Flechiszaken Staat allcs U tegen? Gebrek aan eetlust Verstopping In de Vrijdagavond te I eideu gehouden maandeiijksche vergadering van de Maat- schappi, der Nederland-xche Lytterkunde 'heeft de heer C. L. Srhepp (Jan Pri-ns) een voordiracht gehouden over de ..Romans van Maurits" De Raad van Erikhfliwn besJoOt den Dronwredaristoren, dateerend van 1452, te beseemmen tot 7udderzeemnseum. ECN ZONDERLINGE RECHTSZAAK. Voor de a r ro n d isse men ts- rec h t b a nk te Maastricht is Donderdag onder groote be iangstelling der leden van de rechterlijke macht en alie gepleit in de niet onvermake- lijke zaak van dr. Franz Jakob us Leufkens, zich noemende dr. F. J. Leufkens van Am- stel, advocaat-procureur te Voerendaal, a!s eiseher tegen de familie de Marchant et d'Ansembourg. Den 12den April 1925 is op zijn kasteel te Amstenrade over'eden Arthur Oswald Joseph Edgar Marie graaf de Marchant et d'Ansembourg, in levcn burgemeester van genoemde geffl-eenie, lid van de Provinciate Staten van Limburg, katnciheer in b-uitenge- wonen d'ienst van H. M de K on login, enz. enz., hier te lande een bekeflde figuur. Den 17den Februari P' jw h-H- sir Leur kens, voornocmd, diens gezamenlijk* Urena- men, onder wie de tegenwoordige burgemees ter van Amstenrade, M. V. H. E. J M. graaf de Marchant d'Ansembourg en bewo- ner van het kasteel van dien naam, in reckten aangesproken tot ontruiming, desnoods met behulp van de sterke macht en afgiLe aan hem van beheld kasteel waarop hij meen; krachtens zi]n afstamming recht te hebben. De verdediger der gedagvaarde partij, mr. 'Alting van Geusau meende met een ret-KS z.i. miet te weerspreken feiten te kunnen volstaan en hoopte, dat de rechtbank den eiseher niet de eer zal toekennen, de gedaagden te ver- plichten hun beroep op veriaring te bewijzen. Ten slotte wees mr. Alting von Geusau er op, dat zich onlangs te Maastricht geva'len van griep hebben voorgedaan; dat volgens den Limburger Koerier het middel is gevon- den om de griep-verwekkende bacillen binnen de 15 minuten te dooden. Hij gelooft d'at mr. Leufkens lijdt aan een ziekte, die verwekt wordt door den fodaliteits-bacil (overal groote hilariteit) en spreekt dan tot bes'ult van zijn uitstekend pleidooi de hoop uit, dat men er spoedig in moge slagen dozen In nog veel korter tijdsverloop onschadelijk te ma- ken. De uitspraak is bepaald op 3 Maart a.s. DE FILM POTEMKIN EN DE VEREENIGING ART 188. In het vonnis tegen de opricliters van de Vereeniging art. 188 der Gemeentewet, heeft de rechtbank te Middelburg o.a. overwogen: dat door de verklaringen der verdachten en der getuigen, alsmede door de voorgelezen stukken de rechtbank bewezen acht en de over- tuiging iieeft bekomen, dat de verdachten te samen en in vereeniging in December 1926 te Vlissingen ais bestuurders hebben deelgeno- men aan een bij de wet verboden vereeniging en wel aan een vereeniging strijdig met de openbare orde, daar die vereeniging ten doel had ongehoorzaamheid aan de wet, doordien zij als leden zijn toegetreden tot en als be- stuursleden zijn c-pgetreden van de vereeni ging en dat zij deswege zijn strafbaar; dat door de bewijsmiddelen toch is komen vast te staan, dat er te Vlissingen door de verdachten eene vereenig'rig is opgericht, v/aarvan de verdachten als nestuurslederi zijn opgetreden, welke vereenig.ng naar buiten op- trad, en een zoo groot mogelijk aantal inwo- ners van-Vlissingen boven de 18 jaar als leden trachtte te krijgen, dat mede bewezen is, dat de verdachten bij de oprichting dezer vereeniging beoogcien, gelijk ook het doel dier vereeniging geworden is, de bevoegdheid van den burgemeester, hem krachtens art. 188 der Gemeentewet gegeven om vertooningen, welke naar zijn meening in strijd met de openbare ofde of zedelijkheid waren, te ver- bieden en buiten effect te stellen en aan haar leden de gelegenheid te geven te Vlissin gen voorstellingen van ftooneelstukken en films bij te wonen, waarvan de opvoering door den burgemeester was verboden dat, waar mede is komen vast te staan dat ieder inwoner van Vlissingen boven de 18 jaar lid der vereeniging kon worden, dat van ballotage geen sprake was, dat als enkele for- nialiteiten om als lid te worden toegelaten werd vereischt de mededeeling dat men lid wenschte te worden en de beta ling van de zeer geringe contribute de rechtbank van oordeel dat waar in wer- kelijkheid van een opvoeren van films enz. in besloten kring geen sprake is, deze vereeni ging in strijd is met de openbare orde, omdat zij juist beoogende alle inwoners van Vlis singen, mits beven de 18 jaar, in staat te stellen te Vlissingen (voor weinig geld) de opvoeringen van tooneelstukken en films bij te wonen, waarvar. de opvoering in die ge- meente door haar burgemeester was verboden gehoorzaamheid aan de wet weigert en een maatschappelijk gevaar oplevert. Bij het bepaien der straf is de rechtbank geleid door de gedachte, dat de verdachten, znllen inzien, dat de wijze waarop zij ageeren tegen een wet, die met hun opvattingen in strijd is, niet toelaatbaar is, terwijl de recht bank tevens in aanmerking neemt, dat de verdachten zelf hebben medegewerkt, dat hun handelingcn terstond ter kennis van het bevoegd gezag kwamen. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 4 Februari. P. v. d. M. ie Egmond-Binnen, K. S. an K. P. te Schermerhorn, A. W. en P. W. te Hencbroek, overtreding Jacht- en Visscherij- wet, de le 8 boete of 2 weken tuchtschool, de 2e en 5e ieder 12 boete of 6 dagen Tfedfit., de 3e en 4e Ieder ~f 4 boete of i week tuchtschool. E. S. te Egmond aan Zee, K. K. te A*k- maa-r, dronkenechap, iedier 2 boete of 1 dag hecht. C. K. te Heiloo, overtreding InvalMtcits- wet, 2 X 1 boete of 2 X 1 dag hecht. P. J. E. en S. M. te Alkmaar, overtreding Arbeidswet, de le 3 boete of 3 dagen hecht., de 2e /"2*-boetc of 2 dagen hcchf. M. de G. te Egmond aan Zee, P. B. te Heerhugowaard, overheding Leerpiichtwet, de le 3 boete of 2 dagen hecht., de 2e S boete of 4 dtegen hecht. A. J. ten H. te Bergen, W. S. te Spaarn- dfltii, J. de I<. te Akersloot, S. K. te Wicrin- gen, C. B. te Hoogwoud, N. K. te St. Pan- eras, J. G te Heerhugowaard, C. T., A. H., M. T. en D. J. te Alkmaar, overtreding Mo tor- en Rijwielwet, de le 2 boete of 2 da gen hecht., de 2e en 8e ieder 3 boete of 3 dagen hecht., de 3e, 4e, 5e, 6e, 7e, 9e, lOe cn lie ieder 4 boete of 4 dagen hecht. J. K. te Haarlem, P. T. en J. K. te Uit- geest, H. T. V. te Limmen, K. B. Jz. te Eg mond aan Zee, J. G. te Oterleek, A. B. te Middelburg, P. O. te Amsterdam, H. P., C. S., D. K., W. v. L., J. B. en G. L. te Alk maar, overtreding Politieverordening, de le, 8e, lOe en 12e ieder 2 boete of 2 dagen heclvt., de 2e, 6e, 7e en 9e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 3e en 13e ieder 5 boete of 3 dagen hecht., de 4e 8 boete of 4 dagen hecht., de 5e 10 boete of 5 dagen hecht., de lOe en 14e ieder 3 boete of 3 dagen hecht. iuifenland DE AARDSCHOKKEN TE SJANGHAI. De correspondent van de „Times" te Sjanghai meldt, dat de uitwerking van de aardschokken van dezer dagen te Sjanghai op de Chineezen met hun psychologie zeer belangrijk is. Telkens toch wanneer er tijdens de feesten van het Chineesche nieuwjaar on- gewone natuurverschijnselen worden waarge- nomen, gdooven de Chineezen, dat een dy- nastieke wijziging onvermijdelijk is en dat de goden aldus hun toorn uiten over het ge- drag der menschen. Nu er geruchten loopen var oorlog en er Britsche troepen on der we g zijn, vreezen de Chineezen dat het land binnenkort door een overweldigende ramp zal worden getroffen. AANSLAG OP EEN SNELTREIN. Op den sneltrein DzieditzBielitz is Woensdag een aanslag gepleegd. Even voor- bij de Tsjecho-Slowaaksche grens was een zware ketting over de rails gespannen. De machinist kon den trein nog bijtijds tot stil- stand brengen. Er wordt een onderzoek inge- steld. EEN DIERENPLAAG IN DE KARPATHEN. Volgens hier ontvangen berichten wordt in de dorpen der Russische. Karpathen, groote schade aangericht door allerlei gedierte. De akkers worden niet slechts door tallooze mui- zen, doch ook door hazen en herten omwoeld. Ook door wilde zwijnen wordt veel schade aangericht. Bovendien dringen groote troe pen wolven tot in de dorpen door, waar zij talrijke stuks vee buitmaken. MUITER1J OP EEN BRITSCH STOOMSCHIP. Op het Britsche s.s. „Cent", liggende in de haven van Bordeaux, is de bemanning aan het tr,uiten geslagen. De kapitein, die met revolvers werd bedreigd, moest vluchten. Het gelukte de politie de rust te herstellen. Er werden elf pe'rsonen gearresteerd. 's VADER'S MOORD BEKEND DOOR EEN IJLEND KIND. Te Lodz is onder eigenaardige omstandig- heden een moord ontdekt, die oenige maan- den geleden is gepleegd. Een landbouwer, Julek, werd met zijn twaalfjarigen zocn naar het ziekenhuis gebracht, omdat beiden ty phus hadden. De vader stierf na ecnige da gen. De zoon had hevige koorts en verried in zijn ijkci een moord, dien zijn vader jaren ge leden gepleegd had. Toen bleek, dat Julek twaalf jaar met een vrouw had1 samenge- woond cn vier kinderen had gekregen. In Oc tober 1926 was hij met de vrouw naar een beseh gegaan en had haar daar met messte- gen gedood. Geholpen door zijn kinderen ver- borg hij het lijk en hij bedrcigde de kinderen met den dood, als zij ooit iete over 't geval zouden reppen. In zijn koorlsfantasieen ge- waagde de jongen nu van het misdrijf. De politic onderzocht de zaak en vonc^ indexdaad het lijk van de vermoorde vrouw. KAUWGOM. Naar de „Avondpost" vermeld't wordt het gebruik van kauwgom voor vliegers bij de Britsche miiitaire luchtvaart officieel aanbe- volen. Door het verwekken van speeksel heft het gebruik van kauwgom de moeiiijkheid die zich bij het dalen voordoet, n.l. de noodzake- lijkheid van drinken wegens een drogen keel, geheel op. Volgens de „Berl. Zeit. a. M." is bij de Amerikaansche marine kauwgom als officieel rantooen ingevoerd. Ieder lid der bemanning, onder-officieren inbegrepen, ontvangt 1(X) gram per week. Over het gebruik van kauw gom tijdens den dienst is een reglement van acht artikelen verscheneja. KORTE BERICHTEN. De Fransche krijgsraad te Landau heeft den 22-jarigen Franschen soldaat Pierre Boutte wegens poging tot doodslag veroordeeld tot twee jaar tuchthuisstraf en tien jaar eerverlies. Boutte had op 12 Aug. van het vorig jaar een Duitsch meisje uit Kreuznach een zakmes tot aan het heft in den rug gestoken. Uit Melbourne wordt volgens een draadloos N. T. A. bericht gemeld, dat ma- joor Godsell, de wereld-skiffkampioen, in Mexico door roovers is ontvoerd. Een vriend van hem in Sydney ontving een brief waarin 1000 pond losgeld werd gevraagd. Volgens een bericht uit Mexico-City werden aaar op grond van een vonnis van den krijgsraad zeven burgers wegens deelne- min gaan een samenzwering tegen de regee- ring standrechtelijk doodgeschoten. Op een vergadering van de liberale ver eeniging te Leith werd mCegedeeld, dat het Lagerhuislid kapitein Wedgwood Benn zich gaat aansluiten bij de Arbeiderspartij en af- treedt. In een wisselkantoor aan de Friedrich- strasse te Berlijn is de directeur gistermiddag ovcrvallen en neergeslagen door twee indrin- gers, die daarop de brandkast poogden te openen. op de icomst van bezoekers namen zij de vlucht. Nog denzelfden dag werd een hunner geariesteerd. De bankdirecteur is ernsti? gewond. Bij Bremerbaven is een sleepboot ge- zoniken, waarbij de kapitein en een stoker verdtonken. De machinist kon na vijtf uur levend uit het gezoniken vaartuig te voor- schijn worden gehaald. Het voorstel der schatMst, om de fabri- cage van whiskey voor geneeskundlige do'l- einden onder staatsconitrole toe te staan, is door de begrootinigscommissie van het Ame rikaansche Huis van Afgevaardigden ver- worpen. Te Weernen hebben kloppartijen plaats gehad tusschen soc.-dem. en D.-nat. studen- ten. De politie anresteerde eenigen der on- ruststokers. De Pruisische minister van landbouw heeft acht milfioen mark ter beschikkinig ge- steld ter verbetering van den economischen toestand in de wijnbouwgebieden Tengevolge van de uitbreiding van de griep moesten te Gorlitz negen scholen wor den gesloten. De Spaansche ministerraad heeft een plan goedegekeurd, om een geregelde verbin- ding tusschen Sevilla en Buenso-Ayres per Zeppelin te onderhouden. Een bedrag van 30 mililoen peseta's werd geyoteerd voor den bouw van een nieuwe vlieghaven te Sevilla. o Mussolini heeft maatregelen voorge- steld, die het mogelijk maken, anti-fascistisch gezindel eden uit den staatsraad'te verwijde- ren. De Scvjet-gezant te Parijs, Rakofsky, is uit Parijs te Moskou aangekomen, naar men geloft met nieuwe Fransche voorstellen in- zaked e hangende conferentie. Naar „The Times Educ. Suppl." schrijft is de vorige week te Londcn de jaai-vergade- ring der Engelsche padvinders gehouden, waar meegedeeld werd, dat in Groot Brittan- nie en Ierland in totaal 320.019 padvinders, welptn enz. inbegrepen, zijn, dat is 14.152 mer dan in 1925 of ruim 4H pet. meer. De gebouwen van de Ateliers de Con struction Mecaniques te Brussel zijn geheel uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade van 400.000 fr. wordt door verzekering gedekt. Uit Allenstein wordt bericht, dat de moordenaars Duscha en Wenzel, die het echtpaar Jakubassa om het leven hebben ge bracht, door de rechtbank ter dood veroor deeld zijn. ICiunsf ST. VINCENTIUSVEREENIGING. Voor een bijna geheel gevulde zaal werd Zaterdagavond het programma voor het feestconcert der St. Vincentiusvereeniging voor de tweede maal in de Harmonic ge geven. De leiding berustte bij den heer Joh. Kuiper, die een fltok mannenkoor bij elkaar had weten te krijgen, als ook 'n goed bezet jongenskoor. En met deze zangers had de heer K. conscientieus gerepeteerd, zoodat hij goed voor den dag kwam. Daarvan getuigde de uitvoering van het „Te Deum'' van Ver- hulst, en Kyrie, Gloria, Sanctus, Benedictns, en Agnus Dei (mooie muziek) uit de mis „Sanctie Servatii" van Th. Barthotomeus, die voor de pauze gezongen werden. Het koor was go-ed geformeerd wat de partijverhou- ding aanigaat, het klankgehalte uitmuntend, en zoo konden deze manneakoren de belang- steKing tot het einde gaande houden In het „Te Deum'' vervutde mej. Rie Vermeuien de klavierpartij; de tenor- en bariton-solo's ga- ven de heer Vincent van Beers (Amsterdam) en Rob Gevers (den Bosch), 't Waren goede vertollker® daarvoor, evenals zij dat toonden in ,,Wie aan den arme geeft, die leent aan God den heer van P. Ch. Smit en Henri Cooymans (Gevers) „Kerstlied'" van Alph. Vranken (van Beers) en in het duet van Ver- hulst „Adorete" (beidc solisten). Deze num- mers werden door den beer Kuiper begeleidt, die bij de stukken uit de Mis een sobere goed- klinkende begeleiding voor strijkorkest schreef, waardoor de uitvoering op nog hooger peil kwam. Eveneens was mej. Vermeuien van de partij. Na de pauze kwamen alien weer terug met de jongens voor het „Sint Franciscus"- oratorium van W. van Kaknthout, waarbij zich voegderr den WelEerw. Pater Gilbertus Lohuis (declamatie) en de heer G. Kiebert (or.gel). Alvorens de uitvoering een aanvang nam gaf Pater Lohuis een schets van het leven van Franciscus van Asost, benevens een korte wrklaring van den inhoud van het oratorium. Zooals men het gaf, was het uitstekend en de jongensstemmen zorgden voor 'n bijz onder en glans aan den koorklank; de declamator zegde met gevoel en met de kracht der over- tuiging de te spreken gedeelten, de solisten van vo6r de pauze pasten volkomen in dit ensemble, bet instrumentaie onderdeel was goed verzorgd en steunend. Kuiper leidde enthousiast de melodieuse, bevattelijke muziek en zoo heeft hij een uitvoering weten te geven, waarop hij trotsch kan zijn. Het oratorium hebben we niet tot het einde kunnen hooren, omdat onze tijd van vertrek daarvoor te vroeg was aangebroken. Aan het slot zullen er zeker levendige en langdurige toejuichinigen geklonken hebben; alle medewerkenden kunnen zich daarvan een deel toeeigenen, maar het grootste deel komt den diriigent toe, en een zeer belangrijk deel aan dte bizonder mooie levende beelden- groepen, die verschillende zangnummers voorafgingen en door Pater Lohuis dich- ter van den tekst werden toegelicht. A. K. Ppovinciaal nieuws UIT ZUIDSCHARWOUDE. In het lokaal van den heer Kramer belegde Zaterdagavond de afdeeling Langendijk van den J. G. O. B. een propaganda-feestavond. Hoewel de opkomst grooter kon zijn, een zestigtal personen waren tegenwoordig, is de ze avond wel geslaagd. Als spreker trad op de he^r Jan Vonk, dit in een korte rede het streven van den Bond uiteenzette, terwijl de Haagsche kunstdanse- res Mej. Bep Verhait eenige dansen zeer mooi uitvoetdc Haar optreden heeft er zeker veel toe bijgedragen, dat deze avond de aanwezi gen iets moois heeft gegeven. Door de leden van de afdeeling werd een kiein blijspei opgevoerd, n.l. „De Gestoorde RepetTfie", een propagaflda-sfukje, <fa¥ de lachspieren nogal eens in beweging bracht. De medewerking voor dezen avond bestond verder uit declamatie door Jan Vonk, die o.m. gedichttn van Adama van Scheltema en Van Collum op een mooie wijze declameerde Rest ons nog te nwmen het verdienstelijk verzorgd? mukizale gtdeelte van mej. A. Jon- gejan en de het een van Twuiver en Stammes. en ook de 4 Alkmaarscbe leden, die met man doline en'guitaar een paar mooie nummcrtjes ten beste gaven. Tegen den banketbakker K. is proces- verbaal opgcmaakt wegens overtreding van de verordening op de winkelsluiting. UIT NOOR'DSCHARWOUDE. Het was aan de markt deze week weer vrij- wel even slecht als de vorige week en als het met het weer niet beter wordt, vreezen we, dat de toestand zoo zal blijven. Alleen de Deensche witte kool heeft het iets beter gedaan. Ze gingen in den loop der week met ongeveer 50 cts. per 100 K.G. omhoog. Hierdoor kwam de hoogste noteering weer bijna tot 4 gulden. Zeer veel wordt echter voor twee gulden en minder verkocht, zoodat de prijs allerminst tot tevredenheid stemde. De roode kool was in doorsnee Vrij gelijk aan de vorige week. De kleinere soorten waren iets hooger in prijs, doch de grootere soorten daalden. Van het doorschot zijn verschillende par tij en beneden den gulden verkocht. Met de gele kool is het eerder slechter dan beter geworden. De mooiste soorten gingen alle om de 3.50, doch de groote soorten gingen veelal beneden de twee gulden, terwijl de doorschot meermalen befledenden gulden bleef. De uienprijzen die het de vorige week ever beter deden liepen nu weer terug tot beneden de prijzen der voorlaatste week. Ze konden veelal de 4 cts. per kilo niet houden. De prijs van de peen liep in den loop der week even op, doch was in doorsnee weer la ger dan de vorige week. Slechts eenmaal werd 3 cent per kilo ge- maakt, doch meeatal was het niet meer dan 2Vz ct. Eenmaal werd nog een klein partijtje bloemkool aangeboden, dat 5.JO per 100 stuks opbracht. UIT OUDORP. Zondagmicld'ag reed de heer Jn. Kunst, die eca houten been heeft, van hier per rijwiel langs den Munnikcti Weg uit de richting Alkmaar. Volgens inlichtingen werd hij bij het oversteken van genoemden weg gegrepen door een van Alkmaar komende autobus van den dienst OudkarspelAlkmaar van de firma Kok en Tuinman, met het gevolg, dat hij tamelijk ernstig werd verwoncl. Met een gebroken pols en eenige kneuzingen is hij naar het St. Elisabethgesticht te Alkmaar ver- voerd. Het rijwiel was totaal vernield. UIT EGMOND AAN ZEE. Zaterdagavond gaf de vereeniging „T. O G." alhier een bal-masque, dat ook voor niet- leden tegen entree toegankelij'k was. Daar de vereeniging zelf niet heel groot is, kan net be- zoek bevredigend genoemd worden,' daar de ruimte in de daarvoor gereserveerde zaal van hotel Trompenberg ternauwernood groot ge- noeig was om bij de meest in trek zijnde dan- sen de paartjes vrijheid van beweging te ge ven, terwijl bij de ,;ailemaal" polonaises van de naast gelegen zaal mede gebruik moest werden gemaakt. Het was dan ook aan eenen kant niet kwaad, dat in de ruime sen'e een ge- zellig zitje geboden v/crd, al kan niet ver- heeld worden, dat daardoor de eenheid van het samenzijn wel wat verbroken werd en het eigenlijke tournooiveld nu en dan een wat verlaten aanblik bood. Wanneer echter alles op het appel was, be- wogen in bonte mengeling alleriei figuren door elkander, zoodat het voor de jury niet zoo gemakkelijk was de uitgeloofde prijzen toe te ken lien. De uitslag was, dat „Pierrot en Pierrette" als mooiste paar werden aangewe- zen, terwijl een paar dwergjes voor het origi- neelste dito bleken te gelden. Een „Nachl- vlinder" verwierf den eersten prijs voor het mooiste dames-costuum en „Charlie versloeg al de rivalen onder de heeren der schepping. Om niemand dergenen, die door hun costuum aan het welslagen medewerkten te vergeten, moet een volledige revue achterwege blijven. Onder algemeene beiangstelling werd door een aantal behendige paren getracht de over- winning te behalen in een flesschendans, tot- dat mej. Th. Nieuwenhuizen en de heer W. Blok men den prijs gingen strijken. Nog an- dere vaardigheidswedstrijden werden ter af wisseling gehouden, b.v. serpen tinewerpen door worstcirkels, doch in verband met het vergevorderde uur kan daaromtrent niets na- ders worden vermeld. Hetgeen een bewijs is, dat de liefhebbers zich best amuseerden. UIT CASTRICUM. Tot directeur der gemeentelijke lichtbedrij- ven te Veghel is benoemd, met 12 van de 13 stemmen, de heer A. B. M. Elling, volcntair der bedrijven alhier, wonende te Beverwijk. Gedurcnde het jaar 1926 werden door Burg, en Weth. dezer gemeente verleccid 90 vergunming'en tot het bouwen en verbouwen van perceefen, waaroader 34 nieuwe percee- len. Al mag dat niet zooveel zijn als in 1925, toen er 60 nieuwe perceelen werden ge- bouwd, het laat toch zien, dat de bebou- wing steeds vooruit gaat. Mede moet hier- bij in -aanmerking genomen worden, dat geen perceelen werden gesloopt. En nog steeds neemt de bebouwing toe. Ingszonden stukken Buiten veranlwuotdeUjkheid van de Re- dactieDe opname in deze r'ubriek bewijsi ?tcenszins dat de 'edactie er mede instemt.) Egmond aan Zee, Februari 1927. ALS EEN MOEDER IS HEENGEGAAN. Onder bovengenoemd opschrift werd voor eenige weken een ingezonden stuk in ver schillende dagbladen, w. o. de Alkmaarsche Courant, geplaatst, vermeldende de ellende waarin een arm ziek meisje, door het sterven van haar moeder, gtkomen was, en dat nu niemand uit haar omgeving het lijden van dit meisje kon begrijpen. Doel van het stuk was in hoofdzaak, de vele philantropische vereenigingen te Egmond aan Zee (10 in getal) tot samenwerking aan te sporen, om tot daadwerkelijke maatschap- peiijke hulp te kunnen komen, waar nu de op zichzelf werkende vereenigingen weinig pYesJeeren, Door samenwerking zou tevens worden voorkomen, dat niet tellcen male hulp vai buiten af moet worden ingeroepen, de buiten wacht steeds opmerkzaam moet worden ge maakt op toestanden die iedere beschrijving tarten en wat nu juist geen reclame is vooi Egmond als badplaats. Het bestuur van de Vereeniging tot bevordering van het Vreem- delingenverkeer, zijnde de meest belangheb- bende vereeniging, moet alles in het werk stellen, opdat de vuile wasch in eigen huis kan worden gereinigd en dit kan niet bereikt worden door personen die er geen doofpot op na wenschen te houden, buiten het ver- eenigingsverband te zetten, een middel dat erger dan de kwaal is. Wie van de lezers mocht veronderstellen, dat naar aanleiding van het ingezonden stuk sa menwerking zou zijn bereikt, moet worden ie- leurgestcld. De bestuurderen der vereenigin gen laten den toestand zoo als hij was. Van een der bestuursleden van de vereeni ging „Maatschappelijk Werk" kwam een sympathie-betuiging in met de strekking van het ingezonden stuk, tevens vermeldende, dat velcn met beiangstelling van den inhoud had den kennis genomen en dat eendracht in deze tot macht kon worden ontwikkeld. Jam mer voor de goede zaak kwam de sympathie- betuigster te Egmond den naam te weten van den inzender van meergenoemd ingezonden stuk, waarvan bfkond is, dat hij zijn eigen gang gaat, als het betreft hulp voor zieken en maatschappelijk misdeelden. Er zou waarlijk voor onze arme patiente hulp komen opdagen. Hulp, waardoor het lij den wel niet werd verzacht, doch zeker ver- kort zou worden. Er zou voor de nooit koortsvrije, verzwak- te en bloed opgevende patiente een lichk werkkring gezocht worden. Dat doet men voor de lijdendte menschheid te Egmond aan Zee, met zijn 10 philantropi sche vereenigingen. Slaagt men er werkelijk in een betrekking te vinden, dan is vervulling daarvan naar mijn bescheiden meening niet mogelijk, gezien den toestand waarin de patiente verkeert (een ieder zal zeker kunnen begrijpen waaraan de patiente lijdende is). Naar aanleiding daarvan meent onderge- teekende, dat thans de tijd is gekomen, dat door middel der pers een beroep moet wordes gedaan op menschen, die wat voor dat lijdejp voelen, opdat wij in staat gesteld wordei\ de lijderes uit haar krotwoning te bevrijden, weg te halen uit haar omgeving en te trach- ten, desnoods tegen een matige vergoeding, haar bij menschen te plaatsen, waar haar lij den begrepen wordt. Plaatsing in een sanatorium zou het meest gewenscht zijn. Hoogachtend, J. HARTMAN-ALLAN. ZeetijfiSisigen' STOOMVAARTLIJNENL KON. NED. STB. MIJ. Achilles 5 Febr. v. A'dam n. Hamb. Ceres 5 Febr. v. A'dam n. Hamb. Hennes 5 Febr. v. A'dam n. Smyrna. Strabo 5 Febr. v. Oporto te A dam. Venezuela 5 Febr, v A'dam n Hamb. Adonis 3 Febr. v. Rott. n. Malta. Agamemnon 5 Dec v. Rott. te Amst. Bridle 3 Dec. v. Chili te Duinkerken, Euterpe 4 Dec. v. Pasages n. Bilbao. Fauna 4 Dec. v. Huelva n. Lissabon. Haarlem (thuisr.) 2 Febr. v Talcahuano. Hebe 4 Febr. v. Masel n. Malaga. Notos 4 Febr. v. Cavalla' n. Salonici. Orpheus 4 Febr. v. Kopenhagen n A'dan: Saturnus 4 Febr. v. Salonici n. Smyrna. Stella 4 Febr. v. Vigo n. Lissabon. Telilus 5 Febr. v. A'dam te Rott. Ulysses 4 Febr. v. Cephalonia n. Malta. Van Rensselaer 3 Febr. v. Curasao n. Puerto Cabello. KON. HOLL. LLOYD. Gelria (uitr.) 4 Febr. v. Pernambuco. Montferland 4 Febr. v. Buenos-Ayres n Amsterdam. Orania 3 Febr.'v. Buenos-Ayres n Amst. HOLLAND—AMER'IKA LIJN. Drechtdijk 3 Febr. v. Rott. te Los Angeles. Edam v. Rott. n. New-Orleans, 4 Febr. v Vigo. Eemdijik. Rott. n. d. Pacifickust, 4 Feibr. t< San Francisco. Glamorganshire 1 Febr. v. Seattle te Tacona Grootendijk, Pacifickust n Rott., 4 Febr. tt San Francisco. Lochgoil 3 Febr. v. Portland, O. te San Fran cisco. Narenla 3 Febr. v. Vancouver te Seattle. HOLLANDWEST-AFRIKA LIJN. Albireo (uitr.) 3 Febr. te Cotonou. Eemstroom (uitr.) 3 Febr. te Bordeaux. Kilstroom 3 Feb'-, v. A'dam te Hamb. Reggestroom 3 Febr v. Monrovia n. SekondS Rij-nla-nd 3 Febr. v. Accra n. Lagos. Zaanstroom 3 Febr. v. Dakar n. Bathurst. Jaarstroom, 3 Febr. v. Dakar n. Bathurst. HOLLAND—AFRTKA LIJN. Heemskerk 4 Febr. v. Misselbaai n. Algoa* baai. Java (thuisr.) 5 Febr. te Rott., 1. v. Antw HOLLANDAUSTRALIA LIJN. Aagfekerk (uitr.) 4 Febr. te Sydney. Alnikerk (thuisr.) 4 Febr. te Duinkerken. HOLLANDBRF' SCH-INDIe LIJN Streefkerk (uitr.) 5 Febr. te Calcutta. IJsel'kerk (uitr.) 4 Febr. te Madras. JAVA—BENGALEN LIJN. Calcutta 5 Febr. v. Calcutta n. Java. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjibesor 4 Febr. v. Kobe n. Bat. Tjiipanas 3 Febr. v. Manilla n Takao. STV. MIJ OCEAAN. Agapenor, v. Japan n. Rott., 4 Febr. t Penang. Melampus, 5 Febr. v. A'dam n. Louden. Teiresias. v. Japan n. Amst., 3 Febr. te Sin gapore. STV. MIJ. NEDFRLAND Prins der Nederlanden (thuisr.) 4 Febr. v Genua. Radja (thuisr.) 5 Febr. te Londen. Simaloer 5 Febr. v. A'dam n Java. Sumatra (thuisr.) 5 Febr. te Port Said KON PAKETV. MIJ. Sigili 3 Febr. te Belawan. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Djember (thuisr.) 3 Febr. v Djeddah Tacatra (thuisr.) 5 Febr. te Suez. Kedoe 5 Febr. v. Bat. te Soerabaya. Tabanan (uitr.) 4 Febr. v. Marseille. Tapanoeli 5 Febr. v. Bat. n. Rott. Slechte spijsverteritig en alle uoedingsstoornissen moeten spoedig rwichten voor. Foster's Maagpil- len, die uw geheele or- ganisme verkwiklren. Foster's Maagpillen Alom verkrijgbaar A f 0.65 per Bacon.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6