fie Ziiveren Schatten der Zee" NX v.h, HERMS. COSIER Zn„ Voordani C 9, Aikmaar Br seven ni,t Ween en. SBiffiroenlsigise! iron sec.; 14. De B'rtiyn, 10 mm. 1 S sec <5. De Blecourt, 10 min. 4 sec.; 16. Van Eyk, •0 in in. 31.8 sec.; 17. Redfourn, 11 min. 7.4 zeeonden De correspondent seinde nog uit Davos- Plafz: Met eind-klaS'Sement van de international^ liardriiwedstrijden luid-l 1. Rumba (Let-land) 379.3623 put, 2. Eoet- voer (Hougarije) 368.8506 pnt., 3. Boot (Ned. 366,4047 pnt., 4. Moser (Oostenrij'k), 5. Hooffman (Ned 6. Elema (Ned.). XVII. Hooge belastingen. De couran- ten-verslindende Weeners. Schil- lingenverwarring. Begin der dans- woede. Weenen, eind Januari 1927. Het lijkt mij niet verstandig toe, u een brief te schrijven over de ellende, die bier nog steeds heerscht. Over de vele zelfmoorden, welke weer in de afgeloopen weken plaats 'hadden, van hen, die het nieuwe jaar niet meer durfden ingaan. Of over de andere sen- sationeele moordzaken en bloedige tooneelen, waarvan de couranten flier elken dag vol staan. Het is niet noodig, noch wenschelijk, al deze bloederigheden uitvoerig te bespreken. Iedereen weet, dat een groote stad is als „Ood Janus met de twee aangezichten". En •iemand, die zijn oogen open zet, kan kolom- men volschrijven over den Janus met het „booze gelaat". De oorlog heeft het gemoedsevenwicht van den Weener duchtig verstoord en men speurt hier wel sterk, dat een groot deel van de Oos- tenrijkers niet voor de meest weerzinwekkende moorden en diefstallen terugdeinst. De Ween- sclie couranten schijnen het noodig te vinden, al deze vreeselijkheden in den breede te be- schrijven en beseffen niet welk een onheilza- men invloed er van deze gedetailleerde, tot in de kleinste finesses behandelde, moordver- slagen uitgaat. De couranten hier bieden een merkwaardig mengelmoes van sensationaliteit en degelijke lectuur. Kolommen wijden zij aan de meest afschuwelijke Lord Lister ijselijkheden, over moorden onder bruggen of op zolders, over afgehakte beenen en hoofden. Het Weensche „jongetje, dat griezelen wil", vindt hier in de courantenlectuur volledige bevrediging en de vereerder van de gebroeders Wilson behoeft waarlijk niet zijn zakgeld uit te geven aan aparte 15 cent romannetjes van 32 bladzij- den. Elken morgen vindt hij die in de bus en ze zijn in den abonneinentsprijs van zijn cou- rant begrepen. Anderzijcls vindt men echter toch ook weer nergens zulk een overdaad van degelijke, uit- voerige critieken en beschouwingen over kunst, literatuur en wetenschappen als in de Weensche couranten. Gedocumenteerd, niter- mate boeiend en interessant geschreven. De couranten zijn iederen dag ware boekdeelen. Vooral des Zondags. „Neue Freie Presse", „Wiener Journal" en „Neues Wiener Tage- blatt", om maar enkelen te noemen van de ontstellende serie, die alleen te Weenen ver- schijnt (in het kleine Oostenrijk zijn er eigenlijk tegenwoordig veel te veel couranten) bieden u dien dag een niet door te komen hoeveelheid nieuws en verhalen. Maar de Weener schijnt aan een courant met genoeg te hebben. Hij gaat naar zijn stamcafe en doorworstelt alle couranten met het grootste genoegen met een haast niet te verzadigen leeslust. Terwijl hij zijn lijfblad leest, ligt er nog een stapel andere bladen naast hem en hij kijkt u verbaasd en ver stoord aan, wanneer u hem beleefd vraagt „Sind diese Zeitungen vielleicht frei?" A?s een gierigaard zou hij het liefst wenschen het geheele pak voor zichzelf te houden, maar ten slotte ziet hij toch in, dat zooiets wel al te'kras is. Met een verwarde hoeveelheid sensatio- neele geschiedenissen in zijn hoofd, waarvan natuurlijk maar de helft is blijven hangen, gaat hij dan voldaan huiswaarts. Maar den volgenden dag liggen nieuwe boekdeelen klaar en jagen zijn oogen weer de pagina's af. In geen stad als Weenen constateerde ik zulk een „leesbezetenheid". Waar de menschen overigens den tijd van- daan halen is mij een raadsel. Want om alles bij te houden heeft men minstens eenige r -en noodig. Overigens zou de zonderling, die steeds met zijn courantenlectuur eenige dagen ten achter was en maar onmogelijk bij kon komen, wel eens in Weenen gewoond kunnen hebben. Tot het „booze gelaat" behoort verder ook nog de financieele nood. -Daarbij gaat een ieder gebukt onder de dwangmaatregelen van den belastingpotentaat, wethouder Breitner, die met zijn ongehoord hooge en steeds weer nieuwe belastingen de Weeners tot wanhoop brengt. In tallooze vergaderingen en demonstraties wordt door industrieelen, winkeliers, restau rateurs en directeuren van hotels, variety's, Schouwburgen en nachtgelegenheden, Kort- om door alle mogelijke belanghebbenden in de meest uiteenloopende takken van bedrijf op den hierdoor op den duur onhoudbaren toestand gevvezen. Iedereen kijkt ontzet in zijn toch al dunne porcemonnaie, wa< rin hij angstvallir^ zijn laatste Schilling! a tracht te bewaren^ maar die heer Breitner op de een of andere listige wijze er toch .tijd wel weer uit weet te krij- gen. Deze wethouder van financien zit's mor gans al om zeven uur op het stadhuis, krijo-t zijn broodjes en koffie in zijn werkkamer op- gediend en verlaat dit eerbiedwaardige o-e- bouw niet voor elf uur's avonds. Deze geTd- verzamelaar zou vroeger op school zeker hef cijfer „tien" voor vlijt gehaald hebben. Zijn overigens zeer te waardeeren ijver heeft hem echter langzamerhand meer gehaat dan be- mind gemaakt. Meer nog dan anders bekijkt de Weener in deze dagen zijn laatste Schillingen. Want men moet met deze onmisbare zilverlingen op het oogenblik uiterst voorzichtig omspringen. De muntslukken uit het jaar 1924 zijn n.l. niet meer geldig. Op 1 Januari kwamen nieu we in circulatie, welke echter zoo weinig van die van vroeger verschillen, dat zelfs de meest geroutineerde muntverzamelaar moeite heeft, ze van elkander te onderscheiden. Voor een Schilling uit den jare 1924 krijgt men nu nog slechts op de banken 64 Gro schen uitbetaald (1 Schilling is 100 Gro- door TJEERD ADEMA, met 18 illustraties van LEO GESTEL. Uitgave N.V. HoMaridia-Drukkerij te Baarn. Verkrijgbaar in den Boekhandel der schen) en dit maakt natuurlijk, dat iedereen de nog in zijn bezit gebleven stukken zoo spoedig mogelij': voor de voile waarde aan een ander tracht kwijt te raken. Want aan velen was de nieuwe maatregel, die zeer on- opvallend gepubliceerd werd, ontgaan, zoo- dat ze nog met een flinke dosis oude stukken opgescheept zitten. Het merkwaardige is overigens, dat de oude Schillingen een groo- ter gehalte aan zilver bezitten dan de nieuwe. Het is dus nu een jacht geworden, om de oude Schillingen op slinksche wijze in de handen van anderen over te wippen, zonder dat men naar de bank gaat, om er daar slechts de helft van de waarde voor te krij- gen. De tramconducteurs, de juffrouwen in de tabaktrafiken, de winkeliers en de kellners zijn de objecten, die men er tracht in te laten loopen. Maar die alien zijn op hun qui-vive. Zij monsteren met kennersblik en al l.eel vlug kregen ze een groote handigheid orn met een oogopslag het ininimale verschil in grootte en gewicht te onderkennen. Met een vriendelijk of boosaardig gebaar, al naar ge- lang het humeur of geduld van den bedroge- ne, wordt het waardelooze geldstuk dan weer teruggeschoven, en hij, die hoopte nu eens eindelijk van die vermaledijde oude Schillin gen verlost te zijn, stopt het weer in zijn zak, doet verbaasd en zegt alsof hij van den prins geen kwaacl v/eet: „He, ik dacht dat het een nieuwe was" en ziet zijn hoop vervlogen. Voor degenen, die nu nog oude muntstuk ken in zijn bezit heeft, is de eenige oplossing ze maar naar de bank te brengen of hij kan ze hoogstens nog voor een fooi of een aal- moes gebruiken. Want het dienstmeisje na een diner en ook de bedelaar kunnen moeilijk weigeren en zeggen: „He, mijnheer, het is er een van 1924!" Ondertusschen is er ook weer een categoric sluwelingen, die om een oF"andere reden de oude Schillingen opkoopt. Dit zal wel een voordeelig zaalcje beteekenerf en ze zullen er weer heel wat uit weten te slaan. Misschien rijden die heeren binnenkort in een pelsjas, een auto en met een sigaar-met-bandje over den Ring. Er zijn nu eenmaal menschen, die overal profijt van weten te trekken. Zoo ziet men, dat het muntvraagstuk, als in de onge- zegende (althans voor de Weeners) inflatie- periode hier weer tijdelijk op den voorgrond staat. Weenen staat echter op het oogenblik niet alleen in het teeken van het geld, maar ook in dat van den dans. Het lijkt wel ateof ieder Weener in den Faschingstijd zijn hoofd kwijt geraakt- is. Geld of geen geld, elken dag gaan er tu; schen de 80.000 en 100.000 Weeners naar een Redoute of een „Tanzkranzchen", waarvan er dikwijls meer dan 100 op een avond plaats hebben, waarbij dan nog niet eens de groote huisbals gerekend zijn. De Redoutenfeesten laten de Weeners zich onder geen voorwaarde ontnemen en de uit- gaven daarvoor trachten ze op-een andere wijze weer uit te sparen. Overigens zijn de entreeprijzen verre van goedkoop, 10 tc15 Schilling betaalt men voor de grootere fees- ten. De heele familie trekt er op uit: of wel de Wiener Madels" gaan zonder geleide of on der het wakencl oog van hun bal-grootmoecier. Die laatste televen hier een tweede jeugd en trachten er uit te zien als hoogstens veer- tig jaren. Dan zijn ze nog net op den „"e- vaarlijken leeftijd" in tv/eeerlei beteekenis. Hoe druk zal er echter achter de schermen gerold, gemasseerd en gegymnastiseerd wor- den, hoeveel Weensche dames zullen zich de zoetigheden en den slagroom, waar ze zoo dol op zijn, ontzeggen, om de Charleston-lenig- heid en slankheid te bewaren of te krijgen, die nu eenmaal „een eisch des tijds" schijnt te zijn. Jong en oud vermaakt zich dus. En het moet gezegd, men weet daarbij dan ook voor de meest uiteenloopende attracties te zcrgen, zoodat het welslagen van zulk een feest reeds bij voorbaat verzekerd is. Op het eene wordt de Wbensche modeko- ningin voor het jaar 1927 gekozen, op het andere dansen/ie Bodenwieser of .ipollo „girls", op een derde springt een of andere wereldberoemdheid de nieuwste „Black Bot- tom"-passen. De wijze waarop en het enthou- siasme van het publiek ervoor,,bewijzen wel, hoezeer de Europeanen tegenwoordig den ne- gers vervvant zijn. Dan behoort het aange- sproken worden door een Weensche gemas- kerde schoone tevens to) de avontuurlijkste en meest pikante attracties, waarvan jnen an ders slechts op de film genieten mag. Maar de „Wienerm' is voor geen kleintje vervaardj voelt zich achter haar masker vrij veilig en onherkenbaar (o ijdele iilusie!). Totdat het uur van twaaiven het demasque brengt en het oogenblik is gekomen waarop men weet, met welke onbekende schoone men „die Ehre" heeft. Een rij acteurs, actrices en operasolisteu behoort steeds tot het ontvangcomite en ieder balbezoeker krijgt dus gelegenheid zijn lieve- lingen niet alleen in hun repertoire te hooren, maar ook van dichtbij te zien, te spreken en zelfs er mee te dansen. E'1 dit beteekent voor de „schwarmrnde Wienerin" het toppunt van zaligheid. Anders kan zij „Hem" slechts uit de verte bewonde- ren, nuo! welk een hemel van geluk, in zijn armen door de zaal zweven. Dit zweven is eigenlijk tegenwoordig een ietwat ver- ouderde uitdrukking! Het is overigens wel interessant in dit verband nog even op te merken, hoeveel hoo- ger de kunstenaars hier aangeschreven staan dan in Nederland. Men kent van alien naam en voornaam, ievensgeschiedenis en dagindeeling, weet waar en waarin ze optre- den. Dag in, dag uit, drukken de menschen hun neu^en plat voor de ramen van het bekende photograffeenwinkeltje in de Schaufflergasse, waar ieder „kiinstler" zijn portretten, dikwijls met handteekening, laat verkoopen. Dit is het ware paradijs, niet alleen voor de bakvisch, maar ook voor de tallooze oudere Weeners. Zoo ziet men: ondanks slechte tijden aan feesten geen gebrek! Alleen moest deze week de Groote Opera Redoute, een der grootste festijnen uit den schitterenden keizertijd, en die dit jaar voor het eerst weer zou plaats hebben, afgezegd worden. De entree-prijzen waren echter zoo waanzinnig hoog gesteld, dat te weinigen zich de luxe van dit „uitgangetje" wilden en konden veroorloven. Een entree van 17.50 of een loge van 315 is geen kleinigheid. De organisatoren hadden wel eens mogen be- denken, dat we hier niet in Amerika zitten. Overigens zorgde heer Breitner natuurlijk ook weer voor de noodige „opcenten"! Th. J. H. ONZE HARINGTREILVISSCHERIj. Tot dusver werd met onze stoomtreilers slechts weinig op halting getreild. In Augus tus en September van het vorige jaar hieldien maar enkde schepen zich daarmee bezig, hoe wel de vangsien gc-ed waren, de tota'e aanvoer van treilharing door onze schepen Naar de N. R. Ct. verneemt, bestaat nu te Ijmidden het plan, dit jaar aa-n dezen be drijftak grooter uitbreiding te geven. HOOG WATER. Uit Grave werd Zondagavoiwl aan N. R. Ct. gemeld: Na van gistermiddag 2 uur tot vanavond1 5 uur nog 4 c.M. te zijn- gewassen, is ae Maas voor deze gemeent tot stilstand geko men. De Veers traat ie Nedter-Asselt is nog bo- ven water gebleven; het water staat echter met den w eg geltjk. De peilschaal te Grave teekent thans 9.97 M. N. A. P. ft DE RE IS VAN DEN LANDVOOGD. Uit Padang werd d.d. 7 Februa-ri door Aneta geseind: De landvoogd is naar Ta- derlandsche vlag zwaaiden. Overal k-lonken digd dotfr een groote menigte van de be-vol king en kinderen, die zingende met de Ne panoeli vertrokken. Hij werd overal gehul- ho-era's. De landvoogd was getroffen door de algemeene hulpbetuiging van de gehee'e Sipirok-streek en dankte herhaaldelijk wui- vende, wat telkens een daverend1 gejuich aan de menigte ontdelo-kte. Z. E. vertrok naar Sidempoean, waar hij den malariaka-mpong bezocht. Koeriahoofden beden een karbouw aan, en de landvoogd aanvaardde dien door het touw vast te hou den. De bevolking was cpgetogen. Verval- gens ging de tocht naar Siboga. Onderweg waren z-eer uitgebreide militaire maatregelen gen-omen in verband met de kort geleden ontdekt-e plannen tot rustv-erstoring in het Batangtoroesche en het Sibogasche. Bij aan- komst w-erden sa-luutschoten gel-ost. HET VASTGELOOPEN STOOMSCHIP. Zaterdag nog hebben de belanghebbenden aan L. Smit Co.'s Internation-alen Sleep-' dienst te Rotterdam opgedra-gen te trachten het ter hoogte van Hansweert gestrande stoomschip Onioa vlot te brengen, nadat in den namiddag zes s-leepbooten tevergeefs hadden getrokken. Zondagmorge-n om b uur is men er in geslaagd het stoomschip met vijf sleepbooten vlot te trekken; de sleepboo- ten hebben vervolgens het schip in diep wa ter geskept. Gisterochtend heeft de O-moa, gesleept de reis naar H endri k -1 do - A mbach t voortgezet. DE NATIONALE BLAUWE WEEK. Namens de blauwelweek-commissie uit de nationale commissie tegen het alcoholisme wordt ook dit jaar tuss'chen Hemelvaartsdag en Pinksteren (26 Mei—6 Juni) weer de z.g. nationale blauwe-week gehouden De blauwe-week zal worden geopend met zes op Hemelsvaartsdag te houden geweste- lijke bijeenkomsten, die zullen staan in het teeken van plaatselijke keuze en mede door den Nationalen Bond voor plaatselijke keuze zullen gecianiseerd worden. De sluitings- demonstratie zal den tweeden Pinksterdag te Arn'hem gehouden worden. Na een optocht met praalwagens, banieren en muziek door de stad zal vermoedelijk een samenkomst in de open lucht worden gehouden, waar een open- luchtspel wordt vertoond, en eenige sprekers van verschillende richting het woord zullen voeren. In de Blauwe-week zal het tra&tioneele blauwe bloempje allerwege wederom te koop worden aangeboden, en de blauwe-week-cou- rant zal ook weer in enkele honderdduizenden exemplaren versprei-d worden. Een gekleurde plaat zal op deze actffe in het bijzonder de aandacht van het publiek vestigen. Op de meeste plaatsen vaneenige beteekenis zal gedurende de blauwe-week door het plaat selijke blauwe-week-comit en/of het drank- weercomite een intensieve actie worden ge- vcerd; enkele honderden openbai'e vergade ringen staan gehouden te worden. BRANDEN. Zondag is brand uitgebroken in het perceel De Withstraat 23 te Haarlem. De achterver- dieping brandde geheel uit, en de inboedel van een der bewoners ging verloren. Niels was verzekerd. De andere bewoners kregen veel waterschade. DE DOM TE UTRECHT. Ten behoeve van de restauratiewerken van oen Domtoren te Utrecht hebben aan de Zuid zijde van den toren gedurende de laatste we ken ontgravingen plaats gehad. Ten zuiden van den Domtoren, ter plaaise van de schei- ding van de tegenwoordige steeuhouwers- wevki larts en de wonin.g van icn bewaker van den toren, bleek in den grond het onder- gedeelte van een ronden traptoren aanwezig te zijn, waarvan de middeliijn ongeveer ze- I' veh ifiefer ifedrcfeg. In fiS midden vln traptoren bevindt zich een spil (middeliijn ongeveer 1.10 meter,) welke, evenals de wan- den van den foren, van tufsteen vervaardigd is. De toegang naar den traptoren werd ver moedelijk bereikt van het pad uit, dat zich tusschen den traptoren en den Zuidelijken wand van den Domtoren bevond. Daar men vermoedt, dat de traptoren een onderdeel van een aldaar gesticht Romaansch gebouw is geweest, wordt het ontgraven van den grond in de omgeving en ook ter plaatse van de steenhouwerswerkplaats voortgezet, in de hoop, dat nog meer gegevens omtrent een en ander verkregen zullen wordeh DE ZETEL VAN BLOEMBOLLEN- CULTUUR. In de gister te Haarlem gehouden vergade- ring van de Algemeene Vereeniging voor Bloerobollencultuur is na ampele discussie besloten, dat de zetel van de vereeniging te Haarlem zal worden gevestigd. Hiertoe zal worden aangekocht van de N.V. Haarlem- sche machinefabriek v. h. Gebr. Figee het ter- rein aan de Leidsche vaart met de daarop aanwezige gebouwen. Deze zullen voor het doel door verbouwing geschikt worden ..ge maakt, tenzij het hoofdbestuur tot de conclu- sie mocht kemen dat de stichting van een ge heel nieuw gebouw financieel mogelijk is. CONFLICT IN DE KLEEDING- INDUSTRIE. Gister is te Amsterdam de staking Inge- gaan, geproclameerd door den Bond1 van ar- beid'ers in de kleedingindustrie voor de arbei- ders, werkzaam bij de firman's Van Menk en Zoon, Van Kollem, Sajet en Snuif en gebr. v. Dam. Als reden wordt van arbeiderszijde opgegeven, dat genoemde firma's hebben ge- weigerd1, de Groningsche Joonregeling, aan- gevuld met de sweatersregeling van Amster dam, in te voeren. Nader wordt vcm-omen, dat thans bij de staking befrokken zijn ongeveer 80 meisjes en 70 huisarbeiders. Het best uur van den bond overweegt, dte staking in den loop van de week ook nog tot andere firma's uit te breiden. WERKVERSCHAFFINO IN DRENTE. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw, mr. Kan, is naar Drenthe ge- g?kan, om met den cc-mmissaris der Ko- ningin in die provincie en den inspecfeur voor de steunverleening weer eenige werk- verschaffingen na te gaan. In het bijzonder wil de minister persoonllijk voorb^reiden, die eventueele komst van werkloozen uit die vier groote steden, tot wier uitzending onlangs in beginsel is besloten. Voorts staat op het programma een bezoek met -het staatsboschbeheer aan Appelscha, aan de schenking van den heer Janssen aan het Rijk, welke onlangs door den minister bij nptarieele akte is aanvaard. DE REGEERINGSPOLITIEK OP HET GEBIED DER VOLKSHUISVESTING. Op vragen van het Tweede Kamerlid van den Bergh: 1. In de vergadering van de Tweede Ka- mer der Staten-Generaal van 7 December 1926 heeft Uwe Excellentie zich als volgt uitgelaten (Handelingen, biz. 925): „Waarom is nu in de circulaire van 1925 het woord „vo!slagen" gebruikt en waarom is dat in de circulaire van 1926 herhaald? Op dat oogenblik v as het woord „volslagen" noodzakelijk, zou niet het werk, dat met groo te inspanning door minister Aalbcrse was be reikt, n.l. het wakker maken en het aan het werk zetten van den particulieren bouw, weer worden verstoord. Daarom moest met Hem worden opgetreden. En als dat nu maar vast- staat en blijft staan, dan kan natuurlijk het woord „volslagen" een ietwat ruimeren zin kriigen. De eenige vraag, die zich daarbij zal voor- doen, is deze: Hbe zou dt regeering bij een ietwat ruimeren zin kunnen uitkomen, wan neer zij 1 vasthoudt aan die 12.000.000? Daarop antwoord ik: Indien het blijken, zal, dat er meer noodig is dan 12.000.000, dan is dat bedrag niet het maximum. Dat is afge- sproken tusschen den minister van financien en den minister van arbeid Is Uwe Excellentie niet van oordeel, dat deze woorden duidelijk aantoonen, dat de re- geeringspolitiek op het gebied der volkshuis- vesting sedert het verschijnen van de circulai re van 17 Maart 1926 een ietwat ruimeren zin heeft gekregen? 2. Zoo ia, hoe verklaart dan Uwe Excel lentie, dat in de onlangs verschenen officieu- ze bekendmaking van de regeering wordt meegedeeld, dat de circulaire van 17 Maart 1926 „in haar geheel richtsnoer zal zijn" bij de regeeringspolitiek op dit gebied, zonder dat daarbij van dien ietwat ruipieren zin wordt gewaagd? heeft de minister van arbeid, handel en nijverheid geantwoord: 1. Dat de regeeringspolitiek op het gebied der volkshuisvesting sedert het verschijnen van de circulaire van 17 Maart 1926 een iet wat ruimeren zin zou hebben piekrpgen kan allerminst worden toegegeven. Wellicht zou kunnen worden gezegd, dat die politiek door die circulaire eenigermate verruimd is. Im- mers in zijn rede, waaruit in deze vraag een deel geciteerd wordt, heeft de ondergeteeken- de blijkens dezelfde pagina en kolom van de Handelingen, waaruit de steller der vraag zijn. citaat geput heeft, ook het volgende ge zegd: als men de woorden „reactionnair" en „vooruitstrevend" wil gebruiken, dan is de circulaire van 17 Maart j.l. vooruitstrevend. Daarin staan 6 uitzonderingen, vergeleken met 1925." Er staat, als interpretatie van wat het woord „volslagen" beteekent: „Als niet mag worden verwacht, dat door den particulieren bouw in de behoefte zal worden voorzien". Dit, in verband met hetgeen in de vraag uit de rede is overgenomen toont, dat door de cir culaire iets veranderd is, in zoover daarin aan het woord „volslagen" een naderc, ietwat soeptle duiding is gegeven. Even min geeft de mede deel ing van den on- dergeteekende. dat het bedrag van 12 mil- lioen, zoo noodig, niet het maximum zou zijn, recht tot de bewering, dat sedert de circulaire van Maart de woningpolitiek der regeering verruimd zou zijn. In de eerste plaats wordt er op gewezen, dat voor die politiek de nor- men, die de regeering stelt, van veel grooter invloed zijn dan het bedrag, dat voor voor- □iDjQPOQPOEliO HYGIeNE- EN VEIL6GHEIOSHOEKJE L??J [ra MELKBESLUIT (Warenwet). Melkvoor menschelijk gebruik bestemd, mag niet afkomstig ziin van dieren, die lijden aan: uieront- steking, darmontsteking, waarbij hevige diarrhee optreedt; baarmoe- derontsteking, gepaard met herhaal delijk optredende uitvloeiingen, tu- berculose, waarbij de smetstof van deze ziekte wordt uitgescheiden (open tuberculose), wonden, waar bij de uier, de tepel of de melk met etter of andere uit de wond afkom- stige stoffen ernstig verontreinigd kunnen worden. GEZONDHE1DSRAAD. schotten bcschikbaar is. Over 1925 en 1926 werd het bedrag van 12 millioen '^n ook niet gebruikt. In de tweede plaats dt opge- merkt dat de brief van den min: :r van fi nancien van 27 April 1926, waarvan dt ondergeteekenc!.' in zijn rede mededeeling deed, bevestigi resultaat van 'n oveiieg, dat reeds onder het vorig kabinet was aangevan- gen en had geleid tot een onderhandsehe af spraak, overeenkomende met den inhoud van evengencemden brief. 2. Uit het bovensiaande blijkt, dat, indien men de circulaire in haar geheel leest en zich niet bepaalt tot het daarin voorkomende wcord „volslagen", na het verschijnen van die circulaire in de regeeringspolitiek niets is veranderd, zoodat inderdaad die cicrulaire in haar geheel richtsnoer isi voor die politiek WISSELING VAN TELEGRAMMEN IN SLUITINGSTIJD. Ingeval in sluitingstijd van het betrokken teiegraaf-kantoor een telefonisch aangeslo- tene telegrammen wenscht aan te bieden aan of te ontvangen van een telegraafkantoor met langere openstelling, gelden daarvoor de volgende regelen: Indien het kantoor, waarop de abonne is aangesloten, voor den telenoondienst is ge opend, moeten voor elken keer, dat een tele gram wordt aangeboden of ontvangen, de kosten van een interlocaal gesprek word-en betaald. De duur van het gesprek wordt bere- kend naar den tijd, welke voor de overspre- king van dat telegram noodig is. Indien het kantoor, waarop de abonne is aangesloten, voor den telefoondienst is geslo- ten, is voor de telegram wisseling een door- verbinding noodig. Wordt het perceel van den abonne reeds voor de gesprekafwikkeling bij e!ke sluiting van de telefooninrichting ter plaatse doorver- bonden, dan mag' die doorverbinding tevens voor de telegramwisseling worden gebruikt, zonder dat daarvoor een extra-vergoeding verschuldigd is. Wenscht een abonne, wiens perceel voor de gespreksafwikkeling niet bij elke sluiting van de telefooninrichting ter plaatse is doorver- bonden, telegiammen in sluitingstijd te wis- selen, dan kan hij daartoe eerst in de gele genheid worden gesteld, nadat de regeling van de faciliteit van doorverbinding op de gebruikelijke wijze, dus in overleg met het hoofdbestuur, heeft plaats gehad. Boven de voor dc doomrbinding verschul- digde vergceding zijn voor ||- overspreking van telegrammen geen gesprekskosten ver schuldigd. Bij telefonische afievering van telegram men in 'n andere plaats zijn gc* n. naseinings- kosfen verschuldigd. Met inachtneming van het bovenstaande, is voor telefonische aanbieding van te'e- gianfmen aan of voor telefonische afievering van telegrammen door een kantoor met lan gere openstelling, voortaan geen machtiging van het hoofdbestuur meer noodig. Belang hebbenden moeten echter vooraf aan het kan toor, waar de aanbieding of van waaruit de afievering wordt gewenscht, een verklaring lnzenden, waaruit, ingeval telefonische afie vering wordt gewenscht, tevens moet blij ken, dat zij alle risico- met betrekking tot on juiste afievering e. d. op zich nemen. KORTE BERICHTEN. Half Mei zullen enkele electrise he trei- nen op -het teaject Rotterdam—Leiden loopen en begin October zal het vofledii-ge electrische verkeer op volgen. de lijm Amsterdam^Rotterdam Een adres is gezonden door het be- stuur van den Bond van bedrijfsautohouders aan de Koningi-n inzake autobuslij-nen -en vrachtautodiensten van de Nedeiiandsche Spoonv-egen Prof. dr. C. Snouck Hurgronje te Lei den wordt heden 70 jaar. Er is een feesf- commissie gevormd om hem te huldigen. Gister is te Deventer het gouden ju-bi- leum gevierd van de rijkskweekschool voor oncferwijzers en onderwijzeressen, die 6 Fe- bruari 1877 is opgericht. Zaterdagavond is de 43-jar;ge juffrouw F. de G. te Huizen bij het wateiputten voor- over in den regenwaterput gevallen en even daarna levenloos opgehaald. Zij leed aan toe- vallen en is blijkbaar door een duizeling be- vangen. Het anderhalfjarige zoontje van den bakker M 'te HarlingenJ dat veertien dagen geleden met den kind-erstoel op een brandende petroleumkachel is gevallen, is Zondag aan de bekomen brandwonden overlec'en. Zendagavond is een 8-jarig kind van de familie Van R te Eindhoven in de Woensel- sche straat te Woense! door een autobus over- reden en gedood. De Delftsche Fabrieksbode meldt het overlijden van den heer A. E. Calve te Bor deaux, de laatste. van de drie gebroeders, die sinds 1898 als directeur en commissaris aan de Oliefabriek Calve-Delft te Delft verbonden zijn geweest Op de mijn Oranje Nassau ill te Heer- lerheide is Zaterdagmidda-g omstreeks 2 uur de 26-jarige arbeider FI. Jekutsdi, een Duit- seher van geboorte, in een remhelling door een kclenwagentje gegrepen en aanstonds ge dood. J. wad gehuwd en vader van een kind. J

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7