Alkmaarsciie Courant Gezondheid met glazenf Wie is Edmund Gray Vrydag 4 Februari. Radio-hoekje FEIJ1LLETON. No. 28 Hondero negen en twinlTgsii jaargang, Zaterdag 5 Februari. Hilversum, 1050 M 12.- Potitieberic&ten. 4.5.Concert door het H. D. O.-orkest. 5.—5.30 Duitsche les voor beginners. 5.30— 6.Fransche les voor beginners. 6.Voort- zetting van het concert door het H. D. O.- orkest 6.45—7.45 Cursus voor Boekhouden en Handelskennis. 7.45 Politiebenchten 10.Persberlchten. 8.10 V. A.R.A.-avond la Meidans, v. Tetterode. b. Zondagmorgen, Copper (gem. koor). 2a. Wiegenlied, Hoi. b Sproeiliedje, v. Tussenbroek. c. Liedje van den Scharensliep, v. Beek. 3. La Chanson des Vaques, Riga (mannenkoor). 4. De Schoon- ste Feestdag, v. Rennes. (kinderkoor met so praan). 5. Le Vendredi Saint, Gounod (gem. koor). P3uze 6. Eine Baurnhochzeit, Soder- mann (vtouwenkoor). 7a. Lente, v, Rennes. b. Ruim baan, v. Rennes (kinderkoor), 8a. Maanlicht, Zweers b. Lied, Zweers (so- praan). 9a. Vrijage, Olman. b. Het Daagr, Olman (mannenkoor). 10. De Nieuwe Lent, Olman (Gem. koor). Aansluihng van het ConcertgebouwConcert door het gemengd-, vrouwen- en mannenkoor „De Stem de^ Volks", te Amsterdam. Dirigent Frans Rig- ter. De afd. Kinderkoor „De Jonge Stem Dirigente Betsy Rigter-Mendes. Gretha Ho- genbirk- sooraan. Antoon KrelSge, pianobe- geleiding. 10.30 Een uurtje film-muziek uu de Cinema Royal te Amsterdam. Orkest on- der leiding van Hugo de Groot Daventry1600 M. 2.50 Rugbymatch Wa les v. Scotland. 4.40 Orkestmuziek 5 20 Vooriezing: Moderne Fransche novellen. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert door de Militaire band. 6.50 iijdsein, weerbericru, nieuws. 7.05 Concert (vervolg). 7 20 Lezing. The month's reviews. 7.35 De sonates van Mozart. Pianomuziek. 7.45 Lezing: the Na tional xv's. 8.05 Heterodyned History 'cm- roeprevue door L. du G. van Punch. 9 0} Concert. Militaire band. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.35 Concert. Het Clarion mannen koor G. Naish, sopraan. K. Ellis, bas Th Reiss-Smith, viool. "Groot, orgel. 10.20 Vane- te. 10.5012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris". 1750 M. 10 50-- 11.20 Persberichten. Muziek. 12.50—2.10 Concert. Orkest Locate!li en Mme. Karjean, zang. 5.055.55 Concert. Radio Jazz Sym phonic. 8.50-^-11.20 Galaconcert. Orkest, iazzband en vocale solisten. Langenberg, 469 M. 3.50—5.15 Orkest- concert. 7.359.20 Vrcolijke avond. 9 o0— 11.20 Dansmuziek in Cafe Corso, Dortmund. Kapel Iseglio. Ronigswusterhausen, 1300 M. en Berlifr, 484 en 566 M. 2.50—7.05 Lezingen en les sen. 7.30 „Die Mad-els von Davos", operette in 2 acten van Halton. 9.50'11.50 Dansmu ziek. Kermbachkapel. Hamburg, 3947 M. 11.50—1.20 Orkesc- concert. 1.25—2.10 Kamermuziek- 3.35— 4.20 Kinderliedjes. 5.206.10 Kwartet-con- cert. 7.20—11.15 Vroolijke muziek en zang. Schetsen Brussel, 509 M. en Anlwerpen, 266 W 5.20—6.15 Concert. 8.50—10.50 Concert. Or kest en vocale solisten. Proviai&iaai nieuws UIT SCHOORL. viT (Vervolg) Als het tehuis niet noodig is, moet het niet gesficht worden dcch het armbestuur is niet het lichaam om te treden in de rechten van de woningbouwvereeniging. Dergelijke woningen werken er toe mee, dat minder gewenschte gezinnen in de ge- meente komen. Aan zoo iets geef ik mijn stem niet. De voorzitter: B. en W. kregen opdracht een goed'koopcr plan uit te werken. Voor het tehuis voor ouden van dagen zou thans geen enkele gast zijn. B. en W. zip gekomen met dit plan om toch iets te doen. Het armbestuur voelde voor geen van beide. Als we niets doen, zou het oude krot weer voor de ouden van dagen zijn. De heer Schermer: Dat kan toch af- gobroken worden. Dat gebouw is een schan- de voor de gemeente. Na eenige bespreking werd met 61 stem besloten, het besduit tot het bouwen van een tehuis in 'te trek ken. Tegen stemden mevr. Heringa. Het voorstel om een dubbele woning te bouwen, werd met de stem van den heer Van Lienen voor, verworpen. 26) Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van Walter Besant, door Mej. E. Hoogewerf. „Maar Edward, die droom lijkt wel een socialistische verhandeling." „Dat kan zijn. Je ziet anders wel, wat een sterken indruk die op mij heeft gemaakt; dat, terwijl ik het ongerijmde er van in zie, het toch niet onaangenaam is .de herinnering er aan weer op te wekken. Ik weet eigenlijk zelf niet, hoe ik begonnen ben, er over te praten." De vriendelijke glimlach verdween van zijn gelaat; hij werd weer ernstig en zwaarwich- tig, en met,zijn spraakzaamheid was het ook gedaan, voor de rest van den avond. „Checkley" het was op den drempel, dat sir Samuel even wachtte op zijn vrouw, die nog een paar lieftalligheden zei tot haar zuster, „wat kan mijn broer vanavond toch bezield hebben?" „Ik weet het waarlijk niet, sir Samuel. Ik heb hem nog nooit zoo hooren spreken. Ik denk dat er inwendig iets niet goed is bij hem, en dat hem dat in het hoofd geslagen is." „Practische weldadigheid! Voor anderen leven! Heb je hem den laatsten tijd, ook over iets hooren klagen?" „Neen, sir Samuel. Hij klaagt nooit. Hij eet goed, hij loopt flink rechtop en hij werkt, Met sloopen van net oude hulls werdi met alien voor, aangenomen. Aan d>e orde kwamen de volgende voor- stellen van B. en \V.: Tot goedikeuring van de met den Groot- dammerpol'der te Schoorl, te sluitcn overeen- komst, rege'lende de levering van electrischen stroom. Met algemeene stenMnen werd het vo >r- stel aangenomen. Tot goedkeuring der uitbetaling van aan- deel No. 18, groot 250 van de concessie- leeniag .van 1890, met de verschuldigde rente ad. pl.m. f 25. Zonder bespreking goedgekeurd. Idem tot weder imhuring van het van den Staat der Nederlandeo gepacbte strand te Kamperduin, tegen denzcliden huurprij's van f 15 per iaar, en op de bestaande voorwaar- iden. zute voor den tijd van 5 jaren, ingaande 1 Mei 1927. De voorzitter achtte het wel gewenscht, dat aan Kamperduin iets meer gebeurt. Het moet daar een badnlaateje worden. Het voorstel werd zonder bespreking aan genomen. Idem tot het verleenen van vergunning tot wederopzeggings toe aan C. M. Kroon te SchooPl tot het aanbrengen en hebben van de vereiscbte oversnanningen van tekfoon- ot antenme-d'raden. met gebruikmaking van de paten van het G. E. B., ten behoeve van radio-distnbutie in de gemeenk Schoorl, zulks tegen eene vergoeding van 1 voor de vergunning in het algemeen en van 0.10 per te bezigen paal, en onder eenige door B. en W. nader te stellen technische voor- waarden. Zonder bespreking werd in beginsel het voorstel aangenomen, daar het verzoek ook door den minister van waterstaat moet wor den goedgekeurd. Idem tot benoemimg van stembureaux voor de a.s verkiezingen van Provinciate Staten en GemeenteTaad. Verschillende benoemingen van leden der diverse stemjbureaux volgd'en. Bij de rondvraag achtte de heer Kaag voor het publiek nadere mededeeling van het con tract met de Grootd am me rpol de r gewenscht. De Voorzitter deed daama vooriezing, waaruit bleek, dat gedurende de jaren 1927 tot en met 1946 per jaar 315 gulden betaald moet worden en voor elk afgenomen K. W. 7 cent betaald wordt. Vervolgens is er de kolenclausule, dat bij betaald moet worden, als de kolen meer dan 110 gulden per 10 ton kosten en bijbetaald moet worden als de gemeente meer voor de electrische stroom moet betalen. Het betreft de electrische bemaliing van den polder zooveel mogelijk buiten de speruren. De heer Schermer vroeg, waarom nog wordt toegesiaan, dat een onbewoonbaar verktaarde woning betrokken wordt. De voorzitter zeide, dat B. en W in 1927 komen tot verdere uitvoering dezer verorde nin.g. Het jaar 1926 is gebruikt voor de uitvoe ring van de verordening op de waterleiding. Van de 60 perceelen zijn er thans 58 aange- sloten en voor de andere twee hangt de zaak nog. Spr. onderschroef volkomen de woorden van den heer Schermer dat diit niet toe te laten is Er is echter dit jaar nog clementie gebruikt De heer Schermer wees er verder op, dat de zaak Groothof, door B. en W. wordt tegen' ge werkt. De Voorzitter achtte de duinvoet voor een kiosk geen goede p1aats,_en wees er op. dat het hier een standiolaats aan den openbaren wen geldt. wat niet toegestaan is. Na een vraag van den heer Schermer, to W'?lk stadium de belastings'eschiedenis van Schoorldam thans is en of de uitslag van den Raad van State al spoedig te wachten is. werd de vergadering gesloten. UIT OUDORP. Donderdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente in voltaliige zitting. De Voorzi'tter opent de vergadering en ge waagd in zijn openingswoord met dank' baarheid van de sterke toename van het be volkingseijfer in het afgeloopen jaar. Of' schcon de economische toestand op het plat' teland over't algemeen niet rooskleurig is, en ook Oudorp daaronder heeft te lijden, meent de Voorzitter toclj, dat de financieele toe stand onzer gemeente zoodanig is, dat we met vertrouwen de toekomst tegemoet kunnen zien. De Voorzitter hoopt verder, dat in het toekomstige jaar de besprekingen zich weer mogen kenmerken door een eendrachtige samenwerking. Van het R.-K. schootbestuur was een schrijven ontvangen, inhoudende, dat de kos ten van het onderwijs in het afgeloopen jaar f 2600 hebben bedragen. Ofschoon genoemd bestuur nog recht heef: op een hoogere uit- zooals hij altijd heeft gewerkt. Wel-doen En de zegen van arm-zijn! Nu, sir Sa- genot bedorveu was; tot alle moeilijkheden verdwenen waren, als sneeuw voor de zon. muel, ik heb zelve dien zegen genoten en ik weet wat het zeggen will Een gewoon predi- ker mag nu zulken onzin verkoopen, maar uw bekwame broer, sir Samuel, dat die nu zulk een dwaasheid verkondigt neem me niet kwalijk dat ik de woorden van mijn geleer- den en geeerbiedigden chef zoo noem, sir Samuel, dat is toch verbazingwekkend!" „Hij zei, dat het een droom was, weet je wel? Maar ik ben het met je eens, Checkley, dat het verbazing wekkend klinkt!" „De zegen van arm te zijn! En dat onder het genot van zulk een glas port! Ik dacht dat ik van mijn stoel zou rollen. Ja waarlijk! Maar hier is uw echtgenoote, sir Samuel." „Elsie", zei mrs. Arundel, in het rijtuig, „ik geloof, dat het hoog tijd werd, dat mr. Dering een deelgenoot nam. Hij droomt van „practische weldadigheid". Hij verspreidt ge- luk „met open handen." O, het is zonde en jammer van hem, vind ik. Maar, wat er ook gebeurt, in ieder geval is het ons een troost, dat George's positie er nog maar op verbete- ren zal." HOOFDSTUK IX. Voor de Poorten van het Paradijs. Vele vrouwen hebben de leer verkondigd,, dat de gelukkigste tijd van haar leven was, die van haar engagement. En dit is van haar standpunt uit dan ook zeer goed te begrijpen, daar zij immers zoo graag het hof keenng, wenischt het toch op het meerdere bedrag geen aanspraak te doen gelden. De Voorzitter meent het Bestuur hiervoor een woord van dank te moeten brengen. Tevens was van bovengenoemd Be9tuur een verzoek om een bijdrage in de kosten voor 1927 ingckomcn. Daar de kosten voor het Opcnfoaar onderwijs nog niet berekend zijn, kan dit bedrag nog niet worden vastge- steld. Van' den heer J. Buisman was ingekomen een verzoek om de noodige gelden beschak- baar te stelllen voor de stichting van een plaatsje ingevdlge de Landarbeiderswet. De totale kosten van het te bouwen huis en aan te koopen land bed'ragen f 2950, waarvoor lij zelf f 400 beschikbaar heeft. De gemeente dient. indien door het Rijk de gelden ver- strekt zulen worden, voor het overige be drag zich borg te stellen. De Raad besluit let verzoek in te willigen. Van Gedeputeerde Staten was ingekomen de goedkeuring van de overname der straten in het Ooievaarsnest. Aangaande het in de voriige vergadering genomen besluit tot het niet ^erleenen van vergunningen tot verkoop van sterken drank in het uitbreidtngsplan, verzoeken Ged. Staten een nauwkeurige begrenzing aan te geven. Als Oostelijke grens steit de Raad nu vast de Molentocht. De Voorzitter deelt mede, dat hij naar aan- leidi'ng van de in de vorige vergadering ge- houden 'besprekingen over de verbreeding van den weg bij de Fuik een onderhoud heeft gehad met den heer J. Stroomer. Dezie toonde zich bereid daarvoor desgewenscht grond af te staan. Bij nader inzien meenen B. en W. evenwel het plan te moeten ont- raden. Bij verbreedinig toch zullen de auto's met grootere snelheid de bocht nemen, dan nu het geval is, en daardoor het gevaar voor ■het publiek vergrooten. Ofschoon de heer Leering de wenschelijk- heid tot verbreeding blijft betoogen, besluit de Raad voorloopig de zaak te laten rusten. Bij de rondvraag vraagt de heer de Boer of het niet wenschelijk is, in het Ooievaars nest meer sfcraatlantaarns aan te brengen. De Voorzitter zegt, dat de tegenwoordige plaatsimg slecbts tijdelijk is en dat er nu meer aangehracht zullen worden. De heer Kunst vraagt verbetering va-n de fcluft naar het Oudorperdijkje. Hierin zal worden voorzien. Daama wordt de vergadering gesloten. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Woensdag 2 Januan hield ds. Doevendans van Putten een evangelisatie-avond in hel lokaal van den heer Vijzelaar, met als oo- derwerp: „In 'slevens golven". Spr. bepaal- de zijn gehoor bij Psalm 31 8, en teekende naar aanleiding daarvan hoe het leven van den koning en dichter David rijk was aan wederwaardigheden, maar ook rijk aan ge loofsroem. UIT SCHERMERHORN. Met ingang van 31 Januari 1.1. is aan het hulppostkantoor alhier op werkdagen eene 3de postverzend'ing ingevoerd. De verzen- ding heeft thans plaats op werkdagen met de trammen van 8 uur vooim5 uur en 6.50 nam.; op Zon- en Feestdagen per tram van 7.10 voorm. UIT STOMPETOREN. Woensdagavond hield „OndeiTingc Hulp bij Ziekte" in de bovenzaal van den heer Reuses alhier hare jaarlijkscbe algemeene vergadering. De opkomst was zeer goed en beoroeg, het bestuur medegerekend, ruim 40 personen De voorzitter, de heer H. Davelaar, heette alien welkom, in't bijzonder den heer A. Vis- ser, secretaris van-den Bond van Ziekcofond- sen in Nford-HoHand, en sprak den weusch uit, dat men een prettige vergadering zou hebben. Vervolgens deed de voarzitter eenige mede- deelingen over 1926 betreffende. a. het Han- delsrcgister, b. een verzoek van Mr. Elink Schuurman om gegevens omtrent het fonds van het vorige jaar en c. wijziging van het huish'oudelijk reglement en de statuten. Wat dit laatste punt aangaat, werd op vei'zoek van den heer Witteveen besloten, over enkele we- ken opnieuw eene algemeene vergadering te houden, om die belangrijke zaak degelijk te kunnen bespreken. Daarna las de secretaris het jaarverslag, waruit bleek, dat het fonds op 1 Januari j.l. 116 leden telde en de toestand der kas niet ongunstig was. Dit laatste werd nog nader aangetoend door den pen-ningmeester, den heer G. Hartland. die rekening en verant- woording deed over het geheele jaar. De'leden, de heeren G. Jonker, D. de Balc- ker en Jb. den Das, gingen de overgelegde stu'leken na en bevonden alies in orde, zoodat den penningmeester dank gezegd werd voor Izljn behder"en de comnilssie voor nare wenc- zaamheden. Tegelij kertijd werd bestuursverkiezing ge- houden, met den uitslag, dat de aftredenden, de heeren G Hartland, H. Heringa en Jb. Hop, werden herbenoemd. Door den heer Witteveen werd verslag uit- gebracht van de vergadering van den Bond, die hij als afgevaardigde had bezocht Bij monde van den voorzitter ontving hij daar voor dfen dank der vergadering. Voor 1927 werd de heer Witteveen op nieuw benoemd en de heer Zwiep als plaats- vervanger. Bij de behandeling der ingekomen voor stel len voerden onderscheidene personen het woord, de een als voor-, de ander als tegen- stander. Het voorstel-Van der Wal, dat het dage- lijksch bestuur steeds uit drie personen be- staat, die door de algemeene vergadering ge- kozen worden uit de contribueerende leden, werd verworpen. Evenzoo een vooTstel- P. Bakker tot verhcoging der uitkeeringen en dat tot afscheiding van den Bond. Nadat bij de rondvraag nog geantweord was op een vraag van den heer Witteveen omtrent de onkosten tegenover de contribu- tie, volgde sluiting. UIT HEEMSKERK. De voerman P. de V., die den 27en Dec. met twee aaneengekoppelde wagens op den onbewaakten overweg aan den Zuid-Maat- weg bij mistig weer door een sneltrein verrast werd, tengevolge waarvan beide paarden ge- dood en de voorste wagen verbrijzeld werd, had Woensdag aan den Arentsweg het onge luk dat de andere wagen die bij bovenbedoeld ongeval gespaard was gebleven, door een vrachtauto werd aangereden en totaal ver- nield. De afd. voor Bloembollen Cultuur ver gaderde Woensdagavond in het cafe „Flora" van den heer L. Schipper. Per 1 Jan. 1926 bedroeg het kassaldo blijkens het verslag van den penningmeester 63.11, de aitgaven 44.30'. Na aftres der afdracht van contribuhes aan het Hoofdbc- stuur was per 1 Januari 1.1. het kassaldo ge- stegen tot 68.46. De aftr. bestuursleden, de heeren J. A. van Zanten en P. v. Essen, werden herkozen Tot mede-afgevaard'igde voor de a.s. alge meene vergadering werd gekozen de heer Jb Wester. De beschrijvingsbrief lokte weinig stof tot besprekingen uit waarom den afge- vaardigden vrij mandaat verleend werd 0IT ST. PANCRAS Donderdag gaf de afd. St. Pancras van „Voi'ksonderwijs" een uitvoering in het cafe van den heer Gerritsen. In zijn openingswoord wees de heer- Sinje wel op het dubbel feestelijke van deze bijeen- komst, waar ook de groote verceniging jubi- leert ter gelegenheid van haar 60-jarig be- staan. Het deed den spreker gcuoegen, te .kunnen mededeelen, dat bij den Bond1 zijn aangcsloten 40.000 leden. Den gemeeuteraad werd tevens dank gebracht voor zijn welwil- lende houding iuzake vergoeding voor uit- breiding der bibliotheek en leermiddekn. Hierna werden verschillende voordrachten en zangstukjes ten beste gegeven, waarvan wc memoreeren: „De koffiekrans" door de damese C. Gerritsen, T. Booij, V. Zegers Rd en V. Zegers Md., hetgeeu in groote mate d< lachspieren in beweging bracht. Wat den zang betrof, muntte uit de heer G. Ploeger met „Stille smart". Een uitnemend geslaagde vertolking van „De Ploegbaas", een een-acter uit het Fran sche mijnwerkers'leven, werd gegeven door een vijftal leden van Kunst naar KrachP'. Zonder „Hannes" (de heer M. Zeegers) geen feestavond, welke heer ook thans met Joan nes als patient" een welverdiend applaus oogtte. Voor de begeleiding der verschillende num- mers zorgde mevr. Ackerman-Kos, welke met den heer Deutekom tevens voor balmuziek zorgde. In de pauze werd een taart verloot ten bate van een flim-apparaat voor de vereeniging. Gelukkige wfnner werd de heer j. Roos. „Volksondenvijs" kan op een welgeslaag- d'en avond terugzien, te meer daar't gepres- teerde op hoog perl stond. Wegens vertrek van den heer N. Mole naar is in diens plaats benoemde als raadslid voor de R. K. Partij van Koedijk de heer N. Commandeur. WINKEL. (Januari). Gcboren Antje, d. van Gerrit Wit en Jacoba Polsma. Antje, d. van Jan van den Kommer en Cornelia Appel. Ovt-rle d e n Anna Pijl, 54 jaar, echt gen. van A. 'Oostwoud Wijdenes. Maartje Vlam, 65 jaar, echtgen. van A. Kooij. Pi ter Wiers, 86 jaar, weduwnaar van Grietje Pool. gemaakt worden. Elsie waren een heelen tijd zooveel bezwa- ren in den weg gelegd, dat haar veel van het rug kwamen, zouden ze 'n mooie flat betrek- ken, met alle denkbare geriefelijkheden, een lift en ruime vertrekken, want ze zouden dik- ik zoo wat zit te dutten in mijn grooten stoel, Haar moeders gelaat, dat eerst als een aan- klacht had gestaan, straalde nu van voldoe- ning en moederlijken trots. En Hilda gaf een groot diner, ter officieele viering van de op: name van haar zwager in den familiekring, en ze gaf ook een bal, waarop zijzelve de schoonste vrouw was. Den heelen avond stond ze als een standbeeld op een plaats, waar haar plastische schoonheid op z'n voor- deeligst uitkwam; en Elsie was het aardigste jongemeisje van het bal. Zij had altijd veel vrienden en vriendinnen bezeten, maar nu ze ze wel bij honderd'en! Ze ontving geluk- wenschen, ze werd gevierd en gevleid, dat menig ander het hoofd op hoi zou zijn ge bracht. En het huis van haar moeder, dat vele jaren zoo saai en verlaten was geweest, werd nu druk bezocht. Iederen avond kwamen er veel jongelui. Want George had genoeg vrienden. Hij was gezellig van natuur, en biljarten, jagen en visschen, het ging hem alles even gemakkelijk af en dit zijn be- kwaamheden die de vriendschap zoo goed on- derh ouden. Wel zes liefdesgeschiedenissen ontwikkel- den zich naar aanleiding van die eene, alle even belangwekkend, als iemand maar de moeite had genomen, om ze op te schrijven. Drie weken lang ging dit zoo door. Het gelukkige paar zou half Augustus trouwen. Hun wittebroodsweken zouden ze in Frankrijk doorbrengen, eerst een paar da gen in Parijs blijven en dan de streek langs de Loire bezoeken. En, tegen dat ze dan te- wijls diners hebben te geven, of andere recep ties. De bedienden waren ook aangenomen Ideren dag ging Elsie naar haar nieuw te huis, om het oog te houden op heel de in- richtinug. Wat had zij het druk! En dan haar uitzet! Een ieder weet toch wel, de zorg, die daaraan altijd wordt be steed! De bruidsjapon is eveneens iets van het grootste gewicht. Die was bij lange na nog niet af. De bruidsmeisjes, twee van George's zusters, een paar aardige meisjes en die ook bij die zes liefdesgeschiedenissen waren be trokken die helaas nooit zullen worden op- geteekend naar de vrees kwamen iede ren dag bespreken, wat er te hepraten Hel en de cadeaux be won der en, die ook nog dage lijks binnenstroomden. Vier weken duui de dit geluk zoo voort van 29 Juni tot 20 Juli. Den Zondag voor dezen laatsten datum brachten de geliefden samen door, hand in hand. Samen gingen ze naar de kerk. Samen keken ze in een gezangboek, en hun stemming was met recht hemelsch, zoozeer voelden ze zich, als voor de poorten van het Paradijs ieder gebed, ieder gezang, was een persoon lijke dankzegging. Na afloop van den dienst noodde Elsie: „Zeg George, laten we in de Gardens wat zitten praten; ver weg van andere menschen!" Kesington Gardens was vol andere kerk Bgnsieniansfl ONTSPORING BIJ HALFWEG. Gistermorgen tegen 6 uur zijn, zooals wij reeds in het kort meldden, nabij Halfweg, vermoedelijk door verkeerden wisselstand op het opgaande spoor, twee wagons van den goederentrein 4013 AmsterdamDen Haag uit de rails geloopen De wagons kwamen dwars over het hoofdspoor te staan, waar- door de uit de richting Haarlem komende treinen met vertraging te Amsterdam aan- kwamen. Trein 2002 had ongeveer twee uur vertraging; de d'aarop volgende treinen kwa men met onderscheidenlijk 30, 26 en 18 mi- nuten vertraging te Amsttvdam aan Om 7 uur 25 min. was het spoor weer vrij. Van andere zij de meldt men, c'at df ont- spcring heeft plaats gehad ev<m ten Wes-ten van het station Halfweg, Hj een wisselstuk ar een zjj'ijn Een der iv\ee wagons werd licht aan den buffer beschadigd. GEEN PASVISUM VOOR FRANKRIJK. De Fransche consul te Rotterdam deelt mede, dat d'e door de Fransche refeering overwogen iraatregelen ter wed'eriuvoering, van 7 dezer af, van het psspoort-visiuni voor loopig zijn opgeschort. Bijgevolg kunnen dhs Nedierlanders en andere vreemdelingen die niet aan de visum-formaliteit zijn onder- worpen tot. nader order zonder visum Frankrijk' binnen gaan. B E S TUDR SCO NF E R E NT IE TE FORT DE COCK. Te Fort de Cock is gister een belangrijke bestuursconferentie gehoud'en. Aanwezlg waren de landvoogd, de residenten, alle as- sistent-residenten behalve de heer Karsen, de controleurs, de distrietsbestuurd'ers en de volkshoofden, benevens de heeren Ramaer, Hamerstel en Van Ginkel. De landvoogd opendte de conference met een woord van groote waardeering voor het Europeesche en inlandsche bestuur, hetwelk, gesteund door het leger en de politie, de rust hersteld had en met rgoote voortvarendheid was opgetreden. Z.Ex. zeide, dat hij niet ge komen is, om een onderzoek in te stellen naar de fouten van hen, die verantwoordelijk ge- stekl zouden kunnen worden voor het gebeur- de. Critiek is geheel uitgesloten. De land voogd wenscht echter den omvang der bewe ging te leeren kennen en te overleggen, hoe in het vervolg onlusten voorkomen kunnen worden. Het gewest moet gezuiverd worden. Z.Ex. vraagt naar de werkelijke oorzaken, waardoor de buitenlandsche propaganda een dergelijken omvang heeft kunnen nemen De volkshoofden en demangs verkiaren eenparig, dat het adatverband verzwakt was, terwijl juist een volledige erkenning door het gouvernemeht en de verheffing van den stand van den penghoeloe noodzakelijk wa ren. De landvoogd stelde vast, dat verdwijnen van het districtsbestuur uitgesloten is. Hij zal verheffing van den stand van den. penghoeloe overwegen. De volkshoofden en de demangs betreuren het, dat de negari-ordinantie voor sommige penghoeloes een onderscheid' maakt. Het is wenschelijk, dat zij alien lid zijn van den ne- gariraad. Aangedrongen werd op betere be- zoldiging van het negarihoofd en op aanstel- ling van een aparten ambtenaar voor het in- nen vn de fcelasfing, zoodat het hoofd niet aan de schrijftafel geklujsterd is; voorts op erkenning van de beteekenis van het negari hoofd tegenover de bevolking. De landvoogd zegde zijn volledige mede werking toe. De volkshoofden uitten geen klachten over den belastingdruk, met uitjondering van de personeele belasting op adathuizen, de slacht-belasting bij adatpkehtigheden en de heffing van opcenten op d'e belasting uit het inkomen van de familie. Aangedrongen werd op adat-onderwijs. Het godsdienstonderwijs moet facultatief zijn; het onderwijs moet ge geven worden door leeraren, die aengewezen zijn door de negari en goedgekeurd door het gouvernement. De landvoogd richte zich daarop tot het gangers. Elsie werd er wanhopend van er, zei: „We zijn nooit zoo alleen, als in een me- nigte." Maar na eenigen tijd vonden ze toch een rustig plekje. „George," sprak Elsie, „iederen dag, waar ik ook ben zelfs in de kerk zou ik wel ineens willen opvliegen en springen en dan sen. Wat zou ik vanochtend graag een dienst voor ons alleen hebben gehad, dat jij preekte en ik zong. Ik bleef maar steeds denken, of er nog wel eenig ander meisje zou zijn, zoc gelukkig als ik; of zoo ongelukkig als ik drie weken'geleden was. We hebben het niet ver- diend. Waarom werden wij uitverkoren tot zulk een vreugde? We hadden al het grootste goed, we hadden liefde! Dat is vcor de meeste vrouwen genoeg geluk. We hadden enkel een beetje meer geld noodig en nu bezitten we dit fortuin!" „Het is verwonderlijk, Elsie!" Ze legde haar hand op de zijne en sprak met haar lieve zachte stem, en steeds naar hem opkijkend: „George, ik ben zoo gelukkig, dat ik ieder ander ook wel gelukkig zou willen zien. Ik heb medelijden met al de arme meisjes, die geen verloofde hebben, met al de getrouwde paren, die armoede lijden; al de arme schep- sels, die streven naar hetgeen ze niet berei- ken kunnen. George, het is toch zoo'n prach tige wereld en het moest zoo'n gelukkige we- reld zijn; er moest niets dan vreugde wezen, het heele leven door! Er is zoo'n overvloed van geluk mogelijk. Droefheid is maar ee** voorbij trekkende wolk"! (Wordt vervolgd). 1927 i a j. 1 -

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5