DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hotel Toelast. 1 1 ati oMerff Ticircn nti fwmffpie jrateraTig 1927. Atjontiomentsprljs bij vooruitfoetaling per 3 mnanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Advertent!opr. 25 ct p. regelgrootere letters naar Brie yen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.hu Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. AdmJnistr. No. 3. Redact!© No. 33. WOENSDAG 9 FEBRUARI. Buitenlanci ¥rijdagavoii(S Bancing. sift Diredeur: G. H. KRAK. Hoofdredadenr Tj. N. ADEMA. ere no- b'j DE MOGENDHEDEN EN CHINA De onderhandelingen tusschen Tsjen en O'Malley hervat. Tsfen heeft Maandag, gelijk gem eld, voor de eerste maal sedert die schorsing der on derhandelingen weer met O'Malley geconfe- reerd. De nationalistisehe autoriteiten verklaren, dat men bijna tot overeenstemming is geko- men, maar alvorens te teekenen wachten de nationalisten af wat de voornemens van Groot-Beittannie nopens Sjanghai zijn. Zij vreezen re stuiten op den dubbelen tegen- stand van Soen Tsjoean Fang en de Briit- sche troepen. Zij leggen den nadruk op de verbintenis, door de nationalistisehe regee ring aangegaan, om de concessie niet aan te vallien en meenen derhalve, dat de huidige buitenlandsehe troepenmacht voldoende is om aan onlusten het hoofd te bieden. Zij geven in overweging dat de Britsche ver sterkingen te Hongkong zullen debarkeeren of nog liever te Singapore, teneinde geen ge- vaarlijke reactie van Xanton uit te lofcken. Nieuwe versterkingen. Te Hongkong zijn vier Britsche kruisers aangekomen, afkomstig uit de Middelland- sehe Zee. t Het Amerikaansche voorstel. Het voorstel van den Amerikaanschen staatssecretaris Kellogg tot neutralisatie van het district Sjanghai heeft blijkbaar noch bij de Noordelijken, noch bij de Zuidelijken een gunstig onthaal gevonden. Tsjang Tso Lin, de leider van de strijd- machten van Fengtien, heeft verklaard, dat ihij voor de voopstellen van Kellogg zou zijn, ,indien Kellogg gelijke voorstellen zou doen, met betrekking tot Hankau en Kioekiang, welke plaatsen zich in de macht der Zuide lijken bevinden. Eugene Tsjen, de nationalistisehe minister van buitenlandsehe zaken, heeft volgens be richten uit Japansche bron uit Hankau ver klaard, dat eventueele moeilijkheden ;n Sjanghai het gevolg zullen zijn van de mili- taire vooibereidingen van Engeland. Tsjen verklaarde, dat de nationalisten absoluut te gen het voorstel van Kellogg zijn om Sjang hai tot een neutrale zone te verklaren. Soenfo, de nationalistisehe minister voor het verkeerswezen, verklaarde de noodzake- lijkheid niet in te zien van een gewapende in- terventie der mogendheden en een bescher- ming van het Chineesche gebied door buiten- landers. De officieuse vertegenwoordiger der natio nalisten te Sjanghai, Wang, die oorspronke- lijk het voorstel Sjanghai tot een r*utrale zo ne te verklaren, heeft gedaan, is het voorstel yae Kellogg gunstig gezind, doch verklaarl dat de nationalisten in de neutrale zone het politietoezicht moeten hebben als voorloopi- ge stap tot het algemeen Chineesch politie toezicht in de buitenlandsehe concessies. In afwachting van een definitieve regeling van den status van Sjanghai willen de Chinee- zen evenwel met de buitenlandsehe autoritei- ten samenwerken. De houding van Italie. Het officieele fascistische orgaan „Tribu- na" bevat een commentaar op den toestand in China. Het blad schrijft dat de Itaiianen sympathie gevoeien voor de nationalistisehe beweging in Kanton, doch dat Italie vast be sloten is zijn belangen in China, indien deze bedreigd worden, te verdedigen. Terwijl Frankrijk een passieve, afwachten- de houding aanneemt, zegt het blad, is Italie ervan overtuigd dat „het nutteloos is te wach ten totdat de toestand in China buitengewoon ernstig is, omdat hij reeds ernstig genoeg is. Italie, voegt de „Tribuna" er aan toe, ziei met sympathie de Kantonneesche nationalis tisehe beweging. Er is veel in haar dat China zal doen ontwaken tot een moderner leven Doch wanneer de beweging erop gericht is de bestaande verdragen met geweld ongedaan ,'te maken, dan blijft er niets over dan onze belangen te verdecfigen Het blad wijst verder op het belang van de Italiaansche concessie in Tientsin, de financieele betrekkingen met China, de scheepvaartbelangen en iiet groot aantal Italiaansche zendelingen. Daar enze belangen in Sjanghai zeer groot zijn, besluit de „Tribuna", is een ener- gieke en tijdige verdediging noodzakelijk. Met betrekking tot de relaties met "Enge land in verband met den toestand in China zegt de „Tribuna", dat, ofschCbn in het ver- leden meeningsverschillen bestonden, deze thans, nu de tijd van handelen is gekomen, geheel zijn verdwenen. DE FRANSCH-DUITSCHE TOENADERING. Hvt Fransch-Duitsche comite voor inlich- tingen en documentatie, dat een zestal maan- den geleden werd opgericbt en reeds een bij- eenkomst te Parijs hield, zal thans in Berlijm vergaderen. De president van de Fransche afdeeling van het comite, Charles Laurent, die de eerste Fransche gezant was te Berlijn na den oor- log, heeft in een uiteenzetting van de werk- zaamheden van het comite verklaard, dat dit zich, behalve met economische en financieele kwesties, ook me^ de intellectueele omtwikke- ling bezig houdt. Het is geen comite van toe- nadering, doch die leden zijn van oordeel dat Frankrijk en Duitschland bij hun pogingen om elkaar te begrijpen, steeds meer zullen- const ate even, dat er geen onoverbrugbaar an- tagonisme tusschen hen bestaat, noch io economisch opzicht, noch op het gebied van psychologie en geestesleven. Laurent is van oordeel dat de wijizigingen in de ministeeies in Duitschland de Fran- schen niet behoeven te verontrusten, daar de meerderheid der Duitsche politieke partijen den vrede wil. DE DUITSCH-V6LKISCHE PARTIJ. Het „krifeelt" niet alleen in de D.-nationale partij en het centrum; en niet alleen in de communistische partij worden de geachte partijgenooten overboord gezet. Hetzelfde geschiedt in het tegenovergestelde kamp van de Duitsch-Volfcische vrijheidsbewegiing en wel met den rijiksdag-afgevaardiigde Wil- helm Kube, die uit de partij is gestooten, op grond van een besluit van den raad van eer van de parti}, daar hij niettegenstaande een driemaal herhaalde dagvaarding niet ver- schenen is om zich te verantwoorden over tegen hem ingebrachte beschuldigingen. Volgens het „Berl. Tag." is een en ander het gevolg van de tegenstellting tusschen de heeren Kube en v: Grafe. De laatste wi'lde in de Volkische partij een dergelijke dictatorsrol spelen als indertijd Hitler itn de nationaal- soc. partij. Waartegen Kube zich verzette. Met het gevolg, dat hij door v. Orafe eruit gewerkt werd. De afdeeling Berlijn heeft Kube echter de band boven het hoofd1 gehou- den. De uitzetting van Kube zou voor de afge- vaardigden graaf Reventlow, v. Ramin en Stor aanjleiding zijn ook uit de fractie te treden, welk voorbeeld nog door anderen gevolgd zal worden, zoodat verwacht wordt dat vandaag of morgen aan het Seniorencon- vent van den Rijksdag mededeeling zal wor den gedaan van de ontbkiding van de frac tie. De politieke rol van de D.-Vcflkische vrij- heidsbeweging is daarm^de uitgespeeld. Het iheet, dat Kube een onderdak zal zoeken bij de nationaal-sec. partij; terwijl de vol kische afgevaard'igde Henning zich weer zou willen aansluiten bij de D.-nationale volks- partij. Een telegram uit Berlijn aan het Hbld. meldt nog bijzonderheden over de a'isis in de Dnitsch-Vdlkische fractie. Verschillende Deutschvolkische rijksdagleden hebben ge- vraagd, of zij zich bij de Duitsch-tiationale fractie mogen aansluiten. De Duitsch-nationa- len houden een beslissing hieromtrent nog in beraad. Eeeerzijds zijn ze natuurlijk dank- baar voor iedere versterking van hun fractie, maar anderzijds ontveinzen zij zich niet, dat do toetreding van deze Deutsch-volkische af- gevaardigden een versterking beteekent van hun radicale vleugel, die het hun, nu ze juist regeeringspartij is geworden~toch al moeilijk genoeg zal maken. De Duitsch-Vdlkische vrijheidsbeweging komt met de mededeeling aan het Wolffbu- reau, dat de berichten omtrent het toetredea van de volkische afgevaardigde Henning tot de Duitsch-nationaten en omtrent de dicta torsrol, die von Grafe zou hebben willen spe- kn, enz., absolute fantasie zijn. DE BURGEROORLOC IN CHINA. Tsjang Tso Lin heeft een verklaring het licht doen zien waarim hij de handhaving der souvereine rechten van China, het herstel der cpenbare orde, satnenwerking tusschen kapitaal en arbeid, ontwikkeling der ver- keersmiddelen en hervormingen op rechtsge- bicd in uitzicht stelt. Hij veroordeelt ten sterkste het extremistische redicalisme, dat in Chian oprijst onder invloed der agenten van zekere buitenlandsehe mogendheid, die het ongelukkige volk van China op een dwaalspoor brengen. Tsjang aanvaiardt de verplichting om het leven en de eigendommen der buitenland sehe onderdanen te bescheraieti en het finan cieel crediet van China te handhaven. DE OPSTAND OP DE PHILIPPIJNEN. Eenigen tijd geleden werd naar aanleiding van den opstand op de Philippijnen onder leiding van Datoe Tahil melding gemaakt van diens echtgenoo-te, prises Tarhata Kiram, die na in de Vereenigde Staten haar schooi- opleiding te hebben genoten, gebobbed en ge- poederd de leiding van den opstand op zich nam. Na een belegering, waarbij de politic van traangas gebruik maakte, wist de prinses te vluchten; een telegram van gister meldt nu, dat de politic er in geslaagd is haar aan te houden. DE REVOL.UTIE IN PORTUGAL. In verband met de revolutionnaire bewe ging in Portugal vertrekt de kruiser „Co- mus" met bestemming naar Lissabon en twee destroyers met bestemming naar Oporto, ter bescherming van de Britsche belangen. Bij voortduring wordien in Polen nog poli tieke arerstaties verricht. Te Lemberg hield de politie in een der wijken een razzia; tal van huiszoekingen werden gedaan. Een groot aantal soldaten van een garnizoen in de Daziger Corridor werd gearresteerd, alsmede een viertal officieren. Er zijn veel documen- tcn in beslag genomen. Over het bombardement van Oporto wordt nog het volgande gemeld: Daar de onvoorwaardelijke overgave door de opstandelingen werd geweigerd, is Oporto door dte regeeringstroepen met machinegewe- ren en geschut gebombardeerd, waardoor in deze belangrijke industrie- en handelsstad groote verwoestingen werden aangericht Vooral de arbeiderswijk werd door het bom- bai" dement ernstig geteiisterd. Talrijke djoo- den en gewonden werden naar de ziekenhui- zen overgebracht. De drie leidiers der revolutionnairen ver klaren, dat hun troepen tot den laatsten ma>- zullen strijden. De revolutionnaire strijd- krachten krijgen voortdurend versterkingen. De stemming te Oporto is verdeeld, doch de meerderheid der bevoflking is den opstande lingen gunstig gezind, daar deze met alle middelen de grondwet willen herstellen. DE REVOLUTIE IN MEXICO. Uit Madrid wordt gemeld, dat te Lissabon ongeveer 150 politieke dagbladredacteuren, die openlijk of in het geheim met de insur- genten heulden, in arrest zijn gesteld. Uit Mexico wordt gemeld, dat generaal Ariola en de vroegere burgemeesfer van Tri nidad, de Rivera, in verband met den opstand tegcu het gezag der regeering gefusileerd heeft. NIEUWE WRIJVINGEN TUSSCHEN DUITSCHLAND EN POLEN. Zaterdag j.l. heeft de Duitsche gezant te Warschau stappen gedaan bij de Poolsche re geering in verband met de uitwijzing van Duitschers uit Oost-Opper-Silezie. Hij ver- kreeg de toezegging, dat de uitwijzingen gc- durende 14 dagen zullen worden stopgezet. Uit Kattowitz wordt gemeld, dat de Woj- wode aldaar geweigerd heeft om een viertal Duitschers langer verblijf toe te staan te Kat towitz; ook een vooraanstaand Duitsch koop- man te Kattowitz werd uitgewezen. DE OPSTAND IN NICARAGUA. De leider der liberalen van Nicaragua, Sa- casa, heeft aan het staatsdepartement te Was hington medegedeeld, dat hij de bemiddelimg van de Vereenigde Staten accepteert. Hij stelt voor een arbitrage-commissie te benoemen, bestaande uit vertegenwoordigers van de Vereenigde Staten en vier gedelegeer- den van de Centraa 1-Amicrikaansche republie- ken. DE CATALAANSCHE OPSTAND. Zondagavond is uit Parijs te Brussel kolo- nel Macia aangekomen. Op het perron werd de leider der Catalaansche separatisten opge- wacht door een hoderdtal personen, waaron- der een vijftigtal Catalanen, die te Brussel verblijven. Op de hem gestclde vragen antwoordde de kolond o. m., dabhij naar Brussel was ge- lcomen om zijn verbannen landgenooten terug te zien en om de Belgische en Brusselsehe overheden te danken voor de gastvrijheid, die hen is verleend. Hij zal echter slechts twee dagen te Brussel verblijven en daarna naar Parijs vertrekken. Het besluit van zijn ver- banning zou vernietigd worden. Een verzoek daartoe is althans gezonden aan den presi dent der republiek, geteekend door 150 Fran sche Kamerleden. De Catalaansche leider zai, indien hij in Frankrijk wordt toegelaten, er niet langer dan twee maanden verblijven, am dan te vertrekken naar Amerika, waar hij tal rijke vrienden heeft, die hem geldelijk willen s tneueH.n steunen. Hij gelooft nog altijd aan het succes van de Catalaansche revolutionnaire bewe ging. Catalonie is, volgens kolonel Macia, in staat om zelfstandig te bestaan, want het ver- tegenwoordigt 80 pet. van den nijverheids- rijkdom van Spanje. MUSSOLINI VERDEDIGT DE MORAAL. De politie te Turijn heeft de sluiting van alle cabarets bevolen. Dit geschiedde als een der maatregelen welke Mussolini heeft gelast ter bestrijding van de gevaren voor de open- bare moraai De politie te Napels is begon- nen met de arrestatie van personen uit „don- kcr" Napels. Reeds zijn er 85 gearresteerd. Men verwacht, dat het aantal arrestaties tot eenigie honderden zal stijgen. MILITAIRE MAATREGELEN IN ROEMENIe. Uit Boekarest wordt gemeld, dat het weder te berde brengen van den eventueelen terug- keer van ex-kroonprins Carol naar Roemenie door de boerenpartij en de Transsylvanische nationale partij in het parlement, de Roe- meensche regeering, zooals gemeld, aanlei- •diing heeft gegeven tot het treffen van om- vangrijke militaire maatregelen. Twintigdui- zend man soldaten en gendarmerie zijn reeds in de hoofdislad geconcentreerd, terwijl elk uur nieuwe versterkingen aankomen. De .mili taire treinen rijden, alSof het land zich in oorlog bevond. Men verwacht ieder oogen- blik gebeurtenissen van groote politieke draagwijdte. Alle vergaderingen zijn ver- boden. Gisteren zijn te Boekarest zes bladen in b es l a g gen om en Uit dte berichten, die te Boedapest uit Zevenfourgen ontvangen worden, blijkt even- eens dat de gebeur'tenissen ift Roemenie klaarblijkelijk voor een beslissing staan. De gezondheidstoestand van koniing Ferdi nand is hopeloos, v/aaraan ook de radium- behandeling, waarmede door d'en Belgischen arts, dr. Sluys, een aanvaog is gemaakt, niets heeft kunnen veranderen. "Deze omstandig- heid heeft Carols aanhangers tot verhoogde activiteit aangespoord. Zij willen namelijlk doorzetten. dat Carol zich in Roemenie zal bevinden, indien de koning overlijdt, ten einde onmiddellijk den troor. te kuronen be- stif'gen. De Carolisten waren er reeds in geslaagd, den koning en prinses Helena aan hun zijde te brengen. Onder den i'ndruk van dit suc ces begon ook de premier, Averescoe, te wan- kden en trachtte laatstgenoemde een ac- coord met Carols aanhangers tot stand te brengen. Men besloot, dat prinses Helena naar Rapal'lo zou vertrekken, ten einde aldaar priins Carol te ontmoeten. Zeifs had men reeds een decreet van den koning verkre- gen, waarbij aan Carol officieel de terugkeer naar Roemenie werd! toegestaan. Koningin Maria, die na den dood van den koning zelf de teugels van het bewind in handen wil nemen, en haar raadsm:m, de oud-premier Bratianoe, brachten echter Averescoe weder aan hun zijde, zoodat de openlijike agitatie ten gunste van prims Carol, welke agitatie eenige dagen geleden was vrij- gegeven, thans wederom ten strengste is ver- boden en een formeele vervolging tegen Carols aanhangers is ingeleid. EEN ONGEWENSCHTE MINISTER. Het orgaan van de Jong-Deutsche Orde, „Der Jung-Deutsche", deelt mede, dat de lei der der afdeeling Koningsbergen van de ,.Jungdo', de heer Hasso von Tresckow auf Schmarfendorf, door de grootgrondbezitters van't district Koningsbergen sedert eenigen 'tijd wordt geboycot, omdat hij heeft gewei gerd de Jungdo den rug toe te keeren en alle relaties met deze orde te verbreken. Dit besluit is door grootgrondbezitters op 31 Januari 1.1. genomen. Ook de nieuwe rijks- minster van binnenlandsche zaken, von Keu- dell, behoorde tot deze grootgrondbezittero, die Hasso von Tresckow negeeren. Naar „Der Jung-Deutsche" mededeelt is dit besluit in hoofdzaak genomen, omdat Has so een verklaard tegenstander van alle aven- tuuhlijke dictatuurplannen der echts-radica- len is, wat hem in de kringen der landjon- kers zeer kwalljk wordt genomen. In parlementaire kringen verwachtte men gister, dat rijkskanselier dr. Marx het onder- zoek inzake't geval von Keudell nog gister- avond zou beeindigen. Wat het resultaat van dit enderzoek zal zijn, kan wel haast niet twijfelachtig zijn, maar men neemt alge meen aan, dat dr. Marx er toch den mantel der liefde wel over zal uitbreiden, daar an- ders de met zooveel moeite en zorg tot stand gebrachte coalitie onherroepelijk in scherven zou vallen. E)e Duitsch-nationalen zijn vastbesloten er niet in te bcrusten, wanneer hun partijge- noot von Keudell aan den dijk zou worden gezet, Het Hbld. kan hier thans aan toevoe- gen, dat ook het Centrum er weinig voor voelt, de coalitie terwille van het geval von Keudell uiteen te laten spatten, zoodat dr. Marx waarschijnlijk wel tot de con-clusie zal komen, dat er'inets bewezen is, dat von Keu dell als minister onmogelijk zou maken. Het resultaat van zijn onderzoek zal dr. Marx waarschijnlijk mededeelen bij de beant- woording van de interpellatie van de commu- nisten omtrent de samenwerking tusschen von Keudell en de rechtsradicale organ isatie organisatie Olympia. Deze beantwoording wordt tegen het einde van deze week ver wacht. DE ITALIAANSCHE GENERALE STAF. Mussolini heeft besloten terug te komen op zijn voornemen zelf de leidling van d'en Ge- neralen Staf op zich te nemen. Generaal Ba- doglio, thans hoiofd van den Generalen Staf, wordt bevorderd tot opper-leider van den Ge neralen Staf, terwijl zijn plaats zal worden ingenomen door generaal Ferrari of gene raal Grazioli. Het besluit van Mussolini heeft in militai re kringen veel voldbening gewekt. STAKINCSRELLETJES IN TSJECHO- SLOWAKIJE. Het communistische Tsjecho-Slowaaksche blad „Roede Pravo" maatot melding van een botsing met stakende iandarbeiders op het landgoed der Coburgers te Moeran. Een stakerspost kwam daar in botsing met een afdeeling gendarmerie, welke laatste ten- slotte tot een aanval met dte bajonet over- ging. Tien arbeiders werden door bajonet- steken en sl<agen met de kolven der geweren ernstig gewond. DE BIJEENROEPING VAN DE SPAANSCHE NATIONALE VERGA- DERING. Reeds verttelden wij dat de datum van het bijeeniroepen der Nationale Vergadering een schijn-parlement, dat geenszins door den volkswil is verkozen telkens weer wordt verschoven en de vorige week wedterom is uitgesteld. Het heet nu, dat koning Alfonso weigert het decreet, waarbij de Vergadering wordt bijeengeroepen, te onderteekenen. Hij zou zich er van bewust zijn wat voor hem op het spel staat. Reeds een paar maal had Primo de Rivera bij zijn besprekingen met den ko ning het decreet bij zich, doch dte koning „wilde er niet aan". Eenige sensatie heeft gewekt de brief, wel ke oud-minister-president Sanchez Guerra, leider der conservatieven, aan de koningin heeft geschreven ter geilegenheld van haar verjaardiag. Hi} zendt haar zijn gelukwen- schen en een bloemenhulde en spreekt dte hoop uit, dat het hem vergund zal zijn de vereerende vriendschappelijke betrekkingen met H. M. te mogen blijlven ondterhouden. Zou echter dte Nationale Vergadering vol gens het ontwerp van den dictator worden bijeengeroepen, dan zou hij zich gedwongen zien om alle betrekkingen met het konings- huis af te breken en het land tijdtelijk te ver- laten. Wat echter ook gebeuren. moge, hij hoopt van ganscher harte dat de koningin JAZZ-BAND. Entree 25 ct. persoonlijk geen leed geschieden zal. Sanchez Guerra zou besloten zijn, mocht de Nationale Vergadering inderdaad worden bijeengeroepen, naar Parijs te verhuizen en zich daar bij het republikeinsche kamp aan te sluiten. EEN GEHEIME ORGANISATIE IN POLEN. De politie te Lemberg is op het spoor ge komen van een geheime Oekrainsche .mili taire organisatie, meldt een Wolff-bericht uit Warschau, die o. a. in October van het vorige jaar een moordaanslag op Sobinski zou ge- organiseerd hebben. Twete Oekrainsche stu- denten en de staf der Oekrainsche militaire organisatie, in het geheel negen personen, zijn gearresteerd. COOLIDGE GEEN PRESIDENT WEER? Een rede van dr. Nicholas Murray Butler, president van de universiteit van Columbia, een intiem vriend van president Coolidge, heeft groote belangstelling gewekt. Hij uitte de meening dat Coolidge bij de volgende pre- sidentsverkiezingen geen candidaat zal zijn, omdat het voor de republiekeinen noodlottig zou zijn het beginsel in te voeren, volgens hetwelk de president voor den derdten keer wordt gekozen. Men gelooft dat de rede te Washington en New-York grooten weerklank zal hebben. ROMEINSCHE MUNTEN GEVON DEN. Een pot met bijna 7000 munten uit het be gin van de derde eeuw is te Limoges gevon den. Op de munten, waaronder 300 verschil- ledne soorten zijn, bevinden zich portretten van Septimus, Severus, Caracalla, Geta, Maerius, Heliogabalus en Alexander Seve rus. Het Arehaeologisch Genootschap te Li moges zal de collectie aan het Museum te Li moges schenken. VLIEGTUIGEN GESTOLEN. Er blijken drie Curtiss-vliegtuigen gestolen te zijn uit de hangars van de Cleveland Air Service Company, te Cleveland in Ohio. De diefstal moet in December of later hebben plaats gehad, daar de vliegtuigen voor den winter waren opgeborgen na in den zomer on den herfst dienst te hebben gedaan. De hangars stonden op een afgelegen deel van het vliegveld. Ze waren gesloten doch onbe- waakt. DE TROONSOPVOLGING IN ROEMENIe. In tegenstelling tot de pessimistische be richten van andere zijde, verneemt de „In- transigeant" uit Boekarest, dat koning Fer dinand van Roemenie thans buiten gevaar verkeert, zoodat de regentsehapskwestie haar actueele beteekenis zou hebben verloren. De lewestie is daarmede echter niet opge- lost. Hoezeer ook Bratianu, Roemenie's wer- kelijke heerscher, den troonsafstand van prins Carol als definitief en onherroepelijk be ech ouwt, een grcot deel der openbare mee ning wenscht den terugkeer van dien „verlo- ren zoon". Het vertrek van prinses Helena met den kleinen erfprins Michael naar Ra- pallo heeft in dit verband veel opzien ge- wekt. Carolfs vrouw zou weldra naar Boeka rest termjkeeren. Maar zij toeft nog steeds aan de Riviera, KORTE BERICHTEN. Draadloos wordt gemeld, dat Ricciotti Garibaldi, nadat hem de tcegang tot Cuba is geweigerd, te la Rochelle is aangekomen, hoewel Frankrijk hem heeft uitgewezen. Het Duitsche riikskabinet heeft eenige sociaal-poli'tfeke wetsontwerpen aangeno- men, waarin de werktijd is gasfabrieken, metaalgieterijen en glasfabrieken wordt be- perkt tot hoogstens acbt uur per dag. Uit Noord-Italie wordt hevige koude en zware sneeuwval gemeld. Op sommige plaatsen ligf de sneeuw meer dan een halven meter faoog. De koude bediroeg te Piatcenza 12 en te Milaan 7 graden. Voor het begin van de voorsteling van Maandagavond, die voor een voile zaal ge geven zou worden, heeft er in den Boeda- pester echouwburg een geweldig kabaal plaats gehad, omdat dte directeur het ontslag van een acteur, die dien avond zou optreden, meedeeldte. In 1926 heeft de pcvlitie in het Graaf- schap Londen bijna 30,000 losloopende honden op straat opgepikt van welke er ruim 21,500 afgemaakt moesten worden, omdat eT geen eigenaar zich is komen aan- meiden. Daarondter waren enkele exemplaren van groote waardte. Walter Williams, een zeventigjarige, die in het armhuis te Lampeter (Cardiganshire) is gestorven en op zijn verzoek van de ar- men begraven is, heeft ongeveer 2000 pond nagtelaten. Hij heeft 100 pond aan den direc teur van het armhuis gelegateerd en een- zelfdte bedlrag aan een vriend en medever- pleegdte. Verder heeft hij aan vijf hospitalen elk 50 pond gestehonken. Bij Hyeres in de Fransche Riviera is een militair vliegtuig neergestort. De be- stuurder is gedocd. Zondag zijn. blijkens een draadloos XL T. A.-bericht, te Los Angelos '-ortstondige' doch toeyige aardschokken gevoeld. Dc- IC'j ter <e- :n,| P end ;c:q rel\ de E! DU :n Jen de ari mt I |et| P ir- 1'et j Bel iptj en H ei' e- 3<: ALKMAARSCHE CODRANT. is- ik- A'ij i Q) ai( ik i-l i j

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1