DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Feesfavond BURGER IJSGLUB n«: 29 Honderd negcn en twinti^ste .faarsansr 1927, AlboMiemonfsprUs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentlcpr. 25 ct p. regel, grootere letters naar Bricyen franco N.Y* Boek- en Handelsdr. tJl ilerrns. Coster Zoon, Voor (lam C9, TeL Administr. Jfo. 3. Rcd^ctie No. 33. VEIJBAG 4 FEBRUARI. Bisifenla^d WOENSDAG 9 FEBRUARI a.s. PRACHT PR0GRAMMA. DU nammer oesfaat nit 2 blades. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. DE REGEERINGSVERKLARING VAN HET NIEUWE DUITSCHE KABINET. In de programrede, gistermiddag in den rijksdag door den rijkskanselier dr. Marx ge houden, werd al-lereerst verklaard, dat het kabinet eenstemmig is in de erketining, dat de rechtsgeldigheid van den repubhkeinschen staatsvorm vo-or den arbeid der n-ieuwe re geering volledig van kracht blijft. Met kracht zal dfe regeering voor de bc- scherming, de achting en de eer der Du-itsche grondwet, der republek, der vlag optreden. - Echter ook het veiiedien en zijn symbolen .zal men achting en eer bewijzen. Door de rijksschoolwet zal er voor een principieel gelijkstel-ling der in art. 146 van de grondwet bedoelde scorten van scholen gezorgd worden De rechten en belangen der ambtenaren zullen zooveel mogelijk bevor- derd worden. In overeeastemming met dte landen zal zoo spoedig mogeijlk een regeling van de financi- ,eele vereffening tot stand! gebracht worden. Het leger meet aan den plitiekeo. strijd onttrokken worden. De verardening van den rijkspresident over de onwettige instelilngen zal door ver- dere verordeningen inzake de recruteerimg worden aangevuld. De rijkskanselier deed een beroep op de openbare meen-ing om aan onze weeraiacht het verdionde vertrouwen te schenken. Rijkskanselier Marx vervolgde: Hot spreekt vanzelf, dat de tot nu toe ge- voerde buitenlandsche politick in den geest der thans bestaande overeenstemming verder gevoerd zal worden. ■Op de eerste plants staat de taak, dte vrije uitoefening der souvereiniteit over het Duit sche staatsgebied te herstellen. De rijkskanselier weidde daarna uit over de taak op het gebied van economische en- sociale politick en wees er op, dat er vooral naar gestreefd moet worden, het groote aan- tal werkloozen te verminderea en hun toe- stand te verbeteren. De rijksregeering zal het als haar bijzon- deren plicht beschouwen, de gerechtvaardSg- de belangen der breede massa te beveil'igen. Als belangrijkste maatregelen no-emde de rijkskanselier de doorvoering van het pro gram inzake werkverschaffing door openbare werken te doen uitvoeren, de ontwikkeling van de arbeidsbemiddeling, van het voortge- zet oderwijs en verdter dte wet inzake dte werkloosheidsverzekering en het tot stand brengcti van een omvangrijke wetgeving op't gebied van arbeidersbescherming, met bij- zondere in acht neming van den mijnarbeid. Van tevoren moeten misstamden op het ge bied van den arbeidstijd uit den weg geruimd worden. Ook dte sociale verzekering en- welvaarts- politiek zullen verder worden uitgebreid. Door vervolmaking van onze handelsver- dragen en bevordering van den uitvoer zal ons afzetgebied1 Worden uitgebreid. De regeering zal bijzonder haar aandacht schenken aan de belangen van den Duitscben landbouw. De rijkskanselier wees verder op de nood- zakelijkheid het productievermogen van ei- gen bedrijven hooger op te voeren. Nadat de kanselier ten slotte de groote taak der regeering op het gebied1 der rechts- pleging in het kort had besproken, betoogdc hij tot besluit nogmaals met nadruk, dat de nieuwe regeering haar best zou doen om op den weg dter heropleving rijk en volk verder vooruit te brengen. De regeeringsverklaring is in dten rijted'ag over het algemeen kalm ontvangcn. De tribunes waren dicht bezet; bij de voorlezing van de oificieele naamlijst der mi nisters werden de namen van Gessler en Schiele met hoongelach door de communisten begroet. De rijkskanselier werd door de communis ten verwelkomd met de kreet „Kanzler dtes Burgerblocks". Na de regeeringsverklaring las de voorzit- ter Lobe onder het gelach der rechterzijde eea motie van wantrouwen voor van de de- mocratische fractie De communisten hebben een motie van wantrouwen ingediend tegen de regeering in haar gehel en tegen de minis ters Marx en Gessler afzondterlijk. Met bet debat over de regeeringsverblaring is terstond, nadat dr. Marx de verklaring had voorgelezen, een aanvang gemaakt. De afgevaardigde Mudler-Franken, de woordvoerder der sociaiisten, begon zijn re- devoering met aan dr. Marx de vraag te stellen, hoelang hij nog wilde regeeren. Hij wees er op, dat de lange duur der pogingen, om een regeering te vormen, geen langen le- .vcnsduur voor het kabioet voorspelt. De Duitsch-nationalen hebben bij het geliaspel om de portefeuiltes op echt joodsche wijze procenten verlangd. Dr. Marx heeft 'met de vorming van dit kabinet zijn oude politiek en zijn vroegere verklaringen verloochend. Het kabinet is vol- doende gekarafcteriseerd, doordicn 't een vice- kanselier heeft, wiens dtevies is: Hier sta ik, ik kan inet andcrs. Het centrum is gezwenkt, orndat het nieuwe verkiezingen wilde ver- mijden. E>e ineuwe minister van financial, aldus ging spr. vcort, die mij ais eerlijk repubh- keiu bekend is, diet mij in het hart leed, om- dat ik hem in een dergeiijk .gezeischap moet zien. De Duitsch-nationalen hebben zich verklaard voor de voortzetting van de poli tick van Locarno. Hiermede hebben zij niet alleen de resultaten, d'och ook de methoden van deze politiek gcedgekeurd. Hierbij con- stateerde de spreker, dat een lid der Duitscli- nationale fractie zich tegen de buitenland sche politiek der regeering heeft verklaard. Voorts verklaarde spreker, dat hij geen ver trouwen stelt in rijksweerminister dr. Ges sler. Dan wees hij op die noodzakelijkheid om de noodwet betreffende den arbeidstijd spoe- lig in behaodteling te nemen en de overeen- komst van Washington te n-tificeeren Wij hebben thans aldus besloot de social istische spreker zijn redevoering, een regeering van het burgerlijk blok. Het zal ongetwijfeld goe- de dicnsten bewijzen voor dte cosialistisehe propaganda. Duitschland is ook voigens het getuigenis van de christelijke vakvereeni- gingspers een arbeidersstaat. De arbeiders kunnen in dezen stat niet alleen het object dor wetgeving zijn. Wij wenschen, dat deze regeering een spoedig einde zal zijn bereid. Vcrvolgoos voerde namens de Duitsch- nationalen graaf Westarp het woord, die er zijn voldoening over uitsprak, dat een vaste regeeringsmeerderheid tot stand is gekomen. Wat de Duitsche buitenlandsche politiek be- treft, stelt de Duitsch-naticnale partij zich ten doel tct een vredelievend overleg te geraken. In moreel opzicht zal Duitschland in den raad van den Volkenbond eerst dan gelijke rechten hebben, als dte onware beschuldi- ging, dat Duitschland de scliuld voor den oorlog draagt, ingetrckken is. Het is thans gelukt de middenpartijen met inbegrip van het centrum van de sociaal- democraten los te maken. Het werk zal echter eesrt dan voltooid zijn, indien men zich ook in. de landen van dte sociaal-democraten heeft losgemaakt. Ne Westarp spralc de afgevaardigde Ste- witz namens de economische vereeniging, die verklaarde, dat dte nieuwe regeering het in haar hand heeft, zich den steun te verzekeren van de economische vereeniging, die voorloo- pig een afwachtendte houding aanneemt. Als woordvoerder van dte Duitsche volks- partij trad de afgevaardigde Scholz op, die het met voldoening begroette, dat een regee ringsmeerderheid tot stand is gekomen. De Duitsche volkspartij vertegenwoordigt in deze nieuwe regeeringsmeerderheid de liberate denkbeelden. Nadat ten slotte dS communistisehe afge vaardigde Hecker een scherpe oppositioneele redevoering had gehouden, werd de zitting tot heden verdaagd1. CHINA EN DE MOGENDHEDEN. Maatregelen der Vereerugde Staten. Het transports-chip „Chaumont" heeft voi gens een draadloos N. T. A. bericht order gekrpgen uit San Diego in California te ver- trefcken met 1200 mariniers bestemd voor de Aziatische stations voor eventueel gebruik door adlmiraal Williams, den bevelhebber der Amerikaansche marine in het Oosten. De Amerikaansche militaire autoriteiten hebben een oproeping gericht tot de oud- strijders en de recruten, van wie men de meeste verwachting heeft, om als vrijwilliger dienst te nemen bij de te Tientsin gestation- neerde Amerikaansche troepenmacht. Tsjen's antwoord aan de Britsche Labouror ganisaties. De boodschap, die Tsjen aan de LabOur- crganisaties in Engeland gezonden heeft, is gistermiddag te Hankau gepubliceerd. In zakenkringen ziet men er een directe be- dreiging in met een uitgebreide en intensieve boycct van de Engelschen. Me gelooft niet, dat Tsjen in deze boodschap spreekt namens de gematigden in het Kwomintang, doch veel- eer, dat hij tot dit schrijven gedwongen werd door zijn Russische adviseurs. Zakenlieder. meenen, dat men thans weinig vertrouwen mag stellen in verdere beloften van de natio- nalistische regeering ten aanzien van de be- scherming van Sjanghai. Nog steeds vluchtelingen. Te Hankau komen nog altijd vluchtelingen aan, wier einddoel echter Sjanghai is. Uit Itsjang zijn 68 personen aangekomen, die op convooi waditen, daar booten, die niet geconvoyeerd worden, kans lcopen in beslag te worden genomen door de militairen. Uit Tsjoenking zijn 65 personen aangekomen. Bijna alle vluchtelingen verhalen van inti- midaties, waaraan zij hebben blootgestaan en vooral de bedienden worden aangespoord geen hulp aan vluchtelingen te verleenen. Renter venneemt, diat de Britsche regee ring den toe-stand bestudeert, die ontstaan is door de ontwikikeling der -besprekingen te Hankau. Het is diuidelijk, dat in de besprekingen tus- schen den Britseben legatieraad O'Malley en den Kan-tonneesdien minister van buiten landsche zaken, Tsjen, een algeheele veran- derin-g is ingetreden door den plotselingen omm-e-keer in- d-e houding van Tsjen. D-en legatieiaad zijn nieuwe instructies gezond-en. Het wordit niet onwaarschijinlijk geacbt, dat in- de zitting van het kabinet, die heden zal worden geho-uden, besloten za-1 worden, de troepen, d:ie naar Sjanghai onderweg zijn, thans naar Hongkong te dirigeeren, van waar zij in ieder geval d-Lrect naar Sjanghai gezonden zou-den kunnen word-en. Door deze veran-der-ing van de bestemming der troepen komt Engeland, wat de be- schermiag zijner ond^dapen betreft. in de- zellfde positie als Japan, dat ook binn-en en- kele u-ren troepen naar Sjanghai kan zend'en. In oificieele -king-en meent men, dat op deze wijze de o-nverwachte bezwaren van Tsjen, die hebben geleid tot de weigering de overeenkomst te onderteekenen in zake de Britsche concessies te Hankau en Kioekiang, onderva-ngen zullen worden. Er loopen geruchten voigens welke het Zui- delijke leger voornemens zou zijn op te ruk- ken naar Sjanghai teneinde deze stad te be zetter. voor de Britsche troepen aangekomen zijn. Tsjang Kai Sjek, de opperbevelhc-bber der Kantonneezen, lijdt aan dysenterie; hij is in het ziekenhuis te Koeling opgenomen. DE OPSTAND IN NICARAGUA. De conservatieve regeering meldt de ge- vangenneming van den bevelhebber der libe- ralen Zapata, die dezer dagen bij een gevecht aan den arm werd gewond. Hij zal naar Managua worden gebracht. DE SOCIALISTISCHE VAKBEWEGING IN ITALIE. De Romeinsche correspondent van het „Berl. Tagebl." meldt, dat de leiders der se- dert de aanneming van de fascistische vakver- eenigingswet volkomen uitgeschakelde socia listische vakbeweging, de Confederazione de! Lavoro, die ruim 800.000 leden omvat, een ir erkwaardig stuk publiceeren. Deze leiders, onder wie zic-h bekende socia- listen als Rigcla en Daragona bevinden, ver- klaren, diat zij tot het inzicht zijn gekomen, dat de fascistische staat geen tegen de arbei dersklasse gerichte bourgeois-staat is. maar integendeel de belangen van het proletariaai en van de werkgevende klasse met elkaar tracht te verzoenen. Daar de fascistische staat tegenwoordig een realiteit is, waarmee mch rekening moet houden, en daar de fascis tische oplossing der vakvereenigingskwestie in zeker opzicht overeenkomt met de socialis- tisclie, besluit het socialistische vakvereeni- gingscomite de krachten der arbeidersfedera- tie in dienst van de nati-e te stellen. De social isische vakvereenigingen onder werpen zich dus aan het fascisme. DE AMERIKAANSCHE KRUISER- BOUW. Na de nederlaag, aan president Coolidge toegebracht, doordat de Senaat twaalf mil- lioen dollar toestond om direct een begin te maken met den bouw van drie nieuwe krui- sers, waaregen de president zich juist verzet had, heeft het Huis van Afgevaardigden, naar de „Chicago Tribune" meldt. zonder de- bat geweigerd, het desbetreffende amende- ment van den Senaat goed te keuren. Deze b-eslissing van het Huis beteekent dus1 weer een zegevieren van de door Coolidge voorgestane politiek. ONTBINDING DER BRITSCHE COMMUNISTISCHE PARTIJ? Voigens berichten uit Londen zou besloten zijn de Engelsche communistisehe partij te ontbinden. De leden zullen toetreden tot de vakvereenigingen der Labour Party en daar hun actie voortzetten. AMERIKA'S SCHULD AAN FRANKRIJK. Sedert de Napoleontische oorlogen heeft Frankrijk een vordering van 3.42l0.0100 dollar op de Vereenigde Staten, in verband met de sehade, welke in dien tijd aan Fransche on der danen moet zijn berokkend. Veel werk >s van deze vordering nooit gemaakt, maar thans zal zij toch door den Amerikaanschen Senaat word-en behandeld. De d-emocratische senator voor Maryland, Bruce, is er namelijk in geslaagd. door met obstructie te dreigen-, de zaak op de agenda te brengen; 38 senatoren stem-den ervoor, 27 er tegen. N-atuurlijk hangt dit voorstel nauw samen met d-e actie xoor kwijtschelding, al- thans vemindering der Fransche schulden. DE AANBOUW VA-N KRUISERS VOOR DE VEREENIGDE STATEN. De Amerikaansche Senaat heeft Voigens een draadloos N. T. A.-bericht een amende- m-ent goedgekeurd op de marinebegrooting waarbij 1200.CK3-0 dollar, wordt uitgetrokken om cnverwijld met het werk te beginnen aan de laatste drie kruisers waarvoor in 1924 machtiging tot bouwen werd gegeven. Pre sident Coolidge had aangedrongen op uitstel door de huidige zitting van het Congres en he representantenhuis had den post ge- schrapt. De zaak gaat thans naar de confe rence van l-ed-en der beide Huizen. HET PROCES GLADSTONE. Gister is een uitspraak geval-len in het pro- ces. Na twee en een half uur te hebben be- raad-slaagd, heeft de jury den beklaagde lord Gladstone vrijgesproken. De jury verklaarde, dat de heele aantijging tegen h-et karalcter van Gladstone berustte op" aibewezen praatjes en er van de aange- voerd-e z.g. bev/ijsgrenden ge-en j-ota over- bl-eef. NIEUWE STAATSPRESIDENT VAN BADEN. De Badensche Landdag koos den minister van justitie dr. Trunk (Centrum) tot staats- president, als opvolger van dr. Kohler, die tot rijksminister van financien is benoemd. Tot opvolger van dr. Kohler als minister van financien werd gekozen Ministerial- direktor dr. Schmust. NIEUWE OPSTANDIGE BEWEGING IN PORTUGAL. Voigens een officieuze mededeeling is een groot gedeelte van het garnizoen te Oporto in opstand gekomen, doch is het grootste ge deelte der troepen trouw gebleven aan de re geering, die den toestand meester is. Bii wij ze van voorzorgsmaatregel is in het geheele land de staat van beleg afgekondigd. Te Lissabon heerscht volstrekte rust. DE INCIDENTEN IN HET BURGENLAND In den Oostenrijkschen Nat. Raad dienden de soc.-dem. naar aanleiding van de inciden- ten te Schattend-orf een interpdiatie in, waai"- in aan de regeering word't gevraagd-, of zij bereid is de schuldigen ter verantv/oording te roep-en en de afdeelingen der oud-strijdters in het Burgenland te ontbinden. Dr. Seipel legde een verklaring af, waarin hij o. a. zeide, dat de regeering haar plicht zal vervullen. ERNSTIG INCIDENT TE GELSENKIRCHEN. Woensd-agavond werden twee pohtiebe- ambten naar een herberg on-tboden, waar een- groot aamtal bezoekers den herbergier bedreigden. In het gedrang werden- hen de gummisto-kken en de sabels on-truikt. Daarop maakte-n- de poliCe-bea-mb-ten uit n-oodweer ge bruik van hun revolvers. %Twee pers-on-en werden gedood en een ern-stig gewond. Ver- scheidene personen werden gearresteerd. VERBOCeN BLADEN IN FRANKRIJK Behalve de „Pensiero Latino", het tot voor kort in Nice verschijnend-e Italiaansche fas cistische bl-ad (zijn directeur Torre werd on- langs over de grens gezet in verband met het optreden van den agent-provocateur Canovi), is thans ook de ,,Iswestia" een in de Russi sche taal geredigeerd blad verboden. Reeds vroeger was de uitgave door de Fransche re geering stopgezet, doch het orgaan begon opnieuw te verschijnen. DUITSCHLAN-DS BETREKKINGEN MET HET OOSTEN. Een V. D. bericht uit Berlijn maakt mel ding van de oprichting te Leipzig van een Duitsch-Oost-Aziatische vereeniging, ter be- vorderng van de wetenschappelijke en econo mische betrekkingen, terwij.1 het ook in de bedieling zou liggen studenten uit te wis- selen. Een plan, dat bij den huidigen staat van zaken en den ha-ndelswedloop in het verre oosten wel van eenige beteekenis is bij de ver- anderende omstandigheden aldaar. DIEFSTAL OP INTERNATIONALE TREINEN. Sedert geruimen tijd vermisten reizigers op de P.-L.-M. voorwe-rpen uit hu-n koffers, die onderweg bleken geopend te zijn. Na een langdurig onderzoek zijn Woens- d!ag bij de aankomst van den express Venti- migliaParijs in het Gare de Lyon dte hoofdtonducteur dezen trein en een beambte gearresteerd, die zich steeds tal van malen tijdens het rijden van den trein in den goe- derenwagen aan diefstallen haddten schuldig gemaakt. DE VROUW OP DEN KANSEL. "Aan een deputatie van den Deenschen Vrouwenbond heeft de Deensche minister van eercdienst, de heer Brunn Rasmussen, ver klaard, dat hij, ofschoon persoonlijk geen be- zwaar hebbende tegen inwilliging van het verzoek, om bij de wet de toelating van de vrouw tot predikant mogelijk te verklaren, niet het initiatief tot zulk een wet zou nemen, o-mdat het niet goed zou zijn dat Denemarken in dit opzicht in de Luthersche Kerk optrad als pionier. DE HONGAARSCHE KONINGSKWESTIE. De verzekering van den thans alvermo- gen-den premier graaf Bet-hTen, dat er geen sprake is van- het aan de orde stellen van de koningskw-estie ten spijf, bl'ijkt deze een aan- gelegen-heid, die het Hongaarsche volk, zij het dan- niet officieel in het parlement, blijft 'bezig houden. Telkens weer diu-ikt het geru-cht op, dat de oplo-ssi-ng zou gevonden worden i-n het her- stel van de dubbele monarchic, thans echter niet tus-seheo Hongarij-e en Oostenrijk, maar tusschen Hon-garije en Roemenie, met we Ik land een personeele unie zou worden ge- schapen door een hnwelijk va-n aartshert-og Albrecht (naar het heet de candi-daat van graaf Bethlen voor de Heilige Stefanuskroon) met de Roe-meensche prinses Ileaea. Een oplossing, waarvan echter de legiti- m-isfische partij niets wil weten, die zweert bij d-en ,,jo-ngen koni-ng", den -thans 15-jarigen zoon Otto van Karl en Zita, die thans in Spa-nje ver-blijf houdt. Dit Meek weer bij de deze-r da-g-en te Boed-a- pest gehouden algemeene vergadering van d-en Hongaarsche-m vrouwenbond „Heilige Kroon". Bij de opening hiel-d -de voorzits-ter, de vors-tin Karl Odescalchi-, een lange rede voering, waarin zij o.a. betoogde, dat pli-cht van den bond is zich in massa o-m de zaak va-n „onzen klei-nen ko-ning" te s-charen, be reid goed- en bloed te offeren voor de idtee va-n Groot-Hongarije en de oude g-rondwet. Gestreden moet -tegen het defaitisme, -hetwelk zich in twee vormen openbaa-rt en wel, dat zekere lieden zich legitimisten noem-en, doch afles wililten overlaten aa-n het -toeval en aan de besliss-ing van de mach-th-ebbe-rs. De am- dere voim van h-et defaitisme is de bleinmoe- digheid -en de lichtgeloovigheid, die zich laat m-eesieepen door zekere d'room-en van een romantisch huwelij-k en van een landsdeel als huwelijiksgift. Ten slotte -betreurde de voor- zitster, dat „de Kleine koning" daar in het verre Spao-je moet worden opigeyoed in plaats Twee orkesten. Jazz-Band. van onder de oogen van het Hongaarsche volk. De koningskwestie zou feitelij'k zijn op- gelost, zoo besloot de spree-ks-ter, wanneer men den „kk-inen koning" toestond naar Hongarije te-rug te -keeren. Dus ook de Hongaarsche vrou-wen will-en, ev-enals haar Poolsche zu-sters, goed en bloed offeren, de laatsten voor het vaderland, waar voor zij feitelijiken -krijgsdienst willen ver- richten; de eersten in de eerste plaats voor den „iklei-nen koning" voor de voortzetting tenslotte van de oude Magyaarsche traditie en de instandihouding van de privileges van den Hongaanschen add. Dit optreden- van de vrouwen in de twee landen, die kunnen geld-en al-s haard van drei- g-ende gevaren voor den vrede, is wel opmer- kelijk en- geeft niet bepaald- blijk van pacific ti-s-che gevoel-ens. EEN GENTLEMAN-INBREKER. Scotland Yard, de Londensche opsporinga- dienst bij de politic, zoekt naar een gentleman- inbreker gelcleed in rok en met een claque die verdacht wordt van diefstal van een pardsnoer ter waarde van 40.000 pond uit de woning van het Mosenthal in Parklane. Hij schijn-t al meer op zijn kerfstok te hebben Mevrouw Mosenthal had het snoer des avonds om zeven uur afgelegd en het in haar sl-aapkamer gelaten. Zij was drie kwartier in de aangrenzende kamer en toen zij in haar slaapkamer terugkeerde was het kleinood ver- dwenen Men verdiept zich in gissingen hoe dte disf ongemerkt heeft kunnen binnenkomen. In de woning bevonden zich de heer en mevrouw Mosenthal, hun neef, een masseuse en tien bedienden en dienstboden. De volgende feiten hebben er de politic toe gebracht den man-in-rok te verdenken: Een auto, waarin zich d'rie mannen bevon den, twee in colbertcostuum en een in rok en met een claque, h-ield in Park-lane stil. De man-in-rok stapte uit en liep in de richting der wonng van den heer Mosenthal, in de omgeving waarvan men hem heeft zien rond- zwerven. Na twintig minuten keerde bij naar de auto terug, die snel wegreed. DE NOOD IN DE DUITSCHE WIJNBO-UWGEBIEDEN. Naar gemeld wordt heeft het Pruisische Departement van Landbouw een bedrag van 8 millioen Mark beschikbaar gesteld tot leni- ging van den nood der wijnbouwgebieden. DE GELUKKIGE VALLEI. Annie Besant, de leidster der theosofische beweging, heeft een oproeping gepubliceerd voor het bijeenbrengen van 400.000, ten einde daarmee een „gelukkige vallei" aan te koopen in Californie, waar een hoogere be- schaving kan worden voorbereid met het oog op de k-omst van den messias, als hoedanig Krisjnamurti zal optreden. Zij heeft de Oia: vallei nabij Ventura (ten N.w. van Los An- gelos) daartoe uitverkoren, waar, in minia- tuur, geleidelijk een nieuwe modelbeschaving kan ontstaan, „waar lichaam en geest kunnen worden geoefend in goddelijk leven en de geest van broederschiap practiseh kan worden Oiitwikkeld in het dagelijksch leven". De ko- lonie zal de „Happy Valley Foundation" worden genoemd. De kolonisten, zoo wordt medegedeeld, behoeven met tot eenigerlei speciale organisatie te behoontn. „Wij wenschen de voorwaarden in het le ven te roepen," aldus mevr. Besant, onder welke het zaad der nieuwe beschaving kan worden gezaaid, we willen het geleidelijk zaaien met verstandige zorg en de plant, wel ke ontstaat, zal tot voorbeeld strebken aan de wereid" Mevr. Besant acht de bevolking van Cali- feinie zeer ontvankelijk voor geestelijke denk beelden en naar verluidt zou Krisjnamurti verrukt zijn over de gekozen plaats en haar bevolking. TANKS VOOR HET VERRE OOSTEN. Ruim 10-0 tanks, geconstrueerd naar een volkomen nieuw ontwerp, zijn voigens de „Moming Post" op het oogenblik bij de En gelsche firm-a Vickers in de zaak voor de Ja- pansche regeering en voor Tsjang Tso-iin. Deze tanks, welker werking buitengewoon effectief moet zijn, zullen weldra gereed zijn. Wanneer zij naar het Verre Oosten worden verscheept, staat nog niet vast. DE Z.G. „OERI EXT DER EVANGELIeN". Naar de ..Manchester Guardian" telegra- f-isch uit Ceriginola ve-meemt, heeft de Itali aansche Regeering het handSehrift, dat onder berus-tin-g van den -heer Moccia was, geseque- streerd. Dit geschiedde op advie-s van den- officieelen- expert prof. Quagliati, chef van den- oudlheidkiundi-gen dienst; het handsenrift is verklaard te zijn „va-n- gewichtig*pu-bliek be- la-ng". (Daarmede is natuu-rlijk niet gezegd, dat men het stuk nu houdt voor wat het be- weerde te zijn. Alleen moet-en wij nu wel aan- n-emen, dat het niet als een maakwerk uit on- zen tij-d- wordt beschouw-d). De desk-undigen van Henry Ford, die nog altijd onderweg moeten zijn (aangenomen dat de berichten- over de on-derhandeling omtrent een aankoop juist wa-ren) zullen dus onverrichter zake naar huis moeten keeren. De heer Luigi Moccia zal verder nog doot decommrssie van onderzoek worden g*r hoord. ALEMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1