fllksnaarsche Oourant Wie is Edmnnd Gray FEL1LLETON. EEN GOED ZAKENMAN ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT Handsrd nsgen on twlntigs!? Jaargang, 10 Pebruari. DoHderdag- BFSaslio-laoekje Voor de bufsvronw. Binneniand 1927 Vrijdag 11 Februari. Hilversum1050 At 12.— Poftlieberichten. 5.30-6.'10 Planotoncert door Mevr. Alida Gekfenholz-Hugel. 6.-6.45 Orgel concert door den heer Fcrd. Kloek in liet Gcbomv de Vereeniging te Hilversum. 6.457.45 Fran- sche les voor beginners en vcor mcergevor- derdea. 7.45 Politieberichten. 8.10 Zesde les vanwege hot Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart. De heer T. P. Keyzer, over: De toegang tot d^ Zuiderzee. S."510.Con cert door hot H. D. O.-orkest. Soliet: Jack van Kinsbergen, vicol 10.Persberichten. 10.10 „De list van Pierrot", kom opera in 1 berinjf Muzsck van E. v. d. Eynde. Colom- bine. Annie v. Ecek-fGSjoaw. Arlequin, Ju les Moes. Pierrot, Ed. v. d. Ploeg. Het H. D. O.-orkest, oncer Hiding van N.'co Treep. A;- gexneene voorberaiding, Chris de Vos. Dcv entry, 1600 11.20 Concert. Daven- try -kwartei en solisten (sopraan, hariton, piano). 12.50 Orgeleoncert. 1.20—2.20 Or- kesteomcert. 3.35 Voorlezing: Emma, van J: Austen. 3.40 Eransche les. 4.05 Muziek van Mozart. People's orkest. 5 05 Voraal concert (sopraan en tenor). 5.35 Kinderuurtje 6 20 Orkestccocert. 6.50 Tijdsein, wcerbericht, n.euws. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Lezing. Seen on the screen. 7.35 Vioolsonates van Co- reiki, met bnsbegeleiding. 7.45 Lezing: The church of to-day. 8.05 Speciaal concert- party programma. 8.50 Voorlezing van eigen gedicnten door Mr. J. Masefield. 9.05 Dede- ren van Dunhill dcor M. Carew, sopraan 9 20 Weerbericht, nieuws. 9.35 Mr. Flotsam en Mr. Jetsam, in een muzik. nieuwsber. 9.50 Speeches aan het diner van EL M. Civil ser vice. 10 20 Populair orkestprogramma. A Burch. bariton. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs Radio-Pans1750 M. 10 50— 1120 Nieuwsberichttn en muziek. 12 50— 2.10 Concert. Orkest Gayina en Mile Demon thy, zang. 5.055.55 Concert. Gedichten- voorlezing, zang en piano- en vioolmuziek. 9.0510.50 ,,Avant-hier matin", operette in 1 acte. Langenberg, 469 At 10.2011.20 Orkest- muziek. 12.50—1.50 Orkestconcert. 3.50 5.15 Populair concert. 7.35—9.20 Voor- klassieke orkestmuziek. 9.4011.20 Dansr muziek. K bnigs wusterh ausen1300 M. 11.20 7.05 Lezingen en lessen. 7.50—11.10 „Va- rieie", een parodie van E. Gustav. O. Mi- losoh, Russische liederen. Chestertonkapel De Fledermause-dansorkest. Orkest en zang- solisten. Daarna dansmuziek in het Alster- pavilicen. Hamburg, 394.7 At 1.252.10 Kamer muziek. 3.354.20 Piancconcert. 5.20—6 10 Volkscomoert. 750-11.10 Zie Konigswuster- hausen. Brussel, 509 M. en Antwerpen, 266 M 7.50 De Radio-Courant. 8.20—10.50 Gala- concert. Orkest en solisten. Scheveningen-Haven, 1950 M., (zakelijke omroep). Vrijdag. 8.155.Pers-, handels- en fi- nancieele berichten. 12.12.05 Zuivelber 1.302.45 Beursnoteeringen. 3.353.50 Landbouwber. 3.523.57 Zuivelber. 5 30 5.35 Zuivelber. 6.306.55 Stenografieles. Engelsche les. Uit ©nze StaatsmacWiiie. DE HUMANITAIRE BEMOEIi'NGEN VAN DEN VOLKENBOND. II. Een paar onderdeelen van het verslag der zevonde vergadering van den Raad van den Volkenbond inzake de humanitaire bemoeiin- gen van dezen Bond resten ons nog ter be- spreking. In onze vorige bijdrage in deze se- rie noteerden we een en ander over hetgeen gepresteerd werd op het gebicd van den vro-uwenhandel, de kinderbescherming, den handel in bereid opium en het alcohol vraag- stuk, zoodat nu aan de orde zijnde slaver- nij, de bescherming van vrouwen en kinde- ren in het Nabije Oosten, de steunverleening aan vluchtelingen en de intellectueele samen- werking. Het ontwerp-verdrag in zake de slavernij, dat door de zesde vergadering in 1925 was opgesteld, kwam in deze vergadering aan ae orde. Dit verdrag is aan de verschillende staten, die te daen hebben met slavernij en gedwongen arbeid, ter teekening aangebo- den. De Nederlandsche delegatie kon tr n nog niet gemachtigd worden te teekenen. In- Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van Walter Besant, door Mej. E. Floogewerj. 82) v „Ja, dit feit kan eenig verband houden met ihet geval. Terwijl we naar de certificaten zochten, en, zeker om het geheel nog moeilij- ier en ingewikkelder voor mij te maken, von- den wij,in de safe, de banknoten die geef het pakje eens aan Checkley aan de bank werden uitbetaald, §an den man, die, nu acht g- geleden,' mijn handteekening vervalsch- „Wat? Het geval waarvan Athelstan Arun del werd beschuldigd?" „Juist. Daar zijn ze. Jij hebt ze in je hand! Vreemd he, op denzelfden dag, dat ik be- dreigd word door een nog erger diefstal Ver- wonderlijk, niet waar? Wie kan ze daar ge- legd hebben." „Hoe zou ik dat nu kunnen weten?" »Nee, in ieder geval, een ding is zeker, de caau van Arundel is gezuiverd van iedere smet. Dat wil jc zeker zijn moeder wefver- tellcn?" „Daar zou ik nog maar niet te gauw mee zijn," raadde Checkley. „Waarom zou hij ze er zelf niet in gelegd hebben? Ik zag hem, zoo langzameruand, naar de safe toedrin- fen." .Zag er hem naar toedringen Onzin hoor! Z(jn naam is gezuiverd. Dit zal goed nieuws miadels heert deze onderreelcenTng op 9 No-. vember p:aats gevonden. Waar het verdrag dus binnenkort aan de goedkeuring der Sta- ten-GeneraaP aangebeden worcFt, kunnen we de besprekiug van het geheele verdrag in deze rubriek tot op dat oogenblik uitstellen. Op een paar puntcn willen we ech-ter even in- gaan. Er was strijd tusschen de Fransche en Engelsche delegatie omtmrt de behande- ling. welke schepen, die slaven vervoeren, zouden moeten ondergaan. Engeland wilde ocze behanuu -m op aszelfde wijze als zee- roof, Frankrijk daarentegen als verboden han del in wapenen. Aangenomen werd teuslotte, dat een algcmeen verdrag of bijzondere ver- dragen zullen aaugegaan worden, houdende gelijke rechten en verplichtingen als neerge- legd in het verdrag nopens den handel in wa penen. Dudschland had een voorstel ingc- diond om de gedwongen arbeid alleen- te doen gelden voor diensten in het belang van het cpenbaar nut en dan tegen billijke vergoe- ding, terwijl deze arbeid slechts dan gevor- derd zou mogen worden, als vrijwillige Hachtcn- niet te verkrijg-en zijn. De Neder- landsche delegatie merkte op, dat waar deze gedwongen arbeid komt in de plaats van belastingen, van geen vergoeding sprake zou kunnen wezen. Het einde der besprekiug was, dat als algemeen-e regel voorgesteld werd, dat men slechts dan tot de gedwongen diensten zijn toevlucht nemen zal, wanneer de vrijwillige arbeidskrachten cntbreken, ter wijl een billijke vergoeding gegeven zal wor den. De in ons Indie geldende dessa- en hee-' rendienstcn zullen een uitzondering op den regel vormen. Vermelden we nog, dat in ver band met het feit, dat het internationaal Ar- beidsbureau een studie onderhanden heeft ever het internationaal regelen van den ar beid der inlanders, de vergadering besloot het Arbddsbiueau in kennis te stellen van het verdrag inzake de slavernij en zijn aan- dacht te vestigen op het belang, dat gelegen is in den deennet Bureau ondernomen arbeid in verband met de bepalingen van dit ver drag, die trachten te v-oorlcomen, dat de ge dwongen arbeid leidf to' toestandai overeen- komende met die slavernij. Men weet, dat doer de Turken in en vlak na den oorlcg cntzettend huisgehoudea onder de Arnfoniers. wnervan zeer vele huis- gezinnen door den dood van de vaders, moe- ders of van be»den uit elkaar gerukt werden Onder de auspicien van d-cn Volkenbond heeft een Zweed'sehe dame, mej. Karen Jeppe, het werk ten behoeve dozer arrne vrouwen en kinderon ter hand genomen. Zeer veel harer werden uit de handen der Turken bevrijd terwijl door kol-cniseering van Arme-nische dorpeu in Syrie voor hen een! 'vend home werd geschapm Ock te wordt deze arbeid door Mej. gezet. Waar de middelen van d niet in staat waren om den arc d-e dames te financieren, was 1 dat tijdens de vergadering reeds •fantirocel 'ills voort- olkenbcnd old dezer bei- ot gelukkig, kon worden medegedeeld, dat vanuit Engeland en Duitschland van particuliere zijde voldoen- den steun was toegezegd om de voortzetting van dit menschlievend hulpbetoon mogelijk te maken. Uit het rapport van den heer Nansen als Hooge Ccmmissaris voor de vluchtelingen bleek.^dat versoreid over 26 la "den nog ruim een millioen Russische en Armenische -vlurhtel'n.o.en ••nwczig zijn. V.:cs cm een vorige vergadering was de wenschelijkheid uitgesprokon van het instellen van een fonds. waaruit ge'deliiken steun zou worden ver- leend aan Russen en Armeniers, welke zich van het ecne land naar het and-ere moeten begeven. Krachtdadige pogingen moeten verder gedaan word"n om d? duizenden Ar meniers, welke in het Nabijg"Oosten zich ophouden, aan een vast bestaan heipen ^eze kw«stie werd gebracht onder het oog van den Raad van Belter van het Interna tionaal Arbeidsbureau en van den Hoogen Commissaris voor de vluchtelingen. Jammer, de financen van den Bond d? verwezen- lijking van het plan-Nansen tot vestiging van een groct aantal Anneniers in de buurt van Erivian niet toe-staan. Echter werd aan een klein comite, dat zich zal bezig houden met het verzamelen van geld voor dit doel, een geldelijk bedrag voor de te maken bos- ten t-oegekend. Rest ons nog iets te zeggen over de infel lectueele samenwerking. Deze samenwerking is ook een onderdeel van den Volkenbondsar- beid. De commissie ad hoc kon vermelden, dat in verschillende landen ccmmissies waren gevormd voor intellectueele samenwerking, zoo in Nederland onder voorzitterschap van Prof. Lore'ntz. Verder werden verschillende plannen. ter spraVe gebracht, waarvan v;e noemen: het houden van een congres voor vclkskunst; het instellen van een internatio- aal. bureau voir musea,; een uader contract tusschen de bibliotheken van alle landen, ten wezen voor zijn moeder en zuster. Austin, geef mij de certificaten terug" sprak mr.-De ring. „Zet nu maar even de gedachten aan die banknoten en aan dat heugelijk nieuws uit de gedachten. Dat heeft nog even den tij-d. Help mij eerst. Ik kan niet handelen Ik kan niet denken. Ik heb een gevoel, of al mijn zintuigen verstompt zijn. Handel jij maar voor mij. Wees mijn rechtskundige raadgever, George zooveel als mijn deelge- noot." „Ik zal mijn best doen. Het is, in 't eerst, moeilijk, want wat is er eigenlijk gebeurd. U kunt niet vinden heeft mogelijk verlegd enkele papieren. Bepaalde dividenden schij- nen niet betaald te zijn en uw makelaars, Ellis en Northcote, hebben in hun brief iets ge- schreyen wat u niet begreep. Zou het niet't beste zijn, ze hier te roepen? Of zal ik naar de City gaan en him precies vragen, wat ze daarmee meenden en wat ze voor u gedaan hebben?" „Ja, als ik me nu eenige overdracht met hen kon herinneren, in het laatste halfjaar. Maar dat is het juist! Ik weet enkel nog van den aankoop van een klein stukje van een paar honderd, in de laatste maand. En dit zijn de papieren, die daarop betrekking heb ben." „Met wel-ken deelgenoot handelt u altijd?" „Met den ouden man, Ellis! Die is al zoo wat een vijftig jaren ook mijn vriend." „Wel ik zal hem laten vragen, of hij, zoo gauw mogelijk, komen wil, of hij alle brieven en papieren meebrengt." „Goed! goed!" zei mr. Dering, wat opge- wekter. Dat is practisch Daar had ik dade- lijk aan moeten denken. Nu zullen we wel einde't publiek in staat fe stellen deze gemak- kelijker te kunnen r a a up legem interationale samenwerking ten aanzien van anaiytische bibhografie van de verschillende takken van wetenschap; het instellen va een internatio naal bureau voor meteorologie en van in ternationaal mijn-instituut. Ten aanzien van de bescherming van den wetenschaopeli ken eigendom zullen met name in de industrieele wereid nadcre gegevens worden verzameld. Ook de verrichtingen van het Instituut voor Intellectueele Samenwerking te Parijs kwam ter sprake en mocht lof oogsten, omdat het zijn internationaal karakter volkomen had be- waard. In dit bureau in NedeHand vertegen- woordigd door H. M.'s gezani te Panjs Jhr Loudon. Twee internationale studentenver- eenigingen en een van ver tegen woordigers van universiteitsbureaux. Ook de behande- ng van den Volkenbond, diens doel en werk bij het onderwijs kwamen ter sprake en hot bleek, dat in vele landen, zoo in het onze, bij het onderwijs de Volkenbond besprok-en wordt. In overweging zal gegeven worden aan de onderwijsautoriteiten om onderwijzers in de gelegenheid te stellen in Geneve curstn sen, van den Bond uitgaande, te volgen, ver der een bepaalden dag in te stellen, waarop op de scholen over den Bond gesproken zal worden; ook werd het wenschelijk geacht om onder de leerlingen prijsvragen uit te schrij- ven voor het beste opstel over den Volken bond en dan ook bij examens vragen over den Bond te steHen en beurzen in te stellen. waar- door studenten in de gelegenheid gesteld kun nen worden Geneve te bezoeken en aldaar de werkzaamheden van den Bond te bestudee- ren. Met ziet uit bovenstaand, dat de humani taire bemoeiingen van den Bond niet weinig waren en het is te betreuren, dat de finan- c en van den Bond niet in staat stellen een en ander zelf met kracht ter hand te nemen. Een lezeres vraagt hoe lang een cake mod koken, die ongeveer een uur in een warmen oven moet staan. Zoo'n cake moetheele- maal niet koken! Een cake wordt in een kom of pan met een houten ronden bol, voorzien van een langen steel, beslagen tot het bcsla roomig is; dan in een taartvorm in den oven gezet, liefst eerst met een delcsel er op tegen het aanbranden en daarna zonder dekse! nog drie kwarlier a een uur in den zeer gematigd ver hi Een oven. Ik wil u nog een paar cake-recepten geven. De z.g. fluweel-cake maakt u van 200 gram bcter, 200 gram bruine of basterdsui ker, 4 eieren, 200 gram bloem, 150 gram su cade, rozijnen en gember en wat zout. Klop eerst boter, suiker en zout dooreen, voeg hier de eierdooiers bij en klop de massa luchtig gedurende een kwartier; werk er daarna de bloem, de droog schoongemaakte rozijnen, de i :sneden sucade en de gember door en ten sictte de stijfgeslagen en met.sui ker vermengde eiwitten. Doe het deeg in den vorm, na dezen met boter besmeerd te hebben en met paneermeel bestrooid, en bak de cake gedurende 1J4 a 2 uur in den matig verhitten oven. Sherry- of rum-cake: Hiervoor heeft u noo dig: 200 gram boter, 250 gram suiker. 250 gram bloem, 100 tot 150 gram geconfijte vruchten, pl.m. 1 d.L. sherry, rum of cognac, 6 eieren, zout en geraspte citr^enen. Roer de boter tot room, voeg er de eieren en de suiker afwisselend aan toe; blijf roeren, doe er dan het zout en citroensap door er. klop het deeg ongeveer een half uur luchtig. Werk er vervolgens de gezeefde bloem in en tot besluit de fijngesneden geconfijte vruchten en de rum. Doe de massa in den met boter in- gewreven en met bloem bestrooiden vorm en laat de cake ongeveer 114 uur in den matig verhitten oven bakken. Tea-cake wordt op dezelfde wijze bereid doch in plaats van geconfijte vruchten en sherry neemt u 250 gram krenten, rozijnen en cranje-snippers en 2 lepels rum. En om plum cake te maken, doet u weer precies als voor de tea-cake, doch vervangt de rum door S lepel gemberpoeder. U kunt er ook een klein beetje rum en wat minder gemberpoeder door een voor gebruiken. Nu nog even het recept voor de wereldbe- roemde Evenveelcake, Evenveeltaart en Even- veeltjes. Neem hieivoor een half pond eieren, dat zullen er ongeveer vijf zijn; een half pond bloem: een half pond basterdsuiker (omdat er van alles „evenveel" in gaat, heet dit gebak zoo!) verder vanillepoeder of geraspte citroen en wat zout. Rcer de boter tot room; voeg er zout, ci troensap, suiker en eierdooers bij en klop het deeg tot het luchtig is (dat duurt een half uur ongeveer). Werk er nu de gezeefde bloem doorheen en het allerlaatst het stijf geslagen en met wat suiker vermengde eiwit. Doe het deeg in den cakevorm, nadat deze verder komen. Was dit een geval van een an der geweest, dan zou ik best geweten hebben, wat er aan gedaan moest worden. Maar als jezelve, zoo ineens, de certificaten mist, van een veertigduizend pond, dan lijkt het wel, of je het geld zelve verliest." „Ja, dat is overweldigend. Natuurlijk zou ik graag het copieboek van de brieven eens zien, of die eenig licht werpen op de zaak. Misschien vinden we de papieren zelve daar wel tusschen." De tegenwoordigheid van den jongen man die, met .opgewekte teslistheid, dadelijk prac- tische maatregelen wist te nemen, kwikte den notaris weer op. Maar Checkley, de klerk, keek somber. Hij legde de papieren in de safe en bleef er naast staan als om ze te bewaken; hij volgde de bewegingen vanden nieuwen deelgenoot giet een verdachten blik en bromde iets tusschen de tanden. Eerst sfor.d George een telegram naar de City om den makelaar te roepen. En toen ter wijl de oude klerk steeds nog naast de safe stond, en mr. Dering steeds alle teekenen van opgewondenheid toonde, ging hij de gecopi- eerde brieven doorkijken, die van het kantoor van mr. Dering waren verzonden. Al maar teruggaande, zocht hij deze na van een half- aar. „Neen," zei hij, „hier is niets bij. Checkley, geef mij de brieven eens." Dat waren de brieven, die ingekomen wa ren bij mr. Dering op het kantoor. Maar er was er niet een bij, gedurende een tijdsver- loop van een halfjaar, die betrekking had op den verkoop van Stukken en aandeelen. „Als u hadt geschreven aan Ellis en North- STELT ALLES IN HET WERK OM ZIJN OMZET STEEDS HOOGER OP TE VOE- REN.-ZEER ZEKER ZAL HIJ DE PU8LI- CITEIT VAN EEN ZEER VEEL GELEZEN DAGBLAD ONONTBEERLIJK WETEN. - NEEMT DIT EENS IN OVERWEGING EN SLUI") EEN REGELCONTRACT BIJ DE ALKMAARSCHE COURANT. DIE IN ALLE KRINGEN HAAR LEZERS TELT. 3HG==SBJ met boier is ingewreven en met bloem be strooid en bak anderhalf uur in den oven op matige hitte. Dan wordt het een cake. U kunt het leeg ook in een ingewreven springvorm doen, dat wordt het een taart; en als u het be- slag in kleine vormpjes bakt worden het koek- jes! Verder vraagt die lezeres om een „eenvou- dig recept waarin perep op sap in blikken bus gebruikt worden". Dat is een moeiliike vraag. Want wat be- doelt zij hiermee? Moet er 'u recept zijn om de peren bij te gebruiken? Dan zou ik u aan- raden: maak een kleine rijstpudding pf een van griesmeel, maizena. enz. U kunt ook een rand van die ingredienten maken een ronde of ovale dam van maizena, griesmeel of rijst cn de opening in het midden opvullen met de peertjes en hun sap. Een recept: neem y2 L. melk, 14 stokje va- nille, 1 eetlepel beste rijst, 150 gram suiker, V?. Liter ramii, 1416 gram gelatine en een blik met perfn. Blancheer de rijst, d.w.z. zet haar op met koud water, breng dit aan de kook en giet 't afkook de rijst gaar in de melk met de'va- nille tot zij een dunne rijstebrij is geworden Voeg er nu suiker en opgeloste gelatine bij en laat de massa war bekoelen. Klop vervolgens den room stijf, doe er de via voorzichtig bij laat de massa stijf worden, vul den vorm en laat het. liefst op ijs, bekoelen. Als de vorm is omgekeerd, gameert u den top met 'n klein en schkt ancire vnv.n.en om d? pudding op de schaal. Is deze schotel diep ge- nceg, dan kunt u er cok het sap op g.eten. anders dient u het er aopart in een sauskom bij. Of was het haar bedoeling om te weten hoe de peren worden ingemaakt? In clat geval heeft zij 500 gram peertjes (geschild) noodig en 250 gram witte suiker. Kook de suiker in 1 d.l. water tot stroop en kook hier in de vruchten half gaar- haal ze nu voorzichtig uit de pan en doe ze in flesschen De meeste peersoorten zijn te groat om in hun geheel ingempakt te worden. Dan moet men ze voor het koken in partjes snijden en de klokhuizen verwijderen. En nu mijn allerallerlaatste woord over hit Octoberkleedje. Een lezeres werkte het met veel succes, doch haakte er een eigen rand om; misschien is dat ook d e oplossing voor de er mee tobbende dames. Het patroon van haar rand was: le toer: drie losseii; drie vasten; in iede re breisteek een: tweede toer: vier lossen, een. vaste; in iedere lus een; derde toer: vijf los sen, en vaste; in iedere lus een; vierde toer zes lossen, een vaste; in iedere lus een. Dan is de rand klaar. En nu ga ik over een vo1- gend handwerk peinzen dus schrijf mi; s.v.p. niet meer over dit! HET NEDERLANDSCH-BELGISCHE VERDRAG. Te Arnhem is, naar de N. R. Crt. meldt, Dinsdagavond een openbare vergadering ge- houden, welke belegd was door het Gelder- sche comite inzake het Nedeii.-Belgisch ver drag. De vergadering werd gepresideerd door den heer J. S. F. van Hoogstraten, lid van den gemeenteraad van Arnhem. Als eerste sprcker trad op mr. Knotten- belt, lid der Tweede Kamer, te Rotterdam, die een uitvoerig overzicht gaf van den inhoud van't tractaat en ten slotte de hoop uitsprak dat de Eerste Kamer moge toonen, dat onze volkskracht nog leeft, opdat op ons niet van toepassing zal zijn het woord van den psal- cote," zei hij, „dan zou de copie van den brief hier in dit boek zijn. Als ze u hadden geschreven, dan zcuden de brieven bij de an- dere ingekomen papieren zijn. Maar nu is het ook duidelijk, dat u geen schrijven ontving, en dat er dus geen verkoopen hebben plaats gehad." ,Maar, waar zijn dan de certificaten en waar zijn dan de dividenden?" „Dat zullen we zien." Even later kwam mr. Ellis, oudste deelge noot van de firma Ellis en Northcote, met een rnkje papieren bij zich. Iedereen kende mr. Ellis van Ellis en Northcote, een van de meest-achtenswaardige makelaars van Lon- den. Hij was met zeer veel zorg gekleed, keu- rig in heel zijn wijze van optreden. „Hier ben ik, waarde heer," begon hij, be- reidvaardig, „in antwoord op uw oproep. Ik hoop, dat er toch niets fout is? Ofschoon uw verzoek, dat ik enkele papieren zou mee- brengen, mij dit haast doen vermoeden." „Er is heel wat fout", antwoordde mr. De- ring. „Ga zitten, waarde vriend! Geef mr Ellis eens een stoel, Checkley. Austin, vertel jij mr. Ellis eens, wat hij verlangt te weten." „U heeft gisteren een schrijven gericht tot mr. Dering, waarin u hem een zekere beleg- ging aanbeval." „Juist. Een zeer gunstige gelegenheid is dit en het zal iets uitstekends blijken te zijn." „U maakt in uw brief melding van enkele overdrachten en verkoopen, die door hem in den laatsten tijd zouden uitgevoerd" ziin." »Juist." Welke verkoopen dan?" Mr. Ellis keek in zijn papieren: „Laatstleden Februari, verkocp van ver- mist: Wij zijn onze naburen een smaadheid geworden. De voorzitter zeide, dat het in het voorne- men van het comite ligt, een nominateive lijst toe te voegen aan zijn adres aan de Eerste Kamer. Reeds nu heeft het comite uit de meest verschillende kringen bewijzen van in- stemming ontvangen. Als tweede spreker trad op de heer dr. Van der Mijle, uit Heeze, die zeide, dat aan het tractaat heel weinig Nederlandsch is. De mi nister heeft er eens vier uren over gesproken in de Kamer en hij sprak toen, naar hij zeide, Europeesch. Beter ware het geweest, dat hij gedurende 5 minuten Nederlandsch had ge sproken. Ook wanr.eer het verdrag door de Eerste Kamer verworpen wordt, wat spreker vurig hoopt, is erdoor de houding van den minister van buitenlandsche zaken veel kwaad gesticht. Spreker noemt het een ware ramp, dat Nederland in de kaart speelt van een hebzuchiigen .buurman, die hem veel te slim is geweest. Men verwacbt vai het trac taat, voortaan in vrede met Belgie te kunnen leven. Wanneer men evenwe-1 het Belgische volk kent, aldus-de heer Van der Mijle, zal men begrijpen, dat er weer nieuwe eischer zullen worden gesteld, want Belgie zal nooii bevredigd zijn; zooveel hebben wij we! ge- leerd in de oorlogsjaren. Er wordt gevraagct een kanaal Antwerpen-Rijn en een kanaal naar den Moerdijk. Belgie kan door een ka naal naar Luik te graven naar den Rijn ko men en blijft dan op eigen grondgebied. In het algemeen komt spreker er tegen op, dat Nederland zou mceten betalen voor het in orde brengen van Belgiscne belangen. Prof. Suringar, uit Wageningen, vroeg, of het practisch mogelijk is, een betooging te houden voor de Koningin, die het verdrag moet teekenen. Mr. Knottenbelt zeide daarop, dat de Ko ningin haar handteekening kan weigeren maar alleen wanneer zij ministers vindt, di< de taak van het ministerie van thans willen overnemen. De Kamer stelt de Koningin door aanneming van het. verdrag voor een moeilijke beslissing, want de groote meerder- heid van het volk wil dit verdtag niet. Ei zou een oplossing mogelijk zijn door Kamer- ontbinding en een verkiezing uitsluitend met het oog op het tractaat. Dan komt men ech ter op den weg van volksreferendum. En het is de vraag, of men het referendum ook irrdt toekomst gewenscht acht. Misschien zou mo gelijk zijn een leve en masse tot de Konin gin na de beslissing van de Eerste Kamer. Maar de heer Knottenbelt wilde in deze geen enkel advies geven. PERMANENT HOF VAN INTER NATIONALE JUSTITIE. Bij het Permanente Hof van Internationale Justitie is een nieuw verzoekschrift ingeko men van de Duitsche regeering, waarbij een vordering wordt ingesteld tegen de Poolsclu regeering, Deze vordering is gegrond oj het arrest, door- het Hof op 25 Mei 1926 gewezen in de Duitsch-Poolsche zaak betref- fende inbezitneming door de Poolsche regee ring van de stikstof-fabriek, gelegen in Chor- zow in Poolsch-Opper-Silezie, alsmede op enkele bepalingen van de Conventie betreffen de de verdeeling van die i^'ovincie tusscher Duitschland en Polen. Op grond eenerzijds van het feit, dat hfet Hof in zijn arrest de houding der Poolsche regeering tegenover de Duitsche ondernemingen, waaraan de fabriek toebehoorde, niet in overeenstemming heeft verklaard met de bepalingen van de Conven tie van Geneve en anderzijds van de omstaji- digheid, dat de diplomatieke onderhandelin- schillende stukken, alle behoorlijk met de nummers hier opgeteekend, ter waarde van 6.500 pond. Laatstleden Maart, verkoop van verschillende stukken, eveneens alle behoor lijk genummerd, ter waarde van omtrent twaalf duizend pond. Laatstleden April, ver koop van stukken ter waarde van twintig-dui zend pond." „Je teekent de datums en de bedragen toch aan, Austin?" vroeg mr. Dering. „Zeker, maar die zullen we zoo dadelijk nog weRnauwkeuriger krijgen. Nu, mr. Ellis u heeft natuurlijk instructies ontvangen bi de papieren? Werden u die schrifteliik oi mondeling medegedeeld?" „Schriftelijk. In brieven, door mr. Dering zelven geschreven." „Heeft u die brieven bij u?" „Ik heb hier alles bij mij, in behoorlirke orde". - Hij legde de hand op de papieren. „Hier, bijvoorbeeld, is de eerste brief, geda- teerd 14 Februari, die betrekking heeft op deze overdrachten. U zult zich dien ongetwij- feld herinneren, mr. Dering?" Hij nam den brief op en las dien, hardop: „Waarde Ellis, Ik sluit hierbij in, een pakje certificaten en aandeelen, ten bedrage van ongeveer 6.500 pond^courante waarde. Wilt u die overdra- gen op naam van Edmund Gray, 22 South Square, Gray's Inn? Mr. Edmund Gray is een client, en ik zal het bedrag van hem be taald krijgen. Zend mij dus de papieren van de overdracht en de berekening van het be drag, dat hij ons schuldig is. Tegelijk met uw commissie. Als altijd, uw dienaar, EDWARD DERING." Wordt vervolgd ISO. 34 is

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5