Reclame'Anthraciet II DE LANGE DE MORAAZ Gredieten - Deposito - Effecten aim. 30|50 m.M„ f 2.50 per H.L. LAHGESTRAAT 49 ALKMAAR Bechtszaken BinnenSand DAMES IN DE STEMBUREAUX. Uit Em men wordt aan de Telg. gemdld: I n de ge ineen t era ads verg a de ri n g alhier kwam dezer d-agen aan de orde de benoe ming van leden der stembureaux voor de kome-nde verkiezing-en. B. en W. d'ienden dte gebruikelijke voordrachten in voor de 37 bu reaux, in de verwachting, dat de raa-d daar aan stilzwijgend zijn sancti-e zou verleenen. Maaronder de 37 maal dtrie voorge dlragenen was slechts een dame. Daarover interpelleerd'e mevrouw H. A. van Riel- Smeenge, die terugneming der aanbeveiingen eischte, ten einde voor elk bureau alsnog een dame op de nominatie te plaatsen. De voorzitter zag de noodizakelijkheid dlaarvan niet in en wethou-der Gorter even min. Deze ging nog verder. „Dames", zoo sprak hij, „zouden hoogstens van nut kunnen zijn bij de telling der steriunen, om voor tel- 1-ende heeren koffie te zetten." Waarop mevrouw Van RielSmeenge her- tig repliceerde. „Daar protesteer ik tegen, mijinheer <Je voorzitter. Wij vrouwen worden door de Grondwet gelijk gesteld met de mannen en nergens wordt in die Grondwet gesppoken over het zetten van koffie. En het is niet uit- gemaakt, dat wij daarin bekwamer zijn dan gij, mannen, zoomin vaststaat, dat gij beter stemmen kunt tellen!" Deze argumenteering sloeg in. De voor drachten gingen terug naar B. en W. om gewijzigd te worden. DE P RINSES TE KATWIJK. Het Hbl. verneemt dat ten dienste van de hofhouding van Prinses Juliana, gedurencle haar verblijf te Katwijk aan Zee, nog is ge- huurd de villa „Tamina" aan de Noord-Bou- levard, in de nabijheid van ,,'t Waerle". BRAND IN EEN SCHOENEN- MAGAZIJN. Gisteravond is te Eindhoven door ccube- kcmde oorzaak brand ontstaan in het schoe- nenmagazijn van den heer Vos, gelegen aan den Emmasingel a-ldaar. Het magazijn brand- de voor het grootste deel uit, waarbij een belangrijke hoeveelheid schoenen en Ieder-ver- loreti ging. Assurantie dekt de schade. SEN GEVECIiT IN DE LUCHT. Te Hendrik Ido Ambacht speelde zich Zon dag een aardig voorval af. Het zoontje van den heer H. v. d. L. had een grooten vlieger opgelaten, welke zoo hoog steeg, dat velen er naar bleven stasia kijken. Van ver naderde een vliegmachine, be- stuurd door een pi'loot, die met zijn j-on-&ens- jaren blijkbaar niet zijn jongensstreken afge legd had. Want plotseling, in de nabijheid van den vlieger gekomen, schoot de vlieg machine omlaag, recht op zijn concurrent af, zij ramde hem zoodanig, dat hij lamgeslagen naar beneden Jladderde. Dat de omstanders zich nog al ve'rmaakten, is te begrijpen, zegt de Tel. HET ONGEVAL TE VEENENDAAL. In verband met het ongeval op den be- waakten overweg te Veenendaal, waarbij, zooals men weet, een vrachtauto door een trein gegrepen en versplinterd werd, kah de Tel. nog het volgende mededeelen: De bewuste overweg loopt over de spoor- lijn ArnhemUtrecht en behoort tot den hoofdweg van Veenendaai naar het station „De Klomp". Vooral ate men uit de rich- ting Veenendaal komt is het uitzicht ter plaatse slecht. De spoorwachter P. V., die verzuimde de afsluitboomen meer te laten, staat bekend als een nauwgezet man, wiens werk nimmer aanleiding tot klachten heeft gegeven. Men moet echter in aanmerking nemen, dat hij een moeilijken post heeft. Bovcndien was het mistig en reed de trein met een vaart van 90 K.M. Toen V. naar buiten kwam om de boomcn te laten zakken, was de auto reeds op den overweg, terwijl de trein vlak bij was. V. stak zijn hand op, maar het was te laat. De locomotief smeet den wagen met geweld tegen de drie ter plaatse staande ijzeren pa- leri. De geheele auto was aan stukken gesla- gen, wielen, motor, carosserie, al-les lag door elkaar. Het mag een wonder heeten, dat die chauffeur zoo goed als ongedeerd bleef. ZIJN VADER BESTOLEN. De Vierde Kamer der Rechtba-nk te Am sterdam deed heden uitspraak in de zaak te gen den 31-jarigen J. v. R uit Bussum, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring aldaar, die terecht had gestaan terzake dat htj cp 12 September van het vorig jaar ten hui- ze van zijn vader uit een ijzeren geldkistje, dat in een in de huiskamer staande linnen- kast was geborgen, twee bankbiljetten van 40 heeft gestolen. De Rechtbank veroordeelde verdachte over- eenkomstig den eisch van het O. M. tot eeu jaar gevangenisstraf. sileuws IIET NGGRDHOLLANDSCH GROOT YORKSHIRE VARKENSSTMBOEK. Bovengenoemd Stamboek hield 4 Febr. j.i hare jaarvergadering onder leiding van den heer D. Appel Az. te Twisk, die er in zijn openingswoord op wees, dat de varkensfokke- r'j :n het afgeloopen jaar nog vrij goede re sultaten had gegeven. Uit het jaarverslag bleek, dat het beschik- baar stellen van beeren voor verbetering van het fokmateriaal gunstig had gewerkt' Het aan-tal ingeschreven dieren was zeer bevredi- gend. Voor prima fokvarkens bestond wel be- langstelling. Tot leden van het bestuur ,werden gekozen de heeren P. Borst te Heerhugowaard-Noord en A. de Haan te N.-Beemster. De financieele commissie werd samenge- steld uit de heeren P. Blankendaal te A!k- maar, Jn. Buis te Spierdijk, W. Davids te Purmer en S. Schilder Jb., te Venhuizen. De rekening werd goedgekeurd en de be grooting vastgesteld tot een bedrag van 7600.in ontvangst en uitgaaf. De heer Swierstra, Rijksveeteeltconsulent voor Utrecht en Noordholiand hield een in- leiding over de inrichting van varkensstallen. Spr. wees er op, dat ook aan de sta! van het jarken de ncodige aandacht moet worden ge 'schonken. Zij moet ruim zijn, gemakkelijk zm- delijk te houden, voldoende licht en lucht moet ververscht kunnen worden. Wanneer men aan deze principes vasthoudt, moet men verder ieder geval op zich zelf beoordeelen. Klinkers in portland lijken spr. beter dan be- ton voor den vloer. Als dakbedekkmg verdient riet de voorkeur. Op de rede volgde een zeer geanimeerde gedachtenwisseling. Na de rondvraag, waar- van nog door verschillende aanwezigen ge bruik werd gemaakt, volgde sluiting. Bioscopen Alkmaarsch Bioscoop Theater. Michael Strogoff, de koerier van den Czaar. De bekend'heid van Jules Vernes werk en de roep die er van de Ufa-film was uitgegaan, had gisteravond bij de eerste vertooning van Michael Strogoff, zooveel bezoekers doen sa- menkomen, dat al spoedig het A. B. T. was uitverkocht- Na de vertooning van journal, Holl. Nieuws en enkele adspirant filmactrices in Holland werd reeds met de vertooning van het hoofdnummer begonnen. Want dit telt twaalf acten. Bijzonder uitvoerig is het ver- haal verfilmd en de vele schit'terende opna- men zijn voortdurend aller aandacht waard. Het begin treft al direct met zijn opnamen van het Hofbal bij den Czaar, die echter wegens een opstand.in Siberie genood- zaakt is, een van zijn beste officieren met een hoogst gewichtige zending naar Irkoetsk te belasten. De trouwe Michael Strogoff wordt daarvoor uitgekozen en dan begint de gewel- dige tocht van den trouwen koerier, en de avonturen met de lieftallige Vadia Fedor, die ten slotte zijn vrouw wordt. Doch voor het zoo ver is, moet er heel wat gebeuren en in spanning worden de wedervaardigheden van Strogoff gevolg. De film wordt uitstekend ge- speeld, in't bijzonder door Ivan Mosjoukine, die in de titelrol bepaald ui-tmunt Nathalie Lissenko als Nadia staat hem trouw ter zijde. De regisseur heeft door grootsche opna men een opmerkeliike prestatie geleverd. Velen zullen zeker den koerier nog deze week op zijn tocht willen vergezellen. Stadsnieuws EEN JUBILEUM. Op Dendexdag 10 Februari he opt de heer A. Mak, wonende op de Gedempte Baansloot den dag te herdenken, dat hij voor vijf-en- twintig jaren in dienst kwam bij de N.V. Bouwstoffen voorheen P. Messelaar op de Oudegracht alhier. JB. TIMMER. t Dr. A. C. Antusch schrijft ons: De Rijks Hoogere Burgerschool te Alk- maar heeft het verlies te betreuren van een barer verdienstelijke docenten, den heer Jb Timmei", die langer dan vijf en twintig jaren zijn beste krachten aan de bevorderingvan haar bloei heeft gewijd. Begaafd met een scherp verstand1 en met veel kijk op de behandeling van mathemati- sche questies voelde Timmer zich, na met De teraardebestelling zal plaats hebben op Donderdag 10 Febr. op de Algemeene Be- graafplaats al'hier, 's morgeos 11 uur. LICHT OP- Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen te 5.25 uur licht op. Voor rij- en andere voerhiigen een half uur later. N.V. Vereenigde Brandstoffenhandel, Koningsstraat 6. Telef. 23 (2 lijnen). franco thuisbezorgd. RIJWIELPADEN. Het bestuur der Rijwielpadvereeniging „Noord Kenmemerland" heeft aan het Ge- meentebestuur van Egmond Binnen 'n dank- betuiging gericht voor den aanleg van zij het prim^ieve rijwielpaden langs den Hee- renweg van Castricum tot Bergen en een be drag van vijftig gulden gezonden om die te willen gebruiken in het belang van de rij wielpaden. Met de werkzaamh-eden voor het rijwiel pad door de duinen van Bergen naar Bergen aan Zee is reeds een aanvang gemaakt. Het rijwielpad wordt 4 M. breed, terwijl de beharding 2.50 M. wordt. De gemeente Bergen laat de werkzaamhe- den door werkloozen verrichten en neemt de kost-en daarvan voor haar rekening, terwijl de rijwielpadvereeniging de materialen zal bekostigen. Reeds dit seizoen hoopt men het rijwielpad tot d-e Elzeblaan gereed te maken. Het volgend jaar hoopt men het pad van de Eizenlaao tot het station door te trekken. „DE HALTER". Op Za-terdagen 12 en 19 Februari a.s. organiseert de gymnastiekvereeniging „De Halter" haar la-arlijksche uitvoeringen in „de Hannonie". Voor nadeie bijzonderheden verwijzen wij naar de advertemtie in ons nummer van he den. VOL KSON D-E RWIJ S. Zooals uit een annonce in ons nummer van heden zal blijken dat bovengenoemde vereeni ging een ledenvergaderin-g heeft uitgeschre- ven op Donderdag 10 Februari in cafe Cen tral". B1LJ ART-MATCH. In het cafe „du Passage" van den heer Toon Molenaar aan het Scharloo zal lieder.- avend een biljartmatch gehouden worden. Met deze opgave vervalt die in een adver- tentie in ons nummer van gister, die fo-utief was opgegeven. Men raadplege verder deze advertentie. U,-: V - f$^0 oroed gevolg het gymnasium te Winschoten cloorloopen te hebben, aangetrokken tot de stu- die der Wis- en Natuurkundige Wetenschap- pen. Acbtereenvolgens studeerde hij te Gronin- gen, waar vcoral de lessen van den Mathema ticus Ph. de Boer hem aantrokken en te Lei den, waar hij een der zeer belangstellende leerlingen van professor Lorentz is geweest. Ook in latere jaren placht hij steeds met groote waardeering te spreken van hetgeen hij van deze beide leermeesters mocht hooren. Na deyoltooiing zijn-er studies trad de heer Timmer in 1900 op als leeraar in de Wiskun- de aan de Rijks rlcogere Burgerschool te Al'kmaar en is deze inrichting trouw gebleven totdat de verschijnsels van de ongesteldheid, die deze sehijnbaar zoo robuste man in korten tijd zou sloopen, hem noodzaakten het werk neer te leggen. Scherpzinnig denker, bevoorrecht met veel kijk op de door hem te behandelen leerstof, heeft hij jaren achtereen elkander opvolgende geslachten van leei'lingen de noodige kennis in de hern toevertrouwde vakken bijgebracht en vooral de meer voor de studie der Wiskun- de aangelegden zullen zich in jaren, op den s-chooltijd volgende met grooten dank blijven herinneren het vele, dat zij van dezen vlotten leermeester mochten opsteken. En mocht het tempo van de les voor sommigen wel eens te snel zijn gegaan, dan was daar de gemoede- lijke vriendelijkheid van den leeraar om met enverstoorbare cpgewektheid te trachten de bezwaren weg te nemen. Want behalve door zijn goed verstand is Timmer gesierd geweest door de aan- gename eigenschappen van zijn karaker, zijn welwillendiheid, zijn gelijkmatigheid, zijn groote opgewektheid niettegenstaande de te- genheden en moeilijkheden ook hem niet zijn gespaard. Deze eigenschappen deden alle leerlingen met genoegen zijn lessen volgen en maakten hem tot een geziene figuur in de leerarenka- mer. Naar zijn adviezen werd gaarne geluis- terd, ook cmdat zij steeds in aangenamen vorm werd en gegeven. Allen, die met Timmer mochten samen- werken zullen de herinnering aan zijn persoon met zorg bewaren en zich zijner blij ven herinneren. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van 8 Februari. Uitspraken. Job. T., huis vrouw H. B., Helder, diefstal, 3 m aan den gev. voorw. met 3 proefjaren. Petrus Paulus B., Bovenkarspel, diefstal. Vrijgesproken. Joh. C-hr. J., Amsterdam, dood door schuld. Vrijgesproken. Corn. v. d. Gr., Helder, verduisteribg, 3 maanden gev. voorw. met 3 jaar proeftij-d. Klaas R., Bovencarspel, zedenmisdrijf, 3 maanden, gev. voorw. met 3 jaar proeftij-d. §ny©zoiisi©Bi stukken (Buiten verantivuotdeiijkheid van de Re- dactie. De Opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de 'edactie er mede instemt.) Egmond aan Zee, 7 Februari 1927. Geachte R-edactie, Mag ik naar aanleiding van het ingezon- den stuk met den titel: „Als moeder is heen- gegaan" eenige cpmerkingen plaatsen? Bij vccrbaat dank. Het is mijn vaste overtuiging, dat de on- derteekening van het ingezonden stuk niet de naam kan zijn van de(n)gene, die het arran- geerde. Want ik kan mij niet voorstellen, dat me vrouw Hartman, een m. i. goedhartige vrouw, het op haar geweten zou willen ne men om o. a. het volgende te schrijven (ik cursiveer) „Er zou waarlijk voor onze patiente hulp k om en opdagen. Hulp, waardoor het lijden wel niet verzacht, doch zeker verkort zou wor den", na een meed-oogeniooze beschrijving van de patiente, gevolgd door den sarcasti- schen uitroep: „Dat doet men voor de lijden- de menschh-rid te Egmcnd aan Zee, met zijn 10 philantrcpische vereenigingen". Deze hatelijkheden zouden a-lleen kunnen voortkomen uit het hart earer vrouw, waar- in alle vrouwelijk gevoel ten opzichte van de patiente en van anderen, die naar haar beste weten hulp trachten te verschaffen, ver- smoord is. En voor zoo ieiriand zle ik mevr.' Harfinan niet aan, zoodat ik het er voor houden moet, dat een ander zich adder haar verbergt om hatelijkheden te detxieqren over liefdewerk van aerden. Wat dit laatste betreft is de zaak in't kort deze, dat eenige weken geleden, nadat de verzekering was ontvangen, dat de patiente (niet patient j e zooals heer Hartman een vorige maal schreef) geschikt was voor lichte huiselijke bezigheden, door eenige belang- stellenden om taktische redenen voorloo- pig buiten de betrokkene om getracht is niet een betrekking, maar een t e h u i s rc vinden, waar zij door vnaidclijken omgang opgewektheid verkrijgen en door bezigheid zich nuttig voelen kon. Met dankbaarheid mag gezegd worden, dat die pogingen met een goeden uitslag bekroond stonden te wor den, toen door nieuwe bezwaren der patiente het werk moest worden gestaakt. En dit onlegenzeggelijk tactvolle liefdewerk wordt nu maar ijskoud aan de schandpaai gestagen. Het komt mij voor, dat zoo iets eerder diende te gebeuren met die onbegrijpelijk on- doordachte wijze, waarop sommige lieden uit dc kennissen van de familie Hartniain zicli tegenover de patiente uitlaten tot schade van haar gestel. Wat zij daarvan mededeelde, is te cynisch om het hier te herhalen. Dat overigens de 10 philantrcpische veree nigingen meer, zouden kunnen bereiken door samenwerking, is misschien niet onmogelijk. Maar zeker is het, dat er meer gepresteerd wordt dan het geschrijf van de familie(?) Hartman zou doen vermoeden. Doch het wordt niet uitgebeld. Alvorens het bestuur van V. V. V. voor te houden, wat t moet doen, zou het misschien praktischer zijn om den heer Hartman aan 'I werk te zetten om zijn vrienden in dat be stuur te verz-oencn met zijn methodes. Dot de V. V. V. door den heer Hartman buiten haar gemeenschap te sluiten een mid- del heeft t-oegepast, dat door zijn vrouw(?) „erger dan de kwaal" genoemd wordt, kan alvast door die vereenigicig in haar debet worden geboekt. De heer Harlman of lie- ver zijn methode schijnt dan toch inder- daad voor het vreemdelingenverkeer een It w a a 1 te zijn. V. V. V. deed dus een goed werk dat eens onder de oogen te zien. En daar gewoonlijk zelifs de specialisfen het over de behandeling van een kwaal nief eens kunnen worden, zullen over het middel, dat de V. V. V. op den heer Hartman toepas- te, natuurlijk de meeningen ook wel verschil- !en. Terwijl het twijfelachtig blijft, of er nu cok nog iets op de creditzijde van V. V. V. te boeken valt. Die man gaat immers toch zijn eigen gang, zegt zijn vrouw? Hetgeen bij een kwaal ook zoowat de gc- woonte is. Dat is wel lastig, maarmen kan er oud mee worden. V. V. V' ook. J. G. BOSSCHAART. (Desgewenscht kan de aangevallcine zich nog in een zeer ko-rt antwoord verdedigen. Wij sluiten daarna deze onverkwikkelijke discussie. Red. Alkm. Crt.) BMiteeilaBigj DE BEGRAFENIS VAN JAPAN'S KEIZER. De plechtighsHen voor de begraf-enis van den k-eizer zija gisteravond te Tokio begon nen. Vrijwel dezelfde ceremonien als van 1600 jaar geleden, hebben hierbij plaats. Morgenocht-end 6 uur zullen de pleehtighe- den beeindigd worden met dc teraardebestei- ling te Asakawa, dat op een afstand van ongeveer 50 kilometer van Tokio ligt. De gebeurtenis van's keizers overlijden is een opnierkelijke demonstratie van aanhan- kelijkheid van het volk aan de keizerlijke la- milie geworden. Om Een uur werd door den keizer, de kel- zerin en vertegenwoordigers van het keizer- lijk huis een laatst-e groet aan bet stoffelijk oversch-ot van den keizer gebracht. Om zes uur in den namiddag zette de indrukwekken- de stoet zich van het paleis uit in beweging en 101 leg-er- en 48 marinekanonnen brach- ten een laatste saluut. Dicht opeen stonden of zaten duizenden Japanners langs den ze-s K.M. langen w-eg, die naar de pla'ats leidt, waar de begrafenisplechtigheid zal piaats hebben. De straatlantaarns waren gedoofd, doch niettemin was er een overvloed van licht door middel van de groote lichttorens, ouderwetsch van vorm, doch voorzien van een gas- of electrische-lichtbron. In over- eensttmming met de Japansche gewoonte, waren alle bovenste ramen der huizen don- ker, terwijl niemand'zich daar vertoonde. De begrafenisstoet, een rn-efkwaardig mengsel van nieuw en oud, gaf een kort' be- grip van Japan's geschiedenis. Tusschen de soldaten in khaki en de autoriteiten in gewo- ne kleedij, lisp-en mannen met bogen en spe- ren, autoriteiten in ouderwetsche ld-eeder- drachten, die vaand-els medevoerden, S-hirto- -priesters met instrumenten, wellce klagen'fe geluidsn voortbrachten en geestriijke hoog- waardig-heid!sbekteeders, wier titels zelfs voor den modernen Japanner onbegrijpelijk zijn. De kist werd geplaatst in een palankijn' met prachtige wielen, die zeven verschillence klanken voortbrachten, als uiiing van droef- heid. De keizer en de buitenlandsche gezanten begaven zich r-echtstreeks per auto naar de zaal, waar de pleehtigheid zou plaats heb ben. Tusschen deze beide paviljoens stond 'n altaar, waar de kist v/erd geplaatst, terwijl de priesters de laatste ceremonieele hande- lingen volvoerden. Om elf uur werd het verkeer in gch-eel Ja pan gedur-ende drie minuten stop gezet en ieder keerde zich naar Tokio, onder het uit- s-preken van gebeden. In het paviljoen trad op dat oogenblik de minister-president naar voren, om voor de baar namens het Japan sche volk een laatst vaarwel uit te.spreken. Om middernacht werd het stoffelijk over sell o't in een specidlen trein geplaatst en naar Asakawa vervoerd. In verband met de heerschende koude, heeft de keizer de reis niet medegemaakt. Hij wordt vertegenwoor- digd door prins Sjisjiboe, die om vijf uur in den morgen het ceremonieel gcsloten zal ver- klaren. Nadere berichten uit Tokio meldcn, dat de egrafenis van keizer JosjiTiito o-p de been was gekomen, zoo groot is gev/cest, dat op enkele plaatsen een ontzettend gedrang is ontsfaan, waaVbij een goede 100 personen gVf wond zijn. Een vrouw is doodgedrukt en J menschen zijn ernstig gewond naar de zie- keohuizen gebracht. Berichten uit de voor- stedten gewagen van dezelfde drukte, maar daaa* heeft men de gewonden en mogelijk dooden nog niet getefd. GRATIEVERLEENING IN JAPAN. Ter gelegenheid van de b-egrafenis van zijn vader heeft keizer Hirohito anderhalf millioen yen (een yen is f 1.22U) geschonxen voor liefdadige werken en gratie verleend aan 5000 tot dwangarbeid veroordeelden. De straf van verscheiden ter dood veroordeelden werd in levenslange gevangenisstraf veranderd; een aantal tot levenslang veroordeelden kre gen vermindering van straf. Onder hen is de moordenaar van den premier Hara. Geen en kele veroordeelde wegens een aanslag op het vorstelijk huis heeft genade gekregen? BUI.GAARSCHE OUD-MINISTER VAN FINANCIeN VEROORDEELD. De „Times" meldt uit Sofia, dat de Bul- gaarsche oud-minister van financien, Troea- lakof, door het Hof van Cassatie veroordeeld is tot drie jaar gevangenisstraf, tien jaar verlies van burgerrechten en een boete van een millioen leva's wegens het plegen van verduistenng. Troealakof was een der meer gematigde agrarische leideis. DE DRANKSMOKKELARIJ IN AMERiKA. De „mayor" en het hoofd der pclitie van Edgewater in New Jersey, benevens twaalf andere personen, leden van de gemeente-ad ministratie en van de dranksmokkelaarsben- de van Kinder zijn door een jury sehuldig be- vonden aan samenspanning tegen de wet-Vol- stead. De eerste twee beklaagden werden er van beschuldigd een som van 50.000 dollar ge dceld te hebben, afkomstig van de gebroeders Kinder, welke som bestemd was om hen om te koopen tot to-elating van het lossen van 46,000 kisten-drank in de haven van Edge- wafer. EEN ZEPPELIN NAAR DE NOORDPOOL. Uit Riga wordt gemeld, dat, volgens een bericht van het officieele nieuwsagentschap van Sovjet-Rusland, prof. Eckener, d-e direc- teur van de Zeppelin-gesellschaft, een Zeppe lin ter beschikking heeft gesteld van een te Leningrad gevormde ond-erneming, die -een tocht naar de Noordpool voorbereidt. Getracht zal wortten van Leningrad ovei de Noordpool Alaska te bereiken. Vooraf zul len een groot aantal proeftochten worden ondernom-en. Wanneer de expeditie zal vertrekken wordt AUTO-ONGEVALLEN IN N'OORD-AMERIKA. In 1926 kwamen 6649 personen door auto- mo biel- o n ge 1 u k ken om het leven in de 78 vcornaamste Amerikaansche steden. Daarvan in New-York alleen 1059. Hetpercentage voor New-York bedroeg 17.9 voor iedere 100.000 inwoners, terwijl dit voor alle andere steden 20.9 bedroeg. Het grootste aantal ongelukken kwam in San Diego (Califoniie) voor, dat 42.8 per 100.000 inwoners bedroeg. Kansas City (Kansas) telde slechts 4 do-oden gedurende -'t gansche jaar of wel 3.4 per 100.000 inu;o- pers. LEERLING-LETTERZETTER. Hier en daar geeft men in Amerikaansche middelbare scholen onderwijs in letter- zetten. Als voordeel-en worden genoemd: 1. dat de leerlingen zich op behoorlij'ke inter- punctie gaan toeleggen; 2e. dat ze leeren zonder fouten te schrijven, daar ze verplicht zijn de woorden goed waa'r te nemen, indien ze die „zetten" willen en 3. dat de grammati- ca-kennis er door toeneemt. Een der meeningen over dit nieuwe leervak is die van William J. Bogan, assistent-school- opziener te Chicago, de schrijft: „Ofschoon dit onderwijs z-eer vee! van de leerlingen vergt, is de 1-etterzetterscursus van groot be lang voor de Junior High School. De practi- sche waarde ervan, nog afgezien van de be- teekenis vc-or tcekomstige typografeo, is groot, want het doet tegelijkertijd een beroep cp den artist, den adverteerder, den uitgever, den vsralaggever, den man van zaken en den schrijver. Emma V. Tindal, directrice van dc Olivier Wendell Halm-es Junior High School te Phi ladelphia schrijft: Ik gelooi, dat letterzetten een opvoedkundig middel van onbetwisibare waarde is. Opgenomen in list leerplan ver- hcogt het de kenfts van juist gebruik der lees- teekens, leert opstellen maken, grammatics, spelling, wiskunde(?) en kunst en bovcndien geeft het een ongezechte en voortreffelijke ge legenheid voor handenarbeid. Anderen uit onderwijskringen laten zich even waardcerend over dat nieuwe leervak uit en erkend moet worden, dat er, theoretisch althans, wel resultaat te verwachten is van elke week een paar halve uren oefening in het letterzetten, dat feitelijk de kinderen in de eer ste klasse als ze werken met het leesplankje, cok al doen: van losse letterjes leggen ze woordjes. De n.eest fantastische lezers zullen mis schien in gedachte de jeugd al bezig zien, een schoolkrant in elkander te zetten, de etiketten van schooischriften en boeken met de namen der leerlingen bedrukken, enz. Een Am-erikaansch lettergieters-bedrijf is er natuurlijk als de kippen bij om „business" te doen en adverteert, dat ze ?dle mogelijke in- lichtingen kosteloos geeft. GEVOLGEN VAN HET DRANKVERBOD. De directeur van den geneeskundigea dienst yan de stad New-York d-eelt mede, dat er in het afgeloopen jaar 741 menschen aan het gebruik van alcohol van minderwaar- dige kwaiiteit zijn gestorven, dat is meer dan er gestorven zijn aan auto-ongelukken en gasvergiftiging te zamcn. Het ho-ogste aantal tot dusver was 687, in 1916. De directeur voegt hieraan toe, dat dit cij- fer op cfficieele gegevens is gebaseerd, maar dat het in werkelij-kheid ongetwijfeld vee' gro-oter is. KORTE BERICHTEN. De Fran-sche begro-otincr voor 1926 slu.it met een tekort van 1100 millioen

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 2