 35 L-irdbouwberichten. 6.40 Daventry-kwartet. 6.50 T.'jdsein, weerbe richt, nieuws. 7.05 Padvinderspraatje. 7.20 Lezing: Almanzora-Some incidents in my life. 7.35 De senates van Mozart. Pianomu- ciek. 7.45 Lezing: The making of man-Marie 8.05 'n Kwartiertje muziek van H. Darewski 8.20 Nationaal Concert. Groot orkest m Pouishnoff, piano. 10.35 Lezing: Lost in the Ant-arctic. 10.50—12.20 Dansmuziek van he; Savoyhod. Parijs Radio-Paris"1750 M 10 50 11.20 Persberichten en muziek. 12.50—2.10 Concert. Orkest Locatelli en Mile. Cabams, zang. 5.05—5.55 Kinder-matinee. 9.05— 10.50 Orkestconcert. Langenberg, 469 M. 3.505.15 Dansmu ziek. 7.35—9.20 Wagner-avond. Orkest. J. Hesse, sopraan. Tannhauser, Vliegende Hol lander, Lohengrin. 9.20—11.20 Dansmuziek Rdnigswusterhausen, 1300 M. en Berlijn 484 en 566 M. 1.50—7.05 Lezingen en les sen. 7.5011.15 Solistenconcert viool, viola, cello, fluit, fagot, trompet, xylophoon. Daar na dansmuziek. Orkest Ette. Hamburg, 394.7 M 11.501.20 Orkest concert. 125—2.10 Kamermuziek. 3 35- 4.20 Balletmuziek. 5.20—6.10 Orkestconcert. 7.2011.15 Zie K6ni<?swusterhausen. Brussel, 509 M. en Antwerpen 266 M 5 206.20 Kindermatinee. 8.5010.50 Con cert. Orkest en solisten. •Oa/t jfc (Nadruk verbonden). Het sovjet-regime. Het sovjet-stelsel was oorspronkelijk in de opvattingen van Lenin het ideaalste regee- ringsstelsel, dat maar denkbaar was. Wie de werken van Lenin uit de pericde van de stich- ting van den sovjet-staat kent, weet, in welke overdreven bewoordingen de leider van het bolsjewisme zich uitte over de voortreffelijk- heid van dat regeeringsstelsel. Na eenige ja ren heeft de harde practijk hem echter de vol- komen ongegrondheid \2n deze overdreven voorstelling van de betebkenis van de sovjers leeren kennen. Eens heeft Lenin zelfs de ver- zuchting geslaakt: „Qns staatsapparaat (d.w.z. de sovjets) is in de hoogste mate een overblijfsel van het verleden; het is alleen maar boven rood bijgeverfd maar overigens is alles bij het oude gebleven". Hier beweerde Lenin dus, dat het sovjet-stelsel feitelijk niets anders is dan het bureaucratische apparaat van het czaristische regime. Lenin had echter ongelijk. De bureaucratie van het oude regi me had ontegenzeglijk veel gebreken, sterker: het was een door en door verrot stelsel, maar toch was het niet zoo erg als het stelsel, dat de bolsjewiki hebben ingesteld en dat door zoo vele dwazen in het buitenland als een ideaal van een regeeringsstelsel wordt be- schouwd. Tot deze conclusie komen nu lang- zamerhand ook de bolsjewistische staatslie- den, al erkennen zij het niet met zooveel woorden. Een vernietigend beeld van de sovjet-bu- reaucratie heeft kort geleden de nieuwe bolsje wistische staatsman Ordzjonikidze gegeven. Een van de gevolgen van het sovjet-stelsel is, dat het aantal bureaux, kantoren enz met den dag toeneemt, dat het ambtenaren-leger met den dag grooter wordt. In de jaren, toen alle staatsuitgaven werden gedekt door het drukken van steeds nieuwe bankbiljetten, was 85) Geautoriseerde vertahng naar het Engelsch van Walter Besant, door Mej. E. Hoogewerf. HOOFDSTUK Vltl. dit onopnoudelijk groeien van het ambtena-1 ren-leger geen gevaar. N!u echter de sovjet- regeering gedwongen is een sluitende begroo- ting op te stellen en er voor te zorgen, dat de uitgaven niet al te veel de ontvangsten zou- den overtreffen, weet de overheid zich geen raad met al die ambtenaren. Dzerzynski heeft daarom verledefi jaar de leuze van bezuur ging gelanceerd, hetgeen hij, op de den bolsje wiki eigen wijze om alles in hoog d raven de termen uit te drukken, heeft genoemd het: „regime van economie". Er werden vele com- missies benoemd, die opdracht hebben gekre gen in het geheele land een onderzoek in te stellen naar de mogelijke bezuiniging en alle overbodige ambtenaren te ontslaan. Deze commissies hebben natuurlijk geweldige som men goud's gekost, hebben zelf nieuwe bu reaux opgericht, nieuwe ambtenaren aange- steidde resultaten waren echter meer dan pover. In den loop van het afgeloopen boek- jaar hebben de commissies 46.000 ambtena ren ontslagen. maar toen de regeering in het begin van het jaar een overzicht van de sta- ten5 der ambtenaren heeft laten opmaken, ont- dekte zij tot haar schrik, dat het aantal amb tenaren niet alleen niet verminderd was, maar zelfs tot 90.000 was toe.ger.omen. Nauwehjks verliet een bezuinigingscommissie een stad o- de verschillende bureaux benoemden in plaats van de ontslagen ambtenaren nieuwe, soms nop- meer dan de commissie had ontslagen. En Ordzjonikidze moest de volgende ver- klaring van dit feit geven: „De oorzaak moet daarin ^ezocht worden. dat ons systeem zelf. orze organisatie, het werk zelf, dat wij in onze instellingen vernchten, leiden tot een voortdurend zwel'en van het ambte naren-le^er" Wij zien dus, dat de bolsiewis tisc-he staatslieden aardig op weg zijn om de werkelijke oorzaken van de anarchie. die '.n het land heerscht, te leeren kennen. Ordzjom kidze heeft in zi'n redevoering gewezen op een van de vele kwalen van het sovjet-regime: de ei"delor>7.e versLmen en ranrorten. Zooa's bekend, hebben de'bolsjewiki zich ten doel ge- steld in plaats van de anarch e", die m de kanitilistische landen heerscht. een streng? orde in te voeren. Er werd benaald, dat niets aan de willekeur of aan het toeval zal over- o-elaten worden. dat alles in het economisc.ie feven des lands zal geregeld worden door centrale lichamen. Deze lichamen zouden elk jaar vooruit bepalen, hoeveel van elke waar zou geproduceerd worden. hoeveel graan van elke soort de boeren zouden verbouwen. hoe veel van elke waar uit- en ingevcerd zou wor den enz. en dat alles een jaar vcorui. Den laahTen tijd hebben de bolsjewiki zelfs dit on- voldoende gevonden en bes'oten zij zu-xe .pionnen" voor viif Gar uit te werken Gm. zulke „plannen" uit te werken, om toezicht uit te cefenen op de uitvoering van de Man n-en enz. ziih natuurlijk veel ambtenaren noo- diV Het ideaal van de bolsjewiki was een ar beider. die in de rene rand een hamer vast- houdt en in de andere een telefoorhoorn, om telkens aan een ambtcnaar te rapporteeren, wat hij net gedaan had (de bolsjewiki hebben het ideaal in een propaoanda-plaat vereeu- wigd die onder de aH-iders werd verspreia als vcorbeeld van de wijze, waarop het eigen- lijk moest ziin). Zoo erg is het ge'ukkig nooit geweest, maar toch eischt de noodzakelijkheid, telkens van alles uitvoerig verslag aan de centrale regeeringsorganen uit te brengen, tot on- houdbare toestanden. Elke staatsinstelling en onderneming (de lezer weet natuurlijk dat de industrie in Rusland genationaliseerd is en dat de fabrieken, mijnen enz. staatsonoerne- mingen zijn, die in verschillende trusts ver- deeld zijn) is verplicht elkiaar een uitvoerig verslag op te stellen; uit al die verslagen en de eigen gegevens stelt dan elk syndicaat een verslag op, "dat gedrukt wordt en aan de con- trole-instellingen toegezonden. Waartoe oeze toestand leidt, zien wij uit de volgende voor- beelden, die Ordzjonikidze heeft medege- deeld: De textiel-trust van Moskou (de Mos- soekno) heeft een verslag ingediend in 13 boekdeelen, in totaal 7354 bladzijden, welke aan den staat niet minder dan 1.306.000 roe- bel hebben gekost: het verslag van den trust Oeralmet (metaal-industrie van den Oeral) telt 9457 bladzijden en heeft meer dan een millioen roebel gekost; het verslag van de spoorwegendirectie beslaat 18.000 bladzijden en heeft 9 millioen roebel gekost enz. enz. Het spreekt van zelf, dat niemand zulke om- vangrijke folianten leest, dat de controle dus volkomen onmogelijk is. Feitelijk weet de regeering dus, ondanks haar monsterachtige bureaucratie, niets van den toestand. Een voorbeeld. De regeering wilde weten, hoe groot de winst was, die de textielnijverheid heeft behaald. Zij wendde zich tot de textieltrust en deze antwoordde, dat de winst bedroeg 132.3 millioen roebel; het volkscommissariaat van financi n be- streed de juistheid van deze opgave en reken- de uit, dat de winst minstens 160.6 millioen roebel moest neDDeu opgeleverd; at Hooge Raad voor de Volkshuishouding was het met het volkscommissariaat van financien niet eens en bepaalde de winst op 76.5 millioen roebel. Toen werd er een speciale commissie ingesteld, en die rekende uit, dat de winst 122 millioen roebel heeft opgele-erd! Om verderen strijd te vermijpen deed de regee ring al»of j geloofde, dat nu dt definitieve cijfers waren verkregen. Niemand twijfelt er echter aan, dat een nieuwe rommissie weer tot een anaer resultaat zou komen. De trusts weten, dat al die verslagen niets waard zijn, dat het alleen maar papier-ver- knoeien is. Elke trust houdt er aan ook een speciale staf ambtenaren op na, die de op dracht hebben alle enquetes van de regeering (deze enquetes zijn ook een van de vele pla- gen van de sovjet-bureaucratie) te beant- woorden, de door de centrale organen die voor het „planmatige" van het stelsel moeten zorgen, verlangde inlichtingen te verschaffen enz., waarbij als regel geldt, dat hoe meer deze ambtenaren liegen, hoe beter het is. (Een vriend van Ordzjonikidze heeft dit overigens ruiterlijk erkend). Het gevolg van deze eigenaardige wijze van handelen is, dat de chaos steeds grooter wordt, dat de regee ring hoe langer hoe minder in staat is eeni- gen kijk op den toestand te hebben. Het officieele hoofd van elke trust, van elke onderneming is 'n communist, die niets van de zaken af weet, wiens eenige aanbeve- iing het feit is, dat hij onder het czarisme een min of meer werkzaam lid van de bolsje wistische partij is geweest. De werkelijke lei der is echter een vakman of „spets", zooals de bolsjewistische term luidt. Deze „spetsen" hebben een hekel aan de bolsjewiki en aan hun malle fratsen en het zijn zij die de re geering van deze schitterende informaties voorzien. Dat doen zij om de regeering te be- letten zich met de zaken van de onderneming te bemoeien. Op deze wijze lukt het den „spetsen" hun ondernemingen te redden. Dit klinkt vreemd, maar toch is het zoo. De bols jewiki schrikken voor die geweldige versla m e keuren alles goed, wat de „spetsen" ver- langen. Konden zij die verslagen wel door- lezen, dan hadden zij onmogelijke „hervor- mingen" willen invoeren en dan zou de on derneming onherroepelijk verloren zijn. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. Bechfszaken MISHANDELINO MET DOODELIJKEN AFLOOP. Voor de rechtbank te 's-Gravenhage heb ben gister terecht gestaan de 36-jarige cafe- houder G. v. D., de 62-jarige G v D. Sr., zonder beroep, de 30-jarige C. v. D., rijwiel- hersteller, de 36-jarige P. d. E., losse werk- man, en de 22-jarige F. G. v. d B., koop- man, alien te Noordwijkerhout, ter zake dat zij aldaar op 27 September tezamen en in vereeniging met elkander en met F. L. L., M. J. Schurink bebten mishandeld, door hem met de vuisten of met de ha ride n ver- scheidene slagen of stompen op het hoofd en het liehaam toe te brengen en hem nieerma'en tegen het liehaam te sehoppen en te trappen L. heeft Schurink met de vuist of de hand verscheidene slagen op het hoofd en op het liehaam toegebracht en met een klomp eeni ge harde slagen in den linkerslaapstreek. Schurinks slaapspier werd tengevolge van de mishandelingen verbrijzeld, de schedel was geharsten. Schurink is kort daarna aan de gevolgen overleden. Het was gebeurd tijdens de kermis. In een dronken bui had Schurink een ruit ingesla- gen van het caf6 van v. D. Verdachten ver- klaarden, dat zij toen S. hadden beetgegre- pen, om hem aan de politie over te leveren. Alle vijif wierpen zij de schuld op L., die de eenige zou geweest zijn, die S. mishandeld had. Als deskundige werd gehoord dr. J. P L. Hulst, arts te Leiden, die verklaarde, dat een slag doodelijk was geweest, de overige slagen hadden slechts geringe bloedingen teweeg gebracht. DE ZAAK MONKHORST TEGEN DEN STAAT. Het Haagsche gerechtshof heeft arrest ge wezen in de zaak tusschen Monkhorst en den Zooals bekend is, was Monkhorst gepen- sionneerd als adjudant-onderofficier van het Ned.-Indische leger. Bij de mobilisatie in Augustus 1914 werd hij als reserve le luite- nant in werkelijken dienst gesteld bij de mi- litaire administratie van het Ned. leger. In laatstgenoemde functie genoot hij op grond van het K. B. van 16 December 1915 een z.g. mobilisatietoelage en een vergoeding we- gens gemis aan levensmiddelen. Bij ministe- rieele beschikkingen werden later voor gepen- sionneerden die toelagen verminderd, zoodat van Monkhorst 1.63 per dag werd inge- houden. Monkhorst achtte deze inhouding onrechtvaardig en stelde een vordering in te-1 gen den staat, om alsnog een bedrag vi.n on- geveer 7.50 te ontvangen. De Haagsche rechtbank verklaarde daar- op de bedoelde ministerieele beschikkingen in strijd met het K. B. en derhalve krachteloos, zoodat de vordering werd toegewezen. Het hof besliste thans, dat terecht aan die beschikkingen rechtskracht is ontzegd, dat de ingehouden gelden alsnog behooren te worden uitbetaald en bevestigde het vonnis der recht bank. Aan de 'overwegingen van het hof wordt ontleend, dat de rechtbank terooht is uitge- gaan van het beginsel van de Nederlan Ische, zoowel burgerlijke als militaire, wetgeving, dat pensioen is uitgesteld loon, waarop men dus een verkregen recht heeft dat noch ge- heel, noch ten deele ontnomen kan worden. Voorts werd overwogen, dat beginsel ten grondslag ligt aan de reeds in de Reserve- wet 1905 gewaarborgde cumulatie van trac- tement en pensicen, waarop Monkhorst als reserve-officier terecht aanspraak maakt. Dit komt mede tot uiting in het K. B. van 4 Oc tober 1913, betrekking hebbende op gepen- sienneerden van het Nederlanc'sche leger, waarin de cumulatie met het pensioen uit- drukkelijk wordt gewaarborgd, behalve voor militaire tractementen ook voor andere mili taire belooningen. Wat Monkhorst aangaat mag worden aan- genomen, dat de bedoeiing van het K B. van 11 Januari 1915, bepalende, dat gegageerden en gepenoionneerde miHtairen van het leger in Ned.-Indie en van de landmacht in West- Indie gedurende het volbrengen van de ,vrij- wiliige verbintenissen als bedoeld in het K. B. van 3 Augustus 1914 in het genot blijven van het hun toegekende gagement of pensioen, geen andere was dan om te dien aanzien de- zelfde rechten ie scheppen voor gepension- neerden van het leger in Oost- en West-Indie als bij het K. B. van 1913 aan die van het Ned. leger waren tcsgekend en dat derhalve aan eerstgenoerrde hun pensioen onverkort werd gewaarborgd naast tractement of ande re militaire belooning. Het Hof wasverder van meening, dat het betoog van den Staat, dat het hier slechts gaat om extra-tegemoetkomingen, waarom- trent de minister geheel vrii zou zijn regelin- gen te treffen en waarvan hij dus ook de ge- pensienneerden als verkeerende in gunstiger omstandigheden, zou mogen uitsluiten, geen steek houdt, daar het voor de betrokkenen rechtens en feitelijk op hetzelfde neerkomt of de korting plaats heeft op hun pensioen dan wel geschiedt door inhouding van toelage en vergoeding. Tenslotte achtte het Hof het beroep van den Staat op art. 18 van het Reisbesluit even- min houdbaar. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 3i januari. MIsH AN DELING. De 41-jarige schipper P. B. te Van Ewyck- sluis, die op 2 2 Nov. kwestie kreeg met den getuige Albert Nuyen over een soideerboud, had deze in de keel gegrepen en geslagen. De mishandelde was niet als getuige ver- schenen, waarvan acte werd gevraagd en verkregen. Verdachte schreeu'wde luid dat hij wel wat met Nuyen been en weer had gewor- steld doch hij had hem niet geslagen. Me], Goosen—La Febre had gezien, dat verdachte met getuige handgemeen waren Verdachte had Nuyen bij de haren. Zij had niet zien slaan. Verdachte was nog al driftig en twist- ziek, maar was overigens een oppass-end man. De officier requireerde aanhouding tot over 14 dagen ten einde Nuyen alsnog te hooren. Conform besloten. Tereere vaude Gebeurteois. De eetkamer bij mr. Deriing was nog in den ouden stijl ingericht, de stoelen, tafel en buffet waren van zwaar mahoniehout; de inuren waren behangen met fluweelig don- keirooa-genbt papier; gordijnen en kleeden waren eveneens rood; er hiinigen stilevens aan den wand; er stouden kunstvruchiten op het buffet. Cheokley, de oude klerk, die genoodigd was, als trouwe dienaar van het huis, ter viering van het nieuwe deelgenootschap, verscbeen het eerst. In zijin zwarte gehuurde jas leek hij wel een begrafenis-ondennemer; het sombere op zijn gelaat diroeg er nog het zijue toe bij, om die gelijlkenis des te tref- fender te doen zijn. Waarom dat deelgenoot schap hem zoo somber maaikte, weet i'k niet. Hij kon toch niet verwachten, dat hij zelve ook tot deelgenoot zou bevordera worden Misschien was het een soort jalouzie, die zijn gemoed vervulde. Althans, hij wilde niet langer zoo veel weten van de zaak. George kwam met zijn schoommoeder en met zijn verloofde. Vergevensgezindheid. vrede en zach'moedigheid stonden n:rs. Arun del op het gelaat te lezen. Ze was rijlk-ge- kleed, in een donkerrood fluweelen kleed, en ze droeg kosfbare versierselen. Er wordt im- mers beweerd, dat Joodisehe dames met de pracbt van haar gewaad den bloei van haar zaak te kennen geven. Waarom ook niet? Het is een vorm van sueces-gemieten. Er zijn vele vormen. De een koopt boeken, de ander ver- zamelt schilderijen. Waarom zou dus mrs Arundel geen rood-fluweel dragen, ate ze daar vermaak in vond? Ze droeg dit meer om te toonen, dat het een bijzondere gele- gerheid was. Haar dodder, lady Dering, verscheen in amberkleurige zijde, met een aigrette van veeren in het haar. Eteie droeg een wit kleed- je, dat wel lets had van een bruidsjapon, maar zij zag er veel gelukkiger uit, dan de meeste bruidjes. Hilda's echtgenoot, sir Samuel, de wel een zes a zeven jaar jonger was, dan zijn broer, dicteerde geheel den man van wetetand; in houding en Weeding. Hij was corpulent, had een flinke kleur, een kalen schedel en een zwart-geverfden fenevel. De oneenigheden waren totaal vergeten. Mrs. Arundel omhelsde haar dochter. „Lieve kind'", fluisterde zij. .,Wij' hebben het gehoord! Alles is nu anders geworden door de gelukk'ige gebeurtenissen, die je dan wel tot eer strekken, George." Ze drukte ooik hem teeder de hand. Ik kan je niet zeggen. hoe gelukkig die tifding ons alien heeft gemaakt! Je zulf rij'k worden, in den looo der jaren. Sir Samuel zei HUISVREDEBREUK. Aan Leendert Sch. en Mina P,. beiden niet verschenen, was ten laste gtlegd, dat zij op 16 December wederrechtelijk vertoevende in den winkel van A. F. Loomans te Texel, thans te Helder, zich niet op de herhaalde vordering van Loomans hadden verwijderd. Verdachte en zijn echtgenoote hadden kwes tie over een door Loomans op afbetaling ge- kochte wagen, waarvan hij nog 8 moest voldoen. Met behulp van den zoon was de vrouw met geweld verwijderd. Loomans Se nior had bij dat karwei nog zijn pols ver- stuikt. Eisch tegen L. Sch. f 10 boete of 10 da gen bechtenis en Maria P. tot 15 boete of 15 dagen hechtenis. Vonnis: S. 7 boete of 7 dagen en zijn vrouw 10 boete of 10 dagen hechtenis. VERDUISTERINGEN. De vrachtrijder Dirk P., te Werverhoof, niet verschenen. had zich wederrechtelijk toe- geeigend eenige bedragen, die hij had ont vangen van onder rembours geleverde siga- ren- en sigaretten aan den winkelier P. Beers doch niet afgedragen aan den leverancier H. te Hoogkarspel. Deze beweerde nog 12.30 van verdachte te vorderen te hebben Volgens verdachte moest dat bedrag 10.30 zijn, maar hij was volgens een ingekomen schrij- ven van verdachte bereid den heer Hoog karspel f 12.30 te voldoen. De officier vroeg en verkreeg drie weken uitstel der behandeling. De eveneens niet aanwezige verdachte Hen- drik W., had. zich, toen hij in dienst was van den base ul em a ker J. A Brandes te Hoorn zich eenige bedragen, die hij anders dan door misdrijf onder zich had, totaal een be- dtag van f 11 zich wederrechterlijk toegc- eigend Verdachte werkte op provisie en moes eenige getepareerde bascules bezorgen en te- vens't bedrag der reparatie ontvangen. Hij was er echtei met het ontvangen geld van door gegaan en had het geld er door ge bracht. Hij was reeds eenige malen veroor- deeld Eisch 1 maand gevangenisstraf. Vonnis conform. OPLICHTING. De in 1879 geboren Arbeider- Cornelis Sn.. te Schoorl, destijds te H.-H.-Waard, had zich in 1922 schuidig gemaakt aan oplich- ting van Cornells Ouihuis, die hij wijs maak- te, dat hij werkzaam was aan de waterleiding en geen arbeidsloon had uitbetaald gekregen Ook moest hij kleeren koopen wat ook bezij- den de waarhcid was. Hij wou indertijd in de kost bij een weduwe. De 81-jarige Arie Outhuis, de bedrogeoe, stelde zich civiele partij ten bedrage van f 50 Hij zou het geld niet hebben gegeven ate hij had geweten, dat alles wat verdachte ver- telde, onwaar was. Getuige had indertijd aangifte gedaan bij den toenmaligen geme.ente-veldwachter Has- ter, doch deze had er geen werk van gemaakt Verdachte wilde nu 5 per week afbetalen. Hij erkende schuidig te zijn. De verdere behandeling werd uitgesteld tot over 3 weken. BELEEDIGING VAN EEN AMBTENAAR. De agent van politie S. Wijland te Enkhui- zen was op 2 Januari j.l. in het openbaai beleedigd door den niet verschenen verdachte Gerrit L. Deze was dronken en was om- streeks 12 uui in den naeht door Wijland thuis gebracht. Tot dank had hij Wijland uitgescholden en gedreigd hem te zulien sehoppen. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. Vonnis overeenkomstig den eisch. DIEFSTAL VAN EEN KEPST- BOOMPJE. De 24-jarige bakker Floris M. stond te recht ter zake wederrechtelijke toeeigening van een dennenboornpje uit het bosch te Ber gen aan Zee, zulks met het doel het als Kerst- boompje te bezigen. Strooker had het boompje gevonden ten huize van verdachte toen hij cp onderzoek was naar een andere zaak. joist nog,,1'k zei, jongemau viel de Ridder in „dat het schoonste nog is van het bezit van geld, dat het 't karakter zoo zeer oatwikkelt. Van de armen verlangen wij niet zooveel deugden; erakel eerlij'kheid en ijver. Maar ate een man rijkdom heeft verkregen, dan eerst letten wij op zijin betere hoedanig- h-den" „Zoo is h^'1" mefuoe nu ook Hilda. „Dan trvden zijn betere hoedanigheden aan het licht. Elsie, kind dat is een heel aardig toi let je. Ik geloof niet, dat i'k het al eens van je gezien heb. Hoe vind je mi jo japon?" George aanva'ardde dezen plotselingen ommekeer van opvatting met een glimlach. Het maakte op hem ren indru'k. of hij be- loond werd voor de een of andere goede daad. Het diner begon om zeven uur. De gast- faeer zelve leidde mrs Arundel binnen en liet Elsie plaats nemen aan zijin linkerzijde. In't eerst beloofde het een sti'lle feestelijkheid te worden. De Gnige verloofdten voelden zich niet in een stemming, om veel te praten. Ze waren nog niet bekomen van de overwel- digende verrassingen van den dag. Sir Samuel sprak nooit aan het begin van een diner, bovendien was er schildpadlsoep en roode harder en harimig. Het zou dus niet beleefd zijn cm deze schcpselen niet eenige aandacht te schenken. Zijn vrouw sprak nooit veel, bij geen en- kele gelegenheid. Het statige van haar schoonheid gedoogde dit niet. Praten gaf licht aanleiding tot lachen en dit weer tot ver- trekken van het gelaat Een vrouw moet de mannen wel weten aan te moedw^o am te praten, maar dit kan zij doen, zonder daar om zelve nog veel te zeggen. Opeens begon mr. Dering te praten. Hi] deed er blijkbaar zijn best voor. Eerst met mrs. Arundel over gewone dingen, toen met Elsie, en vervolgens met zijn broer. Maar steeds zoo, of het hem moeite kostte of hij, eigenlijk, vervuld was van andere dingen. Het gaf het gezetechapje iets gedwongens Toen het dessert op tafel stond, schonk hij alien in en hield een vriendelijike toespraak. „Mijn deelgenoot, begon hij. Dezen dronk breng i'k u toe. Dat uw betrekking met ons huis voorspoedig moge wezen. Het is een ge- luk voor mij, dat ik zulk een deelgenoot heb mogen vinden. Elsie, jij bent hier ook in be- grepen. Ik wensch je beiden alle geluk!" Hij ledigde het voile bokaal en^iet de ka- raffen rondigaan. Toen begon hij te praten, en hetgeen hij sprak was hoogst-vreemd. Ware nu de eenigszins overspannen ver beelding van een schrijver aan het woord ge weest, dan zou ik het mij hebben kunnen be- grijpen, maar van hem, van een strengen, ouden notaris, een man die nooit eenigen on- zin heeft gesproken is het heel onbegri]pelijk Op z'n zachtst gesproken. Hij zei nu wel, dat het een zinsbegoocheiing was. Maar wie heeft nu ooit gehoord van zulk een man, die droomen en zinsbegoochelingen zou hebben. ik hoop niet, dat het een teeken is van gees- tes-achteruitgang. Zeker had niemand mr. Dering ooit hooren spreken, op deze wijze. In den regel was hij stil en ernstig, zelfs aan het hoofd van zijn tafel. Hai snrak wcinig en eveneens overzwaar DIEFSTAL VAN HOUT. De 28-jarige los arbeider Dirk M., te Bergen, broeder van vorige verdachte, iiacJ zich op 19 Dec. wederrechtelijk toegeeigenc een hoeveelheid brandhout, hetwelk was op> geslagen op het terrein van het hotel Nassau Bergen te Bergen aan Zee. De huisknecht van het hotel, die merkte dat de houtstapel steeds minderde, had aan gifte gedaan bij de poiitie. Verdachte was al eens veroordeeld wegens diefstal van hout uit het Bergerbosch. Eisch tegen F. M f 5 boete of 5 dagen hechtenis en tegen Dirk M. f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Verdachten verzoeken een voorw. straf. Vonnis conform den eisch. Daarna sluiting. REPARATiE-INRICHTING voor vuipsnhoudsrs, elk systeem onder garantie gerep. wichtige dingen. Maar, dezen avond, was d< toon van zijn gesprek, zoowe! als zijn gelaat heel anders. Wie zou ooit verwacht hebben, dat mr. Dering er voor uitgekomen was, hoe hij wel aan zinsbegoochelingen en droomge- zichten leed? Vergeet niet, dat de spreker vijf-en-zeventig jaar oud was en dat hij haas. nooit sprak, dan het hoog-noodige. Dan zal het u duidelijk worden, hoe zeer het heele ge- zelschap verbaasd was. Hij begon met het hoofd op te richten en te glimlach en, met een hem vreemde en nieuwe zachtmoedigheid. Maar Elsie dcaht aari haar portret. „We zijn alien een gezin hier," zei hij en dus kan ik vrij uit praten. Ik wil ti vertellen van iets heel merwaardigs, dat mii ovcrko- men is. Het heeft dit merk 4: nu - al een paar jaar in mij omgewoeld, maar nu legt het duidelijk beslag op mij, en het is een van de redenen, waarom ik de zaken van het huis nu overgedragen heb ik handen van een jon ger man. Want het kan een teeken van het einde zijn. Op vijf-en-zeventig jarigen leef- lijd kan ieder ongewoon verschijnsel daar een teeken van zijn." „U ziet er goed uit, mr. Dering, en krach- tig ate een man van zestig", zei mrs. Arundel „Dat kan wel. Ik voel mij ook flink en goed Maar feit is dat ik word gekweld of ver maakt of bezeten door een zinsfoegoo cheling." „Jij? Door een zinsbegoocheiing?" riep zijn broer. stclclt

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5