DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 1 I "1 j, i flonderd negen en twintigste Jaargang 1927 DONDERDAG 10 FEBRUARI Buitenland "■I JCo. 34 Dft Hummer besfaat nit 2 blades. j Deze Courant word! ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagenaitgegeven. Ibonnementsprijs bij vooraltbetafing per 3 maanden voor Alkmaar /2.—franco door bet geheele Rijk 2.50. AfzonderlUke en bewijsnummers 5 cents. Directeurt G. H. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. PRUS OER GEWONE AUVERTENTIfiNt Per rege) /0.25, bij groote contracten rabaL Qroote letters naar plaatsrntmte. Brleven franco aan de N. V, Boek- en HandelsdrakkerQ v/b HERMs. COSTER ft tOOR# Voordam CO. Hoofdredacteuri Tj. N. ADEMA* DE REVOLUTIE IN PORTUGAL. Het .Journal" meldt uit Lissabon, dat ten- gevolge van een huiszoeking der regee-rings- -troepen in het red-actiebureau van de „Infor- macao", het voornaamste oppositieblad, dit bureau werd gesloten door de politic, die den hoofdredacteur, alie redacteuren en arbeiders arresteerde. Onder de overige gearresteerden bevinden zich een vijftiental beambten der post en tele- grafie, die, na te hebben geweigerd om te ar- beiden, de revolutionaire regeering toejuich- ten. Met den val van Oporto, dat door de straatgevechten zwaar heeft geleden, sehijnt de opstand nog geenszins onderdrukt te wezen. Uit Lissabon, waarheen de be weg in g is overgeslagen, komen alarmeerende berich ten. De republikeinsche garde, de politie en eenige infanterieregimenten hebben zich bij de revolutie aangesloten. De ministers van buitenlandsche en binnenlandsche zaken wer den gearresteerd. De geheele stad verkeert in de hoogste opwinding en de kruiser „Carval- hao Aranjo" heeft het vuur op de stad ge- opend en order gekregen het arsenaal te be schieten, waarin zich het h-oofdkwarti-er der opstandelingen bevindt. De kustbatterijen, welker bem-anning zich bij de revolutionairen heeft aangesloten, beantwoordden echter schot voor schot. De opstandelingen hebben een aantal belangrijke punten der stad bezel. Aan Het hoofd der revolutionnairen staat kolonel Menderes. Hun actie betreft het om- verwerpen van de dicta tuur, gelijk deze door generaal Carmona wordt uitgeoefend, en de listening van een nationaal-republikeinsch bewind. In Lissabon heerscht de grootste wanorde. Republikeinsche en „dictatoriale" troepen loopen er dooreen en telkens worden er schoten gewisseld. Het meerendeel der wimkels zijn gesloten, evenals de regeerings- bureaux. Zooals gemeld zijn 150 politici en journalisten gearresteerd. Zij zouden aan- vankelijk naar twee oorlogsschepen worden overgebracht, doch de bemanningen weiger- den ze aan hoord te nem-en. Ze werden toen naar de vesting Monte Santo gebracht. De revolutionnairen hebben een manifest gepubliceerd, waarin zij verklaren, dat zij „de republiek hebben herst-eld". De a.s. re geering zou aan de volgende personen, alien republikeinsche leiders, wordeft overgedra- gea: Aivaro de Castro, leider der Republi keinsche Actie, generaal Norton de Mattos, voormalig minister van oorlog, voormalig hooge commissaris van Angola en oud-ge zant te Land-en, Jaime de Morais, oud-gou- verneur-generaal van Portugeesch-Indie, Al fonso Costa, voormalig leider der democrati- sche partij en oud-president der Portugee- sche delegatie bij den Volkenbond, Jaime Cor- tezao, directeur der Nationale Bibliotheek en nog eenige anderen. Gemeld wordt, dat het Amerikaansche ge- zantschapsgebouw te Lissabon beschoten zou zijn. In verband daarmede is het gebouw ont- ruimd. De beschieting van de Amerikaansche legatie. Het Amerikaansche departement van bui tenlandsche zaken heeft uit Lissabon een te legram ontvangen, meldend dat de Ameri kaansche legatie herhaaldelijk is getroffen door geweer- en machinegeweerkogels, waar- door men het gebouw moest verlaten. Het te legram beschreef den toestand als zeer ern- stig. De Amerikaansche regeering is niet voornemens, oorlogsschepen naar de Portu- geesche wateren te zenden. De Porfugeesche legatie te Parijs ontving van den minister van buitenlandsche zaken die geen enkel oogenblik werd gearresteerd, een mededeelimg, welke den datum van gister droeg en zegt, dat de revolutie te Oporto Maandag door regeeringstroepen werd be- dwonigen, die met den minister van oorlog aan het hoofd Oporto binnenrukten. Alie Je den van het revolutionnaire comite werden gearresteerd. Te Lissabon manifesteert de re volutionnaire beweging met een zeer klein aanital matrozen, drie compagnieen der re publikeinsche garde en eenige burgers, die zich thans in het arsenaal der marine be vinden, waar de trouw gebleven troepen hen aanvallen. In het overige gedeelte van het land is het rustig. Het leger steunt op schit- terende wijze de regeering, waarmede het so lidlair is. DE MOGEND'HEDEN IN CHINA. Behandeling voor den Voikenbond? In het Britsche Hoogerhuis maakte lord Balfour bekend, dat de Engelsche regeering aan den Volkenbond een mededeeling had toegezonden, waarin zij den toestand in China uifeenzet en verklaart, dat de politick der regeering in overeenstemming is met de letter en den geest van het pact van den Vol kenbond. De mededeeling zegt verdter, dat de regeering het ten zeerste betreurt, dat er geen enkel middel blijkt te bestaan, waar- door men thans de hulp van den Volken bond kan zoeken tot oplossing van de moei- lijkheden in China, doch indien zich een ge- legenheic. voordoet can de goede diensten van den Volkenbond in te roepen, zal de En gelsche regeering deze met vreugde aan- grijpen. Het Zwitsersch Telegraaf-agentschap meent te we t en, dat het mogelijk zou zijn, dat de versehillende belanghebbenide regeerin- gen zich op het oogenblik met elkaar in ver- binding stellen om te onderzoeken, of het nut zou kunnen hebben, de kwestie voor den Volkenbond te brengen. Kant on wil de Britten beschermen. Naar uit Sjanghai wordt gemeld1, heeft de Kantonneesche regeering nieuwe orders ge- geven aan de Chineesche troepen om het leven der Britsche onderdanen te bescher men. In deze order moet een zinsnede luiden: Wij zijn slechts gekant tegen de imperialis- tische politick; niet echter tegen de Britsche onderdanen individheel. Een Japansch oordeel over den invloed van Kanton. Saboeri, chef van het verdtagsbureau van het Japansche minisfenie van buitenlandsche zaken, die na een langdurig onderzoek van den toestand in China juist is teruggekeerd, verklaarde aan de pers, dat naar hij gelooft de invloed van de Kantonneesche regeering zich ten siotte aan heel China zal mededee- len en dat dientengevoige Japan en de andere mogendheden zich niet langer kunnen veroor- loven, dezen staat van zaken te negeeren. Nieuwe versterkingen. De achtste flottille destroyers verferok uit Sheerness met bestemming naar China. Troepen naar Sjanghai. Gistermiddag is een bataljon Engelsche infanterie van Hongkong naar Sjanghai ver- trokken. Japan steunt Kellogg's voorstel. Vernomen wordt dat de Japansche regee ring ten voile het voorstel van Kellogg steunt om de zone van Sjanghai onzijdig te verklaren. DE STRIJD IN NICARAGUA. Volgcns berichten te Managua, de hoofd- stad van Nicaragua, aangebracht door twee vliegers der Vereenigde Staten, hebben, naar de ,.Times"-corespondent te New-York meldt, de liberale troepen, die Zondag Chi- nandega, o<p 70 mijlen van Managua, inna- men, Maandagavond de witte vlag geheschcn na eon. aanval met bommen en machinegewc- ren dloor hun beidte vliegtuigen. Tegelijkertijd waxen de conservatieven de stad binnenge- trokken. (Men zal vermoedelij'k moeten aan nemen, concludcert het Hbld., dat de Amerikaansche vliegers zich in dienst van de conservatieven hadden gesteld, zooals ook in Marokko vlie gesr der Vereenigde Staten aan Fransche zijde hebben meegestreden). NA DE INCIDENTEN IN HET BURGENLAND. De Landdag van het Burgenland heeft zich Dinsdag bezig gehouden met de bloe dige incidente nte Schattendbrf. De Landdag heeft twee moties aangenomen, waarin ver- klaard wordt, dat het Burgenland nimmei wcer bij Hongarije kan worden ingelijfd en de bewoners van het Burgenland zich be- schouwen als ondterdanen van het Duitsche vaderland. De sociaal-democratische afge- vaard'igde, Leser, wees er op, dat het Bur genland de aansluiting bij Oostenrijk slechts als een overgangsstadium beschouwt op den weg naar den terugkeer tot Duitschland. DE BEZETTING VAN DUITSCHLAND Het Britsche Hoogerhuis heeft het adres van antwoord op de troonrede,van den ko- ning aangenomen. In den loop der debatten verklaarde Lord Salisbury uit naam der regeering, dat de ge heele ontruiming van het bezette gebied in Duitschland niet mogelijk is, voordat Duitsch land alie bepalingen van het Verdrag van, Versailles zal zijn nagekomcn. De ontruiming wordt evenwel wenschelijk geacht. In ieder gevai is de kwestie zeer mceiljjk en zeer ge- compliceerd. Het is nood'ig, dat tussctien Duitschland en de andere landen wordt sa- mou gewerkt om tot het doel te komen. EMIGRATIE NAAR DE VEREENIGDE STATEN. De verhouding van het aantal immigran- ten, tot de Vereenigde Staten toe te laten, word't vastgesteld in het rapport van het mi- nisterie van Handel in Januari, doch zal waarschijnlijk slechts worden in acht geno- men met ingang van 1 Juli 1928 inplaats van 1927, en wellicht in het geheel niet. Vol gcns de nieuwe verhouding zou het aantal Engelsche, N e d e r 1 a n d s c h e en Scan- dinaafsche immigranten worden verhoogct of zelfs verdubbeld1, terwijl het aantal immi granten uit andere landbn tot de helft zou worden vermincterd Dat de toepassing der nieuwe quota wor den uitgesteld, moet worden toegeschreven aan het feit, dat de Senaat een resolutie in dien zin aannam en de immigratiecommissie uit het Representantenhuis de resolutie van mm den Senaat goedkeurde. Voorts heeft de com missie last gegeven om aan het Representan tenhuis rapport uit te brengen over-een amen- dement, dat de nieuwe bepaling geheel in- trekt en de regeling van de immigratie op den bestaande grondslag laat. HET PROCES TEGEN DEN SECRETARIS VAN ABD EL KRIM. Gister stond voor den Franschen krijgs- raad in Meknes terecht de Duitscher Josef Klems, die onder den naam van El Hadj Ale- ma (de Duitsche pelgrim) destijds in dienst van Abd el Krim stond en zich wegens de- sertie en verraad te verantwoorden heeft. Klems was aanvankelijk onderofficier in het Fransche vreemdelingenlegioen, waann hij de Marokkaansche campagnes van 1916 tot 1921 meemaakte. Hij deserteerde echter om zich aan de zijde van Abd el Krim te scharen, kort na diens eerste successen. Hij werd Krims secretaris en bewees hem groo te drinsten bij het vervaardigen van sta#- kaarten en foto's. Tijdens de laats-te Marokkaansche oor- logsjaren steeg Klems' invloed voortdurend. Hij hadl zich geheel in het leven der Rifflj- nen ingeleefd en werd als een der hunnen beschouwd. Hij stond voortdurend in ver- binding met het vreemdeiingenlegioen en trachtte de leden daarvan over te halen om te deserteeren en naar Krims strijdmacht over te loopen. Abd el Krim schatte zijn medewerking zeer hoog. Hij schonk hem vier huizen, drie vrouwen en twee paarden. Bij het einde van de heerschappij van zijn meester viel ook Klems in handen der Franschen. DE AANVALLEN OP VON KEUDELL. De Duitsche rijkskanselier dr. Marx zal Vrijdag de oommunistische interpellatie in- zake de samenwerking tusschen den nieuwen minister van binnenlandsche zaken von Keudell met de rechtsradicale organisatie Olympia beantwoorden en bij die gelegenheid tevens rapport uitbrengen omtrent zijn be- vindingen bij het onderzoek, dat naar aanlei- ding van de beschuldigingen tegen von Keudell is ingesteld. SOVJET-RUSLAND WERKT IN CHINA. Een Engelschman, een bekende van Tsjang Tso Lin en Tsjen, die dezer dagen na een verblijf van meer dan 20 jaar in het Verre Oosten in het vaderland is teruggekeerd, heeft aan de „Daily News" het een en ander meegedeeld over dte bedrijvigheid der agenten van de sovjet-regeering in China. Toen hij China verliet, werkten er ongeveer 400 sov- jet-agenten in Peking, 700 in Kanton en meer dan 100 in Honan, het mijngebied van Chi na. Zij zij een jaar of zes, zeven geleden mat hun werk begonnen, behooren tot allerlei ty- pen en schijnen het te verstaan indruk te ma- ken op den ontvankeiijken geest van den Oos- terling. OTHELLO IN HET DAGELIJKSCH LEVEN. De „Daily Express" verneemt het volgend verhaal van zijn correspondent te Weenen: De vorige week gaf een liefhebberij-tooneel- gezelschap te Boedapest de Othello van Sha kespeare. De dame, die voor Desdemona speelde, werd bij de vertooning kwaad op Othello, onidat deze haar costuum vuil maak te met zijn zwart-gemaakte armen en handen. Zij beweert, dat dit op zijn beurt Othello weer ontstemde, zoodat deze in de groote scene aan het eind, waar zij geworgd wordt, haar onnoodig ruw behandelde. Inplaats van den geest te geven, gaf zij daarom Othello een draai om zijn ooren en sprong uit het bed. Othello viel en had nog de tegenwoor- digheid van geest om te roepen, dat men het gordijn moest la-ten zakken. De aanwezigen, die aanvankelijk hadden gedach-t, da-t dit handgemeen bij het stuk hoo-rde, begonnen nu te merken, dat er iets niet in den haak was, want de man, die het gordijn moest laten zakken, v/as niet op zijn post. Desdemona wierp zich in tranen op haar doodsbe-d en Othello ging aan den haa-1, toen de heusche man van Desdemona, eon bankier, op het tooneel verscheen om haar te troosten. Eindelijk zakte het gordijn, rnaar daarach- ter werd- het nieuwe drama nog voortgezet. De bankier, die van zijn vrouw had verno men, wat er gebeurd was, eischte, dat Othel lo zijn excuses zou maken, maar deze gaf hem een stomp. De bankier heeft toen een actic tot schade- loassteliing tegen hem ingesteld, maar de rechter is er ten siotte in geslaagd, de partijen te verzoenen. DREIGENDE UITSLUITING IN DE METAAL-INDUSTRIE. Uit Leipzig wordt gemeld, dat de organisa tie der metaalfabrikanten in het district Leip zig heeft besloten, het uitbreken van een wilde staking in versehillende bedrijven te beantwoorden mat een algemeene uitsluiting, die circa 25.000 man omvatteci zal. Donder- dag zouden alie metaalfabrieken te Leipzig word-en stop-gezet. De centrale organisatie van Saksische metaal-industrieelen heeft zich bij dit besluit aangesloten. Indien de metaal- arbeidersbend er niet voor zorgt, dat de wil de stakingen onmiddellijk ophouden, zullen met ingang van Maandag 14 Februari alie metaalfabrieken in Saksen het bedrijf stop- zetten, waardoor 130.000 arbeiders broode- ioos zouden worden. MUSSOLINI EN DE VAKVEREENI- GINGEN. De „Tribune" te Rome bevat een artikel met betrekking tot de verhouding tusschen de regeering en het rijkspersoneel, welk artikel beschouwd kan worden als een officieuse uit- eenzetting van het sta-ndpunt der regeering. Voigens de in dit artikel aanigekondigde rege ling mo-gen de in dienst van het rijk zijnde ambt-eijaren en beambten niet zijn aangeslo ten bij vakvereenigingen, welke een regeling van de betrekkingen tusschen kapi-taal en ar- b-eid nastr-even, daar zij, die in dienst van den staat zijn, juridisch staatsonderdanen zijn en gehoorzaamh-eid aan den staat ver- schuldigd zijn. Hun rechten en belangen zul len evenwel worden beschermd door de fas- cistische partij, onder welker jurisdictie zij komen te staan. Zij mogen dus wel aangeslo ten zijn bij wetteiijk toegelaten vereenigin- gen-. De fascistische partij verkrijgt hierdoor het karakter van een poiiticke staatsorganisatie, welke juridisch met de regeering samenwerkt. De „Tribu-na" merkt op. „Op het oogen blik heeft een geleidelijke reorganisatie van de partij plaats van em zuiver politieke in een sociale, cultureele en opvoedkundige or ganisatie. Van dit oogenblik af zullen alie bijzondere belangen van de staats- en andere openbare instellingen behartigd worden door de partij. De partij zal dus ook tot taa'k heb ben de moraal te verbeteren, de armen te hel- pen en de jeuga physiek op te voed-en". DE DONAU-DELTA. De blad-en te Boedapest melden, dat onder- handelingen worden gevoerd tusschen een Duitsch consortium en de Roemeensche re geering vo-or een concessie voor den tijd van vijftig jaar van de Donau-delta. Tot nu toe kon deze, wegens gebrek aan voldoende fend- sen, niet word-en geexploiteerd. Men noemt cen prijs van dertig milliard lei. DE MILITAIRE BEPALINGEN IN HONGARIJE. De H-ongaarsche minister van oorlog heeft bij het pa dement een wetsontwerp in- gediend over de, in overleg met de militaire controle-co-mmissie en met to-estemming van i de a-mbassadeursconferentie ontworpen wij- ziging van de militaire bepalingen van het vredesverdrag van Trianon. De belangrijkste bepalingen van het on-t- werp zijn, dat het aantal gasmaskers tot 52,50-0 stuks verhoo-gd en munitie in vier versehillende fabrieken ge-maakt mag wor den, terwijl de politie voorzien mag worden van 12 gepantserse auto's. VAN MOEDERMOO-RD VRIJ- GESPROKEN. Onlangs is melding gemaakt van de aan- houding van een 18-jarig studen-t uit Edin- burg, die er van verdacht werd zijn moeder -te hebben doodgeschoten toen hij met haar alleen in een kamer was. Een deskundige van het departement van bin-nenlandsehe za ken kwam dbzer dagen bij de behandeling der zaak voor de rechtbank tot de conclusie, dat hij poging tot zelfmoord door de moeder zij was korten tijd later in het ziekenhuis overleden niet ui-tgesloten achtte. De ju ry heeft den student thans van deze aan- klacht vrijgesproken. Wegens het uitgeven van valsche cheques door hem met den naam zijner moeder ond-erteekend werd hij evenwel tot 12 maanden gevan-genis-straf veroordeeld. KWIJTSCHELDING VAN STRAF. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de koning gratie verleend heeft aan den journalist Jak- sip, die in den oorlog geijverd had voor een afzonderlijken vrede van Servie met de cen trale mogendheden en daarvoor door den krijgsraad te Salo-niki bij verste-k tot 20 jaar kerkerstraf veroordeeld was. Jaksip, die tot nu toe te Ween-en vertoefdi had, is naar Joe- go-Slavie teruggekeerd. DRAMA'S TE BERLIJN. Men meldde d.d. gister uit Berlijn aan de N. R. Crt.: In de laatste 24 uur hebben zich h-ier eer reeks tragedies afgespeeld. In het noorden van Berlijn vermoordde Maandagavond een kapper zijn huisih-oudster en m-innares, daar deze erg jaloersch zou zijn geweest en boven- dien van hem verlangde dat hij haar zou trouwen. Na de misdaad sehijnt de kapper eerst het plan te 'hebben geh-ad zicii op te hangen maar tweemaal aciitereen brak het touw. Tenslotte verloor hij den moed en ver liet zijn zaak. Na den geheelen nacht door de straten te hebben gezworven stelde lijj zich zelf ter besohikking van de politie. Maandag heeft de politie een stoker van een school te Berlijn-Wedding aangehouden. De man wordt verdacht in een van de kelders van de school zijn vrouw te hebben doodge- slagen. Jaloezie sehijnt de oorzaak te zijn geweest. De vrouw was, al-dus de moordenaar, in den kelder gekomen en was vast overhiigd daar haar man met een andere vrouw te zul len aantreffen. Zij maakte hem een scene, hoewel de man alleen was; deze verloor zijn zelfbeheerschin'g en sloeg zijn vrouw met een zwaren steen op het hoofd. Zonder zich ver- der om haar fe bekommeren heeft hij daarop den kelder verlaten en is naar een vriendin gegaan. Toen hij 's avonds in de waning te rugkeerde en er zijn vrouw niet vo-nd meende hij dat ze hem had verlaten om naar een ge- huwde dochter te gaan. Eers-t Maandag kwam hij weer in den kelder en vond toen het lijk van zijn vrouw. De politic schenkt echter geen geloof aan dit verhaal omdat een som geld die de vrouw in h-aar o-nderrok ver- borgen had, verdwenen is. De stoker wordt verdacht het geld te hebben geroofd na eerst de vrouw te hebben omgebracht. Uit het Landwehrkanaal werden Dinsdag- ochtend de aan elkaar gebo-nden lijken van een 2.0-jarig jongeling en een 17-jarig meisje opgehaald. TWEEHONDERD GEKKEN LOS- GELATEN. Naar de Westminster Gazette uit Athene verneemt, is daar een telegram ontvangen van den directeur van het krankz-innigenge- sticht op Korfoe, dat hij genoodzaakt is ge weest, ongeveer 200 patientgn te ontslaan, omdat het geld ontbrak om verder voor hun onderhoud te zorgen. Het bericht wordt in Athene druk besproken, waarbij zoowel de vermakelijke als de bed-enkelijke kant ervan naar voren wordt gebracht EEN KRUITMAGAZIJN IN DE LUCHT GEVLOOEN. Te Baten-Weze!, in de Antwerps-che Kem- pen, is, naa-r men uit Brussel meldt, een kruitmagazijn van de fabriek van springstof- fen aldaar in de luch-t gevlogen. De arbeiders, die er gewoonlijlk we-rkzaam zijn, waren juist vertrokken, zoodat de schade gelu-kki-g alleen maar van ma-terieel-en aard is. Tot op zeer ve-rre-n afstand werd de ontploffing gehoord en te Moll, als ook in andere gemeen-ten, zijn vele ru-iten v-erbrijzeid. VIJFTIENJARIGE RCOVERS. De Berlijnsche recherche heeft op het Lefarter station een u-ende van drie 15-jarige roovers gearresteerd. Al eenige dagen had hun rondzwallke-n door de wachtkamers en in de omgeving van het station de aand-acht getrokken. Toen zij werden aangehouden, bleek men te doen te hebben met een d-rietal fantastisch aangetegde knapen, die besloten hadden op avontuu-r en roof uit te gaan. Zij waren afkomsti-g uit Augsburg. Daar -hadden zij „bloedbroederschap" gesloten; ieder hunner dlroeg een papier met een plech- tige verkiaring bij zich: „Wij d-rieen slui-teii on-s voor twee jaar in bloedbroederschap aan- een", welk stuk door twee hun-ner was on-der- teek-end, doch slechts met hun voornaam ntimmer drie had het secu-urder gevon-den maar liever heelemaal niet te teeken-en. Beide onderteekenaars hadden- hun bei-ofte van trouw bezege-l-d met een drup-pel bloed, on der hun naam op het papier gestort* Het geld, dat zij behoefden voor hun uit rusting en de reis, hadden zij genomen uit moeders spaarpot. Hun eerste d-o-el was Berlijn- te brands-chat- ten, om daarna met de opge-taste schatten hei ruime sop te kiez-en en h-un verder hei-1 in het -buitenland te zoeken. Dus naar Berlijn. Eerst w-er-den nog een rugza-k gekoeht, een revolver, een groote do Ik en zwarte maskers. De revolver was wel niet veel zaaks, en aan den d'olk ontbrak de punt, maar flinke roo vers laten z-ich door zulke kleinigheden niet weerhouden. Ieder met een paar s-tevige schoenen en warme ond-erkleeren aan, nam-en de vrij-buiters plaats in een trein in de rich- -ting-Berlijn. Maar heelemaal sporen was te dour, dus was -krijigsraad gehouden en was besloten het laatste gedeelte van de reis te vo-et af t-e 1-eggen teneinde niet geheel en al platzak in Berlijn aan te komen. Door de waakzaamhei-d1 echter van de Ber lijnsche recherche wer3 het grootsche plan tot plundering van de hoofdstad in de kiem gesmoord en worden de jeugdige „Hunnen" onder stevig geleide naar Augsburg terugge- zonden. MUNITIEVOORRADEN IN EEN TREIN ONTPLOFT. Voigens een „Centrai News"-bericht uit Sjanghai zijn in een trein, bestemd voor ver ve er van troepen van het leger uit Mandsjoe- rije, groote voorraden munitie ontploft. De trein bevond zich op weg naar Peking. Zeven wagons werden totaal vernield. Meer dan 100 so Ida ten werden gedood of zwaar gewoad. sm< r, (i he* I •en! ingl ere. no- fa j ti-* is- ik- M De" 1 ier ce- -n, toij ir,i tel 7; ijn] enf de Du!' >in" :n en de a) .- arj j !et I en r- 3d pi e- h LRMAARSCHE ti

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1