Aikmaarsche Oourant Gezondheid Wie is Edmund Gray Maandag 7 Februari. FEF1LLETON. WoT31 1957 Hondero negen en twlntigste iaargang. GEVONDEN VGORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagcn tusschen 11 en 1 uur, de n vol gen- de voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 1, 2, 3 en 4 Febr. '27: linnenzakje met religieuse voorwerpen, zilveren armband, dop van een auto, notitieboekje, handwarmer, zak etui met kamrnetje, trajeetkaart der Nederl. Spoorwegen, nikk. polsarmbandhorloge. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, a!s gevonden aangegeven op 1, 2, 3 en 4 Febr. '27: huissleutel, kantoor Ver. Brandst. handel; •Ipaccabeursje, J. v. d. Pol, Laat; honden- penning no. 88 I kl.rijv. ielbel astingmerk, C. J. Kragtwiik, Stuartstr. 5; portemonnaie raej. E. Hart, Stationsweg 26; teursje, Gebr. Stokman, Nieuwpoortslaanwit koralen kei- ting, L. Meijroos, Laat 123; hcngselmand- je, P. Klaver, van Leeuwenhoekstr. 2; paar Ikisokken, P. Strikkers, Verdronkenoord 9; fangenspet, T. Ris, Breedstraat 31; porte- fionnaie met inhoud J. de Vries, Dahliastr. 18; kinderportemonnaie N. U. Cornelissen, folderstraat 13; handschoen (leder) G. Riauw. 2e Landstr. 38; ledige portemonnaie Jet de Boer, van der Woudestraat 21. Wanneer men weder in het bezit is van net verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van politie. P" Dinsdag. 8 Februari. Hilversum, 1050 M 12.— Politieberichten. 3.4.Radio-Knipcursus. 5.6.30 Concert door het H. D. O.-orkest. Solist: John do Nocker, bariton. 6.306.45 Landbouwkwar- iiertje. Causerie, door den heer J A. Stoop, over: Landbouw en belasting. 6.457 45 Vervolgles en conversatieles Engelsch. 7 45 Politieberichten. 10.30 Persberichten. 8.10 R. K. Omroep. Mandolineclub „Ave Maria'". De heer F. IJland, tenor. J. Hoeben, viool. J Nibbering, piano. De heer A. Hollaers, hel- cenbariton. I. Konersmann, cello, la. Apollo, Uld'roy. b. Sous le ciel bleu d'Espagne, Uldroy (mandoline). 2. Rede door den heer H. A. v. Velzen, over: Wat scheiden blijft 3. Es ist genug, Mendelssohn (cello en bariton). 4. Resignation,, Sinigaglia. b. Allegro (se nate in F) Handel, c. Gavotte, Gosse (viool) 5. Myrthilia ouverture, Maciocchi (mando line). 6. Ave Maria, Cherubihl (tenor). 7a. Les Hirondelles, Tudury. b. Een bruilolt on Jiet platteland, Hakkenberg v. Gaasbeek (mandoline). 8a. Hammer Aria (Elias). Mendelssohn, b. 'k Heb U eindelijk weerge- zien, Kuiler (bariton). 9a. Sarabande, Bach. b. Cavatine, Raff. c. Czardas, Monti (vioolV 30. L'Etoile du Bonheur, Frendo (mandoli ne) 11a. Tre giorni son che Ninu, Pergolesi. b. Aria, Marcello (tenor). 12a. Air d'Hero- de, Massenet, b. Ik houd van mijn Brabant, (Hamers) (bariton). 13a. Donne e Fiori, Carlo, b. Vive la mandoline, jacovacci (man doline). Daventry, 1600 M. 11.20 Concert. Daven- try-kwartet en solisten (bariton, viool, p.ano- syncopathie). 1.20—2.20 Concert. St. James, strij-kwartet en D. Jones, tenor. 315 Lezing: The bible in Spain. 3.20 Lezing: Elementary music. 4.20 Orkestconcert 5.20 Causerie Books to read. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dans- piuziek. 6.50 Tijdsein, weerbericht, nieuws 7.05 Dansmuziek. 7.20 Lezing: Driving the Cornich express. 7.35 Vioolsor-ates van Co- relh, met basbegeleiding. 7.45 Lezing: The International Parliament. 8.05 Symphonic- roncert (vervolg). 10.35 T. Handley en partner in een burlesque. 10.50 Mr. Flotsam en Mr Jetsam, muzik. nieuwsbenchten. 11,05 —12 20 Dansmuziek van het Cecil-Hotel. Parijs ..Radio-Paris" 1750 M. 10 50 11.20 Nieuwsberichten -a m'uziek. 12.50 2.10 Concert. Orkest Locatelli en Mile. Drouin. 5.05—5.55 Concert (piano, viooi, cello). 9.05—10.50 Concert Langenberg, 469 M. to.2011.20 Orkest concert. 12.501.50 Orkestconcert. 3 50- 5.15 Concert door de Ette-kapel. 7.359.20 „Mein Leopold", tooneelspel van A. L'Ar- ronge 9.3511.20 Dansmuziek door de Ette- kapel Konigswusterhausen. 1300 M. en Berlijn. 184 en 566 M. 1.50—7.05 Lezingen en les sen. 7.30 ,,Der schwarze Domino", kom ope ra in 3 acten van Auber. Speelt in Madrid op een gemaskerd bal bij de Koningin. Hamburg, 394 7 M. 11.50—1.20 Orkest Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van Walter Besant, door Mej. E. Hoogewerf. 29) Maar nu van dien brief. Mijn vriend Ellis van Ellis en Northcote, schrijft mij over den grooten ver- en aankoop van stukken, die wij in den laatsten tijd, zouden gedaan hebben. Wat beteekent dat?" „U heeft geen stukken verhandeld, nu on- langs, voor zoo ver ik weet." „Nu, dan zou je het toch ook geweten hebben? Hebben we dan soms iets belegd voor een client? Bijvoorbeeld voor het bezit van DaltonSmith?" „Dat was elf maanden geleden." „Toch denk ik, dat hij dit meent. Het kan haast niet anders. Ik heb nu, tenminste een deelgenoot, zoodat het er minder op aankomt, dan toen er geen ander verantwoordelijk man op mijn plaats was." „U hadt geen deelgenoot noodig" sprak Checkley, jaloersch. „U had mij!" „Dat moet hij toch wel bedoelen", herhaal- de mr. Dering. „Hij kan niets anders meenen. Maar is mijn Bankboek onlangs nog op- gemaakt!" „Hier heeft u het. Dit is pas Vrijdag ge- beurd en sinds dien is er niets meer in opge- teekend." Mr. Dering had zijn boek in geen drie, vier maanden naizekeken. Hii werd immers concert. 1.25—2.05 Kamemuz'dk. T5rt— 4.50 Orkestconcert. 5.206.10 Vroolijk con cert. 7.20' „Der Biberpelz", comedie van Hauptmann. Daarna orkestconcert tot 11.10. Brussel, 509 M. en Antwerpen 266 M 5.206.20 Dansmuziek. 8.5010.50 Gala- concert Orkest en solisten. Scheveningen-Haven, 1950 M., (zakelijke Omroep). Dinsdag. 8.155.Pers-, handels- en fi- nancieele berichten. 12.—12.05 Zuivelber. L302.45 Beursnoteeringen. 3.353.50 Landbouwberichten. 3.523.57 Zuivelber. 5.305.35 Zuivelber. 7.Duitsche les DE VERPLAATSING VAN~ WERKLOOZEN. Naar de Tel. verneemt, begaf de mindsfe-r van binnenlandsche zaken, mr. Kan, zich Za- terdag met wethouders van de vier grootste gemeenten naar Drente, ten einde den toe- stand persoor.ilijk in oogenschouw te nemen, met het oog op de proef, die men wii nemen tot het overbren-gen van werkloozen. Er zal o.m. een bezoek aan Witteveen worden ge- bracht. HULDIGING VAN DR. DE VISSER. De hiiidiging van dr. J. Th. de Visser ter geJegenheid van zijn 70sten verjaardag zal plaats hebben in De Twee Steden in Den Bang, op a.s. Woensdagmiddag halfdrie. Na de toespraak van den voorzitter van het huldiginigscoimte, den heer J. ter Haar Jr., uit Amsterdam, zal er gelegenheid zijn, den jubilaris te complimenteeren. STAKING IN DE KLEEDINGINDUSTRIE. Naar wordt meegedeeld, zou heden a.s. de staking ingaan voor vier Amsterdamsche confectiefabrikanten met name Van Mink en Zoon, Fa. van Colilem, Fa. Sajet en Snuijf en gebrs. Van Dam. De afkond'iging van de staking is gesohied, omdat de genoemde confectiefabrikanten geweigerd hebben, de Groninger loonregeling aanigevuld met de Sweatersregeling van Amsteidam in te voeren. GEEN M1SDRIJF. De Duitschers, man en vrouw, die de vo- rige week in Amsterdam in bewaring waren gesteld in verband met een vermoeden van kindermoord, zijn ter beschikking van de politie gesteld. Het onderzoek op het opge- graven kinderlijkje moet geen aanwijzingen hebben gegeven, dat het kind van het leven zou zijn beroofd. Er is reeds weer toestem- ming tot begraven gegeven. De Duitsche man en vrouw- zullen nu dezer dag en over de grens worden gebradit, als zijnde zonder midd"! van bestaan. ONGELUKKEN. Zaterdag kv.amen de veehouders gebrs. Witte, wonende op de Bunders (lexel) tot de onaangename on-idekking, dat een hunner kalveren dood op stal lag. De veearts werd ontboden en bij onderzo°k bleek, dat het dier aan vergiftigng gestorven was. Eenigen tijd later zijn nog drie kalveren gestorven. Het gif werd aan een onderzoek onderworpen en bleek arsenicum te bevat.en. Op een plankje tegen den polder boven den voerbak had een busje met'arsenicumhoudend schapenwasch- middel gestaan. Dit busje was in het voer terecht gekomen en de inhoud had zich in het drinkwater der dieren opgeiost. VASTGELOOPEN. Zaterdagavond met hoog water is het Hoiidureesehe stoomschip Omoa, aangekocht voor de slooperij van Frans Kijswijk te H.I. Ambacht, op de Westhavenberm bij Hans- weert omhoog gevaren en blijven zitten. De positie van het stoomschip is zeer gevaarlijk. Sleepbooten ter ass is ten tie zijn aanwezig. HOOG WATER. Uit Grave werd aan oe N. R. Ct. gemeild: De Maas voor o-cze gemeente is seaert Za- terdagmiddag nog 18 cM. gewassen, zoodat thans ook aiie hooger geiegene uiierwaarden overstroomd zijn. in verband met den val van 17 c.M. te Maastricht kan wel verwacht worden, dat de Veerstraat te Neder-AsseU ditmaal niet onder-water zal komen, ofschoon de Maas nier nog aitijd zeer langzaam wast. De peilschaal te Grave teekent thans 9.93 M. N. A. P. Uit Roermond werd gemeld: De Maas, die de laatste twee dagen weer zoodanig was gestegen, dat de uiterwaarden gedeeltelijk blank stonden, is Zaterdagmor- gen 5 c.M. geva-'kn. SCHIP LEK GESLAGEN. Zateraagmiddag is de Johanna Hendrika, een met 200 ton briketten gel a den tjalk, schipper J. Wentink, welk schip op reis was naar Breskens in het Vo.kerak lek geslagen. Het schip is in de haven van Anna Jacoba polder aan den grond gezet. De pompboot zoo goed gediend, dat hij dit volkomen aan de zorgen van zijn personeel kon overlaten. N u sloeg hij het ox, en liep met den vinger langs de bladzijden. „Checkley," zei hij, „wat is er gebeurd met de Newcastle-Corporatie-stukken? Het divi dend had al een paar weken geleden uitbe- taald moeten worden. En er is nog niets van betaald. Is de stad failliet? En he? Waar is Wolverhampton? Enen Nog vlugger liep hij de bladzijden door. „Chcekley, er is iets niet in orde, met het boek! Gedurende vier maanden is er nu geen enkel dividend meer genoteerd. Er had al wel zeshonderd pond moeten birmenkomen." „Puur een vergissing", zei Checkley. „Ik ga met het boek naar de Bank en zal het daar laten veranderen." „Een leelijke vergissing dan toch! Zeg den directeur maar, dat ik er zoo over denk. Laat het dadelijk in orde maken, Checkley, onmid- dellijk waar je nog bij bent. En breng het mij dan terug." De Bank was in Chancery Lane, vlak bij het kantoor. De oude klerk begaf zich dade lijk op weg. „Een fout, die van groote achte'oosheid ge- tuigt!" herhaalde de notans. De klerk, dien ik schuldig wist aan een dergelijl.e achteloos- heid, ging er dadelijk uit!" Inderdaad bleven de klerken van mr. De- ring aitijd even opleitend en werkzaam, daar zij wisten, dat hun anders op billijke, doch scherpe wijze reciit zou wedervaien. Mr. Dering keerde weer tot zijn brieven, zoo schijnbaar, zonder zich verder ongerust te maken. Na tien minuten Checkley, bleef langer Jfofian tie Wit van de naamiooze vfinnoot- schap De Wit's berging- en tramsportbedrijf van Rotterdam, is naar daar ter assistentie vertrokken. De boot zal de Johanna Hendri ka naar Breskens begeleiden. Ds. W. F. HEKKER. t Gistermorgen is te Amsterdam tengevolge van eem beroerte, plotseling overleden ds. W. F. Hekker, emeritus-predikant bij dt Hawteid Evaiag. Luthersche Gemeente te Amsterdam. De thans overledene had juist verleden week zijn 50-jarig ambtsjubileum gevicrd. Ds. Hekker bereikte den leetiijd van 74 jaar. BERO'OVING. De rechtbank te Leeuwarden behandelde Zaterdag de zaak tegen twee vrouwen en drie m at men, die er een bedrijf van maakten, bui- Unmenschen. nadst zij in een cafe iets had- den gebruiki, te '™roove. Zoo hebben zij op 15 October tea z®fae;c-n P. de B. van 500 cntiast, terwijl eemgen tijd later o. B. even- eens van een bedrag vanjai^jem honaerd^n guldens werd beroofd. Deswege hadden zij zich voor de rechtbank te verantwoorckti. Tegen A. V. werd wegens diefstal 1 jaar gevaiigenisstraf geeischt, te gen E. S. 1 jaar en 6 maanden en vcor an- deref eitc-n een gelijke straf; tegen j. H. M. 2Vz jaar, taken J. S. 4 dagen hechtenis en 2 jaar opzending naar de Rij-kswerkinrichting te Veenhuizeii; tegen R. J. 10 maanden ge- vagenisstraf wegens helig e drie dagen hech- teis en drie jaar opzending naar Veenhui- zen voor andre feiten. DOOR KOLENDAMPVERGIETI- G1NG GEDOOD. In den nacht van Zaterda gop Zondag is te Amsterdam een 60-jarige nachtwakcr, in denst van deg emeente, door kolendampver- giftiging om het leven gekomen. De man had de wacht in een tentje, dat in de Palds- straat naast het Koninklijk Paleis was opge- slagen, in verband met de werken, die daar door den Telefondienst bij het leggen van ka bels worden uitgevoerd. De man is vermce- delijk door de uit een vuur-enjmer opstijgende koiendamp versuft geraakt. Een controleur vond hem gistermorgen op den grond lig- gen met het voorhcold op de steenen. Men vermoedt, dat de nachtwaker, toen hij deci de koiendamp versuft was, met het voorhooid op een steen is gevallen, waardoor de dood is verhaast. DE AANVARING BIJ WALSOORDEN. Vrijdag is het Engeische motorschap Phyl lis Hudson, na in aanvaring te zijn geweest met het Nederiandsche stoomschip Java, in de Schelde nabij Walsoorden, gezonken. De Java een 4832 tons vrachtboot van de Maatschappij Nedenand is gecharterd voor de HollandAfrikalijn en was op ce thuisreis van ianga, vanwaar het schip 26 December j.l. is vertrokken. Vrijdagavond is het schip van Antwerpen vertrokken. Het was toen al vrij mistig en het zicht was tamdijk slecht. Op de brug stonden de kapitein, de tweede stuurman, een Belgische loods en een paar Belgische ioodskweekelingen. Ter hoogte van Walsoorden kreeg men plotseling het heklicht van een heel kieln zee- schip te' zien, dat in dezelfde richting voer. Dit schip de Engdsche motorboot Phyllis- Hudson, groot 133 ton en toebehoorende aan C. Newton te Londen was geheel afgela- den en stale betrekkefijk maar weinig boven het water uit; de Java, die in Anhfeipen al veel van haar lading had gelost, lag veei hooger. Kort'nac^t men het heklicht haa opgemerkt, kreeg men ook het bakboordslicht te zien, hetgeen er op wees, dat de motorboot in een andere richting lag dan de Java. Bijna op hetzelfde oogenblik voelde men op de Java een lichte schok en hoorde men hulpgeroep. Het bleek, dat de Java op het andere schip was geloopen en dat de steven in de bakboordzijae was gedrongen, onge- veer ter hoogte van de machinekamer. De Phyllis Hudson maakte dadelijk veel water en dreef naar bakboord af. Terstond werd aan boord van de Java een sloep ldaar gemaakt, maar juist toen men de- ze wilde strijken, bleek, dat de Phyllis Hud son tengevo ge van den stroom weer in de richting van de Java dreef. De opvarenden vijf in getal kon den toen de boot daarop tegen den zijkant van de Java stootte, de valreep grijpen en daarlangs het sne! zinkende schip verlaten De machi nist van de Phyllis Hudson was ten gevolge van den schok van de aanvaring gevallen en had een wond boven het rechteroog gekre- gen. Hij is aan boord van de Java verbon,- den. Te Vlissingen zijn de geredden aan wal gebracht,. waarna de Java haar reis- heeft voortgezet. Het schip is Zaterdagmorgen te "Rotterdam aangekomen en vertrok Vrijdagavanod naar weg, dan hij dit wel verwacht had werd mr. Dering zich bewust, dat zijn aandacht van de brieven afdwaalde. „Groote aankoopen?" herhaalde hij. „Hij bedoelde hiermee zeker de beleggingen van dat geld van Dalton—Smith. Of hij vergist zich met een anderen client. Niet mijn, maar zijn geheug enis zeker in de war De groote open safe in den noek lag vol papieren, in stapeltjes bijeengehouden. Deze papieren bevatten onder meer alle stuk- ken van het privaat vermorgsn van mr De- ring, dat nu zeer aanzienliik was. Zelfs de grootste Cityman zou voor mr. Dering den eerbied voelen, dien men verplicht is aan den rijkdom, als hij de grcotte van dit bedrag wist. Daar lagen ze: de huur- en andere con- tracten; de hypotheken, acten, obligaties, aandeelen en daaronder ook de som van der- tienduizend pend, die aan Elsie toebehoorde, maar nog steeds op naam stond van haar voogd. Mr. Dering, wiens geheugen, als het hem dan wel eens in den steek liet, op sommige punten toch nog zeer helder was, keek van uit de kamer in de open safe, en hij wist zich heel goed te binnen te brengen, de soort van beleggingen van de stukken. Het was groote dwaasheid, vond hij, om zich zoo van de wijs te laten brengen door niets anders dan een vergissing van den makelaar. Alles moest immers in orde? wezen, maar dien klerk aan de Bank moesten ze maar ontslaan wegens achteloosheid. Ter meerdere zekerheid zou hij de papieren nog uithalen. Hij wist heel goed, waar ze warenieder ding op zijn kan toor had z'n vaste plaats. Ze lagen, bijeen- gebonden, op een bepaalde plan, of bepaalde namtmrg. Verschilleflde opvarentfen van de Java, die tijdens de aanvaring in hun kooi lagen, hebben van de schok niets gevoeld. De Phyllis-Hudson is snel gezonken en ligt vermoedelijk in het vaarwater. BRAND. Te Seltmgen is Vrijdag de geheele behui- zilng van de weduwe Bakker af gebr and. Zaterdagnachit is brand uitgebroken in het magazijn van den heer B. aan de Jan van Loonslaasi le Rotterdam. In het magazijn lag een groote partij poets- en bakartikelen op- geslagen. Aangezien het brandende poetskatoen een dikken rook en veel stank"veroorzaafcte, weid de reddingsbrigade onfbodien. Personeel van deze brigade heeft bij het blusschings- werk met rookmasktrs geholpen. EEN MISLUKTE ROOF. Zaterdagmorgen heeft een man in een ge- bouw aan den Coolsingei te Rotterdam den 16-jarigen kanitoorbediende J. H. een acten- tasch met f 40 ontroofd, waarna hij per fiets op de vlucht is geslagen. Het publiek heeft den man achtervolgd Een chauffeur heeft den dief met zijn auto klem gereden, waarna hij is gearresteerd. PRIJSVRAAG VOOR EEN ROMAN. De directie der Wereldbibliotheek schrijft een prijsvraag uit voor een nieuwen roman van ten minste 75.000 en ten hoogste 100 000 woorden. De door de redactie aanvaarde ro man zal worden opgenomen in den jaargang der W.B.-N.B. van 1928 en wonten gehono- reerd met een onmiddellijtke uitkeering van f 1500. Bij een verkoop van meer dan 6000 ex. (met inbegrip van de abonnementen) onf- vangt de schrijver een verder tantieme van 20 pot. over den verkoopsprijs ingenaaid. Innien de Redactie meer dan een roman mocht aanvaarden, dan zal ook deze op ge- lijkt wijze gehonoreerd worden, al verbindt de Redactie zich niet bij voorbaat, ook dezen in 1928 ten doen verschijnen. De directie behoudt zich voor. indien de redaciic van „Leven en Werken" zulks mocht wenscl.en, een dier romans in dat tijdschrift op te nemen De schrijver wordt daarvcor afzonderlijk gehonoreerd. Zij die aan deze prijsvraag wenschen deel te nemen, worden uitgenoodfgd een over- zicht van den inhoud met een hoofdstuk in te zenden voor 1 Mei a.s. aan de Redactie W e re Idlb ibl iotheek, Amste rda m -Slote rd i jk zonder vermeldmg van naam. doch met op- gaaf van een correspcndentieadTes. Uit de in-zenders zal de Redactie een keus doen, met verzoek hun schema uit te wer ken. De definitieve innevering wordt gesteld op 1 Mei 1928. Alle inizendingen moeten getikt zijn of al- thans zeer dnidelijk leesbaar geschreven, op een zijde van het papier. GNBEWAAKTE OVERWEGEN. De Deutsche Reichsbahn Gesellschaft heeft aan het gemeentebestuur van Venlo bericht, dat de veertien overwegen in den spoorweg VenloStroe!en, van den overweg in de Mo- lenstraat af, tot de Duitsche grens, van 10 dezer af nie! meer btwaakt zullen Wu'den. EEN VRACHTAUTO VERSPLINTERD. Zaterdagmorgen ongeveer 10 uur is de ge- laden vrachtauto van de firma J de Ruiter, in koloniale waren, te Veenendaal, midden op den bewaakten overweg der staatsspoor aldaar, door den trein D. 72 fa,ultatief, die 9 uur 20 min. uit Arnhem vertrek^ gegrepen en geheel versplinferd. Honderden Meters vt-r lagen motoronderdeelen De'lading meel enz bed^kte de '-mgeving Fen de: lantaarns van de locomoti-f vond men een end ve' in het weilan-d D- chauffeur Van Schoonho- ven, werd uit den auto gesling.-'d, -xaar kwam er, behoi'deos eenige ontvePirgen, met den schrik af De overweg, die hewaakt wordt. was me* afgesloten; de bewakcr f Vink had de boo men niet reergelaten De bewaker was z:o ove-stuur, da- men b'ina met? ud hem kon krijgen. De politie heefr de zaak m erderz '-'k DRIE-EN-EEN-HALVE MAAND OP ZEE RONDGEDREVFN. Een zekere Kho Ka Leng, een twintigja- ri-ge handelaar van Menado, kwam Maan- dag 3 Januari met ?en paar ziiner vrienden ten kantore van de Pewarta Soerabaje en verte'de an de redactie van genoemd blad, dat hij met 11 andere Chineezen drie maan den en 18 dagen is een defecte motorboot op zee heeft rondgedreven in de buurt van het eiland Saagir. Volgens genoemd blad veHrok bovenpe- noemde han-delaar van M-nnado rne-t 11 ande re Chmeesche hand-e'aren 25 Tuli 1926 naar het ei'and Siao <-en der Sangir ei^anden om rijst (de zoogenaamde bcras poelo) op te koopen. Den 27sten Juli kwamen ze veilig afdeeling van de brandkast. Hij schoof zijn stoel terug, stond op. en trad op de tafel toe Vreemd. De papieren waren n-kt op hun plaats Al weer kneg hij die onaangename gewaarwording, van zeker to-ch iets verge- ten te hebben. Die keerde telkens terug, iede- ren dag scbeen hij iets te vergeten Maar de certificaten moesten toch in de kas, zijn. Hij stond besluiteioos naar de stapeis papieren te kijken, tracntenda- zich te binnen te bren gen, hoe ze veriegd konden zijn Terwijl hij daeo aan 't rond-kijken en aan het zich verbazen was kwam Checkley terug. met het Bankboek in 'le hand. ,,Er is iets veckeerd'' zei hij .Gedurend- de laatste drie maanden zijn er in het geheel geen ddvidenden meer uitbetaald Aan de Bank hebben ze zivh met vergist Ik heb den directeur gesproken: die heeft het inge'keken en zegt. dat er geen fout is gemaakt in de boekingen" „G-een dividenden? Wat beteekent dat. Checkley? Geen dividenden? Van a-chten- dertig duizend pond aan geldswaarde De certificaten worden hier in de safe bewaard Om de een of andere reden kan ik ze nu op het oogenblik niet vinden Maar ze moeten toch in de ^afe liggen. Wil je mij helpen zoe- ken, Ch-ckley?" Hij begon de papieren na te kijken; in het eerst verlangend, toen angstig en eindelijk met koortsachtigen drift. „Waar zijn ze dan toch?" riep hij, de stapeis om en om keerend. „We mo<?ten ze vinden. Ze zijn nooit op eenige andere plaats bewaard. Niemand heeft ze ooit ge- zien, of gehad. behalve ikzelve." De oude klerk haalde alle papieren uit de i> J te Siao aan. Den voigenden dag, na hun iokoopen gedaan te hebben, verlieten ze Siao met dezelfde motorboot, de Klabat, om naar hun verblijfplaats terug te keeren. Maar in de buurt van het eiiiand Talisee, drie uren varen van Menado, werden ze doox een storm overvallen en de motor raakte defect. Drie van de vijf tien Chineezen beslo- ten, na een halven dag dobberen, met een klein schuitje te trachten den wal te bereiken. Aldus bleven er 12 menschen over in de Klabat. Zij leefden van de medegenomen rijst; zes van de menschen werden ziek, kre-, gen beri beri en overleden later. Met hun zessen naderden ze, na drie maanden en 18 dagen dobberen, Mindanao, van de Philippijnen, waar ze door de pas- seerende Misamis werden gered Later wer den de zes ongelukkigen te Kinatoean aan land gezet en vervolgens naar Manilla ge bracht, vanwaar ze na een paar dagen rust naar Batavia werden opgezonden. Met de eerstvolgende boot zouden ze v«n Soerabaja naar Menado vertrekken. Omtrent het lot van de drie Chineezen, die in een schuitje het land trachten te bereiken, een halven dag na het ongeluk, is tot dusver- re niets bekend. f HET VERDRAG MET BELGIe. De Antwerpsche correspondent van de St and card (Brussel) heeft een interview ge had met mr. A R. Zimmerman, ter gelegen heid van de lezing, die hi] aldaar gehoudea heeft. Op het einid daarvan vroeg hij geopend. Wil u ons tenslotte een riesche vraag beantwoorden? Als Rotterdammer zal u wel tegen de ecoaomische bepanngen van het Nederlandsch-Belgisch vet !rag zijn, doch meent u dat in uw land ook politieke bezwa- ren aan dit verdrag verbonden zijn? Tot hiertoe heb ik me zelts tn Neder- land over dc-ze kwestie niet uitge la ten, anit- woordde mr. Zimmerman Nu we zoo dicht bij de beslissing staan meen ;k het niet ge- wenscht een verklaring al te leggen. Alleen kan ik u dit zeggen: wanneer het verdrag mocht aangenomen worden, hoop ik dat het veel zai toe bijdragen om de toenaderiog tusschen beide naties, wel'ke zoozeer op el- kaar zijn aangewezen, enger te maken- mocht het verdrag echter verworpen worden, dan- wensch ik hartgrondig dat zoo spoedig moge lijk de basis van een nieuwe overeenkomst worde gelegd. GRIEP. De r.-k. meisjesschool te Beugen is wegen' het heerschen van griep gesloten. KORTE BERICHTEN. Juffrouw V. uit Amsterdam is te Haar lem gearresteerd als verdacht van het op- wekken van abortus. Thans is in Zuid-Hol'and een provirt- ciaal comite tot stana gekomen, dat zich ten doel stelt, mede te werken aan de oprichting van een gedenkteeken voor Juliana van Stol- berg Te Oude-Pekela 'Gi heeft de kerke- raad der Ned Kerk geweigerd. als er geen d'ienst is rechtzinn-ige predikanten in d-e Ned. Herv Kerk te laten spreken en eveneene daarvoor anderen getegenheid te geven In een der hoteU zai cu op geregelde tijden een pred'ikant van rcchtzin-ni^e richting optreden. De Chr Boeim en Tuindersbond in Nederlana het Kon Ncderi. Landbouw- Comite en de P K Nedett Boeren en Tuin dersbond hebben een brief gezortden aan den minister van binuen'an Uche zaken en land- bouW waarin zij schriiven dat nu de Jacht- wet 1913 we lh a a.st drie jaar in werking is de wenscheli-'kheid blijki, dat enkt'e U'tvoe- rin&smaarreg^len vereenvoudiga, tesp. ge- wijzigd worden. I Te Assen is .Vrijdag in tegenwoordig- heid van vele genoedigcen de nieuwe land- bouwhtijshm'dscbool -POrenburg" officteel Het Dr^ntsch I an !bouw-G\ nootse'nan acht een pro-U met lan 'bouwkundige aan- wending van straat- e" huisvuil van groote ecoroniische betveken.s safe en legde ze, ift een grooten stapel, op tafel Joen er niets meer in de rast lag z> gen ze de heele urtstalLng. systematise!! door. Na afloop keken ze enkaar mistroosug aan. Alles was er. behalve de certificaten en de lijst daarvan. van een belegging van acht-en- dertig auizend pond. Die waren met te vin den. Ze zochten te'det nakie na; maakten ieder papierbundeitje open, kckon in ieder opge vouwer. perkament, of ouderwe-tsch stui papier. De certificaten waren niet .in de safe' „Nu, u ziet het; ze zijn'er nie zei de oude kterk ten slotte. En daar te midden van hun verbaz'ng. ge- beurde er iets. dat haast nog niet zoo onver- wacht was ais liet verlies van de certificaten. Tussch--n de andere papi-ren in lag een rol- letje met rood touw ei om heen Checkley deed het open ..Baniknoten" zei hij en legde het of zij. Want, op het oogenblik keken ze mei naar banknoten. maar naar certificaten Toen hij hier nu maar eenmaal over he en was. dat die niet in de safe waren en hij de verant- woordelijkheid van dit ter plaatse onfbreken, ate het ware op zijn chef had geschoven. nam hij, andermaal. dezen Dundel _Het was. zoo ate hij gezegd had: een roiTetje banknoten. Hij maakte het touwtje los, streek ze glad en telde ze: „Eigenaardig", sprak hij', „het zijn a We tienponcs banknoten; er moeten we' meet dan vijf tig zijn! En de bovenste is met start overdekt. Wait befeekenen die?" „Hoe weet ik dit nu?" vroeg mr. Dering met ergernis ,,Geef eens hier Banknoten? Er zijn geen banknoten in mijn safe". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5