DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. no. si EUaderd hegen en fwmlfgste Jaargsifll* 1927. JLboimemeiitsprijs hij voorultbetaling per 3 maanden f2.—fir. per post f2.50. Rewijsn. 5 ct Advertcntlepr. 25 ct p. regel, grootere letters tmar pljwfarnfmt* Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Admiuistr, No. 3. Bodactie No. 83. MAANBAG 7 FEBRUARI. Baiiienfaradl Dif namtnef ftesfaat nit 1 blades, Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacfeur Tj. N. ADEMA. RUMOER IN DEN DUITSCHEN :ji RIJKSDAG. I' Bij de debatten over de regeeringsverkla- ring protesteerde Zaterdag de afg. Steger wald (Centrum) tegen de kenschetsing der nieuwe regeering als burgerlijk blok, daar ten minste de helft van de kiezers der vier coalitiepartijen werknemers zijn. Het Cen trum wil geen klassenstrijd. Afg. Stocker (comm.) ncemde deze coalitie gevaarlijk voor de arbeiders, nu minister von Kendell j.l. Vrijdag feitelijk erkend had, dat 'hij bij de Kapp-Putsch aan de zijde van Kapp iheeft gestreden en zijn gewapende gen- darmen ter beschifcking van Kapp heeft ge steld. Men kan zich voorstellen, zei spr., hoe een fascistische Junker" de tegen de anti- republikeinsche organisatie gerichte bepalin gen van het regeeringsprogram als minister van binnenlandsche zaken zal toepassen. Ook afg. Landsberg (soc.-dem.) deed een aanval jop Keudell wegens diens houding bij de Kapp-Putsch, tengevolge waarvan een zoodanig tumult ontstond, dat de zitting op voorstel van het Centrum voor een uur werd opgeheven. Na heropening ging Landsberg voort met zijn aanval op den minister, wegens diens op- treden als landraad tijdens den Kapp-putsch. Minister v. Keudell verklaarde daarop, slechts de instructies van zijn superieur; den regeeringspresident van Frankfort aan de Oder en op diens last die van den militairen bevelhebber te hebben opgevolgd. Ook de an- dere beschuldigingen van Landsberg wees hij van zich af. Naar aanleiding van de communistische interpellatie verklaarde v. Keudell, dat welis- waar een groep der organisatie Olympia op zijn landgoed heeft vertoeft, maar twee jaar voor zij werd verboden. Afg. Kube (Volkisch) deed opmerken, dat de soc.-dem., in tegenstelling met de eerlijke oppositie der communisten, heelemaal niet het recht hebben zich over het politieke verleden van een minister op te winden. Na nog eenige interrupties, kleine scheld- partijtjes en tot-de-orde-roepingen kwam ds rijkskanselier aan het woord. Deze zegde een onderzoek toe naar de waarde van de klachten over den minister. Spr. decide mede, dat von Keudell indertijd em disciplinair onderzoek tesfen zrchzelf heeft voorgesteld, maar van de betrokken Pruisische autoriteiten was daarop geen ant- woord ontvangen. Dit onderzoek zal thans plaats hebben en de rijkskanselier zou het zooveel mogelijk bespo-edigen en van den u-it- slag het Huis lcennis geven. (Links: En intus schen moet hij minister blijven!) Landsberg decide mede, dat tot de publica- ties, welke v. Keudell indertijd in het district Koningsbergen liet verspreiden, er een be- hoorde, waarbij in opdracht van rijkskanse lier Kapp ieder met straf werd bedreigd, die publicaties der vorige regeering zou ver spreiden (de communisten: weg met den hoogverrader!) De voorzitter van den rijks- dag riep verscheiden afgevaardigden tot de orde. De regeeringespresident van Frankfort aan de Oder ontkende, den landraad v. Keudell te hebben gemachtigd de instructies van den militairen bevelhebber op te volgen. De heer v. Keudell heeft zich overigens na zijn ont- slag „k6niglicher Landrat a. D." genoemd. (Groote beweging links). Intusschen waren alle afgevaardigden van bun plaafsen geloopen en was de wan orde zoo groot geloopen, dat Ulitzka (Cen trum) vocrstelde de zitting tot 3 uur nam. te sluiten, welk voorstel werd aangenomen. In de pauze had het bestuur der D.-nat fractie een onderhoud met v. Keudell. Na de hervatting der zitting had de stem ming over de motie van vertrouwen plaats De uitslag was, dat zij werd aangenomen met 235 tegen 174 stemmen bianco. Tegen waren de communisten, socialisten, democraten en D.-Vblkischen, alsmede enkele alleenstaande •leden, zooals dr. Wirth. De bladen leveren uitvoerig commentaar op de stemming over de motie van vertrouwen. Daarin wordt de nadrulc gelegd op het feit, dat dh regeering een veel grootere meerder- heid heeft verkregen, dan verwacht werd, het- geen wordt toegeschreven aan de vele ge- schillen in den boezem van de oppositie-par- tijen. In ieder geval is thans bewezen, dat de huidige regeering verzekerd is van een abso lute meerderh-eid. welke haar tot rustigen ar- beid in staat stelt, Ook is thans duidelijk geworden, dat alle partijen, met uitzondering van de Communis ten en de Volkischen de Locarno-politielc zijn tcegedaan en de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond goedkeuren. DE MOGENDHEDEN EN CHINA. Wordt de toestand dreigend? Reuter meldt uit Tokio, dat de kruiser „Tenryot" en vier tcrpedobooten order heb ben gekregen naar Sasebo te vertrekken met een -andingsdivisie van 300 mariniers. Dit bevel zou volgens de Evening News" zijn gegeven naar aanleiding van berichten, die nog niet bij het pubhek bekend zijn. Naar de BritSche draadlooze dienst meldt biijkt uit de persbevichten, dat er thans 33 Amerikaansche schepen en 2500 man mari niers beschikbaar zijr, voor de bescherming van Amerikaansche Evens en eigendommeh in China De regeering der V'ereenigde Staten heeft aan de autoriteiten tc Kanton en Peking voor gesteld. de internaLonale nederzetting te Shanghai te vrijwaren voor vijandelijkheden. De voorstellen werden aan den Amerikaan schen gezant gezoadcn ter doorzending, doch totnogtce heeft deze geen antwoord ontvan gen - Tweehonderd vijftig op de Philippijnen in garnizoeri hggcnde Amerikaansche marine- soldaten hebben order gekregen, naar Shang hai te vertrekken De. toesiona te Hankau verheterL Ja ansche berichten uit Hankau melden, dat de voorgenomen demonstratie door de Chineesche autoriteiten werd afgelast en dat aanplakbiljetten tegen de Britten van de mu- ren in het gebiecl van Woehan werden verwij- derd. Deze wending is naar men meent te dan^en aan orders van Tsjang Kai Sjek, den bevelhebber der Kantonneezen, die er naar streeft, controle te krijgen over de activiteic der bolsjewisten. Priesters mishandeld en gevangei genomen. Gemeld wordt, dat in het Noordwesten van de provineie Hoepeh twee katholieke priesters door Chineezen gevangen worden gehouden, die 29 Januari eerst het eigendom der zen ding vernielden en daarna de .priesters mis- handelden. Een incident te Tientsin. De Britsche directeur van een tapijsfabriek werd door een menigte van 350 arbeiders aangevallen en bijna vermoord, omdat hij een meesterknecht had ontslagen. De directeur werd door zes waiters gered. Nieuwe Britsche voorstellen. Sir Francis A-glen, die tijdens zijn afweziig- heid werd onitslagen als inspecteur-gene-raal bij de douane, is naar Peking teruggekeerd. Zaterdag is door het diplomatieke corps de situatie ter besprekinig gebracht, welke door dit ontslag is geschapen. Naar de correspondent van de ..Observer" te Peking aan zijn blad weet mee te deelen, zulllen namens de gezamenlijike mogendheden nieuwe voorstellen aan de regeering te Pe king worden voorgelegd. In een rede, wellke de Eerste Lord van de Admiralitei't, 13ridigeman, te Oswestry heeft gehouden, zeide deze, dat, hoewel Groot- Brittannie beschuldigd wordt van een aggres- sieve houding wat China betreft, het integen- deel het gepeupel en d>e agitatoren zijn ,ge- weest, die de Euro-peanen hebben gemol-es- teerd bij de uitoefening van bun bedrijf. Bij de grootste provocatie heeft de regeering ge- toond, een krachtige ze-lfbeheersching te be- zitten de onderhandelingen konden dan ook word-en voortgezet, daar de Britten voor meer dan de helft aan de wenschen van de Chineezen zijn tegemoetgekemen. De Britten zijn bereid tot groote concessies ten opzichte van China, doch zij zuWen de plichten teg-en- over het Britsche vollk niet verwaarloozen. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De legers van Kanton hebben de Chinee sche troepen, die Sjanghai verdedigen, ge- dwongen 120 K.M. terug te trekken De troepen zijn opgesteld voor een onmiddellijk voor de deuf staanden veldslag, die voor het bezit van Sjanghai beslissend kan zijn. Een te Berlijn ontvangen, doch van andere zijde niet bevestigd bericht meldt, dat de te Sjanghai woonachtige leden van het (nationa- listische) Kwo-Min-tang zich onder leiding van generaal Li-Joen-tsjing bij verrassing van de stad meester hebben gemaakt. De te Sjanghai aanwezige troepen van generaal Scen-Tsjoean-fang zouden ontwapend en ver- dreven zijn. DE OPSTAND IN MEXICO. De minister van oorlog heeft Zondagmor- gen aan de opstandelingen in Oporto een ultimatum gezonden waarin verklaard wordt, dat, wanneter zij zich om half twaalf uur 's middags niet hadden overgegeven, de stad van alle zijden gebombardeerd zou worden. Ook buiten Oporto zijn enkele pogingen tot het verwekken van een opstand gedaan. Zoo begon te Figueira da Foz (haven in Noord-Portugal) een kleine afdeeling van het garnizoen een opstand, die echter onmiddel lijk werd onderdrukt. De kanonneerboot „Bengo", die op de ree- de van Faro (Zuid-Portugal) lag, heeft de partij der opstandelingen gekozen Zij bracht een afdeeling mariniers aan land, bij welke zich een deel van het garnizoen van Tavira voegde. Er ontstond een gevecht met het deel van het garnizoen, dat de regeering trouw was gebleven. De „Bengo" nam hieraan deel en vuurde op de kazernes van het garnizoen. Ook hier werd de opstand spoedig onder drukt, waarna de „Bengo" zee koos met on- bekende bestemming. De commandant van-de „Bengo" deelde gistermiddag per draadlooze mede, dat hij zich niet zal onderwerpen aan een verhoor door een niet op constitutionneele wijze samengestelde rechtbank en dat hij daarom zijn land verlaat. De regeering ontvangt van alle zijden steun en is vol vertrouwen aangaande de ont- wikkeling der gebeurtenissen. Zij heeft een communique gepubliceerd waarin wordt me- degedeeld, dat Oporto hevig gebombardeerd is, dat de artillerie der opstandelingen tot zwijgen is gebracht en waarin het moreel der regeermgstroepen uitstekend wordt genoemd. De regeeringstroepen hadden drie dooden en zes gewqnden Volgens dit communique zijn de opstande lingen in Oporto door een paniek bevangen en hebben zij brood noch vleesch. De krijgs- wet wordt streng toegepast. Overdag blijft alles normaal, doch's nachts is het opeobaar leven in de stad stopgeza Verscheidene huizen zijn ten gevolge van het bombardement verwoest, waarbij ook bur gers om het leven zijn gekomen. In het centrum des lands, met name te Lissabon, heerscht volkomen rust. In het Zuiden is de opstand reeds bijna geheel on derdrukt, terwijl hij in 't Noorden voortdu- rend aan terrein verliest. De regeering heeft groote troepen- en munutietransporten naar het Noorden gezonden, teneinde den geleide- lijk afnemenden tegenstand der revolution- nairen geheel te breken. De huidige militaire dictatuur, aldus wordt verder in het communique gezegd, die voortgesproten is uit de revolutie van Lissabon van 28 Mei 1926, is volkomen re- publikeinsch gezind. Zij is voornemens de groote zuiveringsactie op het gebied1 der bin nenlandsche politiek en op dat der admini- stratie ten uitvoer te leggen, ten einde daar na de grondwet weder in werking te kuneen stel'len. Tot zoover het communique. De revolutionnairen te Oporto hebben den consul van Uruguay v-erzocht, zijn bemidd'e- ling voor het tot stand komen van een wa- penstilstand te willen verleenen. De comman dant der regeeringstroepen heeft evenwel ge- weigtrd, op onderhandelingen in te gaa-n. Hij verlengde de onvoorwaardelijke overga- ve der revolutionnairen. De toestand wordt nog gecomp-liceerder, doordi-en in Noord-Portugal de spoorweg- arbeiders staken ten- gunste der revolution nairen. De huidige revolutie is weg-ens haar ult- gebreidheid1 en het aantal slachtoffers een der bolangrijkste, die Portugal de laatste jaren heeft doorgemaakt. HET ONTWAPENINGSVRAA'GSTUK. Vandaag koir.i te Brussel de deskundigen- commissie voor de burgelijke luchtvaart bij- een. Zij is door de economische subcommissie der voor berei den de ontwapeningsconferentie van den Volkenbond bijeengeroepen, om vast te stellen of en in hoe verre de burgerlijke luchtvaart zonder schade in economischen of verkeerstechnischen zin bij een ontwape- ning of beperking der luchtsirijdkrachten voor land- en zeemacht betrokken kan worden DE TOESTAND IN PORTUGAL. Hoewel de bladen uit Oporto gemeld heb ben,dat de xebelien overmeesterd waren, deelt de Portugeesche regeering mede, dat de toe stand nog steeds ernstig is. De minister van Oorlog heeft manschappen gezonden naar plaatsen, waar de spoorwegarbeiders staken, in verband met het feit, dat deze gedreigd hebben de staking nog voort te zetten. NA DE CATALAANSCHE OPST ANDPOGING Een Exchange-bericht meldt, dat dte immi- gratie-commissares in Havana ter kenais heeit gebracht, dat aan kolonel Garibaldi niet zal worden toegestaan op Cuba te lan- den, op grond van het feit dat hii uit een an- der land verbannen is. Garibaldi is intus schen reeds op weg naar Cuba. INDUSTRIEELE CONFERENTIES. De „Sunday Times" weet mee te deelen, dat in verband met de gehouden conferen- ties tusschen vooraanstaande personen uit Duitschland en Engeland uit handel en In dustrie door de vertegenwoordigers van Italie, Zwitserland en Zweden voorstellen aan de hand zijn gedaan, om soortgelijke cc-nferenties bij een te roepen, waarbij dan de door hen vertegenwoordigde landen zullen worden uitgenoodigd. Met voldoening constateert men in in- dustrieele kringen, dat er een strev-en be- staat, deze, internationale handelsbesprekin- gen uitbreidlng te geven. DE VAKBEWEGING IN ITALIe EN HET FASCISME. Dezer dageti is gemeld, dat het Italiaan- sche Vakverbond, de Confederazione di La- vor-o, een verklaring had gepubliceerd, waar in het z-ich on-derwierp aan den fascististi- •schen staat. De verklaring heette door tai van beketide vakleiders, o. a. d'Aragona, oud- Kamerlid en oud-secretaris van het V. V., on derteekend te zijn. In de „Oe-uvre" deelt d'Aragona nu ech'ter mede, dat er geen sprake van is, dat hij dit stuk heeft onderteekcnd. Hij is sedert 26 Ja nuari buitenslands, toeft op het oogenblik te Parijs, op weg naar Geneve. Hij heeft steeds voor de vakorganisaties den eerbied der democratische beginselen opgeeischt en zich dus niet bij het fascisme aangesloten. Toen er destijds plannen werden gemaakt om den zetel van het Italiaansche Verbond naar het buitenland ovfr te plaatsen, had hij zich daar echter tegen verzet, daar hij van oordeel was, dat het Vakverbond in Italie bleef. Niet met het oog op een positieve actie, welke voortaan onmogelijk is, maar als een perma- nente aanspraak op zijn reoht en traditie. Intusschen bevindt zich de zetel van het Italiaansche Vakverbond (het oude, zooals het vroeger in Italie bestond) reeds geruimen tijd in Parijs. Het bestuur heeft daar in een mededeeling aan de pers aan herinnerd en er op gewezen, dat dit in overeenstemming met het I. V. V. te Amsterdam is geschied. SAMENZWERINGEN IN LETLAND. De geheime politic heeft te Riga huiszoe- kigen gedaan, Een groot aantal I.etlandschc fascistenleiders en anderen, die verdachl worden van het op touw zetten van een putsch, zijn gearresteerd. Iii verschillende andere deelen van Letlarid hebben huiszoekingen plaats gehad bij com munisten, die beschuldigd worden onder in- vloed van Moskou samen te zweren tegen de grondwet. Hoewel sommige blad'en hieraan groote beteekenis hechten, gelooft het pu- bliek over het algemeen met, dat de samen- zweringen van ernstigen aard zijn. PRIN'S CAROL NOG NIET GEWENSCHT. Naar aanleiding van het indienen van een motie door de Nationale Boerenpartij cm prins Carol weer in zijn rechten als kroon- prins te herstellen, is het in de Roemeensche Kamer tot heftige scenes gekomen. De verteg-enwoordigers der regeeringspar- tijen van Bratianu en Averescu hebben zich krachtig tegen dit voorstel uitgespronken. WETENSCHAPPELIJKE ORGANISATIE VAN DEN ARBEID. Het Internaticnaal Instituut voor weten- schappelijke1 organisatie van den arbeid be gun Zaterdag te Geneve zijn werkzaamheden. Het zal gegevens verzamelen en verspreiden over alle vraagstukken van wetenschappelijke organisatie van den arbeid in industrie, han del en landbouw. EEN ONDERWIJZERSSTAKING. De Antwerpsche onderwijzers hebben Vrij dag gedurende een uur het lesgeven geschorst bij wijze van protest tegen het niet tijdig be- talen van de tractementen. De staking was naar het heet algemeen. Op het departement van Kunsten en Wetenschappen werd daarop geantwoord, dat het hier alleen een manifes- tatie geldt van liberale onderwijzers tegen het katholiek-socialistisch stadsbestuur. Of er tegen de stakers straffen zouden worden toegepast, was nog niet beslist, zegt het Hbl. EEN POLITIEKE VECHTPARTIJ. De „Glos Praw-di" te Warschau meldt, dat Kossow, in Poolsch Wit-Rusland, het too- neel van hevige botsingen is geweest. Op het voornaamste plein van die stad werden door twee agitatoren ophitsende redevoeringen ge houden, waarin zij een spoedige hulp van Sovjet-Rusland aankondigden. Toen de po litic tot hun arrestatie wilde overgaan, ont stond en handgemeen, waarbij vljf personen werden gedoo-d en zes zwaar gewond. HET •PROGES-BARMAT. De nieuwe Duitsche minister van poste- rijeu, dr. Schatzl, zal omstreeks midden Fe- bruari als getuige in het proces-Barmat wor den geh-oord. In zijn kwaliteit van staatssecretaris van de afdeeling Beieren der Duitsche rijkspost te Miinchen heeft hij indertijd op aandringcn van den thans overleden oud-minister Hofle aan het rijksdaglid Lange-Hegermann een crediet .van twee millioen Mark verstrekt, op voorwaarde, dat dit geld aan het bezetbe ge bied ten goede zou komen. Lange-Heger mann had er echter voor eigen rekening eeni ge fabrieken voor gekocht. NIEUWE ACTIE OP DEN BALKAN? Volgens te Belgrade ontvangen berichten moet de leider van het Macedonische revolu- tionnaire comite, generaal Protogorof, wiens overlijden onlangs werd gemeld, in Albanie zijn aangekomen. Te Tirana en Durazzo moet Protogorof een Bulgaarsch-Albanee- sche liga voor de bevrijding van Macedonie en de onderdrukte gebieden van Albanie hebben gevormd. DE EX-KEIZER JUBILEERT. Op 9 Februari 1927 zal het 50 jaar zijn geleden, dat keizer Wilhelm als luitenant in actieven dienst kwam bij het eerste garde- regiment te voet te Potsdam. Dit heugelijk feit willen de monarchisiti- sche kringen in Duitschland feestelijk her- cfcnken en te dien einde is een eerecomite ge vormd, bestaande uit circa 30 hooge officieren van het vroegere leger en de marine, onder wie Mackensen, v. Kluck, v. Plessen, Lincker, Scheer en v. Trotha. Het comite heeft zich in een oproeping ge- wend tot „alle oude leden van alle rangrn der weermacht" om deel te nemen aan de herdenking. In het manifest wordt o. a. ge zegd, dat de keizer gedurende zijn 26-jarige regoeringsperiode het Duitsche leger en de marine zoodanig heeft georganiseerd, dat zij in staat waren gedurende 4U jaar aan „eine Welt von Feinden" het hoofd te bieden. „Dit zullen wij nooit vergeten", zoo eindigt hel stuk. In republi'keinsche kringen steekt men met een pn ander natuurijk den draak. EEN TRIEST RECORD. Gisteren is te Windsor een 75-jarig man wegens defstal van juweelen - tot drie jaar dwangarbeid veroordeeld. Het bleek dat de man al a-chttien maal veroordeeld was. Hij vertelde den rechter, dat zijn leven een lange straf was geweest; hij gaf toe, dat dit een leelijk record was, maar zei-dat hij getracht had eerlijk werk te krijgen. Toen hij nog pas 20 jaar was werd hij tot vijf jaar veroordeeld. In het geheel had hij 43 jaar in de gevange- nis gezeten. Na de uitspraak damkte hij den redder hartelijk. Het bleek ook nog, dat hij eenige maanden gdeden kans had gezien uit het politiebureau van Windsor te ontsnap- pen, door het slot te foroeeren meteen eetlepel. EEN POSTZAK GE STOLEN. Tusschen Cardiff en Paddington is een postzak uit den trein gestolen. De inhoud is vastgesteld op ruim 10.000, waarvan de dief of vinder echter sledhts een klein deel zal kunnen verzilveren. De meeste cheques zijn dadelij'k op de banken geblokkeerd. Er is bij Swindon een leege postzak op de rails geyon- den, die echter een ander nummer droeg dan de vermiste, wat het geval nog ingewikkelder maakt. De gevonden zak was in het geheel niet als vermist opgegeven. DE VEELGEPLAAGDE CHARLIE. De bladen komen met dramatische berich ten over de aanhoudende vijandelijkheden tusschen Charlie Chaplin en zijn vrouw. Thans verzoekt zij om arrestatie van haar man, omdat hij weigert voor haar en haar kinderen te zorgen. Chaplin's advocaten hebben haar een we- kelijksch bedrag van 20 pond sterl. 240) aangeboden, voor het onderhoud van haar kinderen, welk aanbod door haar is gewei- gerd. DE WET OP DE BRITSCHE VAKVEREENIGINGEN. De „Westminste Gazette" zegt te weten dat het kabinet heeft besloten, om het wets- ontwerp op de vakvereenigingen op de volgen- de beginselen te doen berusten. 1. de vakvereenigingen moeten worden ge- registreerd om wettelijke rechten te ontvan gen; 2. het fonds voor de finanueele belan- gen der leden moet afgescheiden zijn van het stakingsfondSjaarlijks moeten de boeken worden nagezien; 3. de procedure tot het ver- krijgen van schr.devergoeaing doo-r een werk- gever van een vakvereeniging wegens con- tractbreuk wordt vereenvoudigd 4. een alge- meene staking wordt onwettig verklaard; in zulk een geval zullen de privileges, die bij de wet op de vakvereenigingen zijn verleend, de schuldigen niet vrijwaren voor aanspra- kelijkheid5. posten zal alleen geoorloofd zijn bij fabrieken, werkplaatsen en kolenmij- nen; 6. het aantal posten wordt binnen erage grenzen gehouden; zij moeten een duidelijk kenteeken dragen; 7. straffen zullen worden opgelegd voor persoonlijke daden van inti- midatie tijdens een staking. Het kabinet wei- gerde de door de conservatieve partij verlang- de geheime stemming over het proclameeren van werkstakingen in het wetsonhverp vast te leggen. BETHLEN OVER DE KONINGS- KWESTIE. Naar aanleiding van in de bladen versche- nen onjuiste berichten heeft graaf Bethlen in het parlement verklaard, dat hij zich met de koningskwestie niet wenschte bezig te hou- den. Hij kon er niets aan doen, dat men van tijd tot tijd dergelijke veronderstellingen weer opperde, hij ken een idee fixe niet uit de hoofden van eenige idioten verwijderen en evenmin beletten, dat zij er steeds weer mee voor den dag kwam en. ONTPLOFFING IN EEN TREIN. In een spoorwagen derde klasse van den trein Warschau-Lemberg ontpiofte een met ether gevulde glazen ballon, die in het ba- gagenet lag. Direct stond de geheele wagon in brand. ft Daar de trein niet dadelijk tot stilstand kon worden gebracht, sprongen vele inzitten- den nog gedurende het rijden uit den wagon In vijftien minuten tijds was de geheele wa gon in vlammen opgegaan. Veertig personen werden gewond van wie zestien zoo ernstig, dat zij naar het zieken- huis moesten worden overgebracht. EUPEN EN MALMEDY BLIJVEN BIJ BELGIe. Naar aanleiding van de campagne door sommige dagbladen in de kantoris Eupen en Malmedy gevoerd met het doel dat eer nieuw referendum over de aanhechting. van die kantons aan Belgie plaats zou haoben, heeft de eerste minister een schrijven tot den gouverneur van Luik gericht. In dit schrijven wordt er aan herinnerd, dat Duitschland krachtens art. 34 van het Verdrag van Ver sailles afgezien heeft van alle rechten en aanspraken op die kantons, waarvan de sou- vereinifeit aan Belgie is overgegaan. Voorts dat de procedure, te volgen door de bevolking van dit gewest om te doen blijken van haar wensch om geheel of ten deele onder. Duitsche souvereiniteit te blijven, door het vredesver- drag was geregeld en gedurende de optie- termijn van zes maanden was toegepast. Ear overgroote meerderheid heeft zich voor aansluiting bij Belgie uitgesproken. Het resultaat van het referendum werd ter ken- nis van den Volkenbond gebracht. De Voi- kenbeadsraad heeft na onderzoek van dit resultaat vastgestel ,ddat Belgie de door het vredesverdrag voorgesehreven procedure had gevoigd en derhalve den terugkeer van de kantons onder Belgie's souvereiniteit voor de- finitief had erkend. Die beslissing werd eeti- parig door de Volkenbondsvergadering be vestigd. Onder die voorwaarden, zoo schrijft Jaspar, kan er geen sprake van zijn het d'e- bat opnieuw te openen en een referendum uit te schrijven. Dit schrijven zal, naar het Hbld. meent te weten, aan de bevolking van Eupen en Mal medy meegedeeld worden. KORTE BERICHTEN. Te Moskou komen den laatsten tijd 7000 a 8000 griepgevallen per week voor. Om verdere uitbreiding zoo mogelijk te voor- komen, wordt het publiek op groote schaal in- gelicht over voorbehoedende maatregelen, die het kan nemen. Het gemeente-bestuur heeft een 100-tal reserve-artsen in dienst genomen, terwijl als voorzorgsmaatregel een groote hoeveelheid geneesmiddeler. tegen de griep wyrdt voorbereid. Een Belgische kabinetsraad besloot tot herziening van de salarissen der staatsambte- naren. Deze herzienitKT zal ongeveer tachtig millioen kosten. ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1