Alcmaria Victriz. Bioscopen Binnenlancl Alcmaria I, West Frisia I. StadsBiieuws EEN 15-JARIGE KNAAP IN HET BEEN GESTOKEN. Toon het 15-jarig zoontje van de wedl. Th. J. te Etten des avcnds te ongeveer half 8 van het station huiswaarts keerde, werd hij tusschen het kerkhof en het pakhuis van den Boer en bond plotseling d'ooT een onbekenden kerel van achteren aangevallen, d'ie hem met een mes in het been stale. Hevig verschrikt zette de koaap het op een loo pen en kwam met het mes nog in het been en hevig bloe- dend thuis. Van het geval werd1 natuurlijk direct aangifte gedaan bij de politic, die on- middellijk een uitgebreid ondierzoek instelde. Tot uu toe mocht zij er evenwel niet in sla- gen, den laffen aanrander op te sporen. DE LOONACTIE IN HET VISSCHERIH- BEDRIJF TE IJMUIDEN. Nn de vier vergadbringen, welke door den centralen bond, den christelijken zeelieden- bond en den Ned. bond van christelijke fa- brieks- en transportarbeiders werden belegd voor de opvarenaen der IJmuid'er-trawler- vloot, zich er voot hebben uitgesproken, om de deelname aan het fonds voor sociale voor- zieningen vrij te laten, hebben deze bestu- ren zich schriftelijk tot de beide reedersver- eenigingen gewend en zich bereid verklaaxd, de onderhandelingen voort te zetten In dit schrijven dringen de besturen er op aan, om, zoo noodig op een neutrale plaats en zonder kans op eenige belnvloeding, de opvarenden hun stem te laten uitbrengen over het voorstel tot fondsvorming of vernooging dier gages. Wordt op dit voorstel ingegaan, dan kun- ner. de opvar-nden der schepen zelf uitma- ken, of ze het voorgesitelde fonds willen aan- raarden, d'an wel of ze het daarvoor bestem- de geld1 in den vorm van gage wenschen te ontvangen. ONGELUKKEN. Woensdag is de 54-jarige landbouwer H. Zwiers te Gieten door het op hoi gaan dei paairden van zijn wagen gevallen, overreden en met een verbrijzeldm schedel opgenomen Hij laat een vrouw met 3 kinderen achter. Haar eersten man heeft de vrouw door ecu dbrgelijk ongeluk verloren. Nadat men tot Woensdagavond laat en ook gistermorgen weer tevergeefs naar het 7-ja- rig dbchtertje van den binnenloods G. van Harten te Helevoetsluis heeft gedregd, is men gistermiddag met een sleepnet begonnta, met het resultaat, dat om half vier de sluis- knechts het uit de sluiskolk hebben gevischt. GRIEP. Te Amersfoort zijn van twee openbare la- gere scholen de eerste klassen geslofen van- wege de griep. Ook de frobelschool is geslo- ten. - KINDERMOORD. Ongeveer twee weken geleden overleed plotseling het kind van den arbeider de G. te Dreischor. De politie onderwierp de moeder van het kind aan een verhoor en deze beken- de, haar kind zonder bepaalde redenen van het leven te hebben beroofd, door het onder een paar dekens te leggen, tengevolge waar- van het is gestikt. De vrouw is gisteren ter beschikking van de justitie gesteld. KINDERMOORD? De politie te Amsterdam heeft dezer da- gen twee Duitschers, man en vrouw, aange- houden, die een paar jaar geleden zonder pa- pieren uit Duitschland gekomen waren. Hun werd in 1925 een kind geboren, dat een paar maand-en na de geboorte overleed. De man heeft laten doorschemeren, dat de moeder niet onschuldig zou zijn aan den doo-d van het kind, wat door de vrouw werd ontkena. De Duitseher bekende het lijkje te hebben be- graven op de nieuwe Wes ter begr a a f pi a ats aan den Hemweg. Hij was daarvoor'savonos de sloot overgesprongen om op de begraaf- plaats te komen. Hij had daar een gat in der. grond gemaakt en het lijkje, dat in een doek gewikkeld was, daarin gelegd. De justitie heeft gemeend een poging te moeten doen om te ontdekken, of de beschuldiging van den man waar is. Woensdag is de Duitseher met twee rechercheurs naar de begraaf- p-laats geweest, om de plek aan te wijzen waar het kind was begraven en gistermiddag is het parket naar de reeds eenige jaren niet meer in gebruik zijnde Westerbegraafplaats gegaan, waar het lijkje zou worden opgegra- ven. Behalve de substiituut-officier mr. Van Arkel waren aanwezig dr. Hamer en diens assistant dr. Scholten, de politie-deskundige dir. Van Ledden Hulsebos en eenige politie- beambten, benevens de Duitsche vrouw, de moeder van het kind. Op de aangewezen plek, dicht aan den kant van den Hemweg werden na eenig graven inderdaad de over- blijfselen van het kinderlijkje gevonden. Het werd in een kistje gelegd en verzegeld. In een wagen van den geneeskundigen dienst werd het naar het Wilhelminagasthuis ge- bracht. ZONDAGSRUSTPROBLEMEN IN ZOUTELANDE. De gemeenteraad van Zoutelande behan- dtelde Woensdag de aanvrage om een subsidie van 22 van de Stoomtram Walcheren, als bijdrage in het tekort over 1925. De burge- mcester en enkele raadsleden zagen hierin een principieele kwestie. Zij meenden, dat men met het toestaan van deze subsidie de Zcndagsontheiliging bevorderde, aangezien ,de tram ook op Zondag rijd't. De stemmen staakten ten slotte, zoocLat in de volgende ver- gadering opnieuw gestemd zal moeten wor den. ECHTGENOOTE GEVRAAGD. Een lid van de Ap. gemeente te Klaziena- veen was door het overlijden van zijn vrouw met eenige kleine kinderen op deze levenszee achtergebleven als een schip zonder kapitein, zoo verhaalt de correspondent van de Asser Courant. Waarschijnlijk bezat de man niet veel initi- atief om een nieuwe levensgezellin op te zoe- ken. De vcorgangcr van de gemeente vrocg thans van zijn spreekgestoelte af of een der huwbare vrouwen bereid was, den arme uit den brand te helpen. Eaiige gegadigden hebben zich reeds aan- gemeld. Of er nog een voordracht zal worden opgcmaakt is nog niet bekend. KOLENDAMP-VERGIFTIGING. Donderdagochtend vroeg bemerkte, naar het U. D. meldf, de dienstbode in een per- ceel aan het Plantsoen te Amersfoort. dat f meneer en mevroarv benevens een kindje van 7 maanden bewusteloos lagen in de slaapka mer. De vrouw en het kindje lagen te bed de man lag verstijfd op den grond. Onmiddellijk werd geneeskundige hulip ingeroepen Een dlokter was spoedig ter plaatse en geconsta- teerd werd, dat men te doen had met een ge val van kolendlamp-vergiftiging. De katlxh pijp was eenigermate uicgeweken, zoodat ko- lendamp die kamer had gevuld. Met een zuurstof-apparaat heeit men bij alle drie de levensgeesten weten op te wekken; zander moeite is dit echter niet gegaan. DE INVOER VAN NARCISSEN IN AMERIKA. Reuter meldt ons uit Washington: De volgende mededeeling omtrent den in- voer van narcissenbollen voor 1927 heeft de voorzitter van den Federal Horticultural Board van het departement vah landbouw bekend gemaakt betreffende de vergunningen krachtens de Plant Quarantine Act: Gedurende 1926 zijn ongeveer 42 miljoen bollen ingevoerd. Ingevoerd werden ongeveer 500 varieteiten, maar het grootste deel van den invoer betrof ongeveer 20 van de voor- naamste varieteiten, die in den handel zijn. Gezien dezen grooten invoer, in verband ge- bracht met den bekenden bestaanden aan- plant, meent het departement, dat de gewone varieteiten in voldoende hoeveelheid aanwezig zijn tot verdere uitbreiding. Daarom zijn de volgende voorwaarden vastgesteld voor den invoer van narcissen bollen voor het jaar, beginnend 1 Juli 1927: 1- De invoer zal beperkt blijven tot nieuwe varieteiten en tot die, niet voorradig voor den verderen aanplant in de Vereenigde Staten. 2. De toestemming voor den invoer hier- van zal alleen gegeven worden voor beperkte hoeveelheden. 3. Alle in te voeren bollen moeten nauw- keurig voor wat soort en afmeting aangaat gesorteerd worden, voor ze verzonden wor den. Het verzoek tot invoer moet aangeven het aantal bollen, afmetingen en soort, d. w. z. of het zijn „moederbollen", „dubbel ge- neusde bollen", ,,ronde bollen" of „gespleten bollen en de partij moet overeenkomen met de specificatie, aangegeven in de vergunning. Ongesorteerde bollen zullen niet toegelaten worden. 4. De bepalingen omtrent sterilisatie zullen van kracht blijven. Men is bezig een statistiek aan'te leggen van narcissen-varieteiten; zoodra gegevens beschikbaar zijn, zullen verzoeken voor ver gunning voor het komende invoerseizoen in behandeling worden genomen. INVOERRECHT OP KAAS IN SPAN'JE. Nu de besprekingen over de totstandko- ming van een hernieuwd handelsverdrag bin- nenkort zullen worden heropend, heeft de F N. Z. hierin aanleiding gevonden om in een adres den minister van binnenlandsche zaken en landbouw nogmaals te wijzen op het groo- te belang, dat hierbij voor onzen kaasafzet b-- trokken is. Het tegenwoordige invoerrecht, dat bij den invoer van kaas uit Nederland in Spanje ge- heven wordt, bedraagt 150 goudpeseta s per 100 K.G. Bij een kaasprijs van pl.m. 90 per 100 KG. vcor 40+ Edammers en pl.m /60 voor 20+ Edammers (deze kaassoorten maakten in 1926 90 pet. van onzen kaasex- port naar Spanje uit) bedraagt het invoer recht dus resp. 83 pet. en 125 pet. van den in- koopsprijs. Onze kaas wordt in Spanje gaarne gekocht en zij dient er niet alleen als delicatesse, maar ook als volksvoedsel. In 1926 werd dan ook ruim 35 pet. in lagere vetgehaltes dan 40+ ingevoerd. Zooals uit de bovengenoemde cij- fers blijkt, vomit het hooge invoerrecht juist. voor deze socrten een zeer zware belasting en daar de economische verhoudingen in Spanje niet zoodanig zijn, dat het gros der bevolking erg koopkrachtig is, werkt dit ongetwiifeld zeer belemmerend op den afzet. Zou de \er- koopprijs onzer kaas in Spanje tengevolge van een verlaging der invoerrechten een be- langrijke verlaging kunnen ondergaan, dan zou deze dar ongetwijfeld vcor een veel bree- dcren kring van consumente'n bereikbaar wor den, waardoor dit land als afzetgebied voor ons zeer in beteekenis zou tc en em en. Daar de uitvoer onzer zuivelprcducfen hoe 'an"cr '!oc meer mceilijkheden cndcrvindt en wij hier te doen hebben met ebn land, waar men onze kaas blijkbaar gaarne eet, acht de FN. Z. het van groot belang, dat op dit pro duct bij het voeren der onder' andelingen zoo- veel mogelijk de aandacht geconcentreerd wordt, hetgeen vergemakkelijkt wordt door het feit, dat kaas het belangrijkste Neder- Jandsche uitvoerartikel naar Spanje is. Aan het adres is een staatje toegevoegd van den Nederlandschen kaasuitvoer naar Spanje in de jaren 1922 tot en met 1926. In laatsfgencemd jaar bedroeg de kaasuitvoer 3295 ton, ter waarde van 2.716.000. CONFLICT IN DE KLEEDING- INDUSTRIE. Men zendt aan de N. R. Crt. het volgende communique: De vertegenwoordigers der samenwerkende bonden in de kleedingindustrie en den bond vn loonconfectionairs hebbe met de w.erkgs- vers in het engros-confectiebedrijf te Amsfer- dam, n.l. de firma's Gebr. Van Dam, Boek- man en Zoon, Van Mink en Zonen, Van Kol- lem en Sajet en Snuif, een bespreking gehad over de ingediende voorstellen betreffende de loonen en de andere arbeidsvoorwaarden In overleg met de betrokken personeelen is be- sloten, de staking te proclameeren met ingang van 7 Februari voor de firma Gebr. Vah Dam, Van Kollem en Sajet en Snuif. Aan de firma's Boekman en Zonen en Van Mink en Zonen is een brief gezonden, waarin de bon- d!en meedeelen, met de houding van deze fir ma's ten aanzien van hun voorstellen niet ac coord te kunnen gaan en zich de vrijheid voor te behouden, ook ten aanzien van deze firma's maatregelen te nemen, die voor het welslagen van het beoogde doel noodig zullen blijken Vrijdag 4 Februari wordt er een vergade- ring van de personeelen der vijf bovenge noemde firma's gehouden en in het begin aev volgende week is er een groote vergadering van alle personeelen, in dezen tak der klee dingindustrie werlczaam. KORTE BERICHTEN. De nationale vereeniging tot bevordt- ring van de paardenfokkerij in Nederland' heeft lister onder voorzitterschap van den heer J. H. van der Torren Kzn. uit Gcuda te 's-Gravenhage haar jaarlijksche algemee- oe vergadering gehouden. oe gemeenteraad van Rotterdam heeft aangenomem het v»orstel tot den bouw van het Zuiderziekenhuis op den Linker-Maas- oever, en dat tot dte sticiiting van een nieuw kantoorgebouw voor het electriciteitsbedrijf. Voorts heeft de raad zich verecnigd met he: voorstel betreffende een nieuw than van :n- deeling en bebouwing van het Maiheu. - plehi. In Amsterdam wordt de mogehjkheicr overwogen om een huurverordening, tot ver- vanging van de eerlang verdwijnende huur- wetten, tot standi te brengen. De tweede conferentie is gehouden van minister Kan met de vertegenwoordigers der vier gi oote gemeenten. ill een Woensdagavond gehouden open- bare vergadering, uitgcschreven door de fe- deratic Amsterdam van de S. D. A P. en den Amsterdamschen Bestuurdersbond1 hebben de hecren W. Kuper, tweede voorzitter van het N. V. V., en de heer S. R. de Miranda, wet- houder voor de volkshuisvesting te Amster dam, gesproken tegen de cpheffing van de huurwetten. De Vereeniging van Nederlandsche ge- zagvoerders en stuurlieden ter koopvaardij heeft dezer dagen te Amsterdam haar 26ste jaarlijksche vergadering gehouden, onder leiding van haar voorzitter, mr. G. Seret. ZONDAG a.s. Aanvang 2 uur. Provinciaal nieuws INLIJVING UIT DE PROVINCIE NOG RD- HOLLAND. Op 28 Februari a.s. zal eene inlijving plaats hebben van dienstplichtigen der lich- ting 1927 uit de Provincie Ncord-Holland. UIT HENSBROEK. Donderdag j.l. hadden de jaarlijksche kolf- en biljartwedstrijden plaats van de so- cieteit alhier in het lokaal van K. de Boer. Ieder der leden speelde eenige partijen kolf en biljart. De uitslag was als volgt: 1. Jb. v. Leijen, 2. H. de Graaf, 3. S. Wit, 4 Jb Schotsman, 5. Jb. de Boer, 6. K. v. Leijen, 7. A. Gunder, 8. C. Schaak, 9. C. Koning, 10. K. de Boer, 11 W. Los, 12. C. Evers, 13. D. Wit, 14. Jb. Kolder, 15. D. Kok SCHERMERHORN. (Januari). Geboren Cornelis Jacobus en Ge- rardus Nicolaas, zs. van Jacob Oud en Ca- tharina van Diepoa. Nicolaas Marinus, z. van Pieter Moerbeek en Maria Goet. Overleden Aaltje Bobbrldijk% 74 jaar, echtgen. van Gerrit Joniker. Leven- ioos aangegeven kind van Nicolaas Alles en Catharina Brinkman. Dieuwertje Blaauw, 77 jaar, wed. van Sijbert Kan, wonende te Zuid- en Noord-Schermer. Willem Visser, 65 jaar, ongehuwd. Adrianus Jcnk, 26 jaar, ongehuwd. Alle Flokstra, 50 jaar, echtgen. van Neeltje Wagemaker. OUDORP Januari. Geboren Baart, z. van 3ijsbert Schot en Guurtje Bak. Johannes, z. van Cornelis Groenland en Guerrruida Susanna Kaag. Johannes Cornelis, z. van Cornelis Frede- riks en Maria Hoek. Paul, z. van Johan Eduard Pauling en Johanna Walser. Catharina Anna, d. van Gerrit Meijering en Johanna van der Peet. Johannes Antonius, z. van Hendrikns Joh„nnes van der Steen en Anna Maria Groothuizen. Margaret ha, d. van Theodorus Cornelis Bibo en Maartje Appehnan. Ondertrouwd: Jacob Venneker te Egmond-Binnen en Maria Qant. Getrouwd: Nicolaas Hes en Catharina Leek. Overleden Pieter Oostwoudei75 jaar. Marijtje Lek, weduwe van Cornelis den Das, 79 jaar. Leveniloos aangegeven kind van het vrouwelijlk geslacht van Johan Eduard Pauling en Johanna Walser. BROEK OP LANGENDIJK - Januari. Geboren: Paulus Johannes, z. van G. Groen en van E. B. van Hooidouk. Neeltje, d. van J. Kostelijik en van A Wit. Jacob, z. van W. Blokker en van G. Duin- meijer. Oncertrouwd; J. Wielings en C. M. C. de Niet. Overleden: Pieter Bakker, 77 jaar, ecbtgenoot van B. Bak. Aaltje Schoon- hoven, 67 jaar, weduwe van Jacob Blolcker BERGEN. (Januari). Geboren: Petrus Franciscus, z. van Bcrnardus Alphonsus Krijgsman en Mietje Brak, wonmde te Oudorp. Jacobus Johan nes, z. van Hendericus Cornelis Burgering en Elisabeth Maria Johanna van den Broek. Baukje Grietje, d. van Ate Westcrterp en Trijntje Fokkens. r- Geertruida Johanna, d van Hubertus Petrus Albertus Graat en Mar- garetha Kocpman. Ella, d. van Jan Hen- drijik Roggeveen en Johanna Alida van Vlict. Cornelia Catharina, d. vaa Adrianus Cor nelis Morsch en Guurtje Ros. Jacobus Cornelis, z. van Thomas Vink en Johanna Catharina van Rijt. Bob, z. van Ambrosius Johccines Mari Marijn en Greetje Cornelia Kossen Cornelis Floris, z. van Floris Mie- nis en Maria Catharina Elisabeth Zonder- huis. Helena Cornelia, d. van Jacob Post- ma cn Cornelia Betsy Bakker. Getrouwd Wilhelmus Petrus Joseph Veltman te Hartingen en Catharina Agatha Oldenburg alhier. Overleden: Pieter Houtkooper, we- duwnaar van Grietje Boon, 72 jaar, overleden te Alkmaar. Klaas Boekel, weduwnaar van Jannetje Jongejans, wonende te Velsen. Richardus Johannes Sombroek, echtgen. van Catharina Kee, 73 jaar. Aaltje Rampeii, echtgen. van Willem Moerbekc, 45 joar, over leden te Alkmaar. Grietje Koppes, wed. van Gerrit Kuijs, 72 jaar. Guurtje Dekker, wed. van Johannes Hoebe, 87 jaar. Grietje Amse, wed. van Pieter Slot, 73 jaar. Breg- je Genet, dew. van Arie Wittebrood1, eerder van Johannes Schoen, 79 jaar. Jantje Ko ning, echtgen. van Bart Scholten, 44 jaar. Marijtjc Lek, wed van Cornelis den Das, 79 jaai", wonende. te Oudorp. Jacob Vijzelaar, 24 jaar. - w+ Programma's van Vrijdag 4 l ebruari tot en met Donderdag 10 Februari. Theater Cinema Americain. Hoojdnummer: De blauwe adelaar (sensa- lioneele avonturenfilm) tluofdrol: George O'Brien. Alkmaarsch Bfoscoop Theater. 1 lloojdnummer Vrijdag, eater dag en Zon- dag: De trots der politie (sensatie-film). Hoofdrol: Frank Merrill. Hoojdnummer Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag: Michael Strogoff, de Kcerier van den Czaar (naar het gelijknami- ge boek van Jules Verne). Hoofdrol: Ivan Mosioukine. Victoria Theater. Hoojdnummer: De Wereldreizigers (kom Hoofdrollen: Watt en Half Watt. RADIOFONISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 4 Februari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 777.1 te Mtiri- chen. Laagste barometerstand 728.5 te Anda- ness. Vcrwachting (geldig tot den avond van 5 Februari) Matige, later toenemende westelijke tot zuidelijken wind, tijdelijk op k la road, later meer toenemende bewolking, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. DE GEMEENTERAADSVERKIE- ZINGEN. In de gisteravond gehouden vergadering van de Vrijzinnig-Democratische Kiesvereftii- ging werd besloten voor de a.s. gemeente- raadsverkiezingen de volgende candidaten- lijst in te dienen C. de Boer, W. Brink, mej. Carels (aftr.), A. Englander, Jac. Met, C. Kerdel, H. de Raat, M Rentenaar, A. Sietsma (aftr.) en M. Zwaan. De heeren C. Kerdel en M. Zwaan waren niet ter vergadering aanwezig, zoodat hun nog gevraagd moet worden of zij zich een candidatuur laten welgevallen, De volgorde waarop de candidaten zullen worden geplaatst zal door een referendum onder de ledca van de afdeeling worden uit- gemaakt. De heer Jb. Cloeck, op wien aandrang werd uitgeoefend om zich een candidatuur te laten welgevallen, bleek hiervoor niet te vinden te zijn, doch gaf toestemming zijn naam, als dit noodig werd geoordeeld, onder cp de lijst te plaatsen, mits men zijn naam buiten het referendum houdt. HET R.-K. LYCEUM. Wij vernemen uit de beste bron dat wan- neer de plannen aangaande het R.-K. Lyceum verwezenlijkt worden, deze insteliimg naast de R.-K. U. L. O.-School aan de Bleekerskade zal gevestigd worden. EVANGELISE SAMENKOMSTEN. In de chr. school zal op Maandag en Dins- dagavond wederom samenkomsten gehouden worden waar als spreker de heer J. Sevensma hcopt op te treden. CONCERT A. O. V. Mahndag 7 Februari geeft de Alkmaar- sche Orkest Vereeniging haar tweede concert in dit seizoen. Als orkestnummers staan o.a. op het programma de'frissche D-dur sym phonic van Haydn, Kaiser-Walzer van Jo- hann Strauss. Ook zal wederom uitgevoerd worden: „The Pierrot of the Minute" van den dirigent. Hierin zal de alt-solo gezongen worden door Mej. Annie Veenenbos, terwijl de pianopartij erin.door Mej. Jenny Hoek- stra zal worden gespeeld. Daarnaast zal de zangsoliste liederen van Brahms cn Duparc zingen, a smece de alt- solo uit de tweede symphonie van Mahler. Mej. Annie Veenen behoeven. we zek'er niet meer bij het Alkmaarsche pub lek te in- troduceeren; reeds meerdere m..ien heeft men van haar mooi altgebn'd kunnen gi-nieten. De belangstelling voor een rone rt, waar op een tweetal tekende Alkmaarsch'1 musi- ciennes medewerken zal naar we vertrouwen groot zijn. Velen zullen z r besluhen Maandag a s. nltar de Harmonk- te gaan Kaarten zijn's avonds 'a 25 aan de zaal verkrijgbaar, blij.kens cen adyertentie in dif nummer. L1CHT OP! Hedenavcnd voor hijwielen en motorrijtui- gen te 5.19 uur licht op. Voor rij- en andere voertuigen eta half uur Later. „DE OPSTANDIGEN". Het zoo bereemd geworden oorspronkelijk tooneehverk van Jo van AmmersKiiller en A. Defresne, naar den gelijknamigen roman, zal dan toeh te Alkmaar opgevoerd worden, en wel als 2e abomiementsvoorstelling op 15'Februari in't Gulden Vlies. Hoewel er zeer vele technische moeilijk- heden te overwinnen waren, is hier na rijip overleg een zoodanige oplossing voor gevon den, dat „De Opstandigen" in dezelfde be- zetting, decors en costumes als te Amsterdam kan worden vertoond. Niettegenstaande de geweldig hooge kos- ten, welke met deze opvoering gepaard gaan, zullen de abonne's van het Nieuwe Neder landsche Tooneel (art. leider Louis Saal- born), welk tooneelgezelschap ook „De Op standigen" ten tooneele brengt, zonder een enkele prijsverhooging toegang hebben. Aanbeveling van „De Opstandigen" lijkt ons overbodig, alleen willen wij nog even vermelden, dat dezer dagen de 82e opvoering te Amsterdam heeft plaats gevonden. Uit een in het nummer van morgen te plaatsen afl- vertentie kan men o.a. ook vernemen, dat er nog enkele plaatsen beschikbaar zijn, welke men reeds Maandag a.s. kan doen bespre- ken. FEESTAVOND BURGER IJSCLUB. Men deelt ons mede: Nu nadert de -datum van den Feestavond van de Burger IJsclub snel. Voor de laatste maal willen wij stadgenooten nog even aan dezen avond, die zooals de aanplakbiljetten en de advertenties aangeven zal plaats vin den in de Harmonie op Woensdag a s. 9 Febr., herinneren. De kaartenverkoop gaat schitterend en te verwachten is wel dat met eenige dagen de voorraad uitgeput zal zijn en deze Feestavond zeer zeker weer een succes zal zijn zooals telkrii j are nog het geval is geweest. Wanneer men zich van een goedc plaats verzekeren wil, willen wij er nog een maal op wijzen dat de kaarten en depro gramma's uitsluitend zijn te verkrijgen in het Sigarenmagazijn van den heer A. J. A Genefaas, Langestraat 8. Het programma zal dit jaar wel uitmunten door verscheidenheid en zeer goed bekend staande artisten verleenen hunne m.°dewer- king. MET PASPOORT. De diensiplichtige A. J. van Doom uit d?- ze gemeente is met paspoort uit den militm- ren dienst ontslagen. A. N. G. O. B, AFD. ALKMAAR. Woensdag 2 Februari hield bovengenoem de vereeniging haar gewone huishoudelijln vergadering, die goed was bezocht. Getracht zal worden gelden bijeen te Icrij- gen voor het aanschaffen van den inventaris voor de nieuwe ccnsumptietent. Deze tent na dert haar voltooii'ng. Steeds worden er nog nieuwe abonne's aangeworven voor het blad „De Geheel- Onthouder". Er is een commissie benoemd voor huisbe- zoek. Voor de N. H. P. C. is in de plaats van den heer Rolloos te IJmuiden, die niet herkies- baar was. door de afdeeling candidaat gestelc de heer W. v. d. Wal te Oudorp. RUIT INGEGOOID Gistermiddag te ongeveer 5 uur gooide een jongmensch al spelende bij mej. Andries- ma, die een winkel in borstelwerken heeft op de Breedstraat, een stuk hout door de etala- geruit. De politie werd met het feit in kennis ve- rield en deze rekende d-en boosdocner voor- icopig in. De ruit was niet verzekerd. ALKMAARSCHE HULPZENDINGSVER HET MOSTERDZAADJE. ■Woensdag trad voor de Alkmaarsetie Hulpzendingsvereeniging ,,'t Mosterdzaadje" in't Geibouw „Waakt en Bidt" op, de heer H. Duijker, secretaris van 't Java-comite geves tigd te Amsterdam. Deze had tot onderwerp ,+e Zending op Oost-Java", wat werd toe gelicht met lichtbeelden. Nadat's middags om vijf uur een bijeen- komst voor kinderen was gehouden, werd 's avonds aan de hand van prachtige lantaarn- plaatjes aan volwassenen een uiteenzetting gegeven van't werk door bovengenpemd comi- te in Java's Oosthoek (Besoeki en Madoe- ra) verricht. Ruim veertig jaren wordt al onder Jaya- nen en Madoereezen, die tot den Islam j.-ehoo- yen, gearbeid. Vooral't pionierswerk is moei- iijk geweest. Eerst scheen de zending op roi- sen te plcegen, want na tien jaar geevange- iiseerd te hebben, lie ten drie inlanders zich doopen. van wien Pak Bing als eerste goeroe veel heeft moeten lijden om des Evangelies wille, maar hij heeft ook heerlijke vruchten van zijn arbeid mogen ziefl. De zendelingen Van den Spiegel en Van den Berg hebben op allerlei wijze gepoogd de inlandsche bevolking cp te heffen. In dc eerste plaats door cle prediking van 't rijke Evangelic, dan clcor colportage met bijbel- sche geschiedenissen, tractaten enz., dooi onderwijs, mcch'sche hulp, betere bebouwinp van den bodem. Groot bleek dan ook't verechil tusschen d; Christendcrpen, waar orde heersc'nt en tot ge- regelden arbeid wordt aangespoord, en df Mohammedaansche dorpen. waar't er gehee! anders uitzag en vooral't lot der vrouwen meer dan treurig is. In verband met de commu.nistische opstoot- jes merkte spreker op, dat een javaan Undo- nesier), die wat 'czen kan, als een kind na tuurlijk naar alles grijpi. wat hij maa1" krij- gen kan. Daar op zoo ruime schaal comrnu nistische lectuur werd verspreid, heeft dr. den opstand aangewakkerd. Daarom is het voor de zending van be lang, dat den inlanders goede Christelijke lectuur wordt verschaft. maar- daartoe ont- breken tot nog toe de middeien. Spr. eindigde met den wensch, dat dez' bijeenkomst bijgedragen mcge hebben tot aanwakkeren van de Zendingsliefde en't of fer zal dan vol gen. De voorzitter, die ook een openingsweord had gesproken, besloot met een wcord var dank aan den spreker, waarna deze biieen komst met een gemeenschappelijk lied e? danVg+bd werd gesloten. PREDIKBEURTEN. 6 Februari. Alkmaar. Groote kerk, 10 uur, Ds. Verwaal Consistoriekamer, Woensdagavond 7 uur, Ds. Deetman. Kapel, 10.3p uur. Ds Lunzen van Hoorr (voor ds. Deetman). Co-lkcte noodlijdende kerken. Avend 6 uur, Ds. Flak In „Waakt en Bidt", Woensdagavond 7 uur, Ds. Hak. Evatng.-Luthersche kerk, 10.30 uur, Ds Makkink. Doopsgez. kerk, 10.30 liar, Ds. Westra. Rem.-Gereformeerde kerk, 10 30 uur, Ds. Smit Sibinga van Nieuwkoop. Geref. kerk, 10 uur, Ds Meijer. Avonc 5.30 uur, Ds. Meijer. Heidelb. Cat .Zond. 42 Collecte prov. studiefonds. Hersteld Apostolische GemeenteTous- saintsiraat. Voormiddap 10 uur en nam. 5 uur en Woensdagavond 8 uur diens/ etueiG f»i uRAni HLilJD ALBUM-S GELUn ROOhTABAK ?ACtn GOcDaODP R00DE-5TEP M O fntODOOUS INIEME.IJER GPONINGEM OVCPAl WMIWU66AAS STEEDS VEJ55C rt

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 2