DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. CONCERT A.O.V. 1927 llboimemeiitsprljs Mj vooruitbetaling per 3 moanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertontlepr. 25 ct p. regol, grootere letters naar plafttrrofmt* Brie Yen franco N.Y. Book- en Handelsdr. yJl Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Administr. No. 3. Rcdactie No. 33. De Gemeentebegrooting voor 1927. BuSteBiIand No. 30 oh nnmmer besfaat 3 biaden Honderd negen en twintfgste Jaarsrang ZATERDAG Diredeur: G. H. KRAK. Hoofdredactenr Tj. N. ADEMA. 5EEBRUARI. IV. Bat het gemeentepersoneel weet, dat net iwaard van Damocles, in den vorm van een verhoogde pensioenbijdrage, reeds geruimen tijd boven zijn hoofd hangt, is wel gebleken nit de adressen en memories van toelichting, die door verschillende ambtenarenorganisa- ties in den loop der laatste weken aan den Raad zijn gezonden. Zoowel zeggen B. en W. in den aanbie- dingsbrief der gemeentebegrooting met het oog5op den loonstandaard voor het vrije be drijf als met het oog op den stand der finan cien, acht de meerderheid van ons college het onvermijdelijk, dat de pensioensbijdrage voor 'het gemeentepersoneel, voor zoover dit tot nu toe fi/a pet. betaalt, op 8 A procent wordt ge- bracht, doordat de korting voor weduwen- en weezenpensioen van Vz procent tot 5 Li pet. wordt verhoogd. In de commissies voor het georganiseerd overleg is in dezen geen overeenstemming be- reikt. Een voorstel tot verhooging van den pensioenaftrek tot 8V2 pet. zullen wij U doen toekomen. Ten gevolge van dezen maatregel zeg gen B. en W. verder zal rond 32500 meer dan tot nu toe kunnen worden verhaald. Hiervan is 8600 in den vorm van winst- uitkeeringen van een viertal bedrijven onder de inkomsten opgenomen. Doordat de beslis- sing van den Raad moest worden afgewacht, is op de verhaalsposten geen hoogere heffing dan 3% procent vermeld. Het rechtstreeks op de begrooting te ramen bedrag aan hoogere bedragen van rond 23900 van het perso- neel, dat niiet in de bedrijven werkzaam is is met het oog daarop niet in de begrooting verwerkt. Tengevolge daarvan kon op den post voor onvoorziene uitgaven, die tenminste 25000 behoort te bedragen, slechts 988.00 worden uitgetrokken. Deze laatste mededeeling doet eenigszins vreemd aan. Men doet het voorkomen alsof juist dit geld noodig is voor den post onvoorziene uitgaven en omdat iedereen begrijpt, dat een post „on- voorzien" van nog geen 1000 belangrijk verhoogd zal moeten worden, is men onwille- keurig geneigd om de hoogere pensioensbij drage als voor deze begrooting absoluut fioodzakelijk zonder meer te aanvaarden. Het is duidelijk, dat het vraagstuk van den rerhoogden pensioensaftrek onafhankelijk van elken begrootingspost kan worden beke- ken, ja, dat het zelfs te betreuren is, dat een dergelijk voorstel bij het samenstellen der begrooting gedaan wordt, waardoor tusschen den financieelen toestand der gemeente en de salarissen van het personeel een verband ge- legd wordt dat tot onjuiste conclusies zou kunnen leiden. Laten wij allereerst d i t vast stellen, dat wij allerminst a tort et a travers zouden'wil den vasthouden aan bestaande salarissen van gemeentepersoneel en de stelling zouden wil len verkondigen, dat, wat ook val, deze sala rissen onaangetast moeten blijven. Er is geen enkele reden om, wanneer overa! de loonstandaard daalt, deze salarissen hoog te houden en in schrille tegenstelling te bren- gen met de loonen en salarissen die in het vrije bedrijf worden gegeven. Zoo menigeen heeft in den loop der jaren, in tijden van malaise en bezuiniging een veer moeten laten, terwijl toch van hem of haar verwacht werd, dat zij hun werk even plichts- getrouw zouden verrichten als zij dat tot dus- yerre gedaan hadden. En wanneer wij in de tot den Raad gerichte adressen l^zen, dat het totaal onmogelijk is, dat van de personeels-salarissen iets wordt afgenomen, ja zelfs wanneer daarin niet on duidelijk te verstaan wordt gegeven, dat het wel eens zou kunnen gebeuren, dat de ijver en toewijding voor het werk bedenkelijk zou den verminderen, dan zijn dit uitlatingen, die over het algemeen onder de burgerij met weinig sympathie begroet zullen worden. Het moge volkomen waar zijn, dat een amb- tenaar het druk heeft en zijn tijd goed be- steedf, dat hij zich evenwel in gemeentedienst overwerkt, vindt bij zeer velen van de burgerij geen geloof en men is er terecht verontwaar digd over, dat van ambtenaarszijde bij even- tueele verhooging van een pensioensbijdrage onmiddellijk op bedekte wijze met een soort obstructie gedreigd wordt. Het is natuurlijk, dat er tusschen beide groepen een groot verschil van inzicht be staan kan. De ambtenaar wij rekenen hier nu ook het werkliedenpersoneel onder ontvangt het salaris en de burgerij1 moet het betalen. De burgerij is bij eventueele tekorten al gauw geneigd te zeggen: verminder op een of andere wijze de ambtenaarssalarissen en de ambtenaren van hun kant hebben al in een hunner adressen gezegd: haal maar wat meer uit de bedrijven, met andere woorden- la a t de burgerij indirect m aar wa t meer voor ons betalen. Men heeft terecht of fen onrechte niet veel medelijden met een gemeente-ambtenaar, dlie men nog altijd beschouwt als een man, die in rechtspositie, in arbeidstijd, in zwaarte van het werk, in ziekteregeling en pensioens- zekerheid veel voor hee£t boven de werkers in de vrije bedrijven, gl mogen de uitzouderings- gevallen natuurlijk niet over het hoofd gezien worden. Waarom zouden zoo vele kleine scharre- saars, die met moeite hun belasting betailen, in vuur en vlam geraken als men het waagt de salarissen der gemeente-ambtenaren te verlagen Waarom, zoo is ons daarnaast door rijks ambtenaren den laatsten tijd meermalen ge- vraaigd, waarom kan, wat de pensioensstor- ting betreft, van den gemeente-ambtenaar niet gevergd worden, wat het Rijk ons al lang laat betalen? Waarom zijn onze salaris sen zoo beduidend verminderd c-n moeten die van het gemeente-personeel a tort a travers op het oude perl worden gehoudten? Men maakt zoo graag vergeiijkingen met het vrije bedrijf, maar wie die in het vrije be drijf bij een verzekeringsmaatschappij een weduwen- en weezenpensioen wil afsluiten, kan dat voor K procent van zijn salaris ge daan krijgen, ja zelfs voor 5% procent zooals men thans van de ambtenaren aan premie zal willen heffen Dan nog zal de gemeente een deel der ver- zekeringstaak voor eigen rekening moeten ne- men en wie in totaal niet meer dan 8'A pro- cent voor een behoorlijk eigen-, weduwen- en weezenpensioen moet betalen, verkeert in een posotie, die zeer velen in het vrije bedrijf hem van ganscher harte zullen benijden. Evenwel, iedere zaak heeft twee kanten en elke medaille heeft een keerzijde. Beschouwen wij de kwestie van ambte naarszijde, dan is het natuurlijk en vanzelf- sprekend, dat men zich verzet tegen een ver hoogde pensioensbijdrage, die practisch op vermindering van salaris neerkomt. Dan is het ook vanzelfsprekend, dat men er op wijst, dat in verloop van eenige jaren ook reeds de vacantie-toeslag is ingetrokken en bovenal, dat men er tegen protesteert, dat tusschen de gemeente begrooting en de amb tenaarssalarissen op deze wijze een onver- breekbaar verband gelegd wordt. Men beweert van die zijde, dat de loonen der ambtenaren over het algemeen niet beter zouden zijn dan die in de vrije bedrijven. Het is uiterst moeiiijk te controleeren. Natuurlijk is het heel eenvoudig de ar- beidsbelooning van een timmermansknecht en een gemeente-timmerman tegen elkaar af te wegen, maar voor de ambtenaren wordt die vergelijking heel moeiiijk, omdat vele overheidsbetrekkingen geen gelijksoortige anibten in het particuliero-bedrijf tegenover zich vinden. Toch moet in groote lijnen een vergelijking te trekken zijn, waarbij dan, wat het ge meente-personeel betreft, niet alleen met het salaris, maar ook met tal van andere zeker- hcidsfactoren dient rekening te worden ge- liouden. Welnu, de groote fout zien wij in het onver- breekbaar vastkoppelen van de salarissen aan de gemeente-begrooting. Het is van zelfsprekend, dat de geheele burgerij verlangt, dait de ambtenaren behoor lijk bezoldigd zullen worden. Men stelle hun salarissen zooveel mogelijk gelijk aan die in het vrije bedrijf cn late ze verder onaangetast en onverminderd, tenzij d'e loonstandaard in het vrije bedrijf zoozeet daalt, dat een te schrille tegenstelling zou worden verkregen. Die loonstandaard en niet de stand der financien bij elke nieuwe gemeente-begroo ting, behoort de maatstaf der ambtenaars salarissen te zijn. Geschiedt dit niet, dan zal aan de ambte naren een groot deel hunner rechtspositie worden ontnomen, dan zullen hunne salaris- sen jaarlijks da'len en stijgen al naarmate de begrooting een min of meer gunstig beeld vertoont en dan vergt de consequentie, dat in overvloedige jaren die salarissen even veel verhoogd worden als zij in ongunstige jarai verlaagd zijn geworden. Het is niet goed en het getuigt van een onevenwichtig beheer der gemeente-financien, den ambtenaren een vacantie-toeslag te ge- ven, om dien bij een moeiiijk sluitbare be- 'grooting weer in te trbkken.' Noch salaris, moch pensioen mogen afhan- kelijk zijn van den tcevalligen stand 'der fi nancien bij het samenstellen der begrooting en wij kunnen ons best voorstellen, dat de ambtenaren zich in dit verband tegen ver- slechtering verzetten als zooals uit die Nieuwjaarsrede van den burgemeester blij'kt binnen weinige jaren weer normaie en goed sluitbare begrootingen zijn te wachten. Wil men de ambtenaarssalarissen herzien, ze meer in overeenstemming brengen met die in de vrije bedrijven, soft, wij zullen het van ganscher harte toejuichen. Ook wanneer ze op een of andere wijze vermind'erd worden, als ze bij die vergelij king te hoog worden bevonden. Maar men zoeke daarvoor niet het tijdstip van het sluitend maken der begrooting uit, men legge geen verband tusschea de salaris sen en de te dekken tekorten. Het is volkomen begrijpelij'k, dat de ambte naren hun salarissen niet als jaarlijkscht- sluitpost der begrootiag willen zicn be- schouwd. En eveneens, dat zij niet in dub- bele mate de dupe van het gebrek aan finan cien willen worden, eansdeels door verminde ring van salarissen en aaderdeels door ver hooging der belasting. Laat men een commissie benoemen, die zoo zuiver mogelijk de salarissen en loonoa van personeel in gemeentedienst vaststelt En laat men dan die loonen garandeeren, onafhankelijk van elke gemeente-begrooting, opdat volkomen vaststaat, dat het personeel niet de dupe van dikwij'ls overbodige en kost- bare besluiten van onzen Raad kan worden. Onder in den zak, zegt een oud spreek- woord, vindt men de rekening. B. en W. zijn zoo vrij geweest die rekening van diverse financieele bokkesprongen, in den vorm van een voorstel tot belastingver- hooging, niet heelemaal onder in den zak te leggen, zoodaf wij ze bij het uitpakken van allerlei verrassingen wat spoediger in han- den zullen krijgen. Er blijkt, ondanks alie voorgestelde bezui- nigingen, nog een tekort van /II 6,600 te zijn en nadlat van alle gemeentelijke kikkers zooveel mogelijk veeren geplukt zijn, zullen de bdastingbetalers er aan moeten gelooven, De beilastingschroef zal, ondanks het ge- schreeuw der tallooze slachtoffers, nog een half slagje worden aangedraaid tot er een 116.000 meer in de schatkist geperst is, al geven B. en W. daarbij de verzekering, dat zij slechts met bloedend hart en een traan in het edelacbtbare oog tot deze execu- tie hebben besilotefl Tot dekking van het resteerend1 tekort aldus B. en W. zouden wij allereerst wil len overgaan tot verhooging van de plaatse- lijke inkomstenbelasting. Blijkens van den Inspecteur der Directe belastingen ontvangen inlichtingen zal de bruto-opbrengst der belastingen over 1926/27 omgeveer 660.000 bedragen. Zou aldus het college het geheele bedrag van 116000 uit de inkomstenbelas ting moeten worden gevondeg, dan zou de opbrengst (zoo het belastbaar inkomen ge lijk blijft) over het belastingjaar 1927/1928 moeten worden verhoogd met \A X 116.600 174.900, d. i. een stijging van het vertnenigvuldigingscijfer van 0.65 tot 0.82. Het spreekt van zelf, zeggen B. en W en hieruit blijkt weer hun medelijdend hart dat deze stijging de grengen van hetgeen binnen het raam eener redelijke belastingpoli- tiek mogelijk is, verre zou overschriiden. Wij rekenen er op, dat het in April 1927 bij de vaststelling van den factor voor het belas tingjaar 1927/28 mogelijk zal blijken, nog' een bedrag van 50.000 uit de bedrijven te putten. Het uit de inkomstenbelasting te vin den bedrag zal daardoor met e'enzelfde be drag kunnen worden verlaagd, zoodat het vermenigvuldigingseijfer zou kunnen beperkt blijven tot 0.75. Van een redelijke belastingpolitiek is hier al geen sprake meer. Waar blijft de continuiteit in onze begroo tingen als de belasting het eene jaar onder luid gejuich der dankbare bevolking verlaagd wordt, als men in een der eerstvolgende ja ren het tekort weer door een hoogere dan de vroegere heffing moet wergwerken? Het is niet de sehuld1 van den wethouder van financien, dat wij thans voor deze be- denkelijke tekorten staan, het is de schu'd van de raadsleden, die zoo spoed-ig mogelijk „normale" begrootingen verlangden, die ieder jaar voor zich zelf wilden laten zorgen en hun kiezers maar al te gaarne met be- lastingverlaging wilden verblijden. Natuurlijk slaat de stinger van onze finan cien nu weer naar de andere zijde door, on danks het medelijden van B. en W. die eigen- Tijk niets anders meedeelen, dan dat zij 50.000 wel op andere wiize meer indi rect door middel van de bedrijven bij elkaar zullen krijgen. Barbertje zal moeten hangen, tenzij de belastinginspecteur ons nog met een gunsti- ger schatting verblijdt. Maar meevallertjes bij de belasting kunnen zeker tot de traditioneei witte raven worden gerekend. Er komen nog meer verrassingen. Wij hebben zeggen B. en W. het wenschelijk geoordeeld, de verhooging niet toe te passen uitsluitend op de inkomstenbe lasting, doch daarin eveneens de opcenten op de vermogensbelastinig te betrekken, in dier voege. dat het aantal dier opcenten zou zijn te verhoogen met 20, waartegenover het ver- me.nigvuld'igingscijfer der inkomstenbelasting zou kunnen worden verminderd tot 0.74-, zoo dat de gemeente met een tiende deel minder zou kunnen volstaan. Nu voor enkele jaren de dialing van het vermenigvuldigingscijfer der inkomstenbe- lasting gepaard ging met vermindering der hier bedoeldte opcenten lijkt het ons aldus B. en W. red'elijk, dat eene verhooging van den factor samengaat met een verhoo ging dezer oncenten, waarvan de opbrengst op 10.600 is geschat. Aangezien zoo besluit het college ook bij U de vraag zou kunnen rijzen, waar om niet in plaats van belasting-verhooging een voorstel is gedaan tot loonsverlaging, wenschen wij de opmerking te maken, dat deze vraag in ons College is ter sprake ge weest, doch dat wij haar voor dit jaar ont- kennend hebben fceantwoord, omdat invce- ring van een verhoogden ,aftrek voor pen sioen., tegelijk met een vePlaging der loonen ons te bezwaarliik voorkomt. Is er sterker bewijs noodig om duidelijk te maken, dat B. en W. hun ambtenaren een goed hart toedragen? Vrijwillig besluiten zij toch hen in een las- tig begrootingsjaar niet driedubbel maar slechts tweedubhel door vergrooting van pensioenpremie en verhooging van belasting het ambtelijke veil over de ooren te halen. Het is te hopen, dat het gemeentepersoneel blijk zal geven deze vaderlijke zorg naar waarde te apprecieeren. Wat dte opcenten op de vermogensbelasting betreft, die schijnen als een Siameesehe twee- ling aan de inkomstenbelasting gekoppeld1 te zijn, zoodat verhooging van het vermenig vuldigingscijfer onafwendibaar verhooging van opcenten met zich meebrengt. Voor de kleine „kapitalisten", de oude ren- teniertjes die te weinig hebben om er van te leven en te veel om van gebrek te sterven, voor de werkelijke slachtoffers der „vermo- gens"-belasting is een verhooging van 20 op centen een verzwaring van lasten, die hun den strijd om het bestaan buitengewoo® moei iijk zal maken. AflAANDAG 7 FEBRUARI HOE MEN GELD KRIJGT VOOR DE DUITSCHE RIJXSWEER. Veertien tot den Duitschen Vredesbond be- hoorende vereenigingen hebben in een memo randum aan den Rijksdag de hoop uitgespro ken, dat de rijksweerbegrooting dit jaar eens wat scherper onder de loup zal worden geno- men, terwijl tevens een verlaging ervan wordt verlangd. De afgevaardigden worden op merkzaam gemaakt op een eigenaardigheid van de militaire begrooting, waardoor feite lijk de parlementaire controle ontdoken wordt. Het departement heeft n.l. van de mogelijk- heid om middelen van de begrooting „over draagbaar" te verklaren zulk een overdadig gebruik gemaakt, dat van de gevraagde cre- dieten, ruim 131 millioen „overdraagbaar'' zijn. De eigenmachtige oprichting van een marineschool, waarvoor de middelen niet waren toegestaan, doch waarvoor de kosten uit die voor een ander hoofdstuk waren geno- men, heeft bewezen, dat het departement in de overdraagbaarheid der middelen een weg ziet om de politieke bedoelingen van den rijks dag te doorkruisen. Bij de hoogte der som- men, die het rijksweerministerie aldus be- schikbaar houdt, valt te vreezen, dat ook de onwettige verbindingen van de rijksweer op die wijze financieel gesteund worden, tot schade van de verzoeningspolitiek naar bul- ten en van de bevestiging van de republiek naar binnen. De vereenigingen van den Vredesbond doen daarom een beroep op den rijksdag, om deze praktijken van het rijksweerministerie door nauwkeurige doelaanwijzing van de toege- stane middelen onmogelijk te maken. KARL GRAEBE. f Te Frankfort is, 86 jaar oud, overleden de scheikundige prof. Karl Graebe, die met C. Loebermann de methode heeft uitgevonden om meekrap-rood, dat vroeger uit meekrap wortels werd bereid, langs chemischen weg uit koolteer te halen. Hij begon zijn loopbaan als assistent van Bunsen, werkte een tijd lang bij Baeyer en was van 1878 tot 1906 hoog- leeraar te Geneve. FRANKRIJK'S BUITENLANDSCHE POLITIEK. Omtrent verklaringen, door Briand in de Senaatscommissie voor buitenlandsche zaken afgelegd, wordt gemeld, dat hij thans vol- strekt niet meer aandringt op een spoedige openbare bespreking in den Senaat van ae buitenlandsche aangelegenheden, zooals hij eerst wilde om zich van bepaalde beschuldi- gingen te zuiveren. De toestand eischt thans groote voorzicbtigheid wegens het opti'eden van het rechtsche kabinet in Duitschland en de moeilijkheden in China. Omtrent deze laatste verklaarde Briand, dat de regeering de neutraliieit wenscht te be- waren egenover de regeering van Kanton, met welke Frankrijk een lange grenslijn ge- meen heeft en goede betrekkingen onderhoudl. Maar een verdrag kan niet gesloten worden zoolang in China geen centrale regeering is. Een uiting omirent de materieele kracht, die Frankrijk, naast de moreele, niet verwaar- loozen zal, wordt blijkens een mededeeling van den Parijschen correspondent van het Hbl., uitgelegd als een teeken dat ook Briand het Rijnland niet wil ontruimen voor dat de militaire planren en de organisaie der Fran- sche Oostgrens gereed en aangenomen zijn. De verklaringen maakten een goeden in druk en gegeven den wensch der regeering, mag men voorzien dat vooreerst geen open- bare bespreking der buitenlandsche zaken zal worden gevraagd. Ook niet in den Senaat, waar overeenkomstig de vroegere beloften het openbaar debat aan dat in de Kaxner behoort vooraf te gaan. DE BELASTING OP HET WEDDEN IN ENGELAND. Winston Churchill, de kanselier van de schatkist, heeft in een rede te Manchester aangaande de belasting op de wedd'enschap- bij wedrennen gezegd., dat volgens zijn Ach, waren alle menschen wijs, En deden ze alien wel, Deez' aarde ware een paradijs Ontwapening kon dan well Comite tot Waarschuwing tegeti eenzijdige Ontwapening, inlichtingen, in tegenspraak met de onrust- barende berichten in de sportbladen, de be lasting goed werkte en dat de wedrennen goed bezoeht werden. Dit laatste wordt doot de biaden fel bestreden. Zij zeggen, dat de belasting het bezoek zoo heeft doen vermin deren, dat wat aan de wedbelasting gewon- nen wordt, v/eer verloren gaat door de min- dere opbrengst van de vermakelijkheidsbe- lasting. In Noord-Hnllsi.tid in Woord en Beela wordt deze week in verband met zijn zestig- sten verjaardag der Willem Royaards' por- tret opgenomen, terwijl een artikel over dezen eminenten tooneelspeler mede een plaats vindt. De Lamoraalsluis te Alkmaar met op den achtergrond de Groote kerk is een foto, die duidelijk demonstreert, welke mooie plek- jes onze stad bezit. Natuurlijk is ook een aantal foto's gewijd aan de huldiging van Dorus RijkeTS. In verband met het biinnenkort plaats hebbend 650-jarig bestaan van Beverwijk be treft men enkele kieken aan. Verder het gebruikelijke fotonieuws en de gewone rubrieken en verhalen. BRITTANNIE'S BETREKKINGEN MET RUSLAM). Reuter verneemt, dat in Russische kringen te Londen het gerucht de ronde doet, dat de Britsche regeering de opzeggintg der En- gelsch -Russieche handelsovereenikomst over- weegt. In gezaghebbende Britsche kringen kon geen bevestiging of omfkenning van dit gerucht worden verkregen. Naar verluidt gelooft men in Russische kringen, dat de regeering dezen stap over- weegt met het oog op hetgeen in die krin gen wordt genoemd „het belang, dat Sovjet- Rusland heeft bij de zaak der zuidelijike re geering in China". UITWIJZING VAN BUITENLANDSCHE ZEELIEDEN UIT AMERIKA. De Senaat der Vereenigde Staten heeft een wet aangenomen, welke voorziet in de depor- tatie van buitenlandsche zeelieden. E)ezen zullen, indien hun verzoek om als immigrant in de Ver. Staten te worden toegelaten wordt verworpen, als passagiers teruggezonden wor den naar de haven van vertrek of naar hun gefooorteland op een ander schip, dan van welks bemanning deze zeelieden deel hebben uitgemaakt en wel op kosten van het schip waarmede deze mannen de Ver. Staten heb ben bereikt. Deze maatregel, die nu al een jaar lang hangende is, zal thans ter goedkeuring aan het Huis van Afgevaardigden worden voor- gelegd. Er bestaat alle kans, dat indien de wet wordt aangenomen langs diplomatieken weg zal worden geprotesteerd door Engeland en andere landen, welke vele gekleurde zeelieden in dienst hebben. BIJNA 300 PROCESSEN TEGEN eeN KRANT. Er is geen> krant in Europa, die zooveel met de rechterlijike macht te stellen heeft al® de „Nepszava", het orgaan der Hongaar- sche sociaal-democratische partij te Boeda- pest. In 1926 zijn tegen dit blad maar liefst honderdzeyenfig politieke processen aan- hangig gemaakt, dus om den anderen dag een nieuw proces. Bovendien liepen er nog 126 processen van bet voriige jaar. De rechts- kuindige adviseur van de „Nepszava" heeft dus met deze 296 zaakjes zijn handen vol. Bovendien malen de molens der Hongaar- sche justitie wel erg langtzaam, maar, vooral wanneer het de oppositie betreft, bijzonder fijn. Het ,,boekjaar" 1926 sluit met een totaal- saldo van twaalf jaar gevangenisstraf, ver deeld over eenige leden van de redactie, et boeten tot een bedirag van ongeveer zestig- duizend gulden. Dan zijn er nog een paar kwesties iin hoo- ger beroep aanhangig. Wanneer de in eerste instantie uitgesproken vonnissen word'en be- kracbtigd, dan beteekent dat voor den ver- antwoordelijiken redacteur een verblijf in den kerker voor den duur van honderdendirfe jaar. De „Nepszava" is echter in nog meer op- zichten een bijzondier Mad. Het is het eenige orgaan, dat geen goede maatjes met de re geering heeft widen worden, hetgeen tevens de verMariog is van de lawine van straffen en processen. Daarom worden ook de hoofd- art'Mlen van het eenige oppositie blad met lynxoogen doorzocht naar uitdtukkingen, die een excuus zouden kunnen opleveren voot een nieuwe gerechtelijke actie. Voorts bestaat er in Hongarije een pers- wet, die de „Nepszava op goede grond'en ats uitsluitend1 op zichzelf van toepassing kan achten. Zoo bepaalit deze wet, dat de straat- verkoop van sommige biaden verbodlen kan worden. Natuuriijik is de straatverkoop van de „Nepszava" al lang verboden, tot dietri- ment van de inkomsten. Een staaltje ter illlustratie. Kort na het sovjet-regime in Hongarije werden speciale rechtbanken ingesteM1 voor het berechten der politieke misda'digerS. Een lid der redactie van de ..Nepszava". de heer Szoeke, permit- teerde zich de weelde. in zijn blad de uit- spraken dier gerechtshoven in sommige ge- valilen aan critiek te onderwerpen. Deawege ALKMAARSCHE COURAHT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1